ezen! Jaap v. cl. Brink (22 jr.) haalde wat vogels uit Nieuw Guinea M ours aan de wandel ONZE PRIJSPU Rechter Thomaswordt verfilmd rAl°N$ BERt5 UUMS naar o.a.: REIZEN! Voor het paradijsje in Alphen aan de Rijn Avifauna verwacht Nederland rondom Alphen Papoea's snapten er niets van Toen waren zij weer in hun element Door nieuwe Nederlandse onderneming Gratieverzoeken voor Hamid II Zaterdag 23 Mei 1953 Pagina NG in het Rentambt DRWERF zal op het Domeinkantoor [ederlanden in het en overeenkomstig EEN BOERDERIJ Wieringermeer tekeningen is van n f 15.(restitutie ntoor van de Rent. len toegezonden na diens postrekening Katholieken [INGEN t' 5.50 id f 40.— f 47.50 f 60— f 70— sen NRIJK f 117.50 f 105— f 107.50 f 232.50 chtingen: Joordholland AR Tel. 2716 n het Limburgse steenkolenmijnen, i vriendelijke ver- '.V.V., Schinnen. thank N.V. RAAT 4 Parijs Linz- ttival de Prades den rzorgde hotelreizen, en chauffeurs, des- cars van de N.B.M. 2n: Hoofdkantoor: Amsterdam (Z) rel. 717756 en 90793 trospectus! Vierlanden 63. seriand met 155— incl. innsbrüek ia zeldz. mooie re-Ardennen en 52— 3- en 4-daagse via Rijn, Heidel- rankrijk (Elzas- rdennen 105. C. ten Bruggen- Dorpstraat 145a. Niedorp bij Tou- ;el. 284. nog div. reizen 1 wegwijzers zetten, maar hij krijgt er geen toestemming voor. „Ga jij nu maar eens naar Nieuw-Guinea en zorg dat ie Die kreeg hij ook niet toen hij J op een goede dag naar de Ne- met vogels terugkomt. Met die opdracht stevig in zijn derlands-Belgische grens trok en i j o o "i daar een bord wilde neerzetten oren geknoopt, stapte de 22-jarige Jaap v. d. Brink begin met de opwekking „Bezoekt Avi fauna" - „Visitez Avifauna". In Zundert lustten ze dat ech ter niet en het gevolg was dat de heer v.d. Brink toch in de buurt even de grens over reed en bij een café in Wuestwezel afstapte. Binnen vijf minuten was het gebeurd. Geen moeilijk heden met de eigenaar, die voor een schijntje ook nog wel fol dertjes onder zijn gasten wilde verspreiden, geen zuur gezicht van een gemeentesecretaris, die bang was voor een verstoring van de rust van het landschap. Tal van moeilijkheden zijn er de laatste tijd geweest, ook van financiële aard. Accoord, zegt de heer v.d. Brink, en ze zijn er nog, maar het is goed dat zé zijn ge komen, want een stistand in de ontwikkeling kan het park, dat veel te snel is uitgegroeid, alleen maar goed doen. In het restaurant kunnen op 't ogenblik zesduizend koppen kof fie aan de lopende band worden ingeschonken en kunnen vijftien honderd personen tegelijk dine ren. Het bezwaar, dat het restau rant voor de gewone man te duur is, is opgevangen door de benedenzaal te herscheppen in 'n zelfbedieningsbedrijf, een soort cafétaria dus. Juli van het vorig jaar op Schiphol een „constellation binnendie liem vier dagen later op het vliegveld van Biak afzette. Hij nam daar twee maanden de tijd om zich wat aan het klimaat te wennen en maakte van de gelegen heid meteen gebruik om eens te kijken hoe hij het best aan het werk zou kunnen gaan en van welke diensten, die de Papoea's hem boden, hij werkelijk plezier zou kunnen hebben bij de uitvoering van zijn opdracht. Negen maan den bijna is de jonge avonturier aan het werk geweest. En niet zonder succes, hoewel de moeilijkheden in het begin niet van de lucht waren. Maar mt hetzelfde vertrouwen, waarmee zijn vader dit jaar de poorten van Avifauna „een park met vogels en andere ver makelijkheden" weer