Minister lestde een plef^ei op de wonde bij de K.V.P OldflUe*. 5 de Tulpenrallye Wat deed liet Rampenfonds al voor de slachtoffers? SS Maar laat zich toch niet van zijn koers afbrengen spannender dan ooit Het motto is: nieuw voor oud Ongegronde critiek Buitenlandse notities Eerste Kamer over Sociale Zaken ALDUS: PIET NORTIER Slachtoffers watersnood miet#» Vliegtuig in V.S. neergestort Noodwetje kan K.V.P. redden DONDERDAG 23 \FIUL I :>ïJ* Pagina 3 Socialistische tcinst in Denemarken Twee en een half millioen Denen hebben Dinsdag hun stem uitgebracht voor de beide kamers van de Rijksdag. De uit slag voor de Folketing (Tweede Kamer) is thans bekend. Die voor de Landsting (Eerste Ka mer) zal nog enige tiid on zich laten wachten, als een gevolg van een zeer ingewikkelde pro cedure bij de zetelaanwiizing. Denemarken staat dit iaar in het teken van het staatsrecht en de Dractische staatkunde, de poli tiek. De verkiezingen van Dins dag vormen het hegin van een reeks. Het thans gekozen parle ment zal zich moeten uitspreken over een nieuwe grondwet. Daar na volgt een volksreferendum over deze grondwetsherziening. Een van de veranderingen is o.m. de afschaffing van het twee- Kamerstelsel. De bedoeling is te geraken tot één Kamer. Worden deze voorstellen aangenomen, dan zal het huidige parlement worden ontbonden en trekken de Denen in de komende herfst op nieuw naar de stembus om die éne Kamer te kiezen. Andere be langrijke veranderingen zijn, de erkenning van Groenland als een deel van de Deense staat, waar door aan 21 000 Groenlanders het kiesrecht wordt gegeven, verder de mogelijkheid dat ook vrouwe lijke telgen van het Koninklijk Huis tot opvolging geroepen kun nen worden de thans 13 jarige Prinses Margaretha en de mo gelijkheid van delegatie van be paalde bevoegdheden aan een supra-nationaal gezagsorgaan. Be voegdheden, die thans aan het parlement zijn gegeven. Het nieuwe besluit grondwetsherzie ning vordert ook nog een verla ging van de leeftijd voor kiesge rechtigden en een complex maat regelen. waardoor de regering zonder directe goedkeuring van de volksvertegenwoordiging han delingen kan en mag verrichten om agressie - weren. F^e verkiezingsuitslag van Dins- dag heeft voor de sociaal democraten een winst opge bracht. Bezetten de socialisten in 1950 59 zetels van de 150, thans 61. Het is wel geen meerderheid, maar toch 3 zetels meer dan de afgetreden coalitieregering van conservatieven en agrariërs. Voor een volledige meerderheid zou den de socialisten moeten samen werken met de radicalen. Maar voorlopig ziet het er - wanneer althans een socialist de formatie- opdracht. krijgt nog niet naar uit. Een hevige strijd is het niet geweest. Zowel de conservatie ven als de socialisten zijn van oordeel, dat de banden van De nemarken met het Westen, moe ten worden versterkt. En zij wij zen dan op de N.A.T.O. Wel heb ben de socialisten in de afgelo pen periode een felle oritiek la ten horen op het financiëel-eco- nomisch beleid. Het is echter de vraag of zij verbeteringen kun nen aanbrengen, want de moei lijkheden waarmede Denemarken heeft te. kampen zijn van strikt algemene aard. De zware lasten voor de herbewapening en de striid om de valuta, wat een er fenis van vóór 1940 is. zijn niet in een handomdraai op te lossen. De werkloosheid stijgt, de bouw prijzen gaan omhoog. De socia listen zullen het waarschijnlijk proberen met belastingverho ging. regelingen voor prijsstop en winstbeperkingen. Dit is temeer te verwachten omdat de sociaal democratische partii. gesteund door het 625.000 leden tellende vakverbond destijds een scherpe agitatie heeft gevoerd tegen de regering Erikson, die de vermo gensbelasting verlaagde Het dra- 5e?.,vóin. de regeringsverantwoor- dehikheid is voor de socialisten geen meuw„experiment. Van 1929 tot in het begin van de veerti ger i aren kende Denemarken so cialistische