Het uitbreidingsplan van de Wieringermeer Een kwart eeuw lang buschauffeur Verrassingen hieven niet uit in hekercompetitie Germent Zomer vindt de lijndienst gezellig Rliythmische show Eindexamens Ver. Vakonderwijs Yluclit naar de vrijheid Bezivaren van Financiën Waterstaat en Landbouwstichting Dit doet de Stichting 1940-45 Kampioenselftal van Vios R.K. Haiidbalbond district Noord Naar wij vernemen Uw puzzle van vandaag In Hoorn werd een gedenksteen onthuld DINSDAG 5 MEI 1953 Volgens artikel 36 van de woningwet is het nu eenmaal noodzakelijk dat iedere gemeente over een uitbreidings plan in hoofdzaak en in onderdelen beschikt, uitvoerig in kaarten uitgewerkt en practisch tot in details omschre ven. De nog jonge gemeente Wieringermeer ontkomt aan dat voorschrift ook niet, terwijl iedereen toch weet dat er niet zo geplannedis als de bebouwing resp. herbou wing van de Wieringermeer. Vermoedelijk is er wel geen hoekje in de wereld waarvan zoveel ikaairten, tekeningen en andere paparassen vervaardigd zijn als van dit gebied. Letter lijk alles is in kaart gebracht en de 'briefhoofden van het ge meentebestuur e.d. plegen ver sierd te zijn met een plattegrond compleet met kavelindeling. Hoe dan ook, het ontwerp uit breidingsplan van prof. Wieger Bruin heeft vanaf 29 Januari ter inzage gelegen en moet vandaag Dinsdag, door de raad worden behandeld. Bezwaarschriften tegen dit plan zijn ingediend door de mi nister van Financiën, de Hoofd ingenieur-directeur van Rijks waterstaat en door de Prov. Stichting van de Landbouw. Vestigingsbeperkingen. De minister 'heeft in de eer ste plaats bezwaar tegen het dwingende voorschrift nopens de grootte van de bedrijven en het getal der agrarische gebou wen (bedrijfsgebouwen, boeren- en arbeiderswoningen) aangezien dit niet valt onder dë competen tie van de woningwet. B. en W. zijn van oordeel, dat zij het uit stedebouiwikundig oog punt van belang achten om het landschap open te houden. Ove rigens verwijzen zij naar de pio niersbepaling volgens welke in bepaalde gevallen voor 't stich ten van een nieuwe soort of vorm van bedrijf toestemming kan worden verkregen, om af te wijken van de in het ontwerp genoemde bepalingen. Op grond van financiële over wegingen heeft de minister voorts bezwaar tegen het verbod om meer arbeiderswoningen aaneen te bouwen. Drie' of vier arbeiderswoningen aan elkaar zijn veel goedkoper. In de Noordoostpolder wordt dit sy steem veelvuldig toegepast. Volgens B. en W. en de ont werper van het uitbreidingsplan prof. Wieger Bruin te Amster dam, dient Wieringermeer vast te houden aan het stelsel dat 't grootste deel van de landarbei ders in de dorpen worden ge huisvest. Men is daar d'icht bij school, kerk, winkel, postkan toor etc. Op het bedrijf worden slechts gehuisvest de enkele onmisbare arbeiders. Maar hun gezinnen leven uiterst eenzaam en verstoken van de vele voor delen van het dorpsleven. Deel neming aan het verenigingsle ven, aan plechtigheden en fees telijkheden zijn uiterst bezwaar lijk, omdat de landarbeiders niet gelijk practisch alle agrariërs over auto's beschikken. Het denkbeeld van de minister om bij de bedrijven drie of vier woningen aaneen te bouwen wordt door B. en W. verworpen. Immers, hierdoor ontstaan géén gemeenschappen en alleen de buitenste woningen hebben aan drie zijden licht en een flinke tuin. Overigens is, het verschil in bouwkosten tussen een dub bel huis en een blokje van vier niet zo groot. Dat begint pas te spreken bij een blok van 8, en dat is in de dorpen mogelijk. Rooilijnen. Tenslotte had de minister be zwaar tegen het verbod om op de kavels D 1 Lm. 27, 30, 31 en 32 bedrijfsgebouwen te stichten, op groivl van de overweging, dat