Engelse Katholieke tradities trekken belangstelling RADIO St. Petrus' liefdewerk loopt in Nederland sterk terug Snllier 1 i Puistjes; Financiën en Economie DiD.ll. Jos. Mullens gehuldigd de blauwe Patri rta Een Katholieke stem uit Engeland Een merktvaardige processie programma GEDACHTENÏSKERK GREBBE Beur so ver zicht Bijeenkomst nationale directeuren Pauselijk Liefdeiverk in Rome Scheepsberichten IS aar wij vernemen: FEUILLETON i •N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 j Door P. C. WREN WOENSDAG 6 MEI 1953 Door Graaf M. de la Bedoyere Onlangs ging ik naar Portsmouth om het zingen in de kathedraal te horen, omdat mij verteld was, dat de gees telijkheid daar het bijna ivonderbaarlijk succes had be reikt een Engelse parochiegemeenschap er toe te brengen de mis te zingen in plaats van zwijgend naar een koor te luisteren en ondertussen rozenhoedjes te bidden. Maar biina nog verrassender dan het gezang was de nreek die ik hoorde. Het was over Sint Joris, natroon van Engeland, en de preek vertelde over de wiize waarop Engeland het grote mis- sionnerende land in Noord- Europa was geweest. Engeland, zo werd gezegd, was het land van waaruit Ierland gechristia- niseerd werd. Ik voelde, dat deze gebeurtenis in zekere zin zeer reële veranderingen symbo liseerde. die de laatste jaren in het Engelse katholicisme hebben plaats gehad. Wat ook de waarheid zii om trent het verleden, vast staat, dat het Engelse katholicisme van heden grotendeels het werk is van de Ieren, die gedurende de negentiende eeuw in grote ge tale naar ons land kwamen en die tot op de dag .van vandaag een zeer hoog percentage hebben geleverd van de priesters, die onder ons werken. Het is daar om niet onnatuurlijk. dat het Engelse katholicisme neiging ver toond de karakteristieken te weerspiegelen van Ierse katho lieken. In Ierland begon een levendig en duurzaam geloof, dat eeuwenlang vervolging leed. een beetje naar binnen gekeerd en zeer persoonlijk te worden. Een gevolg daarvan is geweest dat de huidige liturgische beweging daar weinig indruk heeft ge maakt. Het was ook een sterk patriotisch geloof en het sterke gevoel voor het Ierse katholi cisme werd in Engeland inge voerd. Nu zijn er voor het eerst tekenen van een flinke reactie in Engeland tegen deze tradities en daarom voelde ik. dat de liturgisch gezongen mis in Ports mouth. zowel.als de patriottische Sint Joris-preek tekenen des tiids waren. Ik vermeld deze dingen om een kort verslagje in te leiden van een jaarlijkse katholieke ge beurtenis in Londen, die dit laar met nog groter succes plaats had dan gewoonlijk. Ik bedoel de z.g. Tyburn-tocht. die ieder jaar op de laatste Zon dag van April gehouden wordt. Die tocht is een herinnering aan de route, die grote aantallen Engelse martelaars moesten ma ken van de Newgate-gevangenis in de Londense city naar het galgenveld van Tyburn, dat toen- dertijd buiten de stad lag. maar nu bii het centrum ligt van de modieuze winkelwijk van de hoofdstad, in de buurt van de Marble Arch. Verering voor de martelaars De verering voor de Engelse martelaars onder de Tudors en DONDERDAG 7 MEI HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7 45 Morgengebed en lit. k.; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.00 v. de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gewijde mu ziek; 10.30 Morgendienst;; 11.00 v. d. zieken; 11.45 Gramofoon; 11.50 Als de ziele luistert, caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.50 Gramo foon; NCRV: 14.00 Metropole or kest; 14.45 v. d. vrouw; 15.15 Gra mofoon; 15.25 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing 16.30 Voool en piano; 17.00 v. d. jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Salonorkest; 18.30 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gramofoon; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Levensvra gen van allerlei aard; 19.30 Gra mofoon; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Interviews 22.15 Zang en piano; 22.35 Gramofoon; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S. berichten; 23.1524.00 Gramofoon. