)5 75 1,90 5,50 Conservatieven in Engeland versterken hun posities RADIO Financiën en Economie II oonhuis verbrand van verzekeringsinspecteur de blauwe huffier A U S UIV E L TRA Zuiniger eten in het leger EN DE IEDING Alkmaar se nylons lolmaken v nieuwe stertoilet akt het doen Overwinning in Sunderland op weifelende Lahourpartij Crisis in kamp der Liberalen programma Scheepsberichten Beursoverzi clit Argwaan leidde tot zijn arrestatie Iiivoer in April vrijwel gedekt door uitvoer tanden Wit »adem Fris 1 1 1 Donderdag 21 Mei 1953 3103 TEL. ONDERDAG 28 MEI FA UST AND THE DEVIL 18 jaar ct. per 250 gr. J80 per kg. 140 0) 150 150 80 J» 70 80 HAM ïamworst 60 iworst 60 nworst 60 worst 40 kaas 40 worst 30 hollands Dagblad en dwars op (Van onze correspondent) LONDEN Toen Mr Paul Williams, de conservatieve overwinnaar van de tussentijdse parlementaire verkie zingen in het district Sunderland, voor het eerst de ver gaderzaal van het Lagerhuis binnentrad, juichten zijn conservatieve medeleden. En terecht, want toen de socia listen bij de tien dagen geleden over geheel Engeland ge houden gemeenteraadsverkiezingen zich in meer gemeen ten dan de conservatieven van een meerderheid verzeker den, heerste er onder het conservatieve publiek enige neerslachtigheid. Maar de socialisten hebben te vroeg gejuicht. Niet alleen zijn de uitslagen van Britse gemeenteraadsverkie zingen nooit een goede maatstaf om de publieke opinie mee te meten, maar hun overwinning was bovendien slechts ogenschijn- ^De conservatieven hebben, tot grote consternatie van Labour, met de uitslag van de buitenge woon belangrijke tussentijdse par lementsverkiezingen in Sunder land, waar het socialistische Ka merlid was overleden, bewezen met hun regeringsbeleid de kie zers meer naar zich toe te heb ben gehaald. De vorige keer, bij de algemene verkiezingen van 1951, behaalde Labour in dit district, waar de uitslag steeds als een dubbeltje op zijn kant is, de overwinning met een meerderheid van 306 stemmen op 54.000. Nu zijn de conservatieven met een stemmen- meerderheid van 1175 uit de bus gekomen, op een stemmenaantal van 47.577. Een verbetering voor de Tories met 2 pet. Deze uitslag is voor het Britse publieke leven van het allergroot ste belang. De geruchten, dat de conservatieven'zich van een veel grotere meerderheid in het par lement wilden verzekeren door het uitschrijven van vervroegde algemene verkiezingen ofwel kort na de kroning of in de herfst, zijn hierdoor vermoedelijk wel uit de wereld geholpen, al dringen veel conservatieve parlementsleden daar nog steeds op aan. Sir Win ston Churchill wil daar echter niet van weten, waarschijnlijk omdat hij bang is er van beschul- VRIJDAG 22 MEI 1953 HILVERSUM I. 402 m: 7.00— 24.00 KRO 7 00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoon: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gramofoon; 10.00 Maastrichts Sted. Orkest; 10.30 Ned. üedjes en dansen; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoon; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gramofoon; Gramofoon; 12.45 Kon. bezoek aan Denemarken; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Actualitei ten; 13.25 Pianospel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Politiekapel; 14.40 Gramofoon ;15.10 Idem; 15.30 Viool en piano; 16.00. Voor de zieken: 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor: 17.40 Amuse mentsmuziek; 18.00 Mil. vraagge sprek; 18.10 Zigeunermuziek; 18.25 Gramofoon; 18.30 Amuse mentsmuziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws: 19.10 Regeringsuit zending; 19.30 Gramofoon; 20.25 De gewone man; 20.30 Klank beeld: 20.55 Promenade-orkest en solisten; 21.35 Forum; 22.05 Ka merkoor; 22.20 Gramofoon; 22.25 „Om de toekomst van Nederland'' klankbeeld; 22.45 Causerie; 23.00 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gym; 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gramo