f 750 geëist legen directeur Bouwmaterialen li andel Tentoonstelling in de Huishoudschool K.V.P. Bergen hield een propagandavergadering ADVOCAAT ROOS MIMOSA Rijkspolitie kreeg oorkonde voor werk in noodgebieden de gemeenteraadsverkiezing Van Dalsum's afscheid Builenl a notitu Sfv IflNKSTEI Tegen Hoornse makelaar 2 maanden onvoorwaardelijk Wegens valsheid in geschrifte j DRAAGT U EEN BRIL? 4 ven da Gouden huwelijksfeest Bergen in frontlinie Markt en Beurs Militaire auto in botsing Honderdduizend op 20862 KORTINK en Mr. LEESBERG De omgekomen Marine-vliegers CORK' Pacrina 2 Jl i Donderdag 21 Mei 1953 ALKMAAR De Meervoudige Kamer van de Alkniaarse Arrondissementsrechtbank heeft zich gistermiddag weer vele uren moeten bezighouden met valsheid in geschrifte. Als eerste verd. verscheen de directeur van de N.V. Bouw- materialenhandel v.h. Fa C. de W. en Zoon alhier, die met de schipper J. C. B. te Alblasserdam een huur- en arbeidscontract had lopen, maar zich niet aan de contrac ten had gehouden. Volgens deze contracten ver klaarde de schipper zijn schip voor een jaar te hebben ver huurd aan de Directeur G.J.T, te Hees voor de so<m van f 4.197,50 terwijl de schipper werknemer zou zijn tegen een loon van f 35 per week. In feite bestond echter geen arbeidsovereenkomst, want met de schipper werd per reis afgerekend, zoals in de wilde vaart pleegt te geschieden, on geveer tegen ter beurze bereken de vrachtprijzen. De contracten dienden volgens de aanklacht alléén ter verkrij ging van de vergunning „Eigen Vervoer" en aangezien het Open baar Ministerie op het standpunt stond, dat vooraf reeds intentie -bestond, zich niet naar de letter van de contracten te gedragen, werd zowel het opmaken van de contracten als de invulling van de aansehafformulieren daarvoor, als valsheid in geschrifte be schouwd. In zoverre, zei de verd. is afgeweken van het gestelde :n de contracten, dat op andere ba sis is betaald. Over het gehele jaar berekend zouden de eindbe dragen elkander niet veel ont lopen De achtergrond van deze zaak is, dat de bepalingen omtrent de ze contracten beogen de schip pers te behoeden tegen werk loosheid zodat zij ook gedekt zijn ten tijde van vorst of andere omstandigheden. Bovendien be ogen deze bepalingen aan alle schippers gelijke kansen te geven zodat de een niet gemakkelijk, althans in het oog lopend, bo ven de ander bevoordeeld kan worden. Van de andere kant, wanneer men per reis uitbetaalt, terwijl men een vergunning voor eigen vervoer in de lade van zijn bureau heeft liggen, betaalt men minder omzetbelasting dan an ders het geval ware geweest, hoewel de verdachte betoogde, dat de?e intentie niet bij hem had voorgezeten. Zijn firma had al jarenlang gewerkt met de va-, der van de schipper en met hem zelf en wilde deze toestand con tinueren. Daartoe kon op geen andere wijze worden tewerk ge gaan dan op basis van de ge wraakte contracten, waarvan ecn- ter de practische uitvoerbaar heid zeer moeilijk is, reden waar om men dan ook een ander be talingssysteem gekozen heeft. Immers, de schipper kan met el- (ke wee'k een bedrag van f 3o,—- worden uitbetaald, omdat hij meestal varende is. Bovendien heeft hij voor een periode van bijvoorbeeld drie weken niet ge- noe,g aan f 35,om te eten, olie te kopen, haven- en sluisgelden te betalen etc. Een langdurig onderzoek ter zitting was nodig, om uit te ma ken op welke wijze en in hoe verre van het contract was afge- we'ken. De Officier van Justitie, Dr. J. Vellinga constateerde, dat van de contracten was afgeweken; daar door kon nadeel voor de Staat ontstaan. Dit baseerde hij uit uit latingen van de Directeur zowel als van de schipper, uitlatingen, die critiek inhielden op de con tracten. Tegen de Directeur eiste de Officier een boete van f 750, subs, drie maanden. De verdediger, Mr. A. V. M. Leesberg betoogde, dat de wet géén voorwaarden stelde ten aan zien van het bezitten van een vergunning Eigen Vervoer. Ook een