Activiteit „oude" Raad laaide nog eens hoog op Het conflict in de brandweer gr amof 0011 pl at en YPMA DISCO Nieuwe prijzen FILMS van de week Fotoboek 700 jaar Alkmaar ZELF André Breed GEMEENTERAAD ALKMAAR Gas een halve cent duurder; mr Leesberg gehuldigd -^BSE W*ss^//A, Burgemeester dankt de burgerij Alkmaarse uitgevers hebben weer hans Interpellatie Hoytink verlaging van weeldebelasting BEHANCEN EN SCHILDEREN Pasrina 2 ZATERDAG 16 MEI 1953 ALKMAAR. De raad van gistermiddag bevatte tal van belang rijke punten, waarover in den brede moest worden gediscussieerd. Verschillende ingekomen stukken boden al stof tot praten. De Braderie is aan de orde geweest en de heer Hoytink kreeg gelegen heid om vragen te stellen naar aanleiding van de belofte van de voorzitter, gedaan tijdens de behandeling van de begroting van dit jaar, om een oplossing in het brandweerconflict te zoeken vóór 1 Mei. De raad zou er op terugkomen, wanneer zulks niet zou zijn geschied en ook daar is dan nu nog menig woord over gevallen. Ook het schone plan van het gemeentebestuur om ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad een foto-gedenkboek uit te geven, vormde een punt van langdurige bespreking, welke resul teerde in een besluit, dat wèl overgegaan kan worden tot een foto-wedstrijd, die inderdaad niet langer meer op zich kan laten wachten, maar dat over de uitgave van het werk zelf nog een nadere beslissing zal worden genomen. Waarmee dan, om het alge meen te stellen, de Alkmaarse uitgevers, die zo 'boos waren ge worden, omdat hun die kans niet was gegeven, althans niet in vol doende mate, doeh sledhts aan één van hen, weer een kans krij- gen. Alvorens met de agenda te be ginnen, richtte burgemeester Wy- tema zioh tot weth. Leesberg, om hem ook in de raadzaal geluk te wensen met diens onderscheiding als Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Spr. juichte deze onderscheiding in biizondere mate toe, omdat mr. Leesberg met veel succes en met opoffering van veel vrije tijd 'n groot deel van zijn leven in dienst stelde van de pu blieke zaak. Mr. Leesberg dankte de voor zitter voor deze woorden en de instemming hiermee van de raad. Het deed hem plezier, dat de raadsleden zich verheugen in el kanders persoonlijke omstandig heden. De voorzitter deelde mede, dat wetih. Bakker wegens ongesteld heid was verhinderd: hii wenste de wethouder een spoedig her stel toe. Ingekomen stukken Om bericht en raad werden in handen van B. en W. gesteld ver zoeken van enkele schoolbesturen om financiële medewerking voor de aanschaffing van leermidde len, inventaris of kleine verbou wingen. De voorzitter verwees klachten van bewoners van de Omval voor wat betreft de ver achting en het wegdek van de Slingerdük naar het Polderbe stuur of naar Haarlem. Bii de behandeling van het verzoek van het Alkmaars Drankweercomité om de on het Waagplein te hou den wedstriid in het biertonen oo 3 Juni te verhieden. maakte de heer de Jen-- nog enkele op merkingen. Hii was dankbaar voor dat protest. Hii vroeg de (inmiddels verleendel vergun ning in te trekken, om niet op de openbare weg gelegenheid te ge ven tot het maken van propagan da voor het drinken van meer bier. De voorzitter voelde ev ïfiet.s voor. Als men dergelijke dingen zou gaan verbieden, zou Alk maar spoedig een dode stad zijn. Neen. zei de voorzitter, veen pu ritanisme in Alkmaar. Niet een dergelijke wedstriid verbieden, omdat er onverbetelijke alcoho listen zijn. Niet de gewone man, die wel eens een biertje drinkt, met zo iemand op één lijn stel len. - /f9 tf -o ZATERDAG 16 MEI Bioscopen: REX: De trek naar het Wes ten. HARMONIE: Ivanhoe CTNEMA AMERICAIN: Man nen van staal. VICTORIA: Captain Scarlett. 