VOORJAARSGROENTEN Op een lentedag kwam de winter om de hoek kijk en Heerc teg< BERBERIS V reug ver Wat oman Amsterdam Fashionweek Buitenlandse confectionnairs enthousiast over komende mode Rechte mantels met diepe revers Een geliefd gerecht is stamppot met rauwe groenten Weg vlekken. Deze week in de tuin RÉ 'door Wi'mtëni'p^cbeer 'en Roos T^assel Raakt Frisi lantaarn Henri Puti ZATERDAG 23 MEI 1953 i De trein naar Amsterdam raast voort door het groene polderland, dat rustig ligt te dommelen in de warme voorjaarszon. Overal heerst rust; op de vlakke landerijen en in de voorbijsnellende dorpen en steden. In deze laatste vermengen de kleuren van bloemen en planten uit de plantsoenen zich zo boeiend met die van de gebouwen, helgetinte re clames en markiezen als op een fantasievol palet van een grootmeester. Er is vreugde in ieders hart omdat de winter voorbij is en de natuur gehoor heeft gegeven aan de roepstem van de lentevogel. De modeshows voor de zomermode zijn zo goed als afgelopen en bijna iedere vrouw heeft haar keuze reeds bepaald. Amsterdam houdt op het ogenblik alweer haar „fashion week". Deze week wordt georganiseerd door de Stichting Amsterdam fashionweek, voor de bui tenlandse confectionnairs. Een onderdeel van deze „modeweek" is een zeer omvangrijke show. Na afloop daarvan kunnen de buitenlanders hun bestellingen doen bij de Nederlandse confectie-industrie. dern. Een rode wollen arraché man tel had een ongeveer vijf centimeter breed boord van zwarte wol. Deze creatie was zeker niet onaardig. Een kort recht wit manteltje had zelfs zeer brede gebreide manchetten en boorden. Ook bij de japonnen treft men deze variatie wel aan. Bijvoorbeeld bij een toilet van een groen zwarte ruitstof was in een diep uitgesneden hals een Terwijl de dames zich koelte toe wuifden met een programma of aan tekenboekje, waren de mannequins gehuld in dikke mantels met hoge kragen en wollen japonnen. Inder daad in het rijk van koning Mode was de winter weer aan de beurt, want zoals men weet loopt deze ma jesteit altijd een half jaar vooruit om toch vooral maar op tijd klaar te zijn. Nu is het natuurlijk de bedoeling, dat wij alvast iets gaan vertellen over datgene wat wij, vrouwen, in de win ter van 1953 op 1954 zullen dragen.» Om de nieuwsgierigheid te bevre digen kunnen we alvast zeggen dat de modellen wel iets verschillen met die, welke wij zojuist diep in de kast hebben weggestopt. Als ons op de man af gevraagd zou worden „hoe was de show", dan zouden we eer lijk moeten zijn en zeggen: „Hm, het ging, maar het hield niet over". De mantel neemt in de winter de grootste plaats in en dus ook in dit fashion-evenement. De Nederlandse industrie heeft doorgeborduurd op de door Jacques Fath ontworpen tulplijn. Vandaar dat de getailleerde mantel weer in zwang komt. De stoffen, welke gebruikt worden zijn allemaal ruig en tamelijk stevig. De wijde rokken staan stijf uit en lopen nauw toe in de taille om dan weer als een tulp breed uit te gaan in de schouders. Natuurlijk ont brak ook de mantel niet, die noch wijd noch getailleerd was; het mo del dat het effect geeft van enkele maten te groot te zijnDe pencil- line wordt in alle toonaarden bezon gen. De ruggen zijn allemaal recht, zonder een enkele klok. Soms lópen ze zo smal naar onder toe, dat er een split in gemaakt is om voldoende be wegingsvrijheid te geven. Tot over maat van ramp lopen de revers zeer diep door, soms zelfs tot aan de tail le. Af en toe ontkomt men niet aan de