Nederlandse regering bezit gedetailleerde gegevens W eense perfectie van Engelse degelijkheid Katholieke vakbeweging tegen opzegging Penalty - ver in tweede helft besliste prachtige wedstrijd Mgr Post huisprelaat ti vliegtuig ngelukt N.O.P. nering, ook Schoorl Buitenlandse notities Rapid-Middlesbrough 2-1 Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. De helderziende De infiltraties op Nieuw-Guinea Goed bewapende en kennelijk getrainde militairen99 Een kiespijn-aanval De moord op de Gooise hei Bedreiging van bollenexport De Benelux-accoorden TSaar wij vernemen Een woord te elfder ure Vrijdag 22 Mei 1953 Pagina 3 ricachting door het K.N. Bilt, eeldig van tot Zaterdaa- VARM nog hier en daar n- of onweers gen overwegend ïvarm weer. Aan- eranderlijke wind, e tot matige wind en zuid. omgekomen ensdaa bii het be- koolzaad een vlieg- Noord-Oost-Polder dasmiddag vond een ageluk plaats maar et dodeliike afloop, lig van het type lub stortte om- uur nabii Ens neer, plaats waar het an- daass te voren was De piloot had dit- aeen kans aezien e verlaten en vond naam kon noa niet eaeven. E AANRIJDING SD. Op het kruis- nesserweeKamper- iersonenauto van de uit Zwartsluis in men met een bestel- J.. bakker te Mark eer Fortuin was op .in echtaenote en een ide werden beiden ad. ,k werd vermoedeluk doordat de bestuur- jestelauto aeen voor de. Onze gemeente rheugen in het feit, morgen vijf melk- trekken van de ene meente tot de andere r en der verspreide ledienen. Dat zij wel verlangende blikken ar naburige gemeen- melksanering wordt begrijpelijk. Bii een anering wordt de ge- es in vijf wijken ver- naar gelang de om- ere slijter. Dit heeft 1, dat de melk vlug der de vrouw wordt en de kans op zuur aardoor vermindert, ters betekent dit een sbesprang en minder het materiaal, met de melkslijters e directeur van de elfabriek „De Goede de heer Akkerman bel aangebonden en kwestie een vergade- en in De Rode Leeuw waar behalve de het College van B. enwoordig was, als- sturen van de Kath. veging en van de Plattelandsvrouwen, en aanwezig de heren t Alkmaar en Beem- iloo, als deskundigen, en aantal jaren de n gesaneerde melkle- ien meegemaakt. Het gezellige bespreking, irlijk ook de nadelen og werden gezien. De ion „weg" van zijn of melkboer en de ander rel leuk dat eens een verschijnen. Niettemin iop 'uitgesproken, dat ens een jaar zou gaan voor men een de- luit neemt, hetgeen dedeling van de heer ook de bedoeling zou esultaat van deze be- al wel hierop neer- de huisvrouwen van inenkort een medede- ontvangen, wie voor- leed met haar zullen aanzien van de leve neik en zuivelproduc- rkoop vanuit de win- inzelfsprekend gewoon rantwoordelij k IARSPEL. Ja. dat n als men op Woens- L a.s. bii de gemeente- zing ziin stemplicht 1de. Het is van het e belang dat iedere kiezer of kiezeres ziin m uitbrengt op de lijst ïeke Volkspartij. Voor te Harenkarspel is dat temt dus no. 1 van i stemt u goed. Maakt hokje rood voor de man, G. M. F. besluiten seizoen welverzorgde feestavond ,OOT De Kajotters ensdagavond een voor- ïizoen besloten met een de feestavond, die elk leeft gebracht Uit het en welverdiende ap ian het einde van deze ik, bleek hoezeer ue het gebodene op prijs ,teld. Iharmonicaband van de ipende het .programma, de Lange uit Alkmaar olgens over de toekom- istrie, zoals die zeer lijk over enkele jaren lom Akersloot zal zijn lering van het vrolijke :ruc van Jim" mag niet zichten geslaagd heten, niettemin in staat, de i te vermaken. De onicaband weerde zich n de verloting aan het e avond was eveneens igde aangelegenheid. nelisten dankten re gis- landorp en grimeur Kt- mor hun belangeloze rna bleef men nog ge- gezellig bijeen. Geheimzinnige ivaas De berichten over een bijeen komst van de leiders der Westerse grote mogendhe den en de Sovjet-Unie lopen uiteen van positieve beweringen over tijd en plaats van