Koninklijke boottocht in stralend weer Spoedig betere salarissen voor onderwij s-personeel? Cholera eist 700 doden Brachten Britse schepen rode soldaten over? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vliegtuig neergestort Hypotheek- gelden iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiië DoltI Lemelerberg ri Holterberg Rapid- liddlesbrough 'romotie-wed- strijd Volendam >E MAGNEET iimiiiiiiiiiiiiimiH^ Een woord te elfder ure Tweede Kamer Saluutschoten dreunden bij het bezoek aan Elseneur GALA-AVOND IN SCHOUWBURG Vraag aan Eisenhower Ook handel enorm toegenomen Meer en grotere studiebeurzen „Verlaat Egypte" Twee jongetjes uit Leeuwarden vermist STADSEDITIE Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Donderdag 21 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12784 schikbaar. Gunstige idities. A. OOTEMAN ikelaar. Westwoud. nderdags Hotel I. ;sz, Markt 22. Scha- n. naar de 10.50 per persoon irgen (Donderdag) 5t of zonder entrée- iart. Vertr. 16.30 u. SONDAG 31 MEI le itrée-kaarten ver- :ijgbaar bij REISBUREAU OORN ALKMAAR el. 4009 Tel. 4839 e PINKSTERDAG ïitterende dagtocht m een schrik-sner- icteerde zijn haastig T feestsigaar: „Voor- iend. Ik geef jullie roken". Ja, de com- g. Daarom nodigde jk zo'n forse sigaar i van de gevangenen zijn gedrag, „jullie 5- Wel, dan kunnen 5j| napen er plezier in j: liegen". Nu, mooier JE iet kunnen wensen. te hand krijgen. Als het bureau van de ichter de schrijftafel S< wangene, Evert van 5 :n beetje wazig voor en op hem werden S i. Op 27 Mei a.s. zal de Neder landse bevolking wederom haar wensen uitspreken over de quali- teit en de quantiteit waardoor zij in de komende vijf jaren in ge meentelijk verband geleid wenst te worden. Al kan men het zo stellen dat de verkiezingen van de Kamers een zuiver algemeen-politieke en principiële wilsuiting inhoudt en de verkiezing van de gemeente raden o.a. vertroebeld wordt door plaatselijke (gemeentelijke) wen selijkheden, antipathieën en lo caal gekleurde feiten, toch moet er m.i. tegenover de mindere mate van interesse voor en de gedachte onbelangrijkheid van de gemeenteraadsverkiezingen ge waarschuwd worden. Zoals het gezin de basis en de kiemcel is van de maatschappij, in de betekenis van een massale groep vrije individuen die elkaar over en weer beïnvloeden, zo is de gemeente de kleinste eenheid van de mensengemeenschappen die historisch gegroeid zijn (de erotere zijn o.a. de provincie en de Staat) en die met elkaar zij het vaak zuiver formeel in verbinding staan en elkaar be- invloeden. Dat het gelhalte en de uiting van de maatschappij afhankelijk is en bepaald wordt door opvoe ding, moreel peil, levensbeschou wing en verstandelijk inzicht, ver kregen in het gezin, is iedereen duidelijk (ofschoon afwijkingen in groten getale aanwezig zijn), dat echter de gemeente door baar overtuiging, haar gedrag en uiting de provincie en uiteindelijk de Staat beïnvloedt, schijnt voor velen niet direct acceptabel. Om dit aannemelijk te maken, voeren wij twee punten aan. Mlereerst wijzen wij er op dat de Nederlandse burger, die een poli tieke partij aanhangt, overwegend in de geest van die bepaalde par- tii denkt en handelt ook in ge meentelijk verband. De drievou dige verdeling van zijn „partij- inzicht" over gemeente, provin cie en Staat, houdt in een beïn vloeding zowel naar boven als naar beneden. De normen die hij neemt en de criteria die hij stelt t.o.v. de diverse gemeentelijke nvoblemen put hij niet (Of nage noeg niet) uit zijn gemeentelijke geaardheid op een bepaald mo ment. Vervolgens blijkt de feite lijke gang van zaken voor onze stelling te pleiten. Wanneer het geheel van de Staat of de pro vincie niet