Geen overeenkomst in Korea mogelijk? Parade in geur en kleur Vier gewonden bij antobotsing Over uitwisseling van alle krijgsgevangenen Jeugdige zeiler op Marsdiep verdronken Steentjes-actie''' bracht ruim 6V2 ton binnen (LICATIE iiiMiiiiimiiimiEs rte Dolf i iiiimiiiiimiiiiiiH* Dagblad voor Allernaar en omgeving Ramp in Mexico Trein bij Zwolle doodt wielrijder Kippenhok- bewoners houden vol 107.7 millioen in Rampenfonds Nieuw atoomproef hij Las Vegas evering van wapens Maandag 27 April ileveren, zijn enkele ran de dienstregeling vering te Deventer: foort v. 9.14 - Apel- .0.04. Voor inlevering Haag S.S. v. 7.53 - Maas v. 8.04 - Gouda v. 8.57 - Arnhem a. einen moeten reizen i een der vorenge- militairen, die via bestemming reizen ijdstip van hun woon- it zij op het desbe- hebben op de extra n moeten, ingevolge le treinen of bussen igen, per eerste reis- zonderd de militairen, 3-HertogenboS'Ch moe- rzoek, welke moeten jrmale dienstregeling, ch kunnen melden op 'even uur. en een flinke hak ■ert, wel, daar zijt eef het toe: het is n, maar we meen- ïen dat we hierna Sjef hield even op stelling luisterende een korte pauze, te helpen? Ja, ge rilt, maar ik geloof lijke zaakjes in te rin Brammetje en aankeken. Zouden luidde Sijmen, dat open kaart konden haal van de slapte irecteur Hakkebolk gleed een sombere adat Sijmen uitge- NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per SÊBKtë week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.jgBjjgjf familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bi.) contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 E 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 E 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 B 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Maandag 27 April 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12764 PANMOENDJON De besprekingen over de wapenstil stand in Korea zijn gisteren hervat. Het was de eerste bij eenkomst van de volledige delegaties sinds 8 October de geallieerden de tent verlieten. Volgens een woordvoerder van de geallieerde onderhandelaars zijn de communisten het met de voorstellen van geallieerde zijde ..totaal on eens", aldus meldt A.P. Het betreft de voorstellen over de uitwisseling van alle krijgsgevangenen. De besprekin gen zijn vandaag weer begonnen. De delegaties van geallieerden en communisten stonden resp. onder leiding van luitenant-gene raal Harrison en generaal Nam II van de Noord-Koreaanse le gers. De geallieerden hadden voorgesteld de 50.000 communis tische krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland wensen terug te keren, op Korea onder toezicht van de neutrale staat Zwitser land te stellen. Generaal Harrison verklaarde tegenover de pers, dat de communistische voorstel len „niet aanvaardbaar zijn en niet als redelijk of constructief kunnen worden beschouwd". De communisten hadden voor gesteld die gevangenen, die niet gerepatrieerd wensen te worden, naar een neutrale staat te zen den. Zij wilden tegelijkertijd, dat de regeringen van de staten waartoe dergelijke gevangenen behoorden, binnen een termijn van 6 maanden met hen zouden kunnen spreken, indien zij dan nog weigerachtig zouden zijn naar huis terug te keren. De geallieerde commissie heeft er zich tegen verzet, om gevange nen uit Korea te zenden en gene raal Harrison merkte op, dat een termijn van zes maanden een lange termijn is om gesprekken met gevangenen in een neutraal land af te wachten. Oppervlakkig gezien lijken de bezwaren der Verbondenen van ondergeschikt belang. De zieken en gewonden Een woordvoerder der Noorde lijken heeft Zondag, de zevende dag van de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevange nen, te Panmoendjom verklaard: „Wij hébben de uitlevering van gevangenen voltooid". Tevoren hadden de Noordelij ken 50 Zuidkorenanen overgedra gen. Er zouden toen nog 21 Zuid korenanen en dertien Amerika nen komen. In het geheel zullen dan 684 militairen der Verenigde Naties zijn vrijgelaten, dus 84 meer dan de Noordelijken aan vankelijk hadden toegezegd. 