43 doden bij ramp van Brits passagiersvliegtuig Vijfduizend man vierden gouden feest mee In hechtenis neming van Meine Pot en Colson Stille Omgang: mannelijk getuigenis van devotie tot Miraculeus Bloed De studentende politie en de wonder-koe Dagblad voor Allernaar en omgeving Herdenking 110,2 millioen Alkmaar zet vrome traditie van eeuwen lier voort Beroering m limis In orkaan Calcutta De opmars van de Yietminli De Protestanten in de Oostzöne Australiërs geheime wapens GROTE VORDERINGEN ST. RAPHAEL 50 JAAR F abrieksbrand in Rotterdam In Rampenfonds Stuntparachutist sloeg te pletter Djakarta verzoekt Den Haag: 't Is Meyennacht Kroningen in Irak en Jordanië Op spoorbaan doodgereden NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, ftl.48 pe» week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. z Buiten God is 't nergens veilig Vondel Maandag 4 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12770 Cornet neergestort HET IS DE DAG WEER, dat de gevallenen worden herdacht. Alle, die in of in verband met de grote oorlog van 1940-1945 hun leven hebben gegeven. Voor de vrijheid, voor het va derland, voor de christelijke be schaving. Moge het offer, dat zij hebben gebracht, 'bij niemand onzer van daag uit de gedachten zijn. En dat dan die herdenking een aan sporing zij, om het werk, dat zij moesten onderbreken, voort te zetten met diezelfde zin voor be reidvaardigheid, moed en over gave, die hen heeft bezield het hoogste en het beste te geven, wat zij hadden. Voor de Christen past daarbij bijzonder nog een andere gedachte, dat het heil zaam is, voor de overledenen te bidden. In onze kerken wordt altijd nog de herinnering aan de slacht offers van oorlog en bezetting levendig gehouden door het ge meenschappelijk gebed op elke Zondag „voor allen, die hun leven hebben gegeven voor het vader land", of, zoals het ook wel ge noemd wordt, „voor allen, die in en voor ons vaderland zijn ge vallen". Vandaag willen wij een extra gebed niet vergeten en daarbij denken aan de intentie, die hen heeft bezield: tot het uiterste onze volksgemeenschap te verdedigen, ook voor een goede toekomst. Alléén terugzien heeft geen zin. Het leven gaat door, de toe komst wacht. En zoals wij gisteren in die zelfde kerken in het „Te Deum" God hebben gehuldigd voor de weldaden, welke Hij ons schonk door het wijze beleid van onze Koningin, die het symbool en de band van de nationale eenheid van ons vaderland is, zo worden in het avonduur de vlaggen, die halfstok hingen, ten teken van rouw, wijd en breed ontplooid, omdat wij die andere herdenking beginnen, n.l. van het tijdstip, waarop onze bevrijding begon. Een bevrijding uit verdrukking en bittere nood, die de belofte voor de nieuwe toekomst van de wereld, en in die wereld van ons Nederland, inhield. Wanneer wij, acht jaar na die bevrijding, de algemene toestand overzien, dan is er veel, dat tot dankbare voldoening stemt. Voor al op stoffelijk gebied zijn er in de wereld en in ons vaderland, wonderen verricht. Maar wij moeten ons reken schap geven van het feit, dat het geestelijke en morele herstel daarbij achtergebleven is. Wij hébben ons af te vragen, of wij zelf daarbij niet meer of minder te kort geschoten zijn. De herdenking van heden en morgen eist bezinning ook op dit punt. Als het om de toekomst van ons vaderland gaat, en daar gaat het om dan hebben wij te overdenken, dat velen, die daar voor hun leven hebben gegeven, dit deden voor de idealen van een christelijke samenleving, en dat de Vrijheid, waarvoor zij ge vallen zijn, op de eerste plaats geweest is die van de v r ij h e i d der kinderen Gods! Koninklijk gezin op het IJselmeer AMSTERDAM, 3 Mei. H.M. de Koningin en Prins Bernhard hebben vanmiddag met de vier prinsessen een bezoek gebracht aan de nieuwe jachthaven van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereni ging, die Vrijdag in Muiden is geopend. Het Koninklijk Gezin arriveerde omstreeks half twee en ging onmiddellijk aan boord van het koninklijk jacht, de „Piet Hein". Na een tocht van enkele uren over het IJselmeer