een der gelijke conferentie tot de meest stellige officiële ontkenningen van de Britse regering. Het één en ander maakt daarom een ta melijk verwarde indruk. Het heeft weinig nut om er zich in te verdiepen wat nu eigenlijk op waarheid berust en wat naar het rijk der fabelen verwezen dient te worden. Er blijven im mers genoeg concrete aanwijzin gen over waaruit met een grote mate van waarschijnlijkheid valt af te leiden, dat de staatslieden van beide Engels sprekende vol keren zich met de gedachte van een eventuele samenspraak der topfiguren op het wereldtoneel bezig houden. Churchill maakte in het Lagerhuis van -zijn hart geen moordkuil, toen hij onom wonden verklaarde niets liever te zien. dan dat president Eisen hower een bezoek zou brengen aan de Britse hoofdstad. Een of andere beleefdheidsvisite zal de premier niet bedoeld hebben. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken in Washington sprak als zijn over tuiging uit. dat de V.S. een Rus sische uitnodiging tot een ge sprek. niet van de hand zullen wijzen, mits zekere concessies in acht worden genomen. Hoe men de zaken ook keert of wendt, er is iets aan de hand. Het geheimzinnig waas. dat over dit alles hangt is waarschijnlijk een gevolg van de mate van gespannenheid waarin de verhouding tussen de Britse en Amerikaanse diploma tie is geraakt. Men is het niet eens over belangrijke kwesties als. de te volgen tactiek tegen over Rusland en de oplossing van het Koreaans conflict. Maar ook de ontwikkeling in West- Europa wordt allesbehalve met dezelfde graad van voldoening gewaardeerd. Een geheim contact d.w.z. zonder gebruik te maken van de normale diplomatieke ka nalen tussen Churchill en Eisen hower wordt steeds meer als juist aangenomen. Beide staats lieden voelen er misschien meer voor op deze wijze de bestaande verschillen te overbruggen, dan openlijk te kennen te geven, hoe oneens zij het in feite zijn. Wat zou Eisenhower moeten doen, wanneer de Russen met een uit nodiging voor de dag komen? De president werd dan voor een voldongen feit gesteld. Een situa tie die Churchill dan had ge schapen. Want ondanks alle ont kenningen ontkenningen in de diplomatie ziin vaak de voorbo den van de bekendmaking van wat men ontkend heeft heeft de Engelse minister-president duidelijk in zijn grote rede blijk gegeven een voorstander te ziin van een spoedige bijeenkomst. Er is nog een andere zaak. die aan het daglicht is getreden. Men fluistert in Britse kringen, dat Frankrijk buiten een overleg dient te worden gehouden. Ter wijl de Amerikanen juist geen conferentie wensen zonder Parijs. Is dit een uiting van de Britse politiek die sterk doet denken aan de voor-oorlogse verhoudin gen? De befaamde evenwichtsba- lans? De Engelsen ziin er steeds op uit geweest om Frankrijk en Duitsland tegenover elkaar uit te spelen. Moet Frankrijk nu op de achtergrond worden gedrongen? Het heeft er veel van. Wanneer in het Westerse kamp de ver schillen tussen Londen en Washington dergelijke afmetin gen hebben aangenomen, als sommige feiten doen veronder stellen. dan ziet het er somber uit. A (Advertentie) (Advertentie) Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kru schen bevat, wekken lever, nie ren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn, zuiver gehou den en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. en t gestolen horloge 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Gistermorgen omstreeks half elf heeft een Haagse psycho- metrist bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een gouden polshorloge, dat vol gens hem op 18 Mei ontvreemd zou zijn van het schrijfbureau in zijn kamer. Van deze dief stal zei hij een onbekende vrouw te verdenken, aan wie hij die dag consult had ver leend. Na de vermissing van het uurwerk had hij, zo deelde hij de politie mee, zijn kamer „gepsychometreerd". Op de