Heerenveen ontmoet „oude" tegenstander: Go Ahead V reugde in Haarlem en verdriet in Tiel? Duitsland weet ook iets van tafeltennissen Wat gespeeld wordt V.V.W.-Vios: eerste promotie-weds Briljant eindspel van componist Jac. liarring JtJÊJÊJUk gearresteerd li gerecht is ve groenten DE EERSTE KLASSERS Raakt Frisia rode lantaarn kwijt? Henri Putter f Knoeierijen bij ziekenfonds lSaar wij vernemen: Een kras of een gaf? GÜPA maakt 't weer glad Nederlandse «fasten met 4-2 nederlaag naar bed gestuurd owo-csv KW—Wilskracht 3c klasse B Willi v. Est behield zijn vijfde plaats De Route de France Vluchtelin (T Voetbal in Noord-Holland ONZE SCHAAKRUBRIEK R S Zaterdag 23 Mei 1953 Pasina 5 fmaken met zout. pjes brood in bo- bakken en in de t rauwe spinazie uien en boterham- aardappelen, 300 (hoe meer aard- neer groente), een *eveer 3 dl melk, ïargarine of vet boterhamworst in gesneden. len schillen, pitten opzetten met wat >n met zout en gaar ïg het kooknat af- iappelen fijn stam- melk en boter, mar- er een vrij stijve ïaken. Terwijl de >ken, de uien schil- en in heet vet licht- De spinazie een sen in ruim water, ekken en dan zeer ie spinazie door de De stamppot even en en zo nodig nog m of gekookte melk ze stamppot is zo- onder. een scheutje selijk. rbij twee manieren aan de hand: ten in blokjes snijden n door de stamppot tweede de plakken e velletjes er om) dan de uien in de tken. De uien in de vorstbakjes" leggen bij de stamppot ge- 100 g spinazie, een n bosje grote radij- okte aardappel, olie, aroma). n schoonmaken en azijn en zout of aro- eren. De prei snip- jzen op een paar na en de aardappel in a. Deze ingrediënten e vermengen en dit n laten trekken. De laten uitlekken, fijn- et de overige ingre- engen. De sla gar ve radijsjes. et yoghurt. kg ra spje water, een paar iten, ongeveer 100 g ppelmeel, 1 yog- arberstelen het blad e aan de onderkant stelen wassen en De krenten wassen reinig water weken, en de krenten met zetten, zachtjes gaar ïodig nog fijn roeren, et suiker op smaak koud laten worden, moes te dun is, het t wat aangemengd 1. uit de fles in een Jen, even gladroeren naar smaak aan toe- rabarbermoes op de rijken en in het mid- sen lepeltje jam leg- tij jezelf gezegd: Wat Wekelijkse Beurt", dat crant staat? Maar als iet die vrolijke jonge n, eteen. Als moeder Za- kelijkse beurt, zie je broertjes en zusjes, die, erlijk zeepsopje, dut al Ie voelt je dan zo lek aapt die nacht daarop ir, of het niet waar is. zo'n vrolijk en fris i mee met de naasten- frisse Jeugdbonden te de zonnige Meimaand steeds van de beste oos buitje komen aan- r, houd je even goed, erschijn je weer boven Geef je zo geen we- beurt. VROLIJK EN r MISt 3 Moren kussen elkaar schouder. In Valencia gt men: „God blijve et u" en men ant- oordt: Ga in vrede". De alianen zijn overdreven sffelijk en houden er 3 één dag drie verschil- nde groeten op na. Des orgens zeggen ze: „God erlene u de goede dag". Middags: „God geve u eil" en 's avonds: „Goe- e avond." De Egyptena- sn doen het heel anders, let zo netjes, zou je zeg en. Ze zeggen tegen el- aar: „Hoe zweet ge?" lat schijnt hem hierin te itten, dat een droge uid bij hen het eerste oorteken is van een do- elijke ziekte. De Lap- mders zijn ook niet bij onder netjes uitgeval- en. Die wrijven de neu- en tegen elkaar, blazen lkaar in het oor en wrij- ren dan de voet van lem, die ze groeten wil- en, over hun gezicht. In- ;ewikkeld, maar niet irettig. Maar een soort ndianen in Brazilië taan met hun onzinnige »roet aan de top. Als ze emand tegenkomen, trijg je te horen: „Deze lacht heb ik van apen ;edroomd" en de ander leeft dan net zo iets on verklaarbaars, als hij intwoordt: „En ik van vleermuizen". Wat dat Detekenen moet, ga je ze self maar eens vragen. Het