Twintig jaar geëist tegen zoon van gemeentesecretaris Aanvaring in de Rode Zee Uitvallers hij de vleet9 zeer zware proeven Meningsverschil tussen Katholieke organisaties S. Jelsma adviseur Gatsonides en graaf van Zuylen houden de driekleur hoog ARSENICUM EN CYAANKALI Buitenlandse notities Verdacht van vergiftiging van vader en hroer Op de „Oranje" schenen ze te denken dat de „Ruys" een eiland was DE TULPENRALLYE Nederland dankt de wereld Het plan tot huurverhoging De K.A.B. heeft eigen wensen Naar wij vernemen: Woensdag 29 April 1953 Opportunisme van Moskou De reactie van de Sovjet-Unie op de rede van president Eisen hower is voor menigeen, die ge loof hechtte aan een spontaan ingaan van Russische zijde op de suggesties van de president, een diepe teleurstelling geworden. Wanneer het anders was geweest, behoefde niemand zich voor de toekomst van de wereld bezorgd te maken. Het antwoord, zoals het thans is gegeven, blijkt een geheel andere strekking te heb ben dan die van een geest van verdraagzaamheid en eerbiediging der menselijke rechten, zoals die door de volkeren van het Westen worden beleden. Een dergelijk antwoord was te verwachten. Wanneer de vredelievende poli tiek van Moskou echt zou zijn, dan had men zeker na de dood van Stalin meer dan eens in de Russische politieke hoge gelede ren de mogelijkheid gehad dit afdoende te bewijzen. Uit de pu blicatie in de Pravda is met zo veel woorden op te maken, dat de doelstellingen van de Russi sche buitenlandse politiek niet in het minst zijn gewijzigd. De tac tiek alleen heeft een verandering ondergaan. Conclusies, die in de laatste twee maanden herhaalde malen overal ter wereld zijn ge trokken en aan het publiek voor gehouden. Ook Eisenhower heeft dit geweten en hij heeft met zijn rede alleen Moskou willen dwin gen de bevestiging van dit ver moeden uit te spreken. Een zet op het diplomatieke schaakbord, waardoor Rusland in de ogen van de volkeren verantwoordelijk wordt gesteld voor het aanhou den der spanningen. Eisenhower noemde het pro bleem van de Oost-Europese lan den in zijn toespraak. De Pravda antwoordt, dat „deze volkeren door strijd tot hun huidige posi tie zijn gekomen en het zou wel heel vreemd zijn, te verwachten, dat de Sovjet-Unie zich met hun regeringen zou bemoeien en er reactionnaire regeringen in het zadel zou zetten". Over de wijze waarop deze volkeren onder de voet zijn gelopen, zijn verstrooid en uitgebuit, hoe hun geestelijke en wereldlijke leiders van weleer in de gevangenissen en concen tratiekampen zuchten, wordt geen woord gerept. „Door strijd tot hun huidige positie gekomen!" Strijd van wie? Het handjevol communisten in Hongarije en Tsjecho-Slowakije, daarbij gehol pen door de bajonetten van de Rode bezettingslegers! Het drama is bekend genoeg en de staats greep van Praag is één der groot ste misdaden die de Sovjets na de oorlog pleegden. Alleen reeds wanneer men dit alles bedenkt, komt men tot de slotsom dat aan de woorden van de heersers in het Kremlin geen waarde van betekenis geschonken kan en mag worden. Het antwoord in de Pravda heeft de dubbelzinnigheid van de Russische politiek, mis schien onbewust, ruimschoots uit de doeken gedaan. Want in deze publicatie wordt gepleit voor de eenheid van Duitsland, op grond van vrije verkiezingen. Daaruit zou men kunnen opmaken, dat Pieck en Grotewohl hun positie niet door strijd hebben verkre gen. Een duidelijker blijk van het opportunistische element in hun politiek hadden de Russen moeilijk kunnen geven. Een op portunisme, waaraan zelfs de eigen politieke