dit land los verpacht wordt. In de toekomst zouden daar mogelijk immens bedrijven ge sticht kunnen worden. B. en W. hebben dit nader overwogen en stellen voor dit bezwaar op te heffen. Nu door het nieuwe uit breidingsplan verder liggende rooilijnen worden ingevoerd kunnen bij het herbouwen van verbrande bedrijven of wonin gen strubbelingen ontstaan. Deze zijn echter goeddeels te onder vangen door de „overgangsbe paling". De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat wenst dat boerderijen en arbeiderswonin gen minstens 30 meter uit het gebied van de Rijkswegen blij ven. De langs de Rijksweg staande gebouwen staan plan. 70 meter uit het hart van de ver- keersbanen en aangezien die niet overal even breed zijn, meent genoemde functionaris, dat met deze bepaling de gebouwen toch te dicht bij kunnen komen. Volgens B. en W .is bedoelde rooilijnafstand in het plan liefst 140 meter, terwijl langs de zgn. paralelwegen de voorgevelrooi lijn altijd nog op 40 meter uit de as wordt gehouden. Het bezwaar van de Stichting van de Landbouw ging in hoofd zaak tegen het in de kern van Wieringerwerf geprojecteerde bos- en sporWeldcomplex van 37 H.A. en tegen de bebouwings dichtheid van het (nog te stich ten) vierde dorp. Volgens B. en W. is adressant geen belangheb bende en zijn bezwaar dus niet ontvankelijk. Bovendien vallen de genoemde bezwaren niet on der het „uitbreidingsplan in hoofdzaak", doch onder de plan nen in onderdelen, en dat is nu niet aan de orde. Overigens merken B. en W. op, dat bos en sportveld belangrijk minder dan 37 H.A. groot worden, ter wijl de bebouwingsdichtheid van het vierde dorp gelijk zal liggen met die van de bestaande dor pen in Wieringermeer en Noord oostpolder. ZIJ betaalt de rijkspensioenen uit. ZIJ voegt daaraan toe wat binnen redelijke grenzen daarboven nodig is, onder andere voor de opvoeding van de kinderen. ZIJ verstrekt uitkeringen aan verzetsslachtoffers, die om welke reden dan ook buiten de rijkspensioenregeiing vallen, ongeacht hun godsdienst, ongeacht hun politieke overtuiging. ZIJ bezoekt de vaderloze gezinnen en adviseert bij moeilijkheden. ZIJ draagt bij tot de kosten van verpleging en invaliden. ZIJ helpt genezen slachtoffers van de Nazi-terreur de weg terug naar het arbeidsproces vinden. ZIJ behartigt de belangen van de verzorgden in de Buitengewone Pensioenraad, schadecommissies, bureaux van volkshuisvesting en waar dit verder ook nodig is. ZIJ draagt de kosten voor de instandhouding van de Erebegraaf plaats te Bloemendaal. ZIJ beweegt het Nederlandse volk voortdurend om zich van deze ereplicht (steun aan de Stichting 19401945) te kwijten. Een kwart eeuw buschauffeur is ongetwijfeld een jubileum dat vermelding verdient omdat de functie van autobuschauffeur betrek kelijk nog maar zo kort op dit ondermaanse bestaat. Germent Zomer, inwoner van Winkel, kwam op 4 Mei 1928 in dienst bij de heren Eeetman en Schoorl die met hun vermaarde T-Ford-busje voor 14 personen een „heen en weer"-dienst WinkelHoorn uitvoerden. En nu rijdt hij op alle lijnen van het NACO-net dat inmiddels de gehele Provincie Noordholland is gaan omvatten. Zomer heeft een prachtige iubi- leumdag gehad. Niet alleen dat de collega's en buren hem met prachtige bloemstukken en kost bare boeken verwenden maar vooral ook wegens de huldiging op het NACO hoofdkantoor te Alkmaar, waaraan directeur Kis- temaker in eigen persoon en het erediploma voor 25 jaren voor beeldige dienstvervulling aan te pas kwamen. Ook ontving de ju bilaris de draagpenning van de Mij voor Handel en Nijverheid. Zijn huis aan de Lauriestraat ge leek op een bijenkorf. Het zoem de er van de in- en uitvliegende figuren. En in een kamer vol met