„Hel wei» Het zien van schilderijen Katholiek Heiloo vierde Kromstaffeesl Extra bouivvolume voor drie woni C. J. Berkhout nam afscheid Winkelsluitiiigswet definitief goedgekeurd NS/y Agenda „Olympus" steeds bij de eersten Gemeenteraad Akersloot Vragen aan B en W Rede bij sluiti Pasrina 2 Dinsdag 19 Mei 1953 ALKMAAR. Voor de Ver. van Vrienden van het Stedelijk Museum, die gisteravond in Vic tory haar jaarvergadering hield, sprak de schilder Jelle Troelstra aan de hand van een fraaie serie lichtbeelden over de kunst van het zien van schilderijen. De Kunst is iets, wat niet zozeer be grepen, als wel beleefd moet wor den dat geldt zowel voor de kunstenaar als voor degene, die de Kunst geniet. De maatstaf voor de Kunst beperkt zich niet, zoals de kunstcriticus Just Ha velaar zei tot het kunstenaarschap al leen, maar ligt ook in de men selijkheid van de kunstenaar. Ieder ziet en beleeft de Kunst op zijn eigen manier; dat geldt voor de kunstenaar zowel als voor degene, die de kunstwerken ziet. Spr. toonde aan de hand van zijn lichtbeelden aan, hoe verschil lende schilders eenzelfde onder werp op verschillende manier uit beelden en betoogde hierbij, dat in alle goede kunstwerken het eeuwigheidsaccent het belangrijk- De reproducties, die Troelstra ons op het witte doek liet zien, voerden ons door alle eeuwen van de schilderkunst en tot de ver schillende richtingen van de oude en de nieuwe tijd. Vooral grote schilders als Rogier van der Wey- den, Rembrandt, de MM'issen, van Gogh, Toorop, Wiegman, Jan Sluyters, Kees van Dongen en andere Nederlanders, alsook bui tenlanders als Cezanne, Goya, Picasso, Fantin Latour, Signac, Claude Monet e.a. passeerden in deze lichtbeelden de revue. Het was een leerzame causerie, die door een groot aantal vrienden van het Museum met belangstel ling werd gevolgd en waarvoor Jelle Troelstra namens zijn ge hoor van de voorzitter, dr. Vlas de dank in ontvangst had te ne men. Vooraf werden de jaarstukken behandeld. Medegedeeld werd, dat de Kon. Goedkeuring is afge komen en dat het ledental de 500 heeft overschreden. In haar jaar verslag gaf mevr. Holzmiiller Teengs een opsomming van de vele tentoonstellingen, welke in het Stedelijk Museum in het afge lopen jaar werden gehouden en die door 6200 personen werden bezocht, w.o. 1500 gratis bezoe- kers Het financieel verslag vermeld de een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 541.33, met een (Advertentie) VAN KATH. THUISFRONT ALKMAAR De drie paro chiële kernen en het Stedelijk Comité van het Nationaal Katho liek Thuisfront in Alkmaar heb- ben dezer dagen officieel afscheid genomen van haar voorzitter, de heer C. J Berkhout, in verband met zijn a.s. definitief vertrek naar Sneek. Op een bijeenkomst ten huize van de scheidende voorzitter, waarop ook de drie aalmoezeniers van de kernen aanwezig waren, pastoor G. Binkhorst O.Ppater J Colbé O.P. en kap. J. Bulfmg, heeft de nieuwe voorzitter, de heer J. J. Beerents, de heer Berk hout toegesproken en hem dank gebracht voor het uitstekende werk, dat deze voor thuisfront verricht heeft. Vooral in de Indië- jaren, toen het contact met onze militairen overzee levendig moest worden gehouden, heeft de heer Berkhout bergen werk verzet en in organisatorisch opzicht heeft hij met vaste hand en juist in zicht het Thuisfront werk zowel in Alkmaar als in het District in goede banen weten te leiden en zich een corps van energieke medewerkers weten te verwerven. De heer Beerents overhandigde de scheidende voorzitter een Delfts Blauwe tabakspot met de intentie dat deze de heer Berk hout evenzovele malen als hij hem gebruikt, aan zijn Thuisfrontwerk in Alkmaar zal herinneren De heer Berkhout liet in zijn dank woord nog eens de voornaamste van zijn acftviteiten in de afgelo pen jaren de revue passeren, waarvan hij zei dat hij die kón doen, dank zij de medewerking, die hem allerwege in ruime mate is gegeven. Hij zou altijd met het grootste plezier aan zijn werk voor R.K. Thuisfront in Alkmaar en Omgeving terugdenken en hij dankte alle aanwezigen voor hun welgemeende hartelijkheid en goede wensen bij zijn afscheid. Mevr. Berkhout werd een fraai bouquet theerozen vereerd. Eer der had de heer Berkhout een herinneringsbord gekregen van de kern van de St. Josephparochie, waarvan hij jarenlang voorzitter is geweest. Bromfietstoeht ALKMAAR De Alkmaarse Solexclub maakte op Hemel vaartsdag tezamen met brommen de collega's uit Den Helder en Enkhuizen een tocht door de Bangert. In Alkmaar werden de knalpotten om