beïnvloed zou worden door de houding etc. van de bur ger in gemeentelijk verband en wanneer men daar niet van overtuigd is, dan lijkt Ons de nauwkeurige analyse van de uit slag van de landelijke resp. pro vinciale verkiezingen naar ge meenten een vrij nutteloze in spanning. Tenslotte zou men, in dien men het niet eens is met bovengestelde zienswijze, bij de ""meenteraadsverkiezingen geen liisten behoeven te gebruiken en geen propaganda behoeven te '-oeren voor bepaalde partijen. Hoe de feitelijke toestand bet tegengestelde demonstreert is zonder meer voor iedereen direct waarneembaar. Wij zijn hiermede gekomen aan onze eerste stelling die wij voor de logische lijn van ons be toog nodig achten. Kort samen gevat luidt zij aldus: De gemeenteraadsverkiezingen liggen, gezien in het kader der politieke partijen, op een zelfde qualitatief niveau als de lande lijke en provinciale verkiezingen; betgeen inhoudt dat het principi ële element bij de gemeenteraads verkiezingen nummer één be hoort te zijn. Aan het eind van ons betoog .0IT}.?n wi-i oog terug op dit „prin cipiële element". Art. 146 van de Grondwet luidt: „Aan de (gemeente) Raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. Hij maakt de veror deningen, die hij in het belang der gemeente nodig oordeelt." Wanneer wij dit artikel aan dachtig lezen en daarnaast reke ning houden met onze eerste stelling, dan luidt de conclusie: de gemeenteraad zal aan de hand van de diverse partijen-interpre taties, die wederom behoren te steunen op bepaalde principes, de gemeente besturen en leiden, "aast de quantiteit, zal dus de principiële instelling van een Partij, of van meerdere partijen, de grootste rol spelen in de ge- meentelijke huishouding. Om ons thans tot een enger terrein te beperken, de K.V.P. fractie moet dus in eerste in stantie een principieel repre sentatieve groep zijn. De toekom stige K.V.P.-fractie mag geen samenbundeling zijn van horizon taal of verticaal gerangschikte Belangen: zij behoort te zijn een harmonisch geheel met naar bui ten een gezicht! Zij behoort te worden geformeerd uit leden die stuk voor stuk geacht kunnen worden het wezenlijke van de ka tholieke maatschappelijke (in orede zin) zienswijze met enige zwier te kunnen hanteren en pas daarna kan gevraagd worden dat er erugermate tegemoet gekomen wordt aan bepaalde qualiteits- eisen (in de betekenis van „stan- deu -vertegenwoordiging). Wh hrengen hier dan onze tweede stelling naar voren (die eigenlijk reeds neergeschreven is) (Zie vervolg pag. 3) Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. KONINKLIJK BEZOEK AAN HET INSTITUUT VOOR NABEHANDELING VAN LIJDERS AAN KINDERVERLAMMING TE HORNBAECK. Koningin lngrid van Dene marken (geheel links) en Koningin Juliana (geheel rechts) kijken met veel belangstelling naar de verrichtingen van enige patiëntjes in het instituut voor nabehandeling van lijders aan kinderverlamming te Hornbaeck, waar de vorstelijke personen Woensdag een bezoek brachten. (Telefoto) KOPENHAGEN, 20 Mei. Tweemaal zeven-en-twintig kanonschoten dreunden Woens dagochtend over de haven van Kopenhagen: de eerste keer toen koning Frederïk en ko ningin lngrid zich aan boord van het koninklijk jacht be gaven, de tweede keer 20 mi nuten later, om kwart over negen, toen de sloep, die ko ningin Juliana en prins Bern- hard naar de Dannebrog bracht, van wal stak. Het was het begin van een stralende dag, die honderden De nen naar de haven had doen stro men om het vertrek van de gas ten naar Elseneur bij te wonen. Statig voer het witte koninklijke jacht de haven uit, nagewuifd door Denen en Nederlanders met vlaggetjes, die op de wallen rondom het water het prachtige schouwspel