NOORDHOLIANDS Dankbaarheid en hulde tijdens eeuwfeestviering te Utrecht „Eenheid bewaren op ieder terrein van openbare leven" Feestgave van ruim een millioen gulden door watersnood-parochie aangeboden Schrijven van H. Vader aan katholiek Nederland Dagblad voor Allernaar en omgeving Mgr. Alfrink wekt op tot behouden van de eenheid Maandag 18 Mei 1953 - 49e Jaargang - Ntunmer 12781 KARDINALEN, Bisschoppen en Abten TE UTRECHT Pauselijk Legaat bij Kardinaal de Jong GELUKWENSEN VAN BISSCHOP VAN MUNSTER KARDINAAL DE JONG: Ontroerend woord klonk door de radio HONDERD JAAR KROMSTAF Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig Vondel Ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van het herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland werd Zon dagmorgen in het stadion te Utrecht een Pontificale H. Mis opgedragen door de Kardinaal-legaat, Z.Em. Jozef Ernest Kardinaal van Roey. Tijdens het opdragen van het H. Misoffer. UTRECHT, 17 Mei De viering van het herstel der kerkelijke hiërarchie, die Za terdagavond was begonnen in ,t Utrechtse stadion, is Zondagochtend voortgezet met een pontificalemis in hetzelfde stadion. Deze werd door de Kardinaal LegaatZijne Eminentie Jozef Ernest Kardinaal van Roey, opgedragen. Het was een plechtige votiefmis tot dankzegging ter ere van de H. Willibrord. De pauselijke vertegen- woordiger werd geassisteerd door Mgr. G. C. Hartman, president van het Groot Semi- Het stadion was met honderden geelwitte vlaggen en bloempartijen in stijl gebracht. Onder het 16 meter hoge kruis was het altaar opgesteld met daarnaast aan beide zijden platforms voor de tronen van de kardinaal-legaat en de kardinalen Frings en Griffin en voor de zetels van' de vele andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, waaronder zich ongeveer 30 bisschoppen bevonden. Wereldlijke autoriteiten, waar bij zich ook nu weer een aantal ministers bevonden, hadden hun nlaatsen on de overdekte tribune recht tegenover het altaar. Even voor half elf kwamen de kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders het Stadion binnen. Zij schreden over honderd meter lange lopers naar de altaarzijde. Nadat zij hun plaatsen hadden ingenomen, zet te het koor de gezangen in. De door 20.000 gelovigen bijgewoon de pontificale mis was daarmede begonnen. Vele duizenden aan wezigen ontvingen de Heilige Communie, die op de tribunes werd uitgereikt door ongeveer honderd priesters. De kardinaal legaat hield een preek, waarin nog eens de betekenis en de waarde van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie werd uit eengezet. Tevens drong de Kardinaal- Legaat er bij de katholieken van Nederland op aan. hun geloof te verlevendigen in de verheven en bovennatuurlijke zending van het Katholieke Episcopaat in de Kerk van Christus. Gift van één millioen gulden 's Middags waren de katho lieken van Nederland opnieuw verenigd in het Stadion om het hoogwaardig Episcopaat een hul deblijk aan te bieden, bestaande uit een gift van ruim een mil lioen gulden, te bestemmen voor de uitbreiding van de medische faculteit te Nijmegen. Enige duizenden kinderen for meerden een optocht, waarin zii op hun manier lieten zien. het geen op kerkelijk terrein in Ne derland is gebeurd. Speciaal de groepen van het onderwijs, de beroepen en missie ontlokten hartelijk applaus. Vele tientallen bonte groepen defileerden langs het episcopaat. De platforms met hoogwaardigheidsbekleders. die gezeten waren onder witte en gele parasols en de honderden geelwitte vlaggen op de achter grond vormden een fleurig en gelijk een indrukwekkend ge zicht. Een warm applaus klonk bij de komst van de herauten die voorlezing deden van de pauselijke breve van Paus Pius IX op 4 Maart 1853 waardoor de bisschoppelijke hiërarchie werd hersteld. Daarna kwamen de groepen, die de uitbouw voor stelden van de parochies, waar van het aantal na 1853 groeide van 918 tot 1526. En het mid denveld van het Stadion werd voller en voller tot het geheel op een wand van vlaggen en vaandels wiegend op een dei