„Kromstaf" hief „Komstraf" op RANG Kuikenbroeders en exporteurs gestraft Communisten verwierpen tegenvoorstellen V.TS. TANKWAGEN ONTPLOFTE: Drie doden te Hoenderlo De orkest-mis „Deo Gratias" van Jurriaan Andriessen De Aartspriesterschappen lieten niemand in of uit Naar wij vernemen: Met spanning tegemoet geziene uitvoering wist gelovigen te stichten Rheumatiek-scheuter Peisn,optima. Bedrijfschap zeer gebelgd Felle betogen in rechtszaal Zij voelden zich „gedwongen hij vrije bedrijven te kopen VRIJDAG 15 MEI 1953 Pa^im Onder zeer grote belangstelling is gisteren te Amersfoort óp de schietbaan nabij het voormalige concentratiekamp het monument onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers, die in dit kamp zijn omgekomen Onze foto geeft een overzicht van de plechtigheid bij het monument vervaardigd door de beeldhouwer F. Sieger welke o.a. door Minister-President Drees en de Russische ambassadeur werd bijgewoond. Te Hoenderlo op de Veluwe is Woensdagmiddag omstreeks vijf uur door tot nu toe onbekende oorzaak een tankwagen met bitu men geëxplodeerd en in brand gevlogen. Twee personen werden daarbij op slag gedood, een derde overleed des avonds in het zie kenhuis. Er vielen nog zes andere gewonden. De tankwagen behoorde toe aan de wegenbouwmaatschappij te Uithoorn die in Hoenderlo be zig was met werkzaamheden aan een weg. Plotseling explodeerde de wagen. De bitumen vloog in brand en verspreidde zich over de weg. De chauffeur van de tankwagen, de 40-jarige H. N. Harterink uit Vinkeveen, werd gedood, evenals de 38-jarige sproeier M. Biesheuvel uit Uit hoorn, die achter op de wagen stond en er door de ontploffing af werd geslingerd. Beiden wa ren gehuwd. Harterink had vijf kinderen, Biesheuvel een. Een passerende dame, de 24- jarige ongehuwde serveuze A. Martens uit Utrecht, werd zwaar gewond. Zij werd naar het zieken huis te Apeldoorn overgebracht, waar zij Woensdagavond overleed. Nog zes personen die minder ern stig werden gewond zijn in het ziekenhuis opgenomen. Dit zijn H. ,T. Rutterink, 32 jaar, gemeen tewerkman uit Beekbergen, S. van der Kleut, 60 jaar, gemeente-op zichter te Apeldoorn, alsmede vier in de omgeving spelende kinde ren, n.l. de 7 jarige Henk ter Brugge, de 7-jarige Maarten van der Zwet, de 9-jarige Apple Bruil en de 10-jarige Bertus Staal. De omringende huizen kregen door de ontploffing nogal wat schade aan ruiten en dakpannen. De- oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. De bitumineuze vloeistof werd onder enige at mosferische druk in de tank ver voerd. zal de Keukenhof in Lisse Don derdag 21 Mei worden gesloten,. wordt de jaarlijkse inzamelings campagne van het Ned. Rode Kruis dit jaar gehouden tussen 25 Mei en 7 Juni. is mr. J. J. Oyevaar gekozen tot voorzitter van de Nederl. Reders vereniging. Hij is lid van de Raad van Beheer van Phs. v. Ommeren N.V zal de Zuidafrikaanse minister president dr. Malan na de kro ningsfeesten in Engeland een be zoek aan ons land brengen, o.m. om de overstromingsgebieden te bezichtigen Het spreekt vanzelf, dat de met zoveel spanning tesemoetee- ziene „Orkest-Mis", welke de Pontificale Hoogmis in Utrechts Kathedraal heeft opgeluisterd, na afloop tot menige discussie heeft aanleiding gegeven. Wii kregen de indruk, dat men over het al gemeen wel geïmponeerd en wat belangrijker is door deze muziek gesticht is geworden. Jurriaan Andriessen heeft hier en daar wel eens samenklanken gebezigd, die sommige oren be vreemd zullen hebben, doch dit geschiedde