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Kruismga, Koorstraat 59, apotheker G. Kruisinga. Medische hulp: Alkmaar: de artsen H. C. A. Koppejan, Oudegracht 200, telefoon 2382 en A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 59, telefoon 3193. Schermer en Beemster: de arts K. J. van Welsenes. Midden-Beemster. telefoon K 2998—455. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Operettevereniging „Danza". „Zigeunerliefde" van Frans Léhar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Feestavond Adola. STEDELIJK MUSEUM ALK MAAR: Tussen 2 en 5 uur Unesco-expositie Leonard: da Vinei. ZONDAG 17 MEI Bioscopen: Zie Zaterdag. Aanvang 2. 4.30. 7 en 9.30 uur Apotheken: Zje boven. STEDELIJK MUSEUM: Als Zaterdag. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Dansschool Jack Smit. Soi ree. WAPEN VAN HEEMSKERK: 7.30: Prijsuitreiking R.A.C.- West en dansavond. KAJOTTERSHUIS: Tontoon- stelling afbeeldingen bede vaartsplaatsen van Maria, Bergen: KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN: Tentoonstelling van aquarellen en bouw ontwerpen J. H. Roggeveen Zaterdag en Zondag ge opend tussen 14.30 en 17.30 uur in kunstzaal Rustende Jager. De heer de Jong was over dit antwoord geenszins tevreden en hij diende een motie in, mede on dersteund door mevr. Koster- Schouw en de heer Koot. de ver gunning toch in te trekken. Ver der kwam hij niet, want de raad stemde die motie af met 21 tegen 3 stemmen. Een adres van de Alkmaarse schoenwinkeliers met het verzoek te willen besluiten tot een ver plichte Maandagmorgenshiiting van schoenwinkels tot 13.30 uur werd in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. Om advies werd in hun handen gesteld een verzoek van de speeltuin vereni ging „De Watertoren" om toe kenning van een subsidie van f 250.voor de bouw van zweef - draaimolen voor de oudere jeugd. Een verzoek van de Ned. Ver. van Kermisvakgenoten, om het percentage van 5 voor admini stratiekosten bij kermisverpach- ting te verlagen werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoe ning, nadat de voorzitter in antwoord aan de heer Kirpen- stevn, die inwilliging van het ver zoek bepleitte er op had ge wezen, dat djt percentage al ja ren berekend wordt als tegemoet koming in alle kosten, die de ge meente voor de kermis moet ma ken. Tot tijdelijk lerares in Neder lands aan het Murmelliusgymna- sium werd benoemd mej. E. Koel- ma, te Amsterdam; in de Com missie tot Wering van School verzuim werden herbenoemd de heren J. H. de Haas en M. J. Lutteröt. Winkelsluiting In verband met de vacantie- regeling voor verschillende groe pen winkels werd de verordening op de winkelsluiting gewijzigd. Het is voortaan verboden voor de duur van zes door B. en W. te bepalen achtereenvolgende werk dagen van Maandag t/m Zater dag in de maanden Juni, Juli, Augustus en September winkels voor vlees of vleeswaren, brood bakkerswaren en banketbakkers waren of waarin het bedrijf van dames- of herenkapper wordt uit geoefend, geopend te hebben. De raad stelde een crediet van fR.200 beschikbaar voor een so ciaal-economisch onderzoek t.b.v. de uitbreidingsplannen in onder delen, op te dragen aan het Bu reau voor soc. econ. en stede bouwkundig onderzoek te Haar lem onder leiding van Drs. J. Kwantes. Naar aanleiding van enkele vragen deelde de voorzitter mede, dat voor de voorbereiding op het uitbreidingsplan in hoofdzaak een onderzoek was ingesteld door een bepaalde afdeling van de Plano logische Dienst op welk rapport en de conclusies daaruit, de plan nen zouden gebaseerd moeten zijn. Een en ander moet echter nog nader onderzocht worden, nu inmiddels weer nieuwe cijfers be kend zijn. De exacte gegevens van het rapport van de heer v. d. Berg laat men niet los, wellicht wel de conclusies, omdat het on derzoek toen niet zo minutieus kon