OOR DIIOIL A\T)S „Hondsbosse'' wordt verlengd Aansluiting bij duinen Camperduin was zwak punt Mgr dr B. J. Alfrink over tegenwoordige humanisme Stroomnat bij Oosterlaiid na weken strijd gedicht Prestige van Groninger boeren wordt ondermijnd Dagblad voor Alkmaar 110 millioen en omgeving De grond prijzen Kosten bedragen f 250.000 Normen bij onze houding tegenover zijn aanhangers in Rampenfonds Ministeriële primeur in Eerste Kamer Antivoord aan mr. d'Ailly: „Er wordt zeer hard gewerkt Raming dijkherstel: f 400 millioen DE HEER S. JELSMA VERKLAART: Over poging tot oplichting heeft bestuur wellicht te veel gezegd" Scheepsramp eist 67 doden Reisgelegenheid op Zondag zal beperkt worden Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, r2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m By contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 30 April 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12767 II. (slot) EEN ANDERE VRAAG heeft betrekking op het voorkeursrecht van de pachter bij verkoop van de door hem gepachte grond, dat oorspronkelijk in het ontwerp was opgenomen, dat er later door de minister weer uit verwijderd werd en er bij de openbare be handeling, op aandrang van de heer Droesen, toch weer in werd opgenomen en dat was ongetwij feld een groot succes voor de K.V.P.-woordvoerder. Maar het valt niet te ontkennen, dat dit voorkeursrecht ogenschijn lijk een minder hecht karakter heeft gekregen, door de wet en dus ook dit voorkeursrecht op jaren te stellen. De commissie-Thurlings wilde in haar reeds aangehaalde rap port, niet van een r.echt spreken, maar liever een verplichting voor de verpachter in de wet opnemen om de pachter niet zonder zwaar wichtige redenen te mogen pas seren. Daardoor zou het ook ge makkelijker kunnen vallen om deze regeling te behouden, indien tenslotte zou blijken, dat van prijsbeheersing moet worden af gestapt. Maar zoals de materie in het ontwerp is geregeld, schijnt toch wel gesproken te moeten worden van een recht, want de pachter die zijn voorkeursaanspraken niet gehonoreerd ziet, krijgt het recht van beroep op de Centrale Grond kamer, een beroepsrecht dat de commissie-Thurlings niet wilde toekennen omdat dit uitgaat van een voorkeursrecht. Het heeft de schijn, dat het verband tussen voorkeursrecht en prijsbeheersing daardoor ook nog weer moeilijker te ontwarren zal vallen. Het gaat er nu echter maar om of het voorkeursrecht van de pachter met de tijdelijkheid van de wet inderdaad in de lucht is komen te hangen. Dat zou het geval kunnen zijn wanneer de in druk gaat postvatten, dat ook deze bepaling over vijf jaar zou kun nen verdwijnen. Maar het ware niet verstandig om deze indruk te hebben. Eenmaal vastgelegd zal de pachterswereld het zich zeker niet meer laten ontnemen en deze ontwikkeling leidt er toe, dat over vijf jaar een vorm zal moeten worden gevonden om dit voor keursrecht in elk geval te con tinueren. Tenslotte dient er nog op ge wezen te worden, dat de vraag of beheersing van de grondprijzen mogelijk is niet zonder meer kan steunen op een afwegen van voor- en nadelen in zover reeds nu vast staat, dat er een middel bestaat om beheersing van de grondprij zen in elk geval effectief te doen zijn, namelijk verkoop van grond, niet zoals nu onder toezicht, maar door middel van de Grondkamers. Dat wil zeggen, dat dus zeer diep in de contractvrij heid zou worden ingegrepen of anders gezegd, dat het recht van de private eigendom in verregaan de mate zou worden aangetast. Bij het debat is door de soc. woordvoerder Vondeling aan de minister gevraagd of hij een der gelijk middel