geestverwanten in Oost-Duitsland worden opgeof ferd. Niemand weet op dit moment, wat zich eigenlijk achter de mu ren van het Kremlin afspeelt. De beste kenners van Rusland en de Russische politiek spreken elkaar herhaalde malen tegen. Eén ding is zeker. Rusland is sedert de dood van Stalin geen democratie geworden! En de Russische lei ders hebben geenszins het com munisme afgezworen en hun over- geëerfde typische wantrouwen tegenover het Westen afgelegd. Dit alles wil niet zeggen, dat Malenkov een lang leven als dic tator is beschoren, of Beria en Molotof de scepter blijven zwaai en, maar het wil wel zoveel zeg gen als de voortzetting van een beleid, waartegenover het Wes ten niets anders kan plaatsen dan een krachtige houding. Want al leen macht boezemt Moskou vrees in. Mocht het nog eens zover komen, dat de communistische machthebbers door de legerlei ding worden weggevaagd, eerst dan zou de mogelijkheid bestaan tot een grote omwenteling en een gesprek meer effect hebben dan thans. Elk resultaat van een «mderhandelmg om de spanning te verminderen wordt in het hui dige stadium niet bepaald door de goede bedoelingen, maar door de hoeveelheid atoombommen, divisies, slagschepen en vliegtui gen. Met deze werkelijkheid heeft het Westen rekening te houden. Landskampioenschap kappen Te Apeldoorn werd de tweede ronde gehouden van het lands kampioenschap in het dames- en herenkappersbedrijf. De uitslag was als volgt: 1. Oosten, Apeldoorn; 2. Swier, En schede; 3. te Schegget, Gronin gen; 7. Krook, Haren. De jury bestond uit de heren Broekhuizen, Amsterdam. Beche- rer, Groningen, Duller, Apel doorn en Maas, Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever De 26-jarige repetitor mr. W. K. F. uit Bilthoven is, gekleed in een donkerblauwe regenjas en zijn haar zorgvuldig gekamd, met een strak wit gezicht, waarin grote, diepliggende ogen wezenloos voor zich uit staren, de verdachtenbank ingegaan. Wanneer de president van de Utrechtse rechtbank, mr. Visser, hem ondervraagt, geeft hij helemaal geen antwoord of fluistert enige woorden: „Ik weet het niet„Ik heb soms berouw De getuigen worden gehoord en dan mag verdachte gaan zitten. Hij speelt met zijn witte handen. Onbewogen gaat hij weer staan, wanneer de officier van justitie zijn requisitoir begint en even onbewogen alleen maar met een lichte knippering van zijn ogen hoort hij de eis van de officier aan: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd, in voorarrest doorgebracht. De journalisten noteren de straf en loopjongens brengen de copy naar de redactie. Op de publieke tribune roezemoest het commentaar. „Wat hebt u op de eis van de officier te zeggen?" vraagt de president aan de verdachte. „Niets," is het zachte antwoord. Dan begint de advocaat, mr. Mol. ziin pleidooi. De conclusie van de verdediger is: ontslag van rechtsvervolging wegens geeste lijke storing Op 8 Juli van het vorige jaar stierf in Bilthoven op 62-jarige leeftijd mr. J. F. F., oud-ge- meente-secretaris van Amster dam. Drie dagen later werd hij op het kerkhof van Den Dolder begraven. Weer enige dagen gin gen voorbij. Toen ontdekte de werkster van de familie F„ in het woonhuis van de gestorvene gifstoffen, arsenicum en cvaan- kalium. De zoon van de over ledene. mr. W. K F., werd ver dacht en gearresteerd. Wanneer de officier van jus titie de dagvaarding heeft voor gelezen, waarin verdachte wordt beschuldigd van moord, subsi diair poging tot moord, zowel ten aanzien van ziin vader als van ziin broer, komt in het dan vol gende vraaggesprek tussen de