geschieden. O.a. moeten nieuwe gegevens verzameld worden over de migra tie, i.v.m. het toe te stane bouw volume en de wijze van effectue ring daarvan. Het onderzoek is tevens nodig, om de verkregen cijfers op de juiste wijze te inter preteren en te commentariëren. De bedoeling is, gegevens te krij gen voor het uitbreidingsplan in onderdelen, die het plan in hoofd zaken niet wezenlijk kunnen wij zigen. De verkeerscommissie blijft met haar taak voortgaan. Zij gaat zelfs gebruik maken van het rapport-Kwantes, doch het zal nog wel ettelijke maanden duren, eer zij zelf met een rapport uit komt. T.a.v. de industrieterreinen zei de voorzitter, dat wellicht-niet- juiste projecties nader bekeken moeten worden, zoals bijvoor beeld de op 't industrieterrein „Oost" geprojecteerde haven, om zodoende fouten te vermijden, die later veel geld gaan kosten. Aan de afdeling Alkmaar van het Centraal Ned. Hengelaars- Verbond en een vijftal beroeps vissers zal bericht worden gezon den, dat in samenwerking met het R.I.Z.A. uitgebreide planpen in voorbereiding zijn voor het centraal afvoeren en zuiveren van het afvalwater, dat thans nog direct of indirect op de grachten en singels wordt geloosd. Onderwijs De raad zal de gevraagde me dewerking verlenen aan de St. Dominicussehool voor de aan schaf van inventaris etc., aan de St. Adelbertusschool voor de in richting van een lokaal handen arbeid en aan het bestuur der R.K. Kleuterscholen, en Chr. Kleuteronderwijs voor de bouw van nieuwe scholen. Het school gebouw bij de Ruysdaelkade zal worden verhuurd aan de besturen der R.K. Kleuterscholen en de „Alkmaarse Fröbelschool" ieder voor de helft, voor f160,per lo kaal per jaar. Het houten school- I gebouw aan het Zeglis zal aan de „Alkmaarse Fröbelschool" worden verhuurd voor f250 per lokaal per jaar. Aan de Handelsschool en de Handelsavondschool werd het vak machineschrijven ingevoerd. Voor verbetering van de verwar mingsinstallatie van 't Murmel- liusgymnasium stelde de raad f8.200,beschikbaar. De heer v. d. Borden zei, dat acht jaar gestookt is met onjuiste werktuigenHet niet schoon maken van roosters, kortom slor digheid en fouten zijn nu oorzaak, dat de gemeente veel geld moet gaan uitgeven. De voorzitter wil de niet zover gaan om van slor digheid te spreken. Dat is een blaam op hen, die voor de ver warmingsinstallatie zorgen en er het beheer over hebben, maar wel waren er enkele tekortkomingen geweest. Laten we er niet over nakaarten, besloot de voorzitter en laten we het crediet verschaf fen. Hetgeen de raad dan ook deed. Nadat de Raad, na een korte comité-zitting, het college ge machtigd had tot onderhandse aankoop van twee percelen aan het Ropjeskuil, werd de rekening over 1951 van de Sociale Werk plaats goedgekeurd, met een aan vullend subsidie van f459,37. In antwoord aan de heer Ven neker deelde wethoiHer Coerts mee. dat het subsidie over 1953 ad f7.500,voldoende kon wor den geacht voor de exploitatie. Voor herstel van de gashouder verleende de raad een crediet van f20.600,Tegen het voorstel tot verhoging van de gasprijs met een halve cent verzette zich, der traditie getrouw, de heer Knuis- tingih Neven (de heer Torenvlied had de vergadering reeds verla ten). Ook de heer Couwenhoven (arb.) had bezwaar omdat z.i. elke verhoging voor de arbeiders klasse ondraaglijk is geworden, wanneer er geen compensatie wordt gegeven. Wethouder Lees berg wees erop, dat een verho ging van een cent was toegestaan, en verheugde zich erover, dat hij sleohts een halve cent behoefde voor te stellen. De Raad heeft de begroting reeds goedgekeurd en de consequentie brengt mee, dat hij met deze prijsverhoging ac- coord gaat. Het uiterste zal wor den gedaan om de prijs zo laag mogelijk te houden. De overige voorstellen passeerden zonder