desbetreffende ministeriële beschikking geeft daarover geen uitsluitsel, een beschikking ove rigens, die niet voldoende is ge. publiceerd. De enige voorwaarde den verwacht. ié, dat er een huurcontract en 'n arbeidsovereenkomst is; er is geen voorwaarde gesteld dus voor de practische uitvoering daarvan. Daar gaat in ieder geval de be vrachtingscommissie niet over. Mr. Leesberg vond het te ver gaan, iemand, die aan de enig gestelde voorwaarde voldaan heeft, van valsheid in geschrifte te beschuldigen, terwijl de con tracten in de practijk van het werkmansleven niet naar de let ter waren uit tevoeren. Tevens achtte hij voor de Staat geen na deel ontstaan. Hij achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd en verzocht de recht bank zijn cliënt vrij te spreken van het tenlaste gelegde. Uit spraak werd bepaald tot over 14 dagen. De volgende verdachte was 'n Hoornse makelaar J. H. die ter verkrijging van een credietaan- vrage voor een zekere B. een voorlopige koopacte waaruit de motieven voor de credietaanvrage moesten blijken, valselijk had op gemaakt en daarin een gunstiger voorstelling van zaken had ge debiteerd dan in werkelijkheid 't geval was. De eis in deze zaak luidde twee maanden, een stren ge straf, aldus de Officier, om dat het hier een beëdigd make laar betrof, van wie zeker geen valsiheid in geschrifte mag wor- (Advertentie) PINKSTEREN - water - zon en voorjaarsstemming Auto's fietsen en zeiljachten doorkruisen bij duizenden ons mooie Vaderland; voldaan vleien onze gasten zich 's avonds in een gemakkelijke stoel, komt ter tafelGastvrijheid in glazen! Advocaat, per flf 4.50 „Oude Pels" per litr. f 7.70 Oude „Bounty" p. ltr. f 7.15 Citroen, per ltrf 5.95 Fladderac, per ltr. f 6.45 Bordeauxwijnen, per fles, vanaf f 2.50 Portwijnen per fles, vanaf f 4.60 Sherry per fles, vanaf f 5. Rijn- en Moezelwijnen, per fles, vanaf f 1.95 Samos (Eiland), per fles, vanaf f 3.25 (Advertentie) I Zo juist ontvangen de echte Meika zonnebril die bijna op elke j gewone bril past. Dit is een bekroonde bril omdat 75 der zonne- I stralen geabsorbeerd worden en I gekeurd. Prijs f 2.95. I Met zo'n bril bent U goed af. is daarom ook Medisch goed- j I I I I II .J Avanti ALKMAAR. Men schrijft De eerste maal. dat de repe titie op Vriidag werd gehouden, was de opkomst niet bijster groot. We wekken de leden op a.s. Vriidag in zo groot mogeluke getale aanwezig te zijn. Aanvang kwart over acht. MEDEWERKERS VERKIEZINGSDIENST ALKMAAR. Voor de orga nisatie van onze verkiezmgs- dienst op Woensdag a.s., zouden wii gaarne de medewerking wil len hebben van een aantal accu rate personen, die om vyf uur op een stembureau kunnen zun om daar de uitslag van de stem bus te noteren. Er ziin ditmaal 28 stembureaux. Zij die ons wil len assisteren, gelieven hun naam en adres even op te geven aan ons bureau. Ritsevoort. DONDERDAG 21 MEI Bioscopen: VICTORIA: High Noon. HARMONIE: Ivanhoe. CINEMA AMERICAIN: „Zeg, luister 'ns even". REX: De trek naar het Wes ten, Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Kruisinga. Koorstraat 59. apotheker G. Kruisinga. WAPEN VAN HEEMSKERK: 14.30 uur: Receptie Provin ciale Bond Rundveefokver- enigingen in Noord-Holland. JUL. v STOLBERGLAAN 8: „Pro Juventute". 8.30 leden vergadering. Waterstanden: Vriidag: hoog water 2.00 en 13.55 uur; laag water 7.30 en 20.45 uur. ALKMAAR Vandaag (van middag nog tot half 5 en van avond nog van 7 tot half 10) wordt er in de Huishoudschool aan de Emmastraat een tentoon stelling gehouden van het werk van de leerlingen; dat gebeurt zo om de vier jaar en deze tentoon stelling zal de laatste wel zijn, die er gehouden wordt. De volgende hoopt men te houden in de nieu we school, die aan de Bergerwëg binnenkort zal worden gebouwd. De wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker gaf gisteren bij de opening van zijn belang stelling blijk. Mevr. Bondam sprak namens het bestuur een woord van welkom en sprak daarbij de wens