foon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramofoon; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Thuis" causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gra digd te zullen worden dat hij kapitaal wil slaan uit de kroning. Dit zou hem inderdaad niet alleen extra-zetels, maar zelfs de over winning kunnen kosten. Conservatieve meerderheid veilig Bovendien, hij heeft nu een meerderheid van 18 in het Lager huis, en indien het wereldtoneel de komende maanden niet veel verandert, is het de moeite niet waard om het gehele volk op nieuw ter stembus te doen trek ken. Daar komt nog bij dat de La- bourpartij, die sedert zij uit het zadel werd gewipt nog steeds geen nieuwe stemmentrekkende politiek heeft, weten te formule ren, en de massa geen goed alter natief te bieden heeft. Het nieu we verkiezingsprogramma, dat zij nu opstellen, heet weinig nieuws te bieden, dat aantrekkelijk is. Indien de uitslag in de indus triestad Sunderland inderdaad een juist beeld geeft van de toestand in het gehele land, zou dat be tekenen, dat indien nu verkiezin gen zouden worden uitgeschre ven, de conservatieven in het Lagerhuis zouden terugkeren met een meerderheid van om en nabij de 100 zetels. Labour wil dus nu zeker ook geen algemene verkie zingen, behalve dan de rebel Bevan en zijn volgelingen. De socialisatische partijleiding hoopt dat uitstel van executie misschien mogelijk maakt dat de conserva tieven te ver zullen gaan met hun liberalisatie en het land aan de economische afgrond zullen bren gen. De conservatieven vermoeden echter, dat steeds meer Engelsen zich in de komende maanden van Labour af zullen wenden. Sedert de machtsovername is het aan steeds minder beperkende bepalingen en rantsoenering on derhevige dagelijks leven veel makkelijker geworden, en dat is tenslotte een factor, die de ge wone man misschien het meest beïnvloedt voor hij het stem briefje invult. Ook ontkomt men niet aan de indruk dat Churchill door de zeer nationalistische hou ding, die hij de laatste tijd in de internationale politiek inneemt, een duit in het zakje heeft gedaan. De overwinning van de conser vatieven is des te meer opmerke lijk, omdat het ditmaal niet alleen tussen hen en Labour ging, maar er een derde, een liberale candi- daat ten tonele was verschenen. De liberalen, voor wie dit een prestigekwestie was, hadden eerst goede hoop, maar hun man werd ziek en moest door een veel min der populair collega vervangen worden. Zij hadden tóen geheel geen kans meer op de overwin ning, maar men kon wel ver wachten, dat zfi kostbare stem men zouden wegstelen van de conservatieven. Dit gebeurde ech ter niet, en het werd de eerste maal dat deze conservatieve rege ring bij een tussentijdse verkie zing een zetel afkaapte. Gemeenteraadsverkiezingen geen juist beeld De gemeenteraadsverkiezingen hadden dus inderdaad, zoals de Gallup-poll voorspelde, geen juist beeld gegeven. Labour poogt zich nu met een schouderophalen van dit zeer gevoelig verlies af te maken, maar treffend is dat de teleurstelling van de socialistische stemmers zo groot was dat zij de overwinnaar Williams verhinder den aan het woord te komen. Het vertrouwen in de verdeelde Labourpartij wordt" hier nu min der en minder. Maar het echec in Sunderland is nog erger voor de liberale partij, die voor een ernstige crisis staat. In het parle ment zijn zij sedert de algemene verkiezingen van 1951, waarbij enkele van hun meest vooraan staande leden hun zetels verloren, niet meer voldoende vertegen woordigd om hun stem krachtig te laten horen. Zij zijn het, die dan ook het hardste aandringen op hervorming van het parlemen tair systeem van Engeland, waar men nog steeds het districten stelsel heeft, waardoor velen niet liberaal willen stemmen, omdat hun stem in grotendeels conser vatieve of socialistische districten verloren zou gaan en daarom maar - zij het met tegenzin op één van deze