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gra mofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoon; VPRO: 7.50 Dagope- ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Liederen. 9.25 v. d. vrouw. 9.30 Gramofoon. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Lichte muziek. 12.25. In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoon. 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Désirée", hoorspel. 14.55 Gramofoon. 15.00 v. d. zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 v. d. jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramo foon. 17.45 Regeringsuitzending: E. J. Baron Lewe van Aduard: „De Europese defensie gemeen schap". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Reportage of gramofoon. 18.30 Amusements muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.45 Orge.lspel. 20.00 Nieuws 20.05 Wilhelm Teil, opera. (21.15 21.30 Voordracht). 23.00 Nieuws 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gra mofoon. de Stuarts is snel gegroeid. Naar mate de Engelse katholieken meer de grootheid beginnen te beseffen van hun eigen katho lieke tradities en de wijze waar op hun steden en landouwen be zaaid zijn met de vaak nog zicht bare getuigenissen van het leven en de dood van hun martelaars. De groei van deze verering is bij zonder aangewakkerd door het gilde van Onze Lieve Vrouw. Het vorig jaar werd een nieuwe proost van het gilde be noemd. de weleerwaarde heer Goulder, een bekeerling en his toricus van naam. Hij heeft tal van vernieuwingen ingevoerd. Zo is hij ook begonnen met bede vaarten met rijtuigen. Op de tocht geeft hij dan de pelgrims uitleg van de katholieke aspecten van de steden en streken waar de rijtuigen door komen. Dit heeft de deelname aanzienlijk doen toenemen en het buiten gewoon grote succes van de Tyburn-tocht moet hieraan dan ook worden toegeschreven. De Tyburn-processie Het was een heldere znonige Zondagmiddag ook dat werkte mee en het aantal deelnemers was zo groot, dat de processie in drieën gesplitst moest worden. elk voorafgegaan door een cru cifix. Op deze tocht wordt niet gezongen, er zijn geen vaan dels bij. dus geen enkele vorm van propaganda. Priesters en zusters, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, zelfs kleine kinderen lopen de vijf kilometer in stilte dwars door het centrum van Londen, terwijl velen de rozenkrans bidden. Vriendelijke en behulpzame agenten zijn overal op hun post om erop toe te zien. dat het verkeer de pro cessie niet in de war stuurt en dat de processie het verkeer niet onnodig ophoudt. Langs de hele route ziet men nieuwsgierige toeschouwers, die bijna altijd diep onder de indruk ziin van de stilte, de devotie en de af wezigheid van alle propaganda Alleen de drie kruisen en de religieuze kleding van geeste lijken en zusters geven het reli gieuze karakter aan. De smerige Newgate-gevange nis bestaat niet meer. maar ed Newgatestraat wel en onder haar plaveisel liggen nog altijd de oude gevangenisstenen. Een eindje verder passeert de processie de zestiende eeuwse houten gebouwen van de Staple Inn, waar de toeschouwers een maal vanuit dezelfde vensters de martelaren naar hun dood zagen sleuren. Men herinnert zich de glimlach van de zalige Edmund Campion, die een toeschouwer deed uitroepen: ..Zij lachen, ze zijn niet bang voor de dood." Later gaat de processie heuvel op. heuvel af. Na de oude bed ding van de Tvburn-stroom door gegaan te zijn. die nu onder gronds loops en die de marte laren ook over een brug overgingen. Tenslotte bereikt de processie Tyburn zelf. waar tegenover het Hyde-park een klooster staat, van welks balkon af de kardinaal de zegen geeft met het Allerheiligste aan