president en verdachte de even dramatische als tragische ontwik keling der gebeurtenissen aan het licht. President: „U bekent wat u ten laste is gelegd?" Verdachte: „Ja." „President: „Verleden jaar. op 6 Mei, hebt u bij de drogist H. op de Oude Gracht 25 gram cvaankalium gekocht. Waarom deed u dat?" Verdachte: „Ik heb het waar schijnlijk in willen nemen...." President: „Waarom wilde u dood gaan?" Verdachte: „Ik had daar geen speciale reden voor...." President: „Kocht u het gif om uw familie te doden?" Verdachte: „Volstrekt niet. Verdachte verklaart, dat hij het vergif enige dagen later heeft wegegooid. In de haard verbrand. President: „Maar op 28 Mei bent u weer naar H. gegaan en hebt daar weer vergif gekocht. Weer cvaankalium. En drie da gen later kocht u. na eerst bij de kininefabriek ge-informeerd VAN WND. BEHEERDER „OMMELANDEN" GRONINGEN Naar wij ver nemen, zal als adviseur van de waarnemend beheerder van „De Ommelanden", de heer J. T. Wie- renga, optreden de hr S. Jelsma, tot voor kort onder-directeur van een vooraanstaand condens- en melkpoederbedrijf te Rotterdam. De heer Jelsma is afkomstig uit Friesland, waar hij de zuivel- schoöl te Bolsward heeft door lopen. Dezer dagen worden de laatste 21 arbeiders te werk gesteld van de bekende „lijst van 65", zoals die door de arbiters was opge steld. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 28 April Aanvoer: 30 partijen. Ie kwal. f 2.06—2.10; 2e kwal. f 1.98—2.05; extra tot f 2.15. Handel kalm. Varkensmarkt Leiden LEIDEN, 28 April. Aanvoer: 249 vette varkens. Notering (alles per kg levend gew.): zware 1.88 1.84; lichte 1.771.70; zouters geen; zeugen 1.601.55. Overzicht: Handel slepend, en kele iets hoger, bovendien 26 nuchtere kalveren van 3040 en 0.901.00 schoon. te hebben, arsenicum. Een hoe veelheid van 500 gram...." Verdachte: „Ja." President: „Waarom?" Verdachte: „Ik had er geen speciale bedoeling mee." Verdachte bewaarde het vergif in de kelder en in de kleerkast op ziin kamer. President: „U wist dat het ver gif dodelijk kon ziin?" Verdachte: „Dat wist ik...." President: „Op eerste Pinkster dag hebt u toen twee theelepel tjes arsenicum uitgestrooid op het vlees, dat uw moeder in de keuken aan het braden was U wist, dat het vlees bereid werd om het op te eten en dat uw ouders en uw broer het zouden eten. Verdachte: „Dat wist ik...." President: „Waarom deed u het?" Verdachte ziet slechts voor zich uit. Dan zegt hij: „Ik weet het niet Mr. Visser onderbreekt de ondervraging. „U weet het drom mels goed," zegt hij met stem verheffing. „U hebt vanuit de kliniek, waarin u geobserveerd werd, een brief naar uw meisje weten te smokkelen, waarin u hebt geschreven, dat u wel ter beschikking van de regering zou worden gesteld en dan na ver loop van tijd wel weer in de maatschappij zou terugkeren. U moet ronduit de waarheid ver tellen Wanneer u meent, dat u een houding kunt aannemen, waaruit wii maar moeten conclu deren. dat u stapelgek zou zijn. kan dat u slechts ten nadele zijn Dan gaat de president verder met ziin verhoor. Aan de hou ding van de verdachte verandert niets. President: „Hebt u zich toen niet gerealiseerd, dat de moge lijkheid bestond, dat u de hele familie vergiftigen zou?" Verdachte: „Ik heb er niet over nagedacht." President: „U bent toch geen kind meer. hebt toch gestu deerd Had u misschien het land aan uw familie?" Verdachte's antwoord is „Nee", maar de president betoogt dan aan de hand van de stukken, dat de familieverhoudingen toch niet zo best bleken te zijn. Er vielen nog al eens woorden tussen de