vrolijke vrienden en familie en veel groen en bloemen ver telde de jubilaris van zijn vele belevenissen als buschauffeur. Op het lijntje van Keetman naar Hoorn kende Zomer natuurlijk iedereen. Als Piet van Gert van Traintje mee ging uit te gast naar Wad way dan zei hij al bii het uitstappen: „Nou chauffeur, as ie terug komme. den moet ie maar stoppen bai Arie Winder, want deer moet ik ok nag efkes weze". En Zomer stopte natuur lijk bii Arie Winder. Met het verdwijnen van de stoomtram werd de busdienst doorgetrokken naar Schagen. De trapford werd veroordeeld tot het wegbrengen Elf dappere voetbaljongens uit Warmenhuizen met hun trouwe grensrechter veroverden Zondag na een enerverend gevecht het kampioenschap in de eerste klasse C van de afd. Noordholland van de K.N.V.B. Dit betekent promotie naar de grote K.N.V.B. Hier is dan het V .1.0. S.-elf tal. Van links naar rechts: P. Stam, grensrechter; Jac. de Nijs, C. Kemper, J. Buiter, Fr. Stam, D. Mosch, Jac. Roozendaal. Knielend van links naar rechts: Jac. Molenaar, Freek Pronk, Jac. Mosch, Jac. Koot en Jac. Nannes. van de post naar Noordscharwou- de en Republiek-bussen waren toen voor de reizenden mens het toppunt van comfort. Aangezien voor de busondernemers de in vesteringskosten echter veel te hoog werden, besloten verschil lende hunner samen te gaan wer ken. Zo ontstonden Wabo (Hoorn) Habo (Schagen) Noord holland Alkmaar etc. Zomer be landde mét het materiaal van Keetman te Schagen bii de Habo. die op de hoek Molenstraat Stationsweg weldra de grote autobusgarage liet bouwen wel ke thans nog steeds (eigendom van Keetman en Boon) bii de NACO in gebruik is. In 1942 fu seerde NACO, HABO. Waco en Stormvogels tot de grote N.V. NACO. die bereids weer voor een groot deel in eigendom van de Nederlandse Spoorwegen. dus van de Staat, overging. Wat er ook met de maatschappijen en bussen gebeurde, het werk voor de chauffeurs veranderde hoege naamd niet. Wel kwam ieder op meer verschillende trajecten. Op Piet van Gert van Traintje kon niet meer worden gewacht, om dat de dienstregelingen op de minuut werden afgetimed en bo vendien geen kans meer bestond om „en familie" te worden met de bewoners van de nieuwe tra- iecten tengevolge van de dienst wil zigingen. Als de busonderne mers 25 jaar geleden een school reisje kregen te verzorgen dan werd er een briefje aan een paar bomen geprikt met het opschrift „Dinsdag geen busdienst" en klaar was Kees. Dat moet de NACO nu eens proberen. Een goede twintig jaar geleden kwam de bus onderweg van Schagen naar Hoorn soms geen mens tegen. Nu is er geen moment dat er niet iets of iemand op de weg rijdt of loopt. Gedurende de be zettingsjaren is er door de chauf feurs ontzaggelijk gesukkeld met autobussen op hout. turf of steen- koolgas. Gewoonlijk bracht men de laatste passagier nog tot in Wieringermeer. Op een donkere winteravond met sneeuw was Zomers bus even naast het ge schoven pad gereden en wilde er niet uit. Zijn zoontie van 12 lichtte met een knijpkat bii en Zomer maar sneeuwscheppen. Zelfs een zak onder de wielen gaf niet. De bus bleef waar hii was. Er zat niets anders op dan een kuil in de berm te spitten en zand voor de wielen te wer ken. Men was om 12 uur thuis, terwijl om 8 uur ieder binnen moest ziin. Maar voor het sterio- tiepe antwoord „bus kaput" had iedere Duitse wachtpost kenne lijk ontzag. Zelfs als men naar de Meer was gegaan en terug kwam met zakken tarwe onder de zit tingen. Twee uur vertraging was toen gewoon. Iedereen was blii mee te kunnen, ook als men eerst mee moest helpen om het vehikel op gang te duwen. Toch vindt Zomer het een pracht vak. Een vak waar ie mensen leert ken nen. Een prettig vak dat altiid gezelligheid