Het was een hele karwei maar de troep is onderweg RADIO Pinksteren Saffier i 1 Door P. C. WREN Radio en televisie modern apostolaat In 46 gemeenten zal niet worden gestemd Wie ivil de kroning zien Financiën en Economie de blauwe Uitwisseling der 380 Tafeltennis-invasie in Saarland is begonnen programma - Scheepsberichten WEK DE GAL IN UW LEVER OP a raison van 150 gulden? Congres van U.N.D.A. bij 25-jarig bestaan Benrsoverzicht Vrijdag 22 Mei 1953 Pagina 5 Van onze sportredacteur) Georges Oudt heeft het druk gehad. Afgrijselijk druk zelfs in deze laatste maanden. Voortdurend ratelde de telefoon en de posterijen hadden bij ivijze van spreken icel extra diensten kunnen inleggen om al de brieven en telegrammen, bestemd voor Prinsenlaan IA, Heemstede, te dezer plaatse te bezorgen. Tien collega's, ingeschakeld op het drukste moment, overal in Nederland, kregen hun deel van deze papierchaos te veriverken. En dat allemaal om die taf eltennistrip naar Saarland Het was eigenlijk al drie jaar geleden begonnen. Toen de tafel tennisvereniging Heemstede met dertig man op stap ging naar Namen. Daar wat ronddoolde, ook nog wat aan de geliefde sport deed en met de heilige overtuiging naar huis ging het een volgend jaar nog eens dunnetjes over te doen. Zo verzeilde twaalf maan den terug een dertigtal van deze enthousiasten in Oberbexbach, ergens in de buurt van Saar- brücken en de ontvangst aldaar overtrof alle verwachtingen. „Dat moest nou eens in het groot kunnen", had Georges Oudt zich laten ontvallen tegen de voorzitter van de Saarlandse T.T.B., de heer Voltmer. „Al ko men jullie met driehonderd spe lers', had deze er prompt bovenop geantwoord. En daarmee was de massale uit wisseling, die vandaag een aan vang heeft genomen, in principe een feit geworden. Georges Oudt keerde terug naar Nederland, ontvouwde zijn plan nen aan andere tafeltennisautori- teiten, die zoveel enthousiasme toonden, dat met de kerende post een brief naar Saarbrücken ging met de boodschap „Plan oké, we komen met 300 man". Het zouden er 380 worden. Maar dat wist Georges Oudt toen nog niet. Hij wist ook niet veel van de enorme arbeid, die aan de voorbereiding van een dergelijke onderneming vastzat. Want in den beginne ging het allemaal erg rustig. Men stuurde circulaires in zee naar de diverse afdelingen en van heinde en verre kwamen optimistische antwoor den. Uit Enschede waar Mevr. Krom-Perton (en wie kent haar niet in de tafeltenniswereld) na tuurlijk haar „ja-woord" gaf, uit den Haag, met de heer Harkx aan het hoofd van een veertigtal, uit Noordholland, dat onder lei ding van Jaap van Eyden voor een bus vol zorgde. Amsterdam zou de hoofdstad des lands niet zijn, als het niet met de grootste groep zou komen. Honderd man, meneer, de hoofdstedelijke eer was gered. En een kleine veertig Brabanders, al vrolijk en vol jolijt over de trip, die komen ging, ZATERDAG 23 MEI 1953 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgenge bed en lit. kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gramofoon; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo foon; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Lunchcon cert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gramofoon; 14.20 Engelse les; 14.40 Dameskoor; 15.00 Kroniek v. letteren en kunsten; 15.35 Fan fare-orkest; 15.55 Gramofoon; 16.00 Zang en orgel; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amus. muziek; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Amus.muziek; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramoofon; 19.20 Van het Binnenhof; 