plaats waar het horloge had gelegen, zo verklaarde hij ver der, had hij een schok gekre gen. Hij nam toen waar, dat de onbekende vrouw het hor loge wegnam. Op de vraag van de rechercheur of hij naam en adres van de vrouw wilde opgeven, moest hij het ant woord schuldig blijven. De rechercheur twijfelde er aan, dat het horloge gestolen zou zijn en adviseerde de psycho- metrist zijn woning eens gron dig te onderzoeken. Deze ant woordde echter verontwaar digd, dat zulks overbodig was en hij loofde een bedrag van f 100.uit als men er in slaagde het horloge in zijn woning terug te vinden. Voor de rechercheur een onderzoek in de woning ging instellen, werd de psychome- brist opgebeld door zijn vrouw. Zij deelde manlief mede, dat het horloge in de keuken was gevonden. (Van onze sportredacteur) OLYMPISCH STADION. Don derdagavond Er was geen vlekkelozer combinatie denkbaar dan die waaruit de Oostenrijkse profclub Rapid de leiding nam tegen Middlesbrough in de wed strijd ten bate van het adoptie fonds van de K.N.V.B. Hanappi had de bal op de millimeter nauwkeurig afgegeven aan rechtsbuiten Körner, deze legde even afgemeten het leder voor de voeten van Probst, die mid den tussen twee volkomen uit positie gespeelde Engelsen de bal laag langs Ugolini in het net plaatste. Een totaal uitverkocht Stadion, de tribunes op de wielerbaan wa ren ook bezet, begroette dit eer ste staaltje van perfect voetbal met dankbaarheid. Het wist. dat deze twee ploe gen eindelijk in Nederland eens zouden laten zien wat voetbal was en hoe dat gespeeld moet worden. Met het verstrijken van de eerste soeelhelft geraakten de zestigduizend steeds meer onder de betovering. Terwijl Rapid met een welhaast fabelachtige tech niek en volkomen gaaf passen- spel meerdere malen de Engelse defensie volkomen overspeelde, probeerde Middle brough met koel verstand de franje van dit Oostenrijkse menu te benutten om zelf ook tot de aanval te ko men. De franje. Inderdaad, want hoewel de uitgekookte passes phenomenaal zuiver waren en in tegenstelling met Wacker van enkele maanden terug, veel meer gericht op de rechtstreekse aan val. konden de nuchtere Engel sen. zij het met moeite, baas blij ven in hun strafschopgebied. Omdat de witgehemde Britse profs zich wel in de luren lieten leggen in het middenveld en hun tegenstanders zelfs toestonden hun passenspel door te voeren tot het strafschopgebied, maar daar met een onverbiddelliik „halt" elke aanval smoorden. Slechts eenmaal na die fan tastische goal sneed een originele through pass (oh Nederland, waar is die gebleven op onze velden?) scherp als een mes van Riegler naar Drenst, die in de vlucht de bal langs de uitlopen de Ugolini. doch ook rakelings langs de paal joeg. En de aanvallen van Rapid bleven maar aangolven. Steeds weer pikte aanvallende spil Gies- ser met verbluffend gemak de ballen op het middenveld voor de voeten van de Engelsen van daan. die als enige waarschuwing aan het adres van de Oostenrijk se verdediging. tot nu toe Spuhler een opgelegde kans had den laten missen na een sublie me voorzet van invaller Robin son. Want Delapenha mocht over het veld dartelen wat hii wilde, ziin passes konden de overige spelers niet bereiken. 1—1 En toen ineens, na een serie Rapid-aanvallen, fraai van opzet, doch falend in afwerking, was daar „Boem" de gelijkmaker. Met de degelijkheid, die het En gelse spel altijd siert, had Mul- holland de bal naar Fitzsimons toegeprikt. Zijn ineens gelanceer de pass diep in de Oostenrijkse verdediging vond Delapenha op zijn plaats en Zeman was kans loos geslagen (I1). Dat was in de 43e minuut van de eerste helft van deze wed strijd voor fijnproevers. Na de pauze Er scheen geen verandering te komen in het spelbeeld van deze wedstrijd, waarin de uitslag voor het publiek niet. maar voor de clubs wel belangrijk scheen. Met een verschrikkelijk enthousiasme