partijen hun stem uitbrengen. Maar dergelijke hervormingen zullen zeker niet in de nabije toe komst doorgevoerd worden en het is daarom voor het behoud nood zakelijk dat de Britse liberalen op de vergadering van hun kort na de kroning bijeenkomende partijraad drastische wijzigingen aanbrengen zowel in hun pro gramma als hun partijleiding. Dr VAN ROOYEN OVER KOREAANSE KWESTIE CHICAGO, 20 Mei (A.P.) De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten Dr J. van Royen heeft in Chicago verklaard dat de Westerse Mogendheden het uiterste in het werk moeten stellen om een wapenstilstand in Korea te bewerken. Van Royen hield een toespraak voor de Raad voor Buitenlandse Aangelegenheden van Chicago. Hij legde er de nadruk op, dat de NATO-landen zich moesten wa penen tegen de pogingen van de Sovjet-Unie om tweedracht te zaaien in het Westerse kamp. „De NATO-landen moeten voort gaan met de opbouw van hun gemeenschappelijke defensie en waakzaam blijven", aldus de Ne derlandse ambassadeur. Morele herbewapening onaanvaardbaar voor Katholieken BRUSSEL (K.N.P.) Zolang de godsdienstige tweeslachtigheid van de beweging voor Morele Herbewapening niet wordt ge corrigeerd, mogen Katholieken er zich niet bij aansluiten. Deze waarschuwing geeft Mgr L. J. Suenens. wijbisschop van Meche- len, in zijn nieuwe boek: „Wat te denken van de Morele Her bewapening?" Mgr Suenens schreef dit boek na zijn bezoek aan het algemene secretariaat dezer beweging te Caux in Zwit serland. Hij verklaart verder, dat de oprechtheid en de nobele doel stellingen der stichters van deze beweging aller bewondering ver dienen, doch dat de godsdienstige onverschilligheid veroordeeld moet worden. OVERHEID KOCHT WAARDELOZE LICENTIE Het Ministerie van Oorlog heeft in 1949, 150.000 dollar (on geveer 570.000 gulden) betaald voor het verwerven van een li centie voor de bouw van een bepaald soort vliegtuigen met de bedoeling om door deze licentie nieuw leven in te blazen in de Nederlandse vliegtuigindustrie. Achteraf is echter gebleken, dat de op Rijkskosten verworven licentie practisch geen waarde bezat, aangezien bedoelde vlieg tuigen niet in Nederland ge bouwd werden, doch slechts ge reviseerd. Een poging om het bedrag van 150.000 dollar terug betaald te krijgen, is mislukt. TÜHITVÜ opt Agatha 18 v. Pladju; Aletta 19 v. Pulu Sambu; Caltex The Hague 20 v. Sidon; Caltex Utrecht p. 19 Kreta; Chama 19 v. Pt Said; Corilla 20 te Balikpapan; Gadila 18 v. Pladju; Omala 19 v. Malta; Papendrecht p. 19 Finisterre; Scherpendreeht p. 19 Natal; Su- netta p. 20 Perim. Passagiersschepen Bloemfontein 20 verw. Kaap stad; Bonaire 19 pass. Finisterre; Borneo 19 v. Malta; Boschfontein 20 te Marseille; Jagersfontein 19 v. A'dam; Maasdam 19 180 m. W. Landsend; Nieuw Amsterdam 20 te Le Havre; Noordam 19 420 m. Z.O. Kp Race; Oranjestad 19 v. Madeira; Sibajak 19 300 m. N.t.W. Galapos eil.; Veendam 19 v. New York n. R'dam; Waterman 18 te New York v. R'dam; Wes- terdam 19 730 m. W.t.Z. Lands end. Vrachtvaart Aagtekerk 20 te Santos; Aals- dijk 20 te Antwerpen; Agamem non 20 te Curagao; Alpherat 19 te Santos; Alwaki 19 te New York Amor 20 te Famagusta; Amstel- liep 19 v. Calcutta; Amstelland 19 v. Santos; Amstelstad 19 te Colombo; Amstelveen 20 te Suez; Andijk 20 verw. Havasna; Annen- kerk 20 te Marseille; Appingedijk 20 te Tampico; Bantam 19 v. Suez; Cottica 19 v. Paramaribo; Dalerdijk 18 te San Francisco; mofoon; 10.30 Schoolradio; 10.50 Danae 19 te Gotenburg; Donge- SALDO VAN SCHATKIST WEER BOVEN HET MILLIARD Het rekening courant-saldo van de schatkist bij de Ned. Bank is, volgens de weekstaat opgemaakt per 18 Mei, met ruim 87 millioen gulden versterkt tot f 1049 mil lioen, zodat het milliard weer ruimschoots is overschreden. De goudvoorraad is onveranderd ge bleven. doch de deviezenvoor raad is wederom gestegen, zii het met een betrekkelijk klein be drag n.l. 12 millioen. De vermin dering van