nende mensenmassa. Vijf parochies traden aan. van onder de ere-tribune. Zij waren uitverkoren de vijf diocesen te vertegenwoordigen bü de offi ciële overhandiging van het hul deblijk. Het waren vertegen woordigers van de parochies Achthuizen op Overflakkee Vechel. Venlo (St. Martinus) Maarssen en Klundert. En het was deze laatste, de getroffene tijdens de waterramp. die Ne derland teisterde, aan wie nu de narie te Driebergen, als vertegenwoordiger van het Metropolitaan kapittel, Mgr. J. H. Niekel, deken van Rotterdam, als verte- woordiger van het kathedrale kapittel van Haarlem, Mgr. F. Dl. J. Hendrikx, vicaris- generaal van het bisdom Den Bosch, de plebaan van Breda W. A. J. van der Maden, als vertegenwoordiger van het kathedrale kapittel van Breda en floor de deken van Venlo, M. P. J. Strijkers namens het ka thedrale kapittel van Roermond. eer te beurt viel een indruk wekkende gave van katholiek Nederland aan zijn Episcopaat te mogen aanbieden. Dit gebeur de met enkele sobere woorden, uiting gevend aan de hoop, dat „deze gave moet strekken tot verbreiding van het woord en bevestiging van de waarheid". Dr. F. J. M. A. H. Houben. voorzitter van het presidium van de Stichting 18531953. wees er op. dat zich in dit huldeblijk de dank wil uiten voor het ver leden met de belofte voor de toekomst. Dank aan hen. die ons zijn voorgegaan in het nastreven van de synthese tussen sociale, economische en culturele belan gen. over welke, hoe onderschei den ook. alleen Gods Woord de heerschappij mag voeren. Mgr. Alfrink dankte voor het geschenk. „Dank en hulde brengt vandaag het Episcopaat aan al die mannen en vrouwen, bekend en onbekend, met grote naam of wellicht naamloos, die allen met en naast de Bisschop pen aan de bloei van de Kerk hebben gewerkt. Aan al die men sen uit het openbare leven en aan al diegenen, wier naam nooit in de krant heeft ge staan." Mgr. Alfrink dankte de ont plooiing van het godsdienstig le ven in de afgelopen honderd jaar aan de grote eensgezindheid rond het Episcopaat en aan de trouwe volgzaamheid aan de Bis schoppen. „Wanneer wii op het ogenblik te klagen hebben over een terug gang van het godsdienstig leven, dan ligt dat voor een deel aan de inschrompeling van de eer bied voor het bisschoppelijk ge zag en aan het verminderen van de volgzaamheid ten opzichte van de bisschoppelijke leiding" aldus mgr. Alfrink. De Aartsbisschop -coadjutor wekte op tot het be houden van de eenheid, die in Kerk en altaar begonnen be doeld is zich te voltrekken in alle secotern van het menselijk leven. Tenslotte wees mgr. Al frink op de grote betekenis van de medische faculteit van de Katholieke Universiteit, waarvoor het Episcopaat de feestgave heeft bestemd. Pontificaal Lof Na het dankwoord van mgr. Alfrink verlieten de kerkelijke autoriteiten tijdelijk het Stadion, dat hierna door de opbouw van het altaar en het aanbrengen van bloemversiering in gereedheid werd gebracht voor het tweede deel van de middag: een ponti ficaal lof. Met een plechtige sacraments processie van alle 8000 deelne mers aan de manifestatie. De vele honderden aan de processie deelnemende bruidjes hadden te voren met kwistige handjes Kardinalen: Kardinaal v. Roey, Mechelen; Kardinaal Griffin van Engeland; Kardinaal Frings van Keulen. Pauselijke Internuntius: Mgr P. Giobbe, Den Haag. Bisschoppen: Mgr J. v. Rudloff, Bisschop-Coadjutor, Osnabrück; Mgr M. Keiler, Bisschop van Münster; Mgr E. de Smedt, Brugge; Mgr W. v. Zuylen, Bis schop-Coadjutor, Luik; Mgr C. Calewaert, Gent; Mgr L. Lommei, Luxemburg, Coadjutor; Mgr W. Mutsaerts, Bisschop, Den Bosch; Mgr J. Baeten, Bisschop van Breda; Mgr J. Hansen, Bisschop- Coadjutor. Roermond; Mgr dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadju tor, Utrecht; Mgr dr J. Lemmens, Bisschop, Roermond; Mgr J. Hui- bers, Bisschop Haarlem; Mgr H. Paulissen, Oud-Bisschop van Ku- masi; Mgr J. Pessers, Apostolisch Vicaris van Atambua; Mgr A. Albers, Apost. Vicaris van Ma- lang; Mgr C. Kramer, Bisschop van Luanfu; Mgr U. Lehmann, Apost. Vicaris van