RADIO Onvergetelijke trip naar een legerkamp Priesters i ellende; kerken niet hersteld de blauwe Saffier programma 'k Noordholland naar Beauraing Tergende zenuwpijn AKKERT! E M.U.L.O.-scholen naar Jeugdlegerdag „Beschermde'' orthodoxe kerk in ^arije zonder leiders Bulgj Televisie Oatis kreeg gratie van Praag IS aar wij vernemen Scheepsberichten FEUILLETON 1 i •N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN De eerste minister van Tasmanië, de heer Robert Cosgrove, heeft Zaterdagmiddag te Lutjegast, de geboorteplaats van Abel Tasman, eenplaquette onthuld ter nagedachtenis aan de zeevaarder Abel Tasman. Opname onmiddellijk na de onthulling: eerste minister Cosgrove en echtgenote, en drie nazaten van Abel Tasman, de heer dr A. Tasman en twee zoons uit Zeist. ATHENE. Het officiële Bul gaarse communistische persbureau meldt, dat Mgr Cyrillus, orthodex metropoliet van Plovdiv, bij ge legenheid van het derde concilie van de Bulgaars-Orthodoxe Kerk te Sofia, de communistische rege ring heeft gedankt voor de daad werkelijke steun, die zij aan de Bulgaars-Orthodoxe Kerk heeft verleend. Wat deze steun in werkelijk heid inhoudt,, blijkt uit een arti kel, dat het anti-communistisohe tijdschrift „Pravoslavni Khristia- nin" de „Christen-Orthodox" heeft gepubliceerd over de toe standen in de Bulgaars-Orthodoxe Kerk. Het artikel is gebaseerd op betrouwbare inlichtingen uit Rus- sisch-Orthodoxe kringen in Oost- Europa. Wij laten hier enige ty perende gedeelten uit het artikel volgen: „Op het ogenblik zo schrijft de „Christen-Orthodox" is de Bulgaars-Orthodoxe Kerk zonder DINSDAG 19 MEI 1953 HILVERSUM I. 402 m. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Kinderkoren. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gevar. muziek. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Amus.muz. 14.00 Residentie orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Dr Ir Ir L. J. Vroon: „Export gewassen in groot en klein be drijf in Suriname". 18.00 Ham mondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", caus. 18.45 Gram. 18.52 Report. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroep orkest en soliste. 21.25 Report. 21.55 Altviool en piano. 22.20 Koorconcert. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Re portage. 23.30—24.00 Cembalo gezelschap en tenor. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. o ij? Gram. 9.00 Morgenwijding. "J, Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bas-bariton P'^no. 12.00 Lichte muziek, r. Land- en tuinbouwmedede- *12.33 Voor het platteland. ,p;an°spel. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Pro menade-orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Mil caus. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 Lichte muziek. 18.50 jous parle. 18.55 Harmonie orkest. 19.20 Caus. over Bescher ming Burgerbevolking. 19.30 'nstr. kwintet. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. zrdo Koninklijk Bezoek aan 9i «"ïn- en- 21-5<> Mededelingen. 7i 1 Tlro,er muziek. 22.30 Bui- Mnn overzicht. 22.45 Gram. brio 23'15 New York cal ling. 23.20—24.00 Gram. 4 DINSDAG 19 MEI w£VROV20-15-21-45- Act. 2. 3' -Koningin Elisa beth II", film. pauze "ar. programma. 4. Ge leiding. De metropolieten (bis schoppen) Mikail, Paisy en Cy- riilus hebben weliswaar enige tijd de functie van vice-president van de H. Synode vervuld, maar zij werden allen na een korte be stuursperiode om niet nader aan gegeven redenen door de commu nistische autoriteiten van hun functie ontheven. Ook met de opleiding der pries ters is het niet rooskleurig ge steld. Reeds in 1947 werd de theologische faculteit van de Uni versiteit van Sofia waar het merendeel der priesterstudenten zijn opleiding ontvangt, van de universiteit gescheiden, hoewel deze maatregel eerst in 1950 door een wet bekrachtigd werd. Het aantal studenten van de faculteit slinkt jaarlijks, temeer omdat de communistische autoriteiten een bevel hebben uitgevaardigd, krachtens welke de studenten, alvorens zij op het theologische college