in het stralende lenteweer keerde het jacht circa 5 uur in de haven terug. CALCUTTA, 3 Mei Op de eerste verjaardag van het in dienst stellen van Brittannië's trots; het Comet-straal- passagiersvliegtuig, is de Comet G-Alyv van de B.O.A.C. Zaterdagmiddag tussen Calcutta en New Delhi bij het dorpje Jangepara neergestort. Van de 37 passagiers en de bemanning van zes koppen bleef niemand in leven. Lijken en wrakstukken lagen over een afstand van drie en een halve kilometer verspreid. Het contact met het toestel was verloren geraakt, zes minuten nadat het van het Dum-Dum- vliegveld van Calcutta was opge stegen. Het vliegtuig moet door de orkaan, die Calcutta Zaterdag avond heeft geteisterd, uit de koers zijn gedrukt. Uit de tot nu toe ontvangen berichten valt op te maken, dat de Cornet lager dan 10.000 voet vloog, toen „iets on regelmatigs" aan boord gebeurde. De toestellen van dit type vliegen gewoonlijk op een hoogte van 12 kilometer met een snelheid van 13 km per minuut. De B.O.A.C., die over acht Comets beschikt, heeft hiermee tot nu toe 27.700 passagiers vervoerd. Dit is de grootste ramp, die de B.O.A.C. ooit heeft geleden. De lijken van de 43 inzittenden wer den in de Joop van Zondag ge borgen. Hef toestel schijnt in de storm in brand te zijn gevlogen. Dorpsbewoners, die de machine zagen neerstorten, vertelden dat het als een vuurbal naar beneden schoot en met donderend geraas neerkwam. Dit gebeurde nog geen tien minuten na het vertrek van het vliegveld van Calcutta. Naar Reuter meldt, bevonden zich onder de passagiers geen Nederlanders. Het standbeeld, dat door de Maastrichtse kunstenaar Char les Vos werd gemaakt van de priester-staatsman Mgr W. Nolens en dat een plaats zal krijgen in Venlo, bevindt zich thans bij Bronsgieterij Binder te Haarlem, waar er de laat ste hand aan wordt gelegd. Het standbeeld. Op 3 Maart van dit jaar ver ongelukte te Karatsji ook een Cornet, waarbij alle elf inzitten den om het leven kwamen. 26 October 1952 moest een Co- met kort na het opstijgen te Rome een loodlanding maken, waarbij hij zwaar werd beschadigd. Van Londen uit worden door de B.O.A.C. vier diensten met Cornets gevlogen, namelijk op Singapore, Colombo, Johannes burg en Tokio. Ernstige bedreiging HANOI, 3 Mei. De invasie- colonnes van de Vietminh hebben vandaag de hergroepering in de heuvels en bergen ten noorden en ten oosten van Luang Prabang, de hoofdstad van Laos, voortgezet en tot nu toe geen directe aanval op de hoofdstad ondernomen. Meer en meer gelooft men, dat de communisten de stad niet zul len aanvallen voordat zij vrijwel al hun in Laos beschikbare troe pen daartoe hebben geconcen treerd, hetgeen nog dagen kan duren. Echter bestaat ook de mogelijk heid, dat Luang Prabang niet zal worden aangevallen doch enkel omsingeld, terwijl de colonnes van de vijand verder oprukken naar Vientiane, 225 km ten zui den van Luang Prabang. Vietiane, gelegen aan de rivier de Mekong, is het bestuurs- en regeringscen trum van Laos, ligt vlak bij Thai! land en is voor de communisten misschien van nog meer belang dan Luang Prabang. De Amerikaanse hulp aan Indo- China wordt thans sterk uitge breid. BERLIJN, 3 Mei In een preek, gehouden in de Marien- kirche in de Russische sector heeft bisschop Dibelius vandaag gepleit voor het recht der pro testantse kerk in de Russische zone, om openlijk haar mening te zeggen over kwesties die voor het volk van vitaal belang zijn. Dit recht was volgens hem zelfs ge garandeerd in de door de com munisten opgestelde grondwet. SYDNEY. 