half tien openge zet, en de brommende karavaan koerste naar Hoogkarspel, waar de brommers uit Den Helder op gewacht werden. Daarna ging 't in vereniging verder naar Enk huizen, waar men werd opge wacht door de brommers uit Enkhuizen, en waar men geza menlijk een uurtje pauseerde. Van Enkhuizen uit bromde men naar Broekerhaven, waar de pe- dalerende broeders juist door kwamen, die luide werden toe gejuicht. Door de dorpen en de Bangert koerste men naar Zwaag- dnik, waar het brommende gezel schap ontbonden werd. batig saldo over '52 van f 50.53. De penningmeester, de heer H. Koot, werd voor zijn beheer over '51 gedéohargeerd, waarna in de financiële commissie voor '52 wer den benoemd mej. Dubois en de heer Rotgans. Mevr. Holzmiiller en de heer W. Koster werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Wij vernamen, dat eind Mei- begin Juni in het museum een tentoonstelling zal worden gehou den van een collectie schilderijen van Nederlandse en buitenlandse schilders, beschikbaar gesteld in het kader van de hulpverlening aan de getroffenen in het ramp gebied. Deze schilderijen zullen via een nationale verloting van 200.000 loten worden verkocht. Geslaafd ALKMAAR Aan de gemeen te Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal exa men rechten de heer V.M. Blom uit Alkmaar. DINSDAG 19 MEI. VICTORIA: High Noon. HARMONIE: lvanhoe. CINEMA AMERICAIN: Man nen van Staal. REX: De trek naar het Wes ten. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Kruisinga. Koorstraat 59, apotheker G. Kruisinga. WOENSDAG 20 MEI. Bioscopen (8 uur) en Apothe ken: zie boven. GULDEN VLIES: 8 u.: Gym nastiekvereniging „Jong Hol land" WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Feestavond Alkmaar- se Vrijwillige Brandweer. R.K. VROUWENBEWEGING: Bedevaart naar Heiloo Hoog water 0.10 uur en 11.55 uur: Laag water 5.45 uur en 18.50 uur. HEILOO. Nadat het Krom- staffeest geheel de week door op kerkelijke wijze is gevierd met bijzondere mis-intenties en con ferenties, werd Zondagavond tij dens een stijlvolle bijeenkomst in de aula van de St. Willibrordus- stichting, georganiseerd door de Raad van Overleg, nogmaals op feestelijke wijze het Hei-stel van de Bisschoppelijke Hiërarchie her dacht. Hierbij waren aanwezig de pa rochiegeestelijkheid, het college van B. en W., enkele raadsleden. Broeder Overste en Eerw. Broe ders en Doktoren van de Stich ting. De avond werd opgeluisterd met het optreden van de R.K. Fanfare ,,St. Caecilia", die met een denderend tromgeroffel en schetterende bazuinen het feest inzette en later op de avond nog enkele nummers ten gehore bracht, die door de aanwezigen ten zeerste werden gewaardeerd, door de R,K. Zangvereniging „Nieuw Leven" onder leiding van Piet Groot, die vooral eer inlegde met het Alleluia van Handel, en door de R.K. Toneelvereniging ,,'t Masker", dat onder regie van Jean Robert een door Wim Snit- ker z.g. geschreven spel in een bedrijf, getiteld „Prinsen der Kerk" opvoerde. De hoofdschotel van de avond was gewijd aan de inleiding van de heer J Dominicus, leraar in de historische wetenschappen te Alkmaar, over de geschiedenis rond het herstel der Hiërarchie en de personen, die aan de eman cipatie van het katholieke volks deel van Nederland hebben ge arbeid, of daarbij een rol hebben gespeeld. De leiding van de avond berusttte bij de heer W. Tamis. De heer Dominicus besprak op boeiende wijze hoe het ongeor ganiseerd kerkelijke leven in de Missiestaat, die Nederland voor het Herstel was, is uitgegroeid tot de kerkprovincie van nu, waar over de Paus vele malen in prij zende bewoordingen spreekt. Aan zijn rede lag een critische bezin ning ten grondslag, welke resul teerde in de conclusie, dat thans onze inwendige emancipatie dient aan te vangen, waardoor wij het geloofsleven, zoals wij dat van onze voorvaderen hebben meege kregen, in ons zelf intensiveren en uitdragen in het openbare leven om als het ware te kunnen stellen, dat dissidenten dermate onder de indruk komen van de waarachtigheid van onze leer, waarvan zij in ons gedrag een afspiegeling zien. dat zij eerder geneigd zijn het katholieke geloof te omhelzen, dan dat 'n katholiek in een niet-katholieke omgeving zijn geloof dreigt te verliezen, omdat hij het niet intensief ge noeg beleefd heeft. Met veel zin voor de dikwijls humoristische zijde van de ge beurtenissen die aan de weder invoering van de Bisschoppelijke Hiërarchie voorafgingen en de strijd die daarop volgde, om de culturele emancipatie voortgang te doen vinden