Buitev'fmdse notities Vergadering Bond van N. Holl.Zuivelfabrieken R.K. Vrouwenbeiveging ter beevaart naar Heiloo PKSTEREN Nieuw Ommelanden-bestuur is vol vertrouwen Ongerustheid over prijsdalingen Een woord te elfder ure Men ivenst directeur de Boer terug Als de vrouwen godsdienstig blijven blijft geheel 't volk godsdienstig Morgenavond uniek KRO-programma Op 2 Juni aanval op Mont Everest? Korreltjes Donderdag 21 Mei 1953 Pagina 3 Spaans-A meri kaans accoord Het Spaans-Amerikaanse accoord over het gebruik van militaire bases op het grondgebied waar over Franco de scepter zwaait, is thans zo goed als gereed. Het voorziet in de toestemming van Madrid Om Amerikaanse lucht en zeestri.idkraehten de gelegen heid te geven zich op het Iberisch schiereiland te stationneren. Span.ie ontvangt dan als tege moetkoming een bedrag van 225 millioen dollar voor economische en militaire hulpverlening. Het accoord wordt binnenkort in de commissie voor de buitenlandse aangelegenheden van het Congres in Washington behandeld. Ver gelijkt men het huidige plan met wat aanvankelijk op papier werd gezet, dan zijn er verschillen merkbaar. Op zich heeft dit thans weinig te betekenen. Het contract is er. En het komt thans op de uitvoering aan. Spanje is geen lid van de N.A.V.O. Portugal daarentegen wel. Een hoogst merkwaardige situatie! Althans van stategisch standpunt uit bezien. Het buiten sluiten van Madrid is te danken aan de socialistische oppositie in Frankrijk en Engeland tegen het regiem van Franco. Hij wordt als dictator geschuwd. Terwijl die zelfde socialisten de meest har telijke betrekkingen onderhouden met Tito. Tito, die toch ook wel weet wat dictatuur is. De Ame rikanen hebben zich van het eerste begin af, toen over een dermate samenwerking als thans in het accoord is neergelegd, werd gesproken, geen moment laten weerhouden door de cri- tische bezwaren van de West- Europese socialisten. De Ameri kaanse militaire deskundigen hadden alleen een open oog voor de belangrijke strategische waar de van Spanje. Een feit wat zelfs een kind kan begrijpen. Want het Iberisch schiereiland vormt een uitnemende uitvalspöOrt en be schikt Over een natuurlijke bar rière: de enorme grensgebergten tussen Frankrijk en Spanje, de Pyreneeën, zich uitstrekkende van de Middellandse Zee tot de Golf van Biskaje. „Wie Spanje buiten de N.A.V.O. sluit, maakt zich schuldig aan een volkomen gebrek aan juist inzicht van de oobouw der Atlantische verdedi gingsgordel", zei de Portugese mi nister van buitenlandse zaken, dr. Cunha, op de negende bijeen komst van de N.A.V.O.-raad in Februari 1952 in Lissabon. Een dergelijk manco betitelde hij met de scherpe formulering van „stra tegische nonsens". Een half jaar later deed de Amerikaanse sena tor Long, die een reis door Spanje had gemaakt, het dunnetjes over. „Het zou onverantwoordelijk zijn de kans te missen om in Spanje militaire bases aan te leggen", was zijn eerste commentaar bij z'in terugkomst in Washington. En kórt geleden wees een hoge Portugese militaire autoriteit Op de bestaande vriendschaps- en non-agressieverdragen tussen Ma drid en Lissabon, die in 1939 werden gesloten. Men kan de huidige politiek van de V.S., die trouwens onder Truman werd begonnen, daarom ook beschouwen als het opvullen van een tot nog toe bestaande lacune in de Westerse verdedi ging. „Wanneer men Spanje niet tot de N.A.V.O. wenst toe te la ten, dan volgen wij de weg van p"n militair accoord Om verze kerd te zijn van dit belangrijke bastion in een geval van een mogelijke oorlog", zo redeneert men in Washington. De Spanjaarden zullen de 225 millioen best kunnen gebruiken. En zouden er onder hen wel zijn, die bezwaren hebben, dan geldt dat misschien de fanatici onder de Franco-aanhangers, die vrezen dat hun staatshoofd Onder Ame rikaanse druk meer vrijheden zou moeten toestaan. Franco zelf heeft zich hierover nooit uitge laten. Het accoord smeedt een nieuwe schakel in de ketting die van Groeriland tot Turkije is gespannen om een agressor het hoofd te kunnen bieden. (Advertentie) j't 'N TRACTATIE VOOR intuxs dozen van so stuks Valse reisdeclaraties opgemaakt Het Haagse Gerechtshof heeft gisterochtend de ambtenaar P. H. P. veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dit vonnis is een bevestiging van dat van de Rechtbank. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij valse reisdeclaraties had opgemaakt en een bepaling van het besluit op het vijandelijk ver mogen overtreden had. De Procureur-Generaal had drie maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk geëist. ALKMAAR Gisteren hield de Bond van op coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrie ken in Noord-Holland haar alge mene Voorjaarsvergadering in de zaal van de Harmonie te Alk maar. Van de 41 aangesloten fa brieken waren er 37 vertegen woordigd. In zijn openingswoord belichtte de voorzitter, de heer K. Hooge- toorn Dz„ de moeilijkheden, die de boeren in onze tegenwoordige onrustige tijd ondervinden. Door de emancipatie werd de boer uit zijn rustige bestaan opgeschrikt, en volop raakte hij verwikkeld in de problemen van heden. Het was daarom verheugend, dat de hoe ren zich daarop aaneensloten in een grote bond, zodat zij geza menlijk voor hun belangen kon den opkomen. Spreker compli menteerde de Noordhollandse Bond van Rundveefokverenigin- gen, die dezer dagen haar 50 ja rig bestaan viert, alsmede de Pro vinciale Gezondheidsdienst, die zulke belangrijke resultaten boekte. Op 1 November van dit jaar zal namelijk Noordholland boven het IJ alleen t.lb.c. vrije runderen hebben, en met ingang van 1 Mei 1954 zal de zuivelpro- ductie geschieden uit t.b.c.-vrije melk uit al de aangesloten be drijven. De runderhorzel bestrij ding blijft de voortdurende waak zaamheid van de boeren vragen, in verband met de melkproductie en de huiden. De voorzitter deelde mee, dat Ir. Verschoor benoemd is tot di recteur van de Rijkszuivelschool te Bolsward, zodat hij de Bond zal gaan verlaten. Deze benoe ming was zeer zeker een felici tatie waard, doch stemde anders zij ds tot leedwezen, daar men hem node zal missen. Met voldoening memoreerde spreker het feit, dat de consump tiemelkprijs kortgeleden eindelijk vrij was geworden, hoewel de subsidies nog niet waren af geschaft, en ook de toelagen in bepaalde gebieden nog blijven bestaan. Ook de landelijke rege ling voor uitbetaling van de melk naar gelang van de kwaliteit is bijna een feit. Minder te spreken was de voor zitter over de prijsdaling op de zuivelmarkt, die hem met onge rustheid vervulde. Prijzen als die van 1952, aldus de heer Hooge- toorn, zullen we als een vriende lijke herinnering moeten opber gen. Ook de moeilijkheden wat de export betreft kwamen ter sprake. Men Ondervindt terdege last van de grote Amerikaanse voorraden, en nog meer van de Deense concurrentie. Kostprijs verlaging en rationalisatie zijn nog steeds de enigste middelen om de moeilijkheden te boven te komen. De notulen van de najaarsver gadering van 1952 werden goed- Vervolg van pag 1. De K.V.P. fractie in de ge meenteraad moet zodanig zijn, dat zij geacht kan worden qua kennis en inzicht representatief te zijn voor de katholieke beginse len: er moet hij haar formatie niet in de eerste plaats geijverd worden om b.v. de belangen van de Middenstand, de K.A.B. of de Werkgevers door een quantitatief overwicht te pousseren. Bovendien is het bij een kleine fractie onmogelijk om alle „stan den" en belangen te vertegen woordigen. Men kan ons naar aanleiding van deze tweede stelling natuur lijk vragen: „Hoe worden dan die speciale belangen (Midden stand, K.A.B. etc.) door