PORTRET VAN EEN DIPLOMAAT Minister Mansholt bood met hand en tand verzet ANAB-bestuurder moest vergadering verlaten Vinnig gevecht in de Kamer Zware storm in Lissabon De Ommelanden-affaire Ieder een nieuwe radio Korreltjes en Beurs r op! Woningruil De Betuwe in bloesemtooi Het amendement-Droesen Gat in dijk bij Batli gedicht IS aar wij vernemen: j W. C. Posthumus Meyesscheidend Nederlands gezant in Hongarije u WOENSDAG 22 APRIL 1953 Pagina 3 achting loor het K.N. ilt. geldis van 1 tot Donder- ND DROOG leen weinig be- in de nanacht htend hier en aghangende be- tke tot matige s tot oostelijke igere tempera- G GEVALLEN MANNEN 26 April Lpril a.s. zal de erdam van de ad van oud-B.S.- ijkse herdenking ersluis en de te loorlijn St. Pan- verzetsmensen n van de B.S. zal eken. ïg te Zijpersluis r twaalf uur ,en te ongeveer één 21 April 3000 6.106.50, idem I idem II rond 4.50 g. witlof I 2636, idem III 1624; n II 18.50—21.80, .50, idem IV 11.40 OORJAARS- r ALKMAAR !2 April. Aan- ;uks rundvee (v.j. •lkkoeien 800.00 koeien 600.00 ;en 500.00—750.00. l 450.00—675.00, >.00—1000.00. oin- .00. Handel matig. 22 April - 15.000 7—11.30; 10.000 kg -13.40; 15.000 kg 13—16.90; 1200 Kg II 18—23; 500 kg HARWOUDE, 22 g peen b 15-19.50; 1 5; 22.000 kg rode 3000 kg gele kool .000 kg Deense 60; 6600 kg witlof 23—27; II 22—26; I 16—20; stek 3— si a 1921; b 8 0 kg rode kool. 20 April. Beve- 11.00—15.70. wit- rode keol 7.00 14.00—36.00. sla Ivie 27.00—43.00. 0. rabarber 7.00 ;en 4.006.00. gare 11.00. winterpeen 49.00, prei 12.00 itse bellefleur 6.00 ;y seedling 6.00 16.00—56.00. pre- eland 14.0043.00. I17 00. winterian IZEN. 22 April. 09.80. gele kool zitte kool 13.50 nveiling D. Aangevoerd: deren 12.5013.00; n 10.00 p. 100 st.; ren Ó.10 per stuk. iieren 11.1511.38; eieren 13.00-13.50 Purmerend D, 21 April 1953. eieren 12.5013. 8000 eendeneieren stuks; 300 kievits- :r stuk. Runderen, ks. 210 vette koeien kg, handel stug; en 750825 per st., 160 melkkoeien 650 handel kalm; 22 10 per st., handel ■n 6251600 per st., er; 1216 nuchtere r de slacht 3080 el goed; voor de 15 per st., handel e varkens: voor de 82 per kg, handel zouterij 1.681.74 stug; vette zeugen kg, handel stug; -90 per st., handel ;en 225350 per st., 14 schapen: weiderij handel stug; fok- p. st., handel stug, 5100 p. st., handel kken en geiten 10 mdel stil; 35 paar- p. st., handel stug. dieren 4583. Pluim- )0 oude kippen en en rode 1.802 p. (blauw) 22.15 p. hanen (blauw) 2.70 100 idem (witte en 55 p. kg; 450 konij- stuk. i afslag levende pa thans 0.85 p. pd„ v.a. 5 pd. 1. :eel 4 of 5 pd 1. iBtg 4 pd. 1.10, grove 3 pd. 1.blanke 0.75 p. pd. Verder re soortep verse is tegen de aller- ;te priis en alles s schoongemaakt. r. d. Stok's ig. en Zeevishandel :lstr, 33 - Tel. 3195 gen palingvisserij KIELEN en or.der- -ï. Grote keuze in prijzen. Prima rij en met torpedonaaf. ïschermers. slot, er met standaard .50. H. J. Boerseri, ■gen. >eb. woning Spoor- t. huur f 5.20 p. wk. raagd woning tot - per week, andere Br. no. 17216. bur. dit blad. „De Ramp(I) Het Nationale Plaat- te werk zo heet eigen lijk het pas-verschenen hoekdat de herinnering aan de grote watersnoodramp van Februari levendig wil houden. Het is, zo men weet, ontstaan uit de spontane medewerking van hen, die de samenstelling, de vervaardiging, de bekend making en de verspreiding hebben verzorgd, terwijl de vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhan dels als uitgeefster optrad. De medewerkers zijn allen ano niem, hetgeen overeenkomt met karakter en doel van de uitgave, die nadrukkelijk een nationale uitgave genoemd wordt. Daarom is dan ook het voortvoord geschreven door H.M. de Koningin, die de wens uitspreekt dat dit boek zijn „aandeel zal hebben in de le niging van de nood" en zal zijn „een herinnering aan de schokkende Februari-dagen en tevens een kleine monument