2 Mei. Premier B. G. Menzies heeft vandaag proefvluchten van twee van Aus- tralië's geheimste verdedigings middelen gadegeslagen op het proefterrein van Woomera in Z. Australië. Hij drukte op een knop en bracht daarmede een „Gindivik Merg 1" in actie, een straalvlieg tuig zonder piloot, dat een vlucht van 20 minuten maakte. Later zag hij een raket omhoog schie ten, dat een snelheid had van 1500 mijlen per uur. Het was een proefmodel van een wapen, dat in staat is bestuurde projectielen neer te halen. Menzies werd vergezeld door de eerste groep journalisten, wel ke ooit een proefneming te Woo mera heeft mogen zien. De jour nalisten werden scherp door agenten van de veiligheidsdienst bewaakt. De „Gindivik" is ongeveer half zo groot als een straaljager. Menzies aanschouwde voorts de opstijging van een R.T.V. (Rocket Test Vehicle) van 22 voet lengte en een gewicht van 600 pond. Het ding beschreef een boog van 22000 voet, wierp zeven hulp raketten af, die waren uitge brand en daalde op aarde door middel van een sutomattsehe pa rachute. De raket overschreed de geluidsgrens zonder de knal, die wordt gehoord als een vlieg tuig deze grens passeert. VREUGDE OVER PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Tijdens de bondsdag, welke Zondag te Den Bosch ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Neder landse Kath. Bond van Vervoerspersoneel St Raphael" werd ge houden, heeft de Bis schop van Den Bosch, Z.H. Exc. Mgr W. P. A. M. Mutsaerts, de bondsvoorzitter, dhr J. M. Blommers, de onderscheiding van Ridder in de Orde van de H. Silvester, welke hem door Z.H. de Paus was verleend, overhandigd. De heer Blommers stak zijn vreugde over deze onderscheiding wel ke hem zo juist is uit gereikt niet onder stoelen of banken. Links Z.H. Exc. Mgr Mutsaerts. 's-HERTOGElS BOSCH, 3 Mei Ongeveer vijfduizend personen hebben vandaag deelgenomen aan de gouden Bondsdag van de Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerspersoneel „St. Raphaelin de veemarkthallen te 's-Hertogenbosch. Zes extra treinen en 45 autobussen hadden de congressisten naar Den Bosch gebracht. Van ochtend werd een plechtige H. Mis opgedragen door pater L. van der Borg, adviseur van de Bond. ROTTERDAM, 3 Mei. Een felle uitslaande brand, die tot ver in de omtrek te zien was en menige Rotterdammer in het nachtelijk uur uit zijn bed lokte, heeft vanmorgen bijna de gehele oude fabriek van de V.I.R. (Ver enigde Industrieën Rotterdam) in de as gelegd. De brandweer rukte op het eerste alarm met groot materieel uit. Ook tal van slangenwagens van de vrijwillige brandweer snelden binnen enkele minuten toe. Een nieuw gedeelte van de fabriek is behouden kunnen wor den. De oude fabriek is echter zo goed als geheel verwoest. Hoe groot de schade in totaal is valt nog moeilijk te overzien, maar men spreekt van millioe- nen. Vermoedelijk komen door deze brand enige honderden werklieden, onder wie veel meis-1 K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, jes, voorlopig zonder emplooi. I het woord voerden. Hier waren Tijdens het middagprogramma heette de ere-voorzitter, J. H. Wigman, in zijn openingswoord speciaal welkom Mgr W. Mut saerts, bisschop van Den Bosch, de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, mr H. Loeff, burge meester van 's-Hertogenbosch, mr C. Witlox, juridisch adviseur van St Raphaël, dr H. Olierook, tal rijke gasten uit België, Frank rijk, Luxemburg, Oostenrijk, Saar land en Duitsland en 197 gouden jubilaressen. Onder leiding van J. Muller werd het declamatorium „Tobias en de Engel" uitgevoerd. Mgr W. Mutsaerts wijdde het nieuwe bondsvaandel en felici teerde de bond. Z.H. Exc. deelde mede, dat de bondsvoorzitter, de heer J. Blommers, door de Paus is benoemd tot ridder in de Orde van St Silvester. De feestrede sprak dr A. Olie rook uit, rector van het A. C. de Bruijn-instituut. Na de huldiging van de bijna 200 gouden jubila ressen ontving mevr. de Lange uit Utrecht als vertegenwoordig ster van alle St Raphaëlvrouwen de dank van het hoofdbestuur. Zaterdag, de eerste dag van de viering van het gouden jubileum, waren driehonderd afdelingsbe stuurderen naar Den Bosch ge komen, waar tijdens de herden kingsbijeenkomst Mgr W. Mut saerts en de voorzitter van de ook buitenlandse vertegenwoordi gers aanwezig. Tijdens een drukke receptie spraken minister J. Algera en ii F. Q. den Hollander, president directeur van de N.S. De minis ter deelde de oud-bondsvoorzitter, de heer J. H. Wigman, zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mee. Ir den Hollander bood de jubilerende bond een gebrandschilderd raam aan. 