19.30 Gramofoon; 20.25 De gewone man 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gramo foon; 21.00 Gevr. programma; 21.50 Act.; 22.00 Amus.muziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Philharm orkest 23.5524.00 Gramofoon. HILVERSUM II, 298 m: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Gym; 7.30 Gra mofoon; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoon: 10.00 Tij- dehlk uitgeschakeld, causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gramofoon; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingcn; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws en comm.; 13.20 ~.am> muziek; 13.50 Gramofoon; 1400 Weekjournaal; 14.30 Ha- wauan-ensemble: 14.45 Filmpro- ?™a; 15.05 Limburgs progr.; ïï'22 ..Van de wieg tot het graf"; 15.45 Gramofoon; 16.15 Sport- braafie; 16.30 Kamerorkest en soliste; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-Varia; 18.20 Accordeonorkest; 18.40 Regerings- tutzending; 19.00 Artistieke staal hart: 19.30 Passepartout, cause rie; 19.40 Het Oude Testament in oeze tijd, causerie; 19.55 Deze wiens v-causerie: 20 00 Nieuws; 0 Gevar. programma; 22.00 cdmm.; 22.15 Weense muziek ü'Vl Sjnder de pannen, hoorspel; -'3.00 Nieuws; 2315—24.00 Verz.- brogramma. meldden zich spontaan, na eerste oproep van Piet Schoots uit Eind hoven. De papierstapel groeide, de post bestellingen werden groter, de eerst geldzendingen kwamen bin nen. Georges Oudt kreeg plotse ling visioenen van stapels corres pondentie, grenspaparassen en uitnodigingen, waar hij onder be graven werd. Tien man, in elk deel van Nederland één, werden ingeschakeld. Zij ontlastten de veelgeplaagde, die ondanks alles, toch machtig veel lol in dit avon tuur ging krijgen. Het werd tijd voor aanvragen van visa, voor de regeling van de huisvesting, voor de organisatie van de tournooien. En uit Saar land regende het vriendelijke brieven, smeekbeden zelfs, om ook wat Hollandse gasten te mo gen herbergen. Reis zorgvuldig voorbereid Doch uit die chaos, uit die krik kemik van zorgen rezen de con touren van de reis reeds omhoog. Vrijdag 22 Mei naar Ringen. Daar des avonds wedstrijd tegen „die Westdeutsche meister". Wim Stoop, Cor du Buy en Bertus van der Spek zullen de eer van ons land hooghouden. Alle anderen, moegereisd, zullen toekijken. Tankvaart. Armilla 20 v. Plaju; Cistula p. 21 Str. Sunda; Gadila 21 te Tj. Priok; Macuba 20 te Miri; Marisa 20 v. Singapore; Murena 21 te Miri; Papendrecht verw. 22 te Le Havre; Scherpendrecht 24 verw. Santos v. Curacao; Slie- drecht en Wieldrecht verw. 1/6 te Mena al Ahmadi; Woensdrecht 27 verw. te Spezia v. Curacao; Thalatta p. 20 Kp Bon; Sirrah p. 21 Aden. Passagiersschepen. Boissevain 21 te Mauritius; Bol naire 22 verw. Madeira; Bosch fontein 20 v. Marseille; Groote Beer 21 v. Le Havre; Jagerfontein 20 te Bremen; Maasdam 20 v. Southampton; Nieuw Amsterdam 20 te R'dam v. Cruise; Oranjestad 280 m. WZW Madeira; Sibajak 20 660 m. W. Galaposeil; Veen- dam 20 300 m. O. New York; Westerdam 20 820 m. O. Kp Race; Willem Ruys 20 te Priok v. R'dam;; Zuiderkruis 21 te R'dam v. Kaapstad. Vrachtvaart. Alphacca 21 te Santos; Annen- kerk 21 verw. Barcelona; Bacchus p. 20 Azoren; Bennekom 20 v. Curacao; Billiton 20 v. Kaapstad; Blitar 21 te Antw.; Cirrus (ewer- schip) 21 v. station Atl. Oceaan te R'dam; Congostroom 23 v. Ta- koradi; Delfland 21 v. Rio Grande; Duivendrecht 21 verw. New Or leans; Eendracht 20 v. R'dam n. Alexandrie; Elmina verm. 25 v. Lagos n. Kotonu; Eos 21 te Cuba; Japara KRL 21 te Pt Said; Ker- tosono 21 te New York; Kota Gede 21 