die K.V.P. fractie behartigd wanneer die in de Raad ter sprake komen"? Het is onze vaste overtuiging dat de „ohoque des opinions" opgevan gen moet en kan worden in di verse vóór-besprekingen die de fractie consequent gaat voe ren met de belanghebbenden wanneer een agenda-punt van 'n Raadszitting daartoe aanleiding geeft. De fractie kan dan, kennis genomen hebbende van de diver se standpunten, een gesloten hou ding in de Raad aannemen c.q. een bepaald voorstel steunen of er hun medewerking aan ontzeg gen. Wij poneren hier onze derde stelling: De K.V.P. fractie moet in een voortdurend en geregeld contact staan met alle organisaties die op het katholieke algemene maat schappelijke (in enge zin) en culturele terrein of anderszins werkzaam zijn. De stem dezer or ganisaties moet vooraf gehoord worden, in het bijzonder wanneer hun belangen in de Raad ter sprake komen. Wij hadden het hierboven over een „gesloten houding" van de K.V.P. fractie in de Raad. Dit brengt als eis mee dat de fractie leden zich volkomen op elkaar, kunnen verlaten, dat zij elkaar aanvullen en eikaars zwakke plekken versterken en dat zij de verstandelijke sterke zijde volko men gebruiken. Dit is onze vier de stelling: De K.V.P.-fractie moet samen gehouden worden door een aan gekweekte verstandelijke team geest. (Slot volgt) Drs. P. H. M. Cremers Zwolle gekeurd, alsook de jaarrekenin gen van Algemene Zaken en het Coöperatief Magazijn. Tot be stuurslid werd na twee stemmin gen gekozen de heer W. v. d. Oordt te Lutjewinkel, die door de voorzitter welkom werd geheten in het bestuur. Bovendien werden de heren Ir. T. G. Tornson, secre taris van de Bond, en Ir. Ver schoor met algemene goedkeuring als buitengewone bestuursleden aan het bestuur toegevoegd. Nadat Ir. Verschoor enige on derwijszaken had besproken, waarin hij o.a. meedeelde, dat vo rig jaar 260 leerlingen het mel- kersdiDloma verwierven, doch dat de animo voor de cursussen toch niet zeer groot is, zette de secre taris, de heer Tömson, de status van het Coöperatief Magazijn uit een. De omzet van het magazijn zou veel groter kunnen ziin, in dien het personeel meer tijd zou hebben om de fabrieken langs te gaan. Dit is echter niet mogelijk. Het bestuur stelde daarom voor, om het magazijn te verhuren aan de Centrale Aankoop in Arnhem, zodat het magazijn hiervan een depot zal gaan vormen. De aan wezige voorraden zullen worden overgenomen. Het personeel van het eigen magazijn zal dan over gaan in de dienst van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond, on der welke bond de Centrale In koop ressorteert. De vergadering ging zonder stemming accoord met deze stap. Na de lunch in hotel Victory hield de heer Tomson nog een luchtig en genoeglijk babbeltie over de zeden en gewoonten in Denemarken, waarbij voor deze keer de zuivel nu eens niet ter sprake kwam. Tijdens de vergadering werden de navolgende piedailles uit gereikt: Boter: Groet, brons; Hem, brons; Stampetoren, brons; Lutje winkel, brons. - Kaas: Opmeer 4x zilver, 7 x brons: Assendelft 3 x zilver, 4 x brons; Bobeldijk, zilver en brons; 't Zand, zilver en brons; Hem, zil ver. 2 x 'brons; Wieringerwaard, zilver en brons; Hoogkarspel, brons; Wormerveer, brons. Yoghurt: Julianador.p, zilver: Stompetoren, brons; Wormerveer, zilver; Limmen, brons; Lutjewin kel, zilver; Binnenwiizend, brons. Gesteriliseerde melk: Lutjewin kel, brons. Indrukwekkend was de plechtige bijeenkomst in de stijlvolle aula van de Groningse Uni versiteit, toen de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid ontving. Dr Ebels, bekleed met de purperrode stola en cappa, dankt hier in een sympathieke rede voor wat hij noemde: ,,de mooiste dag van zijn leven". RIJK BETAALT LIJFRENTE AAN PRUISISCH GENERAAL Er is een tijd geweest, dat in Nederland met dankbaar heid