11 mijmverkers om het leven gekomen ANGANGUEO (Mexico), 26 Apr. (AP). Gemaskerde reddings ploegen hebben vandaag de lij ken van elf mijnwerkers naar boven gebracht, die gisteren bij een instorting, gevolgd door een ontploffing in de zilvermijn van de American Smelting Company om het leven zijn gekomen. Men zoekt nog naar de lijken van 14 andere omgekomen mijnwerkers en naar 6 vermisten. SCHAGEN Zaterdagavond om ongeveer kwart voor 8 is op 't beruchte kruispunt LoetProv. weg een personenauto waarin ge zeten waren de echtparen Ma- chielse en v.d. Kooy, woonwa genbewoners, thans verblijvende in het kamp te Schagen, in bot sing gekomen met een autobus van de fa. Kuip uit Wognum, die het voetbalelftal Dindua uit Enk- huizen vervoerde dat in Den Helder had gevoetbald. De bestuurder van de luxe auto de 28-jarige Madhielse had het plan Sdhagen te verlaten waar hij enkele familieleden had be zocht en zou naar het kamp aan de Rode dijk terugkeren. Net o,p het kruispunt aangekomen gaf zijn ooik vooraan gezeten zwager v.d. Kooy een kreet dat de auto bus naderde en trok hard aan de rem. De busdhauffeur ziende DEN HELDER Zondagmid dag is de I3-jarige Adriaan Mai- gret, nadat een zeiljol, waarmede hij met zijn 23 jarige broer Theo op het Marsdiep was gaan zei len, was omgeslagen, dodelijk verongelukt. De oudere jongen werd in bewusteloze toestand naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, doch kon Zondag avond over de toedracht van het tragisch ongeval nog niet wor den gehoord. Om ongeveer half zeven voer de Tesoboot Dr. Wagemaker ter hoogte van 't Horntje, toen ka pitein Vlas opmerkzaam werd gemaakt op een drijvend voor werp op de rede van Den Helder, Met zijn kijker ontdekte hij dat het een omgeslagen zeiljol was, waaraan hij tot zijn schrik twee mensen zag hangen. Onmiddellijk liet hij zijn schip naar de plaats van de drijvende jol zwenken, en met enige moeite kon de zware Dr. Wagemaker tot vlak bij de drenkelingen worden geloodst. Stuurman Dogger, matroos Koop man en enkele passagiers van de Tesoboot begaven zich daarop met een reddingsloep van het schip naar de drenkelingen en wisten eerst de jongste, die ver moedelijk al was overleden bin nen boord te krijgen, waarna ook de oudste, die bewusteloos was kon worden gered. Beide drenke lingen werden op de Dr. Wagen maker overgebracht waarop toe vallig een dokter aanwezig was. Deze begon, daarbij geassisteerd door twee soldaten van de Ge neeskundige Troepen met het toepassen van kunstmatige adem haling op de jongste. Inmiddels had kapitein Vlas de seinvlaggen om medische hulp gehesen en riep hij door middel van de si rene hulp van de vaste wal op. Bij aankomst aan de aanlegstei ger begaf Dr. Eykman van de G.G.D. zich aan boord, doch hij kon slechts de diagnose van de eerste dokter bevestigen. De 13- jarige Adriaan bleek reeds te zijn overleden. Tragisch is, dat de oudste jon gen met alle middelen die hij had, heeft getracht zijn broertje boven water te houden. Terwijl hij zelf praktisch onder het wa ter dreef hield hij zijn broertje in half bewusteloze toestand nog boven water, doch het knaapje is blijkbaar door uitputting over leden. Vermoedelijk zijn de zei lers door de opkomende wind verrast. Hoe lang beide jongens in het water hebben gelegen is onbekend, evenals de toedracht van het ongeval. De oudste jon gen was Zondagavond nog steeds bewusteloos. dat de wagen snelheid vermin derde dacht normaal door te kun nen rijden. Ongelukkig genoeg trapte de heer Mac'hielse echter iniplaaits vam op de rem op het gaspedaal, zodat heit voertuig met een klap