NOORDHOLLANDSj Eerbetoon van Vorstin en Regering aan Episcopaat Soestdijk: barnend hart van een feestvierend volk Bij gelegenheid Eeuwfeest Herstel Kerkelijke Hiërarchie Ernstige fabrieksbrand te Doetinchem Dagblad voor Alkmaar en omgeving Prof. Romme, commandeur met grote zilveren ster De brief van Eisenhower De onderscheiding voor Mgr. Alfrink Harliiigen was te royaal Bloemen voor een geliefde Vorstin Zwaarst getroffen Nederland defileert uit dankbaarheid Mgr. Huibers: Katholieke beginselen steeds zijn richtsnoer geweest Bromfietser door tram gedood Nieuwe Directeur kerkmuziekscliool Atoomkracht voor Ned. industrie? Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 1 0.48 pei H week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., JRHw minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.AHr familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 E 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tet 2046 E 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 E 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 1 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12768 (Van een onzer redacteuren Dinsdagavond 28 April j.l. is op liet aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht in besloten kring aan Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor, de hoge onder scheiding tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt ter gelegenheid van het Eeuwfeest van het Herstel der Hiërarchie. Door deze hoge onderscliei- ding heeft Hare Majesteit en de Nederlandse regering in de persoon van Z.H. Exc. Mgr. Dr. Alfrink het gehele Episcopaat willen eren. De onderscheiding werd uitge reikt door Z.Exc. Minister Don ker. Minister van Justitie, die was vergezeld van H.H. Excel lenties de Ministers Beel. van Thiel en Luns. Voordat Minister Donker de onderscheiding over reikte. hield hii een toespraak, waarvan de tekst hieronder volgt Daarna reikte Z.Exc. de versier selen over. Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink antwoordde toen even eens met een toespraak. Bij deze plechtigheid waren te genwoordig Hunne Hoogw. Ex cellenties Mgr. Mutsaerts en Mgr Baeten en voorts Mgr. Huurde- man en de beide secretarissen van het aartsbisdom. Toespraak Z.Exc. Minister Donker Het is een bii uitstek aange name plicht, die mii op deze vooravond van de Koninginnedag naar de oude bisschopsstad roept. Het heeft Hare Majesteit n.l. be haagd U. Mgr. Alfrink te benoe men tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Met deze benoeming heeft de rege ring zowel Uw persoon als het Nederlandse Episcopaat in ziin geheel willen onderscheiden, dit laatste in verband met het eeuw feest ter zake van de herdenking van het herstel der bisschoppe lijke hiërarchie in Nederland, welk feest dit jaar gevierd wordt De Staat der Nederlanden is weliswaar los van formele ban den met enige Kerk. Doch gezien het belangrijk aandeel van de Christelijke kerkgenootschappen WIJ LEVEN NOG IN TIJD VAN OORLOG In de zitting van het Hoog Mi- tilair Gerechtshof van 14 April werd door de Advocaat-fiscaal aan het Hof gevraagd uit te ma ken of wij nog in de tijd van oorlog leven of niet, zulks in de zin van het Wetboek van Militair Strafrecht en ten behoeve van een richtlijn voor de krijgsraden te velde. Het Hof heeft naar aanleiding van dit verzoek thans meege deeld, op het standpunt te staan, dat wij nog in tijd van oorlog leven. Dat zeer jonge, maar ook oude soldaten deelnemen aan de strijd tegen de soldaten van de V.N. in Korea, blijkt uit deze foto, die werd genomen in het uitwisselingscentrum te Moensan. Rechts een soldaat, die waarschijnlijk de oudste is, die door de V.N. werd uit gewisseld. Links een krijgs gevangene, die niet ouder lijkt dan 15 jaar. m de zorg van het geestelijk en ook van het stoffelijk welzijn van de bevolking, kan de Rege ring niet anders dan met de grootste belangstelling het wel en wee der kerkgenootschappen volgen en zich verheugen in de toegewijde arbeid van hen. die geroepen zijn daaraan leiding te geven. Zo bezien spreekt het vanzelf, dat de Regering ter gelegenheid van het eeuwfeest dat thans in de kring van het R.K. Kerkge nootschap wordt gevierd, uit drukking heeft willen geven aan