WAT HEEFT MEN VOOR Stem bu gedachten 1 IPELS'! R.K. Boerenleenbank viert haar gouden bestaansfeest met de uitgetreden Benoeming „formele kwestie" DAMESHOEDEN Bond Rundveefokverenigingen vierde vijftigjarig bestaan HTLDRIR Zilveren gemeentepenning voor jubilerende D. Wijnker Buitenl notii I Invloed Woningboutv Kodak Brownie Altijd prima foto's 1 De mysterieuze brieven j jONGE JENEVER i het laatste woord op het ge- j j bied van zachtheid, geur en zuiverheid. Prijs per Liter I van f 6.50 Weer 'n vliegtuig verongelukt in N.O.P. Melksanering, ook in Schoorl Blijf niet doorlop met die Rheumatis De helder; Parana 3 Vrijdag 22 Mei 1953 fe.l i; fi'M I l li |i I ALKMAAR. De uitgetreden brandweerlieden, die vanaf eind December nog steeds geduldig wachten op hun terugkeer in de brandweer, zijn van de interpellatie-Hoytink niet veel wijzer ge worden. Dat ligt niet aan de heer Hoytink, die aan het eind van zijn interpellatie zei, dat hij zich thans nog voor dezelfde muur geplaatst ziet als in Maart, toen de brandweer bij de begroting ter sprake kwam. Aan wie ligt het dan wel, dat de oplossing zo lang op zich laat wachten? Het antwoord is gauw gevonden, als men weet, dat B. en W. de brandweerlieden benoemen. Aan de benoeming gaat echter een voordracht van de hoofdlie den vooraf en ofschoon deze offi cieren van de brandweer de op vatting van B. en W. kennen, n.l. dat bii benoemingen geput dient te worden uit de portefeuille waarin de sollicitaties van de uit getreden manschappen liggen, maken zij weinig haast, om op deze wijze het ocnflict spoedig te doen beëindigen. Aan de voordracht van de hoofdlieden gaat echter ook nog weer een aanbeveling van het corps, waarin vacatures ziin, vooraf: en hoewel dit een tradi tioneel recht is in de brandweer, is dit op de keeper beschouwd toch maar een formele kwestie, die niet bii reglement is voorge schreven. Tenminste, zo was het voor heen. Thans schijnt de zaak pre cies omgekeerd te gaan. Wii heb ben namelijk ons oor eens te luisteren gelegd en ziin tot ont dekking gekomen, dat de terug keer van de uitgetreden brand weerlieden niet meer is een zaak van benoeming door B. en W., doch geheel is overgelaten aan de willekeur van de brandweer lieden zelf. Enige weken terug werden er nameliik weer drie buitenstaanders voorgedragen door de brandweerlieden van het corps „Kwiek". Zij ziin nog niet benoemd door B. en W.; „dat is maar een formele kwestie", zo werd althans tegen een dezer mannen) gezegd, toen men hem kwam vertellen, dat hii bin nenkort wel tot de brandweer zou mogen toetreden. Intussen waren deze drie nog niet door B. en W. benoemde buitenstaan ders al uitgenodigd en ook tegen woordig op de feestavond, welke dezer dagen voor de brandweer werd gegeven, alsof er geen vuil tje aan de lucht was. Wij vragen ons af, waarom wél deze drie en niet al die anderen, die nog steeds op hun benoeming wachten? Hoewel B. en W. op het stand punt staan, dat bii vacatures uit de portefeuille geput moet wor den, schiint men er in de brand weer een andere opvatting op na te houden: de corpsen zijn vol komen vrii voor te dragen wie ze willen. Had men destijds het Ladder corps zo vrii gelaten, er zou nooit een brandweerconflict ge weest zijn. Wij weten niet. waar om men in de brandweer, waar in men toch beweert, dat men alles vergeten en vergeven heeft, dit niet metterdaad toont door de oude makkers er weer in te halen. Spelen hier soms de stre pen een rol? Een andere vraag is: als aan de brandweerlieden wordt over gelaten. óf en wanneer zii hun oude makkers er weer in halen, wie moet dan een voordracht doen voor de uitgetreden hoofd lieden? Ook deze wachten al biina vijf maanden op een re actie op hun sollicitatie. De burgemeester wil geen in- V erkiezingsdebat ALKMAAR. Morgenavond Zaterdag houden de protes tants-christelijke kiesverenigin gen in Het Gulden Vlies een propagandavergadering voor de gemeenteraadsverkiezing. De wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker, van de Partij van de Arbeid, is voor debat uit genodigd en heeft deze uitdaging aanvaard. Het belooft dus een interessante debat-avond