„Belgische regering weet niet hoe te handelen" ZATERDAG Middenstanders uiten fiscale verlangens DE KRONIEK VAN ksf eesten elaar Dag van het Rode Kruis Grote winst voor Labour Benelux in de Belgische pers Standaard; Niet alle schuld aan Nederlanders geven99 Vrije loonvorming in Holland geëist Kromstaf viering in 't Gooi President Eisenhower dringt aan op hoogste graad van weerbaarheid Canadese jeeps voor Nederland Garry Davis in Loudens ziekenhuis Vijf millioenste bezoeker op Schiphol Korreltjes ZATERDAG 9 MEI 1953 wachting door het KNMI ldig van Zater- Zondagavond: ND KOUD gemeen veel be- nkele verspreide wegend matige nd. Aanhoudend aar slechts hier nachtvorst. Pagina 3 INN AARS ZE WEEK sr, Vrouwenstraat ir. Dijkweg 439, An- aar, Stationsweg 5, jvaard Z. Streekweg 140, ïl. «1 jr., Gedempte Schagen. MINNAARS RPUZZLE Uitenboschstraat 68 ldik. Smidsweg 49 ulowna. veer. Dorpsstraat venhorn. uwenbeweging ID ZUID Don- neld de R.K. Vrou- par. H. Dionysius, ast in de zaal van enboer. van deze avond F. B. Kooijmans die voorheen do- in 1940 Katholiek et zijn vrouw en end verhaal vertel- n leven en zijn be- .ze werden er ver- agen gesteld die de ins naar genoegen Limmen Tot' besluit van het mma hield de.K.A.B. op de bevnjdmgs- elavond voor de le- a dames. Opgevoerd htige blijspel ,,Drie is een groot succes temeer daar vele ior het eerst op de men. orzitter Jac. Dekker, tok zijn dank uit aan oelers. Het was een de avond laar-Nuijens werden geboren, waarvan er en zijn, met 40 klein- gom is 75 en de bruid enieten eveneens een ïdheid. De bruidegom en en Omstreken een ide, want hij reed ja- bodedienst van Lim- llkmaar, welke dienst zijn zoon werd voort as mede-oprichter van ijdersbond „Recht en -nede-oprichter van de urgerwacht, waarvan ng commandant was. nog commissaris van de Harmonie, waar- neens 25 jaar werkend lok in het parochieel - heeft hij zich als ster verdienstelijk ge- oeide bruidsparen zeer aan belangstelling ont- ze beste wensen vanaf uitbreidingsplan defi- zou zijn, voordat de rd toegewezen, i.v.m. bezwaren tegen het splan. stel tot verkoop werd n, met de heer Veldt eelte van de Kramers- 5 Oude Schulpweg zal pënbaar verkeer wor- okken in verband met fpaats. t contract met de PEN vering van electriciteit oemalmg was afgelopen nieuw contract goed- 5e stroom zal onder 'n male verhoging worden De raad ging accoord □heffing van Intercom- Bureau Noord-Holland ir de wederopbouw in e gemeenten zover is dat het langer voort an dit bureau niet nood- s. oenverordening inzake Isluitingswet zal worden n die mate dat het ver- nat in art. 2 vp de litingswet 1951 niet za] de periode van 15 Mei iet 15 Sept., van 9—22 r die winkels waarin 9 koek, banket, suiker- fruit, sigaretten, fotogra- tikelen e.d .worden ver oor het grote aantal kin- in seizoen-inwoners het s op de scholen gevaar lopen, zal voor deze een dependance worden waartoe het gebouwtje zal worden gehuurd, op an de gemeente Amster- aar de kinderen thuis- Castricum zal voor de i zorgen, daar deze ook en gebruik zullen wor- emd. onderwijzeres aan de chool benoemde de raao ntink uit Culemborg, mo- werkzaam in Leerdam- de enige die op de voor- vas geplaatst, zodat ae g geen moeilijkheden ap- BRUSSEL, 8 Mei Onder het opschrift „Belgische be sluitloosheid tegenover Nederlandse vastberadenheid" schrijft „De Standaard" hedenmorgen, dat men redelij kerwijze had mogen verwachten, dat eerste minister Jean van Houtte de Kamer van Volksvertegenwoordigers beter zou hebben ingelicht aangaande de bedoelingen van de regering ten aanzien van de Benelux. De waarheid is ech ter aldus het katholieke blad dat de regering niet weet, wat zij moet doen. De zaak is dan ook niet zo gemakkelijk. De douane-unie opzeggen of een stap achteruit doen op de weg naar een economische unie, is een in internationaal opzicht gevaarlijke beslissing en het standpunt van het ministerie van Buitenlandse Zaken moet dan ook noodzakelijk in botsing komen met dat van talrijke in