v. Bahrein; Kota Inten 21 te Pt Sudan; Laagkerk 20 te Bambay; Laurenskerk 20 v. Cal cutta; Lawak 20 v. Belawan; Lek haven 21 v. Melbourne; Leuve- kerk 20 te Bombay; Lieve Vrou- wekerk 20 te Hamburg; Linge 20 v. Las Palmas n. Zaandam; Loos- drecht 21 v. Aden; Lutterkerk 20 v. A'dam n. Perz. Golf; Maas en Gordias 20 v. A'dam n. Middell Zee, 21 te R'dam; Madoera 20 rede Cheribon; Maetsuycker 21 verw. Fremantle; Manoeran p. 21 Finisterre; Markelo 20 te West Hartlepool; Marken 18 te Mon treal; Mataram 20 v. Tj. Priok n. R'dam; Meerkerk 20 te Pt Said; Molenkerk p. 20 Wight; Niger- stroom 20 v. A'dam n. W. Afrika, 21 te Antw.; Orestes 21 te A'dam; Prins Maurits 20 te Antw.; Prins Alexander 20 te Quebec; Rijnland 21 verw. Rio de Janeiro; Salatiga 19 v. San Francisco; Salawati 22 verw. Lagos; Saparoea 21 te Freetown; Slamat p. 20 Gibraltar; Stad Alkmaar 20 v. Montreal n. Ned.; Stad Amsterdam 19 v. Wa- bana n. Engeland: Stad Breda 20 n. Threerivers n. Ned.; Stad Maas tricht 21 te A'dam v. Huelva; Tara 20 te Santos; Tarakan 21 te Suez; Teiresias 21 te Djeddah; Tero 21 te Zanzibar; Tiba 21 Fi nisterre ge.: Tiberius p. 20 Trini dad; Titus 21 te R'dam; Trompen berg 20 te Antw.; Winsum 21 Quessant gep.; Zeeland SSM 21 te A'dam v. New Castle. De Vincent van Gogh- tentoonstelling 's-GRAVENHAGE, 21 Mei De Vincent van Gogh-tentoonstel- ling in het Kroller-Mullermuseum (Hoge Veluwe) zal in plaats van op 23 Mei a.s. zoals aanvanke lijk de bedoeling was voor het publiek op 24 Mei geopend worden. Dan naar Saarbrücken, waar een officiële ontvangst plaats vindt. Hoge personages. Natuur lijk de burgemeester en wie weet nog meer van de Saarlandse Bun- desregierung. Dan naar de pleegouders. Er gens rondom de hoofdstad. Hüt- tichweiler wordt bivak voor de Noordhollanders, Saarlouis en Bous zullen de Hagenaars gastvrij ontvangen. Haarlem blijft Ober bexbach getrouw. De feestprogramma's dwarrelen op de tafel van George Oudt, wiens vrouw steeds dieper zuch ten slaakt, maar ondanks alles vlijtig meehelpt. Op tien plaatsen tegelijk zullen op Tweede Pink sterdag de grote tournooien zijn, waar onze tafeltennissers hun krachten kunnen meten met Saar landse vrienden en vriendinnen. Dan zal Johan Quant uit den Haag aantreden in Saarlouis, met op de tafel naast hem misschien wel Kitty Klein of Megje Jacobs. Gerard Kooy uit Hoorn, Theo van de Gulik uit Grootebroek en Ton Niesink uit den Helder zullen de eer van Noordholland hoog hou den tien kilometer verderop mis schien. Gemoedelijke Brabanders, de Bossenaar Anton van der Akker bijv., staan weer op andere plaat sen hun kunde ten toon te sprei den. Dat alles weet alleen Georges Oudt nog. Want al die deelnemers waar dan ook vandaan komend, hebben vanmorgen hun koffers gepakt en hun familie gedag ge zegd in het zalige besef op reis te gaan naar Saarland. Meer niet. De rest zullen ze onderweg te we ten komen. Zo is dan deze grootse tafel- tennisuitwisseling tot stand ge komen. Het is een unicum op welk terrein dan ook. Driehon derd en tachtig man tegelijk over de grens om internationale wedstrijden te spelen en contac ten te leggen tussen Nederland en Saarland. Deze uitwisseling kan goodwill kweken voor ons land. Veel goodwill. Op dit moment, terwijl u uw krant leest, sjassen de bussen over Nederlandse en Duitse we gen Bingen tegemoet. Al die drie honderd en tachtig deelnemers zullen genieten van het natuur schoon, dat de Rijn hen biedt. Maar zij zullen met ons instem men, als wij een eresaluut bren gen aan de grote animator van deze toer, aan Georges Oudt uit Heemstede. Want dat is toch maar