Noorwegen verwelkomt Nederlands Koningspaar Scheepsramp op Noordzee eiste vier doden Twee landen gaan voor naar geluk en vrede Belangrijk nieuw voorstel van de Noordelijken West-Duitsland vergoedt materiële oorlogsschade Zwaar gehavende Harwïchboot in thuishaven terug 110.7 millioen Dagblad voor Allernaar en omgeving Europa maakt geschiedenis Goede wensen van Koning Haakon Aangifte voor 31 Augustus Sov jet-officieren topspionnen KWESTIE-LAOS VOOR V.N.? in Rampenfonds Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Donderdag 7 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12773 NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief "per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. i. HET IS MOGELIJK, dat geschie- dienboekjes van later een zeer gewichtige bladzijde bevatten over de geschiedenis van Europa. Op die bladzijde zou kunnen staan, dat in de jaren die wij doorma ken, Europa grondig veranderde. Dat oude tegenstellingen, waaraan millioenen in bloedige oorlogen ten offer vielen, voorgoed ver dwenen. Dat Europa in die jaren zijn militaire kracht bundelde, waardoor het mogelijk werd om een botsing tussen Oost en West te voorkomen. Dat de landen, die tot dan toe niet enkel door gren zen, maar ook door handelsbar rières gescheiden werden, zich tot een sterk economisch geheel ver enigden. Dat daardoor nieuwe welvaart ontstond, een welvaart die Europa, dat afgezakt was tot een geografisch begrip, opnieuw tot grootheid bracht. Dat in die jaren de landen een Europees gezag boven zich uit hieven en dat toen de mannen en vrouwen voor het eerst naar de stembus togen om afgevaardigden te kie zen voor een Europees parlement. Zullen w ij het inderdaad zijn, die deze bladzijden schrijven? Het was de grote verdienste van het Tweede Kamer-debat van de af gelopen week, dat het ons nog eens opnieuw met deze gewich tige mogelijkheid heeft gecon fronteerd. Bij dit debat bleek dat er in het Nederl'iHse parlement slechts weinigen zijn, die deze mogelijk heid niet ernstig kunnen of wil len nemen. De communisten be horen uiteraard tot deze categorie wij dus wel zonder meer voorbij kunnen gaan, ware het niet, dat de communistische woordvoerder Paul de Groot ons een andere mogelijkheid had voorgehouden, waarvan in de toekomst ook op het Europese vlak een aantrek kingskracht zou kunnen uitgaan, die zeker niet moet worden on derschat. Dat de mogelijkheid van een nieuw Europa ons thans zo sterk bezig houdt, is ongetwijfeld voor een niet gering deel het gevolg van de tot voor kort steeds toe nemende dreiging uit het Oosten. Die dreiging overwon aarzeling en reserves ten aanzien van af staan van eigen nationale be voegdheden aan „boven-nationale" Europese organen. Maar die aar zeling is zeker niet geheel over wonnen en zij kan weer sterker dan tot voor kort naar voren ko men, nu de mogelijkheid aanwe zig schijnt, dat de dreiging uit het Oosten gaat afnemen. Een dergelijke ontwikkeling proberen de Paul de Groot's in Europa ongetwijfeld aan te moe digen door op het alternatief van een vrede, gebaseerd op een over eenkomst van de Grote Vijf te wijzen. Het voor het moment verlokkende hierin is, dat toch een nieuw perspectief zou worden geopend, zonder dat het nodig lijkt om ingrijpende wijzigingen aan te brengen in het beeld van Europa. Ons parlement bleek ech ter desondanks het grote doel in het oog te willen houden en het is te hopen, dat men ook op het Europese vlak aan deze commu nistische verleiding weerstand zal weten te bieden. De K.V.P.