Minister v. d. Kieft sprak op Belgische Jaarbeurs RADIO Wetsontwerp „afschaffin» weeldetarief' aanvaard Saffier Geest van Evans waarde door de kleine rechtszaal de blauwe RENAULT SLUIT Grieks protest bij V.N. De Gaulle ontbindt R.P.F. De scheepsramp DONDERDAG 7 MEI 1953 Pagina 3 De moeilijkheden in de Benelux België en Nederland hebben historische taak programma ir Televisie EERSTE KAMER Senaat zet een streep onder „drama" Beheersinstituut V redesvoorstellen tocli propaganda? ZES GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Begrafenis omgekomen Brits echtpaar Het proces-Christie Vooronderzoek gesloten Ooggetuigen vertellen FEUILLETON i I 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 1 Door P. C. WREN De minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, heeft in Brussel, ter gelegenheid van de Nederlandse dag op de Jaarbeurs aldaar gisteren een uitermate belangrijke rede uitgesproken, waarbij de Nederlandse bewindsman en kele aspecten van de samenwerking in Beneluxverband onder de loupe heeft genomen en daarbij niet schroomde enkele critische geluiden te laten horen. De minister be gon met op te merken, dat deze Jaarbeurs een treffend bewijs is van de kracht der Belgische industrie. Dit toch is ook verheugend voor Nederland, ivant de prestaties van het ene land hebben een gezonde stimulerende wer king op het andere. De minister verdiepte zich hoofdzakelijk in de betekenis van de cijfers, die de waarde van de handelsrelaties tussen Nederland en België bepalen en in de pro blemen der Benelux op dit ter rein. Van Maart 1952 tot Februari 1953 bedroeg de totale export van België naar Nederland ruim 16 milliard francs en de totale ex port van Nederland naar België 18 milliard francs, de totale in dustriële export van Nederland naar België ruim 10 milliard. De totale industriële uitvoer van Bel gië naar Nederland bedroeg dus ruim 175 pet. van de Nederlandse export naar België. De Belgische metaalexport was in het onder linge verkeer meer dan het drie voudige van de Nederlandse, de Belgische textielexport het dub bele van de Nederlandse en de overige Belgische export bedroeg 15 pet. meer dan de Nederlandse. Het tweede belangwekkende feit is de belangrijke positie, die de Beneluxlanden op elkanders markt hebben verworven. In 1938 was het Belgische aandeel in de Nederlandse import liy2 pet., in 1952 17 pet. De overeenkomstige cijfers tot de Belgische invoer zijn 8,9 pet. en 13.2 pet. Is de Belgische winst van de Benelux wat groter geweest dan de Neder landse, globaal gesteld is elk aan deel dus ruim 50 pet. gestegen. Minister v. d. Kieft meende, dat tegen de achtergrond van deze cijfers de lichtvaardigheid, waarmede recent over het opzeg- VRIJDAG 8 MEI HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en Lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.25 Symphonette ork. en voc. kwartet; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Franse chansons; 12.00 An gelus; 12.03 Politiekapel; 12.30 Land- en tuinb.mededelinigen; 12.33 Salonorkest en solist; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws eri Kath. nieuws; 13.20 Actualiteiten 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Sopraan en orgel; 14.20 Symph.ork. en sol.; 15.00 Metropole orkest en solist; 15.40 Pianorecital; 16.00 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.30 Cello en piano; 18.00 Mil. caus.; 18.10 Gevarieerde muziek; 18.30 Lichte muziek; 18.52 Act.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Les Dra gons de Villars", opera; 21.45 „De Christen in de wereld", causerie; 22.00 Cemibalogezelisebap en sopr. 22.25 „Om de toekomst van Ne derland", klanlkb.; 22.45 „Ik ge loof in ene, Heilige, Kath. Kerk", caus.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.10 Radiofeuilleton; 11.30 Bariton en piano; AVRO: 12.00 Musette-orkest; 12.30 Land en tuinb.med.