tegen de bus op vloog. De gevolgen waren ont zettend. De bestuurder werd door Ihet zijraam uiit de auto ge slingerd en bleek met een hersen schudding op de berm te liggen. De auto werd door de bus een 80 a 90 meter meegesleurd en totaal ingedrukt. De 19-jarige v.d. Kooy klom zelf uit het voertuig. Hij had enige kneuzingen o.a. in de ru» en vrij veel schaafwon den,. Maar de beide vrouwen wa ren er slecht aan toe. De 20-ja- riige G.B. v.d. Kooyv.d. Ven had een ernstige kaakfractuur, sche- delibasisfractuur, gebroken voe ten en diverse andere ernstige verwondingen, terwijl haar schoonzus mevrouw Maohielse Schneider, diepe wonden in het lichaam en hoofd plus een her senschudding had opgelopen. Op ihet moment van het ongeval wa ren beide plaatselijke doktoren juist de stad uit. Gelukkig heeft de plaatselijke EHBO-afdeling o:l:v: de heer Krouwel op cor recte en doeltreffende wijze on middellijk hulp kunnen bieden, zodat de gewonden voor 'm goed deel verbonden waren toen dok ter van de Sluis, even later ge volgd door de dokteren Postihu- ma uit Barsingerhorn en Groen- hard uit DirkShorn. op de on- heilsplek verschenen. Per zieken auto van de fa. Deutekom wer den beide vrouwen in zorgwek kende toestand naar het St. Eli- sabethzieikenhuis te Alkmaar ver voerd. De beide mannen werden daarop met de ziekenauto van de fa. Raven naar huize „Avond rust" gebracht. Enkele inzittenden van de bus hadden ook nog bulten en lichte kneuzingen opgelopen, doch ove rigens waren die er allen won der goed afgekomen, terwijl ook de schade aan de bus betrekke lijk onbetekenend kan worden genoemd. Wel moet uit de ont zettende grote afstand die de auto over betonpaden en hagen heen meegesleurd is, worden af geleid dat de buschauffeur niet of althans niet veel geremd heeft. Nader Week dat de bestuurder van de auito over rijbewijs noch wegenkaart beschikte. Hij had 't voertuig Donderdag pas gekocht en naar het heet nog niet be taald, terwijl zijn rijvaardigheid in twijfel wordt getrokken. Beide mannen zijn Zondagmorgen on danks klem,mende waarschuwin gen „Avondlicht" ontvlucht. Ze hadden nooit o,p een bed gesla pen,, en wilden dat zelfs niet met een 'hersensohuddiing doen. Machielse wist echter wel dat hij voorrang had moeten geven. Drie artsen en de ge neeskundige dienst verlenen na het on geval eerste hulp. Op de achtergrond de bus met de zwaar gehavende personen wagen. Van onze verslaggever) De fraaie regel van het bekentle dichtwerk op muziek, luidende „En 011s hart is niet van steen" zal gisteravond wel velen door het nerveuze hoofd gespeeld hebben, toen zij, afgestemd hebbend op de K.R.O., wachtten op het moment, dat het geheim van de fameuze „steentjes zou worden onthuld. In weinig woorden kan worden ge zegd 0111 welke steentjes het hier ging. Op het fraai gelegen landgoed „De Vosbergen" in de ge meente Eelde bij Groningen vertoeven momenteel burge meesters en andere functionarissen uit de rampgebieden, om hier weer wat op hun verhaal te komen. Ze zijn hier op initiatief van de echtgenote van een der Groningse hoog leraren en komen bij toerbeurt enige tijd naar dit ideale rustoord. V.l.n.r. ds P. de Bruyn uit Fijnaart, dr P. J. de Man uit Nw. Tonge en burgemeester H. Blok uit Almkerk bij een wandeling in de fraaie omgeving van het landgoed. ZWOLLE Zaterdagavond is op de onbewaakte overweg te de Meele tussen Lichtmis en De- demsvaart de 18-j. Henk Petter uit de Meele door de trein uit Leeuwarden gegrepen en zo ern stig gewond, dat hij in de loop van de nacht aan de gevolgen is overleden. De jongeman stapte bij de overweg van zijn fiets, toen hij een trein uit Zwolle zag aanko men. Nauwelijks was die voorbij of hij sprong op zijn rijwiel om de overweg over te steken. Op dit ogenblik naderde van de an dere kant de Leeuwarder trein, die hem greep. Hij werd met een