de bankbiljettencir- culatie bedroeg deze keer slechts 13 millioen. INSCHRIJVING EMISSIE HOLLAND AMERIKA LIJN Volgens het thans verschenen prospectus staat op 5 Juni a.s. de inschrijving open op f 20.000.000 aandelen van de Hol land Amerika Lijn, tot de koers van 100 pCt. uitsluitend voor houders van oude aandelen in de verhouding van 1 nieuwe voor 2 oude aandelen. De nieuwe aan delen delen voor de helft in de resultaten van 1953. Het prospectus meldt, dat de eerste vier maanden van 1953 gunstig ziin geweest. Het aan staand zomerseizoen wordt voor het passagiersbedrijf met ver trouwen tegemoet gezien. De in de oorlogsperiode verloren ge- gane tonnage is ruimschoots ver vangen en de lijndiensten zijn uitgebreid. Het aantal bedden' op passagiersschepen is echter niet onbelangrijk kleiner dan in 1940. Thans worden onderhandelingen gevoerd met de regering over de bouw van een groot mailschip, type Nieuw Amsterdam, op een dusdanige wiize. dat niet het volle risico van de bouwkosten op de vennootschap komt te rus ten. De directie vertrouwt, dat deze onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht. Het restant van de bouwsom zal dan uit eigen middelen gefinancierd kunnen worden uit de hiervoor opzij gezette bedragen, zoals de grootboekinschrijving wegens het verloren gaan van de „Staten dam", de opbrengst van de „Vu- lendam" en enkele andere be langrijke posten, zodat van de thans aangekondigde emissie geen geld voor dit doel behoeft te worden aangewend. Dit..neemt niet weg. dat ge leidelijk moet worden voortge gaan met vervanging van oudere schepen door modern materiaal.. De directie hoopt haar program ma met de beschikbare midde len. benevens de gelden uit deze emissie te kunnen dtooien, zo dat kan worden voorgesteld een eventueel dividend over 1953 in contanten te betalen. LAGER DIVIDEND ENTCO MA YER Het jaar 1952 is als geheel on bevredigend geweest, aldus de directie van de N.V. Entcomayer Niet alleen noopten de hoge prij zen tot grote behoedzaamheid bij de tabaksinschriivingen. doch ook de gang van zaken in de internationale handel (in vorige jaren niet onbelangrijk tot de resultaten bijdragend) was voor de resultatenrekening nadelig. Hierdoor is een bescheiden wirut- saldo behaald, waarop het hoge tarief van de venootschapsbelas- ting onevenredig zwaar drukt. Het totaal der baten bedroeg f 110.528 (v.j. f 147.443). Na voorzieningen resteert een winst saldo van f 18.665 (f 31.804). Voorgesteld wordt een dividend van 4 pCt. (v.j. 6 pCt.). STOOMVAART-MIJ NOORDZEE PASSEERT HET DIVIDEND De sterke daling van 't vrach- tenpeil sinds begin 1952 heeft zich voortgezet tot een niveau, waarop de afschrijvingen op de boekwaarde onze schepen niet uit de opbrengst kunnen worden ge dekt, zo schrijft de directie van de N.V. 'Stoomvaart-maatschap pij „Noordzee" in haar verslag over 1952. Na afschrijving ad 95.000. en enkele voorzieningen sluit de exploitatierekening met een ver lies van 54.032. Dit bedrag wordt gecompenseerd door in komsten buiten de exploitatie ad 57.612. Het daarna resterende winstsaldo van 3.580 wordt overgeboekt naar de nieuwe re kening en het dividend wordt gepasseerd (vorig jaar 7 pCt. op de gewone aandelen). PHS VAN OMMEREN N.V. In het verslag over 1952 der Phs van Ommeren N.V. te Rot terdam wordt er op gewezen, dat in de zeer gunstige conjunctuur voor de scheepvaart, welke het gehele vorige verslagjaar ken merkte. in 1952 een kentering kwam. De tankschepen hebben weder om voorspoedig gevaren en goede resultaten behaald. Ook dit jaar werd door enkele schepen een rondreis ten behoeve van de wal visvaart gemaakt gedurende de tiid. dat de timecharterhuren nog op een hoog niveau lagen, kon den voor verschillende schepen de lopende charters tegen guns tige voorwaarden worden ver lengd. Het beschikbare saldo bedraagt 17.929.329 (v.j. 13.671.981). Voorgesteld wordt een dividend van 11 pCt. (v.j. 10 pCt.) uit