begon Rapid opnieuw het Engel se doel te belegeren. En warem pel, er kwamen kansen. Eerst kon Ugolini ziin handen warmen aan een kogel van Dienst en daarna trapte Probst in de grond, juist toen hij vrij was gekomen De afgemeten pass van Riegler naar de volkomen vrijstaande Körner. onderschepteDela penha op 't nippertje. Rieglez zou even later zelfs 'n vrije bal in de handen van de Engelse doelwachter lepelen. Dat was dus alles Rapid, wat de klok sloeg in dat eerste kwartier. De Oostenrijkers zouden de lei ding hernemen na 30 minuten spelen. Er was een penalty voor nodig, om ze zover te laten ko men. Bilcliff sloeg een schot van Dienst van de doellijn af en Kórner faalde niet (21). Toen kwamen de Engelsen, die fel reageerden op dit doelpunt. In dezelfde minuut sloeg Hanappi de bal ook voor de voeten van een Middlesbrough-speler van daan. Maar verstandig genoeg, juist buiten het „beruchte ge bied". De vrije schop werd wel hard en zuiver door Bell inge schoten. doch stuitte af op Hap- pel. Fel hamerden de withemden door. Rapid-verdediging werd ijlings versterkt en er was geen doorkomen aan. Integendeel, des te meer de wedstrijd naar het einde liep. des te menigvuldiger werden de aanvallen van de We ners. die een „eindeliike" zege op een Engelse club ruikend, vochten voor het behoud van hun voorsprong. Het lukte tot groot enthousias me van de toeschouwers, die eer lijk gezegd meer in de ban wa ren geraakt van het afgemeten tik-tak spel der groenhemden dan ze bekoord waren door de nuchtere Engelse tactiek: „Laat maar komen en zelf proberen met uitvallen te doelpunten" Maar één ding hadden beide nloegen gemeen: ze speelden voetbal, zoals het hier te lande maar zelden wordt gezien en dat vormde dan ook de grondslag voor de hartelijke beloning van de toeschouwers, die zich uitte in een langdurig applaus na afloop. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei (ANP). Naar aanleiding van de uit Indonesië ontvangen berichten, waarin wordt gezegd, dat de publi caties over de poging tot infiltratie in Nieuw-Guinea niet logisch zijn en van iedere grond van waarheid zijn ontbloot, hebben wij ons voor nadere bijzonderheden gewend tot het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder van dit de partement wees er allereerst op, dat het vreemd aandoet, dat een zodanige pertinente ontkenning in Djakarta wordt gegeven alvo rens een onderzoek terzake is ingesteld De woordvoerder ver klaarde voorts, dat gedetailleerde gegevens betreffende de herkomst van de geïnfiltreerde Indonesi sche militairen bekend zijn. Uit de verhoren van de gevan genen alsmede uit de in beslag genomen bescheiden is namelijk komen vast te staan, tot welk territorium, regiment, bataljon, detachement en compagnie de infiltranten behoren. De woordvoerder wees er voorts op, dat uit de aard van het optreden van deze groep (de goed bewapende militairen wier pen onmiddellijk na de landing een stelling op, die zij betrokken), I blijkt, dat men hier niet te maken had met een bende, die slechts op roof uit was. In Djakarta De Nederlandse Hoge Commis saris van Nederland in Indonesië, Graaf van Bylandt, heeft Donder dagochtend de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mukarto. bezocht, bij welke ge legenheid hij onder meer een nadere toelichting heeft gegeven op het protest, dat de Neder landse regering naar aanleiding van de infiltratie in Nieuw-Gui nea heeft ingediend, aldus ver neemt P I.-Aneta van de zijde van het Nederlandse Hoge Com missariaat. Minister Mukarto ver zocht de Hoge Commissaris om ten behoeve van het door de Indonesische regering dienaan gaande in te stellen onderzoek ook verder op de hoogte te wor den gébracht van de bijzonder heden en gegevens omtrent deze kwestie. ITLIAANS ZEILSCHIP NAAR ENGELAND LIVORNO, 21 Mei (A.P.). Een volledig uitgerust zeilschip de 4000 ton metende bark „Ame rigo Vespucci" die dient als op leidingsschip voor de Italiaanse kadetten, is vandaag uit Livorno naar Engeland vertrokken. Het schip zal Italië vertegen woordigen tijdens de vlootschouw die ter ere van de kroning van Koningin Elisabeth te Spithead zal plaats vinden. Over twintig dagen zal het schip in Engeland aankomen. (Advertentie) kan Uw plannen in duigen gooien. 