indruk, dat dergelijke modellen zo uit de kleerkast van 25 jaar geleden gehaald zijn. Temeer daar sommige kragen nog met bont gegarneerd zijn. Een aardig voorbeeld daarvan was een olijfgroene mantel met kraag van bruin Indisch lam. Het spreekt vanzelf dat de hoog opstaande kragen ook nog zeer ge liefd zijn. Voor de eenvoudige gar neringen wordt steeds meer gebruik gemaakt van fluweel. Stiksels op de rug geven vaak het effect van ronde passen. Zeer mooi was een mantel, welke langs de sluiting en zoom vier maal was doorstikt. Iedereen kent op het ogenblik wel de bij kinderen zo bewonderde hout jes-touwtjes jassen. Eén model werd er getoond met een fantasie daarop. Het is echter te hopen dat bij de ge klede creaties deze sluitingen niet verder doorgevoerd worden. Een bijzonder chique geheel was een grijs complet bestaande uit een tailleur en een korte wijde mantel. Beide jasjes waren op het voorpand gegarneerd met een baan van scha- duw-geruite stof in rood en grijs. Over het algemeen waren de man tels zeer eenvoudig. De aparte noot werd gevormd door de stoffen, waar van de kleuren soms zeer goed ge combineerd waren. Alle stoffen wa ren ruig; de gladde soepele materia len waren geheel taboe. Bouclé, in velerlei tinten ook voor tailleurs, eist de grootste plaats op. Daarnaast komt de glanzende zibeline en de ruige ar raché. Het meest vreemde materiaal was wel een grijze stof, waarop als het ware witte vlokjes waren ge plakt. Een nieuw materiaal was ook een imitatie bontsoort, dat veel weg had van Indisch lam, dat uitge schoren was, zoals de moderne tapij ten. Twee mantels waren, om het ge heel zo volledig mogelijk te maken, gemaakt van nylon. De meeste man tels zijn gevoerd met een stevig soort changeant, dat een ruisend gehoor te weeg brengt bij het lopen. Een man tel werd getoond, welke gevoerd was met groen fluweel, waarvan ook een bijpassende hooggesloten japon was gemaakt. Gebreide boorden zijn hoogst mo- gebreid stuk gezet met hoog boord. Effen japonnetjes trof men al heel weinig aan. De meeste waren ge maakt van bedrukte stoffen, in ruit of streep-dessin, en van tweed en dunne bouclé-stoffen. Verder is er van deze modellen bijna niets te zeg gen, omdat ze weinig met die van de vorige herfst en winter verschillen. Ook hier vormde de stof en een en kele knoop de enige garnering. Blijkbaar zullen de vrouwen in de komende koude seizoenen weer graag sportief gekleed gaan. Vandaar dat er weer enkele modellen in dit genre werden getoond. De pantalons reiken nu ver boven de enkels met brede omslagen. Evenals de mantels lopen ook de pantalons naar onder smal toe. De popeline jacks zijn afgezet met helle kleuren of met gebreide boorden en manchetten. Na afloop van deze show in atoom snelheid waren de buitenlanders zeer enthousiast over de modellen en ma terialen van de Nederlandse confec tie-industrie. Dat wij echter nog niet kunnen roepen over de nieuwe lijnen zal waarschijnlijk te wijten zijn aan het feit dat we eerst willen genieten van de zon en de zomer, voordat we gedompeld worden in koude, sneeuw en regen. Welke huisvrouw heeft in de afgelopen weken niet verlangend uitgezien naar de tijd, dat zij weer eens iets anders dan kool en hutspot op tafel kon zetten? Nu is het dan zo ver, dat de jonge voorjaars groenten weer in ons bereik zijn! Wie de groenten mooi van kleur en goed van smaak wil houden, kookt ze kort en dient ze op, zodra ze gaar zijn, met wat melk of in een melksaus, of met een klontje boter of margarine