14" NOORDHOlLANDSj Tweede Kamer stelt de regering 130 vragen over huurverhoging EEN BEGROETING IN MOSKOU De maatregelen ter compensatie Order van half milliard voor vliegtuigindustrie 1495 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Ook vragen over beperking van de belastingverlaging De Chinezen in Birma Pension enburg" poot- Iappelen f! goedkoop! '1995 Rondom het humanisme Conferentie Grote Vier? De gezondheid van 06.6 millioen de H. Vader In Rampenfonds Nederlaag voor regeringspartij BINNEN ENKELE DAGEN Twee a vier jaar werk voor Europa e koop oodwinning; 50 mooie stand i, Egm. aan 352-K 2206. d kapitaal- i gelieven in- i te vragen. te bieden eni- en grotere res- rse rassen; ook - P. BLAUW hugowaard tel. witte piqué game- opulair bij de jeug- siletje jn taft laat de bijzonder uit maten voor Seven- 5. Rood, groen, Mademoiselles noe- de Amerikaanse preken van Candy r beide zijn er dol ise katoenen jurkje strepen rood/wit. t, bleu/wit - bij- r goed verwerkt en restig met piqué "teerd n bij C A :ft Everglaze 't ge- leugd I Dil vlotte :l meteen fond van en fijne bloemdes- Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 pet MMS week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., KjlHK minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; JE familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Boofdredacteur: H N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 21 April 1953 - 49e Jaargang - Nr12759 VOOROPSTELLEND, dat mer. het probleem van het humanisme c.q. van de werkzaamheid van 't Humanistisch Verbond, in het bijzonder van de poginger van dit Verbond, om door te dringen op het terrein van de overheids bemoeiing (de politiek dus) in zijn behandeling wél iuist moet onderscheiden, kan het zeker actueel genoemd worden nog weer eens een paar opmerkin gen te maken over de houding van de K.V.P. ten opzichte van de pogingen van het Verbond, om tot het overheidsterrein door te dringen. Hier gaat het dus niet in hel algemeen over de houding van de katholiek ten opzichte van ..het" humanisme, want. los van politieke overwegingen, wordt, het standpunt van de katholiek niet door de K.V.P. bepaald. Maar. wanneer de K.V.P. in dergelijke zaken haar standpunt gaat vaststellen, dan doet zii dit uit de aard der zaak op de grondslag van haar beginselen. Daarvoor is zij °en ..confessio nele" partij, die niet alleen „rekent" met. maar wel degelijk uitgaat van de vaste normen van de christelijke ieer. In zo verre heeft de K.V.P. dus wel degelijk te maken met wat m deze kwestie ook geldt voor iedere katholiek-zonder-meer. Maar. een politieke oartii heeft met haar eigen verantwoordelijk heid uit te maken, in hoeverre zij dat uitgesproken katholieke standpunt zal kunnen (zal moe ten) toepassen in het concrete politieke beleid. Zou medewerken aan. c q. toe staan, c.q. dulden van. de acti viteit van het humanisme op politiek terrein in-zich verkeerd ziin. dan is de zaak duideliik ge noeg. Ook in de politiek is het onduldbaar, iets te doen. wa' in- zich verkeerd is. Maar overigens wordt het dan een kwestie van het afwegen van belangen, van de vraag, in hoeverre hier kwade en smede gevolgen een rol kunnen spelen. Op dit punt kunnen, dat moet ook nog voorop staan, de stand punten van het bestuur van de partij en van de fracties uiteenlopen. Bestuur en fractie hebben hun eigen verantwoorde lijkheid. Uit een rede. door pater Stok man O.P.M. gehouden voor een bijeenkomst van katholieke ion- geren te Amsterdam, kan wor den afgeleid, dat het beleid ten opzichte van het Humanistisch Verbond een punt van bespre king in de fracties heeft uitge maakt. Vaststellend, dat net humanis me. als a-godsdienstig, voor de katholiek natuurlijk verwerpelijk is. kwam pater Stokman tot de conclusie, dat op politiek terrein verdraagzaamheid geboden is En dit wel, omdat hier op den duur het hoogste f goed, de erkerning van God in de Nederlandse samenleving op het snel staat. Hij meent namelijk en daar bij staan, ook blijkens zijn uit latingen. „enige alleszins bevoeg de moraaltheologen aan zijn zijde" dat niet zonder meer alle medewerking aan humanis ten op bepaalde terreinen van de overheid (men wegt het: ge vangeniswezen, leger. D.TT.W.