slechts incidenteel. Hu heeft zich, wat de algemene opzet van het werk betreft, aan gesloten bii de traditie, welke zun vader, Hendrik Andriessen in de Nederlandse kerkmuziek geschapen heeft, en daardoor was deze Mis. niettegenstaande de in strumentale aankleding, in de Utrechtse Kathedraal wel thuis. Daar er geen andere oplossing mogelijk was. dan koor en orkest achter in de kerk gelijkvloers, zu het op een laag podium, op te stellen, was het klankeffect niet gunstig. Misschien heeft de radiomicrofoon naar buiten toe een homogener klankbeeld on- seleverd. In de kerk miste men echter de klankvermenging, die voor symfonische muziek zo uiterst belangrijk is. Het koper domineerde sterk, en zo kon het gebeuren, dat bepaalde stukken, me feesteliik-plechtig waren be doeld (o.a. het „Hosanna" na Sanctus en Benedictus) 'n enigs zins brutaal effect maakten. Het voorspel van de Benedic tus klonk fraaier en plechtiger, dan men onder de gegeven om standigheden had durven ver wachten. Ik geloof, dat d»ze Missa „Deo Gratias" weinig van naar verdiensten verliest, wan neer zij met orgel wordt uitge voerd. In deze vorm heeft zij mij m ieder geval meer bevrediging geschonken. Het Kathedrale koor zou in overweging kunnen nemen, deze Mis op zijn repertoire te houden voor bijzondere plechtigheden. Een orkest in de kerk belooft wel luisterrijk te klinken, doch er zijn muzikaal-practische be zwaren. Hoewel het U.S.O. ver zorgd speelde, was onder de ge geven accoustische omstandighe den een zekere rommeligheid moeilijk te vermijden, en boven dien laat de kerkelijke plechtig heid niet toe. dat de instrumen ten worden bügestemd. waarvan onzuiverheden dan weer het ge volg zijn. Tot de beste gedeelten van de ze Mis reken ik „Sanctus" en „Benedictus." omdat in deze ge zangen een gaafheid wordt be reikt, welke men in de andere delen hier en daar mist. De „Christe" b.v. is geforceerd na de gestadige opbouw van de Kvrie. Een homogeen kunstwerk is Jurriaan Andriessen's Mis niet geworden, doch het werk heeft een allure, welke overeenstemt met de bedoeling van de op dracht. De uitvoering was lofwaardig. Hein Zomerdijk beheerste het ge-, heel en de technische bekwaam heid van het Kathedrale zang koor kon menige moeilijke pas sage aan. De Schola, die de wis selende gezangen verzorgde, wist zich in de min of meer pompeuze omranding te handhaven door de zuivere expressieve vertolking, welke de gelovigen zeker ni°t I ontgaan zal zijn. WOUTER PAAP Nieuw transatlantisch luchtvaartrecord Een „Stratocruiser" van de B.O.A.C. heeft de afstand Prest- wick (Schotland)Montreal (Ca nada) afgelegd in 10 uur en 33 minuten, een nieuw record. Het vorige record, dat uit 1950 da teerde, stond op 11 uur en 3 mi nuten. De E.H.B.O.-Kromstaf-Kinder puzzle heeft ook meerdere volwassenen aan het denken gezet. Is „storm kaf" een goed woord? vroeg de lieve jeugd. En „komstraf"? Zeker is dat een goed woord: een eminente definitie zelfs voor de toestand van de gewestelijke geestelijkheid in het tijd perk, onmiddellijk voorafgaande aan het herstel van de hiërarchie. De her-ingevoerde kromstaf heeft de „kom straf" voor de seculiere priesters opgeheven: zij moch ten nu iveer hun gewest verlaten, uitzwermen over het Aartsbisdom, opklimmen naar verantwoordelijker posten en deelnemen aan 'n groter cultureel en religieus geheel. De inrichting van het kerkelijk bestuur vóór 1853 is langzamer hand genoegzaam bekend. Neder land boven de grote rivieren was verdeeld in zeven aartspriester