worden toegelaten, een bewijs moeten overleggen, ge tekend door de plaatselijke com munistische functionarissen. De afgifte van deze verklaringen is zeer sporadisch. Bovendien worden de lessen op het college nog ten zeerste be moeilijkt door het feit, dat het verboden is theologische werken, in het bijzonder apologetische, uit te geven. De regering heeft enige tijd ge leden de ontbinding bevolen van de bond van orthodoxe priester studenten, evenals van alle ortho doxe liefdadigheidsverenigingen. De priesters leiden een ellendig bestaan en de kerken, die tijdens de laatste wereldoorlog vernield of beschadigd zijn, wachten nog steeds op restauratie. Veelvuldig worden de gods dienstoefeningen door de commu nistische jeugdorganisaties ver stoord, zoals dit in bijna alle landen achter het IJzeren Gordijn gebeurt: De priesters worden ge dwongen de „weldaden van het communisme" van de preekstoe len af te verkondigen. Zij, die weigeren aan dit bevel gehoor te geven, worden gearresteerd en in gevangenissen en concentratie kampen opgesloten. Het hoofd van de officiële bond van orthodoxe priesters, Bogda- nov, is een overtuigd communist. Hij tracht met alle hem ter be schikking staande middelen de Orthodoxe Kerk te „modernise ren". Het hoofddoel der commu nistische tactiek is zo besluit de „Pravoslavni Khristianin" zijn artikel het moreel der ortho doxe priesters aan te tasten, om zo de Kerk inwendig te verzwak ken en haar de achting der ge lovigen te doen verliezen. en Banneux Men verzoekt ons te plaatsen: Zaterdag. Zondag en Maandag 13, 14 en 15 Juni a.s. gaan wij wederom vanuit de provincie ter bedevaart naar bovengenoemde Êlaatsen met een touringcar. eelnameprijs is verminderd. Voor slechts 68.50 waarbij lo gies, ontbijt en diners zijn inbe grepen. Men heeft echter nodig „Bewijs van Nederlanderschap" af te halen van het gemeentehuis, of een „Pas" voor buitenland. Op bovengenoemde dagen heeft men weinig verzuim uit zijn werk kring. En dan: gevolg te geven aan de uitnodiging van de He melse Moeder „dat men hier ter Bedevaart kome" geeft in ruime mate voldoening, Op 14 Juni zullen er ook ruim 1000 deelnemers uit Brabant aan wezig zijn in Beauraing. Geeft U tijdig, liefst dezer da gen op, bij de adressen voor N J-Holland aangegeven op de ai. nes in het kerkportaal te we ten: L. C. v.d. Nouweland, pas toor te Heemskerk; pastoor Rem mer te H.H.Waard (Noord) en Th. Mul. A 103, Spanbroek. Een officier van de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Oorlog heeft dit voorjaar verschillende MULOscholen in Noord- en Zuid-Holland bezocht. Op een eerlijke en reële wijze heeft hij in de examen-klassen propaganda gemaakt voor het beroeps-militairisme. Schertsend heeft hij de jongelui gezegd: „Jullie komen maar eens kijken" Dit werd met een korreltje zout genomen en groot was dan ook de verrassing toen deze woorden werden waar gemaakt en de klassen een officiële uitnodiging ontvingen om kennis te komen maken met de 41e Afdeling Veld artillerie in de legerplaats ,,'t Harde" te Oldeforoek. „Naar Korea" hadden de jon gens op een der autobussen gezet. Hiermede wilden zij zoveel zeg gen als: „Wij gaan eens zien wat er zoal in het leger te koop is". Voor de commandant, majoor A. J. Tresseling, bleek dit niet zo'n moeilijke opgaaf te zijn. Het was zijn tweede jeugdlegerdag en hij wist dus zo ongeveer wel waarnaar de belangstelling in 't bijzonder zou gaan. Laten wij U eens Vertellen wat een dergelijke dag zoal biedt en wat er door de leding en man schappen van deze afdeling ge presteerd wordt om de dag zo aangenaam mogelijk te doen ver lopen. Het materiaal een attractie Het legerkamp ,,'t Harde" woorden tot afscheid en ook een majoor van het Ministerie van Oorlog sprak de jongelui toe. Hij verzocht hen tevens een verslag je van hun belevenissen in ,,'t Harde" te maken. Hierin moeten zij eerlijk hun mening weergeven en zelfs desgewenst critiek le veren! De school met het hoog ste aantal punten krijgt opnieuw een excursie aangeboden waarbij zij zelf de plaats van bestemming mogen bepalen De leerlingen van de examen klassen uit de Noord- en Zuid hollandse provincies zijn veel wijzer geworden. In het legerkamp te Oldebroek heeft een onderdeel van het le ger zibh van zijn beste kant later, zien. Het ligt in de' bedoeling van het Ministerie van Oorlog op de ingeslagen weg voort te gaan. Door een voorlichting op school en een leerzame excursie in een legerkamp krijgen deze jonge mensen een heel andere kijk op het leger. Vele misverstanden worden uit de weg geruimd het geen ongetwijfeld de populari teit van onze strijdkrachten ten goede zal komen. 