te keren. Extra toe te voegen aan de res. 10.000.000 7.500.000) en naar nieuwe rekening over te brengen 5.388.329 (3.861.981). DE ESCOMPTOBANK OVER SITUATIE IN INDONESIË In het vrslag over het boek jaar 1952 zegt de directie van de N.V. Escomptobank te Djakarta, dat wanneer de bruto resultaten van de bank een afspiegeling zouden geven van het welvaarts peil en de ontwikkeling van In donesië, er alle aanleiding zou ziin om zich over de toestand van 's lands economie en finan ciën te verheugen. Met alle waardering voor de ernstige po gingen van de regering consta teren wij toch. aldus het verslag, dat vooralsnog nauwelijks tast baar resultaat is bereikt. Om tot de zo dringend gewenste sta bilisatie van de waarde van de landsmunt te geraken de daar omtrent bestaande onrust weg te nemen, zal de oorzaak van het kwaad moeten worden bestreden, in het bijzonder door een ver dere toeneming van de geldcir culatie tegen te gaan. Een der eerste voorwaarden daartoe is 'n sluitende begroting en een alge meen doorgevoerde versobering. Daarnaast zal moeten worden ge streefd naar een productieverho ging. aldus de directie. Over de heropening van de beurs te Djakarta zegt de di rectie. dat de omzet over het algemeen nog van betrekkelijk geringe betekenis is geweest, be halve dan de handel in R.I.S.- obligaties, die als beleggingsma teriaal in. steeds sterkere mate en tegen oplopende koersen wer den gezocht. Teleurstellende markt AMSTERDAM. 20 Mei De markt is vanmiddag teleurstel lend geweest en van levendige handel was nergens sprake. De nieuwe bron van de Shell in het Willistone-bekken had voorbeurs tot een koersstijging voor Ko ninklijk geleid. Toen is n.l. tot 308% gehandeld tegen gisteren 306%. Bij de opening vanmiddag echter bleek men zich van de nieuwe bron weinig aan te trek ken en de hogere ochtendkoers werd in het geheel niet bereikt. Integendeel, de prijs bleef iets beneden gisteren, slotnotering n.l. 305 3/4. De vervroegde aflossing van een gedeelte der converteer bare obligaties speelt hier nog steeds een belangrijke rol. Wel was deze bron aanleiding voor een prijsstijging van lappen ne- dam, die in dit bekken over vrij grote terreinen beschikt. Vanmiddag verschijnt het pro spectus van de Holland Amerika Lijn en morgen wordt met de claimhandel begonnen. Evenals gisteren verkeerde de scheep vaartafdeling hierdoor in een mineurstemming. waarbij de koersen zich circa een a twee punten lager stelden. Ook op de cultuurmarkt ont brak elke fleur. Fractionale ver liezen waren hier in de meer derheid, ook bij de Sumatra ta bakken. De Javatabaksmaat- schapplien echter aan de vaste kant, nu de taxaties van de deze week gehouden inschrijving ziin verschenen. Men verwacht be hoorlijke prijzen. De industriesector gaf weinig belangrijks te zien, stemming hier nauwelijks prijshoudend. Guldensbeleggingen iets luier, doch de nieuwe lening bleef goed op peil. Op de Amerikaanse markt ontstond een open hoek in Interrubbers, die gemakkelijk tot vuf stegen. Scrips British Bemberg werden geadviseerd op circa 600 bij een vorige notering van 480. zoals bekend treedt deze maatschapii m liquidatie. Gisternacht is de alleenstaande woning van de verzeke ringsinspecteur J. H. lu B. aan de Buurserstraat te En schede door een felle brand geheel verwoest. Toen de brandweer arriveerde stond het huis al in lichter laaie. Daar in de buurt geen water was te krijgen, viel er niets meer te redden. Practisch de gehele inboedel ging verlo- rne. Tegen de morgen was er van het fraaie huis slechts een puinhoop over. Omtrent de oorzaak van de brand werden door de beivoners tegenstrijdige verklaringen afgelegdNa een langdurig verhoor werd lu B. ingesloten wegens verdenking van brandstichting. Het echtpaar Lu. B„ dat de woning bewoonde met de weduwe G. H.