de Cookeilan- den; Mgr C. Bronsveld, Aarts bisschop van Tabora; Mgr W. v. Bekkum, Vicaris Apost. Ruten- gensis; Mgr G. v. d. Westen, Apost. Vicaris van Pangkalpinang. Abten: Dom M. Mahler, Ooster hout, N.Br.; Dom P. Andriessen, Egmond-Binnen; Dom dr G. van Moosdijk, Borkel en Schaft; Dom W. v. Dijk, Tilburg; Dom M. Mul ler, Diepenveen; Dom P. Strij- bosch, Lilbosch hij Echt; Dom M. v. d. Laar, Tegelen; Dom A. van Kalken, Zundert; Dom dr M. v. Ondersteyn, Prelaat van Berne; Magister-Generaal der Kruishe ren, St Agatha, Cuyk. bloemen gestrooid op het mid denpad. waarover de hoge gees telijkheid zich opnieuw naar de platforms begaf naast het altaar. Het „Te Deum" en „Tantum Er go" werden door een stampvol Stadion gezongen. Aan het slot van de plechtig heid richtte kardinaal van Roey zich tot de katholieken van Ne derland met een boodschap van Z H. de Paus. De bijeenkomst kreeg een grandioos einde, toen de aanwe zigen de pauselijke vertegen woordiger hij het einde een stormachtige ovatie brachten. BEMINDE ZONEN EN DOCHTERS VAN NEDERLAND. Het is voor Ons een grote vreugde, deel te kunnen nemen aan de feestelijke herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland. Met vurige dankbaarheid zien Wij met u terug op de belangrijke en troostvolle ontwikkeling, die de Katholieke Kerk tijdens de laatste honderd jaar in uw land heeft doorgemaakt. Gij zijt gegroeid tot een geestelijke kracht, die in uw nobel vaderland en ver daarbuiten de rechtmatige bewondering afdwingt van allen die de rijkdom van uw katholiek leven mochten leren kennen. Dankbaarheid vervult Ons daar om op de eerste plaats jegens de algoede God, die de ijver van de Nederlandse katholieken zo over vloedig heeft gezegend, dankbaar heid ook jegens de bisschoppen, priesters en gelovigen, die met zoveel zelfopoffering hebben ge werkt, gestreden en geleden voor de steeds bredere en diepere ves tiging van Christus' Rijk in hun vaderland. Dierbare katholieken van Ne derland, laat deze terugblik in het verleden een krachtige prik kel voor u zijn, niet alleen om de erfenis van uw vaderen onge schonden aan uw kinderen door te geven, maar vooral om op het voorbeeld van uw vaderen alle krachten in te spannen om die erfenis grootser, rijker en meer innerlijk te maken. Daarvoor is nodig dat gij, in dankbare be scheidenheid, maar ook met grote standvastigheid, volhardt in de strijd, want de kerk op aarde is voor elkander, onder de leiding en blijft steeds een strijdende van uw bisschoppen en priesters, kerk. Bewaart de eenheid als een opdat de liefde van Christus onderpand van Gods kracht in u. steeds meer moge heersen in uw Werkt altijd verder, onbaatzuchtig harten, in uw gezinnen, in heel in onderlinge liefde, vol eerbied uw vaderland en overal ter we reld waar zovele kinderen van uw volk als missionarissen arbei den. Opdat gij met Gods genade dit moogt verwezenlijken, schenken Wij u allen van ganser harte Onze Vaderlijke en Apostolische Zegen. Vanuit het Vatikaan, 17 Mei 1953. PIUS PP. XII. AMERSFOORT Op Zater dagmiddag 16 Mei om drie uur heeft de kardinaal-legaat, Z. Em. Ernest van Roey, vergezeld door Mgr. Post, vice-voorzitter van het bestuur der stichting 1853 1953, een bezoek gebracht aan Z. Em. kardinaal de Jong te Amersfoort. Zoals men weet ver blijft kardinaal de Jong te Amersfoort bij de zusters in het „klooster met de blauwe ruitjes". In de morgen van 16 Mei heeft het stichtingsbestuur aan kardi naal de Jong een zeer fraai op gemaakt bloemstuk aangeboden. Het onderhoud tussen de beide kardinalen was geheel privé; het werd echter gekenmerkt door de grote gemoedelijkheid en een voud, waarvoor beide Prinsen der Kerk bekend staan. MUNSTER 16 Mei De Bis schop van Munster, dr. Mechael Keiler, heeft in een brief aan de Nederlandse katholieken zijn gelukwensen uitgesproken met het eeuwfeest van het herstel van de Bisschoppelijke Hiër archie in Nederland. De bis schop zegt. dat de Nederlandse katholieken na de tweede we reldoorlog de broederhand naar Duitsland hebben uitgestoken teneinde het