gadesloegen. Koningin Juliana was voor deze tocht gekleed in een wit shan tung complet met zwarte acces soires waarbij zij een zwart hoedje droeg. Koningin lngrid droeg een witte robe met zwarte nopjes. De Koning en de Prins hadden zich voor dit gebeuren in admiraals uniform gestoken. De Neder landse Koningin zag er, ondanks de vermoeiende dag van gisteren, stralend uit en verheugde zich kennelijk op de twee uur durende tocht in het milde ochtendzonne tje. De belangstelling bij aankomst te Elseneur was overweldigend. Olympische Spelen WEER MOEILIJKHEDEN ROND MELBOURNE CHICAGO, 20 Mei Avery Brundage, president van het In ternationaal Olympisch Comité heeft vandaag verklaard, „dat er iets helemaal verkeerd moet zijn" met de plannen voor de Spelen in 1956 in Melbourne en dat het dagelijks bestuur van de I.O.C. waarschijnlijk een spoed vergadering zal houden om een andere stad voor de spelen te kiezen. Brundage leverde commentaar op het ontslag van Arthur Coles, de belangriikste organisator van de spelen in Melbourne, die uit de werkcommissie trad nadat de regering van Victoria besloten had geen Olvmpisch zwembad te bouwen op de plaats. Buiten het afgezette deel van de kade zag het zwart van de men sen en een luid gejuich steeg op toen het koninklijk jacht meerde. De schooljeugd had voor deze gelegenheid vrij gekregen en liet zich het koninklijk schouwspel niet ontgaan. Burgemeester Schytz begroette Koningin Juliana met bloemen. Te Elseneur Op het slot Kronborg te Else neur, aan het begin van de Sont, staat een toren waarop de spits ontbreekt. Dit is het werk van een Nederlandse admiraal ge weest, naar men zegt Wassenaer van Obdam, die het enige eeuwen geleden nodig achtte de Denen een lesje te lezen en daarom maar direct met geschut begon. Waarmee we maar willen zeg gen. dat Koningin Juliana en Prins Bernhard niet de eerste Nederlanders waren die officieel belangstelling voor het kasteel toonden, al had het bezoek van Woensdagochtend dan wel een ietwat ander karakter dan dat van de Nederlandse vlootvoogd destijds. Een snelle auto bracht hen van morgen naar het kasteel en de aanwezigheid van de Deense ko ning en koningin stond er borg met de meest vreedzame bedoe lingen kwam. In het kleine ontvangkamertje tekenden Koningin en Prins het gastenboek en voegden him naam toe aan de lange lijst van illus tere persoonlijkheden die er in staan vermeld. Buiten het slot en in Elseneur wachtten de bewoners van het stadje de gasten weer op en temidden van honderden vlag gen reed de stoet door naar Horn baeck, waar het instituut voor nabehandeling van kinderverlam mingspatiënten werd bezocht. Woensdagmiddag hebben Konin gin Juliana en Prins Bernhard, na terugkeer in Kopenhagen, op het Nederlandse gezantschap de Nederlandse kolonie ontvangen. Des avonds werd een gala-voor stelling in de koninklijke schouw burg bijgewoond. in Calcutta 'CALCUTTA, 20 Mei (Reuter). Sinds het uitbreken van een cho- lera-epidemie, tien weken geleden zijn te Calcutta bijna 700 mensen voor dat het hoge bezoek hier aan de ziekte gestorven. WASHINGTON, 20 Mei - Ver schillende senatoren hebben van daas: aangedrongen op een ver klaring van president Eisenhower over de geallieerde landen die handel drijven met communis tisch China, na een getuigenis gehoord te hebben dat twee Brit se schepen verleden jaar Chinese communistische soldaten ver voerd hebben langs de Chinese kust. Kennedy, assistent adviseur van de commissie getuigde dat: 1. De handel van de Westerse geallieerden met communistisch China enorm is toegenomen en dat' 100 schepen die de Britse vlag voeren in de eerste drie en een halve maand van dit jaar bij de handel met China betrokken voorgeschreven waren. 