haar waardering voor dit kerkge nootschap. Niet alleen omvat dit kerkgenootschap een belangrijk deel van het Nederlandse volk. doch het gevoelt zich ook één met dat volk. Als voorbeeld van dit laatste wil ik slechts memo reren de ondubbelzinnige en moedige houding van het Episco paat onder de bezielende leiding van Monseigneur de Jong. thans Kardinaal de Jong, in de donke re dagen van de bezetting. Monseigneur Alfrink! Reeds voordat tot het thans door U beklede hoge ambt werd geroe pen. was Üw naam bekend op het gebied der bijbelwetenschap pen. door U te Rijsenburg en la ter te Nijmegen gedoceerd. De waarde van Üw werk in deze tak van studie is wel zonneklaar gebleken uit Uw benoeming tot consultor van de Pauselijke Bij belcommissie. Deze onderschei ding was des te opvallender, waar U de tweede niet te Rome verblijf houdende Nederlander zijt. die ooit in deze commissie zitting heeft gehad. Bij de belangrijke positie, in dit opzicht door in het gees telijk leven van Nederland in genomen. is het echter niet ge bleven. In 1951 werd U geroepen tot het ambt, waardoor U in ker kelijk opzicht tot de hoogste lei ders van een belangrijk deel der Nederlandse bevolking is gaan behoren. Het is mij een vreugde U de U verleende Koninklijke onder scheiding te mogen overhandigen. Uit deze onderscheiding spreekt niet alleen hoezeer de Nederland se regering de samenwerking met Üw kerkgenootschap op prijs stelt, doch tevens wordt Uw persoon daarin geëerd. Ik mag derhalve naast het Episcopaat en het volksdeel, dat aan Uw hoede is toevertrouwd, ook U persoon lijk daarmede van harte geluk wensen. Moge U nog lang tot heil van velen in Uw hoge ambt werkzaam zijn. (vervolg op pag. 5) voor Rampenfonds De gemeenteraad van Harlingen nam in zijn vergadering van 6 Februari het besluit een bedrag van f 25 000.van de algemene reserve beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. Van Ged. Staten werd dit besluit evenwel terugontvangen met de medede ling, dat, gezien een tekort van f 130.000.op de begroting be staat, tegen het verlenen van deze bijdrage bezwaren moeten worden gemaakt. In de eerst volgende raadsvergadering komt nu een voorstel van B. en W. om het indertijd genomen besluit in te trekken. Radio-uitzending herdenking bevrijding Ter herdenking van de bevrij ding houdt de Stichting Neder landse Radio Unie op Dinsdag 5 Mei in de Grote of Eusebius- kerk te Arnhem een bijeenkomst die om 20.08 uur begint en gelijktijdig zal worden uitgezon den over de zenders Hilversum 1 en 2. Lt.—kolonel aalmoezenier J. B. van Croonenburg zal tij dens deze plet ruigheid spreken over „Militair Weerbaar", prof. dr. W. Banning over „Sociaal Weerbaar" en de heer J. Smal- lenbroek over „Geestelijk Weer baar". 30 APRIL Koninginnedag, dat is de dag waarop Neer land getuigt van zijn verbondenheid met het huis van Oranje en van zijn liefde tot het koninklijk gezin, ge schaard om de Moeder, die tevens is de Moeder des Vader lands. Dat zijn geen schone woorden alleen. Wij behoe ven in onze herinnering niet ver terug te grijpen om Hare Majesteit in waterlaarzen te zien gaan door het ver dronken land, geschokt tot in het diepst van haar moe derziel. Op de jongste foto van onze Vorstin ligt nog de grote deernis over wat ons volk leed en dragen moest, in haar blik. Het is of haar gelaat getekend werd door de ramp. Daarom is het als vanzelfsprekend, dat Harer Majesteits 44e verjaardag niet van de ramp is los te ma ken. Dat wil zeggen, dat de hulde en het eerbetoon, die ons volk op deze feestelijke morgen in het bloemendefilé aan zijn Vorstin betuigt, ontroerender van dankbaarheid zijn dan ooit tevoren. De mensen uit het ramp gebied, die aan het water zijn ontsnapt, zijn in groten getale naar het paleis gekomen. Zij hebben bijna alles verloren, maar niet en nimmer hun lief de tot het Vorstenhuis, tot de Koningin, die de weduwen heeft gesterkt en de kinderen heeft getroost. Sterker dan de oranjezon, die op deze dag slechts zo nu en dan van ach ter de wolken te voorschijn komt, is de zon van liefde en dankbaarheid, kleurend in de duizenden bloemen, die aan de voeten van Hare Majesteit worden gelegd. Al vroeg in de morgen wordt Baarn en met name de directe omgeving van