regeringen. Daarna waren het zakenkabinetten, met ?.e". onderbreking van een socia listisch bewind, dat in 1950 de strud moest opgeven tegen de op positie. Liet is opmerkelijk, dat de „be- lastingpartii" een groep die streeft naar één algemene be lasting een zwaar verlies heeft geleden. In de Tweede Kamer zun ze teruggevallen van 12 op fR.1? de Eerste Kamer zal deze politieke formatie waarschijnlijk verdwijnen. De conservatieven nebben een zetel verloren, de agrariërs 1 gewonnen. De com munisten zijn op 7 blijven staan, ondanks een stemmenwinst. Gro te wijzigingen zijn er bij de nog Komende verkiezingen niet te verwachten, omdat deze uit de aard van de zaak vrij spoedig volgen op de thans gehouden stemming. jf. Uitvoer van bollen naar Groot-Brittannië LONDEN. 22 April (A.P.) Het ministerie van Handel heeft vandaag contingenten bekend gemaakt voor de invoer van bol len en knollen van Juli 1953 tot nlT -?54 Frankrijk. België en Nederland. o n™ ederla,ndse contingent is z.bub.000 pond verpakt ex-pak- huis. t Franse contingent 52.000 nond cif en het Belgische 45.000 nond eif. Df, importeurs uit Frankrijk en Belgie moeten Britse vergun ningen krijgen, terwijl de Neder landse autoriteiten zelf voor de vergunningen voor de Neder landse uitvoer naar Groot-Brit- tannie. zullen zorgen. Nieuw Apostolisch Vicaris voor de Nijldelta 7 Juni 1952 werd Mgr. A. van den Bronk. Apostolisch Vicaris van de Nijl-delta (Egypte), be noemd tot bisschop van Kumasi (Goudkust) als opvolger van Mgr. H. Paulissen. beiden van de Sociëteit voor Afrikaanse Mis siën van Cadier en Keer. Thans verneemt de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, dat als opvolger van Mgr. van den Bronk de Hoogeerw. Pater N. Boucheix, provinciaal van de Franse provincie dezer sociëteit, tot Apostolisch Vicaris van de Niil-delta is benoemd. „De regering streeft naar een redelijke en rechtvaardige oplossing van het probleem van de kinderbijslag voor loontrekkenden en zelfstandigen, indien mogelijk nog dit jaar". Dit verklaarde Woensdagmorgen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr Suurhoff, hij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Deze uitspraak deed de minister naar aanleiding van een ver klaring van de K.V.P.-woordvoerder, de heer v. Lieshout, dat de huidige gang van zaken ten aanzien van de pro gressieve kinderbijslag als „een angel steekt in het vlees van de K.V.P.". De bewindsman twijfelde echter ganda van hetT Humanistisch Ver- of alle wensen van de heer van Lieshout en de zijnen op dit punt verwezenlijkt kunnen worden. Uit het standpunt van de S.E.R. geen progressie naar kindertal en geen progressie naar het basis inkomen, dit laatste was nog niet eerder meegedeeld blijkt, aldus de minister, dat een meerderheid van ons volk de denkbeelden van de K.V.P. terzake niet deelt. Minister Suurhoff wekte bij de beantwoording van de opmerkin gen van de Eerste Kamerleden de indruk, dat hij een vaste koers wenst te volgen in zijn sociale politiek al zag hij ook wel in, dat de mogelijkheden op dit gebied bepaald worden door de economi sche positie van ons land. „So ciaal kunnen wij niet verder springen"dan onze economische polsstok lang is". Ten aanzien van de werkloosheid merkte hij op, dat in het werklozencijfer een langzame maar gestadige terug gang is te bespeuren. Op 31 Maart 1952, telde ons land 145.000 man nelijke werklozen, een jaar later nog 111.000. De vermindering dankte de bewindsman o.m. aan de gunstige gevolgen van de open bare werkenpolitiek. De 75 mil lioen, die daarvoor op het ogen blik worden besteed hebben voor al in de minder ontwikkelde ge bieden, die van ouds met een hoog werklozencijfer te kampen hebben, goede resultaten opgele verd. In de Noordelijke provin cies is het werklozencijfer zelfs beneden -het rijksgemiddelde ge komen, in Brabant is het gelijk geworden aan het rijksgemiddel