er door. Een geliefd voorjaarsgerecht is altijd de stamppot met rauwe groente. Bij het klaarmaken hiervan raden we u aan, de groente goed fijn te snijden tegen de tijd dat de aardappelen gaar zijn. Dan maakt men een vrij stijve aardappel-purée met wat melk en roert de groente hierdoor, tot op de bodem. Nu moet de stamppot nog heel even ver warmd worden, zodat de groente warm is en toch rauw blijft. Wanneer u het gerecht dan meteen op tafel zet, is het heerlijk en kunnen we met overtuiging zeggen: eet smakelijk! Tailleur van zwarte grof geribde stof. De knopen vormen de enige gar nering. (Model „Martin") Deze cocktail-japon krijgt de apar te noot door de rechte rok voor en de klokrok achter. Het materiaal is ottoman. (Model „Egon Pfeiffer") Voor de kledingindustrie is 1952 een gunstig jaar geweest. Voor bijna 76 millioen gulden is er geëxporteerd en voor 41 millioen geïmporteerd, waardoor de invoer bijna twee keer gedekt werd door de uitvoer. België en West-Duitsland namen tezamen 75 procent af, terwijl de positie op tal rijke markten werd verstevigd en zelfs nieuwe markten, zoals Brazilië werden ontsloten. Er is in 1952 geen maand geweest waarin de import van gerede kleding niet overtroffen werd door het ex portbedrag. Een situatie, die wel bui tengewoon veel afwijkt van de ont wikkeling in het jaar 1951, toen voor al in de eerste helft van dat jaar re gelmatig het importbedrag belang rijk hoger lag. In het bijzonder kreeg de kleding- export naar Indonesië een gevoelige klap. Tegenover een bedrag van ruim 5 millioen in 1951 stond nog slechts een bedrag van 1 millioen in 1952, een daling dus met vier millioen. Een dergelijke ontwikkeling was reeds lang te voorzien volgens de deskun digen. Indonesië heeft in de afgelo pen jaren elders zijn invoermarkter» gezocht en klaarblijkelijk ook gevon den. Het zal voor Nederland heel moeilijk zijn naar het oordeel der deskundigen om een regelmatige ex port van kleding naar Indonesië te blijven verwezenlijken. Likeur-, wijn- en limonade- vlekken moeten dadelijk bestrooid worden met zout, dat het grootste deel van het vocht opneemt. De vlek daarna spoelen met koud wa ter. Vlekken van dit soort in wit tafellinnen insmeren met natrium- perboraat en daaroverheen 'heet water gieten. Voor moeilijk was- bare weefsels: alcohol, eau de co logne of vlekkenwater. Jantje kiept plotseling de inktpot om. Moeder begint te mop peren en het arme kind kan geen woord meer uitbrengen van de schrik. Maar wat gedaan. Onder de vlek wordt direct een schoteltje geschoven en de plek moet afwis selend gebet worden met azijn en verdunde ammonia. Zo nodig enige tijd weken in azijn. Goed spoelen met schoon water tot slot. Postelein in een melksaus. 1% kg postelein, 2 dl melk, 30 g bloem of maizena, zout, (boter of marga rine, een snede oud brood). De postelein van de worteltjes ontdoen en in ruim water een paar maal wassen. De groente laten uit lekken en grof snijden. De groente zonder water in een gesloten pan aan de kook brengen. Na een paar minuten de massa omleggen. Wan neer de inhoud van de pan kookt het vuur temperen. De groente gaar koken in ongeveer 15 minu ten en uit de pan nemen. De bloem of maizena met een weinig koude melk aanmengen, de rest van de melk aan de kook brengen en onder roeren het papje er in schenken. De saus even zachtjes laten doorkoken en de postelein er door roeren. De groen - Wanneer de amateur-tuinder besloten heeft om ter afwisseling in de bloemenborder ook een en kel