zit nu toch wel in de lucht. Nadat Achilles vorige week tweede klasser is geworden, ziet het er naar uit, dat Maandag een kampioen kan worden begroet en dat er leed zal zijn in Tiel. Zowel voor Theole als voor T.E.C. zal wellicht het laatste eerste klasse-uur slaan. Jammer voor het kleine Gelderse stadje, dat nog zo kort geleden de voetbalwereld verbaasde door het plotselinge bezit van 2 eerste klassers. RCH zal Maandag de vlag kunnen hijsen, daarvan zijn wij overtuigd. Want Sneek zal met nóg zulke goede bedoelingen naar Heemstede komen, de club van Biesbrouck zal nu' wel toeslaan. Daarmee is dan het laatste sprankje hoop van VSV (als het dat tenminste nog had!) vervlo gen. De Velsenaren hebben in tussen met een heel kwade tegen stander af te rekenen: Frisia. De Leeuwarders dragen nog steeds de rode lantaarn en het spreekt vanzelf, dat ze die graag willen overdoen, vooral, daar de kansen daarop volop aanwezig zijn. Zwolse Boys nl. bezit nog één verliespunt meer en zal in Nij megen tegen NEC een moeilijke middag hebben. Bovendien lijkt Volewijckers evenveel ver- liespunten kansloos tegen En- sehedese Boys in Enschede. Hoe het zij: de strijd onderaan stijgt hier pas op de laatste competi tie-Zondag naar een dramatisch hoogtepunt. Van EDOWagenin- gen en HeraclesGVAV valt wei nig te zeggen. Beide wedstrijden hebben „gelijk spel-allures". Wat doet Heerenveen? Vier weken geleden zal nie mand hebben gedacht, dat het Arnhemse Vitesse nog eens de meeste aanspraak zou maken op de titel. Het zou die waarschijn lijk ook niet hebben gemaakt, ware het niet, dat al zijn con currenten een of meer punten verloren, terwijl het zelf de ene zware tegenstander na de andere een nederlaag toebracht. Na Maandag zetelen de geel-zwarten misschien alleen op de troon. Ze zullen wel winnen van Achilles en Heerenveen ontvangt een ri vaal, waarop het nog maar zeer weinig punten heeft weten te ver overen: Go Ahead. Dat zegt ge noeg. De overige ploegen, die nog een snippertje van een kans heb ben, Haarlem, Enschede en Stormvogels, kunnen stujk voor stuk struikelen. Haarlem bezoekt A.G.O.V.V., Enschede ontmoet D.W.S. in Amsterdam en Storm vogels treedt op Cambuur aan tegen Leeuwarden. Tenslotte zal Be Quick zijn handen vol heb ben aan 't Gooi en kan men in Zuilen een aardige ontmoeting tussen Ëlinkwijk en Blauw Wit aanschouwen. Naar hoogspanning. Nog steeds neemt de spanning in IC toe. Gelijk we verwachten verspeelde Sparta Zondag i.l. een punt aan Emma, zodat de Rotter dammers nog maar één luttel puntje meer hebben dan Wil lem II. Ze zullen nu wel winnen van Juliana, maar ook de Tilbur- gers zullen wel baas blijven over stadgenoot Longa. De laatste cnmpetitiedag zal hier dus de be slissing moeten brengen. Sparta krijgt dan bezoek van .Excelsior en Willem II van VVV. Overige kampioenscandidaten zijn er in deze afdeling niet. Bekijken we de stand onderaan de ranglijst, dan zien we Theole nu eenzaam en verdrietig de rode lantaarn dragen. Wanneer HBS In de leeftijd van 60 jaar is Vrijdagmorgen in het Maria Pa viljoen te Amsterdam, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de heer H. A. H. Putter, sinds 1946, na de fusne, voorzitter van de Amsterdamse Voetbalbond. Hij was voordien vele jaren voorzitter van de R. K. Amsterdamse Voet balbond en van de Diocesane Voetbalbond in het bisdom Haar lem. Het was vooral zijn belang- steling voor de jeugd en zijn zorg, haar ook in de sport een katho liek milieu te bezorgen, die hem tot zijn werkzaamheid op dit ter rein dreef. Ook in de vroegere Federatie van Katholieke Voetbal bonden speelde hij een vooraan staande rol. Zijn vele verdiensten voor de katholieke sport in het bijzonder worden, vooral in de hoofdstad, niet licht vergeten. één punt