de vele duizenden, die beneden ver zameld ziin. Het zou moeilijk zijn de indruk te overschatten die dit schouw spel van stilte en devotie, dat de geschiedenis in de herinnering terugroept, zowel op katholieken als niet-katholieken maakt. En men voelt dat met de gestadige groei van bovengenoemd Lieve Vrouwen Gilde, het werk om Engeland terug te brengen tot het geloof, waarvoor de marte laren zo blijde stierven, geleide lijk vordering maakt. Nieuwe stunt van R.K.E.H.B.O. Het comité Bouwfonds Gedach- teniskerk aan de Grebbe heeft zich tot de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. gewend met het verzoek medewerking te ver lenen aan de bouw van de Ge- dachteniskerk aan de Grebbe. Het bestuur van de E.H.B.O.-organi- satie heeft zich bereid verklaard door middel van een zeer sensa tionele en attractieve actie, die nog dit jaar gelanceerd zal wor den, het nodige kapitaal voor de opbouw bijeen te brengen. Het bestuur van de E.H.B.O. heeft een actie bedacht, waaraan jong en oud zullen kunnen deelnemen. Ditmaal vanzelfsprekend geen steentjesactie. De „vondst" is reeds gemaakt en zij zal in ori ginaliteit die van de steentjes actie verre overtreffen. Klok voor Echternach einde Juni overgedragen De grote klok voor Echternach, de z.g. Bourdon, die de katholie ken van Nederland schenken aan de basiliek boven St Willi'brords graf, zal einde Juni plechtig wor den overgedragen. Ter gelegen heid van deze overdracht gaat van 27 tot 29 Juni een Neder landse bedevaart naar Echternach. Deze pelgrims zullen de klok van de grens der gemeente inhalen en naar de basiliek begeleiden. Het initiatief tot schenking van de klok is uitgegaan van Dom Willi- brord van Nierop, monnik van de abdij de Keizersberg te Leuven. Kon. Rotterdamse Lloyd 10 procent dividend Commissarissen van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd n.v. hebben besloten aan de aandeel houdersvergadering voor te stel len over 1952 een dividend uit te keren van 10 pet in contanten (vorig jaar eveneens 10 pet. waarvan echter 8 pet in aandelen en 2 pet in contanten). Alle Sumatra-tabak voorverkocht Ook gistermorgen is het weer zeer druk toegegaan in de Am sterdamse Nes. Niet alleen van de zijde van de Nederlandse fa brikanten en handelaren, doch ook uit het buitenland, was de belangstelling weer groot. Het gehele aanbod van 4105 pakken, dat Vrijdag ter inschrijving zou komen, is thans reeds geplaatst. Een van de hoogste prijzen is be taald voor 178 pakken Deli Mij/ k/1. nl. 42.-. door een Neder landse fabrikant. De taxatie was 18,57. Een tweede gedeelte van deze tabak eveneens 178 pk is bovendien aan het aanbod toe gevoegd. 123 pakken Deli/s en r/Deli/1 haalden 39 (taxatie 18.73) en 124 pakken Deli Mij/ d/Langkat/1 40.50 18.49). Voorts ziin alle pakken 2. 2a en rdie verkocht tegen 22 8.48) waarbij partijen zijn geplaatst in Engeland. Denemarken. Frankrijk en Zwitserland. Ook de Senem- bah Maatschappij, die 1472 pak ken ditmaal zelfstandig ter in schrijving aanbood, heeft alles reeds voorverkocht, voornamelijk aan de Nederlandse fabrikanten en handelaren.» Hier werd een maximumprijs van 25.50 be taald voor 350 pakken Senem- bah/1, de overige pakken brach ten ca 16.50 op. De monsters voor de inschrij ving van volgende week Vrijdag zijn inmiddels reeds naar de ma kelaars toe. Ford verwacht grotere omzet in 1953 Bij de aanvang van 1952 wer den de vooruitzichten voor het Nederlandse bedrijfsleven niet onverdee.ld gunstig beoordeeld. De afzetmogelijkheid op de Ne derlandse automobielmarkt was dan ook beperkt. Bovendien trad er een vraagverschuiving op naar het eenvoudiger en goedko per type automobiel, aldus het verslag over 1952 van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfa briek te Amsterdam. Een en an der had een ongunstige invloed op de resultaten, daar niet on middellijk met een modern klein type aan de veranderde vraag kon worden