uit, dat deze ten toonstelling mocht strekken tot meerdere belangstelling en waar dering voor het huishoudonder- wijs. Zij wees op het grote belang van de vorming van het meisje tot goede huisvrouwen. Wij maak ten hierna een rondgang door de tentoonstellingszalen. In een tweetal keukens waren leerlingen bezig „de maaltijd van de dag" te bereiden. Onze vraag aan de lerares was: wat doet u met dat eten, als het klaar is en wij kre gen ten antwoord, dat de leerlin gen, na hun praktische kookles tegen een geringe vergoeding haar eigen-klaargemaakte maal tijd ook mogen gebruiken. Wij zagen daarna de werkstuk ken zowel van de primaire cur sus als van de vormingsklas en de klas Huishoudkunde voor In richtingen. De tweejarige primaire cursus kan de laatste twee jaren van de lagere school vervangen; de meis jes Ieren hier naaien, koken en allerlei andere huishoudelijke zaken. Zij maken zelf patronen en costuumtekeningen, stof versiering naar eigen ontwerp enz. Ook op het gebied van kinder verzorging, kinderhygiëne en frö- belwerk zagen wij tal van werk stukjes. De Vormingsklas en de klas voor Huishoudkundige voor In richtingen is voor oudere meisjes, die Ulo- of HBS-diploma hebben gehaald. Daar staat een en ander op hoger niveau. Er stond in de tentoonstellingszaal b.v. een prachtig gedekte tafel „Groot moeders Trots" genaamd, waarop het oude tafelzilver keurig ge poetst een lust voor het oog was. Aan de sfeer, die de feestdagen en verjaardagen in een gezin kunnen brengen, wordt ook aan dacht besteed: men kan dat zien aan de geëxposeerde attributen doSr de leerlingen voor deze feestdagen gemaakt. On het gebied van linnen- naaien zagen wij prachtige werk stukken; maar ook van ver maakte kledingstukken (nieuw van oud) was er veel goeds te zien. Men vertelde ons. dat huis moeders. die met veel verstel werk zitten,, dit op de Huishoud school, tegen een geringe vergoe ding, in orde kunnen laten maken. Ook nieuwe kleren kan men bier op dezelfde voorwaarden laten vervaardigen. Ook hiervan zag men de resultaten od de tentoon stelling. In de avonduren wordt aan ge huwde vrouwen en kantoormeis jes een aparte cursus gegeven, waarvan de resultaten eveneens on deze tentoonstelling te zien zijn. Voor de dames ongetwijfeld een interessante tentoonstelling. HEILOO. Heel Nederland mag weten, dat de mannen van de rijkspolitie zich in de dagen na de ramp van de eerste Febru ari danig geweerd hebben. Met man en macht hebben zii ge werkt aan het herstel van de dijken. Urenlang hebben zii koude, moeheid en honger getrot seerd om wachtjes te kloppen, ter voorkoming van diefstal, of voor het bevorderen van een wat geregeld verkeer in de over drukke rampgebieden. Nagenoeg de gehele sterkte van de rijks politie in Nederland is in de rampgebieden geweest en de thuisblijvers behoeven zich zeker niet te schamen,, want zii moes ten dubbele dienst verrichten toen collega's afwezig waren Om zijn mannen een bijzonder blijk van waardering te geven, heeft de inspecteur-generaal van de rijkspolitie ter beschikking ge steld een door de opperwacht meester Brouwer, chef van de Verkeersgroep te Groningen ont worpen oorkonde, om het per soneel der rijkspolitie te belonen „voor de buitengewone diensten, hetzij in de noodgebieden. hetzii in de standplaatsen, waardoor het mogelijk was. ander perso neel naar de noodgebieden te zenden". Gistermiddag heeft de districts commandant, de majoor J. R. Hoogkamer, deze oorkonden in het bijzijn van de Substituut- Officier van Justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te Alk maar. mr. A. W. Holstein, en de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bii het Alkmaarse kantongerecht, mr. Meijenfeldt uitgereikt aan een twintig-tal leden van het personeel van de ALKMAAR. Vandaag viert het echtpaar G. C. Groet, en A. GroetSchipper, Landstraat 60, zijn gouden huwelijksfeest. De heer en mevrouw Groet, die allebei nog kerngezond ziin. hebben een