Treffende Koiiirigiime-rede van onze H.C. te Djakarta Ons Vorstenhuis huldigt Neer lands gevallen helden Kardinaal Frings pleit voor Katholieke school Engels echtpaar door tram overreden De Gaulle verliest ook in de tiveede ronde Twee minuten stilte, geladen met herinnering Slachtoffers watersnood 73ste lijst Churchill optimistisch Buitenlandse D notities Gesneuveld in Korea „Ons alleen past in deze tijd een grote mate van geduld" Tragisch ongeluk te Amsterdam Meine Pot toch in Nederland? Mijnenveeg- oefening „Bandeau 7" De Franse gemeenteraadsverkiezingen Dulles tegen importbeperking Amerikaanse critiek op Frankrijk e situatie in Indo-China is nog steeds critiek. Nu het een onhoudbare toestand voor de Fransen is geworden hoewel de Vietminh-troepen nog steeds niet tot een grote aanval op de residentie van Laos, Boe' ang Prabang, zijn overgegaan komt de politiek van de Franse politieke en militaire autoritei ten in een steeds groter kring van de belangstelling te staan En daarbij kan het moeilijk an ders, of critiek blijft niet uit. Intussen hebben Washington en Londen hulp toegezegd, want het staat als een paal boven water, dat de Franse strijdkrachten het onderspit moeten delven. Een gezamenlijk optreden kan mis schien nog redding brengen, Siam (Thailand), dat grenst aan Laos heeft inmiddels al de toe stemming gegeven voor de door tocht van troepen en sterk aan gedrongen op internationale hulp op grote schaal. De V.S. en En geland zien zelf het grote gevaar in, wanneer Siam en Malaka in communistische handen zouden vallen. Een communistische over winning in dit gedeelte van Azië zou een volledige ommekeer te weeg brengen in de bestaande machtsverhoudingen en daardoor van invloed zijn op de wereld politiek. De toestand is voor het Westen op dit moment even cri tiek als in de eerste dagen van de Koreaanse oorlog. De critiek dan richt zich tegen het Franse beleid. Een cri tiek van Amerikaanse zijde, die niet bepaald mals is. Het komt er in het kort op neer, dat de Fransen niet doortastend ge noeg zijn opgetreden. Er schuilt een kern van waarheid in. Wa shington heeft herhaalde malen aangedrongen op het zenden van meer Franse soldaten. Althans voor zover die uit Europa en Afrika gemist kon-den worden De V.S. zouden dan zorg dragen voor de uitrusting. Tot nog toe heeft de Franse hoge commissa ris aan delze aandrang -geen ge hoor gegeven. Wat dus eigenlijk voor de verantwoording is van de regering in Parijs. Deze gang van zaken heeft in Amerikaanse k'ingen kwaad bloed gezet. En men is allesbehalve te spreken over een afdoening van zaken die meer weg heeft van een „rampzalig niets doen" dan van een krachtige afweertechniek. De oorzaak is misschien te vinden in de Franse binnenlandse po litiek. De oorlog in Indo-China is allesbehalve populair. Dit is te begrijpen, want geen enkele oor log is populair. En het avontuur in Indo-China verslindt milliar den uit -de Franse schatkist. De Amerikanen kunnen deze offers waarderen. Alleen zagen ze graag, dat er consequenter was opgetreden. Sedert -de nieuwe mannen in Washington aan het roer zijn, hebben ze de Fransen duidelijk aan het verstand ge bracht, dat de kleine strijdmacht, hoofdzakelijk bestaande uit man schappen van het vreemdelingen legioen, niet bij machte is, om de rode vloedgolf een halt toe te roepen. Het is te hopen, dat het nog niet te laat is, want er staan grote belangen op het spel. An derzijds gaan de Amerikanen niet geheel vrij uit, want wat zich in Azië sedert het einde van de oorlog heeft afgespeeld is ook voor een groot deel te wijten aan de politiek van Washington Over het algemeen heeft het Wes ten de kracht en de mogelijk heden van het Rode China on derschat. 