te wor den tussen de heer Bakker en de heer Hoytink, het lid vande Anti-Revolutionnaire Partij in de gemeenteraad. Dierenbescherming ALKMAAR Ter beschikking een jonge poes, ongeveer een halt jaar oud, sypersch, en een poesje van ongeveer 10 weken. Wanneer deze dieren niet worden afgehaald moeten ze worden gedood. Voorts ter beschikking twee grote poesen. Voor het te stichten asyl is een bedrag van f 2.50 ontvangen. Het adres van de Inspecteur is: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. frpj'D VRIJDAG 22 MEI Bioscopen: REX: Cuba Cabana. CINEMA AMERICAINThe (greatest khow on earth, 14. HARMONIE: Das Land les Lachelns. VICTORIA: Skeletmannen. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Kruisinga. Koorstraat 59. apotheker G. Kruisinga. GULDEN VLIES: 8 uur Am sterdams Toneelgezelschap „King Lear". RETRAITEHUIS BERGEN: Vrijdag 291 Ned. Dok en Scheepsbouw WSR en CSM Amsterdam. MEDISCHE HULP: Heiloo, Limmen en Aker sloot: Eerste Pinksterdag: Doikter D.O. van Oppen, Rijksweg 118, Limmen, tel. K 2205-272; Tweede Pink sterdag: Dokter D. W. L. Hoekstra. Kennemerstraat.- weg 380, tel. 3480. VICTORY: 8 uur Propagan- da-vergadering KVP. Waterstanden: Zatefdag: Hoog water 3.15 en 15.05 Laag water 8.45 en 21.50. terne spanningen opwekken. Maar. zei de commandant op oudejaarsavond al niet. dat de kwaliteit zo was vooruitgegaan en prees de burgemeester op de jaarvergadering niet de goede discipline van de brandweer? En kan zo'n corps de terugkeer van de vroegere makkers niet ver dragen? Zijn dat dan zulke figu ren. dat zij een kleine minder heid overigens de rust in de brandweer zouden kunnen ver storen? De heer Hoytink noemde het een tactische fout, dat de eerste de beste keer, dat er benoemin gen moesten geschieden, buiten staanders benoemd werden: er ziin nu wéér zes buitenstaanders voorgedragen. Er zijn ook func tionarissen voorgedragen voor promotie, waardoor de tweede vacature, ontstaan door het uit treden van de drie hoofdlieden, zou worden vervuld. (Over stre pen gesproken!) Wat zullen B. en W. doen? De heren in de brandweer in de waan laten, dat de benoeming door B. en W. „maar een for mele kwestie" is? Zii zouden hun eigen gezag, dat in deze kwestie toch al wei nig bewondering afdwingt, te grabbel gooien. Het wordt hoog tijd, dat het college het initiatief in deze weer in eigen hand neemt en niet langer danst naar de pijpen van die elementen in de brandweer, die het er om te doen schiint. de uitgetredenen zó lang op de proef te stellen, dat zij uit bal origheid en ten einde raad de kop in de wind gooien en voor goed alle banden met de brand weer zullen verbreken. Mocht het zóver komen, dan zullen bedoelde elementen wel licht hun doel bereikt hebben, doch dat daarmee het conflict uit de wereld zal zijn en de rust in de brandweer zal terugkeren, zijn wii zo vrii te betwijfelen. Fr. O. ALKMAAR Een vraag, die de laatste vier jaar in onze krin gen zo nu en dan aan de orde kwam, is: hebben de katholieken wel die invloed in het bestuur en de huishouding der gemeente, die zij krachtens hun getalsterkte dienen te hebben? Een vraag, die, naar wij menen, r.iet zonder meer bevestigend kan worden beantwoord. Immers, gaan wij even de taakverdeling na in het college van Burgemees ter en Wethouders, die toch de grootste taak hebben in het da gelijks bestuur en de dagelijkse huishouding van de gemeente, dan zien wij, dat de katholieke wethouders de portefeuilles be heren van Financiën, Lichtbedrij- ven. Slachthuis en Bureau Huis vesting. Vooral de twee eerste portefeuilles zijn wél belangrijk, doch overigens sectoren van het gemeentelijk bestuur, waarbij de burgerij direct maar weinig is be trokken. Gaan wij dan na, welke porte feuilles de overige leden van het college, de P.v.d.A.