kruidenierswinkel in de Landstraat. eh niet zomaar van vandaag of gisteren, maar al sinds veertig jaar. Daarvoor was de heer Groet werkzaam in de tabaksbranche. Toen wii gisteren even een praatje maakteh met de heer Groet, vertelde hij ons, dat hij best tevreden was op het ogen blik. en dat vroeger altijd was geweest. Het echtpaar heeft één zoon en één dochter, die allebei getrouwd zijn en die morgen met de vijf kleinkinderen het feest bij vader en moeder zullen vieren. En dat het een gezellig feest zal worden, daar twijfelen we niet aan, want we kregen al vast een voorproefje van de wijn, die er morgen zal geschonken worden, en die was voortreffe lijk. Het zal morgen vast niet aan belangstelling in de Land straat ontbreken. Laatste propaganda- vergadering ALKMAAR. Vrijdag a.s. om acht uur houdt de K.V.P. in Victory haar tweede en laatste propagandavergadering voor de gemeenteraadsverkiezing. Ditmaal zullen als sprekers op treden de heer J. Korting, voor zitter van de Haarlemse K.A.B., en mr. A. Leesberg, wethouder. Zowel leden als niet-leden van de K.V.P ziin op deze bijeen komst van harte welkom. BERGEN. Voor een aandach- Hierbij wees spr. op de woning- Katholieke Volkspartij Ziekendienst ALKMAAR. Velen hebben door middel van een machtiging zorg gedragen, dat een ander voor hen hun stem kan uitbren gen. Desondanks is het mogelijk, dat er toch nog enkelen ziin. die om welke reden dan ook daar voor niet hebben kunnen zor gen. Om ook deze alsnog in de gelegenheid te stellen dat hun stem niet verloren gaat. wordt, evenals altijd, te voren op de stemmingsdag de ziekendienst. ingesteld. Opgaven voor vervoer kunnen worden opgegeven op de Maan dag 25 en Dinsdag 26 Mei van zeven tot negen uur in Het Gul den Vlies. Koorstraat. Beide avonden houdt het bestuur daar voor zitting. tig gehoor, dat overigens nog wel wat ruimte in de zaal had gelaten, sprak de heer H. N. Smits, hoofd redacteur van onze courant, over katholieke gemeentepolitiek en katholieke eenheid. Hij stelde, dat wij de gemeenteraadsverkiezingen op hun eigen waarde en betekenis moeten beoordelen, de landspoli- tiek staat daar principieel buiten. Maar als de P.v.d.A. en de V.V.D. (die elkaar wel eens meer samen vinden) menen, dat het er bij deze verkiezingen om gaat, of enerzijds de doorbraak voortgang zal vinden, anderzijds een uit spraak zal worden gedaan tegen socialistische politiek, dan zal ons dat standpunt niet onverschillig mogen laten. Wij zullen alles op alles moeten zetten om tegen de doorbraakgedachte te stellen de katholieke eenheid, en wat de mening van de liberalen betreft, is ook ons streven, de steeds meer toenemende overheidsbemoeiing, in dit geval althans op gemeen- t e 1 ij k terrein, tegen te gaan. Wat de eenheid betreft, verwees spr. naar de recente uitspraken van zijn eminentie kardinaal de Jong en de aartsbisschop-coadju tor, mgr. dr. Alfrink. Hun mening zegt op dit ogenblik meer dan een ellenlang betoog. Katholieke gemeentebestuurders zijn geroe pen, uit deze eenheidsgedachte, zo sterk gebonden door principiële katholieke opvattingen in de staatkunde, de consequentie te trekken in het gemeentebeleid. Op de eerste plaats terugdringen van het streven, vooral van de P.v.d.A., om steeds meer zaken en taken in handen van de (ge meentelijke) overheid te nemen. bouwpolitiek, die voorop moet staan en blijven, de particuliere bouwnijverheid ale kansen moet geven. Onze eis is ook meer woonruimte voor jonge huwenden en meer woningen voor grote ge zinnen. Mogelijk hebben de ge meenten vandaag of morgen ook met het probleem van het huma nisme te maken. In dit verband gaf spr. hiervan een korte prin cipiële uiteenzetting, als richt snoer voor katholieke vertegen woordigers. Verschillende andere punten van gemeentebeleid had den de aandacht, waarbij het practische katholieke standpunt werd beslist. De voorzitter, de heer Bosch, dankte de spreker voor zijn leerzame betoog, waarna de vergadering