vormen voor het saamhorig heidsgevoel van ons volk". De prijs van dit boek, waarvan de oplage na de aanvankelijke vaststelling herhaaldelijk is verhoogd tot maximaal 675.000 met inbegrip van de Engelse uitgave en de bijlagen in de Franse en Duitse taal, be draagt f3,50. Het zal wel dui delijk zijn, dat de distributie van deze voor ons land onge kend grote oplage een aantal weken zal vorderen. Het zal dus voor een deel der „bestel lers" nog Wel enige tijd duren voordat zij het boek in hun bezit zullen hebben „De Ramp(II) Dat is jammer, maar onvermijdelijk. Jammer, omdat dit plaatwerk, slechts van sobere tekst voor zien, een zo belangwekkend monument is, van rampspoed en hulpvaardigheid, van schrijnende nood en grote menselijkheid, dat wij ons kunnen voorstellen, hoe me nigeen verlangend is het te kunnen zien. Wie er kennis van neemt moet zich echter voorbereiden op het zien en weerzien van hartverscheu rende tonelen en taferelen. Er zijn oude, bekende foto's en nieuwe, die niet of weinig nog onder de ogen kwamen. Er zijn er, die kennelijk opzette lijk niet van bij- of onder schrift zijn voorzien, omdat zij zonder meer voor zichzelf spreken. Immers, zo lezen wij in het begin van de algemene begeleidende tekst: „Een groot zwijgen legt zich over dit al les". En toch, een korte her innering aan het verschrikke lijke dat in die nacht over zo- velen gekomen is: „Daar op Tholen zag een man zijn vrouw en twaalf kinderen ver drinken. Een tienjarig meisje ivordt gered, maar onder het huispuin liggen haar vader, moeder en acht broertjes en zusjes. Ergens te midden van kolkend water en striemende kou zitten een jonge man en zijn verloofde. Als na ander halve dag de reddingboot komt, is het meisje dood, de jongen half krankzinnig Een man is met zijn vrouw op het dak gevlucht. Het kabbe lende water slaat zijn rechter voet dag en nacht achtereen tegen de dakgoot. Wanneer zij gered worden, is die voet ka pot, de man heeft geen hiel meer, geen been meer, het is slechts een versplinterd bot" „De Ramp(III Dit boek geeft een vol- ledig overzicht voor zover hier dan van vol ledigheid sprake kan zijn van wat er in die nacht en in de dagen en nachten daarna is geschied. Het kolkende wa ter door de dijkgaten en de watermassa over de landen en de huizen, de doden die wor den weggedragen, de ver woestingen aan have en goed, welke werden aangericht, maar ook van de weergaloos- prachtige hulp die verleend is, door burgers en militairen,van hier en van over de grens, de hulp van de duizenden naam lozen, die een ander monu ment nog zouden verdienen ter ere van de onbekende red ders. Dit boek is overigens ook een manend teken aan velen in den lande, die de verant woordelijkheid dragen voor het herstel en voor maatregelen, nodig om naar menselijk-mo- gelijke maatstaf een ramp als deze te voorkomen. Wij cite ren nog even een paar regels uit het slot van de tekst: „Ne derland heeft veel goed te ma ken aan dit land, dat afgele gen en zelden bezocht, toch tot zijn hart behoort. En win* Men moest zich behelpen, toen bleek, dat de Cunardliner „Queen Mary" niet uit Southampton zou kunnen vertrekken in verband met een staking van sleepbootbemanningen. De boot werd daarom te Plymouth gemeerd, en de passagiers moesten per veerboot aan boord worden gebracht. Het vervoer van de passagiers in volle gang. Op de achtergrond de „Queen Mary". Het ziet er naar uit, dat aan het einde van deze week een groot deel van de Betuwe in bloei zal staan. Het zonnige weer van de laatste dagen heeft zijn invloed doen gelden en op ver scheidene plaatsen zijn de prui men-, kersen- en perenbomen reed. zover, dat verwacht kan worden, dat zij tegen Zondag hun sneeuwwitte bloesempracht ten toon zullen spreiden. De ap pelbomen zijn, als steeds, iets later, maar waarschijnlijk zullen ook deze over een paar weken in volle bloesemtooi staan. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal 1953 weer een overvloe dige oogst leveren; de knopzet- ting is uitstekend; volgens des kundigen. Wel garandeert dat nog niets, daar door nachtvorsten veel bedorven kan worden, doch het goede begin is er. Oostenrijks minister overleden WENEN, 21 April (A.P.) De Oostenrijkse minister van Handel, dr. Josef C. Boeck- Greissau, is vanmorgen op 60- jarige leeftijd overleden. Hij was lid van de conservatieve partij en werd in 1952 minister van Han del. (Vervolg van pag. 1) Dit voor de minister slecht begin deed waarschijnlijk bij de minister de mening post vatten, dat hij deze middag scherp van zich af zou moeten bijten om niet al te gehavend uit de strijd te komen. In deze sfeer van „doorgaan" en „zetten" werd vervolgens het amen dement Droesen (K.V.P.) behandeld. Volgens het ontwerp zal het toezicht op de prijzen aan de hand van normen geschieden. Er zouden algemene normen moeten komen, vast te stellen bij algemene maatregelen van bestuur. En aan de hand van die algemene normen zal de minister dan weer normen opstellen, waarmede de grond kamers moeten werken. Voor een goed begrip is het 't beste om er vanuit te gaan, dat in deze opzet dus de overheid in grote lijnen uitmaakt hoe de prij zen moeten worden beheerst. De heer Droesen (K.V.P.) staat een geheel andere opzet voor. De al gemene normen zou hij willen laten vaststellen door de Cen trale Grondkamer en de andere normen door de Grondkamers. Deze opzet ligt vervat in twee amendementen. Zou de Kamer de vaststelling van de algemene nor men aan de overheid willen laten, dan kan men door aanvaarding van het tweede amendement de vaststelling van de normen waar mede de Grondkamers moeten werken, toch aan die Grondka mers zelf voorbehouden. Tegenstelling. Beziet men de opzet-Droesen in heer geheel tegenover die van het ontwerp dan wordt de principiële tegenstelling duidelijk. Aan de kant van het ontwerp is het de overheid, die het voor het zeggen krijgt en aan de kant van de amendementen Droesen (K.V.P.) wordt een zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven voorgestaan, een ontwikkeling, die in de richting gaat van de P.B.O. Desondanks schenen in eerste aanleg de kaar ten voor het eerste amendement- Droesen niet gunstig te liggen. Het amendement dus, dat de al gemene normen door de Centrale Grondkamer wil laten regelen. De heer Vondeling (P.v.d.A.) ging er principieel vanuit, dat de prijs politiek een zaak van de overheid is, omdat hier het algemeen be lang meespeelt. De heer de Rui ter (C.H.) kwam, meer op prac- tische gronden tot een zelfde con clusie, waarbij voor hem en de heer Bieuwenga (A.R) vooral klemde, dat de Centrale Grond kamer niet geacht kan worden het georganiseerde bedrijfsleven te zijn. Iets anders ware het, aldus de heer Bieuwenga, wanneer wij al een bedrijfschap voor de Land bouw hadden. Dan zou men aan dit landbouwschap het vaststellen van de algemene normen moeten opdragen. En de reactie van de minister op deze wens werd nu de kern van het conflict. Minister Mansholt ging er bij zijn verweer van uit, dat de wet op de P.B.O. zou verbieden om een bedrijfschap met een regeling van de prijzen te belasten. Waar LISSABON, 21 April (A.P.). In Lissabon heeft vandaag een hevige storm gewoed, die twin tig minuten duurde en waarbij naar verluidt vijf en twintig per sonen gewond werden. Er werden bomen ontworteld en daken van huizen gerukt. De scheepvaart op de Taag ondervond grote moeilijkheden. De zware regens, die reeds twee dagen lang op de stad neerkwamen, hielden na de storm plotseling op. staat dat? vroeg prof. Romme en het "bleek er inderdaad niet te staan. Maar ook nadat hem dit wapen uit de hand was geslagen bleef minister Mansholt zijn be- bwaren staande houden. Men zou hem kunnen volgen voor zover het hierbij gaat om het