-wethouders en hun partijgenoot, de burge meester beheren, dan komen wij tot een indrukwekkende lijst: Onderwijs, Jeugdzaken, Sport- aangelegenheden, Sociale Zaken, Maatschappelijk Hulpbetoon, Pen sioenen, Personeelsaangelegenhe den, Georganiseerd Overleg, Openbare Werken, Bouw- en Wo ningtoezicht, Volkshuisvesting, Gemeentelijk Woningbedrijf, Ha vendienst, Plantsoenen, Begraaf plaats, Grondbedrijf, Reinigings dienst. Marktwezen, Keurings dienst voor waren, Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst. Voegt men daarbij nog Alge mene Zaken, Politie, Brandweer en Bescherming Burgerlijke Be volking, welke zaken de burge meester uit hoofde van zijn func tie onder zijn beheer heeft, als mede de grote Verkeerscommissie, welke het algehele verkeerspro bleem van de stad in studie heeft en welke ook onder leiding staat van de burgemeester, dan 'blijkt hier wel uit, dat de verhoudingen tussen de portefeuilles van de katholieke wethouders en de ove rige leden van het college wel enigszins scheef ligt. Van de 14 verschillende raads commissies, staan er drie onder presidium van een katholieke wethouder en 11 onder presidium van een wethouder van de P.v.d.A. of de burgemeester. En wanneer wij dan tot de conclusie komen, dat de katho lieken in het dagelijks bestuur van de gemeente niet die invloed hebben, die hun toekomt, dan geldt dit in niet mindere mate voor die groepen van de bevol king, die niet in het college zijn vertegenwoordigd. Daarom is het toe te juichen, dat de K.V.P.- fractie, zoals vier jaar geleden op het standpunt staat, dat ge streefd moet worden naar een college op brede basis, waarin de invloed gelijkelijk is verdeeld. Wellicht biedt de uitslag van de stembus van 27 Mei daartoe de gelegenheid, als de K.V.P. als de grootste partij uit de bus komt en de Prot. Christelijken door hun samengaan een zetelwinst behalen, die hen veroorlooft bij de wethoudersformatie een har tig woordje mee te spreken. De objectiviteit gebiedt, dat wij, in verband met bovenstaande er nog op wijzen, dat de katholie ken, zoals de andere fracties in de verschillende commissies naar behoren vertegenwoordigd zijn, al is dit niet het geval met de bedoelde Verkeerscommissie. waarin de oudste wethouder in casu de heer van Slingerland wél, eventueel als plaatsvervan gend voorzitter fungeert, doch waarin onze fractie van negen man overigens niet is vertegen woordigd, zoals die van de P.v.d.A., eveneens een fractie van 9 man, de V.V.D., een fractie van 3 raadsleden en de C.H.U., die slechts één vertegenwoordiger in de Raad heeft. Nagenoeg alle partijen komen met een verkiezingsleus, die be trekking heeft op de woningbouw. Ook de K.V.P. roept vanaf haar affiche „Woningbouw voorop": óf: „voor rechtvaardige woonruimte verdeling". Van de Gezinspartij hadden wij een pakkender leuze verwacht, zoals wij op een affiche in Amsterdam aantroffen; daar pleitte het affiche voor bouw van woningen, waarin ook ruimte is voor de kinderen. Met andere woorden: bouw van woningen voor gezinnen met meer dan drie of vier kinderen. Niet, dat wij alleen woningen voor grote gezinnen willen bou wen, zoals een der sprekers op een congres van P.v.d.A.-gemeen- teraadsleden blijkens een verslag in het Vrije Volk destijds sugge reerde; neen, wij willen óók ar beiderswoningen, zowel grote als normale, óók middenstandswonin gen, óók bouw in de particuliere sector en óók woongelegenheid voor de beter-gesitueerden, die nu genoodzaakt zijn, om in de rand gemeenten Heiloo en Alkmaar te wonen en daar hun huishoudgeld uit te geven en hun belastingen te betalen, terwijl zij in Alkmaar hun zaak of betrekking hebben. Voorts willen wii óók woning bouw voor beiaarden, maar dan geen woningen met één kamer, welke de benaming van woning kwihjk verdienen. Wij zijn ook voorstander van versnelde krotwoning-opruiming en het is te verwachten, zoals Mi nister Witte onlangs aankondigde, dat de gemeentebesturen in de nabije toekomst in deze meer zeg gingskracht zullen krijgen, omdat zij nu eenmaal de plaatselijke si tuatie op dit punt beter kunnen beoordelen dan de instanties in Den Haag. Aan dit vraagstuk der krot-opruiming zit onverbrekeliik verbonden het vraagstuk van de sanering van oude stadswiiken, zoals in onze stad de oudste stads- wiik tussen Verdronkenoord en Achterweg, die de laatste decen nia steeds meer in verval raakte en waar toch zoveel stadsschoon nog te conserveren en te restau reren zou zijn. Ook in andere