dis cussie de hamer. (Advertentie) 'UDS-ZACUT WASWAWU -„öjeq. hlc. v. d. u, '7 °üd« ®S/j. ALKMAAR In aanslui ting op de dankbetuiging, wel ke de medewerkers en mede werksters aan de lijst-inzame- ling inmiddels schriftelijk mochten ontvangen van de samenwerkende besturen van het Ned. Rode Kruis en de Stichting 1940—1945. afdelin gen Alkmaar e.o., wil ik niet nalaten op deze plaats een woord van hartelijke dank te richten, behalve tol de boven bedoelde medewerkers en me dewerksters, ook tot. alle overi ge bekende en onbekende stadgenoten voor al het werk, dat zij, ieder op zijn of haar wijze, in de afgelopen maan den hebben verricht om de nood in de door watersnood geteisterde gebieden van ons land enigszins te helpen ver richten. Toen alom een oproep ge daan werd tot hulpverlening vond deze ook in onze ge meente weerklank. Zonder onderscheid van religie of no- litiek togen velen tezamen terstond aan het werk. nu het ging hun in nood verkerende landgenoten zonder verwijl te helpen. Bij zoveel blijken van saamhorigheid was he4 te begrijpen, dat de offervaar digheid van tie burgerij hier in een krachtige stimulans vond. De overweldigende op brengst van de inzamelingen van geld en goederen was hiervan een duideliik bewijs. Toch zouden deze resulta ten niet bereikt ziin. indien niet zovelen spontaan hun medewerking hadden aange boden. Naast de burgerij voor de betoonde offervaardigboip gijn het in het bijzonder deze medewerkers en medewerk sters, tot wie ik miin dank richt. Hartelijk dank voor alles, wat TI gedaan ,h°bt! Pa Burgemeester van Alkmaar. WVfMA Naar tic Krnmatofvjeri'ng to Utrecht AT,KMA AR Het Reis- en Passacebureau ..Noordholland" biedt in samenwerking met het bestuur van de Ned. Reisver. voor Katholieken, afd. Alkmaar, de houders van toegangskaarten voor de grootse Kromstafviering te Utrecht, een unieke reisgelegen heid naar de Domstad aan^ Er zullen nameliik en>"p onmfórto, bele bussen beschikbaar zijn, die de deelnemers aan de Kromstaf- viering regelrecht naar Utrecht 'brengen. De bussen vertrekken van het Stationsplein tP Aiv™i«r Zondagmorgen om half acht. Voor biizonderhoden zie men de adver tentie in dit blad. T»(s R-x-lovuurl paar Kevelaar ALKMAAR f Voor de Deke nale bedevaart naar Kevelaar op 2e en 3e Pinksterdag a.s. kan men zich uiterlijk tot en met Maan dag nog opgeven bii het Reis- en Passagebureau Noord-Holland, op het Stationsplein. Daarna is on gave voor deelneming niet meer mogelijk. ALKMAAR. Toen de voorzitter van de raad, burgemeester Wytema gistermiddag het voorstel om ƒ16.000.beschikbaar te stellen voor een fotoboek van Alkmaar ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad, dat volgend jaar gevierd gaat worden, aan de orde stelde, vroeg de heer Hoytink om aanhouding van het voorstel, omdat hij gaarne een overzieht had van concrete cijfers. En daarmee bracht hij het gemeentebestuur onmiddellijk in grote verlegenheid en in een minderheidspositie, waar het niet meer uit kon geraken. Het gemeentebestuur heeft dan ook in zoverre een nederlaag geleden, dat het niet de voortvarendheid kan be trachten die het zich voorgesteld had, dat heel misschien een streep is gehaald door zijn waarschijnlijke voornemen, het werk hij „De Bezige Bij" het licht te doen zien en dat de Alkmaarse uit gevers en drukkers, eveneens heel misschien, weer de kans krijgen waarop ze hadden gehoopt. Het was de heer Venneker (K.V.P.) die zich volkomen schaarde achter de geest van het schrijven van de heren P. Kluit man, J. P. .van Putten en M. Zwaan en het tegen B. en W. opnam voor „Arti". Hij noem de het een groot Alkmaars reclamebelang, wanneer het werk in Alkmaar door een Alkmaarse firmo zou worden uitgegeven Het was hem ter ore gekomen, dat „Arti" te weinig concrete