de. De uitvoering van deze open bare werken heeft ondertussen de voorraad openbare werken ge ducht aangesproken. Minister Suurhoff zegde de heer van Lies hout toe, dat hij met de lagere publiekrechtelijke lichamen als gemeentebesturen overleg zou plegen om hierin weer te voor zien. Voor het voorbereiden van deze plannen is drie millioen gul den ter beschikking gesteld. De bewindsman voelde echter niet voor een „stok achter de deur" bij de besprekingen met de ge meentebesturen, zoals door de heer van Lieshout, wethouder van Sociale Zaken te Eindhoven, was voorgesteld. Consumptieverhoging. Minister Suurhoff verklaarde voorts, dat hij op het ogenblik geen maatregelen mogelijk achtte ter verhoging van de consumptie, die de werkgelegenheid ten goede zouden kunnen komen. De S.E.R. heeft destijds in zijn advies over de werkgelegenheid gesteld, dat hiervoor een bedrag van 400 millioen gulden beschik baar kon worden gesteld. Dit be drag is echter uitgegeven aan de watersnood. Ten aanzien van de D.U.W. merkte de minister op. dat het zijn streven is D.U.W.-arbeid er kend te zien als normale arbeid, betaald niet volgens een D.U.W.- regeling, maar volgens de loon regeling in het vrije bedrijf. De bewindsman weigerde aan het verzoek van der Himst (K.V.P.) te voldoen om schriftelijke propa- Wordt „Flora 1953" verlengd? De ter gelegenheid van Haar lem Lichtstad georganiseerde ten toonstelling in het Frans Hals museum te Haarlem zal tot en met 26 Mei a.s. worden verlengd. Overwogen wordt ook de „Flora 1953" tot de Pinksterdagen te la ten voortduren. Voor deze over weging geldt, dat de temperatuur de komende dagen niet te veel zal oplopen, omdat de gewassen te gen die tijd zouden kunnen zijn uitgebloeid. Over een eventuele verlenging van de verlichting en de diverse overige attracties is nog geen beslissing genomen. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" (27 April); Ned. Antillen: s.s. „Bennekom" (28 April); s.s. „Telamon" (30 April; Suriname: m.s. „Nestor" (29 April); Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Sastle" (25 April); Canada: s.s. „Groote Beer" (28 April); Zuid- Amerika: m.s. „Tara" (29 April); Australië: m.s. „Strathmore" (25 April); Nieuw-Zeeland via Enge land (25 April). bond in de D.U.W.-kampen te ver bieden. „Een dergelijk verbod zou mij in conflict brengen met de in de grondwet gegarandeerde persvrijheid". Overigens merkte de minister wat laconiek op dat hij de huidige actie tegen de huma nisten niet helemaal begreep. Zij werken al vijf jaar geruisloos in de kampen, zei hij. Ten aanzien van de vraag beheerste loonpolitiek of vrijere loonpolitiek? schaarde minis ter Suurhoff zich aan de kant van zijn partijgenoot Oosterhuis, de voorzitter van het N.V.V. Hij her innerde er aan, dat in het des betreffende advies van de S.E.R. de mogelijkheid wordt openge laten na een of twee jaar over te gaan van de beheerste loonvor ming naar een marge-politiek, waardoor iets kan worden afge weken door grotere bekwaam heid af vakkennis van de basis- lonen. Hij verwachtte dat het be raad van de regering over dit probleem niet gemakkelijk zal zijn mede gezien het feit, dat slechts een geringe meerderheid in de S.E.R. 21 tegen 19 stemmen met 2 onthoudingen zich over deze margepolitiek heeft uitge sproken. Een marge-politiek, zo meende hij, legt de bijl aan het door allen gewenste systeem van geleide loonpolitiek. De ervaring die in enkele grote ondernemin gen is opgedaan met gunstiger arbeidstijden de drie werkge versorganisaties hebben gevraagd die afwijkingen in arbeidstijd niet meer toe te laten, omdat men daardoor in andere bedrijven moeilijkheden ondervindt be wijst, zo oordeelde de bewinds man, hoe voorzichtig men moet zijn bij het toelaten van afwijkin gen, zowel in loon als in arbeids tijd. Afgezien van de vraag, of de marge-politiekzal worden inge voerd was de minister het met