het paleis het Ne derland van Koninginnedag. Uit alle windstreken komen autobus sen en tourincars, volgeladen met mannen, vrouwen en kinderen uit alle provincies naar paleis Soestdijk. Zij hebben hun Zon dagse kleren aan of zijn gesto ken in nationale dracht en de kinderen, de duizenden school kinderen en de jeugd van talloze NIEUW LEVEN NIEUWE HOOP SOESTDIJK, 30 April. Een eenvoudig boeketje pere bloesem, dat een struise Zeeuwse boerin hedenmiddag op het paleis aan de jarige Koningin overhandigde, getuig de van het nieuwe leven, dat thans moeizaam en schuchter in Zeeland ontluikt en gaf uiting aan de hoop van de be volking uit de getroffen gebie den, dat eerlang hun land weer de luister van weleer zal krij gen. Het was een zichtbaar ont roerend moment, zowel voor de Koninklijke Familie als voor de 105 gasten uit de ge troffen gebieden, die op het paleis werden ontvangen. Ve len konden met moeite hun gevoelens meester blijven toen ze bii de dankwoorden van de Koningin weer geconfronteerd werden met het verdriet uit de rampspoedige dagen. „Het doet ons zo goed, dat wij hier vandaag mogen zijn", zo zeide een moeder van een der Zuidhollandse eilanden, „het is, ondanks alles wat we hebben meegemaakt, een der mooiste dagen van mijn leven". organisaties, hebben zich opgetuigd met oranj estrikken en sjerpen. Zij dragen feestmutsen en blazen op toeters. Arm en rijk komen de Koninginne-verjaardag vieren. Directeuren en industriëlen, die uit glanzende auto's stappen en zich de luxe kunnen permitteren geweldige bouquetten bloemen te kopen. Arbeiders en huismoeders, die misschien van kilometers ver op de fiets naar het paleis zijn gereden, verdringen zich nu om de bloemenman. De tijden zijn duur, maar een bosje narcissen van drie of vier kwartjes moet er af. Zij zijn immers bestemd voor de jarige Koningin. Dit is het vrolijke beeld bij paleis Soest dijk, dat intussen in het frisse lentegroen te sluimeren ligt en opschittert, wanneer de zon toch telkens door de wolken breekt. Langs het hek van de paleis tuin stelt zich de rij voor het bloemendefilé op. Het is weer een indrukwekkende stoet van men sen van ale rangen en standen. (Zie vervolg pag. 31 DEN HAAG, 30 April (KNP). Het heeft Z.H. de Paus behaagd te benoemen tot Commandeur met grote, zilveren ster in de Orde van de H. Gregorius de Grote, prof. mr C. P. M. Romme, lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, te Overveen. Heden, Donderdag 30 April, werden de benoemingsbul en de versierselen dezer hoge kerke lijke onderscheiding door Z.H. Exc. Mgr J. B. Huibers, bisschop van Haarlem, te zijnen huize na mens het Hoogwaardig Episcopaat aan prof. Romme overhandigd in het bijzijn van de vice-minister- president Z.Exc. prof. dr Beel, van Z.Exc. A. C. de Bruyn, minis ter van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, dr Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, en enige vrienden en medewerkers van prof. Romme. Bij deze intieme plechtigheid uitte Z.H. Exc. Mgr Huibers zijn hoge waardering jegens, prof. Romme als katholiek van de daad, voor het belangrijke en vaak moeilijke werk, dat hij uit volle overtuiging voor de katho lieke zaak in Nederland heeft verricht. Z.H. Exc. wees er daar bij op, dat de katholieke begin selen voor prof. Romme in al zijn arbeid steeds het richtsnoer zijn geweest en dat hij deze begin selen, gedreven door oprechte be doelingen, met kracht en eerlijke overtuiging heeft uitgedragen in HAARLEM, 30 April. Van morgen om elf uur is de 19-jarige bromfietser uit Haarlem-Noord, A. C. Kunkler, op de Leidsevaart bij het viaduct van de tramlijn AmsterdamZandvoort, in aanra king gekomen met de blauwe tram, die daar ter plaatse de weg oversteekt. De jongeman wilde nog voor de tram doorrijden, doch werd door de voorste wagen ge grepen en zo ernstig gewond, dat hij in het Diaconessen Ziekenhuis is overleden. Naar wij vernemen is zeer bin nenkort de benoeming te ver wachten van de Weleerwaarde Keer J. J. H. Voncken, kapelaan aan de basiliek te Meerssen, tot directeur van de Ned. R. K. Kerk- muziekschool te Utrecht. Kapelaan Voncken, die bekend is als directeur van het zangkoor „De Meerssener Nachtegalen" te Meerssen en nog onlangs in Am