Verlaging weeldebelasting van 30 tot 15 procent Nieuw amendement-Droeseu Onrust in Frankrijk kreeg slechts K.V.P. en A.R. mee Leeuwarden hreekt huis rond bewoners af Dagblad voor Alkmaar en omgeving Teruggaaf van verschil op aanwezige voorraden Anderhalf jaar geëist 2,35 millioen Acht mensen vermoord door slagen met een schoffel 106.9 millioen Top Naeff overleden REGERING STELT VOOR: 100 hectare hei in vlammen Dr E. L. Kramer directeur-generaal Tien' brandweer lieden gewond voor Rampenfonds In Rampenfonds Firefly stortte in zee Minister Mansholt won het pleit i)e jubileiimgave „Nijmegen" voor Uitslag Deense verkiezingen NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, 12.07 per maand, f 0.48 pei week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. ^STADSEDITIE Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Donderdag 23 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12761 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG, 22 April De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van het omzetbelastingtarief van dertig procent, het zgn. weeldetariefDeze belangrijke maatregel wordt wenselijk geacht ter verruiming van de werkgelegenheid. Het tarief van dertig procent zal - indien de Staten-Generaal hier aan hun goedkeuring hechten - worden verlaagd tot vijftien procent. De voorgestelde verlaging van het „weeldetarief" zal de op brengst van de omzetbelasting met tien millioen gulden vermin deren. De regering hoopt, dat het onderhavige ontwerp van wet zo ERMELO, 22 April. Heden middag is op de Elspeterheide tussen Vierhouten en Elspeet brand ontstaan doordat tijdens een militaire oefening een pro jectiel verkeerd ontplofte. Ruim 10 hectare heide ging in de vlam men op. De bosbrandweren uit' Elspeet, Nunspeet, geassisteerd door tankwagens van de brand weren uit Epe en Apeldoorn na men aan het blussingswerk deel. Ook arriveerden militairen van de luchtmacht uit Oldebroek. De ze boden eveneens hulp met hun tankwagens. Ook militairen uit het voertuigenpark in Stroe wa ren op het terrein: van de brand gearriveerd. Het vuur werd aan de Nunspeterweg in de nabijheid van Elspeet tot staan gebracht. Tegen inkoopofficier van de Landmacht 's-GRAVENHAGE, 2 April. De auditeur-militair bij de krijgs raad te velde „West" heeft heden tegen de 48-jarige reserve-kapi tein J. E. te Oegstgeest, een ge vangenisstraf gevorderd van 1 laar en zes maanden, met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht, van 18 Juli tot 5 Febr. De auditeur-militair achtte be wezen, dat beklaagde het militair ambtenaren reglement had over treden, door in zijn bediening van mkoopofficier giften te hebben aangenomen, zonder hiervoor toe stemming van zijn chef te hebben verkregen. Hij achtte het bewijs geleverd, dat beklaagde recht streeks heeft meegewerkt aan het aoen leveren van een minder- waardig product. achtte de auditeur militair nog bewezen, dat ver dachte giften had aangenomen zonder toestemming daarvoor van ^'Jdöhef te hebben en dat hij de pucnt van geheimhouding had geschonden door het meedelen aan een leverancier van de laag ste prijs, waarvoor voor een leve- ~an, gespen was ingeschre ven. De krijgsraad zal over 8 da gen uitspraak doen. spoedig mogelijk in werking zal kunnen treden, vooral om de ge volgen van een kopersstaking zo veel mogelijk te voorkomen. Ook al zal het mogelijk zijn bepaalde uitvoeringsbepalingen door de mi nister van Financiën te doen tref fen, waardoor de gevaren, welke in een kopersstaking schuilen, worden verkleind, geheel verme den zullen zij niet kunnen wor den. Slechts een zeer spoedige in werking treden van de wet kan hier afdoende baat brengen. Het ligt in de bedoeling van de minister van Financiën om aan handelaren over de op het tijd stip van inwerking treding van de verlaging aanwezige voorraden een teruggaaf van het verschil in belasting zal worden verleend. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN NOORWEGEN OSLO, 22 April (Reuter) Op het programma van het be zoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard van 6 tot 8 Mei aan Oslo zullen brengen, staat o.m. 'n diner bij koning Haakon op de eerste dag. zo meldt „Mor- genbladet". De tweede dag zal de Nederlandse kolonie te Oslo gelegenheid hebben het Konink lijk Paar te ontmoeten op een receptie in de Nederlandse lega tie. Vonnissen te Tunis TUNIS. 22 April (Reuter) Een Franse militaire rechtbank te Tunis heeft Dinsdag een Tu nesiër ter dood en vier tot ge vangenisstraffen van vijf iaar tot levenslang veroordeeld wegens terroristische activiteit. Voor industrialisatie en energievoorziening 's-GRAVENHAGE, 23 April. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat binnenkort de benoeming kan worden ver wacht van dr. E. L. Kramer tot directeur-generaal voor de indus trialisatie en de energievoorzie ning. Dit nieuw in te stellen di rectoraat-generaal zal worden be last met de taken, welke op het ogenblik worden verricht door het directoraat-generaal voor de industrialisatie en het directoraat- generaal voor de energievoorzie ning. Sinds Juli 1950 is dr. Kramer directeur-generaal voor de ener gievoorziening. AMSTERDAM, 22 April. Vanmiddag omstreeks kwart over zes heeft zich in een kachelsme derij in Amsterdam-Oost een ont ploffing voorgedaan, waardoor tien brandweerlieden werden ge wond, waarvan vier ernstig, en honderden ruiten als gevolg van de luchtdruk sprongen. Juist toen een ploeg brandweer lieden de kleine brand in de sme derij te lijf wilden gaan, explo deerde met enorme kracht een gascylinder. Het gevolg was, dat de brandwachts door de geweldi ge druk over de straat werden ge slingerd. De kachelsmederij werd totaal vernield. De straat maakte een indruk, alsof er een bom was ge ëxplodeerd. 's-HERTOGENBOSCH, 22 April. Het Nederlands R. K. Huisves tingscomité te 's-Hertogenbosch deelt mede, dat door het comité aan het Nationale Rampenfonds is afgedragen een bedrag van f2.350.471,71. Hiervan vormt een bedrag van f 2.221.520,25 de op brengst. van de kerkcollecten in de bisdommen Utrecht, Haarlem, 's-Hertogenbosch en Breda. De opbrengst van de kerkcol lecten in het bisdom Roermond is op advies van de bisschop van Roermond in overleg met de Com missaris van de Koningin in Lim burg door de kerkbesturen recht streeks overgemaakt. HIER HERKRIJGEN ZIJ DE VRIJHEID Panmoenjon, een dorpje, dat thans in het middelpunt van de belangstelling staat, door de uit wisseling van zieke en gewonde krijgs gevangenen tussen de communisten en de geallieerden, die daar plaats vindt. Het communistische ontvangstcentrum (1), ligt even bezij den de weg naar Kaesong (2). Ook 't gebouwtje waarin de onderhandelin gen tussen Noord en de Verenigde Naties worden ge voerd staat aan deze weg (3). De gevan genen worden door de communisten in deze tenten gebracht (5), waar na zij worden ontvangen door de geallieerden (7) en via de weg naar Moensan (4) naar „Vrijheidsdorp" worden ge bracht. Er is een veldje ge maakt, waar helicopters kun nen landen en opstijgen (6. KINDJE VERBRAND DOOR WASWATER LINSCHOTEN. 