op de Tielenaren ver overt, dan brengt het zichzelf in veiligheid en de Geldersen in de 2e klasse. De overige wedstrijden zijn van weinig belang. PSV naarLimburgia! De nek-aan-nek-race tussen PSV en Eindhoven duurt in ID onverminderd voort. PSV heeft momenteel een punt voorsprong, maar.dit kon na 2e Pinkster dag wel eens anders zijn. De Philipsmensen brengen nl. een bezoek aan Limburgia, dat in schier ongenaakbare vorm is. En wat dat zegt, weten zij zelf het beste. Hoeveel maal immers kregen zij in Brunsum al niet de kous op de kop? Eindhoven zal van een misstap vanzelfsprekend dolgraag profite ren, al heeft het ook nog met van Maurits in Geleen gewonnen. ADO, dat lange tijd een nacht merrie voor de Eindhovense clubs is geweest en nu vrijwel is uit geschakeld, behoeft TEC maar één punt te ontnemen, om ook deze Tielse club te laten degra deren. NED. KOREA- VRIJWILLIGERS OP WEG NAAR HUIS HONGKONG, 22 Mei (Reuter). 136 Nederlandse vrijwilligers, die tien maanden in Korea zijn ge weest, zijn op weg naar Neder land Vrijdag in Hongkong aange komen. De reis wordt gemaakt met het Franse passagiersschip Marseillaise". De in Denemarken gelande Mig KOPENHAGEN, 22 Mei (Reu ter). De dezer dagen in Dene marken gelande Poolse Mig straaljager is aan boord van een schip gebracht, dat het toestel on der geleide van een torpedoboot- jager naar Kopenhagen zal bren gen. LEEUWARDEN De thans 18-jarige I. S. was in dienst bij het algemeen Leeuwarder zieken fonds. Hij had onder meer de postzegelkas onder zijn beheer. Telkens wanneer hij zijn post- zegelvoorraad moest aanvullen, maakte hij een staatje op en kreeg het benodigde bedrag. Aan het postkantoor werd dat briefje afgestempeld. In het begin van dit jaar begon het iongemens er mee om minder postzegels te ko pen dan hij voorgaf nodig te hebben. Het betreffende staatje wrd nadien gewijzigd. Op die ma nier heeft hij het ziekenfonds be nadeeld voor ongeveer f 800. Maar ook op andere wijze trachtte de jongen aan geld te komen, dat hij, wanneer het een maal in zijn bezit was, verbraste. Tussen 12 en 1 uur was hij alleen op kantoor en dan belast met de loketdienst. Talrijke malen heeft hij kwitanties, waaraan' dokters rekeningen waren bevestigd uit de administratie gehaald, de kwi tantie vernietigd en een nieuwe geschreven. Op deze wijze eigen de hij zich ruim f 560 toe. Uit de over hem uitgebrachte rapporten bleek, dat hij lui was, met veel eigendunk. De President voegde hem toe: „het moet gron dig anders met jou gaan, maar intussen zul je een harde tijd moeten doormaken." De Officier van Justitie achtte de feiten bewezen. Tegen de sug gestie dat de controle te slap zou zijn geweest kwam mr. van IJsen- doorn op. Spr. eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf, dopr te brengen in een jeugdgevange nis. De verdediger mr. W. Nijs, zeide, dat het beter zou zijn ge weest deze jongen direct straf rechtelijk voor de kinderrechter te brengen, inplaats van eerst de civiel-rechtelijke kant te volgen. Pleiter yerwachtte van 'n plaat- is de 500 ton metende Neder landse kustvaarder „E. en A. Scheer" Vrijdagmorgen in dichte mist bij de kust van Marokko in aanvaring gekomen met 't Franse schip „l'Algerien", dat 2600 ton meet. De kustvaarder werd ern stig beschadigd aan de voorsteven, doch kon de haven van Casa blanca bereiken. Er waren geen persoonlijke ongevallen; ontving het Nationaal Rampen fonds een bedrag van ruim f 30.500.dat bijeengebracht is door verschillende detachementen der Ver. Naties in Korea. Hier van is f 10.000.geschonken door het Ned. detachement, dat eerder reeds een bedrag van f 8000. had geschonken; bracht de minister van Maat schappelijk Werk, mr F. J. Th. M. van Thiei, in gezelschap van zijn secretaris-generaal