-J., was omstreeks half een naar bed gegaan. De weduwe H. was de stad uit, zodat het echt paar Lu. B. zich alleen thuis be vond. Na enige tijd geslapen te hebben stond mevrouw Lu. B., die hartpatiënte is, op om een bad te nemen. Toen zij zich ver volgens weer naar bed had be geven, hoorde zij verdachte ge luiden op de zolder. Het bleek, dat er brand was. De vlammen lekten reeds door de zoldering. Onmiddellijk sprong het echt paar uit bed. Het lichtnet bleek reeds te zijn uitgeschakeld. Daar om was het volgens de verklarin gen van het echtpaar niet moge lijk om gebruik te maken van de telefoon in het kantoortje op de benedenverdieping. De vrouw van Lu. B. liep de straat op om zich naar een nabijgelegen boerderij te begeven. Van hieruit alarmeer de zijn telefonisch de brandweer, die een kwartier later omstreeks kwart voor drie ter plaatse ver scheen. Weinig te redden Het f ehele huis stond toen reeds in lichter laaie. Er kon slechts water gegeven worden uit de door de brandweer meegebrachte tank wagens. De dichtstbijzijnde brand- kraan bevond zich op twee kilo meter afstand. Met drie tankwa gens werd toen een pendeldienst onderhouden van het brandende huis naar de brandkraan. 'Op deze wijze werden duizenden liters water aangevoerd. De put achter de woning bevatte te weinig wa ter, zodat daarmee het vuur niet effectief genoeg bestreden kon worden. Dadelijk bleek dan ook, dat het huis niet meer te redden viel. Slechts een gedeelte van de inboedel kon gered worden. Te gen de morgen stonden nog slechts de muren van het huis overeind. Argwaan Op het terrein van de brand was ook weldra de politie aan wezig. Reeds spoedig kreeg deze argwaan ten aanzien van de oor zaak van de brand. Door de be- Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in April 1953 f 685 millioen (v. m. f752 millioen), terwijl voor een waarde van f 680 millioen (v. m. f 681 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 99 (v. m. 91). Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 20 Mei Aange voerd: 86 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.072.12; 2e soort f 2.02 2.06: zware tot f 2.16. Handel matig. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT. 20 Mei Aange voerd 304 nuchtere kalveren. De prijzen waren van f 37.50—47.50. Per kg. levend gewicht f 1.10 1.20. De handel was willig. woners van het perceel werden hierover namelijk tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Bovendien wekte het enige bevreemding, dat Lu. B. er in geslaagd was zijn administratie uit het kantoor net jes in pakjes gebundeld in veilig heid te brengen, terwijl men niet in staat was geweest, zoals men beweerde, vanuit dit kantoortje de brandweer op te bellen. Ook enig serviesgoed was in tassen naar buiten gebracht. Na een langdurig verhoor werd Lu. B. ingesloten als verdacht van brandstichting. Het pand was verzekerd voor f30.000, de inboe del voor f 15.000. Tenslotte kan nog worden me degedeeld, dat hetzelfde pand enkele jaren voor de oorlog na een blikseminslag ook door brand werd verwoest. Landmacht kreeg betere jam dan zeemacht Blijkens een onderzoek van de Algemene Rekenkamer heeft de Landmacht tot voor kort steeds eerste kwaliteit huishoudjam aan gekocht voor de broodbelegging der troep, terwijl de Zeemacht met een tweede kwaliteit, die even grote voedingswaarde had, genoegen nam. Op voorstel van de Rekenkamer heeft de Land macht zich nu aangepast aan de Marine, hetgeen een besparing van f 16.000 per jaar betekent. Een besparing van f 18.000 per jaar werd bereikt door de blik verpakking voor hagelslag ten be hoeve van het Marine-personeel in Nederland te vervangen door een papieren verpakking. Door een bezuiniging op de voedselrantsoenen van de parate troepen, in die zin, dat extra rantsoenen alleen gegeven mogen worden gedurende zware oefenin gen die meer dan 48 uur achter een duren, kon een besparing van ongeveer f 190.000 per jaar wor den verkregen. De Rekenkamer heeft voorts belangrijke bezuinigingen weten door te voeren ten aanzien