22 April In een onbewaakt ogenblik trok de anderhalf jaar oude Ria Mink te Linschoten de stop uit de was machine, die even tevoren door haar moeder met kokend zeep sop was gevuld. Het kind werd door het sop overspoeld. Ondanks de hulp welke haa>- door haar vijfjarig broertje wérd geboden, kon niet worden voorkomen dat zij ernstige wonden opliep. In het R.K. ziekenhuis te Woerden is zii aan de bekomen verwondin gen overleden. TOULOUSE, 22 April - Onder de bewoners van het dal van de Lot, een zijrivier van de Garonne (Zuid-W'est- Frankrijk), heerst grote onrust naar aanleiding van de ontdekking in een brandende boerderij van de lijken van de burgemeester van het dorp Bessuejovis. Jacques Brassat, en diens echtgenote, die met een schoffel bleken te zijn doodgeslagen. Hun oudste zoon, die zwaar ge wond in de omgeving van de boer derij werd gevonden, overleed la ter in een ziekenhuis, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. In de afgelopen vijf jaren wa ren reeds vijf personen in deze streek met een soortgelijk wapen om het leven gebracht. Twee man nen hadden aanvankelijk deze moorden bekend, doch herriepen later in de gevangenis deze be kentenis. Op 23 December 1948 werden de verminkte lijken van Pierre Gras en zijn dienstbode aange troffen in de uitgebrande boerderij van Gras, Drie maanden later werd de oude molen van Roland Pelig-ri door brand geheel ver woest. Pelligri werd gevonden met een gapende wond aan het hoofd, zijn echtgenote was onher kenbaar verbrand. In Augustus 1951 werd op een andere afgelegen boerderij Marie 's-GRAVENHAGE, 22 April In liet Nationaal Rampen fonds is tot vanmiddag 106,9 millioen gulden ge stort. Sinds gisteren is er weer een ton bijgekomen. Het gironummer van het fonds is 9575. Prat, .een oude weduwe, met een scherp instrument doodgeslagen. Tenslotte werden in hetzelfde dis trict in Februari van dit jaar een boer, zijn echtgenote en een doch ter te elfder ure uit hun bran dende hoeve gehaald. Zij bleken allen dodelijk te zijn gewond door slagen met een schoffel, PILOOT NA REDDING OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 22 April. Een Fairey „Firefly" van de M.L.S. is vanmiddag omstreeks half drie op tien km uit de kust van Katwijk in zee gevallen. De pogingen om de piloot, die op zijn zwemvest drijvende was gezien, te redden, werden met succes be kroond. Een „Mitchell, een „Fire fly" en een helicopter bevonden zich boven de plaats van het on geval. De helicopter was van den Helder naar de plek gevlogen. Vlieger overleden. De vlieger van de „Firefly" is kort nadat hij door een Seaotter met medewerking van een heli copter uit zee was opgepikt over leden. Voor zover men thans kan nagaan is het ongeluk gebeurd doordat de vlieger van de Firefly een noodlanding wilde maken. Volgens ooggetuigen had het toestel motorstoring. De bestuurder van het toestel was de luitenant ter zee vlieger 3e klasse F. Koopt uit den Haag. mMÊM Voor het front van de troep werd Woensdag in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal, door de Amerikaanse Am bassadeur in Nederland, de heer Selden Chapin, aan zeven Nederlandse militairen een decoratie uitgereikt voor moedig gedrag tijdens de gevechten in Korea. De Amerikaanse Am bassadeur speldt le Lt. J. W. Meyer de onderscheiding op. (Van onze parlementaire redacteur). De strijd tussen minister Mansholt en de K.V.P. is gis teren in de Tweede Kamer met een overwinning van de bewindsman van Landbouw geëindigd. De dag tevoren had het de schijn, dat het princi piële twistpunt, overheid of georganiseerd bedrijfsleven, een duidelijke scheidslijn zou veroorzaken. Maar het is an ders gelopen. Een gewijzigd amendement- Droesen (K.V.P.) kreeg tenslotte slechts de stemmen van K.V.P. en A.R. en werd met 36 tegen 51 stemmen verworpen. Niet enkel de