sterdam, tijdens het R. K. Kerk- muziekcongres, een zo succesvolle uitvoering heeft geleid, is thans 41 jaar. Hij behaalde het eindexamen gymnasium te Rolduc en maakte zijn hogere studies te Roermond. Hij staat bekend als iemand, die de taal der muziek uitstekend ver staat. het' openbare leven. Zijn grote verdiensten en ijveren voor de practische verwezenlijking van de richtlijnen, neergelegd in Qua- dragesimo Anno, naast zijn toe gewijde ijver op de moeilijke posten door hem bekleed in het katholieke openbare leven van ons land, worden door deze hoge Pauselijke onderscheiding erkend en geëerd. Tijdens het défilé van de Scheveningse vissersvrouwen. Op het bordes van Paleis Soestdijk de Kon. Familie. Aan Koningin Juliana Zowel in de Amerikaanse als in de Nederlandse pers zijn de laat ste dagen berichten verschenen bij de publicatie van de tekst van 't antwoord van president Eisen hower op de brief van Hare Majesteit inzake het vluchtelin genprobleem. In dit verband verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat het niet juist is, dat de Ameri kaanse ambassadeur „tevergeefs getracht zou hebben" door Hare Majesteit in gehoor te worden ontvangen ter overhandiging van het schrijven van de president. Evenmin is het dus juist, dat de brief bij minister Luns zou zijn achtergelaten, omdat Hare Maje steit de ambassadeur niet heeft kunnen ontvangen. Voorts werd beslist tegengesproken, dat Hare Majesteit op enigerlei wijze zou hébben blijk gegeven teleurge steld te zijn over de inhoud van de brief. Het enige juiste element in de betrokken berichtgeving is de vroegtijdige publicatie in de Verenigde Staten, waaraan in regeringskringen geen groot be lang wordt gehecht. Het bovenstaande heeft vooral betrekking op een bericht in de „New York Tiems" van 17 dezer. Omstreeks kwart over twee gis termiddag ontstond een felle brand in de fabriek van de N.V. Doetinchemse Ijzergieterij te Doetinchem. De brand werd ont dekt door de nachtploeg, die gis termiddag in de smederij en werkplaatsen werkte. Het overige personeel had n.l. vanwege de Koninginnedag vrij. De arbeiders trachtten terstond de brand, die was ontstaan in de smederij, met blusapparaten te doven, hetgeen niet gelukte, om dat het vuur reeds direct een grote omvang had aangenomen. Toen de brandweer enige minuten later met groot materieel ver scheen, was de werkplaats één grote vuurzee. Door de ongun stige windrichting sloegen de vlammen over naar de portiers woning, welke tegen de fabriek is aangebouwd. De woning was inmiddels geheel ontruimd, doch twee slaapkamers op de eerste etage en een daar onder gelegen washok, tevens bergplaats, brandden geheel uit BLOEMBOLLENBERICHT Het a.s. week-end zullen be halve vele tulpenvelden nog enkele velden narcissen en hya cint-hen in bloei staan. Op Keu kenhof bloeien vrijwel alle soor ten bloembollen. Ook de Flora is heel mooi. Hier wordt t.m. 3 Mei in het Bloemenpaleis een tentoonstelling gehouden var. Gentse floraiiën (azaleas etc.) In de fabriek werden de werk plaats, de smederij een prooi der aantal machines een prooi der vlammen. De verbrande gebou wen bevinden zich in het hart van de fabriek. Het vuur is met zes stralen aangepakt. De schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak is nog niet bekend. Men heeft ver geefse pogingen gedaan de direc teur van het bedrijf, de heer' H. J. Tenkink, op d te stel len van de brand. Deze was om twee uur naar België vertrokken. Volgens een bericht in de New York Times uit Den Haag heeft een vijftal leidende Nederlandse ondernemingen besloten samen te werken bij de uitvoering van plannen welke een spoedige toe passing van atoomkracht voor industriële en commerciële doel einden beogen. De betrokken ondernemingen zijn Philips, de Bataafse Petro leum Maatschappij, de Staats mijnen. de KLM en de KEMA. Vertegenwoordigers van deze ondernemingen zullen volgende week te Utrecht bijeen komen met vertegenwoordigers van de „Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie" (FOM), ter opstelling van de vereiste contracten. De New York Times vernam uit goede bron, dat de overeen komsten waarschijnlijk nog vóór September getekend zouden zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1