isolement op te heffen. Zij hadden veel gees telijke en materiele hartelijkheid aan het Duitse volk getoond. EEN VERRASSING, die werd tot een diepe ont- hoe beter katholiek, hoe beter vaderlander. Wij, roering, was het, toen Zaterdagavond, na de rede katholieken, doen in liefde voor het vaderland voor van Mgr Huibers, in het stadion te Utrecht en van- ™mand onder en van harte betuigen wij onze trouw en aanhankelijkheid aan onze geliefde Vor- daar door de radio, de op de band opgenomen stjnj dje wij toebidden, dat zij door een zegenrijk toespraak klonk van Zijne Eminentie Joannes Kar- bestuur tot in lengte van dagen de band moge zijn dinaal de Jong. Een ontroerend woord van de van de eenheid van ons volk. afwezige Kerkvorst, die in de geest en met zijn „,D°ch.>. bierbare gelovigen, wij moeten één blijven. A A Wat wij in het verleden hebben bereikt, met name woord toch temidden van zijn katholieken wilde ook op het terrein van het openbare ieven, dat zijn. In haar geheel luidde deze belangrijke toe- hebben wij te danken aan onze eenheid in ons spraak als volgt: optreden naar buiten. Maar naarmate onze emancipatie voortschrijdt, „Het was Gods Voorzienigheid, die mij als zesde za' eenheid aan steeds grote gevaren blootstaan. Aartsbisschop sinds het Herstel der Hiërarchie riep °nze emancipatie op staatkundig gebied mag als tot het bestuur van het Aartsbisdom Utrecht. nagenoeg voltooid worden beschouwd. Daarom loopt Hierdoor kwam ik tevens te staan aan het hoofd onze eenheid op dit gebied ook het eerst en het der Nederlandse Kerkprovincie meeste gevaar. Doch naarmate ons katholieke volk Nadien heb ik meerdere malen gezegd, dat ik ziin, maatschappelijke en culturele achterstand in- veel liever toeschouwer was gebleven, dan mee te haalt, zal onze eenheid ook op dit gebied aan moeten spelen op het toneel. grotere gevaren zijn blootgesteld. Toen mij lichamelijk de krachten begonnen te Welnu, ik kan niet nalaten met de meeste nadruk ontbreken en dus de tijd gekomen was om weer er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid van het toneel te verdwijnen, toen ik zeg het op elk terrein van het openbaar leven althans eerlijk heb ik dat toch heel erg gevoeld. voor zover het ons vaderland betreft noodzakelijk En nu, in deze dagen van het grote feest der en onmisbaar is. herdenking van het herstel der bisschoppelijke De eigen katholieke organisaties op heel het hierarchic, nu voel ik dat dubbel zwaar. Zo gaarne terrein van het openbare leven hebben in het ver zou ik juist nu in Uw midden geweest zijn, om mij Ieden onze emancipatie mogelijk gemaakt en be- met U te verheugen, met U feest te vieren. - vorderd, zij zijn ook voor de toekomst, althans in Want wij mogen God echt dankbaar zijn voor de de min of meer nabije toekomst, nog even nood- vele vruchten, die het herstel der hiërarchie in zakelijk en belangrijk, niet alleen voor de bloei 1853 voor de katholieken van Nederland heeft afge- van het geloofsleven onder ons katholieken, maar worpen. De verrassende opbloei van het geloofs- mede ook om positief een christelijke maatschappij leven in al zijn aspecten na het herstel der hiërar- in Nederland op te bouwen. chie was zonder de leiding der Bisschoppen niet Derhalve, dierbare gelovigen van Nederland, denkbaar geweest. En mede aan hun beleid is het blijft één, één. Zoals gij thans in zo groten getale te danken, dat wij, katholieken, thans een vol- en in de eenheid des geloofs U verenigd hebt waardige plaats innemen naast de andere volks- rondom de persoonlijke vertegenwoordiger van groepen in het ons allen zo dierbare Nederland. onze H. Vader, de Paus, zo moet gij ook in eenheid Gij zijt vanavond bijeengekomen, om met name verenigd blijven op elk terrein van het openbare tot uiting te brengen, dat gij behalve fiere katho- leven, in liefde en trouw geschaard rondom de lieken ook trouwe vaderlanders zijt. En inderdaad, troon van Hare Majesteit, onze Koningin." PONTIFICALE H. MIS IN HET STADION TE UTRECHT

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1