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Het Arnhemse gerechtshof heeft gisterochtend de 33-jarige Bus- sumse los werkman M. C. P. en de 44-jarige Bussummer H. P. veroordeeld tot respectievelijk 12 jaar en 18 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Beiden waren, zoals bekend, er van beschuldigd, dat zij op 17 Juni 1947 de 58-jarige boswachter A. van der Schagt te Hilversum van het leven hadden beroofd. Boven dien hadden zij zich schuldig ge maakt aan inbraak in een villa te Laren in het Gooi in October 1946 Veertien dagen geleden toen het Arnhemse Hof de zaak be handelde, vroeg de procureur- generaal mr. N. S. Hoekstra be- vestigin' -an het arrest van het Arnher Hof, n.l. 20 jaar ge- vanger f voor elk. De Hoge Raad ha rit arrest vernietigd, en de zaak verwezen naar het Arn hemse gerechtshof. Pauselijke delegatie bij Kroningsfeesten in Engeland VATICAANSTAD, 21 Mei (K.N. P.) De „Osservatore Romano" meldt, dat Paus Pius XII de Apostolisch Nuntius in België, Mgr. Fernando Cento, heeft aan- j gewezen als Zijn buitengewoon afgevaardigde bij de kroning van Koningin Elisabeth II van Enge land. Mgr. Cento zal vergezeld zijn van Don Francisco Markies Theodoli, officier van de Pause lijke Edelgarde. De pauselijke de legatie zal aan de civiele, niet aan de kerkelijke viering deelne men. NAAR DE U.S.A. WASHINGTON, 21 Mei. De afgevaardigde Thor C. Tollefson (rep. Washington) heeft vandaag de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden ver zocht het bij het opstellen van de wet op de wederzijdse han delsbepalingen op te nemen voor contingentering van de invoer van bloembollen uit het buiten land. Tollefson, die verklaarde, dat zijn district alleen al meer King Alfred-narcissen kweekt dan ge heel Nederland, waar zij oor spronkelijk vandaan komen, hield vol dat de kwekers in de staten Oregon en Washington „bedreigd worden met ruïnering en ban kroet" tengevolge van de invoer „op de Amerikaanse markt tegen prijzen die lager liggen dan de productiekosten in Amerika". Naar wij vernemen is mgr. prof. dr. R. R. Post, hoogleraar aan de universiteit te Nijmegen, benoemd tot huisprelaat van Z.H. Paus Pius XII. Mgr. Post was reeds geheim kamerheer van Z.H. de Paus. Prof. Post moge in de gehele Nederlandse gemeenschap als ge leerde geen onbekende zijn hij is een historicus van nationaal formaat voor velen onder onze lezers in de noordelijke gewesten is hij een bekende, zo niet een goede vriend. Geboortig in Kloos terburen, trekt het hart van Mgr Post nog steeds naar zijn geboor testreek. Zijn grote sympathie voor al wat leeft en streeft onder de noordelijke katholieken heeft zijn aandacht. Meerdere malen trad hij als de stuwer op van veel waaronder de noordelijke katholieke gemeenschap de schou ders zet. Men kent hem als de man met een warm kloppend priesterhart, met zijn grote een voud, die steeds dezelfde is ge bleven al naar gelang hij op hogere posten werd geroepen. Zijn grote liefde gaat uit naar de Universiteit van Nijmegen, waarvoor hij veel, heel veel heeft gedaan en nog dagelijks doet. H. M. de Koningin heeft tijdens haar bezoek aan Denemarken ook een bezoek gebracht aan de Universiteit van Kopenhagen, waar H. M. een rede hield voor de studenten. De Koningin tijdens haar toespraak. (Telefoto) BRUSSEL, 21 Mei. A.N.P. Aan het einde van de gisteren te Brussel gehouden bijeenkomst van de Katholieke Vakbonden van de Beneluxlanden is een communi qué uitgegeven, waagin o.a. ver klaard wordt, dat