NOORDHOLLANDS Tito-parlement doet felle aan val op katholieke kerk Nijmegen heeft - 't vierde - un iversitair kankercentrum Gaat Egypte breken met de monarchie? JH aai Belangrijke beslissing voor volksgezondheid Republikeinse regering is reeds in de maak Zuivelexport gebaat met maanden van droogte Dagblad voor Alkmaar en omgeving III 112.9 millioen Herstel der Hiërarchie Bisschop overleden RuslaiïcPs vredeswil Aiiriol ontvangt - in Rampenfonds Godsdienstvrijheid - op papier Geen bijzonder onderwijs LIJKJES GEVONDEN Geest van gebed Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 23 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12786 iMPI ■-11 I JÉ yt&t I i VS- -- mmÈÈÊÊÊÈ ,-Ö; 4 £- Het herstelwerk op Schouwen- Duiveland vordert gestaag. De lengte van het gat bij de Schelp- hoek neemt nog steeds toe en ligt tussen de 300 a 350 meter. Het gat heeft een vermogen, groter dan alle gaten, die indertijd op Walcheren in de dijken werden .eslagen. In de komende maan den zal 200 ton steen worden aangevoerd. Aan het bezinken van het ringdijktracé van twee maal 1500 meter sluitgat wordt eregeld gewerkt. Het werk aan e dijk bij Schelphoek. Op dè chtergrond het grote dijkgat; op e voorgrond de nieuwe dijk. (Luchtopname ANP-foto) >-GRAVENHAGE, 22 Mei. - Tot en met hedenmiddag was bij liet Nationaal Ram penfonds een bedrag van 112.9 millioen gulden bin nengekomen, hetgeen weer f 100.000.meer is dan l>ij de vorige opgave van gisteren. JsL BELGRADO, 22 Mei. Het Zuid-Slavische parlement heeft vandaag na een woedende aan val op de Katholieke Kerk met algemene stemmen een wetsont werp ter regeling van de arheid der kerken in het land aange- Vice-president Alexander Ran- kovic, die verantwoordelijk is voor de binnenlandse zaken, be trad tijdens het debat van drie uur het spreekgestoelte om het Vaticaan van „inmenging" in de binnenlandse zaken van Zuid- Slavië en pogingen tot verbreding van de kloof tussen kerk en staat te beschuldigen. Er bestond geen oppositie tegen het wetsontwerp, waarmede althans op papier de gods dienstvrijheid gewaarborgd wordt en de details van de rechten en restricties, verbonden aan de godsdienstvrijheid in Zuid-Slavië, beschreven worden. Volgens het wetsontwerp heb ben alle Zuid-Slaviërs evenals in de voormalige decreten het recht op de wijze, welke hun behaagt, hun godsdienstplichten te vervul len, zonder dat zij een vervolging behoeven te vrezen. Tegelijkertijd werd het echter verboden mensen door intimida tie te dwingen tot een kerkge nootschap toe te treden. Om de geestelijkheid onder te brengen in een programma, dat reeds voor alle andere arbeiders bestaat, is voor hen een stelsel van sociale zekerheid opgesteld. Pc katholieken .ordt echter het recht ontzegd bijzondere scho len te exploiteren en ook is een kerkelijke huwelijksplechtigheid zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk verboden. Rankovic betoogde in zijn rede verder, dat de katholieke bis schoppen in Zuid-Slavië als „blin de ondergeschikten van het Vati- kaan" opgetreden zijn. „Zij dien den niet de godsdienstige, maar de politieke belangen van het Vatikaan". MJMEGEN, 22 Mei In de aula van de R.K. Universi teit te Nijmegen is vanmorgen ten overstaan van notaris F. H. G. J. Wolters de stiehtingsacte van het universitair kankercentrum Nijmegen gepasseerd. Voor deze gele genheid was veel belangstelling; aanwezig waren verte genwoordigers van de St. Radboudstichting, van het curatorium, van de senaat der R.K. Universiteit, van liet burgerlijke en geestelijke gezag en van vele sociale organisaties. Comparanten waren dr J. C. A. Hoefnagels, prof. dr H. J. Lam- mers, de heer J. C. Besanger van het Koningin Wilhelminafonds en prof. dr Charles Petit. Nadat de acte was gepasseerd werd het woord gevoerd door dr J. J. Bru- tel de la Rivière uit Den Haag. die sprak namens de Centrale Commissie voor de Kankerbestrij ding. Hij wees op de belangrijke beslissing, die door de stichting van het Kankercentrum in de R.K. Universiteit van Nijmegen in het belang van de volksge zondheid is genomen en waarbij amen werking tussen de curato ren der R.K. Universiteit, de me dische faculteit en de ziekenhuis- instellingen