een patente kerel om op zo'n idee te komen, nietwaar.... Italiaanse journalist bij Moeder van Kardinaal Mindszenty Een Italiaans journalist uit Bologna heeft buiten medeweten van de Hongaarse regering een bezoek kunnen afleggen bij de moeder van kardinaal Mindszenty In de L'Avvenire d'Italia schrijft deze journalist, dat de moeder van de kardinaal in een klein huisje te Csehimindszent woont. In de kamer, waar de journalist werd ontvangen, hingen enige schilde rijen, waaronder een van de kar dinaal in vol ornaat. De moeder van de kardinaal verklaarde on der meer tegenover de bezoeker: „Toen mijn zoon benoemd werd tot bisschop van Vezsprem schrei de ik. Toen hij later Primaat van Hongarije en kardinaal werd, heb ik opnieuw geschreid. Doch nu hij in de gevangenis is, kan ik niet meer schreien. Er blijft voor mij niets anders over dan te bidden en te lijden. Ik heb nooit gestu deerd, doch door verdriet en bid den heb ik geleerd het mijne bij te dragen tot de bloei van de Kerk in ons land". (Advertentie) TRACTATIE VOOR 'U 1 IN LUXE POZEN VAN 5Q STUKS (Van onze parlementaire redactie) In 46 van de ruim duizend Nederlandse gemeenten zal men op 27 Mei a.s. niet ter stembus gaan om een nieuwe gemeente raad te kiezen. De gemeente raden van deze gemeenten blij ven zonder meer aan of worden, zoals in enkele delen van het rampgebied, op een nader te be palen datum opnieuw gekozen. In Loosdrecht is geen enkel verkiezingsbiljet te vinden. Daar zijn in verband met een grens wijziging het vorige jaar reeds gemeenteraadsverkiezingen ge houden. De raad, die toen geko zen werd. blijft dus zitten. In een zestal andere gemeenten bleek de burgerij zo tevreden te zijn over de gang van zaken in het ver leden, dat bij enkelvoudige can- didaatstelling besloten werd de (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. LONDEN, 21 Mei. Men kan wel zeggen, dat elke ruimte langs de route van de kroningsstoet in Londen op 2 Juni aanstaande is uitgebuit als toeschouwersplaats. Niet alleen ramen en baicons, maar ook daarvoor min of meer ge schikte daken worden de kijk- lustigen aangeboden. Het straatbeeld langs de route heeft een geheel ander aanzien gekregen door de over al opgerichte tribunes. Onder auspiciën van de regering zijn tribunes gebouwd met in totaal plaatsen voor 110.000 perso nen. De prijs voor open plaat sen op deze tribunes is veertig gulden, voor overdekte plaat sen zestig gulden. Alles is vol geboekt en de opbrengst dekt volgens de regering precies de bouwkosten. Daarnaast houden echter particuliere ondernemingen zich bezig met het verhuren van kijkplaatsen en zij berekenen prijzen tussen honderd en vijf honderd gulden per persoon. De grootste particuliere tribune is opgericht op de hoek van Piccadilly en Hydepark, met een capaciteit van 5500 perso nen. Alle plaatsen van deze tribune, van honderd tot drie honderd gulden met inbegrip van lunchpakket en buffet, zijn verkocht, voornamelijk aan buitenlanders. Onder het bouw sel is een bar ingericht. Verder hebben sommige clubs op hun terrein tribunes doen bouwen voor hun leden; bij de prijs voor deze plaatsen zijn ontbijt en lunch inbegre pen. Duizenden zitplaatsen bij ramen van particuliere wonin gen, in kantoorgebouwen en etalages zijn verkocht voor 150 gulden en meer. Over het al gemeen zijn hierbij ontbijt en lunch-met-champagne inbegre pen alsmede gelegenheid tot het volgen van de plechtigheid in Westminster Abbey op een televisietoestel. Aanvankelijk zijn er wel prijzen tot zeven honderd gulden voor dergelijke plaatsen gevraagd, maar het verrijzen