NOORDHOlLANDSj Krijgsgevangene der roden in Nederland teruggekeerd Vijf doden, twaalf gewonden Vollech* '»c ffoed keu ring van het Nederlandse leger plan Stalin's zoon uit Moskou gevlucht Arie Biever spreekt gebroken Hollands Nog 2 personen vermist Dagblad voor Allernaar en omgeving Hoe het was in het kamp 110,9 millioen Strassburger verdronken Aan ons «ednld komt een einde Vietminh op terugtocht Europa maakt geschiedenis Herenigd met zijn jong gezin In Rampenfonds Trieste balans van de scheepsramp Koninklijk Paar te Kjeller Minister Staf over de Nato-conferentie Vertrouwen in Juin Levenslang wegens roofmoord Malenkov tegen Mao Tse Toeng? familieberichten 20 et, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke KÊ korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. JflBW Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per JE week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, - minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 8 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12774 II. (slot). In nog breder verband moet men bedenken dat een politieke vrede tussen Oost en West de tegenstelling tussen communisme en democratie niet wegneemt. Het zou er dan nog veel meer dan tot nu toe om gaan welk stelsel in de practijk de beste vruchten kan afwerpen. Oud minister v. d. Brink heeft bij een debat de vroe gere communistische afgevaardig de Hoogcarspel eens onomwonden toegegeven, dat een totalitaire staat, die mensen en bedrijven naar believen en tot elke p r ij s kan dirigeren, ongetwijfeld in staat is om machtige economi sche successen te bereiken. Wil dit zeggen dat daar dus minstens een dirigistisch Europa tegenover zou moeten staan? Dat niet, en eén andere K.V.P.-woordvoerdster mej. Klompé, kwam daartegen in dit debat nog eens uitdrukkelijk waarschuwen, maar wel is een Europa nodig dat door middel van een nationaal en boven-nationaal publiekrechtelijk georganiseerd bedrijfsleven zijn tot nu toe ver splinterde krachten bundelt, ten einde zo ook te voorkomen, dat het misschien door de voordeur uit te laten communisme niet weer door de achterdeur met mil- lioenen werklozen binnenkomt! Met de communisten bleken bij het debat van de afgelopen week ook de Staatkundig Gereformeer den tot de weinige te behoren, die in het Nederlandse parlement de mogelijkheid van een nieuw Europa niet ernstig willen nemen of, hier kan zeker beter gezegd zijn: niet kunnen nemen. Voor ds. Zandt is de poging om tot dat nieuwe Europa te komen een andere toren van Babel, voortko mend uit menselijke hoogmoed. Hier uitte zich weer dat zich zelf kluisterende christendom, waar mej. Klompé zo prachtig tegen over stelde, dat wij toch door Christus verloste mensen zijn, geroepen om aan de verwezenlij king van Gods plannen mee te werken. En heeft ook Z. H. de Paus niet onlangs tot de deelne mers aan de internationale Pax- Christi-bedetocht gezegd, dat „de katholieke wereld en de katho lieke organisaties de vredeskrach- ten bezitten, die de noodzakelijke voorwaarden vormen voor de po litieke en economische eenwor ding van Europa?" Zo bezien gaat de gewichtige mogelijkheid, die onze generatie in het ideaal van een nieuw Europa wordt geboden, zelfs het karakter krijgen van een christelijke roeping, waarop trouwens ook dr. Kortenhorst de nadruk legde. Ds. Zandt had ongetwijfeld ge lijk toen hij betoogde, dat ook al na de eerste wereldoorlog de Europa-gedachte heeft geleefd. Wie daar de jongste geschiedenis nog eens op na slaat, zou het zelfs bang te moede kunnen wor den. Men leest daar van een pan- Europacongres in Wenen, van plannen voor een Europese grondwet, die ook onderwerp van dit debat waren, van tegen stellingen tussen federalisten en „functionarissen", zoals wij die ook nu kennen. Maar een vooral christelijk ge fundeerd idealisme en wie denkt hier ook weer niet aan het belang om mede hierom de poli tiek vanuit de christelijke levens beschouwing te blijven voeden? zal ditmaal hopelijk wel kun nen slagen, te meer omdat wij al wezenlijk verder zijn dan toen. Men denke aan de Europese Ko len- en Staalgemeenschap en de heer Nederhorst heeft bij het de bat op bemoedigende wijze ver teld, dat bij de werkzaamheden in dat eerste boven-nationale orgaan al meermalen gebleken is, dat deze eerste stap als het ware dwingt om verder te gaan. Maar hoe gaan wij verder? De discussies, die bij het debat daar over werden gevoerd, waren vooral belangrijk voor de minis ter van Buitenlandse Zaken achter de regeringstafel en voor de Ka merleden, die zich straks opnieuw m Straatsburgs verband met de vorm van een Europese politieke gemeenschap zullen bezighouden. Men kan deze functionarissen be nijden, want niet zonder reden groette Bidault de makers van het ontwerp voor een Europese grondwet met dezelfde woorden, die Elisabeth tot de stichters van het Engelse Empire sprak: „Ge groet, gij pioniers" maar aan de andere kant moet men ook niet SCHIPHOL7 Mei. Arie Biever, de enige Nederlandse vrijwilliger van het Nederlandse detachement van de Ver enigde Naties, die door de Noordhoreanen gevangen tvas genomen en thans is uitgewisseld, is, na 31 maanden Korea, vanavond om kwart voor acht met het lijntoestel van de K.L.M. uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd. Hij werd op het platform begroet door zijn vrouiv en zijn twee dochtertjes. „Ja, dat is hij", riep vanavond de 30- jarige mevrouw Agues Biever en zij holde naar de trap van het vliegtuig, dat zojuist uit het Verre Oosten tvas aangekomen. Een seconde later hield Arie Biever zijn vrouw bijna een mi nuut lang in zijn armen. Vervol gens kregen de kleine Bievertjes, Annetje en Beppie, resp. 4 en 3 jaar oud een knuffelbeurt, en daarna was het de vader van Arie, die zijn teruggekeerde zoon omhelsde. Pas toen kreeg de lui tenant kolonel W. D. H. Eekhout, oud-commandant van het Neder lands detachement, gelegenheid zijn vroegere soldaat Biever de hand te drukken en hem te feli citeren met zijn behouden terug komst in het vaderland. Arie sprak gebroken Neder lands. Ruim 27 maanden gevan genschap in een Noordkoreaans kamp als enige Nederlander is daarvan de oorzaak. Arie spreekt nu Engels en Nederlands door elkaar. „Bent u tijdens uw gevangen schap goed behandeld?" „In het begin was het afschu welijk. We kregen niets te eten en wat we dronken was zo slecht, dat we er ziek van werden. Ik heb tweemaal op sterven gelegen en veel dysenterie gehad. In die eerste kampen, waar we met 1500 jongens zaten, stierven er zeven per dag. Maar later werd het veel en veel beter. Misschien was dat het gevolg van de vredes onderhandelingen, die toen be gonnen." „Ze namen mij op een dag mee, vroegen mij of ik vrouw en kinderen had en of ik van ze hield. Toen ik dat bevestigd had, stak een officier me zijn geweer 's-GRAVENHAGE, 7 Mei Tot op heden is in het Na tionale Rampenfonds een bedrag van f 110.9 millioen bijeengebracht. Dit is ten opzichte van gister weer een vooruitgang van een ton. in de rug en zei me, dat ik alles van mijn land vertellen moest, anders zou ik mijn familie niet meer terugzien. Ik heb ze toen het een en ander verteld. Ze wis ten namen van vliegvelden en van kazernes. Ik heb o.a. een vliegveld bij Woerden neergelegd en boerderijen in de buurt van Scheveningen aangewezen als kazerne. Maar ik zal eerlijk zijn: later ben ik van mijn kant wat gaan strooplikken. Als gevangene moest je met de bewaking van het kamp goede vrienden blijven Het leven