en met een enor me kennis van feiten en inzicht in de samenhang der dingen, be lichtte de heer Dominicus achter- Kromstaf viering schoolvrije jeugd St Laurentius ALKMAAR De Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. hr. J.Th. Jacobs roept geheel de school vrije jeugd van de St. Lauren- tiusparochie op, Vrijdagavond a.s. om half acht in het kerkgebouw deel te nemen aan de Kromstaf- viering, niet dus op Woensdag avond. zoals is afgekondigd. Pas toor H. Drost uit Schoorl, een spreker van formaat, zal de jeugd iets vertellen over wat zij moet weten van het Herstel der Ker kelijke Hiërarchie in Nederland, een' van de belangrijkste gebeur tenissen uit de fel bewogen tijd, een van de voornaamste tijdvak ken uit de vaderlandse historie. De kinderen worden voorts ver zocht een geldelijk Offertje mee te brengen dat een deel zal zijn van het cadeau van de jeugd, dat op Tweede Pinksterdag aan de Bisschap van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers zal worden aange boden: een fonds voor het aan schaffen van paramenten, kelken, en alle mogelijke andere nodige attributen voor de arme kerken. Deze oproep geldt niet alleen de georganiseerde, maar ook de ongeorganiseerde jeugd. De me dewerking van de ouders wordt dus tevens ingeroepen, hun kroost naar de kerk te sturen, opdat ook de kinderen met waarachtige interesse en kennis van zaken kunnen deelnemen aan wat de groten in deze blije weken steeds bezighoudt. eenvolgens de grote figuren uit die tijd, Paus Pius IX, Thorbecke, Dr. Schaapman, Alphons Ariëns, Kardinaal de Jong en de bis schoppen zelf, die in de afgelopen oorlogsjaren de Nederlandse kerkprovincie en geheel de chris tenheid van ons land hebben be schermd, verdedigd en gered te gen de kwade geestelijke invloe den van de Duitse benden. Hij gaf de enorme betekenis weer van het Herstel en de Emancipa tie, de tegenwerking van de pro testanten, de aanvankelijke me dewerking van de liberalen, de schoolstrijd om tenslotte aan te geven de toestand van het huidige ogenblik, die een algemene ver slapping, een dofheid, matheid, moeheid te zien geeft, die op geen andere wijze is weg te werken dan door verdieping van het ge loof, intensivering van het gods dienstig leven in de harten der individuen zelf. Dat de avond indruk had ge maakt op de talrijke aanwezigen bleek, toen men in vurig enthou siasme met fanfare en zangver eniging de bijeenkomst besloot in het zingen van het „Aan U. o Koning der Eeuwen, aan U zij de zegekroon". Opbrengst collecte ALKMAAR De Zondag in de St.-Josephkerk gehouden col lecte voor de stichting KAJ heeft f 646.45 opgebracht. Athletiekwedstrijden te Enkhuizen Door de enorme deelname bij de wedstrijden te Enkhuizen, kon het gebeuren, dat de laatste chro nometers, eerst om 18.45 uur op geborgen konden worden, nadat de laatste loper van de Olym pische estafette de finish was ge passeerd. Een estafette, die volkomen be heerst werd door de Alkmaarse „Olympus"-iploe,g, en die hun po ging, het bestaande record te verbeteren, met succes zagen be kroond. Met niet minder dan 5.6 sec. werd het bestaande record verbeterd en gebracht op 3.50.4 min. Met een lang applaus beloon den de aanwezigen de athleten, die hun een onvergetelijke mid dag hadden bezorgd. Nog lag de race over 1500 meter Jun. A vers in het geheugen, waar de jeug dige Olymipus-iman Giling alle cracks 'gedecideerd achter zich liet of een nieuwe prestatie bracht de naam Olympus weer ter sprake. Jan Kroon werd 2e bij de heren B 100 meter. Op de ze afstand werd T. Schuyt bij de dames B derde, terwijl J. Bol- ten 4e werd bij de jun. A. Ook bij de B jun. wisten W. Groot en B. Mulder een mooi re sultaat te bereiken op de 600 m, door resp. 4e en 5e te worden. De sensatie van de middag was ongetwijfeld de 800 meter heren. Na 400 meter nam de Olympus athleet P. Tromp de leiding c»m deze niet meer af te staan. Om de tweede plaats was een ver bitterde strijd ontbrand. Als één man, rees 'het publiek omhoog om dit enerverend duel gade te slaan. Vier athleten, boordevol ener gie, gaven elkaar geen centime ter toe. Nog 100 meter, 80, 80, nog gelijk, 40 meter, 20, geen verandering. Bij de 10 meter het zelfde beeld en als een lawine ging het op &e finish en de jury aan. Gelijktijdig ging men broe derlijk over de eindstreep, de ju ry voor een groot probleem plaatsend. Nog even was 't stil, toen.... een donderende ovatie voor deze vier, die door hun hel pers, in hun trainingspakken ge holpen werden. Bij de einduitslag werd G. Kroon 4e