's-GRAYENHAGE, 2 Mei. - Tot vanmiddag heeft het Nationaal Rampenfonds 110,2 millioen gulden ont vangen. Gisteren was de stand f 110,1 millioen. VENETIE, 3 Mei. De Ita liaanse stunt-parachutist Salva- tore Cannarozzo, een man van 36 jaar, zou vandaag als laatste nummer van een luchtfeest een „sprong met vertraagde parachute opening" maken boven het Lido, en wel van een hoogte van 3000 meter. Cannarozzo sprong, doch de parachute ging in het geheel niet open en, terwijl duizenden toe schouwers, onder wie vele toe risten, schreeuwden van ontzet ting en vele vrouwen flauw vie len, sloeg de rampzalige te pletter. WAGENINGEN, 3 Mei. De studenten van het Wage- nings Studentencorps, dat op 16 Mei zijn 15e lustrumfeest viert, hebben een propaganda- koe gebouwd, een soort robot rund, dat met de agrarische deskundigheid der ontwerpers is voorzien van allerlei verras sende gemakken en stunt-mo- gehjkheden. Zo kan het beest, dank zij een listig in de romp gebouwde verstuivingsinstallatie, van het staartstuk uit confetti en pro- paganda-materiaal de wereld in sturen. Het lag Zaterdag in de be doeling. het dier tegelijk met het botenmateriaal van Argo naar de Varsity te zenden, maar onderweg kregen koe en begeleiders moeilijkheden met de politie. De studenten had den het rund gevuld met kaf van vlas en enkele malen tij dens de tocht van de sociëteit naar de haven verhief 't beest de staart, waardoor de talrijke belangstellenden werden over dekt met kaf. De politie met kaf op pet en uniform nam het rund in beslag en maakte proces-verbaal tegen de studenten op: straatschen derij. Vanochtend is het veebezit van het corps in vrijheid ge steld. De politie had sportief begrip voor de situatie: nu kon het dier op de Varsity zijn propagandistische plicht doen. Met confetti èn met kaf. ALKMAAR Gesticht door het voorbeeld van hun voorvaderen en getrouw hun tradities volgend, hebben ook de Alkmaarders van onze tijd een bijzondere verering voor het Miraculeus Bloed, dat Alkmaar heeft gemaakt tot de tweede stad in Noordholland, waar telkenjare met bijzondere devotie het H. Sacrament des Altaars aanbeden wordt. Telkenjare trekt een onafzienbare rij van mannen door de straten, biddend rond de plaats, waar eeuwen geleden zich het wonder voltrokken heeft, stil en in de nacht, als een overblijfsel van de luisterrijke processie, die in vroeger dagen op de eerste Meijendach door de straten ging. Met liefde en kracht van geest hebben de Alkmaarders deze devotie niet alleen onder zichzelf bewaard, maar zij hebben die gepropageerd, d.w.z. onder het volk gebracht, zodat nu ook honderden en honderden mannen uit de omtrek zich ieder jaar weer het offer getroosten, om ter beevaart naar de H. Stede te gaan. buitenafdelingen woonden in de St. Josephkerk, het Lof bij, ge celebreerd door Pater J. Buys, terwijl de Alkmaarders zelf te zamen kwamen in de Dominicus- parochie op de Laat, waar Pas toor L. Biesta O.P. enkele ge dachten ontwikkelde, eveneens n. a.v. de intenties, waarvoor men de Stille Omgang zou maken. Met assistentie van Pater Colbé als diaken en Pater Marcelis als subdiaken droeg Pastoor Biesta na de Ommegang een plechtige H. Mis op, waaronder Pater Mar celis een predikatie hield over Lof Om half een verzamelden de deelnemers aan de Stille Omgang zich in de drie parochiekerken, waar een kort lof werd gecele breerd. De deelnemers van de Rijwielclub bevolkten de Deke nale Kerk tot de laatste plaats, waar de Hoogeerw. Deken van Alkmaar, J. Th. Jacobs hen de verschillende intenties van de Stille Omgang voorhield, waarvan de Hoofdintentie luidde: Voor sterkte en 'bevrijding voor dege nen die om het geloof vervolgd worden. De deelnemers van de het H. Bloed. Ook hier naderden de nachtelijke pelgrims onder de H. Mis tot de H. Tafel. Omgang Terwijl elders in de stad, in restaurant en café's zich het we reldse leven voltrok, ging een donkere stoet van biddende man nen, een onafzienbare aaneenge sloten rij van honderden meters lang, de traditionele route, met als middelpunt de plaats waar in het Kerkje aan de