wil toepassen in dien het stelsel, zoals dat nu gaat werken niet doeltreffend zou blij ken te zijn. Minister Mansholt heeft hierop slechts geantwoord, dat in dat geval ook die mogelijk- neid dient te worden onderzocht, een vaag antwoord, dat aan socia listische zijde als een „toezegging" werd beschouwd, maar waarvan andere woordvoerders zich uiter aard met zorg distancieerden. De com--:-^ie-rr'':nCTS zegt ervan dat het een middel is, „waartoe men alleen zou mogen overgaan indien er sprake was van een noodtoestand, waarin alleen met dit middel verbetering ware aan te brengen'. Ook hier dus een afwachtende houding, waarbij het niet uitgesloten is, dat deze ka pitale moeilijkheid opnieuw aan de orde komt, maar met het voor deel, dat de dan bestaande situatie legen het uiterste middel kan worden afgewogen. Overziet men zo de Kamer discussies van de afgelopen week, dan moet de conclusie deze zijn, dat slechts de socialisten een be vestigend antwoord hebben willen geven op de vraag of beheersing van de grondprijzen blijvend wen selijk is. Zij konden dat doen, omdat zij de overheid ook prin cipieel graag een leidende taak toekennen en niet gemakkelijk geloven dat die overheid een be paalde taak niet kan volbrengen. Temeer niet, omdat zij haar nu al wel van mogelijkheden zouden willen voorzien, die voor anderen in elk geval „uiterste middelen" zijn. Wij ontveinzen ons niet, dat aan het voorlopige antwoord dat de anderen gaven, nadelen ver bonden kunnen zijn, nadelen, die voor de liberale agrariër de Har- tog en twee christelijk-historische leden zo zwaar wogen, dat ook zij hun stem aan het amendement- Droesen, dat de wet op jaren stelde, onthielden. Zeker bij de K.V.P. domineerde echter dat veel betrekkelijker geloof in de moge lijkheden van de overheid, die men een taak toec kt voorzoveel en voorzover zulks op gronden van doelmatigheid wenselijk moet worden geacht. (Van onze verslaggever) Wie vanuit Alkmaar langs het Noordhollands Kanaal in de richting Den Helder rijdt, ziet aan zijn linkerhand, eerst wazig, en dan al duidelijker, het massief van de ter hoogte van Schoorl geweldige duinformaties, die hier tot de breedste en hoogste van geheel Nederland behoren. En deze indruk wordt versterkt, wanneer men bij Sclioorldam linksaf slaat en naar de kust toe rijdt. Tenslotte rijdt men onder langs de duinen en men krijgt eerst dan een goede indruk van de hoogte, die deze hereiken. Gaat men echter verder in Noordelijke richting, dan ziet men, dat de duinen allengs lager worden, en wanneer men bij Camperduin is gekomen, geheel verdwijnen. Even verder strekt zich het indruk wekkende massief uit van de Hondsbosse zeewering, die het lage polderland, dat achter zijn brede rug ligt, tegen de aanvallen van de zee beschermen moet. Wanneer wij het rapport lezen, dat na de stormvloed van Zaterdag 31 Januari en Zondag 1 Februari over de toestand bij de Hondsbosse werd opgemaakt, dan vinden wij daarin vermeldt: Omstreeks 18 uur Zaterdag avond woei de wind west-noord- west met stormkracht. Het water steeg tot ongeveer 2.10 m N.A.P. Om 19 uur was het zware storm, waterstand 2.50 m N.A.P. De golfoploop ging soms tot 9 m N.A.P., zodat het water hier en daar over de dijk liep. Zondagmorgen 1 Februari om 4 uur 's morgens rees het water tot 3 m N.A.P. en de wind be reikte de kracht van zeer zware storm uit west-noordwest. Om 5 uur was de waterstand naar schatting minstens 3.50 m N.A.P. Het water sloeg op vele plaatsen over de dijk, en sleurde alles mee, wat nog op de buiten berm aanwezig was. Tot zover het rapport. En als U dit leest, vindt U, dat dat op