heestertje te plaatsen, is het wel gewenst om enigszins op de hoogte te zijn van het gedrag en de levenswijze van dit plantenma- teriaal. Het zal uiteraard niet de bedoeling zijn om temidden van de overige beplanting een heester neer te zetten, welke na verloop van enkele jaren tot een meterho- ge struik uitgroeit. Het zou heus niet de eerste keer zijn, dat iemand, die zich zomaar een hees tertje aanschafte, later tot de ont dekking kwam, dat hij een zware fout had begaan, doordat het oor spronkelijke ding tot een onhan delbaar geval uitgroeide. Er zijn gelukkig verschillende soorten, welke nimmer tot derge lijke reuzen uitgroeien, maar op een daarvan willen wij hier spe ciaal de aandacht vestigen, omdat er ook binnen deze soort nog zo veel variatie is. Wij bedoelen de Berberis. Voor kleinere borders zijn soor ten, welke niet hoger worden- dan een halve meter en daar zelfs nog onder blijven. Wij noemen de B. Stenophylla semperflorens, welke de naam zegt het al van het vroege voorjaar tot aan de herfst bloeit met gele bloemen, welke volgen op de koraalrode knoppen. Nog zo'n laagblijvende vorm is de B. candidula met kleine glimmen de bladeren, welke aan de onder zijde wit zijn. De B. stenophylla compacta heeft gele bloemen, wel ke gevolgd worden door blauw zwarte bessen. Iets grotere vormen zijn de B. wilsonae; welke ongeveer één me ter hoog wordt, en de B. thunber- gii van anderhalve meter. De „reuzen" onder de Berberissen worden toch niet hoger dan drie meter, zoals bij voorbeeld de ver schillende variëteiten van B. vul garis, welke vrij veel in parken worden aangeplant. De bloeitijd van de Berberis soorten valt van April tot Juni. De meeste zijn thans op.het top punt van hun bloei en zijn dicht bezet met kleine gele bloempjes, welke na.het bezoek van allerlei insecten uitgroeien tot de kleurige bessen. Met het oog op deze bes sen moeten wij voorzichtig zijn met het snoeien. Zouden wij, zoals dit met in het voorjaar bloeiende heesters gewoonte is, het oude hout wegnemen, dan benemen wij ons zelf ook de kans om in najaar en winter van de met tal van bes sen bezette struiken te genieten. Daarom dient de Berberis in dien gewenst in de winter te worden gesnoeid, waarbij de in het afgelopen jaar gevormde lo ten natuurlijk worden gespaard, aangezien zich daaraan de bloe men zullen ontwikkelen. Htn bloem te op smaak afmaken met zout. Desgewenst reepjes brood in bo ter of margarine bakken en in de postelein steken. Stamppot van rauwe spinazie met gebakken uien en boterham - worst. 1% a 2 kg aardappelen, 300 a 400 g spinazie (hoe meer aard appelen, hoe meer groente), een paar uien, ongeveer 3 dl melk, zout, boter, margarine of vet (azijn), 200 g boterhamworst in dikke plakken gesneden. De aardappelen schillen, pitten en wassen. Ze opzetten met wat kokend water en met zout en gaar koken. Zo nodig het kooknat af gieten. De aardappelen fijn stam pen en met de melk en boter, mar garine of vet er een vrij stijve purée van maken. Terwijl de aardappelen koken, de uien schil len, snipperen en in heet vet licht bruin bakken. De spinazie een paar maal wassen in ruim water, goed laten uitlekken en dan zeer fijn snijden. De spinazie door de purée roeren. De stamppot even flink verwarmen en zo nodig nog wat aardappelen of gekookte melk toevoegen. Deze stamppot is zo wel met als zonder, een scheutje azijn zeer smakelijk. We doen hierbij twee manieren van opdienen aan de hand: ten eerste de worst in blokjes snijden en met de uien door de stamppot roeren en ten tweede de plakken worst (met de velletjes er om) kort bakken en dan de uien in de koekenpan bakken. De uien in de zo ontstane „worstbakjes" leggen en deze apart bij de stamppot ge ven. Spinaziesla. 