hoeken van de stad staan nog ritsen krotwoningen, die al jaren onbewoonbaar ziin en die nodig tegen de vlakte moeten. Een en ander stimuleert ook de bouwnüverheid. waartoe trou wens de gemeente Alkmaar in de na-oorlogse iaren al zoveel mo- veliik beeft bii gedragen. Al het bouwvolume, dat de gemeente werd toegewezen, werd benut en de plannen liggen klaar, om als er straks weer nieuw 'bouwvolume komt. direct aan de slag te kun nen paan. In dit verband zouden wii willen nleiten voor meer win kels in de buitenwiiken. die daar in een grote behoefte voorzien: althans winkels voor dagelijkse levensbehoeften. Ook zouden wii willen pleiten voor een zo groot mooeliike sprei ding van de bouwopdrachten on der de aannemers. Het streven van bepaalde regerinesinstanties is wel in de richting van zo groot mogelijke concentratie, doch wii menen, dat een bouw-obiect van rond een milüoen 'gulden zoals er ook hier in dp woningbouw wel voorkomen, zonder grote bezwa ren kunnen worden «esplitst in twee of drie kleinere obiecten. zo dat meerdere aannem°rs de gele genheid kriiepn een stuk brood te verdienen. Dat behoeft heus niet altiid duizenden meer te kosten en ook al zou dat =oms iets meer paan kosten, dan lijkt ons dat vol komen gerechtvaardigd. Wellicht willen de woning bouwverenigingen in die richting m°dewerken en. wanneer zij weer komen met grote plannen voor de brnjw van 80 a 100 woningen, die plannen splitsen in twee of meer kleinere bestekken. Fr. O. Advertentie) 'Beter <§enre 4.95 5.95 6.95 Laagste prijzen Steeds reclame-aanbiedingen 19 PAYGLOP ALKMAAR V erkeersexamen schooljeugd AKERSLOOT Dezer dagen werd een praktisch verkeersexa- men afgenomen van de leerlingen van de 2 hoogste klassen van de drie lagere scholen in deze ge meente, t.w de St. Jac. Major school, de St. Michaëlschool en de openbare lagere school. Het examen werd afgenomen van 81 leerlingen ten overstaan van de postcommandant met as sistentie van een wachtmeester der Rijkspolitie en de klasse- onderwijzers der betreffende lagere scholen. Het totaal der ge slaagden bedroeg 63; 18 werden afgewezen. (Advertentie) slechts f 18.- ICodak dealer: •j Langestraat 17 Alkmaar ALKMAAR Naar aanleiding van ons verslag over een reöhts- zaak tussen de verpachter O. uit de Boekëlermeer en diens pach ter Z. van Dinsdag j.l. vernemen wij bij nadere informatie het vol gende: dat niet de verpachter O. een aanklacht indiende wegens valse aangifte, doch dat na schriftkun dig onderzoek van de gewraakte brieven en de daarop voorko mende handtekeningen, de po litie te Heiloo Z. beschuldigde van valse aangifte. O. was der halve alleen als getuige ter zit ting aanwezig; dat niet doorde bewuste brie ven O.'s 2e verzoek om verkor ting van de pachttijd werd inge willigd, doch alleen op grond van een door de Grondkamer ter plaatse ingesteld nader onder zoek; dat niet O. zelf de bladzijden in het in het dossier aanwezige memorandum vol had geschre ven, doch dat dit memorandum gemaakt werd naar gegevens van O. ALKMAAR. De Noordhol- landse Bond van Rundveefokver enigingen, die op 20 Mei 1903 werd opgericht, hield ter gele genheid van dit gouden jubileum een feestelijke en druk bezochte receptie in 't Wapen van Heems kerk te Alkmaar. De bondsvoorzitter, de heer C. Laan Dz., die in zijn openings woord alle aanwezigen van harte welkom heette, herdacht het recente overlijden van het be stuurslid C. Donker, die jaren lang zijn beste krachten in dienst stelde van de bond. De aanwezi gen namen enkele ogenblikken stilte in acht. Op zeer waarderende wijize sprak hij ook over het werk van de heer E. Koster, die gedurende tientallen jaren, vanaf de oprich ting der Bond af, geijverd heeft voor haar belangen en haar groei. Hij was het, die de Bond de weg aanwees, die zij moest bewande len om de beste resultaten te verkrijgen. Zeer veel sprekers voerden ver volgens het woord, o.a. wethou der G. van Slingerland, die na mens het gemeentebestuur van Alkmaar de waardering van de gemeente uitsprak voor het werk der Bond; de heer van Kampen als vertegenwoordiger van de oudste aangesloten vereniging en als vertegenwoordiger van alle leden verenigingen, die herinner de aan de tijd van vóór de op richting en de oprichting zelve; Mr. Lieuwen namens de gemeen te Purmerend en het comité Pur merend Marktstad; de heer K. Roos namens de Bond van Vee handelaren; de heer C. A. Berk hout namens de Prov. Gezond heidsdienst, die met de jubileren de bond zo nauw verbonden is in haa.r streven naar t.b.c.