werd toen heel wat prettiger. Twee dagen voor de uitwisseling kreeg ik flesjes le vertraan te slikken om wat op te knappen en dat heeft goed ge holpen ook." „Vertel je landgenoten dat wij hier in Noord Korea een vrede lievend volk zijn", was de vaar- welboodschap geweest, toen Arie Biever werd teruggestuurd. Gewerkt is er in de kampen niet, wel werd er veel gedoceerd. „Ik heb heel veel van de poli tiek geleerd", vertelde Biever voorts, „uiteraard veel van het communisme. Een enkeling onder de gevan genen is er wel bekeerd, doch op de overgrote meerderheid kregen de Chinezen met hun leerstellin gen geen vat." Schagen zag een geschenk van de gemeenten Schagen, Bar sing erhorn, Wiering er waard en Wieringermeer, bestemd voor het rampgebied op Noord Beveland vertrekken. Het geschenk bestaat uit een collectie van 46 stuks rundvee, 4 fokzeugen, 50 biggen, 16 een-jarige fokooien en 1 Shetlandse pony, alles bijeen ter waarde van ongeveer f30.000.De foto toont de aankoopcommissie en de burgemees ters der vier gemeenten rond de pony, die bestemd is voor de melkboer. Deze man bezat vóór de ramp een melkzaak en 12 koeien, doch alles ging verloren. Zijn wens was een klein paardje, zodat hij de melk zou kunnen blijven rondbrengen. Op de voorgrond 2de van links burgemeester Wognum van Scha gen, 4 de van links (op de achtergrond) burgemeester Blaauboer van Bar sing erhorn, 3 de van links burgemeester Kloeke van Wieringerwa ard, 2de van rechts burgemeester Loggers van Wieringermeer, 4de van rechts (met hoed) de heer Holtrop, gemeentesecretaris van Schagen, schuin naast deze de heer Jaspers. HARWICH, 7 Mei. Volgens de laatste berichten zijn bij de ramp van de „Duke of York" vijf mensen om het leven gekomen. Twaalf personen werden gewond. Van daag hebben werklieden het stoffelijk overschot van twee vrouwen en een man uit het schip gehaald. Een woord voerder van de Britse Spoorwegen deelde mede, dat het lijk van nog een vrouw in het wrak klem zit. Van de vijf doden behoren er vier tot het vrouwelijke en een tot het mannelijk geslacht. minder hun zware verantwoorde lijkheid meevoelen. Ons Europese idealisme mag ons niet verhinderen om reëel te denken en hiervan uitgaande heeft de gehele Kamer dan ook nog eens benadrukt dat een land als het onze niet aan een Euro pees gezag kan meewerken, zon der dat te c-tover het teloor gaan van eigen bevoegdheden de zeker heid staat, dat ook, zij het gelei delijk, de handelsbelemmeringen zullen wegvallen; een eis, die ook van de zijde van de regering nog eens met klem werd onderstreept. Zal Nederland deze eis verwe zenlijkt kunnen krijgen? En zal het anders de verantwoordelijk heid moeten nemen voor een on beschreven bladzijde in de Euro pese geschiedenis? De ministers van het z.g. kleine Europa zijn inmiddels al weer bijeen om zich over het ontwerp voor de Euro pese grondwet te beraden. „De wereld is niet razend gemaakt", zei de heer Schmal bezwerend, maar de beeldspraak van de heer Nederhorst, „wij zijn een vlot in een fel stromende rivier en kun nen nog slechts zo goed mogelijk sturen", benaderde de waarheid wellicht dichter. De lijst van slachtoffers van de aanvaring van de „Duke of York" is met vijf doden en 12 gewon den nog niet definitief gesloten. Een woordvoerder van de Britse spoorwegen heeft mede gedeeld, dat na controle van de overlevenden gebleken is, dat er van twee passagiers nog steeds niets bekend is. Het is echter mogelijk, dat zij op het laatste ogenblik niet aan boord gegaan zijn, ofschoon hun namen wel op de passagierslijst voorkomen. De woordvoerder wilde niet de namen van de twee vermisten opgeven. In ieder ge val is niemand meer op het schip opgesloten. Koningin wint harten aller Noren Het hoogtepunt van het Ko ninklijk bezoek aan Noorwegen vormde Donderdagmorgen het bezoek aan het Noors-Nederlandse instituut voor atoomenergie te Kjeller ten Noorden van Oslo. Er werden enkele kleine zilve ren viking scheepjes in de reac tor geplaatst, die door de stra ling radio-actief werden. Na die korte straling te hebben onder gaan werd aan de Koningin een bestraald zilveren viking scheepje aangeboden. Dondefdagmiddag bracht H.M de Koningin een bezoek aan het rijksziekenhuis. Het bezoek be trof de kinderafdeling. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de scheepswerf „Akers Mek. Verksted". Hij werd vergezeld door kroonprins Olaf en enkele hoge Noorse militaire autoritei ten. In Noorwegen heeft Koningin Juliana aller harten gewonnen, dat bleek vooral op de tweede dag van haar bezoek. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Noorwegen zijn aan een 56-tal Noren onderscheidin gen uitgereikt. Door Koning Haa kon werd een aantal Nederlan ders onderscheiden. Slechts één dode is tot nu ge ïdentificeerd n.l. de Britse Mrs. Margo Ansdell. Het is echter zo goed als zeker, dat de drie ove rige vrouwelijke slachtoffers Amerikaansen zijn. MOEDERDAGTAART VOOR KONINGIN JULIANA Een deputatie van de Neder landse banketbakkervereniging heeft, evenals vorig jaar, gister ochtend op paleis Soestdijk een moederdagtaart voor Koningin Juliana aangeboden. DRANKSMOKKEL IN NOORWEGEN OSLO, 7 Mei. De Noorse politie heeft Donderdag14.000 liter sterke drank te Toensberg aan de Oslofjord in beslag geno- nen. De smokkelaars, drie Duit sers en een Noor, kwamen met een oude Duitse vissersboot uit Nederland. De politie wilde hangen:' het onderzoek geen bijzonderheden verschaffen. STOCKHOLM, 7 Mei (AP) Carl Strassburger, directeur van het beroemde Circus Strassbur ger is vandaag verdronken ter wijl hij in een Zuid-Zweedse ha ven het inladen van circus ma teriaal gadesloeg. De 56-jarige Strassburger viel van de kade in het water. Een aantal personen sprong hem na. Zij slaagden er in hem aan wal te brengen, maar toen bleek hij reeds overleden te zijn. Gezonken schip gedeeltelijk gelicht Een gedeelte van het Duitse m.s. „Horst", dat op 18 Maart j.l. na een aanvaring met het Poolse s.s. „Robotnicza" op de Nieuwe Maas zonk, is gelicht. Het Duitse schip dat met erts was geladen, blijkt in tweeën te zijn gebroken. Het voorstuk is thans in de Waal haven aan de grond gezet. De eigendommen van de opvaren ien zijn geborgen. 's-GRAVENHAGE Minister Staf heeft gisteren nog eens be vestigd, dat op de Nato-conferen- tie te Parijs aan het nieuwe Ne derlandse legerplan de volledige goedkeuring is gehecht. Tevens is daar, zoals bekend, goedkeuring gehecht aan de over eenkomst over de infrastructuur der W. Europese verdediging. Dit houdt in dat in drie jaren een bedrag van 250 millioen pond zal worden besteed. Niet opgelost is echter nog het probleem der lastenverdeling. Hier is het, zoals de minister het uitdrukte, een kwestie van loven en bieden ge worden. Voorlopig zal echter een aantal objecten worden uitge voerd. „Men is", aldus de minister, „thans aan het praten over co ördinatie van de territoriale ver dedigingen." De paraatheid van de territo riale troepen is, wat Nederland betreft, nog het grote punt. In de Verenigde Staten heeft men. zo zeide de minister, echter wel be grip voor onze belangen in deze en de territoriale troepen hebben reeds kunnen profiteren van le veranties uit de V.S. Komende op het probleem der internationale bevelvoering, gaf de minister als zijn mening, dat hij het zou toejuichen als de Franse maarschalk Juin in zijn eventuele toekomstige functie als opperbevelhebber van de Centrale Europese strijdkrachten, tevens opperbevelhebber zou blijven van