voorwaarden en gegevens van het gemeentebestuur had gehoord om een zodanige aanbieding en prijsopgaaf te doen, dat die op alle punten met die van „De Bezige Bij" kon worden verger leken. Hij wilde daarmee zeggen, dat wanneer „Arti" een hogere prijsopgave deed, ook een kunst werk op hoger niveau zou kun nen leveren dan „De Bezige Bii". Nu hebben B. en W. de meest voordelige opgave gekozen (n.l. die van „De Bezige Bij"), ter wijl de Alkmaarse firma eigen lijk niet goed wist, waar het nu precies om ging. terwijl „Arti" toch over uitstekende contacten in het buitenland beschikt en een product op de markt kan bren gen. dat ook aan de eisen van het hoogste niveau kan voldoen. Daarom verdiende het volgens hem eveneens aanbeveling, om „Arti" een beter inzicht te geven in wat het gemeentebestuur nu eigenlijk precies wenst inzake het boek. De voorzitter bracht in het midden, dat de fotowedstrijd spoedige voortgang moet vinden, omdat anders het oogmerk, iets te hebben van alle vier de jaar getijden, niet meer kqn worden geëffectueerd. Hij ging daarop de hele voorgeschiedenis nog eens na. Hij vertelde hoe mevr. PotVan Regterep Altena het idee te berde had gebracht en hoe de eisen aan het werk wer den gesteld, dat geen documen taire van Alkmaar moet worden, niet naar de foto's en ook niet naar de tekst, maar een levende uitbeelding van het wezenlijke, de sfeer van de stad. tiideloos uitgebeeld, naar het echl^e oud- Hollandse leven, dat Alkmaar karakteriseert. Vervolgens zei de voorzitter, dat maar weinig uit gevers zouden kunnen vervaar digen, wat men zich voorstelde, een uitgave, die een vergelijking met soortgelijke buitenlandse uit gaven royaal zou kunnen door staan. een uitgave van inter nationale allure en „De Bezige Bij" geeft de garantie dat te kun nen. Dat moet ae niet te plaatse lijk zien. aldus de voorzitter. Om Alkmaar de kans te geven is van „Arti" prijsopgaaf ge vraagd. B. en W. hebben „Arti" een concreet voorbeeld voor ogen gesteld, waarmee de voor zitter wilde zeggen, dat „Arti" wel degelijk wist wat 'er precies verlangd werd. En toen is de voordeligste prijsopgaaf gekozen: ,De Bezige Bij" neemt een groter risico dan „Arti".B. en W. wilde niet zover gaan dan tóch de Alkmaarse firma te kiezen. „De Bezige Bij" zal bij het ver vaardigen van het werk wel zo veel mogelijk Alkmaarse bedrij ven inschakelen. „De mededelingen van „Arti" wijken anders af van uw mede delingen," sprak de hoer Venne ker in tweede instantie. „Arti" heeft gezegd, niet voldoende te zijn ingelicht over wat precies de bedoeling was: hoeveel pagi na's, welk papier etc. De heer Hoytink bleef ziin voorstel handhaven, om het voor stel van het college aan te hou den. De heer Berkhouwer betreurde het, dat niet alle Alkmaarse uit gevers en drukkers in de ge legenheid waren gesteld een in schrijving te doen. Hii stelde voor de fotografen alvast hun gang te laten gaan. maar over de uitgave- zelf nog nader te be slissen. Bovendien wilde hij de raad wel wat meer ingeschakeld zi,en bii de benoemingen van jury en letterkundige en anderen die de zorg voor tekst en ver- ALKMAAR In de begrotingsvergadering van de Raad eindigde het debat over het conflict in de brandweer met de toezegging van de heer Hoytink, dat hij, wanneer het conflict op 1 Mei niet als opgelost kon worden be schouwd, in de eerste vergadering na 1 Mei met een in terpellatie zou komen. Welnu, het conflict was 1 Mei niet opgelost en de heer Hoytink heeft woord gehouden wij hadden niet anders van hem verwacht. Hij begon met te herinneren aan de namens B, en W. door de voorzitter gedane toezegging, om te streven naar een zo spoe dig mogelijke beëindiging van het conflict. Hij had echter de indruk, dat er nog niets sedert half Maart veranderd was. Daarbij consta