van steeds meer tri bunes langs de weg had aan zienlijke waardevermindering tengevolge. Nu zijn er tenslotte plaatsen over en dagelijks worden nog aanbiedingen gedaan per ad vertentie in de bladen. behartiging van de gemeentelijke belangen ook in de komende jaren aan dezelfde gemeenteraad toe te vertrouwen. Gelukkig het dorp, waar zoveel eensgezindheid heerst. In enkele delen van Nrd- Brabant, Zuid-Holland en Zee land, daar namelijk, waar de wa tervloed van 1 Februari zoveel ravage heeft aangericht, zijn de verkiezingen voorlopig uitgesteld. Het betreft hier in totaal 39 ge meenten. In twee van deze ge, troffen gemeenten, Klundert en Hoge en Lage Zwaluwe, zullen de verkiezingen op 8 Juli worden gehouden. De datum van de ge meenteraadsverkiezingen voor de resterende 37 gemeenten is nog niet bekend KEULEN, 21 Mei (K.N.P.) In tegenwoordigheid van de Pau selijk gedelegeerde Mgr Char- rière, bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg, en van een twintigtal afgevaardigden uit de gehele wereld, heeft Prof. Dr B. J. Kors C.P., president van het Internationale Katholieke Radio bureau UNDA, te Keulen de al gemene vergadering van de UN DA geopend met een toespraak, waarin hij de stichting van de UNDA in dezelfde stad juist 25 jaar geleden in herinnering bracht. Het besef, dat de prediking van het Evangelie en de vervulling van de apostolische taak even zeer het moderne middel van de radio nodig heeft, bracht tijdeps de internationale perstentoonstel ling in 1928 te Keulen de initia tiefnemers tot de stichting van een internationaal Katholiek ra diobureau. Abbé Haas uit Freiburg (Zwit serland) gaf een overzicht van de groei van de UNDA sinds de laatste algemene vergadering van 1950 in Madrid. Een filiaal van de UNDA voor Zuid-Amerika werd te Santiago in Chili opge richt, met het doel het Katholie ke radiowerk in geheel Zuid- Amerika te coördineren en te versterken. Het Algemeen Secre tariaat is thans bezig een uit gebreide discotheek aan te leg gen van godsdienstige uitzendin gen. Al degenen, die bij het Ka tholieke radiowerk in de wereld betrokken zijn, zullen in de toe komst uit dit gramofoonplaten- archief kunnen putten voor de samenstelling van hun program ma's en godsdienstige uitzendin gen. De directeur van de sinds an derhalf jaar te Parijs bestaande televisie-afdeling, pater Faymond Pichard O.P., verklaarde, dat dit studiecentrum allereerst bedoelt deskundigen op het gebied van de televisie te vormen en de sa menstelling van televisie-uitzen dingen van godsdienstig karakter te stimuleren. In de Parijse stu dio worden televisiefilms gedraaid. Begonnen wordt met de samen stelling van een cinematheek. Op één centraal punt worden de opnamen van Katholieke tele visieprogramma's verzameld en tegen Katholieke televisie-pro gramma's van andere landen in geruild. Pater Pichard wees er met nadruk op, dat de uitzending van de H. Mis over de televisie als middel van modern apostolaat dringend noodzakelijk is. De H. Vader en vele kardinalen in Frankrijk en de Verenigde Sta ten hebben zich over de eis van deze uitzendingen uitgesproken. Bij een receptie op Zondagavond in Düsseldorf wees de Minister- President van Noordrijn-Westfa- len, Karl Arnold, erop, dat het geen toeval is, dat de UNDA 25 jaren geleden te Keulen werd gesticht. De bevolking van Noord- rijn-Westfalen is voor een over grote meerderheid trouw aan de leer en de beginselen van het Christendom. Daarom acht zij de arbeid van de UNDA een van zelfsprekend goed. Bij de UNDA zijn thans 37 lan delijke organisaties voor radio en televisie