werd gedacht aan Prui sische generaals, n.l. in de jaren, na het herstel der Ne derlandse onafhankelijkheid in 1813 waarin de Pruisen een belangrijk aandeel hebben ge had. Een van hen. generaal Pülow van Dennewitz. de commandant van een Prui sisch legerkorps, kreeg zelfs een lijfrente. Deze lijfrente is tot op de huidige dag doorbe taald aan de nakomelingen van deze generaal, zeer tot ongenoegen van de Algemene Rekenkamer, die blijkens haar jaarverslag de mening is toe gedaan, dat deze uitkering moet worden stopgezet. De Rekenkamer is van oordeel, dat zelfs indien het Riik ju ridisch niet ontslagen zou kunnen worden van de uitke ring der lijfrente, daaraan toch een einde gemaakt zou moeten worden door een uit spraak van de wetgever waar door dit verouderde recht, dat sinds Mei 1940 alle morele waarden mist. vervallen zou worden verklaard. De zaak is thans bij de regering in on derzoek. (Van een onzer redacteuren GRONINGEN Het nieuwe bestuur vau de Ommelan den, bestaande uit de heren F. Ruiter, R. H. van Hemmen en J. D. Holtman, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het de rechterlijke uitspraak in het kort geding, dat vanmiddag voor de Arrondissementsrecht bank te Groningen dient, met vertrouwen tegemoet ziet. Zij hebben herhaalde malen getracht riet de oude be stuursleden Akkerman en Wierenga besprekingen te voeren, om door gezamenlijk overleg de Ommelanden tot nieuwe bloei te brengen, maar steeds hebben deze beide bestuursleden geweigerd aan de besprekingen deel te nemen. Door de heer Buiter is een bezoek gebracht aan de heer Ak kerman, die mededeelde op de bestuursvergadering aanwezig te zullen zijn. Later evenwel heeft hij telegrafisch bericht niet aan de besprekingen te willen deelnemen. Tot drie maal toe heeft men dit verzoek herhaald, terwijl ook mr. Bout als neutrale voorzitter 'besprekingen tussen de beide partijen wilde openen. Ook hier weigerden de heren Akker man en Wierenga pertinent. Het gevolg hiervan was, dat een nieuw bestuur geformeerd is, dat enige voorzieningen getroffen heeft met betrekking tot de Om melanden. Aan twee bedrijfschefs werd de toegang tot het Omme landenterrein ontzegd uit hoofde van hun gedrag en optreden te genover het personeel. Voorts is de toegang ontzegd aan een tele foniste, die geweigerd heeft om de nieuwe bestuursleden toegang tot de telefooncentrale te verle nen. Het bestuur heeft zich voorts in een schrijven tot de leden ge- HEILOO. Met prachtige, glanzende, lnxe touringcars togen honderden leden van de R.K. Vrouwenbeweging uit alle delen van de kop van Noordholland, de dekenaten Alkmaar, Schagen, Hoorn, Wervershoof en Purmercnd naar het genadeoord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo, om daar gezamenlijk te bidden voor de grote intentie: dat het Geloof der vaderen bewaard blijve in de harten van de gelovigen en dat de gelovigen trouw blijven aan de bisschoppen. Dit thema werd tijdens de plechtige hoogmis waaronder de vrouwen de grote kapel tot in de uiterste hoeken vulden opgedragen door de moderator, lector J. A. J. Adank te Alk maar, geassisteerd door kapelaan P. Heemskerk uit Castricum als diaken en deken L. J. Schamper van Purmerend als sub-diaken, nader uitgewerkt door nater Mauritius Scheublin O.F.M. uit Venray. Niet op de eerste plaats kwa men de vrouwen naar Maria's heiligdom, aldus pater Mauritius, om er een vacantiedagie aan te hebben, noch om voor eigen par ticuliere intenties te bidden, maar om in het grote verband van de Katholieke Vrouwenbeweging te bidden voor de herkerstening van Nederland. Van de vrouw immers hangt het af. of die in tentie werkelijkheid zal worden. In de loon der geschiedenis is de vrouwelijke persoonlijkheid vooral bij de primitieve volke ren. weinig in tel geweest. Doch Christus heeft bij Zijn komst op