de heer van Lieshout eens, dat de invoering van een marge-politiek voorafgegaan dient te worden door een opheffing van hetgeen nog rest aan de consumptiebeper king. De staatssecretaris, mr. dr. van Rhijn, was van oordeel, dat de sociale zekerheid in Nederland nog niet zo ver is, dat alle aan dacht gericht kan worden op de bezitsvorming. De staatssecretaris noemde de verkregen sociale ze kerheid nog slechts „zeer beschei den". Hij gaf hiermede blijk van een andere opvatting dan de mi nister voor de P.B.O., de heer de Bruijn, die onlangs heeft ver klaard, dat het ogenblik is ge komen om aandacht te wijden aan de bezitsvorming van de arbeiders. Loon naar prestatie. Bij de replieken sprak de heer van Lieshout (K.V.P.) gesecon deerd door de heer Schipper (A.R.) zich opnieuw uit voor een wat vrijere loonvorming. Grotere vrijheid bij de loonvorming is ab soluut nodig om te kunnen be reiken, wat iedere arbeider wil: loon naar prestatie, zo zei hij. De katholieke woordvoerder vroeg zich af wat het standpunt van de heer Oosterhuis en de Partij van de Arbeid ten aanzien van de loonvorming wel zou zijn, indien de Partij van de Arbeid z ij n ministers in het kabinet zou hebij ben. Zou de Partij van de Arbeid ook dan nog tegenstander zijn van vrijere loonvorming? Met betrek king tot de progressieve kinder bijslag verklaarde, de heer van Lieshout zich bereid te wachten op de beslissingen van de rege ring. De begroting werd hierna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Zes maanden voor diefstal tijdens watersnood Gisterochtend heeft het ge rechtshof te 's-Gravenhage de 63- jarige landbouwer P. F. uit Hon- tenisse veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De W. had zich schuldig gemaakt aan diefstal tij dens de stormramp in Februari j.l. Verscheidene goederen, die op zijn erf waren aangespoeld, had hij zich toegeëigend. De procureur-generaal had ver nietiging geëist van het vonnis van de politierechter te Middel burg zes maanden gevangenis straf en bevel tot onmiddellijke gevangenneming en oplegging van één jaar gevangenisstraf. (Advertentie) UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. iM* (Van onze sportredacteur) Nog vier dagen scheiden ons van de start van de Tulpenrallye. Vier dagen, waarin de 239 deel nemers exclusief hun mederii- ders, hun wagens tip-top in orde zullen proberen te brengen en waarin de organisatoren laatste hinderpalen uit de weg zullen Over dit alles en nog veel meer (maar dat is een groot geheim) vertelde ons gisteren Piet Nortier Deze naam. want wie kent niet Piet Nortier. is sinds de jaren lange TT reportages vastgekop peld aan opgewekte verhalen, sterke verhalen enuitsteken de organisatie. -- De vijfde jubileum Tulpen rallye wordt dus nog geweldiger, nog grootser en nog spannender dan de vorige. Enfin kent al deze superlatieven van „onze Piet" Maar het merkwaardige is. dat hij vriiwel altijd gelijk heeft. Want deze rallye zal inderdaad zeer belangwekkend worden. Zijn daar niet voor het eerst meer buitenlanders ingeschreven dan ingezetenen van ons eigen dier bare vaderland? Het verschil (121—118) is wel niet groot, doch het is een bewijs, dat deze speci fieke Nederlandse rallve zich de finitief een plaats heeft veroverd in de internationale autowereld. Daarbij komt nog. dat het aan tal Engelsen en Duitsers iets is tegengevallen, hoofdzakelijk door het feit. dat de Britten nu zelf ook een eigen Rallve hebben ge organiseerd. die enkele weken geleden is verreden. Met een beetje overleg zullen we vast en zeker volgend iaar weer veel meer deelnemers van over de ..haringvijver" aan de start zien. Twee honderd negen en dertig deelnemers dus. ondanks het ont breken van enige geldprijs. Kan er groter compliment gegeven worden aan de mannen, die aan het roer staan? Er is medewerking geweest. Veel. heel veel zelfs. Piet Nortier c.s. hebben gewaardeerde