dustrieën. De standaard is van oordeel dat Van Zeeland de Ne derlanders met hun eigen woor den wil vangen. Zijn plan zou er in bestaan de toepassing van de economische unie te verzachten door middel van de overgangs bepalingen die voorzien zijn in het Nederlandse voorstel betref fende een Europese douane-unie. „Dit is wellicht een diplomatieke houding aldus de Standaard, maar Nederland zal ons moeilijk kunnen weigeren wat het alle andere Europese landen biedt. Benelux zou wel veel van zijn inhoud verliezen doch zou niet temin blijven bestaan. De schijn zou gered zijn en dat is voor de kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken van belang". Het blad twijfelt er echter aan of Nederland wel gemakkelijk in die richting zal willen marcheren en het wijst in dit verband op de uitlatingen van de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers Twijnstra en de mi nister van Financiën v. d. Kieft. Wat de kern van het vraagstuk betreft, moet men objectief zijn, aldus de Standaard. Nederland heeft wellicht te veel de lonen gedrukt doch wij hebben ze te veel boven het gemiddelde Euro pese peil laten stijgen. In België klagen de werkgevers zelf over de hoge lonen en zij redeneren niet anders dan de heer Twijnstra. Tenslotte merkt het blad op dat het misplaatst is op de Ne derlanders af te geven. Het acht het treurig in Vlaamse kranten te moeten lezen dat minister van de Kleft een pedant is en hij niets dan sophismen en algemeen heden ten beste heeft gegeven. Het Franstalige Antwerpse blad „La Metropole" schrijft dat men in gewoonlijk goed ingelichte kringen van oordeel is dat er geen sprake van kan zijn de Benelux op te geven. Daar het onmogelijk is de Nederlanders te verzoeken hun loonpolitiek plot seling te wijzigen en verscheidene Belgische takken van industrie anderzijds de Nederlandse con currentie niet kunnen verdragen, aldus het blad, blijkt het nood zakelijk in gemeenschappelijk overleg beschermende maatrege len te nemen. Wat de aard van deze maatregelen betreft, is het blad van oordeel dat de vrijwil lige contingentering door Neder land één formule is. Het blad stelt in het licht, zo als ook het Vlaamse blad „De Standaard" reeds deed, dat in het Nederlandse memorandum met betrekking tot een Europese douane-unie, een clausule is op genomen op grond waarvan be schermende maatregelen genomen kunnen worden, indien zich fun damentele moeilijkheden voor doen. La Metropole wijst erop dat volgens het Nederlandse voor stel bedoelde beschermende maat regelen gefinancierd zouden moe ten worden uit een gemeenschap pelijk fonds. Volgens La Metropole is men in bevoegde Belgische kringen van oordeel dat de agenda der Beneluxconferentie, die in Juni zal worden gehouden, zich niet mag beperken tot het uitwerken van beschermende maatregelen. Op deze conferentie, aldus het blad. zullen tevens de etappes moeten worden uitgestippeld naar een volledige economische unie. Men vraagt zich daarom af of het niet goed zou zijn het voor stel tot een economische unie weer te voorschijn te halen dat in 1951 werd uitgewerkt. Dit voorstel voorzag in een vrije uit wisseling van goederen, kapita len en personen waarbij tijdelijke uitzonderingen toegestaan waren. Volgens La Metropole zou hiermee echter gepaard moeten gaan een vrije loonvorming in Nederland, die een zekere in vloed zouden kunnen hebben op de lonen der eerste klas vak arbeiders. Een dergelijke po litiek ,zo besluit het Antwerpse blad, zou geen plotselinge wij zigingen in Nederland veroor zaken en onze handelspartners zouden er een begin mee ma ken hun positie van „Cavalier Seul" in de evolutie der Euro pese lonen, vaarwel te zeggen. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei De drie middenstandshonden, samen werkend in de commissie van overleg van de middenstandsvak- centralen, hebben aan de minis ters van Financiën en Economi sche Zaken en aan de staatssecre taris van Economische Zaken een urgentieprogram gezonden inzake de belastingen voor het midden- en kleinbedrijf. Dit program is gegroeid uit de moeilijkheden, die op het middenstandsbedrijf als geheel drukken, teneinde de weg naar betere bestaansvoorwaarden te banen. De aanbevelingen beogen dus de financiële structuur der onder nemingen te verbeteren door ver ruiming van de mogelijkheden van interne financiering. Neven dien laat men zijn licht schijnen op de voortzetting van de be drijfsuitoefening na overlijden van een ondernemer door weduwe of kinderen, mede met betrek king tot de liquidatie- of over drachtswinst. Ten aanzien van het aanwen den van interne winst ter ver betering van de financiële struc tuur wordt gesteld, dat belast bare winst bepaald diént te wor den volgens normale bedrijfs economische opvattingen. Daar toe moet, aldus het program, ge broken worden met het systeem van afschrijving op basis van de historische kostprijs indien deze lager is, dan de momentele ver vangingswaarde van een roerend of onroerend goed. Herwaarde ring van bedoelde bedrijfsmidde len (zonder te belasten vermo gensvermeerdering) zou moeten worden toegestaan, of wel vor ming van een „vervangingsreser ve" ten laste van de bedrijfs winst. Het program dringt voorts aan op ruimere opvatting van het voorschrift, dat voorraden vol gens goed koopmansgebruik ge waardeerd mogen worden, alsook ten aanzien van reserveringen ten laste van de winst. Voorts vraagt men verlenging van de termijn van verliescom pensatie van vier op zeven jaar. Daarbij wenst men onderscheid bij het heffen van belastingen tussen winstdelen, die in het be drijf blijven en die, welke er aan worden onttrokken. Het blijvende deel zou althans voor de helft niet belast behoren te worden. Ook acht men afschaffing van de extra-inkomstenbelasting op de bedrijfswinsten noodzakelijk. Tot de gewenste wijzigingen in de belastingdruk bij voortzetting door naaste erven van een bedrijf behoort volgens het program het onbelast blijven van onbelaste winsten (stille reserves), totdat de onderneming verkocht of ge liquideerd wordt. De goodwill van een overleden ondernemer mag evenmin belast worden, zo schrijft men in dit program. In dit verband acht men gelijk stelling met de landbouw met betrekking tot liquidatie of over drachtswinst, behaald op onroe rende bedrijfsmiddelen, gewenst. Genoemde winsten op roerende bedrijfsmiddelen zouden tot een bedrag van 5000 gulden onbelast moeten blijven. Voor het overige beveelt het program aan om tot spoedige vrijstelling van omzetbelasting voor de detailhandel te geraken, premies voor zelfstandig gesloten verzekeringen voor ziektegeld- uitkering alsook voor ongevallen verzekeringen volledig aftrekbaar te maken, de vereveningsheffing zoveel mogelijk te verlagen van wege het discriminerende karak ter er van voor arbeidsintensieve bedrijven en tenslotte het af schaffen van de belastingregeling met betrekking tot het privé- gebruik van personenauto's door ondernemers en werknemers. Drie eeuwen Gelderse pers Prof. dr. K. Baschwitz, hoog leraar aan de gem. universiteit van Amsterdam, zal Zaterdagmid dag 9 Mei de tentoonstelling „Drie eeuwen Gelderse pers" officieel openen. De exploitatie wordt door het instituut voor perswetenschap georganiseerd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe ge bouw van de Arbeiderspers te Arnhem en duurt tot en met 16 Mei. Boodschap van H. M. Koningin Juliana 's-GRAVENHAGE Ter ge legenheid van de „Dag van het Rode Kruis", waarop het feit her dacht wordt, dat Henri Dunant, de stichter der organisatie, 125 jaar geleden werd geboren, heeft Radio-Geneve Vrijdag een spe ciaal programma gegeven. Hierin werden van tevoren opgenomen redevoeringen van H.M. Koningin Juliana, de Franse schrijver Fran cois Mauriac en de Duitse arts predikant-musicus Albert Schweit zer, uitgezonden. Koningin Juliana zeide: „Het Rode Kruis heeft door alle tijden bij het vervullen van zijn roe ping niet alleen zijn activiteit ge handhaafd, maar deze ook beves