2. Elk land dat behoort tot de Amerikaanse geallieerden ten minste een zending goederen naar de communisten heeft ver zonden die Washington als „stra tegisch" beschouwt. De geallieer de mogendheden zeggen echter dat zii niet strategisch waren. 3. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft geweigerd de goederen te noemen, aangestipt in punt twee of de schepen die ze vervoerden op basis van het feit dat dit „geheime" inlichtin gen zijn. Volgens Kennedy is uit een diepgaande studie gebleken, dat 162 onder de vlaggen van Wes terse naties varende schepen in de eerste 3¥> maand van dit jaar betrokken ziin geweest bii de handel op China. Dit aantal zou als volgt te spe cificeren ziin: 100 Britse. 12 Noorse. 6 Italiaanse. 8 Deense, 12 Griekse. 8 Finse. 5 Zweedse. 3 Nederlandse. 4 Franse. 1 Japans. 1 Indisch, 1 Pakistaans en 1 Por tugees. DE TUNNELBOUW TE VELSEN. Gestadig vordert de tunnelbouw bij Velsen. In de diepe bouwput werken tientallen arbeiders aan het tot stand brengen van de auto- en spoortunnels waardoorheen straks het verkeer zal razen. Hier ziet u de bouwput met op de voorgrond het eerste segment van de tunnels (rechts: spoor; links: auto). Dit deel komt binnenkort uit de bekisting. Het geheel is gezien vanaf de kanaalzijde. RUSSISCH BEELD OP T.V.-SCHERM (Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van het Tweede Kamerdebat over betere voorzieningen voor studenten was het prof. Romme (K.V.P.) die het resultaat samenvatte. Het stelsel van renteloze voorschotten kan nog niet geheel verdwijnen. De beurzen zullen groter in aantal en omvang worden. Er komt een commissie van deskundigen, die op korte termijn de problemen rond directe en indirecte steun zal onderzoeken. De voorzitter van de KVP- fractie puurde deze conclusie uit de rede, waarmede minister Cals op de beschouwing vanuit de Kamer had geantwoord en in tweede instatie kwam de be windsman nog verklaren dat de door prof. Romme gegeven sa menvatting juist was. De motie van mevr. Fortanier de Wit (VVD) die drie soortgelijke wen sen bevatte, maar minder dui delijk gesteld en daardoor voor de meerderheid niet aanvaard baar. had na deze 'conclusie be ter ingetrokken kunnen worden. Nu werd de motie met 12 tegen 51 stemmen verworpen (voor VVD, Comm. en Groep Weiter), een uitslag, die de zin van het debat zeker niet juist weergeeft. De eis van mevr. Fortanier de Advies aan Britse burgers CAIRO, 20 Mei De Britse burgers in Egypte is officieel de raad gegeven het land te verla ten als hun aanwezigheid niet „noodzakelijk" is. Er werd echter met klem aan toegevoegd, dat het hier geen evacuatie van de Britse groepen betreft. Men verwacht, dat in de nabije toekomst een aantai vrou wen en kinderen oer schip of vliegtuig Egypte zullen verlaten STADSKANAAL Na de beeld- storing cup de televisie-ontvanger tijdens de uitzending van de Hoogmis op Zondagmorgen, ont ving de heer A. M. Roesin'k des middags omstreeks vier uur op kanaal 3 zeer duidelijk een Rus sische televisiezender. Na kwart over vier verzwakte het signaal om plotseling geheel te verdwij nen. Elk jaar eind Mei, doet dit verschijnsel van lange-afstand- ontvangst zich voor. Wit (VVD) voor volgend jaar ongeveer 1000 studiebuerzen, ging ontegenzeggelijk verder dan de minister wilde gaan, die zo als gezegd, volstond met de toe zegging dat aantal en omvang belangrijk verruimd zullen wor den. En in de nota was reeds toegezegd, dat de collegegelden zullen worden verlaagd en dat houders van renteloze voorschot ten geheel zullen worden vrij gesteld. Mag. Stokman (KVP) had hierbij aangetekend, dat zulks ook consenuenties zal moeten hebben voor het Bijzonder Ho ger Onderwijs, maar dat bleek