hulp Nu ligt de route vast. een route, die leidt van zeven start plaatsen ergens in Europa naar Spa. dan naar het Zuiden tot Genève en weer terug naar Noordwiik, waar „de kleurige bollenvelden hun mooiste jasje" aan zullen hebben, als de kara vaan thuisvaart. Drie nachten en twee dagen zullen de liefhebbers van deze sport langs de wegen jakkeren, door de bochten scheu ren. desnoods hun auto in puin gehad van sneeuwploegen, die „dan maar eerst even de rallve- wegen in de Vogezen en Jura gingen vrijmaken". rijden, maar nooit zullen ze ver sagen. zullen ze mismoedig aan een controle komen en opgeven. Want dat is er niet bij. Extra moeilijkheden wachten hen in de speciale etappes: de eerste er gens via Spa in de Luxemburgse Ardennen, dan één in de Voge zen. in de Jura en op de terug weg komen de 15 bergen en de 1000 Ardennenbochten het uiter ste vergen. Maar alle deelnemers zullen slechts één doel voor ogen heb ben. nl: zo goed te rijden, dat ze zullen worden toegelaten in de races op het circuit van Zand- voort. Er zijn twaalf klassen, waar door het mogelijk is geworden, dat iedere deelnemer evengrote kansen heeft op de eindzege. Volkswagens zullen tegen Volks wagens strijden: Jaguars tegen Jaguars. „Opgefokte" wagens zijn er niet bij. Alleen seriewagens en „sportkisten". En reken maar. dat de controle streng zal zijn. Favorieten? Ach er zijn na tuurlijk wel rijders, die door hun capaciteiten een beste kans wordt gegeven. Grosgogeat met zijn Panhard bijvoorbeeld in de IA klasse: Yan Appleyard zet zijn Jaguar, Dries van der Lof met zijn zelf gebouwde M.G. en poets ook Imhof met zijn Allard niet uit. Een Allard. die 190 P.K. kan ont wikkelen. Zii allen kunnen de Rallye winnen, maar waarom zou de ..zuurtjesauto" van Miss Dunham niet „zegevieren" of. dokter Groenhart uit Dirkshorn? Eén ding is zeker. Als Zondag nacht op zero-uur de startvlag zal vallen voor de eerste deelne mer. dan zullen deze en zijn 238 concurrenten een kleine 3000 ki lometer tegemoet gaan over een traject dat hen zal voeren door een ongelofelijk mooie omgeving met moeilijkheden, die om het met Piet Nortier te zeggen „nog geweldiger en nog erger zijn", dan in alle vorige rallve's ziin vertoond. 63e lijst Rode Kruis OUDE TONGE De Boet, Adriana Maria, geb. 21.11.40, laatste adres B 87. De Boet, Johanna Maria, geb. 18.6.43, laatste adres B 87. Van Kempen-Hille, Johanna, geb. 28.6.19, laatste adres School straat 18. Kievit, Elbert Arie, geb. 20.8.52, laatste adres Julianastraat 12. Knoope, Wilhelmus, geb 17.12.02 laatste adres Stationsweg 83. Los, Johannes, geb. 25,12.83, laatste adres Nieuwstraat 80. Los, Willie Plonie, geb. 26.7.48, laatste adres B 80. Noteboom, Neeltje, geb. 3,12.02, te Nw. Tonge, laatste adres Zuid- dijk 92 te Nw Tonge. Pieterse, Johanna Maria, geb. 28.4.52, laatste adres Stations weg 65. Pollemans, Jacobus, geb. 12.6.86, laatste adres Julianastraat 38. Singer-Breur, Pietertje, geb. 13.8.03 te Nw. Tonge, laatste adres Battenoordsedijk 4 te Nw. Tonge. Stassen, Andreas Johannis, geb. 23.11.52, laatste adres Jozefs- dreef 13. Stoop, Jacomina, geb. 25.10.80, laatste adres Nieuwstraat 31. Tiggelman, Abraham, geb. 30.7.16. laatste adres B 49. Tuns. Gerardus, geb. 1.3.33, laatste adres Zuiddijk 46. Van Zielst, Arie, geb. 27.4.11, laatste adres Zuiddijk 50. STAVENISSE Koman-Luijk, Jannetje Johanna, geb. 15.11.77, laatste adres A 358. OUDE TONGE Aanvulling op 2e verlieslijst (d.d. 5.2.53): Geborgen in Oude Tonge: Van Balen, Cornelis, geb. 13.10.12, te Nw. Tonge, laatste adres Zuiddijk 74 te Nw. Tonge. (Advertentie) Goed gezienU herkent dadelijk dat heerlijke aroma van Sterling Shag. De „extra" lekkere smaak, zo mild en toch pittig, die Sterling onderscheidt van gewone shag. Geen wonder dat de ware shag-roker zegt: „Van verschillende zijden is de laaiste weken critiek geleverd op de wijze van hulpverlening aan de