op 20 en 21 Mei een bezoek aan verschillende Ambonese woonoorden, o.m. aan Vught, waar juist een Ambonese bruiloft werd gevierd, waaraan de minister en zijn gezelschap hebben deelgenomen door aan te zitten aan het bruiloftsmaal; kwamen in de week van 14 tot 20 Mei te Den Haag 195 verkeers ongelukken voor, die geen do den, maar wel 18 zwaar- en 33 lichtgewonden vergden. Bij deze aanrijdingen waren 153 personen auto's, 51 vrachtauto's, 90 fietsen, 32 motorfietsen, 16 brommers en 7 trams betrokken. sing in een jeugdgevangenis niet veel goeds, waarom hij zo moge lijk een voorwaardelijke veroor deling vroeg met onder toezidht- stelling. (Advertentie) KNEEDBAAR HOUT VAN CET A-BEVER O (Van onze sportredacteur) RINGEN Vrijdagnacht 12 uur. Rustiek was het plein tje zeker. Een grasperkje in het midden, enkele oude stamcafé's met wapperende uithangborden aan de kant en voor één daarvan een juffrouw. Een daagse dorpelinge die voorbestemd was om te worden bestormd door Georges Oudt, die de weg was kwijtgeraakt door een „Umleitung", een vreselijke vondst in Duitsland, waar veelvuldig gebruik van wordt gemaakt en waarvan er een de hele tafeltenuiskaravaan ronkend en brullend op dat rustieke pleintje even voor Effeld bijeen had ge bracht. Terwijl de groepsleiders grijze haren kregen van het zoeken naar een weg. die hen via Jülich en Düren naar de schone Rijn zou brengen, snorde een Volks wagen met Cor du Buy, Wim Stoop en Bertus van der, Spek de karavaan vooruit. Bingen- waarts, om daar enige rust te genieten alvorens aan te treden voor de grote match tegen West- Duitsland. Enige rust. die hadden ■de 380 al genoten in Roermond, dat als verzamelpunt was aan gewezen. De reis was tot daar heel voorspoedig gelopen. Den Haag was op eigen houtje er regelrecht naar toe gereden en een lachende groepsleider Harkx kon al zijn discipelen er gezond Maar niet dan nadat de voorzit ter van de Duitse Tafeltennis- bond een prettige toespraak had gehouden en zijn blijdschap had uitgesproken over de totstand koming van deze verbroederings- wedstriid. Met de eerste klap, die Wim Stoop op de groene tafel gaf. begon dan de met spanning tege- moetgeziene landenkamp. De eerste slagen waren eigenlijk niet zo erg best, want Vorherr 1 won alle vijf punten van zijn service, Vijf punten voor de Duitsers. Het leek onoverkome lijk, maar dat was het niet, Op een gegeven moment had Vorherr in de tweede game tegen de niet geconcentreerde Stoop en wel afleveren. Zo ook Noord- I een 20—18 voorsprong, die de holland, dat onder leiding van Amsterdammer, plotseling in Theo van der Gulik een gezellige vorm. toch nog wist om te zet- tocht door Nederland maakte. Ook Beverwijk, dat onder leiding van zijn geestelijk adviseur in Roermond arriveerde, maakte een opgewekte indruk. Zo reed tafel tennissend Nederland door eigen dreven de grens tegemoet en daarne.... de „Umleitung". die alle vroede hoofden op hol bracht. Maar aan alle ellende komt een einde, en zo kon de juffrouw op het pleintje na ein deloos gepraat de troep weer op weg helpen. In Rheinbach werd nog even gestopt, hetgeen een stormloop van Duitse Jugend op de bussen teweegbracht en daar na ging het naar Bingen, dat om half tien bereikt werd. De eerste etappe was ten einde. De ontvangst te Bingen Het gaf echter niet, dat men een uur te laat was. Want Bin gen was op en bleef op om de Hollandse gasten te ontvangen in de reusachtige stadshallen. die herschapen waren in een eetzaal en een tournooiveld. De burge meester zelf trad op het podium om enige hartelijke woorden te zeggen. En daarna konden de wedstrijden dan toch beginnen. Eerste klasse A Ajax—DOS VSVFrisia HeraclesGVAV RCHSneek Wageningen NECZw, Boys Ensch. B.-Volewijckers -.