tot stand is gekomen. Voor de Centrale Commissie voor de Kankerbestrijding is dit belangrijke monument tevens het naderend einde van haar actie. Dinsdag a.s. wordt in Amsterdam het vijfde Kankercentrum opge richt. waarmee tegelijkertijd een overkoepeling over het gehele land kan worden bereikt met de centra Groningen, Utrecht, Nij megen, Amsterdam en Leiden. De heer P. C. Besanger uit Amsterdam sprak namens het Koningin Wilhelminafonds. Tenslotte sprak dr J. P. A. Hoefnagels als vertegenwoordiger van de R.K. Universiteit. Hij dankte zowel de Centrale Com missie als het Koningin Wilhel minafonds voor de welwillende houding ten opzichte van Nijme gen en het Wilhelminafonds voor de toegezegde steun. IN DENEMARKEN VATICAANSTAD Z.H. de Paus heeft het Apostolisch Vi cariaat van Denemarken tot bis dom verheven. Het zal de naam bisdom van Kopenhagen dragen. Mgr. Johann Theodor Suhr, ti tulair bisschop van Balecium (Dalmatië) is benoemd tot eerste residerende bisschop van het bis dom Kophagen. Mgr. Suhr was gedurende vijftien jaar aposto lisch vicaris van Denemarken. WOONRUIMTE EN JONGEREN Wie. zoals minister Witte onlangs nogmaals heeft ge daan. de nadruk legt op ae taak van de gemeenten in zake de volkshuisvesting, wo ningbouw, woonruimteregeling e.d. begrijpt, dat in deze da gen van naaste voorbereiding van de verkiezingen voor de gemeenteraden in ons land, hier een bijzonder aspect van katholieke politiek aan de orde is. Enige beschouwingen daarover leest men in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. in Hongaarse gevangenis BOEDAPEST Het Hongaar se blad „Magyar Kurir" meldt de dood van Mgr. J. Scheffer. bisschop van Szatmar. Over de doodsoorzaak wordt niets gezegd. Mgr. Scheffer heeft de laatste jaren van zijn leven in gevan genschap doorgebracht. Ofschoon hij reeds 6 December van het vorige jaar in de gevangenis is gestorven, werd het bericht van zijn overlijden eerst dezer dagen door de Hongaarse regering vrij gegeven. VOORSPEL VAN SPOORWEGSTAKING IN PARIJS PARIJS, 22 Mei De Parij- zenaars hebben vandaag al een voorproefje gehad van de spoor wegstaking die voor volgende week op het programma staat. Het spoorwegpersoneel van het Gare de Lyon besloot namelijk vandaag maar vast het werk neer te leggen en niet te wach ten tot volgende week Woens dag. Het gevolg was dat het trein verkeer danig in de war liep en vele treinen met vertraging vertrokken en aankwamen. in drie landen te betvijzen NIEUW DELHI, 22 Mei De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft vandaag drie landen ge noemd, waar Rusland de oprecht heid van zijn huidige vredes offensief kan bewijzen: Korea Laos en Oostenrijk. Op een persconferentie verklaar de Dulles voor 100 Indische jour nalisten: „Ik betwijfel of een con ferentie op hoog niveau, waar aan de leiders van Sowjet Rus land deelnemen, zeer belangrijke resultaten zou kunnen opleveren, zolang het Sowjet 'blok de oorlog in Korea en Laos bevordert en zolangt het weigert de vrijheid te herstellen van dat kleine land in Europa, Oostenrijk". CAIRO, 22 Mei Uit niet-officiële, maar doorgaans goed ingelichte bron wordt vernomen dat binnen enkele dagen waarschijnlijk een nieuwe republikeinse regering voor Egypte gevormd zal worden. Onze zegsman ver klaarde, dat de revolutionnaire raad stappen voorbereidt voor de vorming van een republiek, naar Amerikaans model. De uit vijftig leden bestaan de grondwetsvergadering, die gedurende ettelijke maanden reeds bijeen is, heeft met al gemene stemmen geadviseerd het huidige monarchistische regime te wijzigen in een re publikeinse regeringsvorm. De raad zal de vorm van de nieuwe republikeinse regering bepalen en de eerste president kiezen. De zegsman vertelde dat waar schijnlijk het systeem gevolgd zou worden volgens hetwelk de president tevens premier is. Het in de Engelse taal ver schijnende blad „Egyptian Ge zette" weet intussen te melden dat in een komende kabinetswij ziging de ministers van binnen landse zaken, van oorlog en ma rine en van verbindingen waar schijnlijk aan militairen zullen worden toevertrouwd. Generaal Naguib verklaarde op 6 Mei in een vraaggesprek, dat vólgens zijn „persoonlijke me ning" de monarchie als regerings vorm had afgedaan. Hij wilde echter niet op de loop der ge beurtenissen vooruitlopen en zei, Le Troquer, Queuille en Bidault PARIJS, 22 Mei Sommige ooliticti vrezen, dat de huidige Franse kabinetscrisis tamelijk lang zal duren. Auriol heeft vandaag als eerste André le Troquer, de vice-presi dent van de Nationale Assemblee, ontvangen. Na een onderhoud van 40 minuten met de president vertelde hij aan verslaggevers, dat „zij die verantwoordelijk zijn voor de crisis nu hun voorstellen bekend moeten maken. Ik geloof, dat de verdeeldheid tussen de partijen groot is". Na Le Troquer werden de oud premiers Henri Queuille en Geor ges Bidault ontvangen. (Advertentie) dat de uiteindelijke beslissing bij het volk berustte. Gisteravond is door een zegs man van de revolutionnaire raad van Egypte verklaard dat Gróót Brittannië de wereld wil doen geloven dat de Britse burgers en andere buitenlanders in de Egyptische steden niet veilig meer zijn. Hij verzekerde dat in heel Egypte de wet en de orde gehandhaafd zijn en dat dit zo zal blijven. „De Egyptische regering maakt geen onderscheid tussen Egypte- naren en de in Egypte verblij vende buitenlanders de Britse onderdanen inbegrepen. De regering is bereid garant te staan voor hun veiligheid en hun belangen". van vermiste kinderen LEEUWARDEN Na drie dagen is aan de vooral voor de ouders van de twee vermiste zesjarige jongetjes, Hielke Rins- ma en Evert Scheffel, ondraag lijke onzekerheid, een tragisch einde gekomen door het vinden van de twee lijkjes. Gistermiddag omstreeks twaalf uur zag een schipper een der jongetjes bij de Noorderbrug in de Dokkumer Ee drijven. De politie is toen onmiddellijk daar ter plaatse gaan dreggen en vond kort daarna het tweede lijkje. BIJBELVONDST HOOGST BELANGRIJK BEIROUT. Zoals bekend, zijn onlangs in de buurt van Jericho bij de Dode Zee verschil lende oude Bijbelse handschriften gevonden uit de 4e eeuw voor Christus. De directeur voor de oudheden in Jordanië, de heer G. Lankester Harding, heeft deze vondst de belangrijkste van deze eeuw ge noemd. De rollen zijn ouder dan die in 1947 bij de Dode Zee werden gevonden en zij hebben „de Hei lige Schrift" gevormd van de secte der Essenen. Bohlen ook naar Bermuda? MOSKOU. In diplomatieke kringen in Moskou is men van mening, dat Charles Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, ook aan de conferentie van Bermuda zal deelnemen. Het grasland in grote delen van West-Europa is door het aanhoudende zonnige weer van de laatste maanden kurk droog. Enkele regenbuitjes hebben daarin geen verande ring kunnen brengen. Indien deze droogte nog veertien da gen aanhoudt, zal men in de veeteelt-gebieden van België, Frankrijk en West-Duitsland niet meer over voldoende gras beschikken. Ook in Nederland, vooral in Noord-Limburg, en de Peel, doen zich de gevol gen van de droogte reeds voe len. Wanneer Pluvius geen uitkomst biedt, zal ook de veeteelt op de hoge zandgronden en op de ri- vierklei voor grote moeilijkheden komen te staan. Het vochtige grasland van Friesland en Hól land zal voorlopig geen zorgen baren. De zon. die de veeteelt thans voor moeilijkheden stelt, werd in het begin door de boeren met vreugde begroet, want zij be werkte, dat de zuivelproductie in het eerste kwartaal van dit jaar in West-Europa vergeleken met dezelfde periode van het vo rige jaar, gemiddeld met 15% is gestegen. Ook de consumptie is in die tijd gestegen. Deze stij ging was echter niet voldoende om de meer productie op te van gen. Dit veroorzaakte aanvanke lijk wel enige ongerustheid in zuivelkringen er lag op een ge geven ogenblik 5000 ton room boter in de koelhuizen maar deze ongerustheid vermindert naargelang de droogte voortduurt. Engeland heeft reeds tegen de z.g. Deense prijs enkele duizenden tonnen roomboter gekocht en het ziet er naar uit, dat het zuivel- overschot in de komende tijd tegen goede prijzen kan worden uitgevoerd als de productie van kaas en boter in andere delen van Europa door de droogte achteruit zou blijven lopen. De droogte, die toch ook in Ne derland moeilijkheden veroor zaakt, zou op deze wijze voor de Nederlandse zuivelexport