heeft ge opend, wachtte de jonge v.d. Brink het welslagen van zijn on derneming af. En juist op de dag. dat Avifauna zijn eerste gasten van dit seizoen ontving, landde op Neerlands grootste luchthaven een gecharterd vliegtuig met een vogelpark in het klein. De jonge vogelaar heeft aan tal van moeilijkheden het flink gebruinde hoofd moeten bieden voor hij weer vaste voet op Ne derlandse grond kon zetten. Hij heeft reizen gemaakt naar So- i'fmg. Merauke en Hollandia, met vliegtuigen van de binnenlandse limèn zoals dat wel heet of met de kleine coasters, die de verbindingen tussen de kust plaatsen onderhouden. Even zo vrolijk heeft hij besprekingen moeten voeren met vertegen woordigers Van 't gouvernement. Hij praatte met ambtenaren, die weemd opkeken tegen de wat eigenaardige opdracht, waarvoor do heer v.d. Brink zijn tweede /oon had gesteld en hij confe reerde met missionarissen, die «Is het moest bereid waren al bun parochianen in te zetten om h"m bij de uitoefening van zijn tn»k te helpen. Na twee maanden voorberei dend werk konden de eerste vo gels worden binnengebracht. Daarbij werd een dankbaar ge bruik gemaakt van de ervaring d"r Papoea's, die voor een derge- Hik werkje hun hand niet om draaiden. Maar wel de nek van iedere vogel- .die zij te pakken konden krijgen. „Alstublieft, mijnheer v.d. Brink," en daar sfond de jonge Alphenaar met een mond vol tanden, want of schoon hi.i aardig met Chinees en Maleis overweg kan. was het hem op dat moment toch wel 'n beetje teveel. Het heeft enorm veel moeite en nog meer geduld gekost voordat de Irianen begre pen. dat het hem om levende vogels te doen was. Op zich is dat overigens niet zo verwonder- 'iik, want een halve eeuw lang heeft een groot aant'al geluks zoekers het genresteerd een nog "roter aantal Papoea's er toe te b"wegen de vogelwereld in de rimboe af te romen. Paradijsvogels en ook Kroon- doiven bijvoorbeeld in welke dode vogels lange tijd een zeer l-vendige handel is geweest z'vi thans zwaar beschermd. En over die wettelijke bepalingen, d;" daarin voorzien, is de jonee Mohen'aar bijna gestruikeld. Na langdurige conferenties en nog pens een keertje praten kreeg bij van het gouvernement ech ter toestemming een aantal vo gels uit te voeren. Voorwaarde was daarbij, dat het overschot van de collectie alleen zou mo gen worden verhandeld met er kende dierentuinen. Daarna kon het werk eerst goed beginnen. Op verschillende plaatsen wer den volières gebouwd, waarin de van hun vrijheid beroofde vogels nog genoeg ruimte had den om de tijd tot hun emigra tie zonder kleerscheuren door te komen. Van Alphen uit werd bo vendien voer gestuurd. Vrij om- Jachtig misschien, maar men kon niet anders doen en bovendien had deze gang van zaken bet grote voordeel, dat de vogels bij aankomst in Avifauna niet ook nog eens od ander voer moes ten overstappen. Maar goed, de vogels kwamen er en op 4 April meldde de Mgr G. Sensi waarnemer H. Stoel bij Unesco VATICAANSTAD, 21 Mei '53. - Ue U. Vader heeft Mgr. Giuseppe Sensi, die reeds verscheidene malen door het Va- ticaan naar internationale confe renties was afgevaardigd, tot blij vende waarnemer van de H. Stoel H.r UNESCO benoemd. Mgr. Sensi, 27 Mei 1907 gebo ren, is verbonden aan het Pau- a rr ®taatssecretariaat. Hij heeft ue H. Stoel op diplomatieke pos- _Tn *,e Boekarest en Brussel ge diend, laatstelijk te Praag in de .laren 1948—'49. He „Slamat" Maandag