schappen: Holland, Utrecht, Gel derland, Twente, Salland, Gro ningen en Friesland. De macht en het gezag van een aartspries ter, oorspronkelijk een soort de ken, had zich geleidelijk ontwik keld, preciese voorschriften wa ren er niet, maar er had zich een gewoonterecht gevormd, dat van de aartspriesterschappen practisch kleine zelfstandige kerkdistricten maakte, waar geen priester in of uit kwam, kleine „kommetjes" dus, waar het priesterschap soms de omvang had van een thee kransje, zoals professor Rogier schrijft, en waar promotie dus vrijwel onmogelijk was. Voor het aartspriesterschap Holland, dat zo ongeveer de om vang had van. het tegenwoordige bisdom Haarlem, gold dit niet zo sterk als voor de kleine aarts priesterschappen in het Noorden en Oosten van ons land, die een dertig priesters telden. De aarts priester „Amplitudo" of „wijd- luftig Heer" genoemd had zich langzamerhand met een bijna bisschoppelijke statie omgeven: als hij ergens een plechtige H. Mis opdroeg, schreed hij op rijk geborduurde pantoffels naar het altaar, met aan zijn toog een lange sleep en het hoofd bedekt met een hoge bonnet, die aan een mijter deed denken. Voor de stoet uit liep dan een ceremoniemees ter met een balanceerstok of een staf, waarop een zilveren heili genbeeld stond of een wereldbol draaide. En bij de H. Mis stond naast de Aartspriester een pres- byter-assistens, die met een zil veren aanwijzer de gebeden aan wees, die Zijne Wijdluftigheid krachtens de aanwijzingen van de rubrieken moest lezen. De aartspriester was gezien. Gezien bij de gelovigen, die in hem althans iets van de litur gische pracht, waarmee de H. Kerk haar bisschoppen pleegt te omgeven, terugvonden. Gezien bij de geestelijkheid, die wisten, hoe onbeduidend zijn ambt was en hoe hem vrijwel iedere rechts macht ontbrak, maar die hem respecteerden om zijn tact, om zijn gemoedelijke omgang en om zijn voorbeeldige levenswandel. Gezien ook bij de gewestelijke overheid, die in hem, de „in heemse" gezagsdrager in 't eigen gewest, meer dan in de ver ver wijderde nuntius, het hoofd zagen van de rooms-katholieken in hun gewest. Maar iedere macht streeft er naar, zichzelf absoluut te maken, ook de Aartspriester. De grenzen van hun districten waren oor spronkelijk administratieve gren zen, zij kwamen, wat Friesland en Groningen betreft, met de grenzen van de gewesten over een, en vertonen verder dezelfde eigenaardigheden, die ook nu nog de West- en Zuidgrenzen van het Aartsbisdom t.o.v. de provincie grenzen vertonen. Oorspronkelijk waren deze grenzen administra tief, als tegenwoordig de grenzen der dekenaten, maar langzamer hand sloten zij de aartspriester schappen af. Het noodzakelijk slappe bestuur van de nuntius gaf de aartspriesters de vrijheid hun district tot een miniatuur-bisdom om te vormen, waar geen pries ter meer in of uit kon. Mgr van der Loos, aan wie wij ook voor het bovenstaande veel ontleend hebben, verhaalt in zijn Vaderlandse Kerkgeschiedenis het geval van kapelaan Swilders, die op eigen houtje de grenzen van de aartspriesterschappen zocht te doorbreken. Deze kapelaan had vreemd genoeg 't Utrechtse aartspriesterschap verlaten en was naar Friesland getrokken, waar hij de Friese aartspriester, de Haan, zijn diensten aangebo den had. Die werden graag aan vaard en kapelaan Swilders trok Friesland in. Maar de Utrechtse aartspries ter van Engelen liet zich zomaar niet zijn priesters ontfutselen en diende zijn beklag in bij de nun tius, Mgr Chiamberlani. Deze