„„Eerste kl. B DWS—Enséhede Aohilles—Vitesse AGOVVHaarlem Heerenv.—Go Ahead (23/5) Be Quick G.—'t Gooi Leeuwarden—Stormv. Ennkwijk—Blauw Wit Eerste klasse C SpartaJuliana BVV—Sittardia HBS—Theole BrabantiaSVV LONGA—Willem II VVV—MVV EmmaExcelsior Eerste kl. D FeijenoordNOAD LimburgiaPSV DHC—RBC TEC—ADO MauritsEindhoven Bleijerh.—- Xerxes WEST 3e klasse A RKAVICJOS EMM '15Rivalen BVC—TOG 3e klasse C WSV '30—BKC Vierde klasse A De Randers—USVU MFC—ZAP Vierde klasse B PurmerendRKAFC Promotie 3e klasse ZaandijkHolland HOCKEY: HEREN Kampioenschap van Nederland HHIJCMeppel Venlo—DKS Meppel—HHIJC DKS—Venlo ten in een 2220 zege. Een derde game zou de beslis sing moeten brengen. We wisten het gauw. Wim Stoop bleef de afschuwelijke effect-service van zijn tegenstander baas en scoorde met 2i—18 het eerste punt voor Holland. Cor du Buy kwam daarna aan bod tegen de beste speler van West-Duitsland. Seiffert. Ook deze had een effect-service, die Du Buy in den beginne niet baas kon. De eerste game ging voor Holland verloren. 2116, In de tweede game was de formi dabele backhand van Seiffert oorzaak van een formele afstraf fing van Du Buy, 216. 11 dus. Bertus v. d. Spek stond tegen Sauer in de eerste ronde in de reserve. De ieugdige Haagse coming-man heeft goed gespeeld. Hij kwam in de eerste game met 1217 achter, doch zegevierde door sterk aanvallend spel met 2118. verloor de tweede door te veel forceren met dezelfde cijfers en verloor ook de derde game na een felle strijd, 2220. Seiffert bracht de stand op 31 door Stoop kansloos te kloppen, 219. 2112. Duitsland met 31 voor. Dat namen onze Hollandse iongens niet.. Bertus v. d. Spek vocht zich door de sterk verdedigende Vorherr heen, 2022, 2116. 21 16. maar Cor du Buy kon ook Sauer niet baas en verloor in twee games 216, 2110. Winst dus voor Duitsland dat met 42 zegevierde. Zo eindigde deze eer ste dag van de tafeltennistrip naar Saarland, waarnaar na het verblijf te Bingen de reis van daag wordt voortgezet. Nóg een promotiewedstrijd Naar wij zo juist vernemen zal Zaandijk Maandag op eigen veld aantreden tegen Holland voor promotie naar de tweede klasse. Voetballen WAARLAND. De Gouden Kruis-wedstrijd van Con Zelo 1 is inplaats van Tweede Pinkster dag gesteld op heden, Zaterdag avond, om 7 uur. De ronde van Italië De Ronde van Italië kwam gisteren bijna op de lielft. De 104 renners verlieten de weg en reden in ploegen in een speciale etappe op de grote autobaan van Modena. De uitslagen waren ge- basseerd op de gemiddelde snel heden van de ploeg. Voor de renners die het con tact met de kopploeg hadden ver loren werd de tijd genoteerd die zij zelf hadden gereden. Wim van Est, Peters. Dekkers en Suvker- buyk gingen in gesloten gelede ren door de finish en boekten een tijd van 38 min. 32 sec. Wagtmans. van Breênen en Roks hadden het tempo niet heelmaal kunnen volgen. In het klassement van deze tijdrit met 16 ploegen, boekte Nederland een verdienstelijke zesde plaats. De ploeg van Fausto Coppi (Bianchi) werd eerste in 37 en 45 sec. Het algemeen klassement na deze tijdrit luidt: 1. Koblet (Zwits.) 52.40.45: 2. Coppi (It.) 52.41.40: 3. de Santi (It.) 52.42.02; 4. Fornara (It.) 52.42.21; 5. Wim van Est (Ned.) 52.44,43; 6. Bartali (It.) 52.45,37- 7. Èlio Brasola (It.) 52.46.32: 8. Corrieri (It.) 52.47.14; 9. Magni (It.) 52.47.35: 10. Martini (It.) 52.48.04. Het klasement van de negende etappe van de Route de France, van Mende naar Viviez, over een afstand van 175 km luidt: 1. Dupre (Frankrijk) 5 uur, 1 min. 25 sec.; 2. Lafarque (Fr.) z.t.; 3. Cigano (Fr.) z.t.; 4. Brun (Fr.) 5.05.32; 5. Ottavi (Fr.) z.t.; 6. Buitel (El.) 5.06.43; 7. Delmans (Fr.) z.t.; 8. Bares (Fr.) z.t.; 9. Tretout (Fr.) z.t.; 10. Leo Ste vens (Nederland) z.t.; 15. Van Roon Ned.) z.t.; 20. De