tigd. „Wanneer een hoge roeping levensvatbaar bewijst te zijn, ver werkelijkt zij zich in het prac- tische leven. ,Het Rode Kruis heeft dit, door zijn doeltreffend heid overal en onder alle om standigheden, aangetoond. Hare Majesteit herinnerde aan „wat het Rode Kruis heeft kun nen doen bij de catastrophe, welke onlangs ons land heeft ge troffen, de grootste ramp uit onze geschiedenis". Op Zondag 10 Mei zal in het Hilversumse sportpark ter gele genheid van „Honderd Jaar Kromstaf" een spel „Paars is de Heide" worden opgevoerd door vierhonderd deelnemers uit alle parochies van het dekenaat. Dit spel van Gooise allure is geschre ven door de programmaleider van de K.R.O., Toon Rammelt, het za] worden geregisseerd door een an dere K.R.O.-medewerker Leon Povel. De leiders van de diverse deel nemende groepen worden uitge rust met „walkie-talkies" voor een direct contact met de regis seur. De Aartsbisschop-coadjutor, Mgr Alfrink, zal dit spel bijwonen en na afloop een plechtig lóf cele breren. dat door de K.R.O. wordt uitgezonden. Van de plechtige herdenking in het stadion in Utrecht neemt de K.R.O. op 17 Mei uitgebreide no titie. De KRO-televisie-staf heeft toestemming gekregen die Zon dagmorgen een extra televisie-uit zending te verzorgen van de pon tificale Mis, die in het stadion wordt opgedragen. Dit zal voor de eerste maal zijn .dat in ons land een Mis door de televisie wordt uitgezonden. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM H. M. Koningin Juliana heeft het voornemen op Woensdag 3 Juni a.s een niet-officieei bezoek te brengen aan Rotterdam ter gelegenheid van de opening van het groothandelsgebouw. Dit heeft de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum gistermiddag in de gemeenteraads vergadering medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat Hare Mal jesteit tevens het voornemen heeft bezoeken te brengen aan de ten toonstelling in het Bouwcentrum, de Blindeninrichting en de Ciara- stichting. Drs W. Drees Jr naar Ministerie van Financiën DJAKARTA, 8 Mei (A.N.P.). Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. W. Drees ir. tot hoofd van de in te stellen afdeling Multilaterale Zaken van het ministerie van Financiën. Drs. Drees is thans financieel adviseur van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Diakarta. Hii zal begin volgende maand naar Nederland vertrekken. Drs. Drees is een zoon van de minister-president, dr. W. Drees. Bende sticht brand in Zuid-Borneo DJAKARTA. 8 Mei (P.I.— Aneta). Negen woningen en twee en twintig toko's werden door een bende in de kampong Hantakan bii Barabai op Zuid- Borneo in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 175.000 roepiah. NEW YORK, 7 Mei (AP) President Eisenhower heeft van daag verklaard, dat zijn regering streeft naar een totale, duidelijke, vaste Amerikaanse buitenlandse politiek die niet „een opvolging van reacties is" op de acties van iemand anders. Tijdens een snel bezoek aan New York heeft de president practiseh dezelfde woorden uit gesproken aan twee republikeinse diners, het eerste in het Astor hotel en het tweede in het Wal dorf Astoria. Eisenhower kwam rechtstreeks van een conferentie op hoog niveau in Washington, waarop het communistische voorstel in zake Korea besproken werd. Bij gemeenteraads verkiezingen LONDEN, 8 Mei (Reuter) De Britse Labourpartij, die bij de jongste algemene verkiezingen in Engeland een nederlaag leed, heeft bij de nu gehouden ge meenteraadsverkiezingen aanzien lijke winst geboekt. Opgetogen partijleiders zien hierin een groeiende sympathie voor hun partij sedert in 1951 de conser vatieven aan de macht kwamen. De Labourpartij heeft een meerderheid behaald in zeven steden, waaronder de industrie steden Manchester en Leeds, en bijna overal elders zetelwinst geboekt ten koste van de conser vatieve en onafhankelijke meer derheid. De conservatieve leiders ver klaarden te verwachten, dat zij een aantal zetels zullen verlie zen. Over het geheel genomen