teerde hij, dat de betrokkenen zo beleefd waren geweest, om te blijven zwijgen. Hij vroeg, wat het College sinds half Maart ge daan had ter oplossing van het conflict. Het belang van de Alk maarse Brandweer vergt, aldus spr.. dat de zaak zo spoedig mo gelijk uit de wereld is: het con flict moet opgelost worden. Eigenaardig vond spr. het in het licht van deze zaak, dat het College intussen nieuwe mensen had benoemd; in de raad leefde de opvatting, dat. als er benoe mingen moesten worden gedaan, op de eerste plaats de uitgetre den manschappen in aanmerking zouden komen, die toch allan weer over de brug mochten. Betekent, aldus .spr., dit be sluit van B. en W., dat het voor goed met deze mensen is afge lopen? Er moet echter klaarheid komen en wii moeten uit deze impasse, aldus spr. De Raad is wel niet competent inzake deze benoemingen, doch spr. vroeg zich af, of het Colle ge niet over het gezag beschikt om deze zaak af te doen. Hij vroeg, óf en zo ja, welke mensen nog terug mogen komen. En als er sommigen niet mogen terug komen. dan dient het College hen te laten weten, waarom niet. De Voorzitter herinnerde ook aan zijn toezegging in Maart, dat het College alles in het werk zou stellen, om deze aangelegen heid zo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. Hij wilde zich echter niet aan een termijn binden; dit vond hii gevaarlijk en onwenselijk. Gezien de im materiële verhoudingen, die in 't spel zijn, kan men de zaak niet forceren door een termijn te stellen. B. en W. hebben zich uitvoerig beraden n.a.v. de voordracht tot benoeming van drie buitenstaan ders. Zij hebben de zaak lange tijd laten liggen, omdat zij deze met de nodige achtzaamheid wil den bekijken. Aan de comman dant is naar de motivering ge vraagd, waarom hij met deze voordracht kwam. Gevraagd werd,_ of door een eventuele be noeming van deze buitenstaan ders ae pas aan de anderen werd afgesneden. De commandant heeft deze vraag ontkennend be antwoord en drong aan op een spoedige benoeming. daar hii voor de zomer over de nodige re serves wilde beschikken: hii wil de voorts ziin medewerkers in het nieuwe corps niet alleen uit oude, doch ook uit nieuwe men sen kiezen. Nadat B. en W. 16 April tot benoeming van de voorgedrage- nen waren overgegaan, hebben zij zich tot de commandant ge wend met een schrijven, waarin gezegd werd. dat B. en W. ver trouwden dat hij binnenkort met aanbevelingen zou komen tot be noeming van uitgetredenen. zulks in overeenstemming met de toe zegging van het college. Voor een rustige en evenwich tige opbouw van de brandweer is het nodig, dat geen interne spanningen worden opaewe'-t. Men kan het tempo niet forceren en spr. heeft gemeend zich niet aan de termijn van 1 Mei te kunnen houden. Het leek sDr. het beste, de kwestie niet verder te bespreken, alvorens hii de commandant had geraadpleegd Verdere discussie achtte hii niet wenselijk en hii zou die willen uitstellen tot de volgende ver gadering. De heer Hoytink wilde niet proberen de voorzitter te pressen tot activiteit in deze. Hij npem- de het echter een tactische fout. dat het college de eerste maal. dat er benoemingen moesten worden gedaan, geen vroegere brandweerlieden heeft benoemd. Wanneer het college van plan is. dat ook in de toekomst niet te doen. laat het zulks dan zeg gen tot de manschappen. Naar sprekers mening gaat het hier om twee soorten gezag: dat van de commandant en dat van het college; dit laatste moet domineren. Spreker ziet zich thans voor dezelfde muur ge plaatst als in Maart en dringt er bij het college op aan, de zaak op de kortst mogelijke termijn tot een oplossing te brengen. Laat men de mensen zeggen, hoe ze ervoor staan. Spreker ver heugt zich er echter over. dat het college nog steeds op het standpunt staat, dat