22 Bendeleden in midden-Java gedood Een Indonesisch bataljon heeft op midden-Java bij een actie te gen een sterke bende in het re gentschap Tjilatjap 22 bendeleden „i. gentscoap ijnarjap zz Denaeieaen gelegen aan de Noordelijke Ve- gedood. Bij het gevecht verloor luwerand. Temidden der bossen en zandverstuivingen is hier een paraat legeronderdeel in gebou wen gestationneerd. In de grote manschappencan- .tine werden de jongelui verwel komd door de commandant, ma joor Tresseling. Majoor Tresse- seling vertelde iets over zijn af deling, het materiaal en natuur lijk over de bedoeling van het bezoek. Na de koffie en inleiding volgde onder leiding van enige cornetten een rondgang langs de gebouwen en het wagenpark. Heel aarzelend werden de voer tuigen van nabij aan een nauw keurig onderzoeik onderworpen, maar toen de uitnodiging weer klonk er ook eens boven o.p te klimmen was er geen houden meer aan. Weldra reed een uit gelaten groep in een z.g. track rond. Na de koffiemaaltijd, die in de Onderofficierscafetaria ge nuttigd werd, begonnen de de monstraties. Op het emplacement naast de spoorbaan stonden de tanks, jeeps, tracks en andere militaire voertuigen al te wach ten. Naar hartelust kon men hier zijn nieuwsgierigheid botvieren. Oip of in de wagens waren de jongelui te vinden. In alle mo gelijke middelen van legerver- voer werden ritjes gemaakt. Ter ere van de gasten trok vervolgens een batterij artillerie in marscolonne voorbij, waarna een sdhietdemonstratie volgde. Zwaar geschut De batterij- commandant kapi tein G. de Raad gaf een duide lijke explicatie van de voorberei dingen die getroffen werden voor het in stelling brengen van het geschut. Een batterij van zes kanonnen moest een tankaanval afslaan. Vooraf werden enige salvo's gelost, die op de vijan delijke stellingen gericht waren. En daar kwamen de tanks! Suc cesvol werd de aanval afgesla gen en zelfs werd één tank „ver nietigd". Opnieuw werd plaats genomen in de jeeps en de motoren van deze verbazend handige voertui gen kregen het zwaar te verdu ren. Door het mulle zand of over moeilijk te beklimmen heuvels trokken zij hun enthousiaste vracht. In de grote bioscoopzaal met de 780 zitplaatsen kwam het einde van de dag. Na een kort en aantrekkelijk filmprogramma sprak majoor Tresseling enkele een Indonesisoh militair het le ven. (Advertentie) Mislukte infiltratiepoging op Nieuw-Guinea Een kleine groep goed bewa pende Indonesiërs beeft op 11 Mei in het zuiden van de „Vogel kop" op Nieuw Guinea een infil tratie gedaan. Nog dezelfde dag zetten de Nederlandse militairen een krachtige actie in en twee da gen later was de gehele infiltra- tiegroep geheel onschadelijk ge maakt. Onder de door de Nederlandse troepen gemaakte buit bevinden zich een prawu, een mortier, brennguns, geweren, hand- en mortiergranaten. William Oatis, de Amerikaanse correspondent van Associated Press te Praag, die op 4 Juli 1951 door het rijksgerecht te Praag schuldig werd bevonden aan spionnage en andere tegen de staat gerichte activiteiten en hier om veroordeeld was tot tien jaar gevangenisstraf, heeft van de Tsjechische president gratie ge kregen. Oatis is Zaterdagmiddag uit Praag in West-Duitsland aange komen. Hij hoopt vandaag per vliegtuig in New York aan te komen. Op een te Neurenberg gehou den persconferentie heeft Oatis Zaterdagavond verklaard, dat hij door de Tsjechische communisten niet is mishandeld en niet aan terreur-methoden onderworpen is