echter hadden de conservatieven stemmenwinst geboekt, zo zeiden zij. De verkiezingen zijn gehouden in 360 steden en 28 districten in Londense voorsteden. Tot op he den heeft Labour 294 zetels ge- w&nnen. De Conservatieven ver loren in totaal 273 zetels. In vijf tien districten in Londense voor steden, waarvan de uitslagen be kend zijn, won Labour 65 zetels, 64 hiervan ten koste van de Con servatieven. Ook de Onafhanke- lijken hebben aanzienlijke ver liezen geleden. In totaal verloren zij in het gehele land 101 zetels. Ladelichter aangehouden MAASTRICHT. Gedurende de laatste maanden kwamen bij de Maastrichtse politie klachten 1 b"'nnen over ladeliehtineen tot vrij grote bedragen, soms van vijftig tot honderden guldens. Woensdagmorgen signaleerde een winkelier in ziin winke] de man. die verdacht optrad. De gewaarschuwde nolitie hield een klopiacht met als resultaat, dat de man werd gegrepen. Het was de 19-iarige magazijnbediende W A H. K. uit Haarlem, die sinds kort in Maastricht werk zaam en woonachtig is. Hii be kende in de Limburgse hoofdstad meer dan dertig ladelichtingen te hebben- gepleegd OTTAWA, 8 Mei (Reuter) Canada zal 824 jeeps, die uit de oorlog dateren, naar Nederland zenden als onderdeel van het lo pende program van Canadese hulp aan Europese bondgenoten ten bedrage van 324 millioen dollar. De jeeps zijn opnieuw in goede staat gebracht. Het Canadese ministerie van Defensie maakte bekend, dat de eerste van de acht scheepsladin gen reeds onderweg is. De laat ste zending jeeps zal op 18 Mei a.s. worden verscheept. Eisenhower sprak van drie noodzakelijkheden in de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Hij zei: „Zij moet totaal, duidelijk zijn, zodat een elk van ons haar begrijpen kan en zij moet vast zijn. Zij kan geen opeenvolging zijn van reacties op de acties van iemand anders...." „Wij moeten militair, industri eel en geestelijk sterk zijn." Eisenhower beloofde dat zijn regering zal trachten „allen het recht te verschaffen naar bed te gaan en rustig te slapen zonder zorg dat morgen of de volgende week of maand een atoombom op hen valt." Wereldburger No. 1 LONDEN, 8 Mei Garry Da vis, die zich zelf nog steeds be schouwt als „wereldburger no. 1" is vandaag met rugzak, schrijf machine en actetas langs de .schildwachten van het Bucking ham Palace geglipt om te probe ren Koningin Elizabeth een ver zoeksclirift aan te bieden tot ver ienging van zijn verblijfsvergun ning. Op het voorplein werd hij door een politieagent in de kraag ge grepen en naar een politiebureau in de nabijheid gebracht. Petities als die van Garry wor den gewoonlijk naar het minis terie van binnenlandse zaken ver wezen. De Koningin handelt slechts op advies van haar mi nisters. Davis werd later naar het St. Pancras ziekenhuis gebracht waar zijn geestvermogens zullen worden geobserveerd. Davis heeft doen weten, dat hij zolang in Engeland wil blijven tot hij het geld bijeen heeft voor de reis naar India. Hij zou door een Indiase arts zijn uitgenodigd, die zich voor zijn denkbeelden betreffende de wereldeenheid in teresseert. Aanvankelijk enigszins ver ontwaardigd wegens veronder stelde „controle op de portier" later blij verrast vernamen de heer en mevrouw J. M. B. Adri- ani uit de Courbetstraat te Am sterdam gisterochtend bij het be treden van de luchthaven Schip hol. dat een hunner de viif mil lioenste bezoeker sinds de bevrij ding is, die het platform van de wereldluchthaven betraden. De Adriani's hadden ditmaal Schiphol gekozen als doel van hun iaarliikse uitstaoie, waarme de zij de trouwdag plegen te vie ren. Acht Mei 1945. de dag. waar op de bevrijdende Canadezen de hoofdstad binnenreden, begaven de heer Adriani. gepensionneerd plantér uit Indonesië en de te genwoordige mevrouw Adriani zich naar het stadhuis om zich in de echt te laten verhinden. Alvorens zii een speciale uit gebreide rondgang over het ter rein gingen maken, werd hun na mens de directie van de lucht haven een vriie