100 g spinazie, een stukje prei, een bosje grote radij zen, een gekookte aardappel, olie, azijn, zout (of aroma). De groenten schoonmaken en wassen. Olie, azijn en zout of aro ma dooreenroeren. De prei snip peren, de radijzen op een paar na grof hakken en de aardappel in blokjes snijden. Deze ingrediënten met het sausje vermengen en dit er enige tijd in laten trekken. De spinazie goed laten uitlekken, fijn- snijden en met de overige ingre diënten vermengen. De sla gar neren met halve radijsjes. Rabarber met yoghurt. kg ra barber, een kopje water, een paar eetlepels krenten, ongeveer 100 g suiker, aardappelmeel, 1 yog hurt, rode jam. Van de rabarberstelen het blad en het stukje aan de onderkant afsnijden. De stelen wassen en klein snijden. De krenten wassen en in een weinig water weken. De rabarber en de krenten met het water opzetten, zachtjes gaar koken en zo nodig nog fijn roeren. Het moes met suiker op smaak afmaken en koud laten worden. Wanneer het moes te dun is, het bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. De yoghurt uit de fles in een schaal schudden, even gladroeren en er suiker naar smaak aan toe voegen. Het rabarbermoes op He yoghurt uitstrijken en in het mid den er van een lepeltje jam leg gen. Olijfgroene mantel met diepe re- verskraag. (Model „Standard Coats") Laatst is de Lassoman bij een „knotsavond" in Amsterdam geweest. Heel goed! Echt knots! En je kunt nu al sinds een week electrisch ieder uur van Zwolle naar Nij megen. In Rotterdam is een nieuwe katholieke nij verheidsschool gekomen. Hulde! Zijn jullie soms ook lid van de biefstukpartij? Er moet ook meer rode kool gegeten worden! En wat bij de kro ningsfeesten in Juni in Engeland wordt gegeten, wordt op Nederlands pa pier gedrukt! Lekker! Heerlijk! Om te smullen, kleine vrienden! New York bestaat 300 jaar. Die stad is door Ne derlanders gesticht. O zo! Hulde, hulde! Laatst in de stad Utrecht een vrachtauto gezien, en daar stond op: „Onafbrandbaar moffe len". Wat is dat? Het paard van de Lassoman zei: „Ik wil ook wel eens onafbrandbaar gemoffeld worden!" Het is wat met al dat gemoffel! Echt iets Europees! Dit jaar komen er ook atoomkanonnen in Euro pa. Laat die akelige din gen maar weg! Nog iets over de kleu terscholen. Zweden helpt de zwaarst getroffen kleuterscholen in Neder land. Dat is iets moois! In Maastricht woont een goede vrouw van 101 jaar. En de fotografieartike len worden niet goedko per. Als je het maar weet, kleine vrienden! In Londen is laatst 'n rare majoor met zijn vliegtuig onder tien bo gen van de Theemsbrug- gen doorgevlogen. Le vensgevaarlijk is dat! De politie heeft het nummer van dat vliegtuig opge schreven! O zo! Laatst is een soldaat uit de trein gevallen. Ge lukkig was hij niet dood. Wel helemaal versuft en zo. Laatst was het ook Paardendag! Mooi, mooi. Er zijn tegenwoordig ook kleine straaljager- tjes, kleine vrienden! Ze heten „Mug". En nu is het weer ge noeg! Adieu! Heiligenkalender De kalender wijst al weer de laatste week van de Meimaand aan. Wat gaat die tyd toch vlug! Lees even aandachtig. 25 Paus Urbanus is ontslapen In den Heere voor zijn schapen. 26 Nu Paus Eleuthe- rius. Met Philippus Ne- rius. 27 Paus Joannes is als heden In den kerker overleden. 30 Ende Felix wint de kroon. 