de brug voor allen openstaa.t Wat de mensen in de brand weer betreft: dat zijn toch alle maal grote mensen, die onder het verleden een dikke streep moeten kunnen zetten. Hiermede was de interpellatie ten einde. Naschrift Onzerzijds nog een kort com mentaar. Na de raadsvergadering van half Maart ziin niet alleen drie buitenstaanders door het college tot brandweerman bii het Laddercorps benoemd, maar ook werd een nieuwe adjunct be noemd in het corps „Kwiek" in de plaats van een der uitgetre den hoofdlieden. Voorts"heeft het corps Hoofdlieden de adjunct- commandant van „Burgerplicht" voorgedragen tot brandmeester in de plaats van de uitgetreden brandmeester van dit corps en een ander voorgedragen voor adiunct bii dit corps. Tenslotte heeft het nieuwe corps (Laddercorps) een voor dracht van drie personen opge maakt ter aanvulling van dit corns met twee brandweerlieden. Ook deze drie personen zijn we derom buitenstaanders. Toen en kele leden van het corps bij deze gelegenheid vroegen, waar om niet uit de portefeuille werd W eersver wachting Medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond. WARM Perioden van zonneschijn maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Over wegend matige wind uit zui delijke richtingen. Warm weer, maar in het westen van het land tijdelijk binnen stromen van koelere lucht. PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK 1. H. A. VEROUDEN, Tulpen straat 7, Breezand: 2. S. HUIBERTS, Koepoortswcg 50, Hoorn; 3. A. SCHOORL, Julianastraat 27, Alkmaar: 4. P. HOMAN, Streekweg 140, Hoogkarspel; 5. P. G. J. ROZENBROEK, Mo lenvaart 319, Anna Paulowna. geput, werd hen door de brand meester en zijn adiunct mede gedeeld. dat dezen hadden afge sproken. zulks niet te doen. en als het hen niet zinde, dan moes ten ze er maar uitgaan. Hieruit blijkt wel. dat men er in de brandweer een andere mening op na houdt dan naar wii mogen aannemen in het college van B. en W. Zowel de commandant als de burgemeester hebben herhaaldelijk betoogd, hun best te zullen doen voor een spoedige oplossing van het con flict. Intussen zijn weer enkele maanden verstreken en de oplos sing is niet naderbij gekomen. Men tart het geduld van de uit getreden manschappen op een wijze, die naar onze mening tot nieuwe moeilijkheden kan leiden. Een oplossing, die maanden of wellicht een jaar moet duren is voor ons geen oplossing En wanneer er niet een andere wind gaat waaien, zowel In de brand weer als in het college van en W. dan vrezen wij in de naas'e toekomst "nor de brand weer Pp) prgste. Men zij gewaar schuwd (Advertentie) door op Grootste keuze in Nrd. Holland boven het Y LANGESTRAAT AIKMAAR talingen op zich moeten nemen. De heer Kirpensteijn was het met de voorzitter eens en zei. dat het nu onfatsoenliik zou ziin „De Bezige Bij" te passeren, nu men reeds zover met deze uit geverij was gevorderd. In derde instantie stelde de heer Venneker, gesteund door de heren Hoytink en Berkhou wer voor, het gevraagde crediet te verlagen tot 4.000.— en de foto's dus reeds te laten maken en over de uitgave en de keuze van uitgever nog nader te be raadslagen. De voorzitter schorste de ver gadering om het college zijn hou ding daaromtrent te laten be palen. En die houding was dat men bii herODenine van de ver gadering de raad sterk afraadde met het voorstel-Venneker mee te gaan. B. en W. bleven op hun standpunt staan, dat ten aanzien van de prijsopgaven van „De Bezige Bij" en „Arti" vergelijk bare grootheden waren verschaft. Tenslotte werd het voorstel van de heer Venneker in stem ming gebracht en aangenomen met slechts negen stemmen tegen, die van de heren Koot. Leesberg. Couwenhoven. Coerts, Kirpensteijn. De Jong, Wiese, Knuistingh Neven en mevrouw Koster. Rex Theater De trek naar liet