geheel een reden tot vreugde worden. DE VERNIEUWING van het aan schijn der aarde, waarom wij bid den op het Hoogfeest van Pink steren, nam een aanvang op die dag, de roemvolle dag der vol tooiing van de stichting der Kerk. Zendt Uw Geest uit, en alles zal herschapen worden, en Gij zult het aanschijn der aarde ver nieuwen. Pinksteren is de gedenkdag van de zending van de H. Gees:, Die beloofd was. Hij is de helper en raadsman, zijn. tegenwoordigheid is groot en zeker, en Hij „blijft voor altijd en staat u bij in alle omstandigheden". Hij zal ons alles leren en in herinnering brengen. De ware leer van Christus, onze apostoli sche plicht, om te getuigen op alle terreinen van het leven en onder alle omstandigheden. De geest van verzoening, die in de prediking van het eerste Pink sterfeest door middel van Petrus' stem, Jerusalem beroerde er. door trilde. Het aanschijn der aarde zal moeten worden vernieuwd door die geest van verzoening tussen naties en volkeren, groepen er, standen, van mens tot mens. in de geest van diep geloof en vu rige Pinksterliefde. De geest Gods zal in herinne ring brengen en ons voortdurend voorhouden de schone zin van de Bergrede, die wel eens genoemd is een „urgentieprogram" voor alle tijden en alle volkeren. Alle eeuwen door heeft de Kerk, met oude en moderne mid delen en wegen, geleerd dat de Pinkstergeest van apostolische, brandende liefde, geen vuriger begeren kent dan het blij verlan gen, allen, van goede wil te over tuigen, dat alleen in Christus, Zijn waarheid en Zijn liefde de waarachtige redding en het be stendig geluk gevonden kunnen worden. Uit het geruis van de Pinkster- storm kwam de drang tot getui gen. Tijden veranderen, omstan digheden wijzigen zich. De eeuwen hebben de plichten van de christen, in de wijze, waaróp hij zijn apostolische plicht tot ge tuigen zal vervullen, een ander aanzien gegeven. Wij kunnen niet meer, als aan vankelijk de apostelen op het eerste Pinksterfeest, „de deuren gesloten houden uit vrees", maar wij moeten ,de deuren van het huis en daarmee de poorten van de wereldkerk van Christus wijd opengooien" en naar buiten tre den als vurige vechters van Gods strijdende Kerk. Geen lusteloos heid dus meer, maar werken in de „geest die vuur en liefde is". Dat zullen wij, in ons persoon lijk leven en in de openbare ac tiviteiten, moeten doen ook in de geest van gebed. Niet voor niets sporen degenen, die mede de geestelijke leiding voeren in de katholieke sociale actie en in de Katholieke Actie, aan, bij al dit werk meer te bidden en zo ook het voorbeeld te geven aan de wereld, die, wil het weer goed worden, „op de knieën moet". Al die vele vormen van open bare katholieke activiteiten zullen meer vervuld moeten zijn van die geest van gebed, die deze acties zal doordesemen met apostolische waarheid en de actuele moeilijk heden, voortkomende uit mense lijke onvolmaaktheid, kan over winnen. Men spreekt op het ogenblik over de positie van onze organi saties en instituten, in vele jaren van leken-apostolisch werken ont staan en gegroeid. Dat alles moet niet worden afgebroken, maar kan veranderd worden. Zij moeten, zoals dr. Tellegen op het grote Lekencongres onlangs concludeer de, „gevuld worden met de geest van hot apostolaat". Wat is dat anders dan de geest van het gebed. Laten wij daarom ook op dit Pinksterfeest weer bid- ben. Dan zal Hij komen, ook om ons apostolaatswerk te vervullen, die is ,de Vader der armen, gever der geschenken, licht der harten, allerbeste vertrooster, zoete gast der ziel, zoete verfrissing". Dan zal Hij, die ons met de geest van het gebed ook zal vervullen, voor ons „wassen het vuile, besproeien het dorre, helen het gewonde, bui gen het stijve koesteren het ver kleumde, terugbuigen wat af week". Russisch vliegtuig in Z.-Slavië neergestort BELGRADO. Een vliegtuig van de Russische luchtmacht is in het begin van deze week boven Zuid-Slavië verongelukt. De pi loot heeft zich weten te redden met behulp van zijn valscherm. Het toestel was in Wenen opge stegen voor een oefenvlucht. De piloot zou per ongeluk boven Zuid-Slavisch grondgebied zijn verzeild geraakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1