31 Petronella haeren loon. Leuke omschrijving 1 Geboorte: Eerste to neel van het bedrijf. 2 Dood: Het gordijn valt. 3 Inenting: Verzeke ring tegen pokken. 4 Plank: Stuk hout, dat je zwemmende kunt maken. 5 Geheugen: Spaarkas voor verstand en onder vinding. Verborgen spreek* woord Uit ieder van de on derstaande woorden moet je drie letters ne men, die onmiddellijk op elkaar volgen. Alleen van het laatste woord moet je er vier nemen. Zet je nu die gevonden letters achter elkaar, dan komt er een spreek woord te voorschijn, waarvan je de betekenis wel eens zult ondervon den hebben en niet voor je plezier. De woorden zijn: iemker strand meten steen kluwen guitje meineed schetteren riem laatst afvuren Even een vrolijk gezicht Een Engelse dame, die meer rijk dan mooi was, had juist haar portret la ten maken en bekeek het, zonder dat ze er veel plezier in had. Welnu, mevrouw, is het naar uw genoegen? vroeg de kunstenaar haar. Ja en nee. Om de waarheid te zeggen, die neus bevalt me niet. Mij ook niet, me vrouw; maar het is toch uw neus. Er ging een deftige be grafenisstoet door de straat. Wie is toch die voor name persoon, die met zoveel plechtigheid be graven wordt? vraagt een vreemdeling aan een straatjongen van Parijs. Dat zal wel degene zijn, antwoordt de ben gel, die in het eerste rij tuig is. Bij de kapper. Kapper, vertel me niet zulke verschrikkelijke ge schiedenissen. M'n haren gaan rechtop staan van schrik. Niet erg meneer, dan kan ik ze makkelijker knippen. Oplossing De woorden waren: Ta kel, koren, Doorn, em mer, Elsje, altijd. Grave en effen. Het woord, dat door de ingevulde letters ontstond, was: KROM STAF. Een pieren* verschrikkertje Je weet toch wat dat betekent? Een pierenver- verschrikkertje noemen ze het borreltje, dat ze gebruiken. Hoe komen ze nu aan die naam? In een heel oude Parijse krant vertellen ze daar over Het volgende. In het jaar 1519 stierf plotseling mevrouw La Vernade, de echtgenote van een van de dienaren van de koning. Toen ze geopereerd werd om de oorzaak van de dood vast te stellen, vonden ze een levende worm op haar hart, die een gaatje in haar hart had geboord. Om die worm dood te maken, namen ze vergif, dat in die tijd erg beroemd was, maar de worm stierf er niet van. Toen stopten ze de worm in een stuk brood, dat in wijn gedoopt was en on middellijk stierf 't beest je. Alcohol was dus do delijk voor de worm en deze heeft daarvoor de schrik te pakken. Van daar dat iemand zegt, als hij nog graag een glaasje lust: „Ik neem nog een pierenverschrikkertje". Van lachen tot huilen Piet: „Zeg, Klaas, heb jij wel eens zo gelachen, dat je er van huilen moest?" Klaas: „Nou, dat Is me vanmiddag nog overko men". Piet: „Hoe dat zo?" Klaas: „Wel mijn va der was in de tuin aan het werk. Hij trapte op zijn hark, zodat de steel tegen zijn voorhoofd sloeg. Ik zag dat, begon te lachen. Dat kreeg mijn vader in de gaten en toen werd het huilen, dat snap je". Maria Adelheid van Nassau (XI) Naar het Alpenland Anderen trekken naar Zwitserland om er te ge nieten van een prettige vacantie, om er te spor ten en te skiën naar har telust. De reis van Maria Adelheid had een ander doel. Ze trok naar Ein- siedeln en nam haar in trek bij zusters. Ze bleef arm en behoeftig, al kon ze van haar moeder uit Beieren alles krijgen, wat ze maar wilde. En het weinige, dat ze nog had, verhuisde als altijd naar de noodlijdenden. Verlaten kinderen von den in haar een moeder terug. Ze ging de straat op, nam de kleinen mee