beantwoord. De automobielomzet liep sterk ach teruit en in Februari moest de productie zelfs tijdelijk worden stilgelegd. Door de productie beperking zijn de voorraden, die per ulto 1951 tot f 21 millioen waren opgelopen, tot een norma ler peil teruggebracht. In April is de productie hervat en uitge breid. mede tengevolge van een gunstige exportontwikkeling. Hierdoor ziin de nadelige in vloeden op de Nederlandse af zet in belangrijke mate opgevan gen. De bedrijfswinst over 1952 be draagt 1.560.746 2.479.829). Na diverse voorzieningen en bij- boeking van het saldo a.p. wordt, zoals bekend, een dividend voor gesteld van 10 pet. waarvan 5 pet reeds interim is betaald. Verwacht wordt in 1953 een grotere omzet te bereiken: het eerste kwartaal heeft aan deze verwachtingen beantwoord. Door de opheffing van een desbetref fende importrestrictie hoopt de Nederlandse Ford ziin oude plaats te heroveren op de markt voor vrachtwagens van 3.5 tot 7 ton. Eveneens hoopt men mede te mogen dingen naar leveranties van voertuigen voor militaire doeleinden en overheidsbedrijven. Hollandse Disconterings- maatschappij Op Vrijdag 15 Mei a.s. staat ten kantore van R. Mees en Zo nen, de Amsterdamse Bank en de Incasso-bank de inschrijving open op 3.000.000 4 pet obligaties n.v. Hollandse Disconterings- maatschappii van 1939. in stuk ken van 1000. tegen een koers van 99*2 pet. E.B.U.-overschot over April De Nederlandse Bank N.V. deelt mede, dat blijkens de voor lopige gegevens Nederland gedu rende de maand April 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelne mende landen een overschot van ca 54 millioen heeft verworven. De koers van de Oostenrijkse schilling Van de Oesterreichische Na- tionalbank. Wenen, heeft de Ne derlandse Bank de mededeling ontvangen, dat in Oostenrijk met ingang van Dinsdag jl. slechts één aankoopkoers en één ver- koopkoers voor de gulden zullen worden genoteerd. De nieuwe koersen voor guldensoverboeking zijn aankoop 682,11 en verkoop 686,31 schillingen per 100, Voorts is een koers voor binnen landse verrekening voor Oosten rijk vastgesteld: deze koers be draagt 14,61' -• per 100 schillin gen. De koersen voor de verkoop en de terugkoop van reischeques in Oostenrijkse schillingen ziin ver laagd tot resp. 14.72 en 14.58 per Sch 100, De koersen voor Oostenrijks bankpapier van 14.50—14.80 on dergaan geen wijziging. Overeenstemming bereikt afwikkeling effectenrechtsherstel Van officiële zijde wordt mede gedeeld. dat het overleg van de Ministers van Justitie en van Fi nanciën met de belanghebbende partijen over een regeling tot af wikkeling van het effectenrechts herstel tot overeenstemming heeft geleid. Een publicatie in houdende de resultaten van bo venbedoeld overleg kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Vaste stemming AMSTERDAM. 5 Mei De aandelen van de Nederlandse Springstof fabrieken hebben het nog nooit tot een open hoek ge bracht. maar vanmiddag heeft het niet veel gescheeld. Op deze bevrijdingsdag heeft het vanmid dag namelijk ter Beurze geknald en gedaverd, bommen, voetzoe kers en gillende keukenmeiden zorgden voor een zeer luidruch tige stemming. Hieraan kwam pas een eind toen het bestuur na twee uur verbood vuurwerk af te steken. Er waren echter ook andere, meer financiëel-economische fac toren, die de markt bovendien een vriendelijk aanzien verleen den, zoals het zeer bevredigende dividend van tien procent in con tanten der Rotterdamse Lloyd. de voorverkopen van Sumatra tabak en de buitenlandse belang stelling voor Kon. Olie. Het pe- troleumfonds steeg hierdoor ge makkelijk van 309'* tot 312'':. Van publieke verkopen valt niets te bespeuren, hetgeen men in ver band brengt met het binnenkort te verwachten, jaarverslag en slotdividend. Ook de andere in dustriepapieren goed prijshou dend tot enkele punten beter. Nederlandse Ford bv. avanceerde drie punten wegens de gunstige