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Pianoreci tal; 14.50 Voordr. m. muziek; 15.10 Cembalo-gezelschap; 15.30 Lichte muziek. VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Vocaal dubbelkwartet; 17.20 Muz. caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Feli citaties; 18.45 „Achter de hori zon", hoorspel; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Praatje over consumenten belangen; VPRO: 19.30 „De Mid deleeuwen in Frankrijk", caus.; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 uur Nieuws; 20.05 Gev. program-maf 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muziek; 22.40 „Onder de pannen" hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 u. Sport; 23.2524.00 Verzoefcpro- gramma. VRIJDAG 8 MEI VARA 20.1521.15: 1. Actualiteit; 2. Uitzending over zomervogels; 3. Weerbericht; 4. Schilderijenten toonstelling Pauze 5. Gevar. programma. gen van de douane-unie is ge sproken, wel op schrille wijze tot uiting komt. De betalingsbalans. Beide betalingsbalansen zijn in evenwicht. Ieder heeft een goud en deviezenvoorraad, die ongeveer 50 milliard Belgische francs be draagt. De ontwikkeling van de productie is van beide landen in stijgende lijn. Het aantal werk lozen in Nederland bedroeg in Maart j.l. 112.000, in België 113.000. Dit cijfer ligt niet boven het „technisch onvermijdelijke" Over het algemeen kan de econo- - mis'ëhe positie van beide landenn5ar voren komen- bescher- als bevredigend worden be- m!n§ van degenen, die in een schouwd I mmc*er gunstige positie komen te Waarom heftige woorden strijd? Zonder twijfel bestaat een aan zienlijk verschil in het nominaal loonpeil, aldus de minister. Maar dit bestaat al 3V2 jaar. In die tijd nam de Belgische industriële ex port naar Nederland ongekende verhoudignen aan. Ieder jaar overtrof deze de industriële in voer uit Nederland. Drie jaar lang heeft men hier' geen aandacht aan geschonken; integendeel, het verschil in devaluatiepercentage dat er voor een aanzienlijk ge deelte de oorzaak van was, werd beschouwd als een stap die het monetaire evenwicht en daarmede de economische eenmaking der landen zou bevorderen. De minis ter wilde het loonprobleem niet ontkennen, maar waarschuwde wel tegen een schromelijk over drijven. Een oplossing vraagt actie van beide partijen. Zou dit nieuwe handelsbele;.._neringen betekenen, een vorm van protectionisme, dan zou dit dodelijk zijn voor de Europese integratie. Men heeft de invoertarieven niet omlaag kun nen krijgen. Dit is typerend in een tijd van hoogconjunctuur en bewijst de kracht van het pro tectionisme. Het zal krachtiger verkeren. De plannen om tot een heid te geraken zullen dan ook op een zware proef gesteld wor den. Wij hebben altijd de hoop gehad, dat de Benelux de roep om protectionisme zou kunnen weerstaan, want Nederland en België zijn twee landen, die in de strijd om de vrijhandel alles te verliezen en te winnen hebben. Nu stelt men wel plotseling voor het eerst na een reeks van gunstige jaren, dat de concurren tieverhoudingen in Europa min of meer gelijk zouden moeten worden gemaakt, wil de vrije handel integraal kunnen worden toegepast. Wij zullen er goed aan doen ons scherp te realiseren, welk een voor de vrije handel fa tale gedachte daarmede wordt ge ïntroduceerd. Minister v. d. Kieft haalde de woorden aan van oud-minister Heymans van België, die wees op de grote toonverschillen in de V.S., die niet hebben geleid tot werkloosheid en verplaatsen van industrieën. Minister v. d. Kieft pleitte aan het slot van zijn rede voor coördinatie, een gezamen lijke welvaartspolitiek, met prin cipiële handhaving van het vrije onderlinge verkeer. Dit is een grootse taak. De positie van Ne derland en die van België hebben deze landen de kans gegeven een historische rol te vervullen in de vorming van het toekomstige Europa. De historie zal hen oor delen naar de wijze, waarop zij dit, kleinhartig of stoutmoedig, zullen hebben gedaan. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren z.h.s. het wetsontwerp aanvaard tot afschaffing van het Omzetbelastingtarief van 30 pet. Het ontwerp ivas diezelfde middag in de af delingen onderzocht. De griffier las het voorlopige ver slag voor en dit iverd mondeling door de Staatssecretaris van Financiën beantivoord. Deze spoedbehandeling was nodig, omdat het gevaar dreigt, dat de artikelen, waarop het weeldetarief van toepassing is, in afwachting van de afschaffing niet meer zullen worden verkocht. De woordvoerder van de PvdA, de heer van Tilburg, wilde zich critisch opstellen tegenover een leuze „belastingverlaging voor het bedrijfsleven" zonder meer. Wat het wetsontwerp betreft, be treurde hij het, evenals zijn par tijgenoot Hofstra in de Tweede Kamer, dat deze maatregel was losgemaakt van het complex van maatregelen, dat is aangekon digd in verband met de bevor dering van de werkgelegenheid. Mr. Teulings (KVP) achtte dit geen bèzwaar. Ook al ware geen complex van maatregelen aan gekondigd dan zou de voorgestel de afschaffing toch nodig zijn. De regering heeft zich indertijd ge realiseerd, dat dit hoge tarief nadelige gevolgen voor de werk gelegenheid zou kunnen hebben, maar de toen aanwezige omstan digheden lieten geen keus. Nu gebleken is, dat de werkgelegen heid in diverse bedrijfstakken in derdaad de kwade gevolgen on dervindt, terwijl de omstandig heden verbeterd zijn, ligt het alleszins voor de hand, dat de verhoging met spoed ongedaan wordt gemaakt. De wijze waarop de PvdA- woordvoerder in de Tweede Ka mer het wetsontwerp was tege moet getreden, kon mr. Teulings niet bekoren. Als dit een voor proefje zou zijn, aldus de KVP woordvoerder, dan belooft dat weinig goeds voor de behande ling van de voorstellen, die de regering heeft aangekondigd. De staatssecretaris deelde mede, dat de desbetreffende ontwerpen het departement van Financiën hebben verlaten. Beheersinstituut In de eerste na-oorlogse jaren heeft er nog al het een en ander ontbroken aan de werkwijze van het beheersinstituut. Voor de Rekenkamer is dat aanleiding geweest om geen fiat te geven aan uitgaven, die in de jaren '46 tot '49 door dit instituut werden gedaan. Het wetsontwerp, dat de Eerste Kamer gisteren behandelde, doet nu wat de Re kenkamer niet heeft willen doen. Het zet een streep onder de uit gaven over die jaren tot een be drag van ruim 66 millioen. De heer Reyers (CH) wilde de toe zegging dat eerst nog een onder zoek zou worden ingesteld naar de ernstige gevallen, maar minis ter Donker achtte dat onbegon nen werk. In die eerste jaren heeft het beheersinstituut zeker niet feilloos gewerkt, maar ook bet normale staatsapparaat moest nog op gang komen. Sinds 1950 heeft de Rekenkamer geen bij zondere klachten meer. De mi nister verwachtte dat in '55 wel licht kan worden overwogen in hoever men de taken van het beheersinstituut aan andere or ganen kan overdragen. Het ont werp werd z.h.s. aangenomen. Tegen de heer Reyers (CH). Begrotingen De Eerste Kamer had gister middag ook nog enkele kleinere begrotingen af te handelen, waarin het de vorige week was blijven steken. Bij de behande ling van het Zuiderzeefonds deel de minister Algera mede, dat be sloten is om een aantal tuinders, die gedupeerd zijn door de z.g. „aardappelmoeheid" andere grond te bieden in de Noord Oostpol der. Over de uitvoering vindt echter nog overleg plaats met „financiën". Bij dat overleg hoort ook de, vraag, die door de heer Hoogland (PvdA) ter sprake was gebracht of op de nieuwe grond niet en kel behuizingen maar ook be drijfsgebouwen moeten komen. Bij de begroting van de P.T.T. kwam de nog steeds niet op geloste kwestie van de radio distributie ter sprake. Minister Algera hoopte dat hij spoedig het resultaat zou kunnen mededelen van de besprekingen, die met de vroegere eigenaars worden ge voerd. Beide begrotingen werden z.h.s. aanvaard. PARIJS, 6 Mei Functiona rissen van het Staatsbedrijf Re nault hebben vandaag aan gekondigd, dat de fabriek ten gevolge van een staking stil gelegd zal moeten worden, waardoor 37.000 arbeiders wer keloos worden. De