-vrij rund vee; de Rijkszuivelconsulent ir. Verschoor. Prof. de Jong, voorzitter van de Ned. Rundveestamboek, sprak (Advertentie) af er zijn voldoening over uit, dat de smalle basis, waarop de Bond zich eerst had bewogen, en die aanvankelijk een zwak punt vormde, verdwenen was. Hij raadde de bond aan, niet zozeer te streven naar een speciaal Nrd.- hollands type zwartbonte koe, doch het beeld van een speciaal melkrijk rund voor ogen te hou den. Namens de aangesloten leden verenigingen werd een enveloppe met inhoud aangeboden, namens het personeel een voorzittersha mer, terwijl de heer P. Koster de Bond verblijdde met een oud ar chiefstuk uit 1885, waaruit bleek, dat men zelfs toen reeds zich bezighield met melkcontróle. Andere geschenken en talrijke fraaie bloemstukken getuigden voorts van de veelzijdige belang stelling, die voor dit jubileum bestond. MOTORCLUB ALKMAAR EN OMSTREKEN Finale om kampioenschap van Nederland ALKMAAR Ieder jaar wordt er door de K.N.M.V. een Ver- keerscompetitie gehouden, welke ten doel heeft al de bij haar aan gesloten Motorclubs middels vra gen op verkeersgebied aan el kaar te toetsen. Ook dit jaar vindt deze competitie plaats waar o.a. aan deelgenomen wordt door on ze plaatselijke Alkmaarse Motor club. De eerste ronde van deze com petitie bracht onze Alkmaarse Motorrijders reeds het Kampioen schap van Noordholland. De volgende ronde had plaats tussen de elf Provinciale kam pioenen met als inzet, dat de drie best geplaatste Motorclubs in een finale om het Kampioenschap van Nederland zouden worden ge plaatst. Ondanks het zeer zware ver keerstechnische examen, dat moest worden afgelegd in deze ronde, hebben de mannen van de Motorclub Alkmaar het klaar we ten te spelen als no 1 uit de bus te komen wat een wel zeer bij zondere prestatie is. Door dit feit komen zij nu op Zaterdag 20 Juni te Leeuwarden uit tegen M.C. Assen en M.C. Heerenveen om het Landskam pioenschap. De uitslag van deze demifinale was: 1 M.C. Alkmaar met 848 goede antwoorden, gemiddeld 141,3; 2 M.C, Assen met 841 goede ant woorden, gemiddeld 140,2; 3 M.C. Heerenveen 756 goede antwoor den. gemiddeld 129,3. HEERHUGOWAARD-ZUID Op waardige wijze heeft de R.K. Coöp. Boerenleenbank Heerhugowaard Zuid haar gouden feest gevierd. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk van de H. Diony- sius te Heerhugowaard-Zuid. Des middags had een recep tie plaats in „De Heer van Jericho", alwaar aanwezig waren het college van Burgemeester en Wethouders van Heerhugowaard, een afvaardiging van de Centrale te Utrecht, van de Boerenleenbank te Alkmaar, de Z.E. Heer Pastoor G. W. v. Diest en Kapelaan P. Obdarn, als mede enkele bestuursleden van de L.T.B. afd. Heerhu gowaard-Zuid. De Centrale uit Utrecht schonk aan de gouden jubilaris, de heer D. Wijnfcer, een fraaie oorkonde. Des avonds had de eerste grote feestavond plaats in de zaal van de heer v.d. Heiligenberg. Deze avond werd geopend door de heer A. Quant, secretaris. De directeur, de heer J. van Langen, nog altijd kras voor zijn jaren, was in de zaal aanwezig Een bijzonder woord van welkom kre gen het gemeentebestuur van Heerhugowaard, de Z.E heren Pastoors Van Diest en Wynker alsmede dokter Twisk en zijn echtgenote. Welkom werden ge heten de afgevaardigden van de beide zusterverenigingen. Een heel speciaal woord van welkom kreeg de gouden jubilaris, de hr. D. Wynker, Op de eerste rij van de zaal zagen we een tweetal oude dames zitten, nog met de hul op, t.w. de dames Brink en Dekker. Voorlezing werd gedaan van enfce'le gelukstelegrammen en brieven, waaronder een brief van de pastoor Verhoofstad en Arie Kooy. Voor het toneel was een sdhat van Moe-men op-gesteld. Het doek ging open en we za gen en hoorden het complete