zijn zachtst gezegd, niet gering was. Na de Stormnacht liepen er dan ook alarmerende geruchten over de toestand, die er 's nachts had geheerst. En toch was de toestand hele maal niet critiek, en was er hele maal geen dreigend gevaar. De Hondsbosse heeft namelijk een hoogte van 8.50 meter plus N.A.P. en is wel degelijk voor zijn taak berekend. Het water kwam niet hoger dan maximum 4 meter, en alleen door de geweldige kracht van de storm liepen de golven met een zo grote kracht te pletter tegen het dijkmassief, dat het wa ter over de dijk heensloeg. Doch dat ook dit geenszins verontrus tend was, bewijst wel het feit, dat de binnenzijde van het dijk- lichaam nergens werd beschadigd, en de grasmat aan de binnenzijde geheel intact bleef. Deze mededelingen werden ons gedaan door de heer W. G. Boltje, ingenieur van het Hoogheemraad- (Van onze verslaggever) UTRECHT, 29 April Onder de moderne stromingen, zo sprak Mgr. B. J. Alfrink op het onderwij scongres dat heden te Utrecht wordt gehouden, neemt het tegenwoor dige Humanisme een heel aparte plaats in, niet zozeer door het aantal van hen, die het systeem aanhangen dan wel door de pretenties, die het naar voren brengt en door de invloedrijke posities, die het weet te bezetten. Wij zul len hier niet waakzaam genoeg kunnen zijn. Humanisten in het moderne gebruik van dit woord heeft on.s volk reeds lang gekend. Thans echter vertoont dit humanisme zich in een georganiseerde en ge systematiseerde vorm, waardoor zijn stootkracht aanmerkelijk is vergroot. Het behoeft nauwelijks betoog, dat dit humanisme al zou men de goede bedoelingen willen aan vaarden, voor onze katholieke overtuiging onaanvaardbaar is, ook al onderschrijven niet al zijn adepten de uitlatingen van zijn meest extreme en wellicht meest fervente aanhangers. Het bergt alle gevaren in zich, waaraan een mens is blootgesteld, die geen Schepper en Wetgever bo ven zich erkent. De historie ook de recente heeft voldoen de aangetoond, waartoe de men selijke rede komen kan. wanneer zij hoogmoedig weigert hogere normen te aanvaarden en zich alleen verlaat op eigen inzicht. ,Het voortwoekeren van dit sys teem. ook al zou het zich be perken tot de zuiver buitenker kelijken, is werkelijk geen zegen voor ons land. In vele gevallen zou het deze mensen, die nu nog een vaag bewustzijn hebben, dat zij aan de verkeerde kant staan, de overtuiging geven, dat zij goed doen, Voor een christen mens is dit humanisme onaan vaardbaar. Het spreekt vanzelf, dat het samenleven in een vrij land ons ten opzichte van het humanisme bepaalde eisen stelt. De moge lijkheden, die de Nederlandse wet aan de burgers geeft, zul len wij hebben te accepteren. Daarbuiten echter zai onze hou ding ten opzichte van het hu manisme bepaalde normen ken nen. Ook ten opzichte van het humanisme geldt de regel van de moraal dat men zich om be paalde grote goederen te ver werven of niet te schaden on der bepaalde voorwaarden een zekere mate van materiele mede werking mag getroosten. Het afwegen van alle factoren te genover elkander is een zeer subtiel en nauwgezet bedrijf, dat niet over de gehele linie in enkele regels valt uit te druk ken, maar dat voor de concrete gevallen stuk voor stuk zal moe ten worden bestudeerd en waar bij de appreciatie van de onder scheidene factoren niet mathe matisch te bepalen is. Daarbij komt dan nog dat het een apar te overweging is of men het maximum dat volgens de regels van de moraal toelaatbaar ge acht kan worden, ook in de prac- tijk zal doorzetten. Men mag hierbij niet vergeten, dat dit maximaal toelaatbare van de andere kant, n.l, ten opzichte