vooruitzichten voor 1953. Zeer bevredigend noemde men het dividend van de Rotterdamse Lloyd, de aandelen stegen ge makkelijk van 125*'* tot 130. De gehele scheepvaartmarkt ver keerde hierdoor in een vrij vaste stemming. Evenals vorig jaar heerst er weer enorme belangstelling voor de Sumatra tabak, doch de ge maakte prijzen liggen op een aanzienlijk hoger niveau. Voor de komende inschrijving is het ge hele aanbod reeds voorverkocht. De aandelen der Sumatra tabaks maatschappijen profiteren hier reeds enkele dagen van en ook vandaag was de stemming vast. Senembah. die gisteren drie pun ten steeg, voegde hier vandaag nogmaals vier punten aan toe. Deli Mij en Deli-Batavia circa drie hoger. Rubber- en suiker waarden goed prijshoudend. De gehele middag behield de markt haar vriendelijk voorkomen, zo dat in vrijwel alle sectoren op een beter niveau gesloten werd. Nederlands-Indonesische Spoor herstelde zich verder tot 10. de guldensbeleggingen waren stil. doch goed op peil. (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. geneesmiddel tegen huidaandoeningen ROME, (KNP) Onder voor zitterschap van Mgr. Bernardini, secretaris van de H. Congregatie de Propaganda Fide, hebben de Pauselijke Missiegenoot schappen in de afgelopen week hun jaar lijkse vergadering in Rome ge houden. Zondag werden de ver schillende nationale directeuren en de andere deelnemers door Z.H. de Paus in audiëntie ont vangen. Zeventien landen waren op de ze vergadering vertegenwoor- Tankvaart Barendrecht P. 5 Finisterre: Caltex Delft 4 v. Rotterdam p. 5 Quessant: Caltex The Hague p. 5 Kaap St. Vincent: Caltex Per nis 4 v. Rotterdam n. Sidon: Caltex Utrecht 5 dw. Algiers: Calvella 5 te Rotterdam: Chama 5 te Mena al Ahmadi: Duiven- drecht 5 verw. Le Havre: Esso Amsterdam p. 4 Key West: Esso Rotterdam 5 te Rotterdam v. Aruba, vertraagd door mist: Li- seta 5 te Port Swettenham: Mal- vina 5 te Singapore: Ondina 5 te Vado; Sunetta p. 5 Finisterre: Rafaela 5 ten anker Pladju: Tha- latta p. 4 Str. Ormoez: Wiel- drecht 5 v. Melbourne n. Tas- manie. Passagiersschepen Bloemfontein 4 v. Kaapstad: Bonaire 6 v. Georgetown verw. IJmuiden; Grote Beer 4 700 ONO Kaap Race: Jagersfnotein 4 55 m N.Kp. Verde: Johan van Olden- barnevelt 5 te Tj. Priok: Maas- dam4 880 m ONO Kaap Race: Nieuw Amsterdam 5 v. Malage verw. te Algiers: Noordam 4 360 m. W. Landsend: Oranjefontein p. 5 Vlissingen: Rijndam 5 te Rotterdam v. New York: Veen- dam 4 v. Rotterdam n. New York: Westerdam 4 390 m. ZZW Kaap Race: Willemstad 5 v. Aru ba: Zuiderkruis 4 v. Kaapstad n. Rotterdam via Walvisbaai. Vrachtvaart Akkrumdiik 4 v. Colombo: Almkerk 5 verw. te Genua: Alu- dra 5 v. Damman: Amsteldiik 5 verw. voor Hoek van Holland: Amstelpark 4 in Golf van St. Laurens; Arendsdiik 4 v. Rio de Janeiro: Arendskerk p. 4 Ques sant: Argos 4 v. Tunis: Arkel- diik 5 te New York; Bengkalis 8 verw. Belawan: Bintang 4 te Damman; Blitar 3 v. Aden: Got- tcia 4 v. Barbados: Dalerdiik 3 v Balboa: Eemdijk 4 v. Havena: Enggano 5 te Genua: Friesland SSM 4 v. Sunderland: Groote Kerk 4 v. Suez: Helena 4 te Paramaribo: Hera 4 v. Amster dam: Ittersum p. 4 Singapore: Kertosono 5 te Houston: Kota Inten 4 v. Belawan: Laurenskerk 5 te Calcutta: Lieve Vrouwekerk 5 v. Antwerpen: Loosdrecht 6 vm. Bombay; Luna 4 v. Philippp- ville: Maashaven 5 v. Liverpool n. Montreal: Madoera 5 te Ti. Priok v. Amsterdam: Muiderkerk p. 5 Quessant; Notos 4 v. Am sterdam n. Alëxandrië: Ootmar- sum 4 te Norfolk: Poelau Laut 4 v. Balikpapan: Poseidon 6 v. New York te Curacccao verw.; Roebiah 5 te Ilo Ilo: Ruvs 5 te Yokohama: Salawati o. 4 Kan. elianden; Salland 4 v. Ilheos: Saparoea 5 te Pt. Amboin: Sa- rangan 5 te Nakan: Slamat 5 te Massawah: Sommelsdiik 5 te Tj. Priok; Stad Amsterdam 6 v. Nar vik te Newport verw.: Stad Dordrecht 5 v. Huelva: Stad Schiedam 5 te Narvik: Stad Vlaaringen verw. 6 v. Narvik; Straat Makassar 4 v. Kaapstad: Tabian 5 te Ti Priok: Tabinta 2 te Ti Priok; Talisse 2 te Bela wan: Ternate 4 v. Ti. Priok; Tiba 5 v. Rotterdam n. Bremen: Titus 4 v. Patras; Tiitialengka 4 v. Singapore; Tomini 4 v. Ply mouth; Trompenberg 4 te Le Havre: Waterland 4 te Amster dam: I-Tssel 4 v. Lissabon: Zee land KRL o. 4 Westpunt Kreta. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: „Oranje" (27 Mei): Ned. Antillen „Oranjestad" (11); Suriname: „Bonaire" (13); Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: „Carnar- van Casttle" (9): Canada: „Prins Frederik Willem" (9); Zd.-Ame- rika: „Alhena" (13): Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (9). diigd. Voor Nederland waren aan wezig Mgr. H. J. van Hussen, nar tion aal directeur van de Pause lijke Missiegenootsohappen, en Mgr. Drs. J. Damen, nationaal adviseur. In de toespraak, welke Z. Em. Kardinaal Fumasorai Biondi, Pre fect van de H. Congregatie van de Propaganda Fide, tot de ver gadering riohtte, betoogde Zijne Eminentie de noodzaak om als algemene regel de kinderen-le den van de H. Kindsheid op 13- jarige leeftijd naar het Pause lijk Liefdewerk van de Voort planting van het Geloof over te hevelen als leden. Daarenboven vroeg Zijne Emi nentie van het St. Petrus Liefde werk steun voor net grote inr landse seminarie, dat in aan bouw is te Boena in India en waarvan de Apostolisch Inter nuntius van India, de Nederland se Aartsbisschop Mgr. Lucas, kortgeleden de eerste steen heeft gelegd. In verband met dit laatste liefdewerk moest de vergadering constateren, dat de opbrengst voor dit liefdewerk over het al gemeen en vooral in Nederland hard was teruggelopen, vergele ken met de inkomsten in vorige jaren, waardoor aan 67 aanvrat gen van steun van Apostolische Vicarissen in de missiën geen ge volg kon worden gegeven. Ter wijl daartegenover staat, dat de globale opbrengst van het liefde werk voor de Voorplanting van het Geloof voor Nederland door de aotie van hat Heilig Jaar ber tere resultaten voor dit jaar ge geven heeft, moet het Petrus Liefdewerk vanwege de hoge be tekenis voor de opvoeding van inlandse geestelijkheid de volle aandacht van de Nederlandse Katholieken gedurende het ko mende jaar vragen. Aldus verwacht de Centrale Raad van de Pauselijke Liefde werken te Rome en aan deze verwachting zal Nederland zon der twijfel ten voile beantwoor den, De directeur van het Neder landse reizend circus „Cirque Geant", de heer Jos Mullens, is Zaterdagavond te Roermond har telijk gehuldig bij gelegenheid van een drievoudig jubileum: zijn 25-jarig directeurschap, zijn zilveren huwelijk en zijn 50e verjaardag. Het feit, dat dit feest werd gehouden te Roermond, de geboortestad van de jubilaris, gaf aan deze huldiging een speciaal cachet. In de middaguren trok door de straten van Roermond een grote feeststoet, waaraan werd deelge- nomen door alle artisten van 't circus en het verdere personeel, alle paarden pony's en de vier olifanten. De vele vlaggen van de verschillende landen, waaruit de artisten afkomstig waren, ga ven aan het geheel een fleurig aanzien. Directeur Mullens en mevr. MullensGoose werden op vele plaatsen met handgeklap begroet. In de pauze tijdens de avond voorstelling werd het jubilerend echtpaar naar het midden van de piste geleid. Temidden van het voltallig personeel en alle artisi- ten werden de heer en mevrouw Mullens toegesproken door bur gemeester mr. dr. R. Geuljans van Roermond die in zijn kwaliteit van voorzitter van het plaatselijk ere-comité namens de ingezete nen deze geboren Roermonde- naar huldigde voor zijn energie en doorzettingsvermogen. De Gaston Tessier treedt af als voorzitter van C.F.T.C. PARIJS, 5 Mei (K.N.P.). Gaston Tessier heeft zich in ver band met zijn leeftijd en wegens andere drukke werkzaamheden teruggetrokken als voorzitter van de C.F.T.C., de Franse Katholieke Arbeidersbeweging. Hij heeft deze functie sedert 1919 bekleed. De landelijke leiding