en gaf hun les in gods dienst, lezen, schrijven en rekenen, in alles, wat op school ook geleerd wordt. Dan ging ze zieken en ongelukkigen bezoeken en 's avonds kwam ze dan doodmoe weer naar het klooster terug. Jezus wachtte haar op in het tabernakel. Want de laatste uren van de dag waren voor Hem. Zo vurig kon ze bidden, dat ze de sleutels van de kos ter, die sluiten ging, niet hoorde. Die moest dan op haar aanhoudend kloppen weer terug ko men en brommerig en boos liet hij de dame uit, die hem beleefd en vrien delijk dankte. Naar moeder terug Uit de brieven, die ze naar huis schreef, kon je tussen de regels door lezen, dat ze het in Zwit serland niet goed maak te. Grote armoede en zwakke gezondheid maakten haar offerleven voor anderen niet meer mogeljjk. Haar moeder maakte zich erg bezorgd over haar en besloot haar naar het paleis Hohen- burg in Beieren terug te roepen. Maria Adelheid kwam. Nu kon ze weer als vroeger van alle rijk dom en overvloed genie ten, als ze dat wilde. Maar weelde en genot maakten geen indruk meer op haar. Ze wilde blijven, wie ze was, de arme Groothertogin in ballingschap. Ze vroeg IN DE BADKUIP Je hebt misschien wel eens bij jezelf gezegd: ..Wat bedoelen ze eigenlijk met „De Wekelijkse Beurt", d.at boven onze Jeugdboek in de krant staatt „Maar als je dan naar het plaatje kijkt met die vrolijke jongt n. in de badkuip, weet je het meteen. Als moeder Za terdags klaar is met haar wekelijkse beurt, zie je een heel rijtje vrolijke, frisse broertjes en zusjes, die. glimmen en blozen van het heerlijk zeepsopje, dut al het vuil heeft weggewassen. Je voelt je dan zo lek ker fris en opgewekt en je slaapt die nacht daarop tweemaal zo heerlijk. Zeg maar, of het niet waar is. Wil je andere mensen ook zo'n vrolijk en fris weekbeurtje bezorgen, doe dan mee met de naasten liefde door steeds een vrolijke, frisse Jeugdbonder te zijn. Zet de laatste week van de zonnige Meimaand nog eens ferm in en laat je steeds van de beste kant zien. Zou er eens een boos buitje komen aan drijven, duik dan even onder, houd je even goed, bijt even op je tong en dan verschijn je weer boven water met je vrolijkste snoet. Geef je zo geen we kelijkse, maar een dagelijkse beurt. VROLIJK EN FRIS, DAN GAAT HET NOOIT MISl geen deftig slaapkamer ameublement. Een ijze ren ledikant was voor haar voldoende. De boter en het vlees van haar maaltijden gingen naar een arme of zieke. Zij at droog brood. De kleren, die haar zusters gedra gen hadden, vond ze voor haar mooi genoeg. Het geld, dat haar moe der haar voor haar on derhoud gaf, werd tot de laatste cent weggegeven. Haar hart brandde van heimwee naar haar ge liefd geboorteland. Kwam er iemand uit Luxemburg haar bezoe ken, dan liet ze hem hon derd uit vertellen en het kleinste voorval interes seerde haar. Nooit klaag de ze evenwel. „Ik heb zo'n heimwee naar mijn land", was het enige, dat ze verzuchtte. Hoe groeten de mensen elkaar? Bij het groeten wor den dikwijls ook woor den gebruikt. Die zijn ook weer verschillend. De Ioniërs bijvoorbeeld zeggen als ze iemand ontmoeten: „De Heer zij met u". De Hebreeuwen „Ik groet u, mijn broe der". De Thebanen: „God geve u heil". De Romei nen: „Heil zij u". De Sili- ciërs: „God beware u". De Moren kussen elkaar de schouder. In Valencia zegt men: „God blijve met u" en men ant woordt: Ga in vrede". De Italianen zijn overdreven hoffelijk en houden er op één dag drie verschil lende groeten op na. Des morgens zeggen ze: „God verlene u de goede dag", 