retourvlucht AmsterdamPariis of Amster damBrussel (naar keuze) aan geboden. Het gelukkige echtpaar heeft deze keuze nog even in be raad gehouden. De KLM schonk een vierkleurig vulpotlood, een asbak van de Maatschappii en een nighthag met inhoud. Ook de Pan American World Airwavs offreerde een nightbag met o.a. een plastic cigarettendoos. een kalender en een internationaal luchtreisboek. Navarre opperbevelhebber ill Indo-China PARIJS Generaal H. C. Na varre, stafchef van Maarschalk Juin, opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der NAVO in de Middeneuropese sector, is j.l. Vrijdag op een vergadering van de Franse ministerraad tot op perbevelhebber van de Franse en Vietnamese strijdkrachten in Indo-China benoemd. »\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\mmm\\w\m\\\\\\\\\\\\\\\^^^^ DE BENELUX IS STERK IN HET NIEUWS, maar het nieuws is niet zo mooi! Het heeft nogal een sterk-sensationele kant de laatste iveken. De verschillen op economisch terrein spit sen zich toe, en de politieke verhoudingen laten zich ook niet onbetuigd. Van de zijde der Belgische werkgevers is sterk aangedrongen op wijziging in onze loon- en prijzenpolitiek, vanwege de Neder landse werkgevers is daarop geantwoord: kort gezegd, „wij kunnen niet". Een en ander stelt nog eens duidelijk in het licht, dat er in elk geval grote verschillen zijn in de situaties, hoezeer beide landen op samenwerking zijn aangewezen. En mi nister v. d. Kieft heeft er, in Brussel, in het hol ean de leeuw, sprekend, nog eens een schepje opgedaan. En toch zijn Nederland en België op elkaar aangewezen, tezamen met Luxemburg, dat trouwens allang een Economische Unie met België heeft. Wij zijn nu al geruime tijd bezig, die Economische Unie ook met België te sluiten (Luxemburg volgt dan a.h.w. automatisch). Om die Unie voor te bereiden, zouden wij beginnen met een z.g. Voor-unie, maar zelfs dat wil niet lukken De gedachte van de Benelux, die al in begin- sel dateert vanSeptember 1944, is mooi en goed. Inderdaad zijn de drie Lage Landen aan de zee door veel gemeenschappelijke banden verbonden, althans die gemeenschappelijke banden moesten tot de werkelijke binding, vooral op econo misch gebied, kunnen leiden. Nederland, België en Luxemburg hebben een gelijke aardrijkskundige hgging in West-Europa, zij hebben een culturele verbondenheid, een gemeenschappelijke geschiede nis, en economische banden, althans nóódzaak en daar gaat het eigenlijk om om gedrieën een economische eenheid te vormen. Maar, zoals gezegd, het wil maar niet lukken, in zekere zin kan men zeggen: de natuur is sterker dan de leer. Toch moeten wij het eens zien te worden. Er zullen moeilijkheden zijn en altijd wel blijven, want vol maakt wordt het nu eenmaal niet op dit onder maanse. Het is ook niet goed, om de economische tegenstellingen toe te spitsen, nademaal het toch wel vaststaat (en dat heus niet van vandaag of gisteren) dat onze drie landen in de huidige en allernaast-toekomstige situatie tot samenwerking verplicht zijn, gelet ook op de noodzaak van meer economische eenwording van geheel West- Europa Ook daar immers dringt de noodzaak tot verdergaande stappen op het gebied van eco nomische integratie. Wij weten, dat, zoals in twee artikelen in ons blad deze week is toege licht, Europa bezig is, op staatkundig gebied geschiedenis te schrijven, maar wij weten ook dat het standpunt van Nederland vrij algemeen dit is: geen politieke eenwording zonder economische eenwording. Maar dan moeten Nederland, België en Luxemburg in hun eigen belang, waar toch ook nog wel eens aan gedacht mag worden zorgen, dat zij in die economische eenwording, tegenover de andere sterkere en grotere West-Europese lan den, gezamenlijk met zijn drieën een economische eenheid vormen, die zij gemeenschappelijk in de grotere West-Europese eenheid „inbrengen". Dat is een groot belang. Wanneer men nu zo de berich ten van de laatste week nagaat, dan zou men onder de, indruk komen