amendement-Droesen als zo danig. Als de overheid normen vaststelt, kan zij 'hierin haar ver antwoordelijkheid voor het alge meen belang verdisconteren. Op de gestes van de Centrale Grond kamer kan zij echter geen in vloed uitoefenen. Anders zou het zijn als een bedrijfschap, onder goedkeuring van de minister, de normen zou opstellen. En een an der bezwaar is, dat de Kamer de overheid1 ter verantwoording kan roepen, maar ook al weer geen invloed kan uitoefenen op beslui ten van de Centrale Grondkamer. Ook de heer Droesen (K.V.P.) zag deze bezwaren wel, maar hij wilde hier over heen stappen om dat er nu eenmaal nog geen be drijfschap voor de landbouw is. Niet uit handen geven Men zou, zoals gezegd, tot zo ver de bezwaren van de minister kunnen billijken, de tegenstelling overheidbedrijfsleven werd veel breder en ernstiger toen de mi nister duidelijk liet blijken, dat hij er niet voor voelde om deze bevoegdheden ooit uit handen te geven. Prijspolitiek blijft z.i. een taak voor de overheid. Zijn ver weer dat in een horizontaal or gaan als een bedrijfschap voor de landbouw geen landeigenaren ver tegenwoordigd zijn, snijdt formeel enig hout, maar de tegenstelling ligt toch dieper. En zo voelde het ook de heer Bieuwenga (A.R.) die na het antwqord van de mi nister radicaal terugkwam op zijn afwijzing van het amendement- Droesen. Ik heb nu begrepen, al dus deze afgevaardigde, dat het veel moeilijker zal vallen om de onderhavige taak uit handen van de overheid te krijgen, dan die straks van de Centrale Grond kamer naar het bedrijfschap voor de landbouw over te hevelen en daarom ben ik voornemens om toch mijn stem aan het amende ment-Droesen te geven. Daarop bracht minister Mansholt, zoals gezegd, zijn zwaarste geschut in stelling een geschut waarvoor prof. Romme echter politiek de borst ontblootte. Het geschil zelf zou z.i. zeer ironisch kunnen wor den opgelost, wanneer het enkel om het amendement zou gaan. Maar de minister had het geschil wel in een zeer breed kader ge plaatst. De opvatting die de be windsman heeft gegeven, aldus prof. Romme is in flagrante strijd met de geest van de P.B.O. Zou den wij hierin meegaan, dan zou den wij meehelpen om de wet op de P.B.O. in het hart te treffen. Is er ondanks deze zware woor den over en weer nog een achter uit of een' compromis mogelijk? Vandaag zal het blijken.... RILLAND-BATH, 21 April Vanmorgen omstreeks 11 uur is het beruchte gat in de dijk bij Bath gedicht. Er is in het gat een oud binnenschip tot zinken ge bracht. Men is thans bezig basalt stenen op en om 't schip te wer pen. De Rijkswaterstaat acht de hoop gegrond, dat de herstelde dijk het nu zal houden. De ar beiders gaan inmiddels dag en nacht voort de gevaarlijke plek te versterken. vielen twee arbeiders van de Rotterdamse Droogdok-Mij uiteen werkbak, die aan een kraan zweefde. Zij werden beiden ern stig gewond. Een van hen, de 39-jarige Th. du Bois, overleed. DeD andere, de 24-jarige B. Hun- ze,. werd in het ziekenhuis opge nomen; werd te Breda gearresteerd een 31-jarige electro-monteur uit Den Haag, die op 22 Maart uit de gevangenis was ontslagen en daarna kennis had gemaakt met een weduwe, van wie hij een radiotoestel stal en dit had ver kocht; zullen on 23 en 24 April de gezamenlijke gouverneurs van de Belgische provincies een bezoek brengen aan de gezamenlijke Commissarissen der Koningin in de Nederlandse provincies. Op de eerste dag van het bezoek biedt minister Beel hen een diner aan; wordt hedenmorgen voor het front van de troep in de Engel- brecht van Nassaukazerne te Roosendaal door de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, aan zeven Nederlandse militairen een decoratie uitge reikt voor betoonde moed op Korea; heeft H.M. de Koningin giste ren een werkbezoek gebracht aan de Heldring-gestichten te Zetten. H.M.' gebruikte aldaar de lunch en reed