nog enige tijd be steedde aan plaatselijke vraag stukken. Het woningprobleem vraagt een oplossing voor onge veer 400 gevallen. De woning- bouwver. die een zeer belangrijke taak te vervullen heeft kan haar plannen op het ogenblik niet ge heel ten uitvoer brengen. Zij zal nogmaals haar plannen tot uitvoe ring van de bouw van woningen achter de Zakendijk, onder de aandacht van de raad brengen. De vergadering betreurde het dat na het uitbrengen van het advies van het adviescollege geen verga dering was belegd om de volgorde te bepalen en de candidaten zelf te laten toetsen door de leden. De heer Ellis merkte op dat men ook „bij voorkeur" kan stemmen op de K.V.P. lijst. Hij drong er echter vooral op aan dat de eenheids gedachte van de K.V.P. steeds op de voorgrond blijft staan. staf-district Alkmaar en groep Heiloo. Deze oorkonde is zeer suggestief getekend. Er staat een politieman, een vrouwenfiguur ondersteunende, op afgebeeld en een tekst: „Na de stormramp, wakende over 'n anders land en goed. toonde ook hier de rijks politie haar trouw en moed." En dan verder de woorden ter her innering aan het werk in de noodgebieden etc. Majoor Hoogkamer gaf nog eens een recapitulatie van het geen in die gedenkwaardige da gen is gebeurd, waarin de rijks politiemannen individueel 'zowel als in groepsverband bewonde ring en respect hebben afge dwongen In Heiloo werd de oorkonde ook uitgereikt aan twee reservis ten van de rijkspolitie. Te zelf- der tijd vond op alle groeps- bureaux in het district Alkmaar deze korte plechtigheid plaats. Niéuwe melodietjes carillons ALKMAAR Het carillon van de Grote Kerk heeft een nieuw deuntje gekregen. Bij het hele uur zal het voortaan ten gehore brengen Menuet in G van Bach; bij het half uur De Herder (Op die grote stille heide). Ook de Waagtoren zal andere klanken over het Waagplein uit strooien; op de hele uren Menuet in G. (gedeeltelijk) van Beet hoven en op de halve uren Mei morgen (Hela, gij bloempjes). Oefening Nationale Reserve BERGEN. De bevolking van het rustige dorp Bergen, werd gisteravond opgeschrikt, door ra telende mitrailleurs en venijnig blaffende geweren. Soldaten trokken sluipend langs hagen en door greppels vanaf de Kogen- dijk het dorp binnen, doch on dervonden heftige tegenstand. Een commandogroep van een vijandelijk leger was yan het Noorden uit het dorp binnenge rukt. en hield dit bezet. Van de richting Koedijk uit kwamen echter de eigen troepen opruk ken. Voorzichting voortsluipend langs de spoorbaan, dekking zoe kend achter schuren en bomen, naderde de rechtervleugel de bezette dorpskern, terwijl de lin kervleugel van de strijdmacht langs de Kogendijk en zo verder door het dorp de vijand aan de andere kant benaderde. Deze moest zich, hoewel heftige tegenstand werd geboden, gelei delijk aan terugtrekken uit de kom van het dorp in de richting van Duinvermaak. U heeft natuurlijk wel begre pen, dat het hier een oefening betrof. Een oefening van de Nat. Reserve. En niet zo maar een oefeningetje, maar een grote, met twee aanvallende peletons, die gevormd werden door reservisten uit Alkmaar, onder leiding van de Kapitein Donkersloot, en door reservisten uit Heiloo, Egmond en Warmenhuizen onder bevel van sergeant Kollmer. De vijand vormde de afdeling Bergen, waar sergeant Leeuwerik het com mando voerde. En dat het echt was, dat konden wij wel merken. In volle ernst rukten de pele tons op, voorzichtig en waak zaam. En de Bergenaren trokken zioh wat men pleegt te noemen ,-, elastisch" terug. Er werden krijgsgevangenen gewraakt, en zelfs reed een motor met twee schietende soldaten dwars door de vijandelijke linies. Het geheel stond onder leiding van de majoors Koppenol en Kropf. Dat de strijd, waarvan de eind- phase zich had moeten afspelen in de buurt van Duinvermaak, wegens tijdgebrek een vroegtij dig einde vond net buiten het dorp, dat was jammer, maar daar was niets aan te doen. Na afloop was er nog 'n film in het St. Janshuis, waar ook de dorstige kelen werden gelaafd. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Martinus M. M„ z. v. P. Tuin en W. C. Schrijver; Wilhelmina A. M. M. d. v. J. J. Hoedjes en A. Kuijs; Frederik z. v. J. Pilkes en Sjoukje Hofstra; Elisabeth M., d. v. A. Bruin en C. G. Laas; Anton W., z. v. T. G. Tomson en Jkvr. Alei- da van Foreest. Overleden: Klaas Bol, 79 jr., wednr. v. Trijntje Slikker; Dirk de Winkel, 67 jr., geh. met Antje Otter. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 18 Mei. Schot se muizen, nieuwe. 91.0025.00. tomaten a 190.00240.00, boem- kool 16 00—68.00. rode kool 7.00 —8.50. savoye kool 7.50. spinazie 8.0034.00. postelein 14.0034.00, sla 5.009.00, andijvie 17.00 47.00. radijs 3.008.00. raapstelen 2.Ó04.00 rabarber 9.0016.50, rode bieten 4.00—9.00. winter peen 7.00, waspeen 20.0022.00, bosselderie 16.0018.00. prei 32.00—45.00. selie 9.00—10.00. soep 4.006.00, asperges 33.00 126.00, aardbeiden 34.0061.00. HEILOO. 20 Mei. Asperges eerste soort 1.281.52, tweede soort 0.851 15. wortelen 0.43— 0.59, rabarber 0.080.19. spinazie 0.340.38. bloemkool eerste soort 0.570.73, tweede soort 0.34 0.49. aardbeien 0.440.59 (per doosje). O Acht Nat. Reservisten in Beemster geivond BEEMSTER Gisteravond is nabij het kruispunt Nekkerweg- Zuiderweg in de Beemster een militaire manschappenwagen in botsing gekomen met een melk- auto van de firma W. van Am- mers uit West-Graftdijk. De mili taire wagen sloeg om en de acht tien manschappen, leden van de Drumband van de Nationale Re serve te Amsterdam, die op weg waren naar een demonstratie te De Rijp, werden eruit geslingerd. Acht man werden zo ernstig gewond, dat zij per ambulance naar het ziekenhuis te Purmerend moesten worden overgebracht. Twee van hen waren onder de gekantelde militaire wagen te recht gekomen. Nadat van alle kanten hulp was toegesneld, werd de drietonner met vereende krachten opgetild en recht gezet. De gewonden werden te Pur merend verbonden en daarna naar het Mil. Hospitaal te Am sterdam overgebracht. Hun toe stand is bevredigend. De doktoren Beunders, Quant en van Welsenes verleenden de eerste hulp. Ook de Hoogeerw. Deken Schamper van Purmerend was op de plaats des onheils aan wezig. De botsing is waarschijnlijk ontstaan, doordat de chauffeur van de militaire wagen verblind werd door het licht van de onder gaande zon en uit moest wijken voor kinderen. W eersvenrarhtine Medegedeeld door het K.N. M.l. te De Biit. geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkel» buien en kans op onweer. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In de 519e Staatsloterij, vierde klasse, achtste lijst, is op no. 20862 de honderdduizend geval len. De verschillende series wer den verkocht in Amsterdam, Rot terdam, IJmuiden en Alkmaar. In Alkmaar werd het verkocht door de collectrice mej. A. M. de Ruijter-Engels, Emmastraat. De helft is via een debitant te rechtgekomen in Heiloo. De an dere helft werd verdeeld in tien tjes en twintigjes in Alkmaar. BENOEMING GEMEENTESECRETARIS HEILOO In de raadsverga dering van Vrijdag 29 Mei a.s. zal de gemeenteraad een nieuwe secretaris benoemen. Voor deze benoeming is door het College van B en W de volgende aanbe veling opgemaakt: 1. P. H. J. van Loon, hoofd commies secretarie Voorschoten; 2. P. J. Sdhnijders, hoofdcom mies secretarie Valkenswaard; 3. M. C. Rootjes, hoofdcommies se cretarie alhier en waarn. secre taris. INTERESSEERT U NOG IETS? Komt dan luisteren naar de sprekers op de propaganda-bijeenkomst van de K.V.P. VRIJDAGAVOND 8 uur in VICTORY. Ook de dames zijn welkom. De slachtoffers die Dinsdag avond bij de botsing tussen twee toestellen van de Marinelucht vaartdienst in de omgeving van Rhydwen in Noord Wales om 't leven zijn gekomen, zijn de 26- jarige gehuwde luitenant ter Zee tweede klasse H. Statius Mulder uit Rotterdam en de 25-jarige ongehuwde luitenant ter Zee 3e klasse J. P. van der Oort uit Wieringer waard. Beiden