der C.jF.T.C. be sloot onmiddellijk Gaston Tessier tot ere-voorzitter te benoemen. Er is nog geen opvolger geko zen, doch men verwacht, dat dit zal zijn de huidige secretaris-ge neraal Maurice Bouladoux. Gaston Tessier blijft aan als voorzitter van het I.C.V. FLORA 1953 TREKT ZEER VEEL PUBLIEK HAARLEM De Internationale Bloemententoonst. Flora 1953 heeft de laatste week een over weldigende belangstelling onder vonden, mede door het prachtige weer en het feit, dat de volle- grondsexpositie thans in haar mooiste bloei staat. Vrijdag, Za terdag en Zondag kwam het aan tal bezoekers dicht bij de 100.000 en als het weer deze week mee werkt, zal het cijfer waarop de exploitatie is gebaseerd 600 duizend bezoekers ver worden overschreden. Wat een mogelijke verlenging- tot en met het Pink- sterweekeinde betreft, zal nog deze week een beslissing worden genomen. Daarbij is het weer de overheersende factor, aangezien een te snelle uitbloei door warm te verlenging onmogelijk zou maken. burgemeester wees er op, dat de heer Mullens, vele tegenslagen ten spijt, dit circus had opge bouwd tot een werkelijke cirque géant, dat in binnen- en buiten land 'een goede reputatie heeft. Als blijk van waardering offreer de mr. dr. Geuljans met een bloemenmand een bronzen her inneringsmedaille van de stad. Namens het personeel voerde de administrateur van het circus, de heer W. Kleis, het woord. Deze spreker wees er op, dat di- rcteur Mullens zowel Luctor et Emergo als Je maintiendrai tot lijfspreuk kon kiezen. Namens de de medewerkers bood spr. een radiotoestel aan. Tenslotte wer den in verschillende talen geluk wensen aangeboden door ver schillende artisten. De heer Mullens dankte voor deze huldiging. bracht de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, Ir. H. B. J. Witte, gisteren voor de eerste maal na de watersnood ramp een bezoek aan Goeree- Overflakkee. In het gemeentehuis van Middelharnis werd een con ferentie gehouden met alle bur gemeesters van het eiland overleed te Amsterdam in de ouderdom van 77 jaar Mr. Dr. P. G. van Tienhoven, een der grond leggers van de vereniging tot be houd van natuurmonumenten. De overledene was ook voorzitter van de vereniging „De Hollandse Molen". De gemeente-universi teit van Amsterdam verleende hem het ere-doctoraat vierde de weduwe M. E. H. Jon- gen-MontuIet, wonende in het Godshuis te Maastricht, Maandag j.l. haar 101e verjaardag. Het oudje, dat nog verrassend helder van geest is, was Maandag van haar gewoonte, om des middags te gaan rusten, afgeweken, om dat ze het bezoek niet wilde la ten wachten is de kolonel C. F. Fahud de Mor- tanges van het regiment huzaren van Boreel, tijdelijk benoemd en aangesteld tot brigade-generaal bij het wapen der cavalerie. Hij zal tezijnertijd worden benoemd tot adjudant in gewone dienst, tevens sous-chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin werd de 53-jarige J. F. A. S. te Bilthoven, ingenieur en oud-di recteur van het Spoorwegbouw bedrijf te Utrecht, wegens ver duistering van zand, grint, be wapeningsijzer en geldbedragen tot een totaal bedrag van f 3800, veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf met aftrek 68. Ik hoorde een kletterend la waai* achter me en ik keek om, verwachtend te zien dat de man Lejaune van achteren doorsto ken had. Gronau had de geweren losge- laten, ze waren op het dak ge vallen en hij stond met open, stomme ogen te kijken en wees. Het was duidelijk dat hij door een 'vreemd visioen getroffen was, dat Lejaune, inplaats van hem neer te slaan, in de richting keek waarin hij wees. Ik keek ook. De oase krioelde van de Ara bieren, die snel en doodstil aan kwamen rijden om ons aan te Valient Terwijl ik nog keek, zag ik hoe een deel van de kameelrij ders naar links afsloeg een an der deel naar rechts, om het fort aan alle kanten in te sluiten. Zelfs bij het spaarzame licht van de eerste ochtendschemering