's G-RAVENHAGE Het in formatiebureau van het Neder- andse Rode Kruis heeft de 73ste lijst van geborgen en geïdenti ficeerde slachtoffers „Water snood" uitgegeven. Nieuwerkerk: Flikweert, Marinus, geb. 10-9-1923, laatste adres: Prov. Straatweg 438; Lie- vense-Scherpenisse, Jacoba, geb. 16-2-1864, laatste adres: Oost straat 184; Stoutjesdijk-Heijboer, Johanna, geb. 10-2-1876, laatste adres: Ooststraat 200. Oosterlan-d: Verhoek, Lie ven, geb. 27-9-1924, laatste adres: Rijksweg A 336. St. Philipsland: Suurlant, Cornelis Jan, geb. 21-11-1934, laatste adres: Zuiddijk 112. S t r ij e n Verschoor, Corne rs, geb. 25-6-1927, laatste adres: Buitendijk 13; Verschoor-Stout- l®sR>jk, Hendri-ka Lena, geb. 11- |0-1931, laatste adres: Buitendijk Aanvulling op 4de verlieslijst d.d. 7-2-1953: Thans geborgen: De Baat, Aart, geb. 27-12-1917, laatste adres: ftui1t'eudijk 17; Engels, Dirk, geb. j'., „O, laatste adres: Buiten dijk 52; Engels, Hendrik Pieter, geb 19-6-1945, laatste adres: Buitendijk 52; Engels, Jacob, f7-1-1918, laatste adres: Bui- en-dyk 52; Engels-Dekker, Jaco bs Ali-da, geb. 27-10-1924, laatste adres: Buitendijk 52. toP\/oeeeï'in§ deelt mede- da* van nfnr Kiezen, tengevolge 18 Maart 1953 tijdens tshandehngen in Korea be is ntn verwonding, on 2 Mei il. Verknn f de soldaat J. W. yerbon, legernummer 27.11.20.191 een?f,en op 20 November 1927. snrnn£ar-i Verbon behoorde oor- fan?o*^ In tofi het Regiment In- wa* e Pran!e Gelderland. Hii Utrecht U en a*komstig uit In een toespraak die de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, tijdens een receptie op Koninginnedag in zijn ambtswoning tot de Nederlandse gemeenschap heeft gericht, heeft hij o.a. het volgende gezegd: Op deze eerste Koninginnedag, die ik in uw midden als hoge Commissaris mag meemaken, constateer ik niet zonder emotie in hoe grote getale wij hier van daag bijeen zijn om tezamen deze dag te vieren. Dat 30 April onze officiële Nateinale Feestdag is, en als zodanig door ons ganse volk gevoeld wordt, is wel een bewijs van de bijzondere positie, die H. M. de Koningin en haar Huis in ons nationale leven, in onze har ten inneemt. Voordat ik hierheen werd uit gezonden, had ik in December het voorrecht in een lange au diëntie door H. M. de Koningin te worden ontvangen en ik zou willen zeggen, dat Hare Majes teit niet slechts grote belangstel ling heeft voor onze betrekkingen met Indonesië en daarvan ook zeer goed op de hoogte is, maar ook warm voelt voor de Neder landse gemeenschap die hier werkt, mannen en vrouwen. De Koningin vergeet ons hier zeker niet en weet, hoe menigeen in deze Nederlandse gemeenschap het niet gemakkelijk heeft. Aanpassing aan nieuwe om standigheden is steeds moeilijk en in sommige gevallen zijn die om standigheden bijvoorbeeld in de onveilige gebieden niet ver van tragisch. In het bijzonder K.L.M. EN DE CHRISTCHURCH-RACE Er is, zo deelt men ons van de zijde der KLM mee, geen wijzi ging gekomen in de plannen van de KLM deel te nemen aan de Christchurch-race. die in Octo ber a.s. zal worden gehouden. Zoals men weet wordt deze wed_ strijd gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het provinciale district Can terbury van Nieuw-Zeeland. In principe zal de KLM in de zgn. handicap-klasse van deze wedstrijd deelnemen met een der twee Douglas DC 6a „Liftmaster" vliegtuigen, die besteld zijn. Het is evenwel niet onmogelijk dat de Nederlandse Luchtvaartmij. in de wedstrijd zal uitkomen met een Lockheed „Super Con stellation", maar dat hangt af van het feit of deze nieuwe ver- keersmachines op tijd in ons land aankomen. De bemanning voor het vlieg tuig is nog niet aangewezen. voor hen, die lang en innig met dit land verbonden zijn, en wien het onwennig is zich geen gast in dit land te weten, is aanpassing een moeilijke opgave. Ons alleen past in deze tijd een grote mate van