Westen Na de Amerikaanse burgeroor log trekken oud-soldaten naar het Westen, om daar een nieuw bestaan op te bouwen. De India nen worden daarbij steeds meer teruggedreven en vanzelfsprekend gaat dit met heftige strijd ge paard. Ook Buffalo Bill trekt met ziin jonge vrouw naar de prairiën, om daar een vreedzaam bestaan op te bouwen. Hij ontmoet zijn oude strijd makker Bill Hickpk, en de po pulairste vrouw in het Wilde Westen, Calamity-Jane. Dan roept de strijd hem en neemt hij de leiding op zich van een munitie-convooi, dat dient om de ingesloten bezetting van een fort te ontzetten. Het convooi loopt in een hinderlaag, door het on gewilde verraad van Ongeluks- Jane, doch wordt op het laatste nippertje bevrijd. In het voorprogramma een on waarschijnlijk Popey-fimpje, als mede een aardige film over de SDortbeoefening bij een van Ame- rika's Universiteiten. Victoria „Captain Scarlett" Deze film, die een pracht van kleuren ten beeld brengt, ver plaatst ons in het woelige Frank rijk van de eerste jaren der ne gentiende eeuw na de nederlaag van Napoleon. Onder het nieuwe regime trokken vele edelen en koningsgezinden, die voor de re volutie waren gevlucht, het land weer binnen om opnieuw een plaats in de zon te zoeken. Het (Advertentie) Met onze PLASTIC VERF kan een kind schilderen! - Plasticverf is verkrijgbaar in de nieuwste tinten. BEHANG in de modernste dessine. SCHILDERSBEDRIJF Middenweg 286 HEERHUGOWAARD Telefoon K 2264—250 waren veelal niet de besten van hun soort en sommigen maakten alweer gretig een aanvang met de uitbuiting en onderdrukking van de boeren. Het was tevens een goede tijd voor grotere en klei nere roversbenden, die rustig overvallen pleegden onder het mom van koningsgezind te zijn. De voornaamste „edele" boef in Zuid-Frankrijk was de hertog van Corlaine, bij zijn practijken gesteund door gi'aaf Villiers. Onder de aangenomen naam kapitein Scarlett keert een jonge edelman terug met het doei zijn oude bezittingen weer onder be heer te krijgen. Dit lukt hem, maar niet dan na zeer veel striid en avontuur. Het is een boeiende film, die U enkele gezellige uur tjes van ontspanning geeft. Het Journaal In den Haag werd een monu ment onthuld ter nagedachtenis van Troelstra. De C.J.M.V. vierde met een massa-bijeenkomst in de Houtrusthallen haar 100-jarig be staan. In Wageningen werd een nieuw tuinbouwcentrum geopend. Op Schiphol werd Arie Biever welkom geheten bij zijn thuis komst uit Korea. De motorraces in Zandvoort kwamen op het witte doek, Met behulp van seismografen wordt de- Neder landse bodem op de meest mo derne wijze onderzocht. Op deze manier werd ook bet oiieveld bij Schoonebeek ontdekt. Kroonprins Akihito varr Japan zette zijn reis door de wereld voort. In Schotland bezichtigde hij o.a. een historisch kasteel. In Silverstone was bij de auto-races volop spanning eh sensatie. De beroemde Grenadier Guards ont vingen uit handen van koningin Elisabeth nieuwe vaandels, het geen met een indrukwekkende parade gepaard ging. Van het verongelukt Engelse straalvlieg tuig te Calcutta bleven slechls verwrongen en zwartgeblakerde wrakstukken over. Verloting Rijwielclub Maria Kevelaer ALKMAAR. Uitslag verlo ting van de kaarten voor de vie ring van het Kromstaffeest te Utrecht is als volgt: 1, 23, 83, 21, 17, 6, 64, 57, 18, 7, 11, 31, 89, 5, 13, 105, 86, 10, 95, 48, 4, 76, 28, 12. De kaarten voor de ochtend zijn gevallen op de nrs 15, 19, 3, 100, 9, 20. Aan de heer W, P. de Boer, mede-oprichter van de Rijwiel club, werd wegens zijn grote ver diensten gratis een kaart aange boden en zal de tocht per rijwiel meemaken. De kaarten zullen heden voor zover nodig worden bezorgd, waarbij de nodige aan wijzingen zullen worden gegeven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2