verdachte en ziin ouders en de laatsten maakten bezwaar tegen de verhouding, die verdachte met ziin meisje had. President: „Acht u het moge lijk. dat u ook arsenicum in koekjes en taart hebt gedaan?" Verdachte: „Dat is niet on mogelijk." President: „Uw familieleden zijn na het eten van het vlees misselijk en beroerd geworden. Hebt u zelf ook van het vlees gegeten? Bent u zelf ook misse lijk geworden?" Verdachte: „Ik heb zelf ook van het vlees gegeten en ben ook beroerd geweest." waarop de president verklaart, dat zulks eigenlijk door niemand is ge constateerd. President: „U hebt nog meer dere malen vergif op het vlees gestrooid?" Verdachte: „Twee- of drie maal. President: „Op 8 Juli hebt u toen arsenicum gedaan in haver mout. die voor vader en broer bestemd was? U hebt de haver mout zelf opgeschept. Dezelfde morgen hebt u een hoeveelheid cyaankalium gevoegd bij een maagpoeder, die voor uw vader bestemd was en door uw vader werd ingenomen Uw vader heeft geklaagd over de nare smaak, die aan de poeder zat. U hebt daarop geantwoord, dat maag poeders altijd zo'n nare smaak hebben. Uw vader is kort na het innemen van de poeder over leden...." Verdachte bekent. President „Zoudt u het weer doen. als u er de kans toe kreeg?" Verdachte: „Dat weet ik niet." President: „Voelt u dat u een gevaar bent voor de maatschap pij?" Verdachte: „Dat begrijp ik. President: „Acht u zich in staat om andere mensen te vergif tigen?" Verdachte: „Misschien wel...." en hij voegt daaraan toe: „Ik ben niet gek. maar ik kan ge vaarlijk zijn." President: „U hebt van het begin af aan geraffineerd ont kend, totdat ontkennen niet lan ger meer mogelijk was. Dat ligt niet in de lijn van uw bewerin gen Verdachte: „Ik had op dat mo ment het gevoel er niets mee te maken te hebben. Alleen het vergif hield me bezig. Niet de mensen op wie ik het toedien de...." De uitspraak is bepaald over veertien dagen. (Vervolg van pagina 1) Dadelijk toen de kapitein op de brug kwam heeft hij een andere koers opgegeven. De naderings snelheid tussen beide schepen was zeer groot (0.7 mijl), waarop ka pitein Hemmes kort na elkaar de koers wijzigde van 90 op 95 en terwijl het schip draaide 100.10 m en meteen daarop „stuurboord aan boord". Voorzitter: „Komt het vaak voor dat u „stuurboord aan boord" geeft? Dat is toch een vrij krasse maatregel". Hemmes: „Als het nodig is.." Het was zijn berekening dat de „Ruys" zijn koers zou volhouden. Hij heeft gezien dat de „Ruys" een beweging bakboord-uit maak te, maar achtte de situatie hele maal niet gevaarlijk. Voorzitter: „Maar wanneer hebt u de „Ruys" nu zien draaien?" Hemmes: „Op het moment dat ik 105 opgaf". Voorzitter: „Hebt u niet meer overwogen alsnog van koers te veranderen?" Hemmes: „Ik wilde geen twij feling laten blijken en ben stuur boord doorgegaan". Voorzitter: „Hebt u er niet aan gedacht eerder volle kracht ach teruit te laten slaan?" Hemmes: „Als we dat gedaan hadden zouden de schepen elkaar op een fatale plaats hebben ge raakt". De heer Hemmes verklaarde vervolgens dat naar zijn mening de aanvaring te wijten was aan een verkeerde toepassing van de regels door zijn collega. De „Oranje" was eerder begonnen met manoeuvreren, zodat de ka pitein van de „Ruys" niet naar bakboord had mogen gaan, om dat hij kon aannemen dat de „Oranje" door zou gaan. Er is geen overleg met de „Ruys" gepleegd, omdat de af stand nog te groot was om fluit signalen te wisselen en evenmin heeft kapitein Hemmes radar bij gezet om de afstand te bereke nen. De heer Moolenburgh merkte op, dat. naar zijn mening