geduld. Ne derland en wijzelf zijn dikwijls het voorwerp van critiek doch, al voelen wij soms uitingen aan het adres van Nederland als on verdiend, omdat zij getuigen van onwetendheid of misleiding, toch, landgenoten, wij zullen goed doen onze ogen niet te sluiten voor het vele goede, dat wij hier mo gen ervaren en aantreffen. Laten wij ons indachtig blijven aan het schone devies van het Huis van Oranje: Je Maintien- drai: laten wij hier handhaven onze beste vaderlandse tradities, tradities van tolerantie en begrip voor het standpunt van den ander, tradities van rechtvaardig heidszin, van goed en eerlijk koopmanschap en van doorzet ting. Doen wij dit, dan twijfel ik er niet aan, dat onze Indonesische vrienden ons hoe langer hoe meer zullen erkennen en waarderen als een constructief element in deze samenleving.'" KEULEN, 4 Mei (K.N.P.) „Onze wetgeving geeft aan de Katholieke ouders het recht voor hun kinderen een Katholieke school te verlangen. Er zijn echter in ons land machten aan het werk, die niet eerder willen rusiten dan voordat zij de Ka tholieke scholen hebben uitge roeid en de ouders in slaap heb ben gesust". Aldus Kardinaal Frings in een herderlijk schrijven, dat Zondag 3 Mei werd voorgelezen in de kebken van het aarts-bisdom Keu len ter- ge-legenheid van de Zon dag voor het Katholieke Onder wijs. Kardinaal Frings wijst er oip, dat in de steden, waar een ni-et-Ohriselijke meerderheid aan de macht is, me talie middelen geprobeerd wordt de oprichting van Katholieke scholen tegen te gaan en te verhinderen. „Onwil lekeurig", aldus de Kardinaal, „denkt men terug aan die ramp zalige tijd, die achter ons ligt, toen kruisbeelden uit de scholen werden verwijderd en de bij zondere scholen werden opgehe ven". Kardina-a-l Frings noe-mt de openbare staatsscholen „halve maatregel-en", waarmede de ouders in geen geval genoegen -mogen nemen. Hij wijst vervol gens op -de funeste gevolgen van dit soort onderwijs voor het zieleleven van het kind. Een paar uur godsdienstonderwijs per weeik kant niet goedmaken, wat, aldus de Kardinaal, in de andere uren aan schade aan de kinder ziel is toegebracht. Katholieken, tenslotte, die om Een bejaard Engels echtpaar, dat gistermorgen om 9.15 uur, komende uit de Tesselschade- straat in Amsterdam gearmd het Leidsebosje overstak, is daarbij onder een uit de richting van het Parkhotel komende tram van lijn 2 geraakt en daarbij op slag ge dood. De slachtoffers zijn de heer en mevrouw W. A. J. uit Twicken ham bij Londen. De man, die doof was, is 71, zijn vrouw 75 jaar oud. Zij waren met hun 42-jarige dochter op 28 April voor een va- cantie van twee weken naar Am sterdam gekomen en logeerden in het pension de Haas in de Tes- selschadestraat. Terwijl de doch ter vooruit was gegaan om voor een reis naar Den Haag de trein- biljetten te kopen, verlieten de bejaarde ouders dit pension en keken volgens getuigenverklarin gen -bij het oversteken van het Leidsebosje de verkeerde kant uit. De trambestuurder, die na het ongeluk geheel overstuur naar het Wilhelminagasthuis moest worden gebracht, zag hen van links naderen, terwijl hij afremde om bij de halte daar ter plaatse stil te staan. Hoewel hij luide signaal gaf, liepen de beide En gelsen de tramrails op naar het midden van de vluchtheuvel. Voor zij die bereikten werden zij 's-GRAVENHAGE Meine Pot is niet in het buitenland, maar vertoeft met zijn vrouw ergens in Nederland op een boerderij, waar hij op verhaal tracht te komen van de gebeur tenissen der afgelopen maanden. Hij was wat overspannen, maar is niet voornemens zichte ont trekken aan zijn berechting, al dus deelde ons de heer W. Kicken voorzitter van de landelijke or ganisatie oud-illegale strijders (Loois) mede. De heer Kicken voegde hieraan toe, dat hij de enige is aan