te Rotterdam verwacht Bet Lloydschip „Slamat" wordt Maandagmorgen, thuiskomend uit Indonesië en Malakka, aan de Lloydkade te Rotterdam ver- waoht. Alle passagiers op deze muisreis zijn uit Singapore af komstige Engelsen, die in Londen de kroningsfeesten gaan meema ken en op de voorafgaande Zon- 'ag m Southampton aan land zul- 'en gaan. Voor een Haagse mijnheer, die ne vijver van zijn tuin blijkbaar uopisch wil aankleden, brengt de ïn imat" een kist mee met een iu kg wegend stuk koraalrif. jonge v.d. Brink zich bij zijn vader af. Avifauna viert zijn derde verjaardag en in de tijd, een maand ruim, dat de vogels nu in Alphen aan den Rijn on derdak zijn, zijn zij al aardig ge wend, al is het nog niet om over te roepen. Er zitten exemplaren onder, waarvoor een expeditie uit Zweden onder leiding van dr. Bergman naar Nieuw Guinea is geweest om ze alleen maar te zien. En hier in Alphen, dat lan delijk blijft ondanks de vele fa brieksschoorstenen, die er hun kop opsteken, kan iedereen zijn hart ophalen aan de kleurenrijk dom van vogeltjes, die per stuk al soms enkele honderden gul dens kosten. Maar er komt dan ook veel bezoek. Sinds de ope ning, vier jaren geleden, zijn reeds over de twee millioen kaartjes verkocht. Op één Zondag was ér aan de kas een ontvangst van tienduizend gulden. Daarmee wil de heer v.d. Brink alleen maar aantonen hoe gering de belangstelling uit eigen land is, want van die tien mille was er slechts duizend gulden in Ne derlands geld bij en de rest in vreemde valuta. Natuurlijk wordt er gezegd, dat het vogelpark niet zo ge makkelijk te vinden is, maar de verbindingen zijn toch ook weer niet zo slecht als het vaak wordt voorgesteld. De heer v.d. Brink zou overigens graag in een cirkel, wensen. gW//////////////////////////////////////////^^^^^ 1 f# M l En dan wordt er nog steeds hard gewerkt om 't acht hectare grote park zo volm'aakt mogelijk te maken. Er staat een vogelhuis met grote patrijspoorten. Een druk op de knop en uit miniatuur geluidsinstallaties klinkt de vro lijke roep van een vogel, die het best naar zijn zin heeft tussen watervallen, groen en bloemen, vanuit twee duiventillen vliegen rustig wat parkieten de vrije natuur in. Tegen de avond ko men ze wel weer terug. Goed, toen het experiment werd ge waagd heeft het een flink aantal vogels gekost. Maar dat waren dan ook vrijgezellen. De rest blijft. Want ze vinden er op hun tijd een natje en een droogje en meer hebben ook zij zich niet te ¥7 en mens moet geluk hebben en zeg maar •®--i eens, dat onze fotograaf dat niet heeft gehad. Op een van zijn zwerftochten ontmoette hij een deftig zwanenechtpaar met zes volgzame kindertjes. De familie zwaan, het eentonige bestaan in steeds-maar-dezelfde stadsgracht moe, had juist besloten ander krooswater op te zoeken. Daar werd niet lang over gepraat. Vader en moeder verhieven zich uit de gracht de zes kleine zwaantjes volgden gehoorzaam. Vader en moeder staken, zonder zich te storen aan het drukke verkeer, de rijweg over de zes kleine zwaantjes volgden. Maar toen Toen kwam de familie aan het nieuw-verkoren water. Moeder zwaan, die een dergelijke verhuizing al meer bij de hand had gehad, aarzelde niet en dook van de hoge brug naar beneden. Vader zwaan deed voor moeder niet onder en daar ging-ie, vleugelklappend de diepte in. Tegen een dergelijk voorbeeld van roekeloosheid is niets bestand. Zelfs niet de hoogtevrees van een heel