- kampen enz.) mag worden ge weigerd. Hierdoor zou namelijk een groot goed in gevaar komen, n 1. de verheven zending van de Kerk bij alle niet-katholieken. de goede verstandhouding tussen katholieken en niet-katholieken. en de geesten van alle anders denkenden zouden zich sluiten Er moeten natuurlijk, dat weten we al uit vroegere beschouwin gen en houdingen, voorwaarden worden gesteld, zo bijvoorbeeld deze, dat het humanisme niet ge luk gesteld mag worden met de Kerk. Wij veronderstellen dat over een en ander nog wel wat dis cussie kan worden verwaent. De zaken worden door pater Stok man nogal scherp gesteld en de vraag is. of zijn verwachtingen ten opzichte van wat er te vre zen zou kunnen zijn. met te positief gesteld zijn. Bovendien blijft de vraag nog open. hoever wij in het poli tieke vlak zouden moeten gaan. Pater Stokman sprak enige ma len over „medewerking" waar wij liever (aangenomen dat wij tot een afwegen van goed en kwaad zouden moeten komen) zouden spreken van .dulden" of ten hoogste „toestaan". Niet afdoende opgelost lijkt ons de vraag, of de K.V.P er aan moet medewerken, daf het Humanistisch Verbond voor ziin „geestelijke verzorgers" subsidie krugt. Aangenomen al, dat hot moet komen tot het toelaten van dergelijke verzorgers, vooi die genen in gevangenissen, leger, kampen enz. die verzorging door humanisten uitdrukkelijk ver langen. kan men o.i. niet zeggen, dat „aan humanistische verzor gers uit een oogpunt van een heid van beleid moeilijk kan worden geweigerd, wat wij voor eigen aalmoezeniers opeisen". Dat is ons net duidelijk. Waarom niet? Omdat er toch moeilijk gesproken Kan worden van „eenheid van beleid" en het stellen derhalve van gelijke eisen voor die verzorgers èn aalmoeze- (Van onze parlementaire redactie De Tweede Kamer heeft de regering ver rast met een nota met niet minder dan honderd en dertig vragen, die betrekking hebben op de voorgenomen verhoging van de huren en de daarmede verband hou dende compensatiemaatregelen. De lijst met vragen is opgesteld door de fractie voorzitters van de partijen in de Tweede Kamer. De regering wordt verzocht zo spoedig mogelijk haar antwoorden te wil len produceren. Mocht het niet mogelijk zijn alle vragen in één keer ie behandelen, dan zal de Kamer er graag genoegen mee nemen 0111 twee lijsten met antwoorden te ontvangen. De inhoud van de vragen draagt een veelzijdig karakter. Uit som mige proeft men de tegenstanders van een huurverhoging, in andere zijn voorstanders van een verdergaande huurverhoging aan het woord. De vragen, die een algemeen karakter hebben, informeren o.a. in hoeverre de medegedeelde belastingverlaging beperkter is gehouden in verband met de watersnoodramp. In de nota wordt gevraagd of de regering, ter bevordering van het inzicht in de ontwikkeling van het particuliere bezit en van het staatsbezit haar mening kan ge ven ter zake van het feitelijke verloop van beider ontwikkeling na de oorlog, mede in vergelij king met de stand van zaken voor de oorlog en daarbij overzichten kan verstrekken van de na-oor- logse ontwikkeling van jaar tot jaar, van de totale passief-zijde van het staatsvermogen, alsmede