zag ik er al honderden. Lejaune toonde onmiddellijk wat hij waard was. „Ais de bliksem" blafte hij te gen Gronau. „Terug met die ge weren", en hij gaf de man een duw. „Zend sergeant Dupré hier, vlug!" „Naar de ehambree" snauwde hij me toe. „Maak alarm. Geef deze sleutel aan St. André en deel geweren uit. Zend de hoorn blazer naar me toe. Vooruit, of ik...." Ik holde weg. Terwijl ik nog maar juist bij de trap was, hoorde ik hoe Le jaune een snel vuur op de Ara bieren afgaf. Toen ik langs hem kwam, wierp ik St. André de sleutel toe. Arabieren!" schreeuwde ik. „Geweren en ammunitie!" In de Chamforee had Michael zijn geweer op Boldini gericht, Maris dekte Schwartz en Cor- dier liet zijn geweer over de hele kamer heen en weer gaan. Ieder een was nu wakker, en er werd overal gefluisterd. Daarbovenuit klonk Michael's stem, klaar en vrolijk: „Iedereen die wil ster ven, steekt zijn pootelootje uit! Ik overzag dit alles in een oogwenk. Ik bleef stilstaan, haal de diep adem en brulde: „Aux armes! Aux armes! Les Arbis! Les Arbis!" en, terwijl ik tegen Michael en de twee ande ren riep: „Naar boven jullie! We zijn' omsingeld!" rende ik al weer terug. Ik hoorde de sChare mannen uit hun bedden sprin gen, en tevens hoorde ik dat hun bewakers adhter me aan kwa men. St. André kwam op ons toelo pen met een vracht geweren. Dupré en de mannen van de wacht renden de trap naar het dak op. Toen wij boven aan de trap kwamen brulde Lejaune: „Vuur! Vuur! Vuur snel! Laat die duivels in het zand bijten! Schiet ze kapot!", en terwijl hü Dupré de leiding op 't dak over droeg, rende hij naar beneden. Na een paar minuten reeds kwamen de mannen regelmatig het dak op, sommigen in hemds mouwen anderen blootsvoets of met alleen hun broek aan maar allen met geweer en patro nen. Lejaune moest als een razen de gewerkt hebben, want in kor te tijd was de gehele bezetting op het dak aanwezig, en uit elk schietgat werd regelmatig op de gillende, aanstormende Arabieren gevuurd. We waren door het oog van een naald gekropen! Als Gronau niet naar het dak gekomen was en de aandacht ge vestigd had op hetgeen er bui ten het font gebeurde, zou er waarschijnlijk op dit ogenblik geen man van het garnizoen meer in leven zijn uitgezon derd diegenen die nog genoeg leven in zich hadden om in aan merking te komen voor een mar teling. Een snelle bestorming in het schemerduister en wat zouden ze aangetroffen hebben? Een ontwapende bezetting! Het oog van de naald, inder daad maar we waren nog niet buiten elk gevaar. De Arabieren waren het fort heel dicht gena derd, ze hadden de oase inhan- den, en zij stonden met honder den tegenover o-nze halve com pagnie. Ze waren dapper; ondanks ons vuur, waarbij er tientallen neer stortten, bleven ze aanstormen Aan twee kanten van het fort gaven ze uit honderden geweren een sne-l vuur op on ze schietga ten af, een een grote groep viel de toegangspoort aan met ste nen, bijlen, slakzwaarden en bossen brandhout. Hier had Lejaune persoonlijk de leiding. Hij stelde zichzelf aan .grote gevaren bloot en liet een scherm van kogels op de Arabieren losbarsten, met vrese lijk effect. De aanval hield even plotse ling op als hij begonnen was. De Touaregs verdwenen bij het opkomen van de zon uit het ge zicht. Blijkbaar waren zij van plan ons te belegeren en man netje voor mannetje neer te schieten vanachter de bescher mende zandheuvels. Ik geloof dat de stormaanval niet langer dan tien minuten duurde, maar het schenen mij uren toe. Ik dacht wel een aantal vijanden gedood te hebben: mijn geweer was heet en de grond onder mij lag vol lege hulzen. De vlakte voor het fort was bezaaid met kleine hoopjes witte of blauwe kleren, die er eerder als verspreide pakken vuile was uitzagen dan als dode mannen, •die, slechts enkele minuten ge leden, geschreeuwd hadden om het bloed van de ongelovigen. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5