aarde alle oude wetten en tra dities omver geworpen en de vrouw in vergelijking met de man de geliikberechtigdheid ten opzichte van Zijn Vader terug gegeven. Wat hebben de vrouwen van Nederland gedaan, aldus ging pater Mauritius voort, na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie? Hebben zii niet het geloof der vaderen bewaard in haar gezinnen, waaruit de pio niers van het herstel en de eman cipatie ziin voortgekomen? Heb ben zij niet de mannen voort gebracht, waar thans geheel Nederland tegenop ziet? De innerlijke emancipatie heeft met de uiterlijke geen gelijke tred gehouden.... Er valt een grote onkerkelijkheid te consta teren, een algemene geloofson- verschilligheid en koudheid in de harten der mensenHet is de vrouw, die door haar speci fieke taak in de gezinnen het godsdienstig aspect moet ver lenen aan haar milieu. Van haar als moeders der Nederlandse ge zinnen gaat het godsdienstige uit. Als alle vrouwen diep godsdien stig blijven, dan zal ook het volk godsdienstig blijven en de Krom staf zal tenslotte zegevieren. Pater Mauritius wekte zijn toe hoorsters op. hiervoor vooral te bidden en in daden om te zet ten alle goede voornemens, die op deze bedevaart zouden wor den gemaakt. De gezangen der Heilige Mis werden onder directie van kape laan P. C. v. d. Voort te Hoorn door de dames zelf gezongen. Des middags hielden zij een kruisweg en woonden tot be sluit van de bedevaart een plech tig lof bij. waaronder pater Mau ritius haar nogmaals de Heilige Maagd als toonbeeld aller deug den voor ogen stelde. wend, waarin wordt medegedeeld, dat op 18 April, de datum waarop de heer De Boer de boeken aan het bestuur heeft overgedragen, het Ommelandentegoed op de Bank rond f 130.000 was, terwijl thans de rekening op 16 Mei een schuld aangaf tot een bedrag van rond f 335.000. Een achteruit gang dus in vier weken van f 465.000,—. Nadrukkelijk verklaarde het nieuwe bestuur te willen samen werken, maar men wenst de heer F. de Boer als directeur terug, temeer ook daar 75 pet. van de leden en ruim 90 pet. van de losse melkleveranciers achter hem staan. Het ligt wel in het voornemen van het nieuwe bestuur om de arbitrale uitspraak na te komen, maar daarnaast ook de mogelijk heden te benutten welke deze arbitrale uitspraak nog biedt. Een nieuwe staking onder het perso neel, wanneer de heer F. de Boer terug komt, verwacht het bestuur niet. Er heerst onder de bedrijfschefs van de Ommelanden felle critiek op de communiqué's en medede lingen, welke door de groep Wie renga aan de pers worden ver strekt. Deze eenzijdige voorlich ting wensten zij te niet te doen door een reeks van mededelingen aan de Groninger pers gistermor gen, waadbij alle bedrijfschefs van de Ommelanden aanwezig waren. De boekhoudster, mej. E. Schuil, verzette zich fel tegen een insinuerend communiqué van de groep Wierenga. De bedrijfschefs verklaarden geheel zelfstandig te werken en nimmer opdrachten van de heren Jelsma of Wierenga te hebben ontvangen. Er heerst op de fabriek thans een zekere rust, ofschoon de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar komt. De aanvullingsmelk, welke men uit Overijsel betrekt, is aanmerkelijk duurder dan de boerenmeïk, welke thans door 500 melkleve ranciers geweigerd is. Met be langstelling ziet men de uitspraak van het kort geding tegemoet en men, hoopt, dan eindelijk eens tot samenwerking te komen. Eervol ontslag burgemeester Bij Koninklijk Besluit is aan M. A. H. A. Kerckhoffs. op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1953. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Hulsberg en Klimmen, met dank betuiging voor de langdurige diensten, door hem als zodanig bewezen. De Amerikaanse staalproductie NEW YORK, 20 Mei (Reuter) Volgens „Iren Age", een week blad voor de Amerikaanse staal industrie, zullen de V.S. dit jaar ruim 110 millioen ton staal pro duceren, wanneer er althans geen stakingen in de industrie voorko men. Tot dusverre werkte de in dustrie dit jaar ongeveer op volle capaciteit. De hoogste jaarproduc tie is tot dusverre die van 1951, welke 105.1 millioen ton vloei- staal en gietstaal bedroeg. In 1952 bedroeg de productie 93.2 mil lioen ton. In dat jaar werd door een staking van 54 dagen een pro ductieverlies van ruim 19 mil lioen ton veroorzaakt. voor de vrouwelijke jeugd boven 17 jaar Morgen, Vrijdagavond, zal de K.R.O. in samenwerking met het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk een uniek radio-programma bren gen waarin allerlei groepen meis jes boven de 17, leden van de J.G., Kajotsters, Jonge Boerinnen, Pioniersters van de Gidsen, leer lingen van Mater Amabilisscholen etc. een actief aandeel zullen heb ben. Na een korte inleiding over de i betekenis van de radio zal van half negen tot vijf voor negen gezamenlijk worden geluisterd naar een speciaal voor deze gele genheid door Tom Bouws geschre ven klankbeeld over de manier waarop een radioprogramma ont staat. Veertig minuten tijd krij gen de groepen meisjes, overal in het land, om over dit klankbeeld te discussiëren. Met behulp van een aantal lijnverbindingen zullen ze dan vanaf vijf over half tien vragen kunnen stellen aan een speciaal „Radio-forum" in de studio. Leden van het forum zijn Leny Verstegen, Toon Rammelt, Louis Lutz en Leon Povel. Ge- sprekleider is Paul de Waart. Telegram van H. Vader aan directeuren en journalisten In antwoord op het telegram, dat de leden van de Katholieke Nederlandse Dagbladpers en de Katholieke Nederlandse Journa listenkring tijdens de te Utrecht gehouden pausherdenking van het1 eeuwfeest der kerkelijke hiërar- chie aan Z.H. de Paus hebben ge zonden, ontving de aalmoezenier van de pers, Pater M. Bogaartz1 S.J. het volgende antwoord na mens Z.H. de Paus: „Zijne Heiligheid, vaderlijk aan vaardend de hulde van de Katho lieke pers in Nederland, te Utrecht verenigd bij gelegenheid van het eeuwfeest der hiërarchie, zendt van ganser harte aan aalmoeze nier Bogaartz, de voorzitters Dos- ker en Bruna en aan alle deel nemers als onderpand voor een vruchtbare arbeid de gevraagde Apostolische Zegen. W.g. Montini, prosecretaris". GAAT DE LUCHTMACHT OP PLASTIC LOPEN? Indien de militairen van de luchtmacht een ijzeren zoolbeslag onder hun schoenen zouden krij gen. zou hierdoor blijkens het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer 50.000 per jaar op de militaire schoenreparatie be spaard kunnen worden. Toch is men tot deze maatregel in alge mene zin niet overgegaan met het oog op de moeilijkheden bij overplaatsing, daar bij verschei dene luchtmacht-onderdelen het dragen van ijzeren zoolbeslag verboden is met het oog on brandgevaar (vonken) of gevaar voor beschadiging van vliegtui gen. Er wordt thans bij de lucht macht een proef genomen met nlastic-zolen. Slaagt deze proef, i dan zal de hele luchtmacht voortaan op plastic lopen. KATMANDOE, 20 Mei De Britse expeditie die een poging is i gaan ondernemen om de Mount Everest te „veroveren", hoopt het nieuws van haar slagen als „kro- i ningsgeschenk" aan koningin Eli- zabeth te zullen kunnen aanbie- den. j Men wil trachten het zo in te I richten, dat, wanneer het gestel de doel bereikt wordt, koningin I Elizabeth daarvan het eerste be richt zal ontvangen. Wanneer geen gebruik gemaakt zal kun nen worden van de radio, zal het eerste nieuws per koerier worden overgebracht, wat voor de per soon in kwestie een reis van tien a vijftien dagen betekent. Zo de expeditie in de eerstkomende da gen de top van de Mount Everest bereikt, kan het nieuws dus mis schien precies op de kroningsdag (2 Juni) Londen bereiken. Woningbouw (I) Minister Witte, van het departement