schedel'basisfractuur en een ver brijzelde linkervoet opgenomen en met de direct nakomende trein uit Groningen naar Zwolle ver voerd, waar hij na ongeveer een half uur in een ziekenhuis over leed. Het rijwiel bleef onbescha digd. P. was met z'n vader en broer op visite geweest en reed hen vooruit. (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN. „Hoe gaat het met de kippen?" Dergelijke uitroepen noch het kukeleku-en van voorbijfietsende schooljongens kunnen het gezin aan de Harlin- gerstraatweg, dat liever in een kippenhok van anderhalf bij twee meter ging wonen dan de ge meentewoning aanvaarden die het te klein vindt, van zijn besluit terugbrengen. Hun woning moest, zoals wij de vorige week reeds schreven, vanwege de verbete ring van de grote verkeersweg afgebroken worden. „Ja", zegt de heer des .huizes', „ik wist wel dat me dit boven het hoofd hing en daarom heb ik me drie jaar geleden al bij het Bureau Huisvesting als wo ningzoekende opgegeven. Nu ge ven ze me dat huis op het Noord- vliet, dat verder geen kwaad huis is, maar voor ons gezin te klein. Als mijn dochter, die nu in Den Haag werkt, weer thuis komt, kunnen we haar niet bergen". En daarom blijven ze naast de steenhopen van hun vroegere wo ning in het kleine kippenhok, waar de vader 's nachts met zijn oudste jongen slaapt, terwijl de moeder met de jongste zoon des avonds naar anderen gaat. Ondertussen is er al sprake ge weest van een ruiling. Iemand, die achter de Harmonie woont, zou wel naar het Noordvliet wil len, waardoor zijn eigen woning vrij zou komen voor de anderen, maar dat is op het laatste ogen blik ook afgeketst. En zo blijft het kleine kippenhok een beziens waardigheid voor wandelend Leeuwarden, dat het afgelopen weekend in groten getale is ko men kijken. V.S. bevreesd voor Sov j et-spionnage WASHINGTON, 27 Apr. (Reu ter). Een subcommissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft in een Zaterdag gepubliceerd verslag ge waarschuwd, dat de recente Rus- rische vredesgestes wellicht een dekmantel voor toenemende Sov- jet-spionnage-activiteit in de Ver enigde Staten en andere niet- communistische landen zouden kunnen zijn. De beminde gelovigen immers stonden des ochtends voor en na de mis voor een muur van deze steentjes, bestemd om verkocht te worden ten bate van de nieuwe medische faculteit te Nij megen en de Katholieke Bond voor E.H.B.O. en kans gevend op machtige prijzen, waar een gewoon mens een eeuw krom liggen voor over -ou moeten hebben. En ons hart is niet van steen. Met de klemtoon op „niet" heb ben zij verzucht aan de radio, omdat het vanwege het opvoeren van de spanning even duurde voordat het geheim onthuld werd en voor het fraaie resultaat van de actie bekend werd: drie mil- lioen steentjes verkocht met een opbrengst van 666.607.50. waar van 399.964.50 voor de Stich ting 1853—1953 en ƒ266:643 00 voor de E.H.B.O.dat het een best moment was voor de K.R.O. toen de directeur P. Speet dit aan mr. Houben. voorzitter van het presidium van de Stichting 18531953 en aan de heer Ber gers, voorzitter van de Katho lieke Bond voor E.H.B.O be kend kon maken. Aan dit beste moment was overigens nogal het een en an der vooraf gegaan Want al mag Tollens dan nog zo hard gedicht hebben: „Rekent de uitslag niet. doch telt het doel alleen", de loterij wet is ook niet voor niets in elkaar gezet, zodat de sinds 's-GRAVENHAGE Tot Za terdagmiddag was in het Na tionaal Rampenfonds in to taal f 107.7 millioen bijeen gebracht. Vrijdag was de stand 107.5 millioen. Adam in de mens aanwezige elastieke gokneiging danig op spanning werd gebracht. Dat kwam door de gedragingen van Wim Jansen, die mensen, welke aan het toestel hadden plaats genomen met een gezicht van „Mi.i. nemen ze niet met dat in het donker bewaren op een droge plaats", toch nog aan het twiifelen