ge zelschap van de Bielenbouwers o.l.v. boer Biet met verdere me dewerking van Gert Jan Kruut- moes en Luppert van Gor-kum. Bij-zonder amusant was de mu zikale raad-wedstrijd tussen een drietal dames en heren, waarbij de dames de overwinning be haalden. In de pauze kwam de R.K. Fanfare Hou en Trouw de jubilerende vereniging een sere nade brengen. Nadat de voorzit ter van Hou en Trouw de geluk wensen van zijn vereniging had overgebracht werd voor de gou den jubilaris een felicitatiemars gespeeld. De heer Quant bedank te het corps en gaf een overzicht over de afgelopen 50 jaar. Aan de 7 leden die 50 jaar lid waren werd een doos sigaren aangeboden. Daarna kwam de burgemeester ten tonele. Na al des middags namens het gemeen tebestuur het bestuur der jubile rende Boerenleenbank te hebben gefeliciteerd, was het s-pr. weder om een genoegen om ook nu in het openbaar namens het ge meentebestuur zijn gelukwensen te kunnen aanbieden. Spreker ging in korte trekken het ontstaan van het boerenleen bankwezen na. Burgemeester richtte dank woorden tot de gouden jubilaris, de heer D. Wynker. Spr. herin nerde aan -het 22-jarig raadslid maatschap van de heer Wynker, waarvan 18 jaar als wethouder, Spr. maakte bekend dat de ge meenteraad had besloten de ere penning in zilver van de gemeen te Heerhugowaard toe te kennen aan de heer D. Wynker. Na een daverend applaus over handigde de burgemeester de ho ge onderscheiding aan de heer Wynker. „Gij zijt nu", aldus de burgemeester „Ereburger van Heerhugowaard. Slechts twee personen die nog in leven zijn hebben een dergelijke onder scheiding ontvangen t.w. Dr. Spiering te Oisterwijk en de hr Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jenny dochter van H. Knuistingh-Neven en L. Leertouwer. Gehuwd: Wilhelmus A. H. Kroeders en Geertruida W. de Rijp; Meindert Ruiter en Helena Bruin, Geboren: Maar ten. z. v. W. K. Pluiimers en M. P. Jongeian. Ondertrouwd: J. B. Schellekens en A. Blom; J. Schortinghuisen J. M. Burcksen; P. van den Brink en H. J. J. Groen: D. Schermer- horn en M. A. Jongmans; G. C. Graas en A. M. Blankendaal: G. G. Schipper en A. C. J. Kra mer; A. J. Quant en M. M. A. J. Weiier; J. Talens en C. Hees been: H. de Boer en J. van Huis: M. Stam en H. M. Wijn; A. Drescher en A. C. Delis: C. Oote- man en G. E. M. Keijsper. Gehuwd: Willem G. van Wil ligen en M. Frankfort. Overleden: Trijntje Rus, oud 97 jaar. wed. van W. Schermer- horn (de oudste inwoonster van Alkmaar). P. Tromip, wethouder en dijkgraaf te Heerhugowaard. Moge het u gegund zijn, nog vele jaren deze onderscheiding .e dragen" Aan de heer Wynker werd nu voorts een fraaie ruststoel aange boden. Een uit volle borst door allen gezon-gen „Lan-g zal Hij le ven" besloot deze huldiging. Daarna kwamen de Bietenbou wers weer aan bod, die tot mid dernacht o-p prima wijze het pro-gram-ma verzorgden. De heer Quant sprak 't slot woord. De opkomst van de zijde van het pu-bliek was geweldig. Vrijdagavond is er een reprise van het program-ma en ook dan zal het weer vol zijn. Het Boerenleenbankbest-uur heeft deze avond prima georga niseerd. Benoeming ALKMAAR. B. en W. van Alkmaar hebben aan de heer J.-C. Berger op zijn verzoek met ingang van 1 Mei i.l. eervol ont slag verleend als hooisteker en met ingang van gelijke datum in die functie benoemd de heer C. Schouten, wonende Kooimeer- laan 20 te Heiloo. UIT HET POLITIERAPPORT Getuigen gevraagd ALKMAAR. Gisteravond om kwart over zes reed een motorrijder met een duooassagier over de Heilooërbrug in de rich ting van de Kennemerstraatweg. Van het Varnebroek kwam een 59-jarige dame op een bromfiets, Op het moment dat zii de krui sing KennemerstraatwegVarne broek opreed met de bedoeling door te rijden naar de Nieuw- landersingel. werd zii door de motor aangereden. Gewond aan het hoofd en knie werd zij naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd en ook de motorfiets liep schade op. De politie ver zoekt getuigen van dit ongeval zich op het politiebureau te mel den voor het geven van inlichtin gen. Artsendieiist Hollands Noorderkwartier Gedurende de komende Pink sterdagen wordt de artsendienst waargenomen door de doktoren- de Boer Nieuwe Niedorp K 2261 223- Dr Groenhardt, Dirkshorn K 2245—232: de Groot, Hippoly- tushoef K 2279234; Posthuma, Barsingerhorn K 2243312: van Sloten, St Maartensbrug K 2246 230; v.d. Sluis. Schagen K 2240 400; Swaters, Julianadorp K 2235221; Tasma, Wieringerwerf K 2272—234. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwarteir Tijdens de beide Pinksterdagen nemen waar de dierenartsen G. v.d. Kolk, Nw Niedorp K 2261 232: W v.d. Sluis, 't Zand K 2249 —312; A. R de Vries, Schagen K 2240437 en A. N. Engel, Den Oever K 2271—221. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. WARM Aanvankelijk nog hier endaar enkele regen- of onweers buien, morgen overwegend zonnig en warm weer. Aan vankelijk veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Piloot otugekomen Stortte Woensdag bij het be sproeien van koolzaad een vlieg tuig in de Noord-Oost-Polder neer. Donderdagmiddag vond een soortgelijk ongeluk plaats maar nu belaas met dodelijke afloop. Een vliegtuig van het type Super-Piper-club stortte om streeks vier uur nabij Ens neer, dicht bij de plaats waar het an dere toestel daags te voren was verongelukt. De piloot had dit maal echter geen kans gezien het toestel te verlaten en vond de dood. Ziin naam kon nog niet worden vriigegevèn. DODELIJKE AANRIJDING EMMELOORD. Op het kruis punt MarknesserwegKamper- weg is de personenauto van de heer Fortuin uit Zwartsluis in botsing gekomen met een bestel auto van de J„ bakker te Mark nesse. De heer Fortuin was op slag dood. Zijn echtgenote en een mede-inzittende werden beiden zwaar gewond. Het ongeluk werd vermoedelijk veroorzaakt doordat de bestuur der van de bestelauto geen voor rang verleende. SCHOORL Onze gemeente mag zich verheugen in het feit, dat iedere morgen vijf melk- slijters rondtrekken van de ene grens der gemeente tot de andere om hun her en der verspreide klanten te bedienen. Dat zij wel eens met verlangende blikken omzagen naar naburige gemeen ten, waar de melksaneriné wordt toegepast, is begrijpelijk. Bij een dergelijke sanering wordt de ge meente netjes in vijf wijken ver deeld, d.w.z. naar gelang de om zet van iedere slijter. Dit heeft het voordeel, dat de melk vlug ger bij moeder de vrouw wordt afgeleverd en de kans op zuur worden daardoor vermindert. Voor de slijters betekent dit een enorme tijdsbesprang en minder slijtage van het materiaal. In overleg met de melkslijters heeft nu de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting", de heer Akkerman de kat de bel aangebonden en over deze kwestie een vergade ring gehouden in De Rode Leeuw te Schoorl, waar behalve de melkslijters het College van B. en W. tegenwoordig was, als mede de bsturen van de Kath. Vrouwenbeweging en van de Bond van Plattelandsvrouwen. Verder waren aanwezig de heren v.d. Peet uit Alkmaar en Beem- ster uit Heiloo, als deskundigen, die reeds een aantal jaren de praktijk van gesaneerde melkle- vering hebben meegemaakt. Het werd een gezellige bespreking, waar natuurlijk ook de nadelen onder het oog werden gezien. De één is gewoon „weg" van zijn of liever haar melkboer en de ander vindt het wel leuk dat eens een ander zal versphijnen. Niettemin werd de hoop uitgesproken, dat men eerst eens een jaar zou gaan proefstomen, voor men een de finitief besluit neemt, hetgeen blijkens mededeling van de heer Akkerman, ook de bedoeling zou zijn. Het resultaat van deze be spreking zal wel hierop neer komen, dat de huisvrouwen van Schoorl binnenkort een medede ling zullen ontvangen, wie voor taan lief en leed met haar zullen delen ten aanzien van de leve rantie van melk en zuivelproduc ten. De verkoop vanuit de win kels zal vanzelfsprekend gewoon doorgaan. Onverantwoordelijk HARENKARSPEL. Ja. dat zou het ziin als men op Woens dag 27 Mei a.s. bii de gemeente raadsverkiezing ziin stemplicht niet vervulde. Het is van het allergrootste belang dat iedere katholieke kiezer of kiezeres ziin of haar stem uitbrengt op de lijst der Katholieke Volkspartij. Voor de gemeente Harenkarspel is dat lijst 1. Stemt dus no. 1 van liist 1. dan stemt u goed. Maakt