van het vervoer van militairen te Deelen, de kosten van baden en zwemmeri, regelingen voor het 'verkopen van broodresten, het schillen van aardappelen en het weghalen van vuilnis. In totaal werd hierdoor voor ruim f39.000 per jaar bespaard. „Ondergrondse Kerk" in Tsjechische concentratiekampen Het K.N.P. verneemt uit be trouwbare bron, dat de „onder grondse zielzorg" in de concentra tiekampen van Tsjechoslowakije hoofdzakelijk door gevangen Duit se priesters wordt uitgeoefend. Ook de Poolse, Tsjechische, Hon gaarse en Oekrainse gevangenen der kampen vinden hun geeste lijke steun bij deze priesters. De voertaal in de „ondergrondse kerk" is dan ook Duits. NOORSE STRAALJAGER NEERGESTORT OSLO, 21 Mei (Reuter). Een Noorse straaljager type Vampire is gisterochtend bij Stavanger neergestort. De piloot kwam om het leven. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. (Advertentie) FEUILLETON Orgelspel: 11.15 R:.rl:ofeüilleton, 11.35 Alt en piano; 12.00 Musette- orkest; 12.30 Land- en tuinbouw- meaedelingen'; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en fi'smofoon; 13.30 Orgel en zang; 14.00 Kookkunst; 14.20 Strijk kwartet; 14.50 Voordr. met muz.; lq.10 Clavecimbelrecital; 15.30 chte muziek; 16.00 Gramofoon; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Dans muziek; 17.20 Muz. causerie; 18,00 Nieu ws18.15 Felicitaties: 18.45 „Achter de horizon": 19.00 Kin derkoor; 19.15 Praatje over con sumentenbelangen; 19.30 „De middeleeuwen in Frankrijk", cau- %enTi%< 19-50 Koorzang; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Ka merkoor; 20.30 „Europa één", causerie; 20.40 „Aanpassing", cau- ktniiio ÏLCa£a ret; 21.30 Politie- 22.00 Buitenl. overzicht; 2^.15 Dansmuziek; 22.40 Vandaag 22.45 Avondwijding; Nreuws; 23.15 Gramofoon (tot 24.00). T elevisie-programma VRIJDAG 22 MEI VARA: 20.1521.45. 1. Journ.; 2. Kamerplanten; 3. Weeroverz. j^?e 4. „De klucht van de dijk 20 v. Antwerpen; Drente 19 v. R'dam; Eemdijk 20 te New Orleans; Elmina 19 v. Accra; Eng- gano 19 v. R'dam; Gouwe 19 v. R'dam; Hathor 19 te A'dam; Hec tor 20 te R'dam; Hersulia 19 te Bremen; Hoogkerk 20 v. Aden; Java 19 v. Southampton; Jupiter 19 v. Katakolo; Kota Inten p. 19 Perim: Laertes p. 19 Gibraltar; Loenerkerk 20 te Colombo; Luna 20 te A'dam; Maasland 20 te A'dam; Modjokerto 19 v. Bela- wan; Molenkerk 19 v. R'dam; Notos 19 te Alexandrië; Ootmar- sum 20 v. Brownsville; Overijsel 19 v. Pt Swettenham; Poelau Laut 19 te Singapore; Poseidon 18 v. Port de Paix; Prins Willem III 20 te Cleveland; Rotti 19 v. Balti more; Stad Alkmaar verw. 20 v. Montreal n. Nederland; Stad Am sterdam 19 te Wabana; Stad Maas sluis 19 v. Narvik; Salatiga 18 te San Francicso; Sliedrecht 20 te Pt Said; Stad Dordrecht 20 te Huelva; Tara 19 v. Rio de Janeiro Telamon 19 v. La Guaira; Ternate 19 v. Colombo; Tiba p. 19 Ques- sant; Titus 20 te Antwerpen; Trajanus p. 19 Flores; van Spil bergen 19 te Dakar; Winterswijk p. 19 Sombrero eil. •N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 80 Ja, het was waarschijnlijker dat Michael's brief tante Patricia zou bereiken als ik een kameel had, en ik moest 't dus proberen. Als het donker was.als.ik knikkebolde en viel in slaap, on danks de verzengende hitte en mijn onuitsprekelijk verdriet om het verlies van Michael. Michael is doodMichael is dood.... het had urenlang door mijn hoofd gebonsd en de slaap kwam als 'n verkwikking. Toen ik weer wakker werd, besefte ik, hoeveel geluk ik ge had had. De dichtstbijzijnde wachtpost was zeker een kilome ter van mij verwijderd, en hij stond zo opgesteld, dat er vrij wel geen kans was dat hij me zag, zolang ik redelijk voorzich tig was. De zon had zijn grootste kracht reeds verloren, en de vreselijke hitte van de dag minderde in he vigheid. Het fort bood 't schouw spel van normale militaire be drijvigheid o-f beter onbedrij- vigheid, want in en om het fort bewoog vrijwel niets, en bij de