geeft. PUZZLE No. 191 Horizontaal: 1. sprakeloos 7. deel v. d. bijbel 8. seconde 10. vice versa 12. bergruimte 14. vogelproduct 15. meisjesnaam 16. geheel de uwe 18. omlijsting 21. hevige trek 22. stompzinnigheid 24. lidwoord (eng.) 26. dapper 28. bloeiwijze 29. pers. vnw. 30. of eerder 31. uniek 34. voegwoord 35. lidwoord 37. en andere 38. korter maken Verticaal: 2. kledingstuk 3. bevel 4. jongensnaam 5. pers vnw. 6. inhoudsmaat 9. ontsnappen 10. rede 11. voorzetsel 13. wild dieven 16. deel v.e. trap 17. uitroep 19. inwendig orgaan 20. de dato 23. bijwoord (eng.) 25. uitroep 27. staf 29. teken 32. Europeaan 33. opening 35. getij 36. water in Friesland Oplossing kruiswoord no. 190 Horizontaal: 1. tor 3. opa; 6. las; 9. as; 10 pon; 11. It; 14. riga; 17. stom; 19. ta; 20. koren; 23. ap; 24. ako; 25. den; 26. en; 28. errimer; 30. je; 32. gaar; 34 tram; 36. al; 38. del; 40. se; 41. les; 42. ore; 43. tin. Verticaal: 1. taart; 2. os; 3. op; 4. poter; 5. an; 7. al; 8. stomp; 12. eg; 13. ft; 15. ia; 16. akker; 17. snert; 18. oa; 21. oom; 22. ede; 26. egaal; 27. na; 29. meter; 30. ja; 31. emmer; 33. ai; 35. re; 37. Ie; 38. do; 39. Ie; 40. si. Oudheidkundige vondst te Warmenhuizen WARMENHUIZEN Bii het verbouwen van het kantoor van de firma J. P. Beemsterboer aan de Stationstraat alhier werd bii het grondwerk door de aannemer W. Buiter een kogelpot gevonden daterende uit de elfde eeuw. LANGEDIJK. In de zaal van de heer Rijper te Zuid-Scharwou- de werd Zondagmiddag een rliythmische show gegeven, geor ganiseerd door de Noorderkring van de Kentak. Aan deze show werd door pkn. 120 deelnemers deelgenomen. Bij de rhythmische oefeningen werd een eerste prijs behaald door DVV van Langediik en For ward van Hoorn, beide met 33 punten. WGW uit Den Helder behaalde een 2e prijs met 30 y2 punt, terwijl de verenigingen Ta- veno uit Alkmaar met 27 punt, DIO uit Bergen met 26 punten en Ursem met 26 punten een derde prijs kregen. Bij de baloefeningen behaalde Forward uit Hoorn een 2e prijs met 29 punten. Bij de knotsoefeningen behaal den Forward uit Hoorn en DIO uit Bergen een eerste prijs met resp. 33 en 32 y2 punt. DVV uit Langedijk kreeg een 2e prijs met 31 punten en TOG uit Heerhugo- waard verwierf een derde prijs met 27 punten. De jury bestond uit de dames L. A. C. van Turnhout en P. de Boer. De voorzitter van de Kring, de heer L. J. A. Lücker uit Den Helder, deelde mede dat spoedig een cursus in rhythmische oefe ningen zal worden georganiseerd door de Kentak. Spr. hoopte op een grote deelname. Met voldoening constateerde spr. dat deze middag geslaagd mocht heten. Aart de muur van het Hoornse stadhuis is gistermiddag een gedenksteen onthuld, waarop de namen van de 56 stadgeno ten, die in de oorlogsjaren ten gevolge van vijandelijk optre den het leven verloren. Na de onthulling door mej. Trompet ter, (rechts), een der nabe staanden, aanvaardde burgem. mr. B. R. Canneman namens het gemeentebestuur het ge denkteken van ds. F. W. Boers, voorzitter van het initiatief comité. De burgemeester be vestigde een krans van de gemeente Hoorn naast de steen De eindexamens van de Avond- tekeiïscholen, gehouden door de Ver. ter bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, op 27 en 28 Maart, 11 en 18 April te Wognum en Schagen en over de cursus 19521953, hadden het volgende resultaat: Geslaagden Hoogkarspel: Timmeren: Th. Schipper (met lof), Venhuizen; P. J. Penne- kamp, Bovenkarspel; C. Koe man, Wijdenes; Metselen: H. Roe mer, Wjid'enes. Geslaagden Medemblik: Timmeren: W. Bakker (met lof) Medemblik; Electr.: J. Bak ker, Medemtoliik; Mach. bw.: P. de Jong en H. Letema, M'blik. Geslaagden Wervershoof: Timmeren: Jac. Veenstra, An- dij'k; P. Kunne, Joh. Bakker en Nic. Bakker, Wervershoof; bank- werken: J. Westerlaken, And'ijk. Geslaagden Hoogwoud: Timmeren: Corn. Dam, Hoog woud; Jac. Karsten (met lof), Hoogwoud; H. Rood, Opmeer; P. Wever, Hoogwoud; W. Ael- bregtsen, O.