werkzaamheden aan de lopende band zijn geheel ge stagneerd, doordat op 15 April een kleine groep arbeiders in de carrosserie fabriek in staking is gegaan. Eerst staakten 5.000 arbeiders. Deze gingen later op 1500 na weer aan het werk. Vervolgens baanden een paar honderd arbeiders zich een weg in de fabriek en bezetten deze. Volgens de leiding van de Renault fabrieken is door deze staking een productie van zes tot zeven duizend auto's verlo ren gegaan. De arbeiders in de carrosse- riefabriek eisen 25 francs op slag per uur en verlenging van hun vacantie van twee tot drie weken. ATHENE, 6 Mei (A.P.). Griekenland zal bij de Ver. Naties protesteren tegen de „nieuwe schending van Grieks grondge bied door Bulgarije". Dit werd vandaag officieel in Athene bekend gemaakt. Gisteren zou volgens Grieken land een groep Bulgaarse soldaten naar het eiland Gamma in de rivier de Evros zijn overgestoken. De Evros vormt de grens tussen Griekenland en Bulgarije. Er zijn reeds waarnemers van de Ver. Naties ter plaatse. Tsjech over Rusland WENEN, 6 Mei Het Tsjecho- slowaakse weekblad voor com munistische schrijvers en andere kunstenaars „Literarni Noviny", heeft vandaag al het geschrijf over het Russische vredesoffen sief „een hoop Westerse onzin" genoemd en in een uitvoerig ar tikel betoogd, dat de Sowjet po litiek niet is gewijzigd. Diplomaten te Wenen zien in deze volmondige erkenning een mogelijk bewijs voor de gegrond heid van het in het Westen toe nemende gevoel, dat de vredes campagne van het Kremlin slechts propaganda is. Twee chauffeurs en vier bus passagiers werden in Amsterdam gewond toen een bestelauto van het Dierenasyl en een gemeente bus van lijn 10 met elkaar in botsing kwamen. De bus schoof door de botsing het trottoir op, tegen de pui van een ijssalon aan, waar de eigenaar, die juist twee kinderen een ijsje had verkocht, zijn jonge klanten nog nèt voor de toonbank weg kon rukken. Het viel echter mee: hoewel de bus met een klap tegen de pui vloog, bleef zelfs de grote spie gelruit heel. De chauffeurs moes ten door toeschietende burgers uit hun benarde positie worden be vrijd, maar zij noch de passagiers werden ernstig gewond; allen konden naar huis terugkeren. De stoffelijke overschotten van het Maandag j.l. bij een tram ongeluk in de hoofdstad omge komen Britse echtpaar zijn gis termorgen volgens Engelse ker kelijke traditie in alle eenvoud op Zorgvlied ter aarde besteld. Een veertiental personen stond rond de groeve geschaard toen de geestelijke de gebeden uit sprak. Vooraf was in de Episcopal Church aan de Groenburgwal een korte uitvaartdienst gehouden, waarin voorging chaplain Donald C. Mossman. De dienst werd o.a. bijgewoond door een vertegen woordiger van het consulaat en de bestuurder van de tram, waarmede het ongeluk is ge schied. Deze had ook een bos seringen op de kist doen leggen. LONDEN Het vooronder zoek tegen John Christie, is be sloten. Hij zal zich voor de recht- ter moeten verantwoorden voor de vier hem ten laste gelegde moorden. De 55-jaar oude Christie ver klaarde onschuldig te zijn aan de moord op vier vrouwen in zijn achteraf gelegen apparte ment in Londen. Christie werd 31 Maart ge arresteerd, nadat naar hem in geheel Groot Brittannië gezocht was. De geest van Thimothy Evans, die in 1950 gehangen is, waarde door de kleine rechtszaal, toen Christie daar voor de zesde maal verscheen. Evans, een 19 jaar oude sol daat, werd veroordeeld wegens de moord op zijn vrouw en 14 maanden oude dochter. Hun ont zielde lichamen werden eind 1949 aangetroffen in een kamer, welke grensde aan de flat van Christie. Christie was de voornaamste getuige in het proces Evans. Evans, die aanvankelijk bekend had schuldig te zijn aan de moorden, trok later in de getui genbank zijn bekentenis in en gaf Christie de schuld. Christie ontkende echter met kracht de Generaal De Gaulle heeft mee gedeeld dat zijn partij, de Franse Volksconcentratie (R.P.F.), niet meer als een georganiseerd li chaam zal deelnemen