kapitein Hemmes de afstanden wat te ruim heeft geschat. Na het verhoor van kapitein Hemmes was het de beurt van de 57-jarige kapitein van de „Wil lem Ruys", de heer C. C. Goede- waagen. Voorzitter: „Toevallig is de gang van zaken bij u precies dezelfde geweest als aan boord van de „Oranje". Toen de tweede stuurman op 3 streken de „Oran je" bemerkte, heeft hij u gewaar schuwd". Goedewaagen: „Ik was in de bioscoop en ben met de passa giers naar bakboord gegaan. De passagiers vroegen mij of wij naar de „Oranje" toe zouden gaan, maar daar heb ik op ge antwoord: Daar denk ik niet aan". Voorzitter: „Doet u dat nooit?" Goedewaagen: „Soms wel, maar nu was de afstand te groot. Ver volgens ben ik naar de brug gegaan". Kapitein Goedewaagen zei voorts, dat hij nooit een derge lijke manoeuvre, zoals de „Oran je" nu heeft uitgevoerd, gemaakt zou hebben. Voorzitter: „Toen u zag, dat de „Oranje" bij u wilde komen, hebt u toen nog een tegemoetkomende manoeuvre gemaakt?" Goedewaagen: „Inderdaad, van 329 graden zijn we gegaan naar 320 graden. Later nog naar 309 graden, maar ik wilde de afstand tussen de „Ruys" en de „Oranje" niet verkleinen en was in de ver onderstelling, dat wij elkaar bak boord aan bakboord zouden pas seren". Voorzitter: „Er is volgens de stuurman een moment geweest, dat u twijfelde; dat u gezegd hebt: Wat wil hij nu eigenlijk?" Goedewaagen: „Dat heb ik ge zegd. De tweede stuurman heeft toen geantwoord: Hij zal nog wel op het laatste moment stuurboord over gaan. In mijn 38-jarige loop baan als zeeman heb ik nooit een schip zo zien draaien als de „Oranje" op dat moment. Het is mijn overtuiging, dat ik al bak boordroer had gegeven, voordat de „Oranje" sterk stuurboord uit ging. De situatie was zo, dat ik meende, dat de „Oranje" voor mij over zou gaan. Ongeveer vier minuten voor de aanvaring was de afstand nog 2 mijl. Ik begrijp nog steeds niet waarom mijn col lega mij niet de toplichten in één lijn en zijn groene en rode licht heeft laten zien. Nu zag ik alleen het groene licht. Het lijkt er wel op, dat op de „Oranje" gedacht is, dat de „Ruys" een niet bewe gend eiland was, waar je maar naar hartelust omheen kon koer sen", aldus kapitein Goedewaa gen. BRITTEN KRIJGEN MEER VLEES Het Britse wekelijkse vlees rantsoen zal volgens mededeling van de Brite Minister van de Voedselvoorziening van 17 Mei a.s. af worden verhoogd met 3 pence tot 2 shilling per persoon. Voorts komt zeer spoedig een hoeveelheid blikvlees van de bon. Raad voor het rechtsherstel Bij K.B. is prof. mr. P. S. Ger- ■bramdy aangewezen als voorzitter van de Raad voor het rechts herstel. (Advertentie! De speciale etappes in de Tulpenrallye hebben niet alleen aan straf punten een zware tol geëistook aan uit vallers was er gistermiddag tot en met Genève dus geen gebrek. Daarbij ivaren beginnelingen in het rallye vak, maar ook oude rotten. Ofwel de mensen, ofwel de machines hadden het begeven in de zeer zware proeven, die onder uiterst moeilijke weersomstandigheden moes ten worden afgelegd. Wat denkt U van het volgende liistie, de namen bevattende van de personen, die er te Geneve het keerpunt van de Rallye het bijltje bij neer hadden moe ten leggen? Zestien eauipes liefst en zij waren de laatste niet. Te Geneve kon de volgende situatie worden gegeven: uitge vallen na de start in de zeven verschillende steden tot Geneve 16 equipes, n.l. J. P. Boardman (GB) met Jaguar. A. J. M. van der Lof (Ned.) met mg. Adr. van Ooy Jr. (Ned) met Fiat. P. Visser (Ned.) met Borgward. L. A. T. Pieters (Belg) met Fiat. O. Haberer (Afr.) met Ford Consul. J. Destreumaux (Fr.) met Talbot Dr R. 