alleen het hokje rood voor de naam Lantman. G. M. F. Kaj otters besluiten seizoen met welverzorgde feestavond AKERSLOOT De Kajotters hebben Woensdagavond een voor treffelijk seizoen besloten met een welgeslaagde feestavond, die elk wat wils heeft gebracht Uit het hartelijke en welverdiende ap plaus dat aan het einde van deze avond klonk, bleek hoezeer de aanwezigen het gebodene op prijs hebben gesteld. De mondharmonicaband van de Kajotters opende het .programma. De heer de Lange uit Alkmaar sprak vervolgens over de toekom stige industrie, zoals die zeer waarschijnlijk over enkele iaren in en rondom Akersloot zal zijn gevestigd. De opvoering van het vrolijke stuk „De truc van Jim" mag niet in alle opzichten geslaagd heten, maar was niettemin in staat, de aanwezigen te vermaken. De mondharmonicaband weerde zich geducht en de verloting aan het slot van de avond was eveneens een geslaagde aangelegenheid. De tonelisten dankten regis seur C. Kaandorp en grimeur KI. v. Duin voor hun belangeloze werk. Daarna bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. Geheim De berichten o komst van Westerse gr den en de So-v uiteen van positif over tiid en plaat eeluke conferentie stellige officiële van de Britse reg en ander maakt c melijk verwarde heeft weinig nut te verdiepen wa: op waarheid beru- het rijk der fab dient te worden, mers genoeg conc gen over waaruit mate van waarsch af te leiden, dat van beide Engels keren zich met ds een eventuele sai topfiguren op he bezig houden. Ch in het Lagerhuis geen moordkuil, t wonden verklaard te zien, dan dat p hower een bezoek aan de Britse hoo andere beleefdhei< premier niet be- Een woordvoerder sterie van buitenk Washington sprak tuiging uit. dat de sische uitnodiging sprek, niet van d wiizen, mits zeker- acht worden genon Hoe men de za of wendt, er hand. Het waas. dat over d is waarschijnlijk e de mate van waarin de verhout Britse en Ameriks tie is geraakt. Me eens over belang als. de te volgen over Rusland en van het Koreaans ook de ontwikkel Europa wordt all- dezelfde graad v; gewaardeerd. Een i d.w.z. zonder gebr van de normale dii nalen tussen C-hurc hower wordt stee juist aangenomen, lieden voelen er n voor op deze wiize verschillen te ove: openlijk te kennen oneens zii het in i zou Eisenhower wanneer de Russer nodiging voor de De president werd voldongen feit gesti tie die Churchill schapen. Want ond kenningen ontke diplomatie ziin vai den van de beker wat men ontkend de Engelse min duidelijk in ziin gr gegeven een voorsl van een spoedige Er is nog een anc aan het daglicht is fluistert in Britse Frankrijk buiten dient te worden g> wijl de Amerikant conferentie wensen Is dit een uiting i politiek die sterk aan de voor-oorlog gen? De befaamde lans? De Engelsen op uit geweest om Duitsland tegenover spelen. Moet Frank: achtergrond worde: Het heeft er veel in het Westerse k schillen tussen Washington dergel: gen hebben aang sommige feiten do stellen, dan ziet h- uit. (Ad verten Roei ze uit met worl Neem Kruschen Salt: De zes minerale zou schen bevat, wekke ren en ingewande nieuwe energie. Het weer gezuiverd èn, den en zo is er d; zaak meer voor strai ten, steken en pijn. Koop vandaag Krus apotheker of drogi morgenochtend die h en 't gestolen 's-GRAVENHAGl Gistermorgen oms elf heeft een Haa metrist bij de poli gedaan van diefst gouden polshorlog gens hem op 18 Me zou zijn van het s in zijn kamer. Vai stal zei hij een vrouw te verdenki hij die dag consu leend. Na de vermissii uurwerk had hij, z de politie mee, „gepsychometreerd' plaats waar het 1 gelegen, zo verklaa der, had hij een s gen. Hij nam toer de onbekende vroi loge wegnam. Op van de rechercheur en adres van de v opgeven, moest h woord schuldig 1 rechercheur twijfei dat het horloge g zijn en adviseerde metrist zijn woning dig te onder-zoeken woordje echter aigd, dat zulks ov< f1} hij loofde een f 100.uit als i slaagde het horlo woning terug te vi Voor de rechei onderzoek in de v instellen, werd de frist opgebeld door zuj deelde manlief het horloge in de gevonden

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2