Diggerlaar- steeg het Wonder van God was gebeurd. Geassisteerd door de gemeentepolitie zorgden de be stuursleden van het Genootschap van de. Stille Omgang voor een keurig en ordelijk verloop. Het was zoals ieder jaar weer een indrukwekkende stoet, een mani festatie van mannelijk geloof en mannelijk streven naar deugd, dat ieder jaar meer aan betekenis wint, omdat het algemene geloofs leven ook zienderogen verslapt. Daarom zal het geloofsleven van de Katholieken ook des te inten siever moeten worden. Gekomen op de Paardemarkt bad de me nigte voor Zegen over de Rege ring, gaande over de Stenenbrug voor de slachtoffers van de Wa tersnood en bij de Kapelkerk voor de bekering van onze dwa lende medebroeders. En in de stilte van de prachtige zomer nacht leek het, of heel de natuur zich eenmaakte met die biddende Vervolg op pag. 7 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. Naar het ANP verneemt, heeft de Indonesische regering de Nederlandse regering verzocht te bevorderen, dat Meine Pot, een van de hoofdschuldigen bij de aanslag op overste Hardjono, in hechtenis wordt gezet in afwachting van de definitieve uitspraak. Dit ver zoek betreft tevens de andere hoofdschuldige, Colson. Het verzoek is gericht door de Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag tot het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken. De indiening is geschied naar aanleiding van berichten, dat Meine Pot op het ogenblik onvindbaar is. Naar van de verdediger van Meine Pot, mr A. G. Veldhuis te Amsterdam, wordt vernomen heeft Meine Pot zonder mr Veld- Beide vorsten 18 jaar BAGDAD, 2 Mei. Koning Feisal II is Zaterdag, op zijn acht tiende verjaardag, te Bagdad in een verenigde vergadering van beide huizen van het Iraakse parlement geïnstalleerd als derde regerende vorst van het moderne Irak. Bij de plechtigheid kwam geen kroon te pas, aangezien de Arabieren de kroon niet kennen als zinnebeeld van vorstelijke waardigheid. Luid gejuich begroette in Am man de achttienjarige Hoessein van Jordanië, toen hij Zaterdag morgen het witte parlementsge bouw betrad om als koning ge ïnstalleerd te worden. De jonge koning gaf geen enkel blijk van zenuwachtigheid bij de plechtigheid van tien minuten, tijdens welke hij zijn vergulde en purperen troon besteeg en waardoor hij, meerderjarig ge worden, de derde monarch werd van het Hasjemietische konink rijk van Jordanië. Met vaste stem zegde hij de Arabische eedsfor mule na. huis daarin te kennen op 15 April bij zijn werkgever ziekteverlof gevraagd, waarna hij op 17 April zijn woning in Den Haag heeft verlaten. De pogingen van mr Veldhuis om zich met zijn cliënt in verbinding te stellen, o.a. in verband met het opstellen van de cassatie-memorie, hebben geen resultaat opgeleverd. Meine Pot is niet in het bezit van een geldig paspoort. Hem zijn echter geen beperkingen opgelegd waar het zijn verblijf in Nederland betreft. A m TUNIS, 3 Mei. In Tunesië is opnieuw grote beroering ont staan. Vorige week is de verzets activiteit tegen de Fransen weer opgelaaid en Zaterdag werd de pro-Franse vice-president van de gemeenteraad in Tunis, Kastali, vermoord. Er werden nog meer aanslagen gepleegd op pro-Franse figuren. De Bey van Tunis had aanvan kelijk geweigerd in te gaan op een verzoek van de Franse rege ring, een beroep op de bevolking te doen de orde te bewaren. Later deed hij dit toch, maar hij wei gerde hardnekkig een Frans ver zoek om de gemeenteraadsver kiezingen niet langer te boycot ten, aan 't volk over te brengen. Man zocht zijn gebit tussen de rails HEERENVEEN. Door de trein, welke gistermorgen om 11.46 uit Heerenveen naar Leeu warden vertrok, is tussen Nieu- webrug en Stobbega aangereden de 50-jarige P. van der Ende, grossier in fruit te Joure. De man kwam hierbij om het leven. Hij had de dag tevoren een reis ge maakt met de trein op deze lijn en had toen in de retirade zijn gebit verloren. Dit wilde hij Zon dagmorgen weer terugzoeken. Hij heeft daarbij de trein vermoede lijk niet horen aankomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1