'V. Havard (GB) met Ja guar, H. G. Arndt (GB) met Lago-Talbot. R. Lalou (Belg) met Tatra. R. D. Barak (GB) met Jowett Javelin, E. D. W. Verner Bt. (GB) met Hrg. H. Propp (GB) met Jaguar. J. M. Procter (GB) met Healey en G Parker (GB) met Rover en A. C. Wates (GB) met Bentley. De klassementsproeven Zoals U weet zijn er in deze Rallye enige klassementsproeven ingelast, waarin winstpunten kunnen worden behaald. De eerste proef werd afgelegd te Clervaux en bestond in het uit voeren van een afdaling over ruim een kilometer met afgezette motor. Winstpunten halen, zei U? Daar kwamen de meeste Neder landers niet aan toe. Voor een eerste plaatsing werden 10 winst punten behaald, voor een tweede 8. voor een derde zes enzovoort, van Weezenbeek kreeg de tien in de eerste klasse (tot 1100 cc) met Flinterman op de vierde plaats. Greta Molander bracht het met haar Saab tot de vijfde plaats. De iets zwaardere klas se zag Henk Hoogeveen nee. niet met een Minor, maar met een Simca als eerste over de streep gaan. Verdere Nederlanders, die zich goed wisten te klasseren waren G. Iwema Bakker (10 pt.). H. R. J. Graaf van Zuiilen van Nije- velt (10 pt.). J. van Nieuwen- huizen (10 pt.). J. K. Kuiper (10 pt.), Han Swie Tik (Indone sië) met 10 pt. en E. Hertzberger (8 pt.). Appleyard bracht het tot 6 pt.. Roeloffzen tot 2. en Bos Eijssen tot 4. Merkwaardig was. dat in de klassen der sport wagens de buitenlanders heer en en meester bleven. De hemeltergende proef op de Ballon d'Alsace. die in de nacht bii slecht weer en mist moest worden genomen, stelde dubbel zoveel winstpunten in het voor uitzicht. Twintig liefst voor de snelste en telkens vier minder voor de volgend-aankomende. Martens (16) en Flinterman (8) trachtten in de eerste klasse A de eer van Nederland hoog te houden. Koks (16). Leerdam (12) en de Jager (4). deden het in 1 B. Beekman (8) en Groenhart (4) in 2 A. Heidendahl (16). v. d. Vossen (12) en Velu (8) in 2 B, van Zuijlen van Niievelt (16) en Scheffer (12) in de der de. Englebert (16) en de Vries (12) in klasse 4 A. Gatsonides (20) in 4 B, Han Swie Tik (16). Kuipers (12). Voormolen ,(8) en de Groot (4) in klasse 6. ir Vis ser (16). v. d. Lof (12) en Roe loffzen (4) in 9 A, terwijl in de nog zwaardere klasseer geen Nederlander aan te pas kwam. Hedenavond via de radio NEDERLA DANKT Hedenavond van 20.40 tot 21.00 uur wordt over Hilversum II (298 m.) in het V.P.R.O.-programma een Nederlandse versie uitgezon den van het door de Wereldom roep voor 26 landen vervaardigde dankprogramma, waarin H. M. de Koningin het slotwoord spreekt. Dit. program, waarvoor uit vele landen hartelijke woorden van waardering zijn ontvangen, ver vangt de toespraak over „De vrouw in het bedrijf", welke door de V.P.R.O. die in verband met de 1 Mei-viering zendtijd met de V.A.R.A. heeft gewisseld op dit uur uitgezonden zou worden. Nieuwe directeur agrarische handel Naar het A.N.P. verneemt is te verwachten de benoeming van mr. V. G. M. Mariinen. thans hoofd van de afd. Tuinbouw van de Directie van de Voedselvoor ziening. tot directeur van de Agrarische Handel en Niiverheid als opvolger van de heer H. A. Fruin. Na de Ballon d'Alsace in- eerste-omloop stonden de kan sen voor graaf van Zuiilen en Maus Gatsonides nog vrii guns tig. Eerstgenoemde had 26 winst punten vergaard, Gatsonides slechts twintig, maar- beiden stonden aan de kop van hun klasse in het klassement. Han Swie Tik leidde in klasse zes met 26 pt. Applevard had met 26 pt. stevig de kop in klasse 