bracht. Achtereenvol gens liet hij de goedgelovigen het op het steentje aangebrachte strookje spellen, het steentje aan het oor brengen, proeven en be roeren naar bobbeltjes. En net toen men op eigen gelegenheid nog iets vond om met het steen- tie te doen. namelijk er mee gooien naar het hoofd van Wim Jansen hetgeen echter risico's eebracht, zo men geen radio toestel zou winnen werd hij serieus. (Vervolg pag. 7) LAS VEGAS, 26 Apr. (Reuter). Bij Las Vegas is de zevende atoomontploffing in de huidige serie tot stand gebracht. De licht flits werd 130 kilometer van de plaats van de ontploffing waar genomen. Het zag er naar uit, dat dit de zwaarste was in de huidige reeks. Het schijnsel bleef even han gen. Nog geen minuut na de waarneming ontstond de padde- stoelvormige wolk,'die tengevolge van ijsvorming van boven helder wit werd. Ongeveer zeven minu ten later werd de schok in Las Vegas gevoeld. Het licht werd, hoewel zwak, tot in San Francisco waargeno men. Zeventien waarnemers van het Congres waren aanwezig. Aan de proefneming nam een aanzienlijke hoeveelheid troepen deel. msmsmimmr<"-**"-•■■■* AS t U i I r .V - i rïl| (Van onze verslaggever) BOLLENLAND Het was precies of de Rijkspolitie Zater dagmiddag verordonneerd had „Alles binnen? En nou niemand er meer uit!" Heel bollenland was bezet door een legioen po litiemannen, ieder schijnbaar met de opdracht de toeristenstroom in een klein kringetje rond te laten cirkelen en hem tenslotte glim lachend en vriendelijk te dirige ren naar een der Grootste Ver keersopstoppingen Aller Tijden, ergens aan de hoofdweg Lisse- Hillegom. Meer dan twee uur hebben wij erover gedaan om per auto uit Lisse in Hillegom door te drin gen. Honderdduizenden waren over een weg van luttele kilome ters op de been, tienduizenden op de pedalen en nog eens ettelijke tienduizenden voortgestuwd door de kracht-der-verbrandingsmoto- ren. De voertuigen dezer laatste categorie waren afkomstig uit alle provincies der lage landen autobus na autobus was al vroeg in de ochtend vanuit de Noorde lijke provincies de Afsluitdijk ge passeerd, Noord-Holland doorge stoven en het Noordzeekanaal overgestoken maar ook uit het buitenland kwamen ze in drom men. Belgen natuurlijk, maar veel meer Duitsers. Al deze honderdduizenden heb ben de ogen uitgekeken op een bloemencorso, zoals er nog nooit een door de bollenstreek getrok ken is. Ware kunstenaarshanden hadden van hyacinthen, tulpen, narcissen, fresia's, anjers en lelies op kippengaas patronen geweven, zo adembenemend mooi, dat de rijen langs de weg er stil van werden. Wie er ook stil van wer den, dat waren Prins Bernhard, die in Hillegom zijn wagen langs de weg neerzette en tussen het publiek ging staan en Prinses Margriet, die vanuit het Hille- gomse politiebureau het voorbij trekken van het corso gadesloeg en later onopgemerkt een bezoek bracht aan „Flora1953". Twee kilometer lang was het corso en bijna dertig „stukken" reden er in mee. Voorop ging in rose en diep blauw de dank aan de naties, dit ons land in de watersnoodramp bijstonden. Daar achter ruisten figuren uit de mythologie, uit dc muziekgeschiedenis en de schil derkunst in een wolk van heer lijke geuren voort. Ieder bollen- dorp had z'n eigen wagen en zelf: uit O'bdam waren kwekers mei 'n eigen werkstuk in deze parade van kleur en geur. De grootste bewondering oogst te wel „Anna Pavlova", de ballet groep van Tsjaikowsky met blan ke zwanen in een groene vijver, 'n Feëeriek werkstuk. Na afloop enfin, daarover schreven we al. Het duurde uren, voor de verkeersknoop door de onvermoeibare Rijkspolitie uit elkaar gehaald was. Maar van al dat wachten en horten in de kilo meters-lange files, vier, vijf en zes rijen dik, mag niemand spijt hebben. Het corso was 't waard, dubbel en dwars.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1