van de stand ter- zake in 1938. Verder van de na-oorlogse ont wikkeling, van jaar tot jaar van de actiefzijde van het staatsver mogen, ingedeeld naar de aard der activa, alsmede van de stand ter zake in 1938. Tenslotte van de na-oorlogse ontwikkeling, van jaar tot jaar, van de omvang der kapitaalsgoederen in particuliere hand, alsmede van de stand ter zake in 1938. In vraag 11 wordt gevraagd welke van de voorgenomen maat regelen door de regering wordt gezien als koopkrachtversterkend voor de verbruikers en dus als ten goede komend aan de midden stand? Waarom gedifferentieerd? De regering wordt gevraagd waarom de voorkeur is gegeven aan een gedifferentieerde huur verhoging en waarom zij is afge weken van de door de meerder heid van de S.E.R. voorgestelde verhoging. Voorts waarom de voorgestelde verhoging niet een redelijk rendement, ook van hui- zenbezit bevat zodat de verhoog de huur behalve een redelijke dekking voor de gestegen onder houdskosten en vaste lasten, te vens de mogelijkheid van afschrij ving en rentebate op basis van de vervangingswaarde biedt? BRUGWACHTERSVROUW TE GRONINGEN GEDOOD Door vallende bok getroffen GRONINGEN. Gistermiddag omstreeks half twee heeft züch op een schip, gelegen in het Reitdiep, ter hoogte van de Herman Colle- niusbrug een ongeval voorgedaan, waarbij de echtgenote van de brugwachter, die het schip be woont, om het leven kwam. Brugwachter A. Vegter had en kele dagen vrijaf genomen om het schip op te knappen. Zo had hij gisterenmiddag een bok op het voordek staan, welke in even wicht werd gehouden door een staalkabel, bevestigd aan de giek. De giek zwaaide naar de wal, waardoor de bok het evenwicht verloor en voorover stortte. Daar bij werd de vrouw zo ernstig ge troffen dat zij kort na het onge luk is overleden. niers (en predikanten), omdat hier dan immers toch sprake zou zijn van „gelijkberechtiging" van de humanistische met, de godsdienstige verzorgers! Het humanisme, zo is en wordt im mers altijd gesteld, „mag niet op één lijn gesteld worden^ met de godsdienstige verzorging". De vergelijking, die gemaakt is met het onderwijs „waar wij zelf op het gehele gebied be taling door de overheid eisen", gaat niet op. Ten eerste is die „gelijkstelling" er wel. en van alle ziiden erkend, ten tweede gaat het hier niet om een gelijk stelling van godsdienst, ten der de is het iuist de Kwestie, dat w ij ten opzichte van het huma nisme. de gelijkstelling met de godsdienst niet erkennen en niet kunnen erkennen. Het is dus onjuist, geldelijke steun voor humanistische verzorgers te wil len verlangen, omdat de gods- dienstig-geestelijke verzorgers die ook krijgen. Met welk percentage zal de huur der vooroorlogse woningen moe ten worden verhoogd wil in het algemeen voor deze woningen weer van rendabele huur sprake kunnen zijn. De regering wordt voorts ge vraagd haar te volgen huurbeleid op langere termijn kenbaar te maken, zoals dat o.m. in de mo- tie-Andriessen, aangenomen bij de behandeling van hoofdstuk 1 der rijksbegroting 1952 is ge vraagd? Stijging der lasten. De Kamer wil weten welke be rekeningen van de lastenstijging der huiseigenaren ten grondslag liggen aan de voorgenomen huur verhoging in de onderscheidene gemeenteklasse en in welke mate bij deze berekening ook rekening is gehouden met lastenverminde ring ten aanzien van onderhoud en leegstand, zoals deze door de minderheid van de S.E.R. is be rekend. Aan deze vraag aanslui tend wordt geïnformeerd welk deel van de vorige huurverlaging van 15 pet. ten bate is gekomen van het onderhoud van huizen en hoe groot het voordeel daarvan is geweest voor de huiseigenaren, vergeleken bij vóór de oorlog doordat thans praktisch geen leeg stand van woning voorkomt en doordat een deel van het onder houd, dat vroeger door de ver huurder werd afgedragen, op de huurder is overgegaan. CONTROLE OP C. P. IN AMERIKA WASHINGTON, 20 April. De Amerikaanse Raad voor toezicht op ondermijnende activiteit, een regeringslichaam, heeft bevolen, dat de communistische partij haar lidmaatschapslijsten zal bekend maken en financiële verantwoor ding afleggen. 