aangesloten. Bij het congres te Keulen wer den vier nieuwe leden aangeno men, alle vier van Zuid-Ameri kaanse landen. Indonesische trainmen lijden verlies Als gevolg van de sinds Fe bruari bestaande koersverhou ding tussen Nederland en Indo nesië is bij de N.V. Kediri en de N.V. Malang Stoomtrammen- maatschappijen over 1952 een v-alutaverlies ontstaan, van resp. f141.314 en f118.882. Dit is ten laste van de verlies- en winst rekening gebracht. Malang heeft een nadelig saldo behaald van f 69.953 voor Nederland en rp. 18367 voor Indonesië. Kediri heeft een nadelig saldo van f 97.151 voor Nederland en voor Indonesië rp 135.275. Hoewel wederom op afdoening is aangedrongen, heeft de Indo nesische regering nog geen be slissing genomen ten aanzien van het request om een redelijke compensatie voor de gevolgen der monetaire maatregelen in Maart 1950. De verslagen memo reren de opdracht aan de com_ missie ad hoe om besprekingen te voeren met de vereniging van Nederlands Indonesische Spoor- en Tramwegmaatschappijen. De directie verwacht dat met de on derhandelingen betreffende de overneming binnen redelijke zal worden begonnen Batava Margarine boekt verlies De winst- en verliesrekening over 1952 van de N.V. Batava Margarinefabrieken te Nijmegen sluit met een nadelig saldo van f 70.323. Op dit ogenblik is de situatie nog te onoverzichtelijk. Sinds April 1953 is een lichte prijsverbetering waar te nemen. De situatie is echter nog vrij ge compliceerd ook wat de export betreft, die groter was dan in 1951. Boersina 9 procent Commissarissen en directie van de N.V. Nederlandse Aannemings maatschappij vh. H. F. Boersma te Den Haag hebben besloten aan aandeelhouders voor te stellen over 1952 een dividend van ne gen procent uit te keren (vorig jaar 8 pet.). Netam keert weer acht procent dividend uit Het bruto winstcijfer over 1952 van de NV. Nederlandse Tank-, apparaten- en machinefabriek „Netam" tet Rotterdam bedraagt f453.049 (f322.062). Na afschrij vingen en voorzieningen wordt een onveranderd dividend van 8 procent voorgesteld. Uit de ho gere winst wordt de dividend reserve met f 60.000 gedoteerd. Grote koersstijging op New Yorkse Beurs Op de effectenbeurs te New York ondervingen de noteringen Woensdag de grootste stijging van het jaar. Na een week van geringe activiteit en onbeteke nende koersschommelingen, ver toonden de noteringen van som mige fondsen een stijging van vier dollars per aandeel. Alle belangrijke afdelingen hadden deel aan het herstel. Dinsdag waren de noteringen in geringe mate gedaald als ge volg van de aankondiging door vooraanstaande congresleden D'-esideni kisenhower bestendi ging van de overwinstbelasting en andere belastingen, aan het Congres zou voorstellen. Woensdag bleek echter de 'me ning de overhand te hebben, dat het effect van de belastingvoor stellen van de president reeds volledig in. de koersen waren verdisconteerd. Onveranderd dividend Batavia-Arak De Batavia-Arak Maatschappij N.V. te Amsterdam heeft over 195'2 een winstsaldo behaald van f 57.068. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 pet. De arakstokerij in Djakarta werkte op volle capaciteit. De grondstoffenvoorziening leverde geen moeilijkheden op en. de ge hele productie is afgezet. De ver. koop kon worden gehandhaafd en lag in enkele landen zelfs boven het peil van 1951. Nieaf te Utrecht had een gunstig jaar De N.V. Nederlandse instru menten- en electrische appara- t.enfabriek Nieaf te Utrecht heeft over 1952 een saldo exploitatie rekening behaald van f389.641 (f341.194). Na diverse voorzie ningen kan een