geweest. is een 33-jarige vrouw in haar woning in de Houtrijkstraat te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Tijdens haar werk in de keuken kwam zij te vallen en trok daarbij de gasslang van het komfoor, waar door het gas de keuken instroom de met het noodlottige gevolg; zal ter gelegenheid van het Holland-Festival van 15 Juni tot 15 Juli a.s. een deel van de Am sterdamse grachtengordel worden verlicht. Ook het Rijksmuseum zal in feestverlichting prijken, terwijl ook van particuliere zijde verschillende objecten worden ge ïllumineerd; is te Hoek van Holland de be manning van de reddingboot „Pre- sident Jan Leis" gehuldigd voor het uitspreken van zijn rede. haar werk bij de reddingen van o.a. de bemanningen van het Pa namese schip „Faustus", van het Deense schip „Anam" op 1 Fehr. en van de sleepboot „Schelde" in dezelfde stormvloedperiode; Tijdens de manifestaties, welke Zaterdagavond in het stadion te Utrecht plaats vonden ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland, hield de Kprdinaal-legaat, Jozef Ernest van Roey, een toespraak. Hier zien we Zijne Eminentie tijdens werd een 21-jarige Urker visser schipper van de Ned. trawler „Cornelis", die Donderdag werd betrapt toen hij binnen de Deense territoriale wateren aan de west kust van Jutland aan het vissen was, beboet door een Deense rechter met 2000 kronen (onge veer 300 dollar), terwijl zijn vangst en visgerei in beslag wer den genomen; is het Nederlandse stoomschip „Mulan" uit Rotterdam, dat op 16 Februari 1953 met een lading van 400 ton ijzer op weg naar Aalborg strandde op de westkust van Jutland, Zaterdag, precies drie maanden later, weer vlot gekomen. Tankvaart: Gatha 12 Manggar, Cleodora 26 Curagao verw.; Co ry-da 6/6 Yokohamai verw.; Ovula 13 Pladju; Rotula 17 Curagao verw.; Taria 12 Singapore; Tibia 10 Melbourne/Surabaja/Balikpa- pan; Celtex Ned. p. 15 Kp de Gata; Ena p. 15 Azoren/Curagao; Thalatta 16 Suez; Sunetta 15 Suez/Singapore; Macoma 19 Ma nilla verw. Passagiersschepen: Bloemfon tein 10 Durban; Bonaire verm. 15 A'dam/Georgetown; Boschfon tein 19 Marseille verw.; Boskoop 19 A'dam verw.; Cottica 14 Para maribo; Grote Beer 22 R'dam verw.; Indrapoera 23 R'dam/ln- donesië; Joh. v. Oldenbarnevelt 17 Surabaja/Semarang; Maasdam 21 R'dam verw.; Nieuw Amster dam 17 Lissabon verw.; Noordam 16 New York/R'dam; Oranjefon tein 25 Kaapstad verw.; Oranje stad 19 Madeira verw.; Rijndam 18 New York verw.; Sibajak 15 Cristobal; Veendam 15 New York; Waterman 18 New York verw.; Willem Ruys 20 Priok verw.; Willemstad 18 Trinidad verw.; Zuiderkruis 21 R'dam verw. Vrachtvaart: Gordias 16 Ham burg; Orion 15 Izmir; Manoeran p. 16 Kp Bon/Bilbao; Stad Maas sluis verm. 19 Narvik/Newport; Tamo 15 B. Aires/San Nicolas; Amsteldijk p. 15 Vlissingen/New Orleans; Gaasterland 15 Itajai/ Rio Grande; Helena 15 Pt of Spain/Tampa; Kedoe p. 15 Cey- lon/Belawan; Modjokerto 16 Sin- gapore/Belawan; Bantam p. 15 Bizerta/Pt Said; Blitar 15 Mar seille/Antwerpen; Roebiah 15 Singapore/Madras. (Advertentie) I kan U plotseling machteloos maken. iLm V Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Een overzicht van het stadion in Utrecht tijdens het massale huldebetoon van de jeugd. „Mijn beste John, Wanneer je deze brief krijgt, moet je het pakje en de brieven zo spoedig mogelijk naar Bran don Abbas brengen. Stuur ze op als je ze zelf niet meenemen kunt. De brief aan tante Patricia lost het raadsel van de „Blue Water" op, in ieder geval voor haar, en ze kan de oplossing bekend ma ken of niet, zoals haar goed dunkt, over een tijdje.Na de dood van Oom Hector, bijvoor beeld.... Intussen smeek ik je, bid ik je, bezweer ik je er voor te zorgen, dat de brief aan de po litie zijn doel bereikt. Daarom zijn we hem alledrie gesmeerd - om de verdenking van onschul dige mensen af te leiden (ja, Iso- bel ook, vergeet het niet, Johnny boy!) We deelden de smaad, en de eerste van ons die overlijdt moet de last overnemen, zodat de andere twee naar huis kun nen gaan. Jij of Dig zou dit ook doen voor zijn broers, en