wie Meine Pot zijn huidig adres heeft toevertrouwd. door de sterk remmende motor wagen van de tram gegrepen. Zij geraakten er beiden geheel onder. De motorwagen moest worden opgevijzeld. Het tramverkeer on dervond 45 minuten vertraging. Kolenproductie in Maart gestegen De Nederlandse kolenproduc tie heeft volgens de voorlopige gegevens in Maart 1.052.800 ton bedragen tegen 1.005.600 ton in Februari j.l. De gemiddelde pro ductie per werkdag was in Maart 40.500 ton tegen 41.900 ton in Februari. In Februari werd op drie Zaterdagen acht uur gewerkt ten behoeve van het Ngtionaal Rampenfonds. De voorraden bij de mijnen bedroegen einde Maart 13.800 ton tegen 48.900 ton op 28 Fe bruari. Er werden in Maart 395.600 ton kolen ingevoerd tegen 356.000 ton in Februari j.l. Het Belgisch hockey-elftal voor Amstelveen Het Belgisch hockey-elftal (he ren), dat Zondag 10 Mei in het Wagenerstadion te Amstelveen tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Leer (Wellington). Achter: Dubois (Leopold) en Enderle (Rasante). Midden: Carbonnelle (Rasante), Goossens (Leopold) en Decrop (Rasante). Voor: Bousmanne (Racing), Moucq (Racing), Delaval (Da ring), Mechelynck (Gantoise) en Kielbaeye (Rasante). Hoestdrankje bevatte vergif EIND-HOVEN. Na het in nemen van een hoestdrankje. dat op recept in een apotheek was gehaald, ziin de twee kinderen van de heer P. van S. te Eind hoven onwel geworden. Eén der kinderen begon daarop hevig te braken. De gemeentepolitie, die hiervan in kennis werd gesteld, stelde een onderzoek in. Hieruit bleek dat het hoestdrankje ver gif bevatte. Voorts bleek dat de grondstoffenleverancier van de apotheek een verkeerd extract had afgeleverd, dat uiterliik ge lijk was aan de voor de hoest- drank benodigde grondstof. Eén der kinderen is in ernstige toe stand in het Binnenziekenhuis opgenomen. redenen van beroep of financiële aard aangesloten zijn bij neutrale organisaties, dienen er op be dacht te zijn, dat onder neutra liteit geen gevaarlijke tendenzen schuil zullen gaan. „Wanneer dergelijke neutrale organisaties zich tegenstanders verklaren van 'het bijzonder onderwijs en van het recht der ouders, dan zijn deze organisaties niet neutraal meer. De Katholieken moeten dan onmiddellijk onderzoeken, we-Uke consequenties dit voor hen meebrengt". 's-GRAVENHAGE Onder algemene leiding van de comman dant der Zeemacht in Nederland, schout bij nacht F. T. Burghard, optredend als admiraal Benelux, zal van 6 tot 15 Mei in het zuide lijk deel van de Noordzee een mijnenveegoefening worden ge houden. Aan deze oefening „Bandeau 7" zullen 5 Belgische, l7 Britse, 12 Nederlandse en 4 Noorse sche pen deelnemen. De oefening staat onder -direct bevel van comman deur G. G. C. L. Timmermans van de Belgische zeemacht. De Nederlandse deelnemende schepen zijn van het squadron mijnenvegers 23, commandant luitenant ter zee eerste klasse A. J. Bos. Hr. Ms. „Deurlo", „Oos- terschel-de", „Tesselstroom", „Vlie- stroom", „Zuiderdiep" en „Wes- terschelde" benevens het verzor gingsschip voor mijnenvegers, Hr. Ms. „Douwe Aukes", van het mijnenvegersquadron 205 onder commando van luitenant ter zee der tweede klasse A. W. Crince le Roy, nemen deel Hr. Ms. „Urk", „Robot", „Stortemelk,', „Vlieter" en „Walcheren". Een Britse mjjnenlegger' en Britse vliegtuigen zullen mijnen velden van verankerde magneti sche en accoustische mijnen leg gen. Gebruik zal worden gemaakt van oefenmijnen, die bij ontplof fing een onschadelijke vlam- en rookontwikkeling geven. De sche pen komen op 6 Mei in Oostende bijeen ter voorbereiding. De eigenlijke oefening begint op 11 Mei en zal tot 15 Mei duren. Het televisieprogramma De Nederlandse Televisiestich ting zal heden, Dinsdag 5 Mei, niet het televisiespel van Maurits Dek ker uitzenden, zoals was