van Volks huisvesting en Weder opbouw, is van mening, dat de gemeentebesturen een grote taak hebben ten aanzien van de woningbouw! Daar zijn wij het zo ongeveer allen wel over eens. Maar wat doen we nu in de praktijk? Wij weten, dat het Rijk (het departement van minister Witte!) nog veel te vertellen heeft. Ook andere centrale overheidsinstanties hebben een dikke vinger in de feitelijk magere pap! Er is nog altijd sprake van een bouw volume, dat moet worden toe gewezen. En hoewel allerwe gen het vraagstuk van de woningbouw wordt gezien als i een kwestie van primaire orde, zijn er altijd nog de be perkingen in de financiële mogelijkheden en reeds j klinken uit de bouwwereld stemmen die waarschuwen tegen oververzadiging in de woning)bouwactiviteit. Wan neer teveel arbeidskrachten worden overgeheveld naar de bouwvakken, zou deze in de naaste toekomst topzwaar worden en andere sectoren van de productie schade doen. Dit wijst wel op het samenstel van moeilijkheden, dat een ideale voorziening in de wo ningbouw kan belemmeren. Maar toch moeten wij niet de moeilijkheden voorop zetten, maar wel de nóódzaak, om al het mogelijke in het werk te stellen de ramp van het wo ningtekort zo krachtig moge lijk te lijf te gaan! Woningbouw (II) Zoals het in tal van za- ken op dit ogenblik het geval is, is het echter ook met de woningbouw: ac tieve gemeentebesturen kun nen, ondanks de bezwaren van velerlei aard, nog wel wat be reiken. Het is ook daarop, dat onze minister Witte gewezen heeft, o.a. toen hij onlangs sprak op een grote vergade ring van de Jongerenraad van de K.V.P. En dan, wat wij zeer belangrijk vinden, on danks de klachten over zoveel centralisatie, waardoor aan de gemeenten op allerlei gebied niet veel vrijheid van hande len meer gelaten wordt, heb ben de gemeenten toch nog wel degelijk wat zeggenschap, bijv. in de bouwsector. De na druk er op leggende, dat de volkshuisvesting „het belang rijkste vraagstuk vormt voor de gemeentepolitiek", ver klaarde de minister onomwon den, dat het gemeentebestuur de vrijheid heeft te bepalen wélke woningen er gebouwd zullen worden, hoe de nieuwe wijken zullen worden in gericht uitbreidingsplan! enz. Wij moeten niet te veel schermen met de getallen van de mogelijk totaal te bouwen woningen, want onder de in druk daarvan kan men gemak kelijk bij de komende stembus een verkeerde keus maken. Waar het voor ons vooral am gaat, dat is, dat wij in de ge meenteraad mannen en vrou wen kiezen, die zich ook op dit punt door principiële in zichten laten leiden Woningbouw (III) En dan hebben wij hier vooral het oog op de kwestie van het bepalen van de grootte van de woning. Onder de vroegere leiding van het Volkshuisvestingsdeparte ment is het zo geworden, dat de gemiddelde inhoud M3 per woning gedaald is van 280 op 234! De tegenwoordige minis ter streeft er naar, om dit te verbeteren. Hier hebben wij een stukje gezinspolitiek bij de kop van grote waarde! Jammer, dat de katholieken op dit punt in de politiek als regel alleen staan. Maar dat is geen reden, om te wanhopen. De oude socialisten waren ook bijv. tegen de kinderbijslag. Mordicus, zogezegd. Maar ook dat is veranderd, door de ge stage activiteit van katholieke zijde, en zo hopen wij, dat dit op de duur ook met de wo- ningpolitiek voor grotere ge zinnen het geval zal worden. Daartoe is het nodig, het ka tholieke geluid in de ge meentebesturen zo sterk mo gelijk te maken, o.a. op het punt van de bouw van wonin gen voor grote gezinnen. Niet alleen of vooral woninkjes voor gezinnen-op-maat, maar ook, redelijk-voldoende wonin gen, waar het gezonde gezin zich kan ontplooien! In de meeste gemeenteraden is de volkshuisvesting de hoofd schotel. Het hangt er maar vanaf, wat er in wordt op gediend.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3