behoorden tot het korps zee-officieren van de Kon. Ma rine; zij waren in het bezit van het militaire vliegbrevet. NIEUWE WINKEL IN SPIEGHELSTRAAT ALKMAAR Zeventien jaar geleden begon het echtpaar Zijp in een klein winkeltje aan het Baanpad nummer 34 een levens middelenbedrijfje. Zeventien jaa; lang heeft daar zowel het bedrjjf als het gezin van de heer Zijip, dat met de ja ren groeide, in de verdrukking gezeten en zeventien jaar werd uitgezien naar de dag, die het gezin Zijp gister beleefde; de dag van de opening van een nieuwe winkel in een nieuwe wijk, met bovendien nog een nieuwe, gro tere woning. Het was een feestelijke dag en de heer Zijp had daarom de vlag uitgestoken; en de kinderen uit de buurt en dat zijn er heel wat kregen allemaal een klem vlaggetje. Toen wij er gistermid dag een kijkje kwamen nemen, stond de winkel tjokvol moeders en kinderen. De nieuwe winkel behoort tot een blok moderne woningen, door de R.K. Woning- bouwver. „Goed Wonen" aan de Spieghefetraat gebouwd. Naast het levensmiddelenfbedrijf van de heer Zijp zal over enkele we ken nog een slagersbedrijf wor den geopend en het laat ziob aan zien, dat beide winkels in een grote behoefte van deze steeds- groeiende woonwijk zullen voor zien. De heer en mevr. Zijp en hun kinderen waren met deze belang rijke verandering in hun leven zeer ingenomen; wat wil je nog meer: een moderne winkel en 'n nieuw huis onder één dak. De toekomst ziet er voor het gezin Zijp weer' mooi uit. Onze geluk wensen, bij de vele, die de heer en mevr. Zijp, o.a. van het be stuur van „Goed Wonen" en vele anderen mochten ontvangen; er waren wel veertig bloemstukken, die de nieuwe winkel een feeste lijk aanzien gaven. ALKMAAR EN ZAANSE POLITIE EVEN STERK ALKMAAR Met een geha vend elftal werd de reis naar de Zaan ondernomen, want de ploeg van het district Alkmaar van de Rijkspolitie telde vier invallers, terwijl door bijzondere omstan digheden een speler op 't laatste ogenblik verstek moest laten gaan en Alkmaar R.P. met tien man moest aantreden tegen het team van de Gemeentepolitie te Zaandam. De verwachtingen waren niet hoog gespannen en dat er des ondanks een gelijkspel bevochten werd verdient alle hulde. Ver meld dient echter dat de keeper van Zaandam, Jaiket, last onder vond van een blessure aan zijn hand en deswege niet al zijn ta lenten kon tonen. van zijn meesterrol ALKMAAR Albert van Dal- sum, ongetwijfeld Neerlands grootste dramaturg gaat afscheid nemen van het Amsterdams To neelgezelschap. Zijn meester-rol in dit ensemble was wel de ver tolking van Koning Lear, in wel ke rol Van Dalsum zich vier ja ren wist te handhaven. Zij, die hem ook in Alkmaar als King Lear op de planken hebben ge zien, zullen daar hun leven lang de mooiste herinneringen aan be waren, zoals de ouderen onder ons aan Louis Bouwmeester als Shylock in de Koopman van Ve netië. King Lear was wel een van de moeilijkste rollen, welke een to neelspeler ooit te spelen kreeg; sommigen noemden deze rol niet te spelen, omdat hij gemoedsuit barstingen vertolkt van zo gewel dige haat en smart, dat zij niet zouden ziin uit te beelden. Alleen de grootste onder de dramaturgen zagen kans deze rol tot leven te brengen en Albert van Dalsum is een der weinigen, die zulks pres teerde. Hij komt Vrijdag in Alk maar zijn afscheidsvoorstelling geven in deze onvergetelijke cre atie. Dit mag men niet missen, als men hem nog niet in de rol van King Lear zag; en wie hem deze rol wél zag spelen, zal er bij een tweede bezoek nog intenser van genieten.' Moge deze afscheids voorstelling voor een uitverkocht huis gegeven worden; dat is Alk maar en omgeving aan zich zelf, maar ook aan Albert van Dalsum verplicht. Oproep van politie ALKMAAR. De Alkmaarse politie verzoekt personen die ge tuigen waren van de botsing op Maandag 18 Mei tussen twee auto's op het Scharloo, zich alsnog op het politiebureau te willen melden. Al vrij spoedig noteerde Alk maar R.P. een achterstand