oase was het al evenmin erg druk. Hier en daar zag ik de glimmende bajonet van een wachtpost, of een man die een ezel of een kameel voerde; tus sen de palmen door kringelde rook omhoog, wanneer een koks- vuur werd opgestookt of aange legd. Voor zover ik zien kon, was het fort niet door het nieuwe garni zoen overgenomen, en tot mijn verrassing waren de doden ook niet verwijderd. De beweginglo ze figuren konden geen levende soldaten zijn want geen com mandant zou het in zijn hoofd halen zijn hele troep zo te laten staan vooral niet na een on onderbroken mars, zoals deze troep juist volbracht had. Ik had verwacht te zien dat dc doden begraven waren, het fort ovegenomen, de uitkijkpost be mand en de wachten bezet. Het kon me echter weinig schelen wat ze daar deden, zolang ze hun kamelen maar in de oase lie ten Een groepje mannen mar cheerde van de oase naar 't fort, voorafgegaan door een officier op een muilezel. Ze gingen de poort door, maar ik zag niet dat ze de doden uit de schietgaten haalden. I'k toon niet op het dak van het fort kijken, maar ik had ze moeten zien als ze bij de borstwering kwamen. Het duurde niet lang voor het groepje naar de oase terugkeerde; de officier bleef in het fort. Ik vroeig me af wat ze zouden denken van de adjudant met de Franse bajonet in zijn borst, van de dode légionnaire met de ge sloten ogen en de handen op de borst gevouwen, van de dode mannen die^ nog op wacht ston den, van dè totale afwezigheid van elke vorm van leven in het fort, waarvandaan toch twee waarschuwingsschoten gelost wa ren Er zouden wel mooie ideeën en theorieën bestaan onder die bij gelovige légionnairs! De avond kwam, de zon ging onder en de maan kwam op. In de korte schemering kroop ik naar het fort en de oase toe. Ik zou wachten totdat iedereen die niet op wacht stond in slaap was; dan zou ik heel brutaal naar de wacht -bij de kamelen gaan en me een dier laten geven. Alk ito bedreigd werd, zou ik optreden als iemand die met een bood.- sohap naar Tokotoe werd gezon den Van de top van een heuvel zag ik dat de troep appèl hield bij de oase, en ik vroeg me af wat dit inhield. Ik zag ze naar het fort marcheren, stil hielden en met hun ruggen naar me toe op-de- piaats-rust maakten. I'k begreep dat de officier hun die dag „vrij af gegeven had, na de moorden de tocht door de hitte, en ze nu aan het werk zou gaan zetten om gedurende de gehele nacht het fort schoon te maken, de doden te begraven en Zinderneuf te herstellen als schakel in de ke ten van versterkte posten in het meest Zuidelijke machtsgebied in de Sahara van de République. Dit zou me goed van pas kunnen ko men. Als ik uit de richting van het fort naar de oase kwam en brutaalweg vroeg, zou iedereen het veel te druk hebben om me te verdenken De commandant kwam op een muilezel van de oase gereden en de mannen sprongen in de hou ding. Hij ging ze blijkbaar toe spreken waarschijnlijk om hen te complimenteren met hun uit houdingsvermogen en om hen te wijzen op de prachtige verdedi ging van het fort, door een gar nizoen, dat tot de laatste man ge streden had om de eer van de Franse vlag hoog te houden. Plotseling gaf de man die naast hem stond een schreeuw en wees naar het fort. Onwillekeurig keek ik in de richting waarheen hij wees en bijna was ik van ont steltenis opgesprongen! Het fort stond in brand! Het stond flink in brand ook; blijkbaar was het op verschillen de plaatsen tegelijk aangestoken, met behulp van petroleum of 'n andere brandbare stof.Wat kon dit nu weer betekenen? Het was zeker niet op bevel gebeurd. Zou het soms het werk zijn van een bijgelovige oude légionnair, die alleen in het fort achtergebleven was als wachtpost? Neen; als er een wachtpost geweest was zou die op het hoge platform gestaan hebben, en ik had met verwon- derng viastgesteld dat daar nie mand te zien was.... (Wordt vervolgd) t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5