ook minister Cals in te zien. Maar het verschil bleef dus gaan om het getal van 1000. Een aan trekkelijke eis ontegenzeggelijk, maar de heer Tilanus (CH) had al opgemerkt, dat hij zulks staats rechtelijk toch niet juist achtte, omdat op die manier vooruit ge lopen wordt op de begroting. Minister Cals bleek het hier mede volkomen eens te zijn. Duizend studiebeurzen kosten minstens 2.4 millioen en dit be drag kan men moeilijk uittrek ken zonder te weten in hoever het in het geheel van de be groting kan passen Het verweer dat mevr. Rortanier de Wit (VVD) hiertegen, op advies van mi'. Oud voerde, was niet bij zonder sterk. Ware de motie op dit punt toch aangenomen, dan zou zij na de aldus weergegeven steljingname van de minister een ■eflatteerde conclusie hebben be vat. Belangrijke aankondigingen Uit de rede van minister Cals dienen nog enkele punten te worden aangestipt. Voor de sug gestie van de heer Van Sleen (VPD) om aan studenten over de hele lijn z.g. „studieionen" toe te kennen, voelde de be windsman kennelijk niets. Met Mag. Stokman was hij het eens, dat de beslissing bij de betrokkenen en dus ook bij de ouders moest blijven. Zijn pessi mistische verwachting omtrent het zodanig optrekken van de midden en hogere salarissen, dat meer ouders ook weer zelf de studiekosten van hun kinderen kunnen betalen, zwakte de mi nister wat af. De mogelijkheid om studie kosten bij het belastbaar inko men aftrekbaar te maken, kan ook door de in te stellen com missie worden onderzocht. Spre kende over de middengroepen deed de minister de verheugen de mededeling, dat in deze Ka mer wel voor het laatst gespro ken zal zijn over de ontknik- kir.,g ih de onderwijzerssalarissen Met betrekking tot de leraren salarissen hoopte hij, dat nog vopr het nieuwe studiejaar een regeling zal zijn getroffen. Een wens van de heer Peters (KVP) om leraren die een ren teloos voorschot hebben gehad, van terugbetaling vrij te stellen wilde de minster nog eens nader overwegen. Dinsdag 2 Juni komt de Twee de Kamer weer bijeen. Dan komt de eerste vraagpunten over het nieuwe burgerlijke wetboek in bespreking. LEEUWARDEN Sinds Dins dagmiddag worden hier de zes jarige Evert Scheffel, wonende aan de Nieuwe Buren en zijn eveneens zes jaar oude vriendje Hielke Rinsma, uit de Herman Costerstraat. vermist. De politie heeft gedregd in de vijvers van Prinsentuin en Vos- senparkie en een gedeelte van de stadsgrachten. Men is hier tot gisteravond laat onafgebroken mee door gegaan. Ook op alle andere mogelijke manieren wor den nasporingen verricht, waar van de resultaten in angstige spanning worden afgewacht. Hoewel een ongeluk wordt ge vreesd. beschikt men toch niet over positieve gegevens hierom trent. Ook de hulp van een be kende telephaat is gisteren inge roepen. Gisteravond laat was er nog niets omtrent het lot van de beide jongetjes bekend. in N.O. Polder PILOOT GEWOND ENS - Gistermiddag omstreeks 4.50 uur stortte door nog onbe kende oorzaak een vliegtuig neer in een koolzaadveld, waar het toestel geheel uitbrandde. De pi loot, de 25-jarige P. A. van Maar- leveld, uit Rotterdam, sprong uit het vliegtuig en kwam met ver schillende verwondingen in het koolzaadveld terecht. De gehele dag was men bezig geweest met het besproeien van koolzaadvelden ter bestrijding van de snuitkever. Het vliegtuig steeg daartoe op van een kavel te Nagele voor vluchten van tel kens een kwartier en vloog daar bij op een hoogte van ongeveer 15 meter over de velden. Toen het toestel, een Piper Super Cup. niet reageerde op de handelin gen van de piloot, verliet deze zonder valscherm het vliegtuig. Een dokter en eerste hulp wa ren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1