de landstrijdkrachten in de cen trale sector. Mocht men toch overgaan tot de benoeming van twee afzonder lijke bevelhebbers (een van alle strijdkrachten en een van de landstrijdkrachten) dan zag de minister niet gaarne twee Fransen op deze posten, maar zou hij de voorkeur geven aan een Frans man en een bevelhebber van een ander Navo-land. Hij was er van overtuigd, dat Juin een open oog heeft voor de Nederlandse omstandigheden. ZEGT DULLES NEW YORK, 8 Mei In een rede- te New York heeft de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, de communisten gewaarschuwd, dat het opperbevel van de V.N. in Korea niet bereid is, de wapen stilstandsonderhandelingen tot in lengte van dagen te rekken. „Wij verlangen oprecht en streven naar een eervolle vrede in Korea, doch wij zullen niet dulden, dat onze vijanden daar de vredesonderhandelingen als een list gebruiken om militaire voordelen te behalen", aldus Dulles. HANOI, 7 Mei De Vietminh troepen trokken vandaag nog steeds terug in de richting van Noordelijk Laos. Het Franse opperbevel weiger de echter te zeggen, of het de indruk had, dat de vijand van plan was de strijd te staken. Het Amsterdams Gerechtshof heeft vanochtend, conform de eis, de 39-jarige los-werkman G. L. uit Naarden en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum levenslange gevange nisstraf opgelegd voor de moord op de 72-jarige tuinder Manus Verheul. Ook in eerste instantie waren deze beide verdachten door de Amsterdamse rechtbank tot de zwaarste straf veroordeeld. Naar men zich zal herinneren waren het deze beide mannen, die op Woensdagochtend 20 Augustus jl. aan de Keizer Otto- weg te Naarden de oude tuinder verzochten voor hen een aantal boerenkoolplanten uit de grond te halen. Terwijl hij daarmee bezig was, grepen zij hem vast, dienden hem met een hamer harde slagen op de schedel toe en brachten hem met een dolk mes sneden in de polsen en de hals toe. Zij ontroofden de oude man vervolgens zijn portefeuille met f700 en maakten zich per rijwiel uit de voeten. Nog voor het slachtoffer de laatste adem uit blies, deelde hij, terwijl hij zwaar gewond in zijn tuin lag, aan een andere tuinder, die voorbijkwam, mede wie de daders waren. HET ENE GAT MET HET ANDERE GESTOPT 's-GRAVENHAGE De Haag se politie heeft de 54-jarige fili aalhouder D. J. K. gearresteerd, die verdacht wordt van verduis tering van goederen tot een waarde van ongeveer 12.000 gul den. K. is agent en filiaalhouder van een groothandel in hotelbenodigd heden, die voornamelijk glas en porcelein levert. In het verloop van de vijf laatste jaren is K. met betalingen aan zijn firma ten achter geraakt, omdat hij ontvan gen geld van klanten voor zijn huishouding gebruikte, in plaats van dit af te rekenen. Hij pro beerde lange tijd het ene gat met het andere te stoppen, maar kon tenslotte het steeds groei ende tekort niet langer camou fleren. K. heeft tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. c De Daily Sketch berichtte van daag dat luitenant-generaal Vas- sili Stalin, de zoon van de over leden Sovjet-dictator, met - een afschrift van het geheime testa ment van zijn vader, uit Moskou is gevlucht. Lt. gen. Stalin zou volgens be richten uit Moskou, in ongenade zijn gevallen omdat hij millioenen roebels teveel heeft uitgegeven voor de ontwikkeling van jacht vliegtuigen. Hij zou gedegradeerd zijn. In het geheim zou hij Mos kou hebben verlaten, met mede neming van een afschrift van het testament van Stalin, waarvan hij executeur is. Dezelfde krant meldt boven dien dat de Chinese communis tenleider Mao Tse Toeng het on genoegen van Malenkov heeft op gewekt door bevel te geven tot de invasie van Laos.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1