slachtoffers van de waters nood. Vrijwel steeds wordt dit veroorzaakt door het niet te mis kennen feit, dat in die commen taren onvoldoende onderscheid wordt gemaakt tussen de ver schillende sectoren van de hulp en schaderegelingen", aldus ver klaarde Woensdagmiddag de voorzitter van het Nationaal Rampenfons, luitenant-generaal b.d. P. Alons op een persconfe rentie, welke hij naar aanleiding van genoemde critieken te Den Haag had belegd. Zoals bekend valt in de scha- desectoren alleen de vergoeding van verlies aan huisraad en textiel onder de zorg van het Rampenfonds. Het Rampenfonds werkt via de zeventien Rampenschadebureaux, die in alle getroffen provincies zijn gevestigd en via de betrok ken burgemeesters. Aan de hand van de door de burgemeesters ingevulde formu lieren wordt door de Rampen schadebureaux de grootte van de eerste uitkering op de huisraad- schade - de zogenaamde 50 pCt. en de omvang van het tex- tielpakket vastgesteld. Deze regeling ondervindt op en kele punten critiek, omdat de aangelegde eenheidsprijzen, als mede de aantallen en soorten der artikelen, die in de 'bereke ning worden betrokken, aan de schadevergoeding een nivellerend karakter geven. Het Rampen fonds heeft dit bezwaar echter aanvaard, omdat hij vóór alles wil zeggen, dat de uiteindelijke schaderegeling op dezelfe basis zal geschieden. Het Rampenfonds heeft tot 21 April 16.216 cheques uitgegeven met een totaalwaarde van f 5.000.703,85. Het gemiddelde per cheque ongeveer f 352, schijnt laag. Dit is echter te ver klaren door het feit, dat er dui zenden gevallen zijn, vooral in de grote steden, die heel weinig schade hebben geleden, zodat de vergoeding zeer vaak beneden de f 100.ligt. Daarbij komt nog, dat de werkelijk ernstig getrof fenen nog niet naar hun woon plaatsen zijn teruggekeerd en dus nog geen volledige uitkering heb ben ontvangen. Er zijn totaal 50.000 gevallen van huisraadschade, dan zijn er nog enkele plaatsen, waai- de burgemeesters de afwikkeling der schaderegeling niet bijzonder stimuleren', daar zij evenwicht willen houden tussen de koop kracht en de capaciteit van de middenstand. Naast de vergoeding van huis raad- en de textielschade heeft het Nationaal Rampenfonds zich tot op heden aan acht andere ob jecten gewijd. Allereerst finan ciert het de eerste hulp, welke in de watersnoodgebieden is ver leend door het Rode Kruis, dat twee millioen gulden heeft be steed door het Oranje Kruis, waaraan f 200.000 is overgemaakt en door het Katholiek Huisves tingscomité, dat een bedrag van f 75.000 van het Rampenfonds heeft ontvangen. Dit comité had in eerste instantie twee ton toe gewezen gekregen, doch f 125.000 daarvan teruggestort, daar veel van zijn hulpverleningsdiensten uit eigen middelen en met be langeloze medewerking van an deren is geschied. Vervolgens komt de uitzending van gezmsvesrzorgsters, maat schappelijke werksters en hulp colonnes voor rekening van het fonds, men schat de onkosten hiervan op f 250.000. Aan alle evacue's is f 10.uit betaald voor het aanschaffen van kleine benodigdheden. De reke ningen zijn nog niet binnen, zo dat het totaalbedrag hiervan nog niet bekend is. Het Rampenfonds zal de uit zending van de kinderen uit de watersnoodgebieden naar binnen landse vacantieoorden financie ren, het betaalt daarvoor de in stellingen, die zich met deze va- canitieregeling belasten, ruim f 100.000. Dan zijn er in de verschillen de provincies grote bedragen be steed aan voorschotten op de de finitieve uitkering aan de getrof fenen. In Zeeland was dit tot op heden f 1.544.000, in Noord-Bra bant f 150.000 en in Zuid Hol land f250.000. De zesde post wordt ingenomen door de grote sommen, welke zijn besteed voor het levensonderhoud van de slachtoffers gedurende de eerste drie weken. Daarna heeft het rijk deze zorg op zich geno men. Ook de schade geleden door de particulieren, die zonder officiële