van de gedachte, dat de Benelux op het punt staat, te mislukken. Zo erg zal het misschien wel niet zijn, maar het is toch ook niet zo, dat hier maar van een stormpje in een glas water kan worden gesproken. En wie gelooft, dat de rede van minister v. d. Kieft, deze week gehou den op de Nederlandse Dag op de Brusselse Jaar beurs, olie op de golven zal gieten, heeft nog geen kennis genomen van de commentaren, waarmede de Belgische pers zeer haastig wasEr is wel eens meer ruzie tussen „verloofden", zegt een ander, laten wij ons daar niet te veel mee bemoeien, want dan wórdt het nog erger. Maar het geldt hier een publieke zaak, met vele kanten, die niet onbe sproken mogen blijven, wil men tenminste en zo is het toch? dat de gedachten van de inter nationale samenwerking en dus ook van de Bene lux, leven onder het volk En dan moeten wij toch zeggen, dat onze minister van Financiën er goed aan gedaan heeft de zaken (wij nemen aan in overeen stemming met het kabinet) zo te stellen, als hij te Brussel deed. Tegenover de scherpe mening van bepaalde Belgische kringen, die al heel lang doende zijn, de sfeer te bederven, door almaar te betogen, dat de Benelux alleen maar voordelig is voor Nederland, heeft hij gesteld, dat de Belgen heel niet te klagen hebben over de voordelen, welke deze vorm van samenwerking hen opgeleverd heeft. Natuurlijk moeten wij niet, zoals op het ogenblik in enige bladen over en weer ook wel gedaan wordt, op alle slakken zout gaan leggen en de wederzijdse voordelen over en weer op een goud schaaltje gaan afwegen, maar wel de hoofdzaken in de gaten houden. Verkeerd was inderdaad de houding van de voorzitter van het Belgische Indus triële .Verbond, die een soort ultimatum stelde: loonsverhoging (en prijsverhoging) in Nederland, of we willen stoppen met de Benelux, en de be staande douane-unie opzeggen. Dit zou immers tot gevolg hebben, dat er opnieuw een tarievenstrijd zou ontstaan, met alle gevolgen van dien, vooral met een funeste terugslag op de plannen tot econo mische integratie van West-Europa! Een tweede punt is de kwestie van het loonpeil, waar het prijs peil onmiddellijk aan vastgekoppeld is. De eis van loonsverhoging is zonder meer onaanvaardbaar. Verschillen zijn er, maar die zullen eerlang minder worden en België zal zich (in de geest van samen werking immers!?) ook niet geheel onbetuigd kun nen laten Men voelt al, hoe wij hier op gevaarlijk ter- rein komen, een terrein vol (politieke) voet angels en klemmen. Bij ons speelt altijd nog het vraagstuk van de al dan niet op te heffen z.g. consumptiebeperking, aanvankelijk van vijf pro cent, wat al tot de helft teruggelopen is door wat men de werking van economische wetten zou kun nen noemen. Loonsverhoging zal er, in een of andere mate, moeten komen in verband met de a.s. huurverhoging. De zaak zou op dit punt nog meer ingewikkeld worden, indien zij ook nog door allerlei Beneluxkwesties doorkruist werd. Degenen, die zonder meer pleiten voor loonsverhoging in ons land, terwille van de Benelux, vergeten misschien ook wel een beetje, dat het hier niet zomaar een kwestie is van de hoogte van het geldloon, maar dat het de kwestie is, wat er voor dat geldloon gekocht kan worden, met andere woorden, het gaat in de grond van de zaak om de koopkracht! Bovendien geloven wij, dat minister v. d. Kieft gelijk heeft, als hij zegt, dat men de zaak van de loon verschillen niet moet overdrijven en althans niet op de spits moet voeren. Maar wie er wei bewust naar streeft, eventueel onder het mom van het een of ander, de handelsbelemmeringen weer op te richten, zou de Benelux ten dode op schrijven. Dat zou dom en kortzichtig zijn. Want het is waar, zoals onze minister van Financiën zegt, dat de positie en de ontwikkeling van België en Nederland deze landen een kans hebben gegeven een historische rol te vervullen in de vorming van een toekomstig Europa. Dan moeten wij niet klein hartig doen, maar stoutmoedig! Moederdag Het is een