Groot (Ned.) 5.06.50. De Fransman Huyghe behoudt de leidertrui. O IN HOOGEVEEN HOOGEVEEN Woensdag nacht is uit de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen de 26-jarige Van O. ontsnapt. Hedenmiddag om half twee heeft de gemeentepolitie te Hoo- geveen hem weten te arresteren. Een in bruin costuum geklede figuur, die op de markt in Hooge- veen tussen een hoop oud ijzer stond te rommelen, trok de aan dacht van een brigadier der plaatselijke gemeentepolitie. De brigadier, die bij het zien van deze man onmiddellijk her innerd werd aan het signalement van Van O. in de politiebladen, ging naar hem toe en vroeg zijn naam. De man gaf een naam op, die later inderdaad vals bleek te zijn. Hij verklaarde desgevraagd in Hoogeveen te, logeren en noemde zelfs het adres. Ook dat verhaal bleek niet juist te zijn. Van O. wandelde kalm mee naar het politiebureu en bleek slechts na een langdurig verhoor bereid, zijn ware identiteit te bekennen. Uit dit verhoor bleek verder, dat hij 's morgens in Hoo geveen was aangekomen. Hij ver klaarde daar goed bekend te zi.jn. Hij zou, na zijn ontsnapping, nog b;f familieleden gezworven heb ben. Later op de middag is Van O. op transport gesteld naar Sche veningen. VLIEGTUIG VAN GENERAAL NAVARRE AANGESCHOTEN PARIJS Het vliegtuig waar in Generaal Henri Navarre de nieuwe Franse Opperbevelhebber in lndo-China. zich naar de Franse sterkte Nasam begaf, is door afweergeschut van de Viet- minh geraakt Het toestel kon een geslaagde noodlanding ma ken. De stuurboordmotor werkte niet meer. Het competitie-programma, zo wel in de KNVB als in de afde ling, is uiteraard niet groot, maar zeker de moeite waard. In Wer- vershoof bijvoorbeeld wordt de promotiewedstrijd WWVios ge speeld en in Wognum vliegen R.K.V.V.S. en Twisk elkaar nog maals in de haren. De tweede klassers zün uitge- voetbald. In de derde klasse ech ter moet nog een beslissing val len, namelijk die voor de onder ste plaats. BKC is er steeds slech ter voor komen te staan en het zal er na Maandag niet beter op ziin geworden. De club uit Anna Paulowna brengt een bezoek aan WSV, dat vooral in eigen huis sterk is. De overige wedstrijden zijn hier uitgesteld tot de volgen de week. In de vierde klasse zijn na een hard en spannend seizoen alle beslissingen gevalleh. Van belang is echter nog wel Purme rendR.K.A.F.C. De Alkmaar- ders hebben immers nog een pro test lopen. In de afdeling. Od de eerste plaats rioht na tuurlijk alle belangstelling zich naar WWVios. Omtrent de uit slag verkeert ieder even vanzelf sprekend in de grootste onzeker heid. In 1B wórdt nog SEW KGB gespeeld, een wedstrijd, die zeker nog wel 't aankijken waard zal zijn. In 2 A is Beemster R.K.S.V.S. de strijd tussen twee ploegen, die maar net de dans zijn ontsprongen. Sporters—West friezen in 2 B is voor de Hoorna ren heel belangrijk. Hun positie is namelijk zó precair. dat zij er bii verlies het beroerdst aan toe zijn. ZwaagdijkWoudia is een match tussen twee oude rivalen. Hoe de beslissingswedstriid in Wognum tussen R.K.V.V.S. en Twisk zal aflopen, is voor ieder een een vraag. Gouden Kruis. Het Gouden Kruis-programma is uitgebreider dan vorige week en biedt aardige ontmoetingen. Om er een kleine greep uit te doen: St. Bavo 1 ontvangt Alk- maarse Boys, wat een interessan te krachtmeting kan worden, wat trouwens ook kan worden ver wacht van Berdos 1—Schoorl 1. SVW krijgt bezoek van Vrone en zal zeker alles in het werk stellen de clu'b uit St. Pancras de das om te doen. Schagen zal vast en zeker uitlopen naar Schagen 3 SRC 2 en SRC 1Schagen 2. R.K.E.D.O. brengt voorts een be zoek aan St. Victor en tenslotte ontvangt Spartanen habuur SEW. In verband met het kampioen schap van Ruy Lopez en de pro motie naar de hoofdklasse