aange kondigd, maar een documentaire, getiteld „Hotel De Wereld" sa mengesteld door Peter Koen en Ger Lugtenburg. PARIJS 4 Mei (Reuter/A.F.P.) De eerste resultaten van de tweede ronde der Franse ge meenteraadsverkiezingen geven wederom winst voor de onafhan- kelijken onder oud-premier Pinay ten koste van de Gaullis ten te zien. Zondag gingen de kiezers in 18.059 sleden en dorpen met minder dan 9000 inwoners, waar de candidaten bij de verkiezin gen van vorige week Zondag niet de vereiste absolute meerderheid hadden behaald, ter stembus. Het ging hier hoofdzakelijk om plattelandsdistrlcten. In de eerste ronde waren reeds de raden in 455 grote steden op basis van evenredigheid en in 19.482 kleinere gemeenten gekozen. In vele kieskringen waren de rechtse- en middenpartijen met één lijst uitgekomen teneinde de communisten te verslaan. De communisten hadden op hun beurt gepoogd met de socialisten samen te gaan, hetgeen echter op enkele uitzonderingen na niet gelukte. Een dergelijke linkse coalitie leed een ernstige neder laag in Muret, de geboorteplaats van de socialistische president Aiurio-1, en in Juvisy, een voor stad van Parijs. Minister van binnenlandse za ken B-rune verklaarde, dat de communisten, die bij de eerste ronde terrein hadden verloren in de plattelandsdistricten, bij de verkiezingen van Zondag hiervan weer iets hebben herwonnen. De socialisten gingen een weinig adhteruit in enige plattelands- kringen, doch zij boekten winst in het Noorden en in het depar- (Ad verten tie) (Vervolg van pag. 1 H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben te Baarn de dodenherdenking bijgewoond. De koninklijke familie legde een krans van aronskelken aan de voet van het monument voor de gevallenen. Prinses Wilhelmina heeft ook dit jaar bij de stille tocht te Apeldoorn van haar be langstelling doen blijken. Nadat de stoet bij de Grote Kerk was gearriveerd en twee minuten stilte in acht was genomen, trad de Prinses, terwijl de Koninklijke Stede lijke Harmonie het Wilhelmus speelde, naar voren, om aan de voet van het voorlopige oorlogsgedenkteken een krans van witte seringen te leggen. In de Ridderzaal Gistermiddag heeft de regering de gevallenen herdacht in de Haagse Ridderzaal. Daar, waar H.M. de Koningin zich had laten vertegenwoordigen -door haar kamerheer, mr. J. H, L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, waren, in de met witte en paarse bloemen en teer groen versierde zaal, met nabestaanden van de gevallenen, o.w. een grote groep verwanten yan de leden der Stijkelgroep, vertegenwoor digers van oud-illegale organisa ties en stichtingen en fondsen, die hun oorsprong hebben gevon den in het verzet, aanwezig na genoeg het voltallige kabinet, vele leden van de raad van state en van het corps'-diplomatique, zo mede van het internationaal ge rechtshof, voorzitters der kamer fracties, hoge militaire en bur gerlijke autoriteiten. Na zijn openingsrede heeft de heer mr. J. A. Jonkman de ver tegenwoordigers van buitenlandse mogendheden in het Frans toe gesproken. Mevrouw prof. mr. Gesina H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft een rede uitgesproken, welke gewijd was aan de hou ding van de vrouw in het verzet en haar taak vandaag. Het Röntgen-kwartet en de pianist Theo van der Pas ver leenden hun medewerking aan deze plechtige bijeenkomst, waar in Charlotte Kohier schone ver zen heeft gezegd. En zo was het overal in den lande, in grote en kleine steden, in dorpen en gehuchten. De vlag gen hingen half-stok. Het Wil- De hulde die Nederland zijn doden bracht was een hulde, recht uit het hart. Ons volk vergeet zijn helden niet. Zij hebben er recht op dat wij hen gedenken. OVER KR1JGS- GEVANGEISETSPROBLEEM LONDEN, 4 Mei Premier Churchill heeft vandaag ver klaard, dat