vervolgens naar Buuren, waar zij een werkbezoek bracht aan het weeshuis. Duitse jongen zwierf naar Nederland Een ronddolende jongen, die gisteren op de Oostelijke Han delskade bij de Hollandse Stoom boot Maatschappij te Amsterdam de aandacht trok, is gisteren aan gehouden. Hij sprak Duits en werd overgegeven aan de vreem delingendienst. Hij verklaarde Gunther Hanelt uit Wallau bij Wiesbaden in Duitsland, 16 jaar oud en vormer te zijn, doch kon dit niet aanto nen, aangezien hij geen enkel papier bij zich had. Hij zeide Zondagmiddag per fiets op ille gale wijze bij Zevenaar over de grens gekomen te zijn, omdat hij in ons land werk wilde zoeken. In de Amsterdamse haven heeft hij uitgekeken naar de mogelijk heid op een schip te monsteren. De Amsterdamse Vreemdelin gendienst heeft zich in verbin ding gesteld met het Duitse con sulaat teneinde maatregelen voor de terugzending van de jongen naar zijn woonplaats te treffen. Dr. Buiskool niet terug naar Suriname PARAMARIBO, 20 April A.N.P. Naar wij vernemen is de pre sident van het hof van justitie in Suriname, dr. Buiskool. die met ziekteverlof is, afgekeurd. Hij zal niet naar Suriname terug keren. De voorzitter van de staten van Suriname, de heer Lim Apo, die voor een medische behande ling in Nederland vertoeft, zal af treden. Zijn lidmaatschap van de staten zou in Mei automatisch vervallen. AUTOBUS-ONGELUK IN TURKIJE 8 doden BITLIS (Turkije), 21 April (A.P.). Vandaag is in de om geving van Bitlis in Turkije een autobus in een rivier gereden. Acht inzittenden werden gedood. (Vervolg van pag. 1) Kalm en gedecideerd werd er door hen gesproken, die het beleid van het bestuur voorstonden. Zij trachtten de opposanten te over tuigen van de chaos, die zal ontstaan, door interne verschillen. Het enige, wat ons voor ogen moet staan, zo redeneerden zij, is de Ommelanden. Deze Ommelanden moeten we redden en dit kan momenteel alleen door de arbitrale uitspraak na te leven. Mr. Bout wees er met grote nadruk op, dat de boeren verstand hebben van koeien en van landbouw, maar niet van rechterlijke consequenties die uit het niet naleven van een arbitrale uitspraak voortvloeien. Zij die denken, aldus mr. Bout, zich niets van de arbeidersorganisa ties te kunnen aantrekken, leven in een tijd van tientallen jaren terug. Hij wees op de zedelijke nood zaak de arbitrage-uitspraak na te komen, omdat men dit beloofd heeft, en een belofte dient men na te komen. Hij pleitte tenslotte voor een goede samenwerking tus sen werkgevers en werknemers. Het zou ons te ver voeren, de ellenlange betogen op te nemen van de leden van de Ommelan den, die op deze sensationele ver gadering het woord hebben ge voerd. Men had hier op deze ver gadering volop de gelegenheid alles te zeggen wat men op het hart had. Een ieder heeft daarvan gebruik kunnen maken, voorzover ontwikkeling en vocaal volume hiertoe de gelegenheid boden. De heren Bus en de Boer, heb ben deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. De heer Bus, steeds voorzichtig en met overtuiging het belang van de Ommelanden uit zijn gezichtspunt belichtend en de heer de Boer, met een verbitterd hart. Verbitterd, omdat zoals hij zei, hij meer dan dertig jaar de Ommelanden trouw heeft gediend en de Ommelanden tot grote bloei had gebracht. Verbitterd ook, omdat men niet gewild heeft zoals hij wilde. Om dat men hem op onheuse wijze behandeld zou hebben, door hem de sleutels bruut af te nemen en het kantoor onder bewaking te laten stellen van stakers. Uit alles bleek dat de heer de Boer meer dan verbolgen was. Hij is ingegaan op de voorgeschiede nis van de arbitrage en zeide dat de voorzitter van het C.N.V. de Ommelanden bewogen had arbi trage te aanvaarden. Dit, aldus de heer de Boer, om dat de heer Ruppert zelf hierin een mogelijkheid zag om de A.N.A.B. onder druk te zetten. De arbitragecommissie was