de moeilijkhe den, die zich de laatste tijd in Beneluxverband voordoen, slechts ten dele een gevolg zijn van de ongelijke concurrentievoorwaar den in Nederland en België. Deze moeilijkheden vloeien eveneens voort uit de door der de landen gevoerde politiek, als mede uit structuele problemen, welke samenhangen met de werk loosheid. Uit deze overwegingen, aldus het communiqué, moet men de conclusie trekken, dat de op zegging der reed$ gesloten Bene- luxaccoorden ten sterkste is af te raden. De huidige moeilijkhe den wijzen integendeel uit, dat het tot stand komen van de vol ledige economische unie het geen met zich brengt de oprich ting van de Benelux-organen niet langer mag worden uitge steld. Om tijdelijke moeilijkheden, welke zich in elk der landen met betrekking tot bepaalde bedrijfs- factoren kunnen voordoen, op te lossen, is het evenwel nodig in het definitieve verdrag van de economische unie bepalingen op te nemen, die een geleidelijke Handelmaatschappij veroordeeld Het Haagse economische ge rechtshof heeft de Rotterdamse Handelmaatschappij N.V. Spin- cic", wegens ontduiking met ci- garettenaccijns, veroordeeld tot 15000 gld boete. Kinderverlamming op Groenland GODTHAAB, 21 Mei (A.P.). In Egedesminde op de Westkust van Groenland is opnieuw kinder verlamming uitgebroken. Tot nu toe heeft de ziekte reeds vier slachtoffers geëist, aldus is van daag bekend gemaakt. aanpassing van deze sectoren aan de Beneluxmarkt, mogelijk moe ten maken. Ook een vrijere loon vorming in Nederland moet krachtig worden nagestreefd. Aan het hoofd van de Belgisch af vaardiging stond de voorzitter van het Belgische Algemeen Chr. Vakverbond, terwijl de Neder landse afvaardiging werd geleid door de voorzitter van de K. A. B., de heer Middelhuis. Ronde van Italië WIM VAN EST WINT TWEE PLAATSEN Aan de finish van de negende etappe van de Ronde van Italië, die leidde van Pisa naar Modena (189 km) kwamen als eersten ne gen Italianen binnen en daarna een groep van 25 renners, waar in Wagtmans, die 23e, en Van Est. die 24e werd. allen 45 sec. achter de eerstkomende, Magni. Wagtmans, die zich steeds bij de leiders had bevonden, kreeg her haaldelijk met pech te kampen, waardoor hij achter raakte. Wim van Est is in het algemeen klassement twee plaatsen omhoog geschoven. Bobet had n.l. last van steenpuisten en ook met Corrieri wilde het niet vlotten. Roks kwam als 4Öe binnen, Dekkers als 76e, Van Breenen als 84e, Suykerbuyck als nr. 103 en Pe ters als nr. 104. Dekkers kwam op de vijfde plaats door op de pasovergang van de Abetone en staat nu in het speciale berg- klassement als nr. 11. Het algemeen klassemt ziet er als volgt uit: 1. Koblet (Zwits.) 52.02.34; 2. De Santi (It.) 52.03.00; 3. For- nara (It.) 52.03.10; 4. Coppi (It.) 52.03.55; 5. Wim van Est (Ned.) 52.06.11; 6. Bartali (It.) 52.06.17; 7 Elio Brasola (It.) 52.07.01; 8. Corrieri (It.) 52.07.54; 9. Mar tini (It.) 52.09.07; 10. Magni (It.) 52.09.49; 45. Roks (Ned.) 52.24.03; 66. Dekkers (Ned.) 52.37.07; 71. Wagtmans (Ned.) 52.38.56; 92. Van Breenen (Ned.) 53.02.25; 97. Suykerbuyck (Ned.) 53.05.19); 98. Peters (Ned.) 53.05.47. heerste op de rijksweg Den Bosch Nijmegen onder Rosmalen de laatste dagen een ware rupsen- plaag. Talloze rupsen maakten de bomen gedeeltelijk bladerloos, vielen uit de bomen en kropen i over de weg. De Rijkswaterstaat is begonnen door middel van be- j spuiting een einde te maken aan deze voor het verkeer onhoudbare toestand verwacht Rotterdam binnenkort zijn 700.000ste inwoner. Indien dit een geboorte betreft zal burge meester van Walsum ten geboorte huize een spaarbankboekje over handigen met een eerste inleg van f 700.onder bepaling, dat de uitbetaling eerst mag geschieden op 21-jarige leeftijd.... werd tegen een 28-jarige Rotter damse verzekeringsagent, die brand had gesticht in eigen wo ning om de premie machtig te