P.v.d.A. maar ook V.V.D., C.H. steunden met Comm. St. Ger. en de groep Weiter de minister. Zo ogenschijnlijk een moeilijk te be grijpen uitslag en deze steunde dan ook op geheel verschillende mot:°vcn. Tegenover K.V.P. en A.R. die het georganiseerd bedrijfsleven, in de geest van de P.B.O. bij de prijsbeheersing van landbouwgron den wilden inschakelen, stonden zij, die hetprincipieel liever door de Staat laten doen en zij, die bij keuze tussen P.B.O. en de overheid dan toch aan de over heid de voorkeur geven. Voor de prijsbeheersing bij de verkoop van de landbouwgronden moeten algemene regelen worden vastgesteld. Volgens het ontwerp zou zulks bij algemene maatre gelen van bestuur geschieden (door de overheid dus). Ir. Droe- sen (K.V.P.) wilde in zijn oor spronkelijk amendement inplaats hiervan vaststelling door de Cen trale Grondkamer, bedoeling, in schakeling van het georganiseerd bedrijfsleven, was loffelijk, maar wij hebben er gisteren reeds op gewezen, dat minister Mansholt sterk stond in zijn bezwaren daar tegen. Ir. Droesen (K.V.P.) er kende gisteren ook zelf, dat de Centrale Grondkamer niet bijzon der geschikt zou zijn geweest. Nieuwe opzet. Nu kwam hij met een gewijzigd amendement dat een nieuwe ge dachte bevatte. De algemene re gelen zouden moeten worden vastgesteld door een daartoe bij de wet aan te wijzen openbaar lichaam, als bedoeld in artikel 152 van de grondwet, (een orgaan van het bedrijfsleven dat regelend kan optreden), onder goedkeuring van de minister. De K.V.P. woordvoerder achtte dit amenrv"»nt nodig omdat mi nister Mansholt wel een stap naar voren had. p—'aan, maar in de gedachtengang van de K.V.P. woordvoerder was deze toch niet voldoende. De minister stelde voor: vaststelling bij algemene maatregelen van bestuur (dus toch de overheid), maar voor de vaststelling zouden P.B.O. orga nen en andere organisaties in de gelegenheid worden gesteld om hun mening kenbaar te maken. Het georganiseerd bedrijfsleven wordt in de gewijzigde opzet van de minister dus ad-viserend (maar niet zelf vaststellend ingescha keld. Vervolg nag. 4) Recept voor een lang leven NEW YORK (A.P.) - Char les Eisenberg, een gepension- neerd nerser van een stome rij. heeft vandaag op zijn 100ste verjaardag het volgen de recept voor een lang leven gegeven: Hard werken, niet roken en nooit meer dan één borreltje. Woensdagavond is op 75-jarige leeftijd overleden in 't Gemeen teziekenhuis te Dordrecht de be kende schrijfster Top Naeff. Ze heeft nog geen 24 uur in het ziekenhuis doorgebracht. De schrijfster van vele bekende meisjesboeken was in Maart j.l. het ereburgerschap van haar ge boorteplaats Dordrecht verleend ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag. Mgr Alfrink over: De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Mgr. B. J. Alfrink, heeft Woensdag op een bijeenkomst van de katholieke nationale organisa ties op het terrein van de volks gezondheid die te Utrecht werd gehouden, nog eens met nadruk gewezen op de belangrijkheid van een integrale katholieke medische opleiding, zoals deze alleen ver wezenlijkt zal zijn bij een vol tooiing van de medische faculteit aan de katholieke universiteit. Voor de christenmens heeft de ziekte, aldus mgr. Alfrink, een geheel andere gevoelswaarde en levensbetekenis, dan voor de niet- gelovige. En daarom zijn gezondheid en ziekte factoren, die de christen bij voorkeur zal toevertrouwen aan hen, die dezelfde levensvisie op gezondheid en ziekte heeft. De zieke katholieke mens heeft ver zorging nodig die gedragen wordt door de katholieke principen en om deze reden is de aanwezigheid van katholieke