5. Best-geklasseerde was tot dan toe de Brit J. W. E. Banks in klasse 4 A met 30 pt. en de Zweed Carstedt met 28 pt. De tweede speciale etappe 42 km. van Wiliers tot Schweig- hause zag 97 equipes zonder strafpunten aan de finish. Overigens had deze speciale etappe over de Grand Ballon de Col Amic en de Markstein ook al de nodige slachtoffers ge ëist. Dit kan bliiken uit het feit dat van de eerste 28 deelnemers, waarbii een flink aantal cracks zaten, er volgens een ruwe schat ting slechts 6 zonder strafpunten bleven: Appleyard. van Beers. Imhof. Gatsonides. Leerdam en Thomas. En sommigen hadden dit alleen te danken aan de vijf minuten waarmee op het laatste ogenblik Nortier. zoals reeds vermeld, de tiid voor dit stuk had verlengd. Zelfs Appleyard kwam er maar net mee uit. want hij presenteerde zich met nauwe lijks een halve minuut speling aan de controle. De mist was de grote viiand van de deelnemers immers op dit stuk geweest. En naar mate men lager op de lijst stond en dus meer ploegen voor zich had. waarvan de minder ge routineerde zich heel voorzichtig en als het ware tastend een weg zochten door mist en duisternis, werd het moeilijker om het voor geschreven moyenne te handha ven. Want het inhalen en passe ren werd een hachelijk probleem, en er ziin heel wat „knopen" gevallen in de nacht tussen Wil ier en Schweighouse. Naar het oordeel van de rij ders. die wij spraken, was deze speciale etappe wel de zwaarste sinds Spa geweest. Ook het bij zondere traject voorbij Geneve, van de La Faucille naar Roche- fort. had men ook wel moeten zoeken, maar daar hing ten minste geen mist. en dat maakte een geweldig onderscheid. De ballon voor de tweede maal De TWEEDE klim van de Bal lon d'Elzas. was bii het heldere weer een oeuleschilletie vergele ken bii de eerste van Maandag avond toen regen en duisternis het zicht belemmerden. En de straaliager van Imhof spoot dan ook zo mogelijk nog venijniger weg dan 14 uur tevoren. Na de 9''> kilometer van de klim volgde een bochtig traiect van een kilo meter of 50 naar Gerardmer waar de tiidcontröle in een hotel aan het bekende schilderachtige meer was gevestigd. En daar hadden de meeste riiders tiid ge noeg om wat te gebruiken en zich het stof van het gezicht te wassen, alvorens te starten voor de vierde speciale etappe, de 80 km. van Lengemer naar St. Marie Aux Mines. Van onze parlementaire redacteur De door de regering aangekon digde plannen met betrekking tot de huren en de bevordering van de werkgelegenheid op lan ge termijn, zijn door de zes ka tholieke sociale organisaties ge zamenlijk besproken. Tot een gemeenschappelijk standpunt is men echter niet kunnen komen. De K.A.B. heeft een eigen me ning geformuleerd, die afwijkt van die van de andere organi saties. Beide opvattingen zijn aan de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer voorgelegd en ook is er een mondeling contact geweest tus sen deze fractie en genoemde or ganisaties. Verdere besprekingen tussen de organisaties zullen plaats vinden, wanneer het ant woord van de regering bekend is op de door de Tweede Kamer naar aanleiding van de nota ge stelde vraagpunten. De K.A.B. gaat er van uit, dat de plannen van de regering een bedrag van driehonderdveertig millioen zullen vragen, waarvan vijfenvijftig millioen ten goede zou komen aan verrichtingen ten behoeve van de arbeiders. Men meent aan die zijde, dat bij een dergelijke verdeling de verhou dingen worden scheefgetrokken. De K.A.B. zou zich liever aan sluiten bii een ander advies, dat vanuit de S.E.R. naar voren kwam en waarbii