van het doorvoeren var., een christelijke katholieke houding een minimum betekent. Verder zal de bovengenoemde materiele medewerking zoals de moraal theologie die noemt, alleen ge geven kunnen worden onder be paalde voorwaarden zoals dat boven reeds werd aangegeven. (Vervolg op pae In het Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van f 110 millioen. Dinsdagavond was dit be drag 108.7 millioen gulden. Eden weer geopereerd De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, is Woensdagochtend voor de twee de maal geopereerd. Zijn toestand is bevredigend. schap Noordhollands Noorder kwartier, welk Hoogheemraad schap met de zorg voor de Honds bosse is belast, en op uitnodiging waarvan een gezelschap persmen sen een excursie maakte langs het kustgebied. Het Hoogheem raadschap, wier terrein zich uit strekt over een gebied van den Helder in het noorden tot aan de noordelijke dijk van het vroegere open IJ, heeft het „oppertoezicht" over de waterschappen, die in dit gebied liggen. Zij verzorgt in hoogste instantie alles wat deze waterschappen betreft, zoals we gen en dijken van de polders, en als zodanig is zij ook belast met het onderhoud van de dijk, die de ingepolderde Zijpe, wat hon derden jaren geleden een wadden gebied was, tegen de zee be schermt. De rest van het kustge bied,, door de waterschapsmensen de zeereep genoemd, is in beheer bij het Rijk. Alvorens met de excursie aan te vangen, werden wij op het ge- meenlandshuis te Alkmaar door het bestuur van het hoogheem raadschap' ontvangen. Mr. A. K. Kamp zette in zijn inleiding het hoofddoel van deze excursie uit een: de wens, nu ook hier tenge volge van de watersnood daarmee samenhangende werken zijn ont worpen, de pers en door middel waarvan de bevolking, over deze werken zo breed mogelijk te in formeren. Afgescheiden van de wegen, aldus dijkgraaf Kamp, is zonder twijfel wat de dijken be treft sedert de afsluiting van de Zuiderzee de verdediging van het gebied tegen de Noordzee het belangrijkst, en daarop blijft vandaag onze aandacht gericht. Maar dan niet alleen op de eer ste kering, de Hondsbosse zee wering, want evenals elders verdienen ook hier de tweede en de derde waterkering onze volle belangstelling, zoals zij dat ook op 1 Februari hadden, toen, zo dra dit technisch mogelijk was, de schotbalkkeringen in de Sla- persluis en de Dromersluis zijn gezet. Wat de calamitiet van dit jaar betreft, deed de sombere, maar prachtige stormloop van de zee tegen de Hondsbosse onze be wondering slechts toenemen voor de parate doortastendheid, waar mee de volledige ploeg steenzet ters en dijkwerkers de bergings werkzaamheden verrichtte, waar van in het stormrapport ook mel ding wordt gemaakt. Vooraf werden wij door middel van lichtbeelden, waarbij Ing. Boltje de nodige toelichting gaf, en door de korte uiteenzetting van Ing. P. Tj. Poppens over de dij ks verdediging reeds enigszins omtrent de situatie ter plaatse ingelicht. Schade, herstel verbetering. en Alhoewel de Hondsbosse de hef tige en imponerende stormloop van de zee uitmuntend heeft weerstaan, werd wel schade aan gericht, vooral aan de zeezijde van de dijk, en in het bijzonder aan het zuidelijke hoofd, dat aan sluit aan de duinen. (Zie ook pag. 3) (Van onze parlementaire redactie „Juist vandaag hebben de werkers aan de dijken op Schouwen-Duiveland een tweede belangrijke zege be haald. Het stroomgat in de Zuidelijke dijk bij Oosterland is na een wekenlange strijd, die dag en nacht gevoerd is, gedicht. Deze verheugende mededeling van de minister van Verkeer en Waterstaat, Woensdagmorgen gedaan in de Eerste Kamer, werd