-Niedorp; N. Op de Kelder, Abbekerk; schilder: Th. Breed en N. Verlaat, Hoogwoud. Geslaagen Wognum: Timmeren: D. Winkel, Sijibe- karspel; E. Bruin, Haiuwert; S. Wijte, Hensbroek; P. Boos, Wog num; B. Bervoets en D. Bervoets te Hoorn; schilder: J. Jurjaanz, Twh'k en J. v. Etten, Wognum; metselen: W. Out, Berkhout (De Goom) Geslaagden Castricum: Timmeren: L. de Zeeuw, Bak- kum; metselen: J. P. de Nijs, Castricum. Geslaagden Texel: Timmeren: C. Molenaar, D. Haker, B. Vlaming en D. van Heerwaarden, Den Burg; Electr. J. N. Parlevliet, Loodsmanduin; Loodgieter: G. A. Keijser, De Waal; Metselen: L. Bruin, te Den Burg. Geslaagden Langedijk: Timmeren: Th. J. Oudhuis, Heerhugowaard; Jac. Poland, O.Niedorp; H. Woudwijk, Nieuwe Niedorp; Metselen: S .B. Goed hart, Zuid-Scharwoude; W. A. de Jong, O.-Niedorp; schilder: H. H. Overtoom, Zuid-Schar woude en P. M. Zijp, Noord1- S'Charwoude; Electr.: Jac. Berk hout, Zuid-Scharwoude; Mach. bamkw.: H. de Waal, Oudkarspel Geslaagden Wieringen (Hipp.) Timmeren: H. v. Eerden (met lof) en C. Scheltus, Hippo; Meu- ■belm.: C. de Koning, Hippo. Geslaagden Wieringermeer (Slootdorp) Timmeren: Sj. Brattinga, Wie ringerwerf; C. de Jong, Sloot- dorp; Loodgieter: M. Schaafstra, Middenmeer. Totaal gaven zich op voor dit Bekerwedstrijden hebben door alle tijden heen een andere sfeer gehad, dan de competitiewedstrij den. Het Is nog wel niet zo ver, dat we in de Handbal de spirit hebben van de Engelse Cup, het geen toch niet wegneemt, dat ook in deze wedstrijden bijzondere uitslagen vallen. Zo moest WGW een grote ne derlaag lijden tegen het pas ge promoveerde VI. Vlug: dat be looft wat voor de komened com petitie. FSA 2 ontnam DTS zelfs in de bekerwedstrijden het genoegen van een overwinning. En wat te zeggen van de nederlaag van de kampioenen Con Zelo tegen St Victor? Dat is wel een van de grootste verrassingen. Voor het overige verwijzen wij naar de onderstaande lijst. Seniorenbeker: WGW-V1. Vlug 1—5 TOP-Hugo Girls 52 Con Brio-FSA 25 FSA 2-DTS 2—1 Senioren Lauwertak: WGW 2-V1. Vlug 2 8—1 VZV 2-St Victor 2 4—5 Con Zelo-St Victor 45 SEW-DWO 2 3—2 Junioren A Beker: WGW a-Vl. Vlug a 7—1 VZV a-Hugo Girls a 2—1 St Victor a-FSA a 02 Vio a-Alw. Forward a n.d. Junioren B Beker: WGW b-Vl. Vlug b 1—1 FSA b-SEW b 5—1 Adspiranten A: WGW b-WGW a 0—3 Geel Zwart a-Vl. Vlug a 52 (Geel Zwart kamp.) Adspiranten B: Con Zelo b-DWO a 0—12 Con Zelo a-DWO b 8—1 Con Zelo b-VZV a 09 Adspiranten C: SEW a-FSA a 9—0 Competitie 2de klas: Con Zelo-VIOS 2—1 examen, 64 leerlingen, waarvan slaagden 54 leerlingen. Niet geslaagd: voor de teken vakken 5 Verlingen; voor de theorievak'ken 4 leerlingen. Niet opgekomen wegens ziekte 1 leerling. De leerling W. Bakker uit Medemblik behaalde het hoogste aantal punten, met als laagste cijfer 8, zodat hij voor dieze uit zonderlijke prestatie tevens zal worden voorgedragen voor het Mr. Harm Smeenge Ere-diploma dat door 'het Drentse Mr. Harm Smeengefonds jaarlijks wordt ■uitgeschreven voor begaafde leer lingen. Als bijzonderheid dient ver meld, dat 'buiten de provincie Drente, alleen de Vereniging ter Bevordering van het Vakonder wijs in Westfriesland het recht heeft 1 of 2 van de best geslaag den voor dit ere-diploma in aan merking te laten komen. Economische betrekkingen met Frankrijk De heer Mr A. F. Fortanier, directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Frankriik te Pariis. zal voor be langhebbenden bij de handelsbe trekkingen met Frankriik te spreken ziin op Maandag 11 Mei 1953 van 10 tot 12 uur en van 14.30 tot 17 uur. ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. Beursgebouw, Damrak 62a te Amsterdam (C). Het verdient aanbeveling dat gegadigden uiterlijk 9 Mei van hun voornemen doen bliiken aan het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam (tel. 63393. toe stel 25) BERLIJN. 4 Mei. Vanmor gen vroeg arriveerden in West- Berliin twee Oost-Duitse vluch telingen. beschoten door de Rus sische en Oost-Duitse grens wachten. De beide mannen, een chauffeur en een boekhouder, bleven ongedeerd, doch moesten de vrachtwagen en trailer, waar mee zii de grens probeerden over te komen, in de steek laten. Zes Joego-Slaven, oud-parti- sanen uit de tweede wereld oorlog. die waarschijnlijk genoeg hadden van het communisme in hun land. ziin Zondag uit een Joego-Slavische trein gesprongen die over Oostenrijks grondgebied reed. Uit de Staatscourant Bij beschikking van de minister van Marine is de commies in vaste dienst bij het ministerie van marine (met de persoonlijke titel van hoofdcommies) J. Schol, ge rekend van 1 Maart 1953 af, be vorderd tot hoofdcommies. Manschappen van de Nationale Reserve houden de erewacht bij de graven van gevallenen op de Algemene Begraafplaats in Alkmaar, waar een krans werd neergelegd. is het achtjarig meisje -M. L. van der Plas te Schiedam, toen het plotseling de rijweg overstak, door de motorrijder L. uit Rot terdam overreden en gedood. De motor sloeg enkele malen over de kop met als gevolg dat L. een hersenschudding opliep heeft de nieuwe Nederlandse gezant in Israël, de heer G. W. Boissevain gisteren zijn geloofs brieven aangeboden aan de Isra ëlische president Isaac Ben Zvi. Hij was de eerste diplomaat die dit te Jeruzalem deed sinds deze stad de hoofdstad van Israël is geworden werd de 36-jarige vrouw A. M. S. door die Maastrichte rechtbank wegens moord op haar echtge noot en wegens poging tot moord op nog een andere man, veroor deeld tot vijftien jaar gevange nisstraf. De Officier van Justitie had twintig jaar geëist.... is met de kinderpostzegeiaotie de opbrengst van één millioen gulden niet gehaald. Met een netto revenue van f925.000,is niettemin een record gevestigd, want daarmede is met deze actie dit jaar toch ruim een ton meer opgehaald dan in 1951 nam het vreemelingenverkeer in 1952 aanzienlijk toe. Het be drag- aan ingekomen, zichtbare deviezen steeg van 104 tot 114 millioen gulden. Het aantal over- nachtigingen van buitenlandse touristen bedroeg 1.321.038 ofwel bijna 22 procent meer dan in 1951.... vertrokken gisteren van Schip hol 20 leerling-vliegers van de Koninklijke Luchtmacht per K.L.M. naar de Verenigde Staten voor het volgen van een oplei ding tot vlieger. Op 9 Mei gaan er nog twaalf leerling-vliegers naar Canada voor hetzelfde doel. Reeds 50.000 bezoekers tiaar de Van Gogli-tentoonstelling 's-GRAVENHAGE, 4 Mei He denmiddag telde de Van Gogh- Tentoonstelling te 's-Gravenhage, haar 50.000ste bezoeker. Het was mej. N. Dee uit Leiden. Zij ont ving van de directeur van de Dienst der Schone Kunsten, mr. L. J. Th. Wijsenbeek de Van Gogh-penning en een reproductie van een zijner werken. Viering Honderd Jaar Kromstaf te Nijmegen Op Maandag 18 Mei zal mgr. W. Mutsaerts. bisschop van Den Bosch, een pontificale H. Mis opdragen in de St. Augustinus- kerk te Nijmegen, waar alle katholieke jóngens van middel bare scholen te Nijmegen bijeen zullen komen ter herdenking van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie. Voor de meisjesstudenten wordt op dezelfde dag een pontificale H. Mis opgedragen in de kerk van Christus Koning door een mis siebisschop.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3