aan ver kiezingen of aan het parlemen taire leven. De partij heeft bij de jongste verkiezingen ernstige verliezen geleden. beschuldigingen van Evans. De verdediger Derek Curtis- Bennett haalde het proces- Evans weer voor de geest door 10 minuten lang de voornaam ste getuige-a-charge aan de tand te voelen. Tijdens het verhoor verklaar de de inspecteur van politie, Albert Griffin, dat Evans blijk baar niet op de hoogte van de dood van zijn dochter was, toen hij voor het eerst bekende zijn vrouw vermoord te hebben. Hij was het met Curtis-Ben nett eens, dat Evans beweerd had, dat hij zich van het lijk van zijn vrouw ontdaan had, door dit in een riool te laten zakken en dat dit kennelijk niet de waarheid was. Curtis-Bennett merkte op: „Uit dit alles volgt, dat indien het Openbaar Ministerie gelijk heeft, dan bevonden zich twee moor denaars in hetzelfde huis?". Grif fin antwoordde met ja. „En twee mensen, die mensen op dezelfde manier worgden en doodden?" „Ja." „En al de tijd, dat het proces Evans duurde, bevonden zich nog twee stoffelijke overschotten be graven in de tuin?" „Het is mogelijk." Lewis Nicholls, de voornaam ste wetenschappelijke medewer ker van Scotland Yard, verklaar de, dat de drie lijken in de kast alle tekenen vertoonden van ver giftiging door kolendamp en van wurging. Curtis-Bennett toonde hem een klein flesje uit de flat van Christie. Nicholls verklaarde: „Dat fles je bevat genoeg natrium cyanide om 30 of meer mensen te ver giftigen." Christie heeft zelf in een ver klaring, welke reeds eerder tij dens hét proces voorgelezen was, betoogd, dat de moord op zijn vrouw een geval van euthanasie geweest was om haar të verlos sen van pijnen. Christie zal terecht staan in Old Bailey rechtsgebouw. De datum is nog niet vastgesteld. De opvarende Oliver Clausen, een correspondent van Ass. Press in Kopenhagen, vertelde: „Het was een nevelige grijze morgen, maar het was niet mis tig. De botsing vond om onge veer 4.30 in de morgen plaats toen alle passagiers zich nog in bed bevonden. Wij werden uit onze bedden geworpen en be laagd door stoom, terwijl de olie en het water overal vandaan scheen te komen. Er was heel wat verwarring. De mensen holden rond, schreeu wend „wat is er gebeurd", maar er was geen werkelijke paniek. Veel passagiers waren gekleed in pyama's en allerlei rare kle dingstukken. Binnen een paar minuten waren de eerste red dingsboten uitgezet, waarbij de vrouwen en kinderen voorrang hadden. Een Amerikaanse luitenant vertelde: „De mensen gilden in het donker. Er werd geschreeuwd „verlaat het schip" en „wij zin ken". De vrouwen en kinderen werden het eerst in de reddings boten geholpen, maar de boten waren zo overvol, dat het onmo gelijk was te roeien en zij dreven hulpeloos rond, totdat zij op gevist werden. Wij visten de gewonde Duitser, Gunther Harman (wiens voeten verbrijzeld zijn) uit de zee. Hij dreef kreunend op het water." De heer F. J. Peters uit Maas tricht beschreef hoe een jongen uit een patrijspoort van de Duke of York klom en in zee sprong. Een van de leden van de beman ning van het schip dook de jon gen na en slaagde erin de jongen te redden. De heer Peters droeg een overjas over zijn pyama. Onze hoornblazer blies het: „Staakt het vuren", en daarna: „Ontlaad geweer op de plaats rust". Ik richtte me op, reikte me uit en keök om me heen. Het was een merkwaardig ge zicht. Bij elk schietgat stond een half-aangeklede, of soms bijna naakte soldaat, met aan zijn voe ten een aantal lege patroonhul zen en in een paar gevallen een plas bloed. Terwijl ik nog keek, zakte een van deze figuren langzaam op de grond, bleef een ogenblik zit ten, en viel toen achterover, Zijn hoofd sloeg met een bons op de grond. Het was Blanc, de zee man. Lejaune kwam van het mid den van het dak toelopen. „Hier" riep hij, „plaats noch tijd voor drukkers". Hij pakte de man bij zijn schouders, tilde hem op en smeet hem ruw in een schietgat. Daar zette hij het liöhaam in positie. Blanc was