worden, anderhalf jaar gevange nisstraf geëist. Voor medeplich tigheid aan twee inbraken hoorde dezelfde verdachte bovendien nog een jaar tegen zich eisen. brachten twee Nieuw-Zeelandse ministers, n.l. de heren Sullivan en Corbett, Woensdag een bezoek aan Noord-Beveland en Kruinin- gen. De heer Sullivan deelde me de, dat de gift van ruim een mil- lioen, die Nieuw-Zeeland heeft geschonken voor de slachtoffers van de watersnood, speciaal be stemd is voor de provincie Zee land. W ereld-Esperantocongres in Haarlem Het hoofdbestuur van de We- reld-Esperantistenbond heeft be sloten zijn jaarlijks congres in 1954 in Haarlem te houden. Es perantisten uit alle delen der wereld komen dan in de Spaar - nestad bijeen. De juiste datum zal nog nader worden vastgesteld. De Nederlandse Esperantistenver eniging „La estonto estas nia" zal op de beide Pinksterdagen ge zamenlijk met de Belgische es perantisten in Antwerpen con gresseren en daar het werkcomité voor het wereldcongres samen stellen. Men verwacht, dat het congres van 1954 in Nederland een record-aantal esperantisten bijeen zal brengen. Ronte de France VAN 'T HOF WON EERSTE DEEL VAN 8e ETAPPE LE PUY. 21 Mei Onze land genoot van 't Hof heeft het eerste gedeelte van de 8e etanne van de route de France, van Thiëërs naar Le Puy over 128 km. gewonnen. Van Roon werd 22e en de Groot 24e. Het tweede gedeelte van de achtste etanne van de route de France van Le Puy naar Mende over een afstand van 92 km. werd gewonnen door de Frans man Brun. Onze landgenoten Leo Stevens van Roon en van 't Hof werden met andere renners Ex Aequo achtste in dezelfde tijd als Ci- gano. De Belg Huyghe kwam in het bezit van de leiderstrui. (Vervolg van pagina 1 Ons betoog willen wij besluiten met het weergeven van onze me ning t.a.v. hetgeen o.i. (naast de behartiging der zedelijke (in enge zin) belangen) de K.V.P.-fractie zich, voor de komende vijf jaar, als „Leitmotiv" moet stellen, en trachten hiermede o.a. nog eens aannemelijk te maken waarom de K.V.P.-fractie representatief moet zijn t.a.v. het beginsel (zie tweede stelling). Kort en bondig willen wij dit weergeven met de woorden: Respect voor het individu". In dit „Leitmotiv" kan men a.h.w. twee toonaarden onderscheiden: a. respect voor het individu in materieel opzicht. Dit houdt in dat men zich terdege moet bezinnen over het wezen en de noodzaak van het eigendomsbegrip. De po gingen om de uitingen van dit natuurrechtelijke begrip openlijk of via omwegen te negeren en te ondermijnen moeten met alle kracht, wij zouden haast willen zeggen, met heilige ijver, bestre den worden. Dit raakt niet alleen de momenteel met aardse goederen gezegenden, doch ook hen die daartoe de potentie bezitten. Het terrein dat door dit eigendoms begrip bestreken wordt is groter dan men soms denkt (woning bouw, onteigening, abnormale be lastingdruk (successie bij over gang van middenstandszaken op echtgenoten en bloedverwanten) etc.; i b. respect voor het individu in geestelijk opzicht: Hierbij praeva- leert het zelfbeschikkingsrecht Dit zelfbeschikkingsrecht moet behouden blijven en zich ten volle kunnen uiten. Talloos zijn de pun ten die hier onder vallen: wij noemen hier slechts de vormings- en werkingsmogelijkheid van in stellingen op sociaal, cultureel en charitatief gebied en in het kader van de volksgezondheid (Kruis verenigingen etc.). Wij weten dat wij met dit ex posé verre van volledig geweest zijn. Het is ons echter te doen om het naar voren brengen van de grote lijn die men als katho liek verplicht is te volgen bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Wanneer wij door ons toedoen hierin iets hebben kunnen bij dragen, dan is er winst gemaakt Hoe groot die winst zal zijn voor de lijst van de K.V.P., dat hangt van u af lezers. Zwolle. Dïs. P. H. M. Cremers.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3