een oplossing van het probleem van de repatriëring van Koreaanse krijgsgevangenen dichtbij is. Hij zei in het Lagerhuis van mening te zijn, dat het Westen met vertrouwen de ontwikkeling van de verdere gebeurtenissen kan afwachten. Eerder had de onderminister van buitenlandse zaken, Anthony Nutting, de volledige steun van de regering gegeven aan de ma nier, waarop de Amerikaanse lt. gen. William Harrison de be standsbesprekingen in Korea leidt. Churchill verklaarde naar aan leiding van de Franse oproep tot hulp in de strijd tegen de Viet- minh rebellen, dat de Britse mid delen beperkt en de Britse ver plichtingen veelomvattend zijn. Hij was van mening, dat een speciale conferentie in verband met de toestand in Zuid Oost helmus, dat overal weerklonk Azië dient bijeengeroepen te wor- was geladen met een diepe zin. den. WASHINGTON, 4 Mei De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dul les heeft vandaag verklaard, dat een verhoging van de tariefmu ren ten gevolge zou hebben, dat de vrije landen meer handel met de communisten zouden gaan drijven. Hij -drong er bij de middelen- commissie van het Huis van Af gevaardigden op aan een wets ontwerp van de republikeinse afgevaardigde Richard M. Simp son te vernietigen, op grond waarvan de Amerikaanse indus trieën door middel van tariefmu ren beschermd zouden worden tegen de concurrentie van goed koper buitenlandse goederen. Met Dulles' aanval op dit wets ontwerp kwam een grote breuk tussen de regering-Eisenhower en een groep vooraanstaande repu blikeinen in de openbaarheid. Admiraal Sir McGrigor naar ons land De Britse admiraal Sir Rhode- rick McGrigor, Groot Brittannië's eerste zee-lord, zal binnenkort officiële besprekingen voeren met de chefs van de marinestaven en andere vooraanstaande figuren in Nederland en België. Admiraal McGrigor zal Vrij dag 8 Mei a.s. met de torpedo jager „Diamond" in Rotterdam arriveren. Dezelfde dag zal hij worden ontvangen door de mi nister van Marine ir. C. Staf. Op Maandag 11 Mei vertrekt admi raal McGrigor naar België. Op Donderdag 14 Mei zal hij vanuit Ostende -de thuisreis aanvaarden. De situatie rond de brouwgerst Gezien de verhoudingen met betrekking tot invoer van voe der- en industriegranen, is de hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw van mening, dat aanspraak kan worden gemaakt op een onbe lemmerde uitvoer van brouwgerst. Dit Nederlandse product is van uitstekende kwaliteit. Vrije uit voer zal aanpassing van de prijs van brouwgerst aan de buiten landse marktprijzen kunnen be tekenen. Op basis van een aan vaardbare overeenkomst zijn de gersttelers echter bereid aan Nederlandse brouwerijen de voor keur te geven, aldus de hoofd afdeling Akkerbouw. tement Var in het Zuid-Oosten. Minister Brune schatte het aantal onthoudingen op ten minste 27 procent, te-gen 20 tot 25 procent bij de verkiezingen van vorige week. In het departe ment Cant-al (Midden-Frankrijk) behaalden de onafhanke-lijken 'n groot succes. Zij kregen 1.048 van de 3.312 betwiste zetels. De socialisten en radicalen kregen ieder 403 zetels. De socialistische fractieleider in de senaat, Lussy, werd ver slagen te Pertuis (Zuid-Frank rijk), waar hij burgemeester was. Mag men brood na sluitings tijd bezorgen? 