dood; hij leunde tegen de muur, zijn borst tegen de schuine kant van het schietgat. Lejaune legde het ge weer op de platte onderkant van het gat, één dode hand aan de trekker, de andere wat naar vo ren. „Als je niet meer nuttig zijn kunt, mijn vriend", spotte hij, „doe dan alsof. Als je goed ge noeg kijkt, zie je misschien de weg naar Marokko wel". Daarna gaf hij zijn orders. Kor poraal Boidini moest een derde gedeelte nee naar beneden ne men, ze hun kleren laten aan trekken en ze goed laten eten. Bij het eerste schot of alarmsig naal moesten allen weer direct boven komen. Ais 't rustig bleef ■moest na tien minuten de helft van de rest naar beneden. Daarna het laatste deel. In een half uur moesten allen klimbim weer op hun post zijn. Verder liet hij de munitie aan vullen en nieuwe emmers water bij de poort brengen. „Ze kunnen wel weer eens proberen een fikkie te stoken", argumenteerde hij. „Sergeant Du- pré, geen enkele gewonde gaat naar beneden. Breng de eerste- hulp-trommels naar boven. Zijn alle gevangenen uit de cellen?" Hij keek in 't rond, een com petente, energieke en dappere militair. „En waar is Schwartz?" vroeg hij. „Hier hond, naar de uitkijk post en houd de oase in de ga ten. Let op die palmen toi- dat de Arabieren je te pakken krijgenJe hebt daarboven nog wat tijd om complotten uit te denken...." en hij legde zijn hand aan zij,n revolver, en keek Schwartz dreigend aan. Schwartz klom de ladder op die naar de hoge uitkijkpost leidde'. Heit was de meest gevaarlijke plaats van 't fort. „Gebruik je ogen jullie", brui- de hij tegen ons, „en schiet als er wat te schieten valt". Tien minuten later keerde Boi dini terug met de soldaten die hjj meegenomen had. Ze zagen er nu uit alsof ze zo van 't appèl kwamen, en namen hun plaatsen weer in. De tweede groep verdween en keerde terug. Verdwenen waren alle tekenen van eafard, muiterij en opwinding. Dit waren kerels: sterke, gezonde soldaten, die hun mannetje stonden als 't op vech ten aankwam. Ik kwam in de derde groep. Haastig slikten we onze soupé naar binnen, tezamen met grote stukken brood. „Dat's toch beter dan muite rij", zei Michael tegen me, met bolle wangen. „We moesten ze 'n bedankje sturen". „Daar hebben we nog tijd ge noeg voor, denk ik. Voorlopig zie ik ze nog niet weggaan". „Ik denk dat ze zich ingraven in de heuvels om het fort", be aamde Michael. Dan gaan ze daar gezellig wat liggen schie ten". „Dus een echt beleg? Dat kon er nog wel eens niet zo vrolijk voor ons uit gaan zien. Weliswaar zullen we tien van hen doodschie ten tegen zij één van ons, maar op de duur loopt het mis met ons". „Versterking uit Tokotoe?" vroeg Michael. „Honderd tachtig kilometer hier vandaan! Geen telegraaf. Een heliograaf kun je ook niet gebruiken in een vlakke woes tijn, zelfs als ze zover zouden reiken". „Daar is je kans voor de me daille militaire", spotte Michael. „Meid je bij Lejaune en zeg: Broeder, vreest niet. Uit eigen kracht schrijd ik door de ring Uwer vijanden. Nou, en dan doe je dat, hè?" ,,'s Nachts zou het kunnen" mijmerde ik. „Vast niet. Deze vrolijke jon gens zitten de hele nacht om ons heen, duim aan duim en pink aan pink, als bij een spiritistische séance. „Naar boven", brulde Boidini. Alles was in orde. De Arabie ren konden komen. Lejaune liep als een tijger in een kooi het dak rond. „Hé, jij daar, baardaap!" riep hij naar Schwartz. „Zie je nog niets?" „Alles is stil mon Adjudant", antwoordde Schwartz. Een ogenblik daarna riep hij iets, maar zijn stem werd ge smoord in het geduid van scho ten. Overal om het fort heen barstte geweervuur los. De Ara bieren waren, zoals Michael al verwacht had, achter de toppen van de heuvels om ons heen gaan liggen en gaven een regel matig vuur op ons af. Ze waren nu heel moeilijk te zien, en een man in een sdhiet- gat was nu even kwetsbaar als een Arabier die zijn hoofd even boven de heuvelrand uitstak om te schieten. (Wordt vervolgd^

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3