heeft de talentvolle componist Jac. Har- ring onderstaande eindspelstudie vervaardigd en deze opgedragen aan het kranige le tiental van Ruy Lopez. Het is wel aardig hierbij te vermelden, dat deze bekoorlijke studie haar ontstaan te danken heeft aan een partij, die de com ponist speelde aan het eerste bord van het 1ste tiental in 1947. Wit: Kbl, Dc3, Tg3, pi: b2, c2, f4, f6. Zwart: Kh8, Db7, Ta8, Pg2, pi: b5, c6, g7, h7. Wit speelt en wint. 1. Txg7, Da6 (dreigt mat op al); 2. Ta!! (één van de fijne pointes) 2..D of Txa7 (Uiteraard faalt 2..b4 op 3.Txa6) 3.f7 mat!. Doch na l.Txg7 heeft zwart nog enkele andere mogelijkheden, nl. I..Db6 of 1..b4. In beide ge vallen volgt echter een magistrale slotcombinatie. Na l.Txg7, Db6 2.Txg2,Da5 (na 2....b4 volgt 3.Dé5.Da5 4.f7+, Dxé5 5.fxé5 en wint) 3.Tg8+, Kxg8 4.Dg3 ,Kf7 5.Dg7+,Ké6 6.Dé7 ,Kd5 7.Dé5 ,Kc4 8.b3 Kb4 9.Dd4 ,Ka3 10.Db2 ,Kb4 II.c3 ,Kc5 12.'b4-|- met winst van de dame. En na 1.7xg7,b4 wint 2.Df3! (noodzakelijk in verband met de eeuwig sohaakdreiging door 2 Tal-j- en 3....Da6+ en 4.... Df! 2Ph4 3.Dh3,Da6 (ge dwongen) 4.Txh7+, Kxh7 5.Dxh4+,Kg6 6,Dg5+,Kf7 7.Dg7 Ké6 8.Dé7+,Kd5.Kc4 10. b3. mat. W. J. MUHRING Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. C. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Probleem no. 172 Auteur: OSCAR BAEKE, (Antwerpen, België) Eerste publicatie! Opgedragen aan onze trouwe oplossers(sters) (Zwart) ÉP IP IP ïa§L„,® Wij (SI 3% vm VrM. (Wit) Wit begint en Wint Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing. Stand in cijfers (beiden tien schij ven). Zwart op: 9 15 17 18 21 23 27 29 36 en 45. Wit op: 16 20 32 34 35 38 40 47 48 en 60. Een interessante compositie. Dat deze veelzijdige probiematiek-specia- list de materie goed beheerst, bewijst wel zijn groot aantal fraaie composi ties! Ook bovenstaand vraagstuk heeft deze fijnzinnige componist op fraaie en verrassende slag- en combinatie motieven samengesteld. Na vele af wikkelingen wint Wit. Correspondentie: H. v. L. te Amers foort. Damrubrieken over de Eind spelen van C. Blankenaar zijn Ver krijgbaar bij de Administratie van dit blad. Oplossingen van Cor Blankenaar's Eindspel-composities (Zie damrubriek van 1 Mei 1953) Blankenaar's-eindspelen schenken ons een ongekend kunstgenot. Het is alsof deze geniale auteur alle velden op het dambord onderwerpt aan zijn grote inspiraties. Het is ook alsof het dambord een verandering ondergaat, de vluchtvelden steeds beperkter worden, totdat ten slotte, als men de oplossing nabij is, de zwarte dam (zoals in onderstaande composities) steeds gedwongen wordt op het bord te vluchten. Juist dan meent men. dat de oplossing veraf is, dan heeft schijn baar de zwarte dam een groot aantal vluchtvelden. Maar dan voeren ook de witte dammen een beweging uit, zó geniaal en zó diep bedacht, dat men er door bekoord wordt, als door een symphonie! En nu de oplossing van: Blanke naar's Compositie uit 1900. Stand in cijfers: Zwart; één dam op 30, en een schijf, op 23. Wit: drie dammen op 11, 17 en 22. Wits eerste zet is 1116. Zwart kan S.R.C.-nieuws SCHAGEN. Zaterdagavond spelen S.R.C. 1 en 2 beide een Gouden Kruis wedstrijd tegen resp. Schagen 2 en 3. Daar er wei nig over de uitslag van een plaatselijke derby valt te zeggen, menen we toch te mogen veron derstellen dat beide elftallen zich voor 100 pet. zuilen geven om elkaar de puntjes afhandig te ma ken. We zullen hopen dat het een faire mooie wedstrijd mag worden. S.R.C. 1—Schagen 2, aanv. 7 u. Jn. Tromp; N. Koopman, Jb Heddes; C. Verduin, P. de Wit, D. Baars; G. Plukker, N. Verduin. H. v. d. Brink. P. Kok, Jn. Heddes, Res. Jn Heddes Jnz., Th. Koop- Schagen 3-S.R.C. 2, aanv. 8 u Jn. Gouwenberg; Jb. Heddes, R. Boersen; Th. Kooiman, Ad