opdracht hulp hebben verleend, wordt door het Rampenfonds ver goed. En tenslotte heeft het fonds de nooddepots aangevuld van het Rode en Groene Kruis, die tijdens de ramp uitgeput zijn, wat f 277.494 heeft gekost. De enorme bedragen waarover het Rampenfonds momenteel nog beschikt, zijn, voor f 83 millioen belegd in kort schatkistpapier. Dagelijks wordt het fonds zo aan gevuld met ruim f 2000 rente. Uit binnen- en buitenland stro men de giften nog steeds binnen. Uit de Ver. Staten wordt ruim twee millioen dollar verwacht, Geen visum voor bezoek van drie maanden aan West-Duitsland De West-Duitse bondsregering heeft aan de Nederlandse rege ring medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli Nederlanders geen vi sum meer nodig zullen hebben voor een bezoek van ten hoogste drie maanden aan West-Duits land. Dezelfde regeling is ge troffen voor de andere landen van de O.E.E.S. en de Raad van Europa. SAN FRANCISCO, 21 April (A.P.). Een DC 6 van de Wes tern Airlines met 5 passagiers en een bemanning van 5 koppen aan boord is gisteravond, vlak na de start, in de San Franciscobaai gestort. Het was op weg naar Oakland, verloor hoogte en stortte in het water. Reddingboten en helicopters ijlden naar de plaats van het ongeluk. die bij zijn bezoek aan Amerika kort na de ramp aan Prins Ber nard ter hand zijn gesteld. Uit de andere landen worden de daar verzamelde credieten gebruikt tot aankoop van goederen voor de slachtoffers. De Nederlandse tex tielindustrie mist hierdoor een extra omzetkans, doch ondervindt geen nadelige invloed van deze invoer. Men heeft goede hoop, dat het Rampenfonds alle geleden schade aan huisraad en textiel integraal kan vergoeden ,en zelfs meer dan dat, want tot op heden isB voor al het oude dat verloren ging, nieuw teruggegeven. Het motto is: „Nieuw voor oud en dat aan alle slachtoffers". Ged. Staten achten St. Maarten's beroep ongegrond Het bestuur van de afdeling Sint Maarten van de Katholieke Volkspartij is verleden week tot de ontdekking gekomen, dat men vergeten had de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen op tijd in te leveren. De voorzitter van het stembureau, burgemeester D. Korver, kon darop niet anders doen dan de te laat ingediende lijst weigeren. De K.V.P.-afdeling is daarop in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. Dezen hebben dit thans behandeld. De uitspraak was, dat het beroep ongegrond werd ge acht, ondanks het feit, dat de burgemeester het voor de gedu peerden opnam. Een tamelijk groot percentage van de kiezers in Sint Maarten zal dus zijn stem niet kunnen uitbrengen op de door hen ge wenste partij. Sint Maarten heeft een gemeenteraad van zeven le den. De K.V.P. bezit daarvan één zetel, doch maakte een goede kans er dit jaar twee te krijgen. De andere zetels worden bezet door Algemeen Belang (4) en de A.R. (2). Nog één oplossing is mogelijk n.l. dat binnenlandse zaken een noodwetje aanhangig maakt, dat bepaalt, dat in het algemeen be lang moet worden afgeweken van de geldende regel en dat de K. V.P.-lijst van Sint Maarten als nog wordt toegelaten. Dit is in 1946 gebeurd nadat in een zeven tal gemeenten, waaronder Nijme gen, candidaterflijsten te laat waren binnen gakomen. St. Bonifaciusbedevaart 6 Juli naar Dokkum DOKKUM. De 23ste Natio nale Bedevaart ter ere van de H. Bonifacius en Gezellen naar het martelveld en de Bonifacius- bron te Dokkum vertrekt dit jaar op 6 Juli. Twee in Friesland ge boren bisschoppen zullen de gees telijke leiding van de bedevaart op zich nemen: de uit zijn bisdom verdreven Mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Loeanfoe in Sjansi (China) en Mgr. Nis. Het- tinga (Mill Hill), bisschop van Rawlpindi in Pakistan. De bekende spreker, pater Euse- bius Peters O.E.S.A. uit Nijmegen houdt tijdens de bedevaart de predikatie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3