zond een .geduchte brief naar de Friese aartspriester de Haan. Het is de moeite waard, deze brief eens precies te bekijken: W. B. (Wordt vervolgd.) PAARDEN UIT RAMP- GEBIED VERKOCHT PURMEREND. Woensdag werd on de veemarkt alhier een openbare verkoping gehouden van Zeeuwse landbouwpaarden afkomstig uit het rampgebied. Er stonden 230 paarden aan gegeven. iongere en oudere die ren. De belangstelling van de kant van de liefhebbers was groot. Er waren kopers opge komen uit alle delen van de pro vincie en ver daarbuiten. Elk paard vond een baas. Getroffe nen uit de rampgebieden hadden eerste keus en konden vooraf konen tegén taxatieprijzen. Door enkelen werd hiervan gebruik gemaakt. De algemene verkoop bii opbod, geleid door afslager M. de Haan te Beemster. ging eveneens zeer vlot. De inzet was meestal zeer goed en men bood vlug. De opbrengsten waren vrii hoog. De prijzen liepen gemid deld van 800 tot 1200 gulden oer stuk. Jongeren naar verhou ding. De prijzen van de een- iarigen liepen van 00 gulden en hoger. Aan het einde van de verkoop heeft de plaatselijke bureauhou der uit Haarlemmermeer, die bii de verkoop de leiding had. na mens de provinciale Voedsel- commissarissen uit Zeeland en Noordholland dank gezegd aan de kwartiergevers voor de goede verzorging welke aan de dieren was gegeven. Deze paardenverkoop gaf een andere drukte te zien dan dat wii gewend zijn op paardenmarkten. De oaardenmarktsfeer ontbrak. Het was een rustige groep ko pers. die vooraf goede gelegen heid had om op de ruime vee markt te Purmerend. waar de dieren waren „uitgestald", de paarden te kunnen monsteren. Schade door nachtvorst BEEMSTER. De nachtvor sten van de laatste dagen heb ben ook op de tuinderijen in de Beemster grote schade aange richt. Tengevolge hiervan zal de aardappeloogst enige weken later zijn dan werd verwacht. Ook de te velde staande peulvruchten zijn zwaar beschadigd. Aan de vruchtbomen in deze streek is nagenoeg geen schade aangericht. (Advertentie) kunnen U opeens beletfen te werken. Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! (Advertentie) 99 PANMOENJON. De commu nisten hebben Donderdagochtend de Woensdag door de V.N.-dele- gatie ingediende tegenvoorstellen „absoluut onaanvaardbaar" ge noemd en vierkant verworpen. Volgens generaal Nam II neigden ze naar omverwerping van de basis voor onderhandelingen. De communisten hebben inmiddels de tenten die ze gebruikten bij de uitwisseling van zieke en gezonde gevangenen afgebroken, een sym bool van hun visie op de situatie, die naar hun mening geen spoe dige hervatting van de uitwisse ling schijnt te beloven. Volgens het verworpen V.N.- voorstel zouden alle Koreaan- s e gevangenen die niet gerepa trieerd willen worden onmiddel lijk na het van kracht worden van een bestand worden vrijge laten met de status van burger. De niet-Koreaanse krijgsgevange nen die niet willen repatriëren zouden zestig dagen onder toe zicht komen van een commissie van vertegenwoordigers van 5 neutrale landen (Zweden, Zwit serland, India, Tsjecho-Slowakije en Polen) onder voorzitterschap van India, dat als enige neutrale staat zou zorgen voor gewapend en administratief personeel. Ge durende deze tijd zou dan ge tracht mogen worden hun vrees voor terugkeer naar huis weg te nemen. In dit opzicht stemde het. voorstel met de Noordelijke ver langens overeen. Het opperbevel der V.N. heeft verklaard dat er ongeveer 33.000 Noordkoreanen en 14.000 Chine zen in de gevangenkampen zijn die hebben gezegd