onveranderd di vidend van 8 procent worden voorgesteld. Het verslagjaar is gunstig geweest en de productie is met 6% procent gestegen. Ver, der kenmerkte 1952 zich door een verschuiving in de ontvangen op- drachten. Het accent is veel meer gevallen op de speciale types meetinstrumenten. AMSTERDAM, 2 Mei Van middag om half twee, dus een kwartier na de officiële opening, is ter beurze de handel in claims Holland Amerika begonnen. Deze ruime tijdsmarge was nodig om de hoeklieden een idee te geven over de verhouding tussen vraag en aanbod. De nominale waarde van de aan delen „vaarten" is nl. f 200,het geen bij een kapitaal van f 40 millioen een hoeveelheid van 200.000 claims betekent. Er heerste een enorme drukte in de scheepvaarthoek en onmiddellijk om half twee werden de eerste honderdtallen verhandeld Op f 20,50, hetgeen voor de nieuwe aandelen een koers van ruim 120 betekent. Geleidelijk steeg de prijs tot f 21,50 om tegen slot op ca. f 21,— te belanden. Hoewel een duidelijk overzicht pas na Pinksteren mogelijk is meent men de stemming toch vast te mogen noemen. De oude aan delen Holland Amerika Lijn gol den ca. 126. Hoewel de claim- handel vrijwel alle belangstelling opeiste, af en toe was de gehele beurs in de scheepvaarthoek te vinden, was de stemming toch vriendelijk. Het vaste verloop in New York werd hiervan als voor naamste oorzaak gezien. Zowel de gehele industriemarkt als de cul tuurafdeling boekte een beschei den avance bij kalme handel, nergens deden zich spectacula.ire ontwikkelingen voor. Lappen Ne- dam opnieuw vast, evenals De- scrips British Bemberg. Inter- rubbers blijven zich in de belang stelling verheugen en trokken aan tot 5 5/8, elders was het stil op de Amerikaanse afdeling. De le- ningswet 1953 heeft vandaag voor een goed prijshoudende stemming op de beleggingsmerkt gezorgd, de nieuwe lening bereikte weder om een record n.l. 102, na tijdelijk 102 1/16. Dodelijk ongeval bij Wilton Fijenoord Bij de dok- en werfmaatséhap- pij „Wilton-Fijenoord" te Schie dam is in het in aanbouw zijnde bouwdok de 42-jarige J. A. Breu- kel uit Roozenburg, gehuwd en vader van vijf kinderen, Woens dag door de knijper van 'n „drag line" gerepen. Hij kreeg dusda nige verwondingen, dat hij in de namiddag is overleden FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 81. Hoe zou dit mijn onitsnappings- kansen geïnvloeden? Moest ik nu snel naar de oase toe, om daar te komen op het ogenblik dat ieder een zijn handen vol had aan een poging het vuur te blussen? Terwijl ik in stomme verba zing het fort gadesloeg, zag ilk iets op het dak bewegen. Ik zag hoe een man over de borstwering klom, zijn geweer naar beneden gooide en zichzelf liet vallen. Hij bukte direct en kroop heel voor zichtig weg van het fort, in een richting, zodanig dat het fort juist tussen hem en de oase in bleeg liggen. Of het vaardigheid of geluk was_, weet ik niet, maar hij bevond zich juist op 'n plek waar de schildwacht die duizend meter van me af stond, hem niet kon zien. Wie kon dit zijn, deze legiom nair, die het fort Zinderneuf in brand gestoken had? Ik voelde me met hem verbonden en wilde hem helpen; ik moest ervoor zor gen, dat hij niet in de richting van de schildwacht kroop. Mis schien wist hij niet dat die er stond. Ik kroop vooruit in een richting die me -met hem samen moest brengen. Na een paar minuten zag hij me en legde zijn geweer aan. Hij voelde er blijkbaar niet voor ie- vend gevangen genomen te wor den. Heel begrijpelijk overigens, na brandstichting in een der for ten van Madame la République Ik pakte wat