's Middags: „God geve u heil" en 's avonds: „Goe de avond." De Egyptena- ren doen het heel anders, niet zo netjes, zou je zeg gen. Ze zeggen tegen el kaar: „Hoe zweet ge?" Dat schijnt hem hierin te zitten, dat een droge huid bij hen het eerste voorteken is van een do delijke ziekte. De Lap landers zijn ook niet bij zonder netjes uitgeval len. Die wrijven de neu zen tegen elkaar, blazen elkaar in het oor en wrij ven dan de voet van hem, die ze groeten wil len, over hun gezicht. In gewikkeld, maar niet prettig. Maar een soort Indianen in Brazilië staan met hun onzinnige groet aan de top. Als ze iemand tegenkomen, krijg je te horen: „Deze nacht heb ik van apen gedroomd" en de ander heeft dan net zo iets on verklaarbaars, als hij antwoordt: „En ik van vleermuizen". Wat dat betekenen moet, ga je ze zelf maar eens vragen. Het zit nu toch week tweede klag Maandag een kaï er leed zal zijn in zal wellicht het 1 voor het kleine C de voetbalwereld van 2 eerste klass RCH zal Maandi kunnen hijsen, daar overtuigd. Want Sn nog zulke goede bed: Heemstede komen, Biesbrouck zal nu Daarmee is dan sprankje hoop van 1 dat tenminste nog h gen. De Velsenaren tussen met een heel 1 stander af te rekene: Leeuwarders dragen de rode lantaarn en vanzelf, dat ze die j overdoen, vooral, dat daarop volop aanwe Zwolse Boys nl. b verliespunt meer en megen tegen NEC e middag hebben. Bov Volewijekers ev liespunten kansloc schedese Boys in En het zij: de strijd one hier pas op de laat tie-Zondag naar een hoogtepunt. Van ED< gen en HeraclesGV, nlg te zeggen. Beide hebben „gelijk spel-: Wat doet 1 Vier weken geled mand hebben gedac Arnhemse Vitesse n meeste aanspraak zo de titel. Het zou die lijk ook niet hebb ware het niet, dat currenten een of n verloten, terwijl het zware tegenstander n een nederlaag toeH Maandag zetelen de i misschien alleen op zullen wel winnen i en Heerenveen ontva vaal, waarop het noj weinig punten heeft w överen: Go Ahead. I noeg. De overige ploe een snippertje van eei ben, Haarlem, En Stormvogels, kunnen stuk struikelen. Haar A.G.O.V.V., Enschec D.W.S. in Amsterdarr vogels treedt op Ca tegen Leeuwarden. T Be Quick zijn hande ben aan 't Gooi en 1 Zuilen een aardige tussen Elinkwijk en aanschouwen. Naar hoog Nog steeds neemt c in IC toe. Gelijk we verspeelde Sparta Zor punt aan Emma, zoda" dammers nog maar puntje meer hebben lem II. Ze zullen nu van Juliana, maar oolc gers zullen wel baas i stadgenoot Longa. competitiedag zal hier aliasing moeten brem krijgt dan bezoek va en Willem II van V\ kampioenscandidaten deze afdeling niet. Bekijken we de star de ranglijst, dan zien nu eenzaam en verdrii lantaarn dragen. Wa In de leeftijd van Vrijdagmorgen in het viljoen te Amsterdam, te zijn van de H.H. S der Stervenden, ove heer H. A. H. Putter, na de fusne, voorzit' Amsterdamse Voetba was voordien vele jare van de R. K. Amsterd halbond en van de Voetbalbond in het bi, lem. Het was vooral steling voor de jeugd haar ook in de sport i1 piilieu te bezorge tot zijn werkzaamheid rein dreef. Ook in i ederatie van Katholie bonden speelde hij ee staande rol. Zijn vele voor de katholieke sj bijzonder worden vo hoofdstad, niet licht j Eerste klasse A Ajax—DOS VSV—Frisia Heracles—GVAV ACHSneek NFr Wageningen S ^w- Bovs Ensch. B.-Volewijekers •ntx.0 Eerste kl. B DWS—Enschede AchillesVitesse i OVVHaarlem Heerenv,—Go Ahead Be Quick G.'/"Gooi Sformv. Elmkwyk—Blauw Wit Spafta^u^f C BVVSittardia

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4