door de Kamerleden met applaus begroet, een wel zeer ongewone uiting van goedkeuring in deze Kamer, die er wel op wijst, hoe men ook hier meeleeft met de strijd tegen de zee. Minister Algera keerde zich tegen de critiek, o.a. door de bur gemeester van Amsterdam, mr d'Ailly geuit, dat er in het ramp gebied niet dag en nacht wordt gewerkt. „Er wordt zeer hard gewerkt" zo zei de minister. „Het baggerpersoneel maakt weken van 65 uur. De rijs werkers op Schouwen-Duiveland slapen dikwijls niet meer dan 20 uur in vijf dagen. Als er niet gewerkt wordt komt dat alleen doordat de mist of het nachtelijk duister bepaalde werkzaamheden onmo gelijk maken. Zoals b.v. het doen laten zinken van zinkvloeren. De Schouwsedijk zal 5 m hoog worden en ook na het dichten der dijkbressen blijven bestaan als een vluchtheuvel. Bij Haam stede wordt een airstrip in orde gemaakt voor kleine vliegtuigen, zijn lost. isolement zal worden ver waardoor Schouwen verder uit1 zijn. Over het werk van de Delta commissie sprekende, zei de be windsman, dat deze commissie binnenkort haar eerste interim rapport zai indienen over de Schouwsedijk. Spoedig daarop kan een interim-rapport worden verwacht over de Hollandse IJsel. Ook over de afsluiting van het Haringvliet kan een interim rapport worden tegemoet gezien. Het werk van de Deltacommis sie in het Waterloopkundig Labo ratorium te Delft wordt bijge woond door een Belgische inge nieur. Deze is daartoe uitgeno digd, omdat Nederland tegenover België de schijn wil vermijden, dat er geheimzinnigheid zou wor den betracht bij het sluiten der zee-armen. Gevraagd naar de kos ten van het herstel der binnen- en buitenwaterkeringen raamde de minister dit bedrag op rond 400 millioen gulden. Dit is echter maar een zeer globale raming, zei hij. Concentratie van waterschap pen achtte de minister zeer ge wenst, maar het initiatief daar toe wilde hij van de waterschap pen zelf zien uitgaan. Over een verlichting van de polderlasten kon hij nog geen nadere mede delingen doen. Wel gaf hij als zijrr mening weer, dat er op de duur voor de wegenfinanciering een algemene regeling nodig zal Aansluitend duin op het Zuideinde van de Hondsbosse zee wering te Camperduin (gezien uit het Noorden), thans met helm en riet beplant, welk gedeelte, na grondaanvullingmet een basaltglooiing zal worden verdedigd over een lengte van ca. 280 m. De paaltjes rechts geven de toekomstige voet van de glooiing aan. Op de voorgrond het beschadigde zuiderhoojd. (Vervolg op pagina 4) ?V (Van onze redacteur) GRONINGEN. De heer S. Jelsma, die dezer dagen werd aangesteld als adviseur van de Ommelanden, deelde ons op een persconferentie mede, dat de op positie onder de leden van de Ommelanden bezig is het prestige van de Groninger boeren te ondermijnen. De leden van de Ommelanden moeten zich, aldus de heer Jelsma, wel goed beden ken, dat van hun gedragingen afhangt hoe arbiters zich zullen uitspreken ten aanzien van de eis en de hoogte der boetes. Zaterdag 9 Mei a.s. zal een ledenvergadering worden gehou den, waar rechtsgeldige besluiten zullen kunnen worden genomen. Zo zal er voorzien moeten worden in vier vacatures, welke ontstaan zijn in het bestuurs- en commis sarissen-college. De heer F. de Boer, oud-hoofddirecteur van de Ommelanden, zal geen toegang tot deze «vergadering hebben. De heer Jelsma was van me ning, dat er van de Ommelanden nog wel iets te maken is wanneer men op de nu ingeslagen weg voortgaat. Hij garandeerde zelfs een goede melkprijs, waarvan de boeren a.s. Zaterdag bij de uit betaling zelf getuige zouden kun nen zijn. Op onze vraag of de heer Jelsma