eens een zakdoek geweest was, en uit de veiligheid die 'n dalletje tussen twee heu vels me bood, zwaaide ik ermee naar hem. Toen leigde ik mijn geweer neer en kroop naar hem toe. Ik merkte op dat hij 'n hoorn broer droeg. Toen ik hem naderde, had ik de merkwaardige sensatie dat mijn nekspieren samentrokken, een gewaarwording die altijd ge volgd wordt door belangrijke ge beurtenissen. Ik was niet bang; mijn haar ging niet redhtovereid staan, maar ik werd ijskoud van schrik en verbazing, toen ik de gedaan te van mijn broer daar zag na deren, volkomen gewoon, levend en natuurlijk. Het was mijn broer mijn broer Digby Michael's twee lingbroer. „Ha, die John," zei Dibby ter wijl ik hem met open mond on gelovig aanstaarde, „ik wist wel dat je Kier ergens rond zou zwerven. Zullen we naar een frisser plekje gaan?" In tegenstelling tot zijn opper vlakkige manier van doen zag hij er spierwit en weggetrokken uit hij was er vreselijk aan toe Zijn handen trilden, en zijn gezicht was verwrongen van pijn. „Ben je gewond?" „Bh niet lichamelijkIk heb Michael juist een Vikings- begralenis gegeven," antwoorde Digby, en beet op zijn lip. Arme Digby! Hij hield even veel van Michael als ik, boven dien was Beau zijn tweeling- Arme Digby! Ik sloeg mijn arm om zijn schouders en we lagen geruime tijd stil tussen de heuvels. „Goeie ouwe John!" zei Digby tenslotte, en beheerste zich. „Jij hebt hem zo neergelegd, natuur lijk. Jij, die hem zag sterven.. Arme Johnny!" „Hij stierf bij een poging mijn leven te redden", zei ik. „Hij was heel gelukkig toen hij stierf; hij leed geen pijn.. We moeten wat voor hem doenIk heb een brief voor je. Hier. Laten we eerst zorgen dat we uit de buurt van die vedette komen en dan wachten tot we een kans maken de oase binnen te gaan, een ka meel te gappen en de plaat te poetsen....". En ik ging voor Na een paar minuten lagen we veilig achter een heuveltop en konden het brandende fort en de oase met onze kameraden goed overzien. „Ze zullen geen kans hebben Michael's afscheid te verstoren," zei Dihgy met een stem, die even trilde. „Evenmin zullen ze in staat zijn enig bewijs te verza melen van het goede werk dat je op de schoft Lejaune verricht hebtZe worden door de Arabieren aangevallen...." en hij stak zijn geweer omhoog. „Schiet niemand neer, Dig," zei ik. Er was al genoeg bloed ver goten en ook als deze mensen nu onze vijanden waren, was het niet nodig hen te vermoorden. „Ben i'k ook niet van plan tenzij ik mezelf neerschiet", ant woordde Digby. „Vooruit, laten we Arabiertje spelen.." en hij schoot zijn geweer af in de lucht. Ik volgde zijn voorbeeld en vuurde over het hoofd van de of ficier heen, zoals ik die dag al eerder had gedaan. Steeds weer vuurden we, de wachtposten links en rechts van ons begonnen ook mee te doen om te laten zien hoe dapper en waakzaam ze waren. Ze scho ten op niets tenzij op elkaar. De compagnie legioensoldaten trok zich op voorbeeldige wijze terug op de oase. Eén koelbloe dig bevel van de officier: ze maakten rechtsomkeert, spreid den en gingen in looppas naar de oase, lieten zich vallen, draai den om en namen dekking. Eni ge minuten na onze eerste scho ten was de oase een zwaar be wapende vesting geworden dc oase te naderen betekende een zeke«e dood. „Goed werk!" zei Digby. „Laai ze daar maar blijven tot het fort verbrand is.... Straks gaan we kamelen halen alsof we wacht posten zijn, wier kamelen onder hen doodgeschoten zijn door de ze vervloekte Arabieren.... He' móét lukken, als we maar bru taal genoeg zijn Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5