en P. Bleeker 5e, met dezelfde tijd als no. 2. Bij de meisjes behaalde T. Hu- ting op discuswerpen de derde plaats. De 3000 meter was evenals vo rig jaar, een Olympus aangele genheid, Jan Borst bewees we derom zijn sterkte en werd win naar in een tijd, die hem naar de B-klasse deed promoveren. Ver rassend was het lopen van C. Meester en B. Bleeker, die resp. de 3e en 6e plaats bezetten. Met de reeds genoemde Olympische estafette en door Tromp, Kroon, Kroon, Bolten werd gelopen, ein digde deze Enkhuizer sportdag, die voor Olympus zeer succesvol verliep. AKERSLOOT Onder voor zitterschap van burgemeester G. J.J. van den Heuvel kwam de raad dezer gemeente in vergade ring bijeen. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken over de Winkel sluitingswet. Het verbod, vervat in artikel 2 geldt niet op werk dagen, in de periode van 1 April tot 1 October, van 18 tot 20 uur en op werkdagen, vallende in de periode van 1 October tot 1 April van 18 tot 19 uur. Het verbod vervat in artikel 8, geldt niet op werkdagen vallende in de perio de van 1 April tot 1 October van 19 tot 20 uur. Wat betreft het sluitingsgebod op Zondagen: De in art. 2 en 9 vervatte verboden gelden niet op de Zondag in de kermis, de Zon dag waarop jaarlijks de zeilwed strijden worden gehouden, van 9 tot 22 uur. Het verbod vervat in artikel 2 van de winkelsluitings wet geldt niet op Zondagen, ge durende het tijdvak van 1 April tot 1 October van elk kalender jaar gedurende ten hoogste acht achtereenvolgende uren tussen des voormiddags 8 u en des na middags 8 u., voor winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak prent briefkaarten, vis- en watersport artikelen,fotoartikelenbadarti- kelen, tabaksartikelen, melk. zui velproducten, alcoholvrije dran ken, fruit, vis, brood, koek, ban ket, suikerwerk. Chocolade, al dan niet tezamen met consumptie- ijs ten verkoop in voorraad zijn. Het verbod, vervat in artikel 2 der Winkelsluiting geldt niet op Zondagen gedurende het tijdvak van 1 Oct. tot 1 April van des voormiddags 8.30 uur tot des na middags 12.30 uur voor alle in de onmiddellijke nabijheid van de openbare kerkgebouwen ge legen winkels. Verder was er een schrijven van Ged. Staten binnengekomen houdende de mededeling, dat aan de gemeente extra bouwvolume voor de bouw van 3 woningen is toegewezen. Dit volume is te realiseren op dezelfde wijze als tot nu toe met het bouwvolume voor de 13 wo ningen is geschied. Ingekomen en vertrokken personen ALKMAAR Ingekomen: J. H. Lijflander, geb. Slijp v. Haar lem naar Kennemerstraatweg 128 H. Westerik, van Amsterdam n. Gasthuisstraat I; R. C. Gijzen, v. Rotterdam naar Anna Bijnstraat 29; H. Slotboom geb. Maas en dochter I. H. Slotboom, van Rot terdam naar Anna Bijnstraat 29; J. Withers met gezin van Obdam naar Anna Bijnstraht 21; W. Ja ger, van Koedijk naar Corfstraat 13; T. v.d. Berg geb. Mezas, van Heteren naar Metiusgracht 6; L. Postma, van Amsterdam naar St. Anthoniusstraat 14; C. Aij en eChtg. van Sohagen naar Talma- straat 22; S. Keijser, van Den Haag naar Oostenburgerstraat 14 F. Luik, van Hilversum n. Boe zemsingel 59; J. Schaliker v. Am sterdam naar Gasthuisstraat 1; K. A. Sieberichs, van Roosen daal naar Gasthuisstraat I; M. D. v.d. Werff, van Amsterdam naar Gasthuisstraat I; N. Kloosterboer van St. Pancras naar Pr. Juliana- laan 14; W. P. Lakeman, van Den Helder naar Overdiestraat 9; C.C. Florijn geb. Rinket, van Groningen naar Nieuwpoortslaan 109; G. Kos geb. Schot met kind van Oudorp naar Atokerhoorn- bloemstraat 5; A. Zwerus met gezin, van Kampen naar Anna Bijnstraat 17; J. Bakker, van Ob dam naar Hoeverkade 20; A. M. Boereboom geb. Bruseker met kind van Leiden naar Anna Bijn straat 9; W. Geurts, van Amers foort naar Trompstraat 42; A. A. v.d. Meer geb. van Haastern, van Leiden naar Zeglis 51; J. Pauw van Oudopp naar Verdrouken- oord 129; H. T. Smant van Delf zijl naar v.d, Lijnstraat 12; A. J. Bloedjes met gezin, van Castri- cum naar Anna Bijnstraat 24. Vertrokken: A. Booij met ge zin, van J. van Scorelikade 48a naar Hoogeveen; J. Eldermans v. Westerweg 171 naar Hollandia Nw. Guinea; C. Klaver, van van Everdingenstraat 18 naar Aven- horn; E. Verkroost, van Nieuw- landersingel 47 naar St. Pancras M. de Boer, van Vogelenzang 27 naar Hoogezand-Sappemeer; R. de Boer, van Popelmanslaan 16 naar Den Helder; T. de Boer, v. Oudegracht 89 naar Den Helder; C. A. van Dam, van Laat 67 naar Nieuw Zeeland; P. M. P. Krijgs man geb. Dieleman van Corfstr. 