's GRAVENHAGE Tegen een bakker te Rotterdam is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het bezorgen van brood in de tjjd, dat de winkel voor de ver koop moest zijn gesloten. De Eco nomische Kamer van de recht bank te Rotterdam heeft de ver dachte vrijgesproken met toe passing van art. 7 der winkel sluitingswet. De Officier van Justitie achtte hier artikel 10 toepasselijk en kwam in cassa tie. Dit beroep is tegengesproken door mr. C. M. Corporaal te 's Gravenhage. Deze wees op de economische moeilijkheden, welke het bakkersbedrijf zou krijgen, wanneer dit bezorgen na slui tingstijd niet zou worden toe gestaan. Pleiter betoogde, dat de Offi cier ten onrechte een te beperkte betekenis heeft toegekend aan het begrip winkelbedrijf. De Recht bank achtte terecht artikel 7 toe passelijk. Op 18 Mei zal de advocaat-ge neraal prof. Langemeijér conclu sie nemen. Ingezonden VERPACHTERS WEL EN WEE Groningen, 2 Mei 1953 Dezer dagen is door de Tweede Kamer aangenomen de wet: Re geling aangaande enkele Rechts handelingen met betrekking tot Landbouwgronden. Dat bij de behandeling weinig of geen rekening is gehouden met de grondeigenaren en verpachters was wel te verwachten. Ook in de Pachtwet werd destijds de verpachter sterk op de achter grond gedrongen en de pachter sterk bevoordeeld. Deze categorie van eerzame burgers, eigenaren van onze va derlandse bodem wordt steeds meer de dupe. Velen hebben een armoedig bestaan in tegenstelling met grote welvaart van vele pachters. Was het wonder dat de ver pachter zich uit zijn keurslijf van lage grondprijzen wrong om een hogere verkoopsprijs te ver krijgen welke dan nog gaarne zonder financieel risico door de in welstand verkerende pachter werd betaald. Hieraan is nu getracht middels de nieuwe wet een einde te ma ken. Er wordt nu wel beoogd de grond- en pachtprijzen op een behoorlijk niveau te brengen, doch gegeven de moeizame weg van het verleden, verwachten de verpachters hiervan weinig heil. Het inkomen van de pachter ligt 200 a 300 pet. hoger dan dat van 1940. Dat van de verpachters tengevolge van de lage grondprij zen, door de Grondkamers vast gesteld, 40 a 80 pet. lager. Daar bij in aanmerking nemende de sterk gestegen kosten en de ho gere levensstandaard, is het in komen van de verpachter gelijk aan dat van vóór de oorlog. Een sterk bewijs is wel dat bij het voldoen van de halfjaarlijkse pacht een pachter dezer dagen aan de verpachter mededeelde dat hij zich schaamde een derge lijke geringe pacht te betalen. Commentaar is hier geheel overbodig. Om genoemde wet effectief te doen maken werd als sluitstuk hieraan toegevoegd een voor keursrecht bij verkoop aan de pachter, zij het dan met uitzon dering bij verkoop aan familiele den. Is deze dwangverkoop niet im moreel? Wordt dit niet aange voeld als een grove aantasting van het eigendomsrecht, nu de pachter practisch mede-eigenaar is geworden, opgelegd door de staat? Heiligt het doel hier de middelen? Hoe is het mogelijk dat de KVP een warm voorstander was van dit voorkeursrecht? Het vertrouwen bij de grond eigenaren en verpachters is, hoe kan het anders, diep geschokt. VERPACHTER Noot van de redactie: (Uit de beschouwing blijkt wel hoe moeilijk het is, ieder tevre den te stellen. Men kan zeker niet zeggen, dat de KVP licht vaardig over deze zaken is heen gegaan! De strijd om de wet heeft vijf jaren geduurd. Men moet tenslotte tot een compro mis komen, waarin alle belangen tegen elkaar zijn afgewogen. Leidraad daarbij was het al gemeen program en het urgentie program. Er is een studie-com missie geweest (van het Staat kundig Centrum van de KVP) waarin allerlei belanghebbenden zitting hadden. Haar rapporten waren richtinggevend voor de ka tholieke fractie. Het voorkeurs recht is een langdurig strijdpun: geweest. Tenslotte is het aange nomen en dit wordt o.a. in he' jongste nummer van „Boer er Tuinder" van de KNBTB, nadei toegelicht, juist op morele gron den. Overigens is dit blad vai mening dat de nieuwe wet (nog. niet ideaal is, maar wel bete: dan de bestaande, mits wordl uitgegaan van reële pachtprijzer en van reële grondprijzen. Dan nog zal er voor deze en gene wat te wensen overblijven, maar er komt een moment, dat men zich bij een beslissing moet neerleggen! Red.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5