zakelijke overweging geweest, die geleid heeft tot de in stelling van „Moederdag" maar een zakelijke overwe ging, die zeker niet helemaal gespeend is geweest van „ethische" gedachten. In elk geval menen wij, dat die ge dachten ook voor morgen lei dend dienen te zijn. Het is goed, moeder morgen eens extra te verwennen, met een cadeautje, zij verdient het voor haar zorgen en ploeteren het hele jaar door. Maar nog belangrijker zal het zijn, wan neer man en kinderen de dag van morgen ook gebruiken om er nog eens aan te denken, wat moeder in het gezin be tekent. Moeder is de spil waar alles om draait. Moeder is de onmisbare kracht, die het gezin leidt, ook als de kinderen geheel of gedeelte lijk het huis uit zijn, waarbij wij dan b.v. vooral denken aan de jongemannen, die in militaire dienst zijn, of aan de andere jongeren, die elders een betrekking vervul len. Waar zij elders zijn, moe ten de jongeren ook daar de gedachte aan moeder leven dig houden en zich het voor beeld van haar liefde en lei ding voor ogen stellen, omdat dit immers de gezinsband ook buiten de enge grenzen van het ouderlijk huis levendig houdt. En dan: het is natuur lijk niet voldoende, moeder morgen eens in de bloemetjes te zetten, of op een of andere wijze te tracteren. De vin dingrijke liefde en de kinder lijke plichten tegenover moe der weten, het gehele jaar door, wel middelen te vinden, om moeder in ere te houden. Dat is, dat mag niet zijn een kwestie van één dag. maar dat geldt het gehele jaar. Zo bekeken, kan de zakelijke op zet van Moederdag een die pere betekenis krijgen, waar op het waard is, ons te be zinnen. T riduum „Het gaat", zo zeiden de Hoogwaardige Bis schoppen in het voor woord op Hun Herderlijke Brief van 2 Februari j.l., „bij ae herdenking van het eeuw feest van het herstel der hiër archie in ons land niet om een feest van uitbundigheid en uiterlijkheid, maar aller eerst om de geestelijke waar den, die dit herstel ons heeft gebracht". Het is ook daarom dat, als een geestelijke ouver ture van de luisterrijke open lijke viering in het centrum van 't land, aanstaande Maan dag, Dinsdag en Woensdag in alle parochiekerken kerkelijke oefeningen worden gehouden, die op Hemelvaartsdag beslo ten worden met een plechtige Hoogmis van dankbaarheid. Het is wel een bijzondere ge beurtenis, dat in ons land op dezelfde dagen in alle kerken een dergelijk triduum wordt gehouden. Maar dat triduum moet niet alleen gehouden worden, het moet ook worden gevierd. Het is eigenlijk de gééstelijke viering van het grote Kromstaffeest en dat moet door alle gelovigen, die niet om wettige reden verhin derd zijn, worden meegeleefd. Dan wordt het een gemeen schappelijke, dus eclit-paro- chiële viering van deze grote gebeurtenis. De opzet van het Episcopaat is, dat in de pre dikaties van deze geestelijke oefeningen de diepere zin van het feest van honderd jaar Kromstaf aan de gelovigen duidelijk wordt gemaakt. Dan zal ook nog beter begrepen worden, dat wij ons de welda den van het Hier ar chie-her stel niet alleen maar in de komen de feestweek moeten herinne ren, maar voortdurend en al tijd, naar dit begrip zullen moeten handelen. Dat is in deze geest: ,„alles met de Bis schop"! Alles herstellen in Christus! Zichzelf, zijn mede mensen en de maatschappij! Nieuwe Duitse ambassadeur op zijn post De nieuwe ambassadeur van West-Duitsland in ons land. dr. Hans Muehlenfeld. heeft gister ochtend officieel de leiding van de ambassade in Den Haag over genomen van de ambassaderaad, dr. W. K. F. L. von Holleben. die sinds het vertrek van de voormalige West-Duitse ambas sadeur. dr. Karl Du Mont. als waarnemend zaakgelastigde is opgetreden. Dr. Von Holleben zal binnen kort ons land verlaten voor aan vaarding van e.en andere functie in het buitenland. Ziin onvolger. dr. Gottfried von Nostiz. van hef West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, zal Maandag in Den Haag arriveren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3