32 naar Den Haag; P. R. Dor- land van Nassaulaan 22 naar Am sterdam; C. H. Kruijssen, van Baampad 32 n. Heiloo; C. A. M. Wisman geb. de Lange v. Hoog straat 7 naar Zaandam; G. Pie- kart van v.d. Woudestraat 28 n. Beverwijk; A. B. Pruimboom m. gezin,, van Bottemannestraat 12 n. Assen; P. H. van Riet, van Groe- nelaantje 17 naar Den Haag; Chr. Tielemans, van Ger. Doustraat 38 naar Den Helder; H. M. Tuijt van Marnixstraat 26 naar Nieuw Guinea; G. R. de Vries, van Uit- tenbosdhstraat 143 naar Welling ton, Nw. Zeeland; A. M. M. Lan- gedijk. van Fonteijn Versohuir- straat 12 naar Amsterdam; B. ten Cate, van Vogelenzang 27 n. Hoogezand-Sappemeer; A.A. Dek ker, van Paternosterstraat 3 nr. Oudorp; J. Griffioen en kind v. Fr. Halsstraat 2 naar Amster dam; J. Hartog, van Uittenbosch- straat 44 naar Via-nen; Oh. Hen- ■kes van Korte Lyceumstraat 8 n. Heemstede. Hij is van mening, dat het be zit van een eigen woning hier door wederom zal worden bevor derd. Voorts wees hij er op, dat een nieuwe premieregeling is af gekondigd, welke een lagere pre mie inhoudt, doch daafentegen een renteuitkering verzekerd van 2i/,% van de premie. B en W hebben aan de architect Visser reeds opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor deze drie wo ningen. Naar aanleiding van het voor stel van B en W in het teken van de Adoptie van de gemeen ten op het eiland Tholen deelde de voorzitter mede, dat onder lei ding van het gemeentebestuu van Alkmaar de gemeenten in de kop van NoordrHolland een huipverleningsactie hebben inge zet, wellke gezamenlijk de ge meenten op het eiland Tholen zullen adopteren. Naast de reeds verleende hulp van de zijde der bevolking achten burgemeester en wethouders het nog wenselijk uit de gemeentekas een bedrag beschikbaar te stellen van f 1500. De voorzitter deelde vervol gens mede, dat van de Schippers vereniging „Schuftevaer" een klacht is ingekomen, omtrent de sledhte verlichting bij het pont- veer, waardoor de scheepvaart hinder ondervindt. Voorzieningen ter plaatse zullen een uitgave vorderen van rond f 250, De raad besloot het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Voorts besloot men tot onder handse verpachting van het per ceel grasland en het aangrenzen de oude weggedeelte van onge veer 31 a, en 50 ea, voor de ene helft te verpachten aan J. Th. Kaptein en voor de andere helft aan P.N. Kaptein, een en ander voor de tijd van 3 jaren en tegen een pachtprijs van f 20,per gedeelte. Vervolgens besluit de raad aan de 13 ingezetenen der gemeente (gegadigden nieuwe woningen) een crediet te verstrekken voor de bouw van een woning. Voor 7 dezer ingezetenen bedraagt 'het crediet ten hoogste f 3770,en voor de andere 6 ingezetenen f 3920,—. A.Y.A. successen ALKMAAR. Zondag namen 2 AVA-leden deel aan de natio nale athletiekwedstrijden voor heren, klasse A en B, te Hoorn. M. v. Ammers wist zich bij de 400 M. heren B als derde te plaat sen in da tijd van 54.1. E. Kayser werd 2e bij het hoog springen heren A, met een sprong van 1 M. 70. Bij het ver-springen heren B eindigde hij als derde met 5 M. 98. W.S.V. .,De Jeep" ALKMAAR. Gisteren vertrok ken twee leden van bovenge noemde vereniging naar Leeuwar den, om aldaar deel te nemen aan de Friese Elfsteden Wandel tochten. Het zijn de heren P. de Boer (5e keer) en M. Weil (3e keer). Het parcours van deze tochten is hetzelfde als in de winter per schaats gereden wordt en de afstand is plm. 210 K.M, Er wordt vijf dagen over gedaan. Aan de Vierdaagse te Nijmegen zullen ongeveer 14 personen van „de Jeep" deelnemen. De club wenst, de Elfsteden- wandelaars veel succes toe. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Dick A., z.v. J. G. Zweijtzer en J. A. de Ree; Caroline, d.v. J. Hollebeek en J. Bakkum: Henricus J. M., z.v. L. W. Boeters en A. M. Fisscher; Johanna C„ d.v. C. J. Pruijs en N. A'. Leuntjes; Martin, z.v. G. Schanssema en P. A. Bonouvrié; Gerarda C. M„ d.v. P. C. J. van der Wel en S. C. C. Kaandorp; Marga, d.v. L. G. M. van Lieshout en A. C. M. Zut; Willem H. C., z.v. H. C. Lauritsen en G .Hop; Johanna C., d.v. L. J. Heynis en J. C.i Smit; Gerardus.A. H„ z.v. H. J. Möring en E. W. G. de Jong; Maria C., d.v. P. Haijtema en D. van der Laan; Gerrit, z.v. J. Bras en P. Ooms. Gehuwd: Michel M. R. Ratel en Agatha J. Bernards; Jelle van Vegten en Jacoba W. Martensen; Hendrik van den Berg en Jo hanna Brinkman. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een licht bruine herdershond, reu, ongeveer 7 maanden oud; in de omgeving van de Steijnstraat zwerft een cypers poesje. Een zindelijk poesje staat ter beschikking, ter wijl voor de herdershond een goed tehuis wordt gezocht, indien de eigenaar zich niet meldt. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Klaver j ascompetitie ALKMAAR Uitslagen van de gespeelde competitie-wedstrijden van de Klaverjasbond zijn: In 't KleinKlavertje 21315—21225 DVARuiten Aas 21872—20008 KOMECO—Waagklok 23111—19379 In 't KleinRuiten Aas 21127—19993 DVAConijn 22710—19190 Klavertje—KOMECO 21542—19928 K.O.M.E.C.O. 6 In 't Klein 6 't Klavertje 6 D.V.A 6 Conijn 6 Waagklok 6 Ruiten Aas 6 als volgt: g. V. m. tot. 4 2 44 132526 6 0 61 131090 3 3 63 128705 4 2 47 127659 2 4 51 125022 2 4 52 122721 1 5 42 122457 over Schelphoek en afgesneden Kanaalvak ALKMAAR. - Het lid van de raad, mr. C. Berkhouwer, heeft aan het college van Burgemeester en Wethouders schriftelijk de volgende vragen gesteld: le. Kunnen B. en W. mede delen hoever de behandeling ge vorderd is van het in April 1951 door een aantal bedrijven en on dernemingen ingediende verzoek, strekkende tot demping van het Raaksje en de Schelphoek? 2e. Is het juist dat de N.V. Alk maarse Exportveiling met het oog op haar uitbreidingsplannen drin gend behoefte heeft aan demping van het z.g.n. afgesneden kanaal- vlak? 3e. Kunnen B. en W. mede delen om welke redenen tot he den toe nog geen uitvoering is gegeven aan het besluit van de raad om over te gaan tot demping van dit water? Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 7 t/m 13 Mei 1953 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14. le étage, iedere Maandag-, Woensdag en Vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Wanten; geldsbedragen; etui m. inhoud; autoped op luchtbanden; sleutelbos aan ring; kinderbril; padvindersriem; glassnijder, he renhandschoenen; ceintuurs; aan stekers; vulpotlood; schakelarm band; siersteun v. bumper Volks wagen; sleutels, diverse; armban den, huissleutel: dameshandschoe nen; voetbal; damesvulpen; zw. gymschoen; vest; hoed; hoofd doek; rozenkranzen; portemon- naie's met en zonder inhoud; ben zinetank; rode kindersokjes; dom mekracht; shawl; franse francs; mondharmonica; zakmessen; kerkboekje, babytruitje en muts je wantjes; zilveren lepeltje; in signe; brief; halsketting; pasfoto en schoudertasje. Bijeenkomst K.A.V. ALKMAAR. Gisteravond hield de K.A.V. een bijeenkomst in t Wapen 'van Heemskerk". Een aantal moeders, in wier gezin gedurende het afgelopen jaar een blijde gebeurtenis plaats vond, werd op het toneel gehuldigd, en tevens ontvingen zij een decora tie. Na deze moederhulde werd door een kinderkoortje een aan tal Meiliedjes gezongen, terwijl in de pauze een tractatie werd rondgedeeld, en de dames getrac- teerd werden op een kopje kof fie. De Z.Eerw. Heer Rector Gerards hield na de pauze een lezing waarin hij de taak van de katholieke vrouw in de tegen woordige ontkerstende maat schappij belichtte. Aanbesteding BERGENVoor de bouw van de Brederodeschool aan de Ker- kedijk en het bouwen daarbij van 3 igemeentewoningen, zijn de vol gende inschrijvingen binnengeko men. D. Beeldman Bergen f 83.000; f 40.935; Paus Nieuwe Niedorp f 80.145, 41.649; K. van Dompse- laar Putten f 77.300; J. Kroon te Bergen f 71.448, 40.348; Booms- ma Sneek f 74.585; Rampen Ber gen f 76.300, 43.000; Zeegers Alk maar f 92.400 36.000; Kuypers te Hoogwoud f 78.000; Fa. SChutte Zaandam f 91.000; Fa. Jac. Hou- tenbos, Bergen f 74.580, 41.750; Simon Putten f 73.650, 41.300; de Boer Driehuis f 83.895, 40155; Dekker Alkmaar f 87.000, 44.000; Borst en Zn. Spierdijk f 98.435, 45.390; Kops Heiloo f 75.900, 43.500; Tervoort Egm Binnen f 84.600 42.790; Fa. Bruin Oud karspel f 87.300 43.000; Fa. de Geus Langedijlk f 84.695, 40.440; Fa. Smit Beverwijk f 81.500, 38.400; Fa. Jac. Nijs Castricum f 84.600 44.400; Fa. Terhorst te Amsterdam f 81.500, 46.500; J. Obdam Heiloo f 78.717, 46.232; Jac. van Exter Bergen f 73.060; Fa. Kuyper Heiloo f 70.938 41.000 D. J. Duin Bergen f 80.500 41.750 Van Steeg Heiloo f 84.000, 39.350; P. Doorn St. Maarten f 90.200; Fa. C. Noort Bergen f 81.000, 39.500; Fa. Gebr. Smit Den Hel der f 87.496; Fa. Prins Bergen f 85.365; Fa. Langedijk Heiloo f 76.000, 39.500; M. L. Marque- ring Bergen f 79.200, 41.400. Verf-, glas. en behangwerken aan de van Brederodeschool en drie woningen: De Visser Alkmaar f 4949, 2475 Kamp H.Hugowaard f 6650 3735; Hoeve f 6650 3.235; Nijunan Alk maar f 6.897 2.583; Meijer te Schoorl f 5.700; Breed, H.Hugo waard f 6.228, 2.834; Verlaat te Bloemendaal f 6.150 2.600; Brink Hilversum f 5.570 2.470; Beukers Bergen f 6.700. 