aldus de heer de Boer een verlengstuk van de A.N.A.B. Nimmer zal ik nala ten, aldus de heer de Boer, dc mel'kleveranciers tijdig te waar schuwen wanneer het bestuur doorgaat met zijn politiek een chaos van het bedrijf te maken. Ik wil nimmer hebben, aldus de heer de Boer, dat leden en melkleveranciers mij later ver wijten, dat ik niet tijdig gewaar schuwd heb. A.N.A.B. ter vergadering. Toen de oppositie zo'n beetje uitgesproken was, kwam plotse ling de heer S. van der Ploeg, hoofdbestuurder van de A.N.A.B., de vergaderzaal binnen. Het be stuur had hem uitgenodigd hier voor omdat het meende dat het goed was dat de A.N.A.B. in de gelegenheid werd gesteld om haar standpunt ter kennis van de leden te brengen. Eerst toen brak het tumult goed los. Men dreigde het bestur de zaal te gaan verlaten wanneer men niet onmiddellijk de A.N.A.B. de deur wees. (Door André Marton correspondent). BOEDAPEST. De heer W. C. Posthumus-Meyes, gezant van Nederland in Hongarije, zal dit land voorgoed verlaten. Met zijn vertrek verliest de kleine en exclusieve men is soms geneigd te denken: tè exclusieve groep van Weste- van Hongarije^ lijke diplomaten een van haar beste persoonlijkheden. De heer Meyes hij ge bruikt bij voorkeur zijn twee de naam heeft zijn Vorstin in Hongarije vertegenwoordigd sinds Juli 1950 en gaat nu naar Athene. men er niet aan denkt, de oude grond, die zoveel stor men doorstond, prijs te ge ven" Want als dit boek een indrukwekkend „in me- moriam" is voor de doden, dan is het ook een manend teken voor hen, die leven en leven ijlnn1 Voor de eerste wereldoorlog wist men in Hongarije weinig van het kleine Holland, behalve dan dat het een land van tulpen, windmolens, klompen en buiten gewone zindelijkheid was. Maar na 1918 kregen duizenden uitgemergelde Hongaarse kinde ren gelegenheid om kennis te maken met de Nederlandse gast vrijheid doordat zij op uitnodiging van Koningin Wilhelmina jaren in Nederlandse gezinnen mochten doorbrengen. Hierdoor is tussen beide landen een sterke band ontstaan, die althans zolang zij die deze weer galoze gastvrijheid hebben geno ten of er getuige van zijn ge weest nog in leven zijn niet kan worden vergeten. Deze cor respondent heeft de treinen met arme Hongaarse kinderen, die naar Nederland gingen gezien en vele van die peuters kinderen uit de armste lagen der bevolking gekend, toen zij na een. twee of drie jaar naar huis terugkeerden als weldoorvoede en goed geklede jongens en meisjes, die een heel ander deel van de wereld hadden gezien, een vreemde taal hadden geleerd en de ellenden van een wereldoorlog haden vergeten. Hor»üp is nóg dankbaar. Fr bestand sl~-h+c één uitwen- 'Ig .eken van de dankbaarhei-1 een prachtige straat in de hoofdstad had een nieuwe naam gekregen en heette voortaan: Koningin-Wilhelmina- laan. Ongeveer twee jaar geleden is deze straat evenwel opnieuw •herdoopt en thans heet zij; Maxim Gorki laan Weinig te doen Er valt weinig te doen voor eën Westers diplomaat in een volksdemocratie, in het bijzonder als hij een klein land vertegen woordigt, dat geen gemeenschap pelijke grens en slechts beperkte handelsbetrekkingen met die volksdemocratie heeft. Uit de aard der zaak streefde de heer Meyes er naar, de betrekkingen „zo vriendschappelijk" te houden, „als maar mogelijk was", zoals hij zichzelf in een interview uit drukte en aangezien in dit land niet meer dan vier of vijf Neder landse staatsburgers wonen over het algemeen kleine luyden, die hier al tientallen van jaren gevestigd zijn was zijn taak wat dit betreft niet al te moeilijk. Veel contact met het volk kon hij niet hebben. In 1947 ondertekenden beide landen een financiële en een han delsovereenkomst en de laatste werd elk jaar verlengd, laat stelijk in October 1952. Zij strek te toen tot uitwisseling van goe deren ter waarde van in totaal 40 millioen gulden 20 millioen