artsen een drin gende behoefte. Deze toch aan vaarden op het terrein van leven en dood dezelfde wetten als de katholieke patiënt. Het Episcopaat heeft daarom de jubileumgave, die het katholieke volksdeel in deze dagen bijeen brengt, bestemd tot uit- en af bouw van de medische faculteit, waarmee tevens geaccentueerd is het belang van de katholieke ge zondheidszorg in het algemeen. Met de verzekering van de grote belangstelling, die het Episcopaat stelt in het werk van allen, die arbeiden aan de volksgezondheid, sprak mgr. Alfrink zijn dank uit voor al hetgeen in de afgelopen jaren op dit terrein is verricht. Wij komen op de bijeenkomst nog terug. LEEUWARDEN. In de Friese hoofdstad wordt op last van het gemeentebestuur een woning af gebroken. Dat is niets bijzonders, dat gebeurt wel meer. Maar wat hier wel merkwaardig is: de wo ning verbrokkelt onder de moker slagen der slopers, terwijl de be woners er nog in verblijven. De woning in kwestie is een dubbele arbeiderswoning aan de Harlingerstraatweg, aan derand van de stad. De westelijke stads uitbreiding van Leeuwarden kent in haar plannen geen plaats voor dit kleine huisje. Het gemeente bestuur heeft de bewoners een ander huis aangeboden, maar man, vrouw en drie kinderen ver kiezen te blijven waar zij zijn, omdat zij de nieuwe woning te klein vinden. AANVARING ORANJE EN WILLEM RUYS Voor Raad van Scheepvaart OP Dinsdag 28 April a.s.. des morgens om 10.30 uur. zal de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, gepresideerd door prof. mr. J. Offerhaus, in open bare zitting een onderzoek in stellen naar de oorzaak van de aanvaring tussen het m s. Oranje en het m.s. Willem Ruys in de Rode Zee. Als betrokkenen zullen worden gehoord de kapiteins van de Oranje en de Willem Ruys. de heren W. Hemmes en C. C. Goe- dewaagen. Als getuigen zullen worden opgeroepen de stuurlieden en de uitkijken, die tijdens de aanva ring op de beide schepen wacht liepen. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, heeft persoonlijk het vooronderzoek geleid en zal zijn z>ory 1 j p f~ir* •7i*-+ir>'"T vvr u 1 O rp UI Gistermiddag stonden er nog slechts enkele stukjes muur over eind. Tussen de stompen muur, waarboven geen dak meer be scherming biedt, stonden de meu belen en de overige inventaris vreedzaam in het zonnetje. De poes van de bewoners scharrelde er wat schuw en onwennig rond Hoe lang nog? KOPENHAGEN, 22 April (A.P.- Reuter). De uitslag van de Dinsdag gehouden verkiezingen in Denemarken voor de beide Ka mers van de Rijksdag heeft een zetelwinst opgeleverd voor de socialisten. De Deense premier Erik Erikson heeft als een gevolg van de uitslag aan de koning het ontslag van zijn coalitiekabinet van conservatieven en agrariërs aangeboden. Men is algemeen van oordeel in Deense politieke kringen, dat een socialist zal worden aangezocht om een nieuwe regering te vor men. Alle politieke partijleiders, met uitzondering dan van de com munisten zien het resultaat als een bekrachtiging van het volk van de politiek om de samenwer king van Denemarken in het ka der van het Atlantisch Pact voort te zetten en zo mogelijk te ver stevigen. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Kraft, voorzitter van de N.A.T.O. raad heeft zich inmiddels naar Parijs begeven om de bijeenkomst van dit col lege bij te wonen. Tegenover ver slaggevers zeide hij, dat het voor hem eigenlijk een vreemde situa tie was, nu hij was afgetreden, maar hij hoopte dat de eventuele socialistische regering zal toestaan dat Denemarken op deze belang rijke bijeenkomst ver*egenwoor-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1