1734 Oostduitsers gisteren uitgeweken BERLIJN, 20 April. 1.734 in woners van Oost-Duitsland zijn Maandag naar West-Berlijn uit geweken. Sedert enkele dagen is het opgevallen, dat zich onder de vluchtelingen steeds meer protes tantse studenten bevinden. Betwijfeld wordt of het baseren van huurverhoging op de klasse- indeling van de noodwet ouder domsvoorziening wel juist is. Aangevoerd wordt dat deze klasse-indeling gebaseerd is op de verhouding in 1947, dat de in die klasse-indeling voor verschillende gemeenten betrokken grenzen voor een rationele huurverhoging uitermate moeilijk, zo niet onhan teerbaar zijn en dat het classifi catie-vraagstuk volop aan de orde is. In een aantal vragen worden nadere inlichtingen gevraagd over de groepen van woningen waarop de huurverhoging van toepassing zal zijn. Zijn het uitsluitend de woningen voor 1940 gebouwd? Zullen ook krot- en bouwvallige woningen door een huurverhoging worden getroffen? Op welke pun ten zal de regeling voor de huur verhoging van bedrijfspanden zich onderscheiden van die der woningen? Vallen daaronder be drijfspanden, welke ten dele uit woning en winkel, woning en werkplaats, of woning en pakhuis bestaan? (Zie vervolg pag. 3) Rusland heeft gisteren in de politieke commissie van de Ver enigde Naties verklaard dat de aanwezigheid van nationalistische Chinese troepen op Bismees grondgebied een bedreiging vormt voor de veiligheid van Zuidoost Azië. Gesteund door Karen-opstande lingen hebben troepen van drie kanten een aanval ontketend op eenheden van het Birmese leger in het gebied van Moulmein, 300 kilometer ten Zuiden van Ran goon. SPIONNAGE IN OOSTENRIJK WENEN, 20 April. Het Ame rikaanse leger in Oostenrijk heeft Maandag te Wenen officieel bekendgemaakt, dat onlangs twaalf personen zijn aangehouden op beschuldiging van spionnage voor de Tsjechoslowaakse en de Russische geheime dienst. Brits-Russisclie handelsbesprekingen GENEVE, 20 April. In Ge- nève zijn vanmorgen directe han delsbesprekingen begonnen tussen Britse en Russische vertegenwoor digers en vernomen wordt dat de Sovjet-Unie bereid is hout, graan en voedsel te leveren aan Groot- Brittannië. LONDEN, 20 April. Pre mier Churchill heeft vandaag een juichend Lagerhuis verteld te ho pen, dat Rusland en het Westen spoedig een conferentie zouden houden ter beëindiging van de koude oorlog. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft echter, te verstaan gegeven alsnog tegen het houden van een Viermogendhedenconfe- rentie te zijn om de internatio nale moeilijkheden te regelen. Sterk verbeterd VATICAANSTAD. Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat Paus Pius XII zich van Zijn ziekte in de maand Januari vol komen heeft hersteld en Zijn vroegere werkkracht geheel terug gekregen heeft. Niettemin moet de H. Vader op last van Zijn lijf arts Dr. Galeazzi Lisi meer rust nemen en Zijn dagelijks werk verminderen. Ook in de audiën ties, die, zoals bekend is, de H. Vader zeer vermoeien, is een ze kere wijziging gekomen. Bij de grote massale audiënties is het opgevallen, dat de Paus niet meer, zoals Hij gewoon was, met de af zonderlijke groepen pelgrims een ongedwongen gesprek begint, maar na Zijn begroetingstoe spraak onmiddellijk op de Sedia Gestatoria de audiëntiezaal ver laat. Eveneens worden reeds se-# dertg eruime tijd geen speciale' audiënties meer verleend. Deze audiënties immers stellen psy chisch zeer grote eisen aan de H. Vader en het is daarom waar schijnlijk, dat deze in de toekomst in hetg eheel niet of slechts bij hoge uitzondering zullen worden verleend. 