2.835; Schipper te Alkmaar f 5.300, 2.415; Roozen- daal Bergen f 5.980. 2.995; Vree- ker Alkmaar f 6.117, 3.122. L.T.B. BERGEN Bij ziekte van de voorzitter de heer N. Veldt open de de heer J- Schouten de ver gadering. Hij wees er op dat voor electrische weideafrastering met batterij of aangesloten op het lidhtnet, een vergunning is ver eist. Hij waarschuwde de leden dat de politie op de naleving van veiligheidsvoorschriften en het in bezit hébben van de ver gunning, verscherpt toe zal zien. Van het gemeentebestuur was een schrijven binnengekomen dat meldt dat Bergen en omstre ken het eiland Tholen adopteert en verzoekt om vee aan het ge troffen gebied af te staan. De vergadering ging in beginsel met het voorstel van het bestuur ac- coord om hierin bij te staan. De melkcursus, 6 practische en 2 theoretische lessen, zal op het bedrijf van de heer Veldt gehou den worden. Met algemene stem men werd opgericht „Naasten liefde" met het doel om bij ziek te op een eenmansbedrijf de eer ste hulp te verlenen, zodat het bedrijf normaal doorgang kan vinden. Bijna alle aanwezigen gaven zich spontaan op. De G.A. kapelaan Appelman wekte op Godite bidden om priesterroepin gen in LTB gezinnen. W eersverwachting Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG! Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen lagere tem peraturen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit weste lijke, later uit een uiteenlo pende richtingen. Jong K.A.J.-nieuws ALKMAAR. Vanavond 7 uur bij het K.A.J.-gebouw met sportbenodigdheden! We gaan de ronde-O bestormen. Fancy Fair Hup A.F.C. ALKMAAR. Allen, die nog iets te vorderen hebben van de Fancy-fair-commissie in verband met de onlangs gehouden fancy- fair in de Muziektuin, worden verzocht hun nota's (geen kwi tanties) per post toe te zenden aan de penningmeester, de heer J. ten Have, Ritsevoort 21, alhier. Verkoop van goederen onder faillissement BERGEN Woensdagmiddag verschenen de gezusters K. ten K. -v. d. L. en C. v. d. L. uit Bergen thans tijdelijk te Utrecht, voor de Alkmaarse Politierechter, om zich te verantwoorden voor de verkoop van enkele goederen, meest huisraad, eigendom van eerstgenoemde, die onder faillis sement behoorden. De dames ver klaarden dit gedaan te hebben, omdat zij geldgebrek hadden. De goederen moesten echter verkocht worden ten behoeve van schuld eisers. Zij hadden niet ingezien, dat het misdrijf dermate ernstig was, dat de wet een maximum straf stelt van vier maanden ge vangenis. De zaak teigen beide dames werd echter aangehouden voor het uitbrengen van een aan vullend voorlichtingsrapport om trent beiden. Ook de helers, de kopers van de goederen, moesten terecht staan. De makelaar-taxateur C. O. te Alkmaar die een karpet en twee oud-hollandse stoelen had overgenomen, werd veroordeeld tot een boete van fl50.subs. 30 dagen; de Alkmaarse koopman KI. V. die huisraad had opgekocht tot een bedrag van ca. f800 werd een boete van f250 subs. 2 mnd. fpgelegd. Kath. Kleuterschool BERGEN. Waren de plan nen oorspronkelijk gericht op de bouw van een kleuterschool op het terrein van de St. Joseph Stichting, thans beoogt men het reeds aangekochte uitneembare drie-klassige houten gebouw te plaatsen in het Tuindorp, op een terrein nabij de Jb. Weiiandweg. Aangezien de meeste katholieken in dit gedeelte van het dorp wo nen. brengt dit voor velen het grote voordeel mede, de kleuters dichtbij op school te kunnen plaatsen. D.O.V.E.S.-NIEUWS HEILOO Een tweetal Doves athleten nam Zondag deel aan de Nationale Athletiek wedstrijden te Hoorn. Maarten Meijer liep de 400 M. klasse B. bereikte de demi-finale in de tijd van 55,9 sec. en werd toen voor de finale uitgeschakeld. Jan Hoogschagen werd op de 1500 M. klasse B, 6e in 4 min. 27 sec. De standen van de puntentel ling van de eerste Jeugdcompe- titie is als volgt: Meisjes: 1 Olympia 246 pt; Hollandia 161 pt: 3 WAC 55 pt; 4 Doves 46 pt; 5 HBS-Flevo 29 pt; 6 Olympus 28 pt; 7 AVA 17 pt; 8 Edam 11 pt. Jongens: 1 Doves 240 pt; 2 Olympia 207 pt; 3 Olympus 91 pt; 4 AVA 84 pt; 5 Hollandia 80 pt; 6 HBS-Flevo 49 pt; 7 Alw. For ward 42 pt; 8 WAC 23 pt. Men ziet dus dat bü de meisjes Olympia uit Wieringerwaard met flinke voorsprong aan de kop gaat, gevolgd door Hollandia uit Hoorn. Daar de volgende Jeugd wedstrijd wordt gehouden op 14 Juni te Hoorn, krijgt Hollandia nog wel de kans om wat van de achterstand af te knabbelen. Olympia en Hollandia zijn de enige ploegen, die een behoorlijke grote