-woordvoerder, dr. Kortenhorst, stelde terecht vast, dat wij nog niets weten omtrent Russische vredesdaden, maar ook wanneer de .koude oorlog inder daad met een overeenkomst van de Grote Vijf zou worden afge sloten, blijft het zaak om onder wijl door te gaan met de bouw van een nieuw Europa. „Ik huiver bij de gedachte, dat wij dan niet gereed zouden zijn", zei dr. Kor tenhorst zelfs, een uitspraak die een Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken eens in an der verband deed, maar die hier ontegenzeggelijk met nog veel meer reden gebezigd werd. De koude oorlog heeft de vrije wereld gedwongen om haar eco nomie in het teken van een grote militaire inspanning te zetten. Omschakelen naar een andere economie zou adembenemende problemen scheppen. Er is wel eens verondersteld, dat Amerika zijn enorme over productie in dat geval zou moeten ruimen door een nieuw gigan tische Marshallplan op te zetten ten behoeve van de onontwikkel de landen. Maar de crisis van de dertiger jaren heeft in elk geval wel bewe zen hoezeer een crisis in het eco nomische bestel zich als een olie vlek uitbreidt en hoe onmachtig dan zeker elk Europees land af zonderlijk is om stilstand in de productie en werkloosheid te voorkomen. Zelfs een Europa dat zijn krachten gebundeld heeft, OSLO6 Mei Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vandaag in Oslo aangekomen ter bevestiging van de ban denwelke tussen de twee landen op economisch, u^eten- schappelijk en militair terrein bestaan. Dit is het eerste bezoek van de Koningin, sinds zij Koningin Wilhelmina is opgevolgd. Toen de Koningin en de Prins vandaag op het vliegveld Fornebu uit hun Dakota stapten, werden zij hartelijk begroet door de 80-jarige Koning Haakon en Kroonprins Olafdie beiden het gala-uniform van admiraal droegen. Een kapel van de koninklijke lijfwacht speelde het Wilhelmus en bracht daarna het „koninklijk saluut". De Koningin inspecteerde vluchtig een erewacht van de koninklijke garde in zijn zonder linge zwarte uniformen en zijn veel van dophoeden weg hebben de helmen met zilveren versie ring en tressen van paardenhaar. Het Koninklijk Paar werd verwelkomd door leden van de Noorse regering, onder wie de minister president Torp, de Nederlandse gezant in Oslo, Jhr. M. P. M. van Karnebeek en leden van de Noorse de fensiestaf. Met de Koninklijke gasten ar riveerde minister Luns. Toen de Koningin en Koning Haakon van het vliegveld in een open wagen wegreden, gevolgd door Prins Bernhard en Kroon prins Olaf, brak de zon door de zware bewolking heen en deed de kleuren van de Nederlandse en Noorse vlaggen langs de route goed uitkomen. Na een kort verblijf op het Koninklijk Paleis, waar de Ko ningin en de Prins als de gasten van Koning Haakon zullen ver blijven, reden de Koninklijke bezoekers door juichende menig ten naar het kasteel Akershus, waar zij een krans legden bij het Noorse oorlogsmonument. De Koningin en de Prins lie pen langzaam naar het monument toe en zetten de enorme witte krans tegen het granieten mo nument, dat de inscriptie draagt: „Zij vochten, zij gaven alles". Na de plechtigheid wandelde het gezelschap de stadswal op. Koning Haakon wees hier de Koningin op de stadsgezichten van Oslo. Het gezelschap reed daarop naar het nieuwe stadhuis van Oslo, een enorm bakstenen ge bouw met twee massieve torens bij het havenfront. Terwijl de Koningin, Koning Haakon en Kroonprins Olav zich door de burgemeester van Oslo, Brynjulf Buil, het stadhuis lieten tonen, gaf Prins Bernhard er de voor keur aan dit op eigen gelegen heid te doen. Slechts vergezeld door een gids van het stadhuis bewonderde de Prins de moderne muurversieringen, de prachtige tapijten, waarop taferelen uit de Noorse geschiedenis zijn afge beeld en het luxueuze meubilair. Nederlandse onderdanen kun nen aangifte doen van in Duits land geleden materiële oorlogs schade. Zij zullen te zijner tijd in aanmerking komen voor een schadevergoeding. Om voor een uitkering in aan merking te komen moet daartoe door de belanghebbende een ver zoek worden ingediend bij de autoriteiten van de gemeente, waar de schade is toegebracht. Voor in Nederland wonende be nadeelden verleent het consu laat-generaal van de Bondsrepu bliek Duitsland, Joh. Vermeer straat 17 Amsterdam (Z) zijn be middeling. Dit consulaat ver- In Westduits