toen midvoor Lenior op fraaie wijze scoorde, doch Alkmaar had met een het antwoord klaar door de linksbuiten Schoonbeek, die uit moeilijke positie het tegenipunt maakte, 11. Vele hachelijke situaties ont stonden voor het Alkmaar-doel en hoewel het combineren van de Alkmaar-ploeg het aanzien vaak waard was, bracht zij het met haar 4-mans voorhoede maar tot enkele uitvallen, die echter niet van gevaar ontbloot waren. Het was Zaandam dat weer de leiding nam door een kopbal /an Lenior, 21. Alkmaar R.P. kwam even on der de druk vandaan en goed doorzetten van Termaat werd be loond met de gelijkmaker 22, terwijl van Luit kort daarna zelfs de stand in het voordeel bracht van Alkmaar zij het met behulp van de Zaandam-back die de bal van richting veranderde 23. Met deze stand brak de rust aan. Na de thee was het Zaandam dat alles op alles zette om de stand te veranderen in haar voordeel, maar veelal stond back Groenenberg die aspiraties in de weg. Hij kon evenwel niet voor komen dat na een half uur de stand was gebracht op 43 voor Zaandam. Uit een doorspeelbal van Ter- maat bracht van Luit de stand op gelijke voet, 44; een stand waarin geen verandering meer werd gebracht. Spaans accoord Het Spaans-Amerika over het gebruik bases op het grond over Franco de is thans zo goed als voorziet in de toests Madrid om Amerika en zeestrijdkrachten heid te geven zich schiereiland te Spanje ontvangt moetkoming een bec millioen dollar voor en militaire hulpve accoord wordt binne commissie voor de aangelegenheden van in Washington behc gelijkt men het huid wat aanvankelijk op gezet, dan zijn er merkbaar. Op zioh weinig te betekenen is er. En het komt uitvoering aan. Spanje is geen N.A.V.Ö. Portugal wel. Een hoogst situatie! Althans standpunt uit bezien sluiten van Madrid aan de socialistische Frankrijk en Engelai regiem van Franco, dictator geschuwd, ■zelfde socialisten de telijke betrekkingen met Tito. Tito, die weet wat dictatuur rikanen hebben zich eerste begin af, toei dermate samenwerkin in het accoord is werd gesproken, laten weerhouden tische bezwaren van Europese socialisten kaanse militaire hadden alleen een O de belangrijke stratc de van Spanje. Een een kind kan begrijpe Iberisch schiereiland uitnemende uitvalspoe schikt over een na1 rière: de enorme g: tussen Frankrijk ei Pyreneeën. zich van de Middellandse Golf van Biskaje, buiten de N.A.V.O. zich schuldig aan ei gebrek aan juist inzi oobouw der Atlantisc gingsgordel", zei de Pc nister van buitenlands Cunha, op de neger komst van de N.A Februari 1952 in Lis dergelijk manco betite de scherpe fórmulerinj tegische nonsens". Ee later deed de Amerik tor Long, die een reis had gemaakt, het dun „Het zou onverantwoc de kans te missen orr militaire bases aan was zijn eerste comr z'in terugkomst in Fn kort geleden we Portugese militaire de bestaande vriend; non-agressieverdragen drid en Lissabon, werden gesloten. Men kan de huid van de V.S., die trou Truman werd begonn ook beschouwen als h van een tot nog toe lacune in de Wester ging. „Wanneer men tot de N.A.V.O. wensi ten, dan volgen wij c een militair accoord kerd te zijn van dit bastion in een geva mogelijke oorlog", zc men in Washington. De Spanjaarden zul millioen best kunnen En zouden er onder h< die bezwaren hebben dat misschien de fanati Franco-aanhangers, c dat hun staatshoofd 0 rikaanse druk meer zou moeten toestaan, heeft zich hierover laten. Het accoord nieuwe schakel in de van Groenland tot gespannen cm een a hoofd te kunnen bied (Advertentie ij 'n tractat'e j^WXeDOIENVAN! Valse reisdecla opgemaaki Het Haagse Gerech gisterochtend de ambte P. veroordeeld tot ze voorwaardelijk met ee van drie jaar. Dit voi bevestiging van dat Rechtbank. Verdachte was ten 1; nat hij valse reisdecl; opgemaakt en een be het besluit op het vijar mogen overtreden had. De Procureur-Gene drie maanden gevangei voorwaardelijk geëist. L

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2