's-GRAVENHAGE, 20 April Het Nationaal Rampenfonds heeft tot vanmiddag 106.6 millioen gulden geïncas seerd. Sedert de opgave van de laatste stand is er weer f 100.000 hij gekomen. GRANAAT GEDEMONTEERD Eén dode één zivaar geivonde BRUMMEN, 20 April. He denavond omstreeks 8 uur was de heer van Zeytveld te Leuven- heim, een buurtschap tussen Brummen en Dieren, bezig op de deel een granaat te demonteren. De twaalfjarige buurjongen Don kerwinkel, enig zoontje, stond daarbij te kijken. Plotseling ont plofte het projectiel. Van Zeytveld werd op slag gedood, het jongetje werd zwaar gewond naar het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Maandagmiddag is op het Paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin het eerste exemplaar overhandigd van de nationale foto-uitgave „De Ramp" en van de Engelse editie van deze uitgave, die onder de titel „The Battle of the Floods" is verschenen. De aanbieding ge schiedde door de voorzitter van de Vereniging ter bevordering van de belangen des Boek handels, de heer Donner, die was vergezeld door enkele van hen, die bij de samenstelling van het boek betrokken zijn geweest. Bij deze gelegenheid werd tevens als eerste opbrengst van de Nederlandse en Engelse uitgave een cheque ten bedrage van 1 millioen gulden aangeboden, ten bate van het Rampenfonds. Japanse verkiezingen TOKIO, 20 April. Premier Sjigeroe Josjida en zijn liberale partij, die vóór de verkiezingen van gisteren over 245 van de 466 zetels in het Japanse Huis van Afgevaardigden beschikten, heb ben zoveel zetels verloren, dat zij de eenvoudige meerderheid niet meer halen. De einduitslag is (met tussen haakjes de oude toestand): Liberalen 199 (245) Progressieven 76 (88) Links-socialisten 72 (56) Rechts-socialisten 66 (60) Dissidente liberalen 35 Communisten 1 Anderen 17 PARIJS, 20 April. De regeringen van de veertien landen der Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, N.A.V.O.. zijn het er over eens, dat de Russische verzoenende gebaren sedert Stalins dood slechts een wijziging in tactiek betekenen en dat het fundamentele doel van communistische wereldoverheersing hetzelfde blijft, aldus is Maandag van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen. De correspondent van Asso ciated Press in Moskou, Eddy Gilmore, beschrijft in het vol gende verhaal de aankomst van de zes Britten en een Ier se priester, die door de Noord- Koreanen uit interneringskam pen zijn vrijgelaten. Het was praxhtig lenteweer, toen de trans-Siberische trein met de zes Britten en een Ierse pries ter, die, door de Noord-Korea- nen uit interneringskampen zijn vrijgelaten, het station van Moskou binnenreed. De Britse ambassadeur sir Al- vary Gascoigne was de eerste, die zich aan boord begaf. Ik volgde hem op de voet. De eerste ex-geïnterneerde, die Gascoigne ontmoette, was commis saris Lord van het Leger des Heils. „Ik ben Gascoigne", zei de am bassadeur, terwijl hij met een brede glimlach zijn hand uitstak. ,Ik ben Lord", zei de ex-geïn terneerde, met zijn ogen knippe rend. Hoe buitengewoon sympa thiek van u, dat u ons hier heeft willen begroeten". „Waar is Holt?" vroeg de am bassadeur. „Hier ben ik", riep een stem achter in de gang. „Hallo Holt", zei de ambassa deur, hem bij de hand grijpend. „Ik ben Gascoigne'. De beide mannen keken elkaar lange tijd aan. Beiden lachten. „Geweldig aardig van u, ons