liever zelf moord te zullen plegen dan naar Noord-Korea resp. China terug te gaan. Het V.N. voorstel kwam tege moet aan de wens van de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee die steeds omiddellijke vrij lating van de Koreaanse krijgsge vangenen na een wapenstilstand heeft geëist. Men neemt aan dat de V.S. Rhee zullen verzoeken zijn voortdurende campagne tegen een wapenstilstand stop te zetten, omdat déze schadelijk is voor de besprekingen in Panmoenjon. Het historische Koninklijke Paleis op de Dam 15 September voor het eerst sinds 1939 weer Hierboven de statige Burgerzaal. De fraaie wijk Napoleon. Het beeld op de achtergrond dengroep boven de hoofdtrap geeft een voor op haar troon. Rechts van haar zit de Dapper te Amsterdam zal dit jaar van 15 Mei tot gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk zijn. kristallen kronen dateren uit de tijd van Lode- onder de klok stelt de Vrede voor. De beel- stelling van de Stedemaagd van Amsterdam heid, links de Wijsheid. ALKMAAR Woensdagmiddag heeft de Alkmaarse Economische Politierechter Mr J. Markus een enorme tijd moeten besteden aan de behandeling van enkele strafzaken tegen pluimveehouders, kuikenbroeders en exporteurs van eieren, die overtredingen hadden begaan van de Verordening op de handel in eieren, zaken, die alle min of meer een ernstig karakter droegen, wijl de stand van de Nederlandse pluimveeteelt en de naam van onze exportproducten op dit gebied in het buitenland er mee gemoeid was. broedeieren uit vrije bedrijven had opgekocht en zelf gestempeld. Hij zei, dat het niet veel bijzon ders was, wat hij van de erkende vermeerderingsbedrijven kon krij gen. De Officier van Justitie, dr J. Vellinga, die in zijn requisitoir o.m. wees op het gevaar van ziekten, eiste, om tevens alle col lega's van de verdachte te waar schuwen diens voetstappen niet te volgen, een gevangenisstraf van drie maanden, doch voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 1000.subs. 3 maanden. De uit spraak luidde f 100.of drie maanden en een maand voorw. met een proeftijd van drie jaar. Boeten van f 40.subs. 20 dagen werden opgelegd aan A.S. te De Rijp en L.H. te Schermer, die eieren als broedeieren hadden ge leverd aan B. terwijl ze geen erkend bedrijf hadden (de Offi cier had resp. f 100.subs. 30 dagen en f150.subs. 30 dagen geëist) en voor hetzelfde kregen D. en M. uit Ermelo, W. van G. uit Renswoude en R.v.d.W. uit Ede boeten resp. van f 175. subs. 30 dagen, f 125.subs. 30 dagen en f 100.subs. 30 dagen. De exporteur van broedeieren Ch. I. te Heiloo, -die eveneens broedeieren had gekocht uit het vrije bedrijf en dit bedrijf de eieren had laten stempelen om ze geschikt te maken voor export naar België, werd veroordeeld tot een boete van f 800.subs. 2 maanden nadat door de Officier f 1000.subs. 3 mnd. en drie maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van 3 jaar was geëist. De eigenaar van het niet erkende bedrijf, M. van M. uit Voorthuijzen, kreeg een boete van f 150.subs. 30 dagen. In de voorlaatste zaak had de verdedi ger mr dr C. Berkhouwer uit Alkmaar aangevoerd, dat I. wel gerechtigd was om broedeieren aan te kopen, maar M. niet om ze te verkopen, reden om M. te straffen, maar niet I.; dat I. moeilijk „neen" kon gaan verkopen voor Belgen, die al blij zijn, als ze maar goede eieren krijgen en zich door -deze gang van zaken helemaal niet bedro gen gevoelen; dat de erkende bedrijven niet konden voldoen aan de vraag naar broedeieren van