complot KARLSRUHE, 6 Mei De openbare aanklager Carl Wiesch- mann heeft vandaag verklaard, dat het onlangs in West Duits land ontdekte spionnagecomplot „inderdaad een uiterst gevaar lijke organisatie was, waarin Sov jet officieren een hoofdrol speel den". Wieschmann verklaarde, dat van de 38 verdachten, die aan vankelijk gearresteerd zijn er 11 vrijgelaten zijn, maar hij voegde hieraan toe, dat dit geen aanwij zing was, dat zij inderdaad geheel vrijuit gaan. zou een dergelijke problematiek niet afdoende kunnen bestrijden of voorkomen; een van de socia listische woordvoerders in het debat, de heer Nederhorst, heeft daar terecht op gewezen, maar hij zei ook: hoe veel zou er echter al gewonnen zijn, wanneer wij het althans zo ver zouden kunnen krijgen! (Slot volgt). strekt ook de benodigde formu lieren. Tot aangifte is gerechtigd iede re natuurlijke persoon, aan wie op 1 April 1952 het beschadigde of het verloren gegane vermo gensbestanddeel in eigendom toe behoord heeft of zou hebben. Dit kan derhalve zijn de benadeelde of zijn erfgenaam. De aandacht wordt erop gevestigd, dat geen aangifte kan worden gedaan van materiële oorlogsschade geleden in de Russische bezettingszone van Duitsland, of in Oost-Berlijn. Aangifte moet voor 31 Augus tus '53 plaats vinden. Tijdens het diner) hield Koning Haakon een toespraak waarin hij het Koninklijk Paar verwelkom de. Hij bracht middels H.M. de Koningin zijn beste' wensen over aan Prinses Wilhelmina en gaf uiting aan het medeleven van alle Noren bij de ramp die Ne derland heeft getroffen en aan hun waardering voor de Neder lands-Noorse samenwerking bij het kernonderzoek te Kjeller. Hij eindigde zijn rede met de vol gende woorden: „Ik wens Nederland een lichte en gelukkige toekomst en met deze woorden drink ik op de goede gezondheid en het geluk van Uwe Majesteit, Uwe Konink lijke Hoogheid, H.K.H. Prinses Wilhelmina, het Nederlandse Ko ninklijke gezin en het welzijn van het Nederlandse Volk". In Haar antwoord dat tevens een dankwoord was, wees H.M. Koningin Juliana op de sterke wil die Noorwegen en Nederland bindt om samen voor te gaan in het belang van het geluk en de vrede in de toekomst. Woensdagmiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans gelegd bij het monument voor de Noorse strijders, gevallen in de strijd tegen de Duitsers. Deze plechtig heid vond plaats in het oude Akershus Fort in Oslo. H.M. de Koningin en Prins Bernhard leggen tezamen de krans bij het monument, terwijl Koning Haakon toeziet. (Telefoto) HARWICH De ramp met de „Duke of York" op de Noordzee heeft vier mensen het leven gekost. Drie van hen stierven aan boord van het zwaargehavende schip, beklemd tussen de wrakstukken. Hun namen zijn nog niet bekend gemaakt. De vierde, de 56-jarige mevrouw Margo Ansdell, die na een week vacantie in Delft op de terugweg was naar Buckinghamshire en eveneens uren lang onderdeks bekneld had gezeten, overleed in een ziekenhuis, kort nadat zij uit haar netelige positie was bevrijd. Volgens de laatste officiële opgaven had het schip 442 passagiers aan boord, 72 Nederlanders, 214 Britten, 75 Duitsers, 45 Amerikanen en 36 statenlozen. De bemanning telde 70 koppen. Het schip is Woensdagavond de haven van Harwich binnenge sleept en bleef, met sleepboten langszij, gedurende de nacht op 300 meter van de Parkeston-kade gemeerd. Donderdagochtend werd medegedeeld dat de toestand van alle andere gewonden „bevredi gend" is. In plaats van de „Duke of York" vertrok vannacht de „Koningin Emma" uit Harwich naar Hoek van Holland. Alle geredden zijn eenstemmig in hun lof voor de bemanningen van het rampzalige schip en de andere vaartuigen die aan het hulpwerk hebben deelgenomen. De snelheid waarmede zij aan boord van andere schepen zijn genomen, heeft een grote scheeps ramp voorkomen. De „Haiti Vic tory" die van Bremen onderweg was naar de Ver, Staten, liep slechts lichte schade op. Men meldt dat