in beide richtingen. Dit was onge veer de helft van de hoeveelheid van 1950, vertelde de heer Meyes. De goederen, welke Nederland levert, zijn uitsluitend industrie producten, waaronder electrische apparaten van de beroemde Phi- lipsfabrikaten ter waarde van een half millioen gulden een belang- :jk? plaats inemen. Hongarije .an zijn kant voert hoofdzakelijk landbouwproducten maar toch ook machinerieën, rijwielonderdelen, motorfietsen e.d. uit. Een probleem, dat de heer Meyes gedurende zijn ambtsperio de van bijna drie jaar niet heeft kunnen oplossen was dat van het door de staat onteigende Neder lands bezit ter waarde van 15 tot 20 millioen gulden. Er is hier over tussen beide landen herhaal delijk onderhandeld, maar de on derhandelingen zijn naar de heer Meyes verklaarde, voor het ogen blik vastgelopen. Met Frankrijk, Zweden en Zwitserland is dezelf de aangelegenheid reeds geregeld. De nationalisatie van buiten lands bezit betrof omvangrijke in dustriële productiemiddelen, o.a. een fabriek van Philips te Boeda pest, een raffinaderij van de Ne derlandse Shell en enkele minder belangrijke objecten. Twee der getroffen ondernemin gen, de AKU en de Unilever, heb ben hun aanspraken rechtstreeks met de Hongaarse regering gere geld maar tot dusverre is geen grondslag gevonden voor afdoe ning van de overige vorderingen, zeide de gezant, Andere getroffen Nederlandse belangen zijn die van effectenbezitters in Nederland, die stukken bezitten ter waarde van vele millioenen guldens". Conflict. Gezant Meyes is slechts een maal werkelijk in conflict geko men met de Hongaarse regering. Dat was in 1951, toen hij op in structie van zijn regering een Ne derlands voorstel overbracht, strekkende tot het verlenen van asyl aan een belangrijk aantal Hongaren, die als „ongewenste elementen" werden 'beschouwd en bevel hadden gekregen Boedapest te verlaten en zich in afgelegen dorpen terug te trekken. Meyes is nog steeds van oordeel, dat deze stap van zijn regering niets anders was dar, een daad van humaniteit, welke ten doel had „verscheidene hon derden" ongelukkige gezmnen te helpen, en een logische voortzet ting van hetgeen Nederland na de eerste wereldoorlog heeft ge daan, toen het duizenden Hon gaarse kinderen 'heeft opgenomen. Maar de Hongaarse regering dacht er anders over. Zij beschouwde het voorstel als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van dit land en „werd eenvoudig woedend", zoals de heer Meyes zich uitdrukte. De gezant, zijn echtgenote en 'beide kinderen zijn 21-jarige zoon Robert, die thans aan de universiteit te Leiden studeert en zijn 19-jarige dochter, Marie Christina waren zeer gezien in de besloten kring der Westelijke diplomaten. De gezant werd be schouwd als een model-diplomaat, een buitengewoon goedhartig man die probeerde iedereen te helpen, en een goed vriend voor al zijn collega's. Het is werkelijk jammer, dat de journalist niet al zijn goede daden, die werkelijk openlijke lof verdienen, bekend kan maken omdat hij de wensen van de heer Meyes moet eerbiedigen.... Bijbellezing. De heer Meyes heeft hier ook nog een misschien niet geheel diplomatieke rol gespeeld in een voor 10 procent huiselijke aange legenheid van de protestantse di plomaten' in Hongarije. De Amerikaanse gezant, Chris tian M. Randal, een zeer gods dienstig man, heeft met de ac tieve medewerking van de protes tanten van de Britse, Zwitserse, Nederlandse en andere legaties het initiatief genomen tot het houden van Zondagochtenddien sten in zijn legatie. De heer Ran dal, de heer Meyes en de Britse zaakgelastigde' de heer Robin M. A. Hankey, waren de meest ac tieve deelnemers aan deze dien sten. De Amerikaanse gezant sprak gewoonlijk een gebed uit, gevolgd door een toespraak tot de aanwezigen en de beide ande ren verzorgden de eerste en de twpode b.