legrassen, waarom de Belgen zaten te sprin gen; dat de niet-erkende bedrijven toch ook producten van goede kwaliteit kunnen opbrengen en dat het gebruik van de stempels slechts een overtreding van for mele aard was, die geen crimi naliteit of „bedrog" inhield, te meer niet, omdat de Belgen wis ten, hoe de vork aan de steel zat. De zienswijzen tussen verdach ten en ambtenaren werden nogal eens heftig uitgewisseld, zodat de Politierechter soms tussenbeide moest komen, om de heren te verzoeken „zakelijk" te blijven. Inderdaad zijn er talloze inge wikkelde en „vervelende" bepa lingen opgesteld, om toch maar te zorgen, dat de Nederlandse pluimveestapel de hoogst moge lijke kwaliteit zou bereiken. En het betreffende Bedrijfschap ver heugt zich in de wetenschap, veel te hebben bereikt van wat men zich had voorgesteld. Een van de belangrijkste dingen is, dat men om broedeieren te mogen aan kopen een vergunning moet heb ben, welke inhoudt, dat men broedeieren alleen mag betrek ken van de erkende fokbedrij- ven en vermeerderingsbedrijven, door welke bedrijven de eieren gestempeld moeten worden (om dat ze anders noch vervoerd, noch uitgevoerd mogen worden) en voorts dat men vanuit het z.g. vrije bedrijf geen eieren als broedeieren mag verkopen. Het Bedrijfschap neemt overtre dingen van dergelijke bepalingen zeer hoog op, omdat daardoor de werking van de teeltregeling ge heel wordt teniet gedaan, met als gevolg, -dat het peil van de Ne derlandse pluimveeteelt gaat zak ken en Nederland op dat gebied in het buitenland een slechte naam krijgt. En vooral is het Bedrijfschap natuurlijk zeer ge belgd, wanneer men voor broed eieren, gekocht in de vrije be drijven, de stempels gebruikt van -de erkende bedrijven, alsof ze daaruit afkomstig waren, met het gevolg, dat het Bedrijfschap zelf in het buitenland in een kwaad daglicht wordt gesteld, als blijkt, dat de uitgevoerde producten niet aan de eisen voldoen. De erkende bedrijven staan onder nauwlet tende en geregelde controle, ter wijl dat met de vrije bedrijven niet het geval is. Nu is de grote moeilijkheid voor de exporteurs en daarom gebeuren deze overtredingen ook op vrij grote schaal dat de erkende bedrijven niet aan de grote vraag kunnen voldoen, zo dat de exporteurs hun geluk zoe ken bij de niet-erkende, om geen „neen" te behoeven te verkopen. Bovendien, zo zeggen zij, kan het bijvoorbeeld de Belgen niet veel schelen, of de eieren nu gestem peld zijn ja dan neen, als zij maar eieren krijgen, die goed zijn. Zijn ze niet goed, dan eisen zij alleen maar een ander ei of geld terug. Daarom voelen sommigen het niet als bedrog aan, om stempels van erkende bedrijven te gebruiken, om daardoor de formaliteiten te vervullen alleen al voor vervoer en export. Enkele ambtenaren van de C.C.D. en het Bedrijfschap, o.w. de directeur ir J. Tukker, hebben kleine lezingen moeten afsteken, om de rechter voor te lichten omtrent de noodzaak van de ge troffen maatregelen en de kwade gevolgen, die een overtreding daarvan kan hebben. Zware straffen Als eerste stond terecht de kui kenbroeder en exporteur van broedeieren P.B. uit West-Graft- dijk, die een partij ei-eren als Zuivering bij Oostduilse communisten D Oost-Duitse Socialistische Eenheidspartij heeft besloten het bestuurslid Franz Dahlem en eni ge andere vooraanstaande leden uit de partij te stoten, aldus heeft Donderdagavond het onder Rus sisch beheer staande radiostation van Berlijn bekendgemaakt

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3