Sin- nege, Jb. Jong; Jn. Schouten, D Kouw. Jn. Verstraten, A. Blok ker, Jb. Quax. Res.; P. GGods.halk, J. Kleef. nu spelen A 3048, B 3035. C 30— 2 en D 3025. Wij zullen de vier ver schillende varianten behandelen. Va riant A: (1) 1116, 3048, (Zwart kan niet 34, 24 of 19 spelen, daar Wit 22 18 zou spelen en witte dam op 16 slaat schijf en dam); (2) 1726, (Wit's zet is van veel betekenis; hij verhin dert Zwart 34 of 30, daar Wit zou winnen door 2228. Eveneens 2328 van Zwart gaat niet, door 22x33 van Wit, Zwart 48—34, Wit 16—43 en 33 —42!; (2) Zwart 48—25. (Op 23—29, volgt 2231, verplaatst Zwart de dam, dan volgt 16—43 en 3127); (3) Wit 2231, (een fraai voorbeeld van samenspel der dammen. Zwart moet met zijn dam spelen, daar Wit dreigt met 16—43 en 31—37); (3) Zwart 25— 3 (Zwart moet naar de rand van het bord; op 20 óf 14, wint Wit door 31 18); (4) Wit 1621, (de dammen van Wit ontwikkelen nu de meeste kracht. Zij beheersen de velden 3, 25 en 48); (4) Zwart 3—25; (5) 31—9, 25x3; (6) 2117, 3x21; (7) 26x40 en Wit wint! Nu volgt variant B: (zie diagram); (1) Wit 11—16, 30—35; (2) 22—27! (een prachtige zet! Belet Zwart 2328 óf 29, dan Wit 17—44 met winst. Ook bij voorbeeld Zwart 30, 24 öf 19 gaat niet, daar Wit dreigt met 1728); (2) Zwart 352, (wél verplicht, Wit dreigt met 1744 enz.); (3) 1721. (Het fijne tempo-werk van Wit is verbluffend!); (3) 235 (op 2328 of 29 van Zwart, volgt Wit met 1611 en 2749, ook „los" staan mag Zwart niet, wegens 27—18 van Wit); (4) 27 —22 (verhindert Zwart weer met 23 28 öf 29 te spelen, wegens 22—44, (35x49) Wit 2127 met winst); (4) 35 —2 (op 35—30. öf 24 of 19, speelt Wit 22—18 met winst); (5) 22—11!! (De werking der dam op 21, is voor Zwart „dodelijk"); (5) 23—28; (6) 11x44! (om Zwart 235 te beletten, wegens 21—27); (6) 2—19; (7) 21—8, 19x2; (8) 4435!! En Zwart is vastgezet. Dit gehele afspel is zuivere damkunstü Nu volgt variant C: (1) Wit 1116, 30—2; (2) 17—21 (op Zwart 23—28, volgt 22x44. 2—19, 21—8, 19x2, en 44 —35 gewonnen); (1) Zwart 2329, (op 235, volgt 2244. èn 21—27, op bij voorbeeld 219 öf 24 öf 30, speelt Wit 2218 en Zwart 23x12 en Wit slaat dam en schijf); (3) Wit 22—11. (Het telkens terugkeren van de ,.kla- verblad"-stand, zie verder winst variant als bij B). Variant D: (1) Wit 11—16, 30—25; (2) 22—27, 25—3; (3) 17—26, 3—25; (4) 27—31, 25—3; (5) 16 21. (wederom- de „klaverblad"- stand); (5) 3—25; (6) 31—9 met 21— 17 gewonnen voor Wit. Het is niet mogelijk, in verband met plaatsruimte alle sub-varianten hier te behandelen. Al met al een fraaie compositie, welke verre van gemak kelijk was!! De andere vraagstukken van Blan kenaar volgen in onze eerstkomende rubrieken. Vele oplossers (sters) heb ben over deze ..Blankenaartjes" hun of haar enthousiasme kenbaar ge maakt. Voor onze huisdammers en gevorderde beginners Opgelet! Nu over de artikelen 13, 14 en 15 „Het slaan". Een reglementsprobleem Auteur; G. L. GORTMANNS (Londen) Een 9 om 9 stand (Zwart) HP y y y i m - (Wit) Dit probleem werd gecomponeerd met de bedoeling een zo groot moge lijk aantal reglementsbepalingen in één stand te verwerken. Wit wint deze aardige compositie als volgt. Wit (1) 2721, 26x17, een schijf slaat ook ach teruit (zie artikel 9); (2) 4741, 36x 47; (een schijf, die de damlijn bereikt wordt gekroond, dat wil zeggen wordt dam); (3) 3934 47x49 meer- slag! De geslagen stukken mogen eerst n& de slag van het bord worden weggenomen); (4) 3024, 49x30; (5) 35x13! en wint! Gedurende een slag mag dezelfde ruit meermalen gepasseerd worden. Men mag echter niet tweemaal over hetzelfde stuk slaan, bij voorbeeld na 35x13 mag Wit niet wederom over schijf 9 en op veld 4 stoppen (Zie ook artikel 14 wedstrijdreglement). U,r 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5