een groep van de Britse Bond van Oudstrijders, welke een bezoek aan oorlogs graven in Nederland heeft ge- Het Amerikaanse ss. „Haiti Victory" is Woensdagochtend vroeg in aanvaring geko men met het Britse passagiersschip „Duke of York" eigendom van de Britse spoorwegen, dat onderweg was van Hoek van Holland naar Harwich. Luchtfoto van de „Duke of York" met in de nabijheid een sleepboot (rechts) en een motorsloep. De voorsteven van het Engelse schip is geheel weggeslagen. (Telefoto) bracht, zich ook aan boord van de Duke bevond. De schipbreukelingen, die in Dt>ver aan land gezet zijn, heb ben gistermiddag laat Londen met een speciale trein bereikt. Zij trokken in hun pyama's met daarover een jak of jas geslagen, wel de aandacht op het volle Victoria Station. WASHINGTON, 6 Mei De minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft van daag gezegd, dat de V.S. met verscheidene bondgenoten over leg plegen over een mogelijk be roep op de V.N. maatregelen te nemen tegen de communistische invasie in Laos. Dulles zei, dat de aanval op Laos „niet eens voorwendt een revolutionnaire poging te zijn, maar gewoon militaire agressie is". Hij verklaarde, dat uitbreiding van de aanval tot Thailand een bedreiging voor Burma en Indo nesië zou zijn en de toekomst van Japan „uiterst precair" zou maken. 's-GRAYENHAGE, 6 Mei - Het Nationale Rampenfonds heeft tot vanmiddag 110,7 millioen gulden ontvangen. In de stijging van vandaag is begrepen een bedrag van ongeveer 195.000 gulden (18 millioen Franse francs) afkomstig van het „Comité de coordination de secours aux sinistres dans les Pays Bas" te Parijs. BLOEMBOLLENCULTUUR WORDT KONINKLIJKE HAARLEM, 6 Mei. De Com missaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft tijdens een avondreceptie in het Provinciehuis, aangeboden door Gedeputeerde Staten van Noordholland ter ere van de in- tenationale jury van de bloemen- ttenoonstelling „Flora 1953", me degedeeld, dat het H. M. de Ko ningin behaagd heeft het praedi- caat „Koninklijke" te verlenen aan de Algemene Nederlandse Vereniging voor Bloembollencul tuur, die de „Flora 1953" heeft georganiseerd. TOKIO, 7 Mei. De Noorde lijke onderhandelaars te Pan- moendjon hebben Donderdag een, volgens de leider van de delegatie der V.N., luitenant-generaal Har rison, „belangrijk" voorstel ge daan. De Verbondenen verzochten hierop, de onderhandelingen tot Zaterdag te verdagen. Generaal Harrison deelde dit aan verslag gevers mede. Volgens de New- Yorkse radio hebben de Noorde lijken ingestemd met het voorstel der V.N. om na het sluiten van een wapenstilstand de gevange nen, die niet onmiddellijk willen repatriëren, in Korea te houden. Het Noordelijke voorstel omvat acht punten. De communisten stellen voor, een repatriëringscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije, Zwitser land, Polen, Zweden en India, te vormen „teneinde de terugkeer van de gevangenen, die niet bin nen twee maanden na het sluiten 1 van een bestand zijn gerepatrieerd te vergemakkelijken". Volgens dit voorstel moet elk van de genoemde landen een evengroot aantal militairen zen den teneinde de gevangenen ge heel onder controle te houden. Voorts zouden de landen, waar uit de gevangenen afkomstig zijn, de gelegenheid moeten krijgen om vertegenwoordigers te sturen, die de „bezorgdheid van deze ge vangenen moeten wegnemen". Generaal Harrison verklaarde, dat de communisten hebben toe gegeven, dat er geen gevangenen uit Korea moeten worden weg gevoerd. Hij zeide voorts o.m.: „De kwes tie is zo belangrijk, dat iedere grote beslissing door de regerin gen zelf moet worden genomen". In het Noordelijke voorstel wordt tenslotte gezegd, dat over het lot van alle gevangenen, die na vier maanden onder de hoede van de repatriëringscommissie te heben gestaan nog weigeren naar huis te gaan, moet worden beslist op een politieke conferentie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1