meisjesploeg op de been kunnen brengen. Bij de jongens gaat Doves aan het hoofd, gevolgd door Olympia. Het puntenverschil is hier niet zo groot. Evenals vorig jaar zal we derom de derde en laatste wed strijd de beslissing moeten bren gen. Doves brengt een prima jon- gensploeg op de been, wat ook blijkt uit het feit, dat van de 18 jongens nummers. Doves 9 eer ste plaatsen bezette Nu het terrein „De Ijsbaan" weer ingebruik genomen is, zul len de prestaties vooral op de technische nummers in de komen de maanden omhoog gaan. Lang zamerhand komen er ook weer nieuwe meisjesleden, zodat Doves hoopt op 14 Juni met een flinke meisjes ploeg in de baan te ko men. UITGAANSDAG OUDEN VAN DAGEN HEILOO De ouden van da gen uit Heiloo die op Dinsdag 16 Juni deel willen nemen aan de autotocht, kunnen zich hier voor opgeven op Dinsdag 26 en 27 Mei van 1012 en van 2—4 uur ten huize van Mevr Bood, Kgrklaan 28. Aan deze dagen, uren en plaats van opgeven, wordt strikt de hand gehouden! Men moet de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben. Autobezitters worden verzocht hun auto op 16 Juni beschikbaar te stellen. Reeds gaf zich eitn groot aantal op. Er ontbreken er echter nog verscheidenen. Opge ven aan mevr. van Tricht. Sta tionsweg 53, tel. 2689 of N Ma- jolee, Sch. Hondsbosselaan 62, tel. 4179. Koe door bliksem getroffen ZUID-SCHERMER. Bij het onweer, dat Zaterdagmiddag j.l. boven de Schermer losbrak, werd een koe, die zioh onder het hoog spanningsnet bevond, op het wei land van de veehouder J. Bruin aan de Zuidervaart, door de blik sem getroffen en op slag gedood. Dat de Kerk hanteerster v> vorderd heeft zet, verdedigd te insisteren. H en de wetensc geloof, al wijst beoefent, de h o priori af, en zijn hart verpi monie tussen Zonder een de heid tot onderwor leergezag dat Ch Kerk heeft inges ootmoedig bidden naar van de wete moeite hebben lijke geloof van z: rijpen tot de vol! mannenmaat vai christen. Maar d< gelden voor de me gezag in de Kerk zelfde noodzakelij degene die dat biedigen heeft. W is de drager va op dezelfde manie ootmoed zijn hoof voor de leer der 1 impossibile est pl woord van de aute aan de Hebreeën mens, niet alleen die wij in 't Nede; gebruik „de gelo\ En de dragers vai der Kerk, die op gelovigen zijn, zr' het woord van gemeente van herhalen: „Wij zij landen over uw sléchts medewerke blijdschap" (2 Kc Leergezag ge Ook voor de de wetenschap zijn geloof niet eei een knellende ban dert; maar de ooi christelijke levens leergezag in de Ke niet een dwingela wegwijzer naar di een veilige gids, wille van die veilij voorzichtigheid m< maar ook dan ge' heeft dan het lev te beveiligen. Een gids kan n wanneer hij niet En mocht die waa. te groot schijnen wekken van hind men zal ze niet te toeschrijven aan e vertrouwen, of zelf tief wantrouwen; ren der Kerk zulh gelijk haar oorspr een grote bezorgdih beurt voortkomt vloed aan liefde er eef van, verantwoor weiden van de lat schapen laat geen toe; en wie schaper beide weiden moet de lammeren omhei zetten, die voor de licht een blijk v vertrouwen in hr en kundigheid ze schijnen. Het voorr is dat heel de kuc leen de lammeren schapen het hun herders weten Het Hoogwaard beschouwt het als vreugde dat de vi eeuwfeest van de k archie wordt afgesl plechtige academ Vertegenwoordgers Nederlandse Kathol sche wereld hebben enigd om dankbaa ken wat de hiërar in de afgelopen 1 heeft gedaan voor van de wetenschap Op het eerste g verbinding hiërarcr schapsbeoefening enigszins bevreem natie kunnen schijn omdat in de Nederl dingen de deelnerr hiërarchie meestal heid vinden voor pi oefening van de v hebben zij dat tey ook gedaan,, dan u hiërarchie krachtc Christus ontvangen lereerst op het heil gericht en niet op ling der geesten, c die beide elkaar ge gaan zij dikwijls h£ Maar. zoals de K eeuwen heen de t< vorderaarster van c is geweest, zo zal o chie van ieder lan dere aandacht het beoefening der wet de ontwikkeling va- een bepaald land oefening van de w< der de katholieken men, gewoonlijk oi wende drang van i Het waren de Bisscl eerste katholieke stichtten aan de un En het was wedei copaat dat in 1923 de stichting van de Universiteit. Hoe mi instituten van wete en, hoe meer zullei technisch en admin moeten raken van het Episcopaat. Ma zij langs andere w met de Kerk en de 1 waren, des te zij bloeien als ii katholieke wetenscha van waaruit leiding voor alle terreinen katholieke gemeensc Geloof en wetens immers niet alleen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2