als ik de eerste ben die 't hoekje om gaat, doe ilk het. Dus: naar huis met de 'brieven! Ik heb precies' zo'n brief als deze aan Digby ge schreven, en ben er dus zeker van dat in ieder geval één van jullie mijn wensen zal kunnen uitvoeren. Geen gezeur over De mortuis nil nisi bene, denk erom. We moeten om de levenden den ken, doe dus precies zo als ik je opdraag. Dat is ook voor mij het beste. Je hebt mijn plannen in de war gebracht door je goedbedoel de quiohotterie, door van huis weg te lopen je kunt de fout herstellen door mijn instructies op te volgen. Vaarwel, goeie ouwe wakker ste der Wakkere Knapen. Tot ziens op de Eeuwige Jachtvelden. Beau. P.S. Heb het lef niet bij me in de buurt te komen als je het in je hoofd haalt die bekentenis te vernietigen." Ik legde de brief neer en keek naar zijn gezicht. Vredig, sterk, waardig, en van een boven wereldlijke schoonheid.. Ik sloot zijn ogen en vouwde zijn handen op zijn borst. Wat moest ik doen? Moest ik zijn wens opvolgen en de beken tenis openhaar maken, en zo de ze edeie, deze edelste jongeman in 't oog van de wereld maken tot juweiendief? Wat zou Digby in mijn plaats gedaan hebben? Ik keek weer naar Michaël. Kon ik'zijn laatste orders in de wind- slaan, zijn laatste verzoek weigeren? Het was geen inge ving van het ogenblik geweest, hij had het allemaal zorgvuldig overwogen, voor het geval hij eerder heen zou gaan dan wij. Ik moest.... ik moest.... Ik merkte dat ik zat te knikkebol len, en bijna aohterovergevallen was! Ik was me nu alleen nog maar bewust van 'n vreselijke zwakte, een totale uitputting. Gedurende de laatste uren had ik te veel ge zien, té veel gedaan, tè veel on dervonden, om nog enig gevoel over te hebben, behalve dat van totale uitputting. Ik voelde dat ik zou kunnen sterven, doch niet slapen. Terwijl ik mij poogde te be heersen en mezelf voor te houden dat dit niet kón op dat ogenblik, moet ik in een toestand van ver doving geraakt zijn. Ik sliep ech ter niet. Toen ik "weer tot bewustzijn kwam, zag ik dat een nieuwe dag aanbrak en een paar ogen blikken staarde ik rond naar het vreemde beeld dat zich aan mijn ogen voordeed het dak, vol bloedvlekken; de stapels muni- tiekisten, de verstijfde gestalten in de schietgaten; het lichaam van Lejaune, met mijn bajonet in zijn borst; Michael's kalme, glimlachende gelaat, even edel in de dood als in 't leven „Ik moet vertrekken, Beau, ouwe jongen", zei ik hardop, „als ik je brieven en het pakje aan tante Patricia wil bezorgen en ze vertellen wil van je hel dendood." Ik knielde en kuste hem, de eerste keer na onze kinderjaren. Toen, ja toen pas, dacht ik weer aan de Arabieren! Er was niets van hen te be speuren: geen levenden, geen doden!! Ik dacht lang en ernstig na over mijn positie en over de vraag wat mij te doen stond. Er bleef maar één mogelijkheid over: er van door gaan, zowel de Arabieren als de hulptroepen uit Tokotoe ontwijken, en trach ten de vrije wereld te toereiken, dwars door de Sahara. Verder moest ik mij wapenen tegen de dorst, de honger en het langdu rige verblijf in de open lucht. Het enige wat ik hiervoor doen kon was mijzelf vol te laden met voedsel, water, reservelaar zen en ammunitie. Ik sleepte me naar de keuken en zette koffie. Onderwijl vulde ik mijn rugzak met de artikelen die ik nodig zou hebben. Ik be sloot hem even zwaar te ma ken als het militaire ransel waaraan ik gewend was; de in houd zou nu echter alleen uit brood en water bestaan. Had ik toch maar 'n kameel! Ik bedacht dat, als de hulptroe pen die dag niet zouden komen, ik tot de avond in het fort zou kunnen blijven en dan proberen één van de kamelen van de Ara bieren te pakken te krijgen. Het was echter duidelijk dat, als de hulptroepen het fort niet spoe dig binnenrukten, de Arabieren dit wel zouden doen. Hoe eerder ik mij uit de voe ten maakte, hoe groter mijn kans van slagen was. Ik at en dronk zoveel ik kon, deed mijn ransel aan en ging naar hef dak terug, om voor de laatste keer uit te kijken. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9