hier te verwelkomen", zei kapi tein Vivian Holt, een vroegere zaakgelastigde op de Britse legatie in Seoel. „Twee jaar en acht maanden geïnterneerd", aldus sir Alvary, „wel, wel". Ik had een Amerikaanse katho lieke priester bij me, de eerwaar de heer George Bissonette. „Waar is Mgr. Thomas Quin- lan", riep ik. Een stem met een onmiskenbaar Iers accent ant woordde: „Hier ben ik". Bisso nette stelde zichzelf voor. De bei de mannen gaven elkaar de hand en keken elkaar met tranen in de ogen aan. Een kleine man met een grijze baard kwam bij ons staan. „Ik ben bisschop Cooper", zei hij. Cooper is Anglicaan. Hij en Bis sonette drukten elkaar hartelijk de hand. Op dat ogenblik botste ik tegen een glimlachende jongeman aan. „Ik ben Philip Dean van de Ob server" zei hij. „Hoe maakt u het", vroeg ik hem. „Best", zei hij. Dean was precies als de ande ren sterk verbrand. Hij droeg een khaki broek en jasje. Verder had hij een blauw overhemd aan en een shawl rond zijn nek. „.Geweldig, geweldig", zei hij maar steeds, terwijl hij naar de lucht keek en zijn handen uit stak, alsof hij het zonlicht wilde betasten. Wij verlieten voetje voor voetje de overvolle wagon. Overal wer den handen gegeven en iedereen was in een stralend humeur. „Die Quinlan", zei Dean, „wat een prachtmens, en commissaris Lord van het Leger des Heils..." Dean keek naar hen „en bisschop Cooper ook", voegde hij er aan toe. „Quinlan krijgt nog eens een eremedaille van het Congres voor alles wat hij voor de Amerikanen gedaan heeft", zei Dean. „Hij was enorm". Bisschop Cooper en commissa- I ris Lord waren de oudsten van blik. de groep vrijgelatenen. Zij droe gen goed passende grijze tweed overpassen. „Die hebben we van de Noord- Koreanen gekregen", zei de bis schop. „Wel, heren", zei Gascoigne, „wat zoudt u' ervan zeggen als we naar de ambassade gingen". Met sir Alvary en Holt aan het hoofd, begaf de groep zich naar de gereed staande Britse auto's de Rolls Royce van de ambassa deur, een Austin en een Standard. Ik had nu voor het eerst goed het gezicht op Holt. Hij was even als de overigen bruingebrand. Hij droeg een overjas, een khaki broek, witte tennisschoenen en een pet. Ik liep met bisschop Cooper aan mijn linkerzij en Dean aan mijn rechter. „Wij zijn tot aan onze bevrij ding niet uit Noord-Korea 'ge weest", zei Cooper. „We zijn er al die tijd gebleven". Bij de auto's aangekomen stond Holt stil en keek ontroerd naar de Engelse vlag op de radiator van de eerste wagen. „De Union Jack", zei Lord, „die prachtige Union Jack". Het was een ontroerend ogen- Binnen een paar dagen zullen voor de N.A.V.O. in Europa voor bijna een half milliard dollar vliegtuigen worden besteld, zo wordt van zeer welingelichte zijde vernomen. Een groot deel van het bedrag, naar schatting ruim 100 millioen dollar, is bestemd voor de bouw in Nederland en België van de Britse Hawker Hunters. Verder zullen in Frankrijk Mystère straaljagers besteld worden De V.S. zullen iets minder dan 300 millioen dollar voor deze vliegtuigorders beschikbaar stel len. Ook Groot Brittannië zal een grote bijdrage leveren. Hoe groot deze is, kon echter niet worden vastgesteld. De vliegtuigcontracten zullen de Europese fabrieken van twee tot vier jaar van werk voorzien. Verder is voorlopig een N.A.V.O. programma voor de infrastructuur (militaire bouwwerken in het achterland) goedgekeurd, waar mee een bedrag van 889.600.000 dollar gemoeid zal zijn. Voor dit geld zullen de vlieg velden en de brandstofpijpleidin gen worden aangelegd. Het programma moet nog wor den voorgelegd aan de vergade ring van de N.A.V.O. raad, welke hier a.s. Donderdag begint.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1