kon vertellen hoe veel melkleveranciers thans niet meer aan de Ommelanden leve ren, verklaarde hij, dat dit aan tal zeer schommelt. Hij wilde geen definitieve cijfers noemen. De heer Jelsma was nogal opti mistisch gestemd over de toe komst en meende zelfs, dat de Ommelanden haar positie bij de export ook wel weer zou her krijgen. Sinds Maandag waren de mogelijkheden om aanvullings- melk uit Overijsel en Gelderland te krijgen eveneens gunstiger ge worden. Met betrekking tot publicaties in enkele bladen over een poging tot oplichting, welke door de ex- boekhoudster, mej. E. Schuil, op instigatie van de heer F. de Boer BOGOTA. De Columbiaanse marineleiding heeft bekend ge maakt dat 67 personen om het leven zijn gekomen bij het ver gaan van het 1.764 ton metende motorschip „Colombia", dat Dins dag tussen Puertos Cupica en Bahia Solano, ter hoogte van de Stille Oceaankust, is gezonken. Aan boord bevonden zich ze ventig politiemannen, die het garnizoen te Bahia Solano zouden aflossen. Hiervan zijn er 52 om het leven gekomen. Ook 15 leden van de bemanning verdronken. B ommenwer per verongelukt Een Amerikaanse bommenwer per van het type B-29 is Woens dag in de omgeving van San Antonia in Texas verongelukt en verbrand. Tien leden van de bemanning kwamen om het leven; vier in zittenden konden zich met een valscherm redden. zou zijn ondernomen, zei de heer Jelsma, dat men van de zijde van de Ommelanden wellicht in de hitte van de strijd iets te veel had 'gezegd. Het bestuur wenst hiervoor geen verantwoordelijk heid te nemen. Men acht het be vreemdend dat deze ex-boek- houdster een cheque van f 110.000 had willen incasseren. Met de ANAB, zo verzekerde men ons, zijn de laatste tijd geen besprekingen meer gevoerd. De Ommelanden heeft de laatste sta kers in dienst genomen en daar mee voldaan aan de uitspraken van de Arbitragecommissie. Het wachten is nu op de vol gende ledenvergadering, waar over de toekomst van de Omme landen zal worden beslist. Op weekend-retours Maandag naar huis (Van onze parlementaire redacteur) Er zal worden gestreefd naar een beperking van de reisgele genheid op Zondag. Dit heeft de Minister van Verkeer en Water staat. mr. Algera. Woensdag bii de behandeling van zijn begro ting in de Eerste Kamer mede gedeeld. De Minister wees het verwiit van de hand, dat hii door een dergelijk streven en door het weigeren van Rijkseigendommen als b.v. vliegtuigen voor vlieg- feesten op Zondag, een eigen Zondags-politiek zou voeren Een weigering van Rijkseigen dommen heeft een privaatrech telijk karakter, terwijl besluiten ten aanzien van de Zondagsrust van publiekrechtelijke aard zijn. zo zeide de bewindsman. „En ik stel hier het privaatrechtelijke, het kunnen beschikken over de eigendommen, boven het publiek rechtelijke". Voorts deelde minister Algera nog mede, dat de weekend-re tours, die in de toekomst weer ingevoerd zullen worden, geldig zullen zijn voor de heenreis op Zaterdag en de terugreis op Maandag. Op deze biljetten kan dus Zondags niet worden terug gereisd. Vanuit de Kamer werd opge merkt dat men het ministeriële standpunt als strijdig met het landsbelang beschouwde. „Het landsbelang wordt het meest ge diend zoals het door mij wordt voorgestaan", antwoordde de mi nister. En daarmee was de kous (voorlopig?) af. Minister Staf vervangt Minister Mansliolt De taak van de Minister van Landbouw de heer S. L. Mans- holt. die vandaag voor een maand naar de Ver. Staten vertrekt, zal gedurende deze tijd worden waar genomen door de Minister van Oorlog en van Marine ir. C. Staf.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1