ü'bellezing. Dit was een van de meest dra matische ogenblikken in de ver gadering. De heer van der Ploeg nam met een der districtsbestuur ders van de A.N.A.B. plaats nabij de bestuurstafel. Zij hadden ken nelijk moeite zich te beheersen, toen het tumult losbrak en hen meer dan duidelijk werd, dat hun aanwezigheid hier niet op prijs werd gesteld. Volkomen correct hebben zij zich evenwel gedragen en zelf het initiatief genomen de zaal te verlaten. Op dat moment, was er een der 1 leden, die steeds in oppositie was geweest, die met een motie kwam aandragen. Een motie, waarin verklaard werd door de leden ter vergadering aanwezig, dat men geen vertrouwen meer had in het bestuur en commissarissen van de Ommelanden. Deze motie kwam geheel onver wacht en men wist aanvankelijk niet goed hoe men er mee aan moest. Besloten werd de vergade ring enige tijd te schorsen. Nadat de voorzitter de verga dering weer geopend had, ver klaarde mr. T. Bout, dat men goed moest beseffen wat men deed. Waneer men deze motie aannam, betekende dit, dat het bestuur niet geacht werd het ver trouwen te genieten van de leden. Hij wekte nogmaals de leden op toch hun gezond verstand te ge bruiken. Er waren leden, die een schrif telijke stemming wensten, omdat men het niet op prijs stelde open lijk zich tegen het bestuur te ke ren. Mr. Bout noemde dit klein zielig en zeide, dat wanneer men geen vertrouwen in het bestuur had, men dit door stemming maar duidelijk moest maken. Wel, dit gebeurde. Zelfs met een grote meerderheid van stemmen heeft men verklaard dit bestuur niet meer te wen3en. Het bestuur te laten aftreden was niet mogelijk, omdat de ver gadering geen rechtsgeldige be sluiten kon nemen. Derhalve heeft het bestuur besloten om de vol gende week weer een vergadering uit te schrijven. Door de oppositie werd ter ver gadering nog medegedeeld, dat men de heren Bus en de Boer terugwenste. OVER TIEN JAAR ALS F.M. DOORGAAT HILVERSUM, 21 April. De raad van bestuur van de Ned. Omroep Zender Maatschappij, de NOZEMA, heeft vandaag over het vraagstuk van de frequentie-mo dulatie-zenders ten behoeve van de radio-omroep vergaderd. Het is, zoals eerder gemeld, technisch zeer goed mogelijk om netten van deze soort zenders (ze ven tot tien voor elk der twee Hilversum-programma's) over Ne derland te ieggen Zij kunnen da» door zogenaamde muziekHjnsn met elkaar verbonden worden. Na verloop van acht tot tien jfcrei zouden deze kortegolfzendere, die een zuivere en onges-uc-de ont vangst in geheel Nederland kun nen waarborgen en bovendien samen met een televisienet zou den kunnen worden gebruikt, de overbelaste en veel gestoorde mid dengolfzenders geheel kunnen gaan vervangen. Deze overgangstijd is nodig om le luiseraars in de gelegenheid te stellen op convenicnte w:jze aanvullende of nieuwe ontvan gers te kopen. Zijn wij wel ingelicht dan be staat er op het ogenblik in NOZE- MA-kringen over een ontwerp advies overeenstemming, zodat de regering, naar alle waarschijnlijk heid over enige weken, een defi nitief advies ontvangen zal. De ministerraad zal nadien moeten beslissen. Wanneer eventueel met de bouw van de FM-netten be gonnen zal worden staat ook aan haar ter beoordeling. F 50.000 uit Suriname voor Rampenfo ids 's GRAVENHAC 21 April Uit Suriname werd heden een be drag van f 50.000 (Ned. cr.) ont vangen voor het Rampenfonds in Nederland. Het bedrag is door de commis saris voor Surinaamse zaken in Nederland, mr. de Vries, aan het Rampenfonds overgemaakt. Britse krijgsgevangenen wisten niets van troonwisseling PANMOENDJON, 21 April (Reuter) De Britten, die dezer dagen uit Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenschap zijn ontslagen, hebben pas op weg naar Panmoendjon ge hoord dat Koning George de zesde van Engeland gestorven is en dat Koningin Elizabeth in Juni zal worden gekroond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3