gedacht werd aan een complex van plannen, dat ongeveer honderdvijftig mil lioen zou vragen en dat onge veer gelijk verdeeld zou moeten worden over maatregelen, die de investeringen en de koopkracht kunnen bevorderen De andere Katholieke organisaties hebben er de nadruk op gelegd, dat' de plannen van de regering niet ver genoeg gaan. Zij wijzen er op. dat de niet gecompenseerde loonsverhoging, die door de huurverhoging noodzakeliik wordt, een nieuwe last van_ hon derd millioen op het bedrijfsle ven zal leggen en dit bedrag moet dus van de uitwerking van „LE MOULIN ROUGE" FAILLIET HAARLEM Een van de at tracties van „Haarlem Lichtstad", de vermaakstent „Le Moulin Rouge" in het Florapark, heeft een ontijdig einde gevonden, doordat de Haarlemse Rechtbank gistermorgen het faillissement heeft uitgesproken van de maat schap die „Le Moulin Rouge expoliteert en van de beide leden van die maatschap, de heren H. J. W. Thoolen en P. W. Vermeu len. Het faillissement was aange vraagd door leveranciers en door het orkest dat o.a. nog 3500. honorarium moest ontvangen. De onderneming is al eerder in moeilijkheden geweest, toen omwonenden in kort geding de eis stelden tot sluiting, wegens overlast door de luide dansmu ziek. Deze eis werd toen echter verworpen. de aangekondigde belastingverla gingen worden afgetrokken. Daarnaast heeft de regering ook de plannen ingetrokken met be trekking tot de exoertbevorde- ring. die al waren ingediend en waarvan de kosten op circa ze ventig millioen begroot worden. Huurverhoging De K.A.B. heeft ook eigen wensen naar voren gebracht met de betrekking tot de compensa tie voor de huurverhoging. In plaats van de door de regering aangekondigde verlagingen van omzetbelasting en accijns zou de K.A.B. een grotere loonsverho ging wensen. Deze loonsverho ging ware voor het bedrijfsleven te compenseren door een even redige verlaging van de op het bedrijfsleven drukkende vereve ningsheffing. Bekend is echter, dat de regering aan de vereve ningsheffing wil vasthouden om deze straks te kunnen benutten bii de invoering van een defini tieve Ouderdomsverzekeringen waarbii nieuwe problemen rijzen ten aanzien van premiebetaling en compensatie. Tenslotte dringt de K.A.B. aan op opheffing van het in 1951 van de. arbeiders gevraagde consumptie-offer Bu andere organisaties vindt deze wens ongetwijfeld weerklank, maar zij willen deze los zien van de plannen ten behoeve van de bevordering van de werkgelegen heid op lange termijn. Verhoging van de lonen zou vooral onze export positie niet mogen bena delen. is de Ambonees J. S., die op 7 Maart j.l. in het kamp „Klein Baal" te Haelderen, gemeente Bemmel, een kampgenoot neer stak, veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek. De eis was acht maanden overleed te Heemstede in de ouderdom van vijf en zestig jaar de journSlist J. C. van Tilburg, oud-chef-redacteur van het Haar lems Dagblad. De overledene pu bliceerde veel over de stad Haarlem en Kennemerland zal de nieuwe West-Duitse am bassadeur te Den Haag, Dr Hans Muehlenfeld, op 7 Mei naar Ne derland komen om zijn ambt, als opvolger van Dr Dumont, te aan vaarden wordt het concours d'elegance voor touringcars, georganiseerd door de federatie van Nederlandse organisaties voor het personen vervoer, dit jaar gehouden op 5 Mei a.s. te Noordwijk aan Zee. zal Vrijdag a.s. een begin wor den gemaakt met de verkoop van zomerzegels 1953. Gedurende de maanden Mei en Juni zijn zij verkrijgbaar aan alle postkanto ren in Nederland....

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5