jong zwaantje, dat nog maar pas is komen kijken. Alle zes lieten zij zich naar beneden plonzen, één voor één, tot de familie weer bijeen was. En dat allemaal zonder dure lessen en lange tijdschriftartikelen over paedagogie en kinder psychologie. Zomaar vanzelf. Is het niet een beetje om er jaloers op te worden. I S HORIZONTAAL: 1. taal van uw geboorteland 9. naar belhoren gekookt 10. voorzetsel 11. sc'hop 13. preekstoel 15. meisjesnaam 17. jongensnaam 18. gloeiende stof uit vulkaan 21. sdhool'lokaal 22. groet 23. reeds 24. Europeaan 25. geloof, godsdienst 27. steeg 29. voorzetsel 31. heilige 32. jong dier 34. lof 36. zangnoot 37. lidwoord (Fr.) 39. oppervl.maat 39. bijto. naam 40. laatst leden 41. waterhoogte 42. geluid 45. soortelijk gewicht 47. onaangenaam verblijf 49. goud (Fr.) 50. boos (verouderde vorm) 52. hero 54, berggeel 56. groente 57. vorm van treuren 59. militaire optocht 61. broze 62. familielid 64. ledige 65. leer der zenuwen VERTICAAL: 1. wijize 2. vrudhtbare plek 3. lof 4. voegwoord 5. dwarshout 6. eenlh. van druk 7. rijstbrandewijn 8. onduidelijk praten 9. roe 12. clown 13. soort verlichting 14. laatst leden 15. water in N.-Brabant 16. sterreikunde 19. vis 20. ongedierte 26. mep 27. vlek 28. wortel 29. bloem 31. voorzetsel 33. slede 35. stofmaat 36. inhoudsmaat 41. eenzaam 43. eveneens 44. vr. munt 46. stalling voor auto's 48. vorm van eren 51. toespraak 53. kostbare 54. deel van de bijbel 55. eerwaardige vader 56. groente 58. hond 60. zeewier 62. rivier in Italië 63. reeds 5? VOOR HET EERST heeft de regering rechtstreekse fi nanciële steun verleend aan de Nederlandse speelfilm. Zij heeft namelijk aan de pas-opgerichte Nationale Film productie-Maatschappij een subsidie verstrekt ter grootte van een derde deel van het aandelenkapitaal dezer N.V. De Nationale Filmproductie-Maatschappij is gevormd door een combinatie van bioscoopexploitanten, eigenaars van tal van theaters, met het doel te komen tot een per manente filmproductie in Nederland. Tot nu toe werd, althans in de jaren na de oorlog, in Nederland slechts nu en dan, incidenteel, een film geproduceerd. Die films kosten 1,75 tot 3,5 ton per stuk. Het risico van de ver vaardiging ener Nederlandse film bleek uitermate groot: in het gunstigste geval kon de exploitatie de kosten der productie juist dekken. Het is duidelijk, dat op die basis geen „continu-werkende" industrie kon worden opgebouwd. De nieuwe productie-onder neming heeft laten nagaan, hoe veel een film mag kosten opdat een gezonde basis kan worden verkregen voor de verdere op bouw van een Nederlandse film industrie en daarmee pakte zij het probleem dus precies van een andere zijde aan dan tot nu toe was gebeurd. Bij haar berekenin gen kwam zii natuurlijk tot een belangrijk lager bedrag dan men tot nu toe aan de productie van een film ten koste had ge legd. Vervolgens heeft zij de mannen van het vak. de technici, nauwkeurig laten nagaan of het NAAM: ADRES: WOONPLAATS: OPLOSSING De gevraagde uitdrukking luidt: Denkende mensen drinken niet, drinkende mensen denken niet. De volledige oplossing luidt als volgt: 1. Draadworm: 2. Exporteur; 3. Nulliteit; 4. Kolendamp; 5. Edelknaap; 6. Nikkeltje; 7. De genknop; 8. Expeditie; 9. Mar melade; 10. Estaminet; 11. Nim- merzat; 12. Salonstuk; 13. Enigs zins; 14. Nesteling; 15. Dovene- tel; 16. Rouwdicht; 17. Inspec tie; 18. Nominatie; 19. Klank leer; 20. Erfgenaam; 21. Noten balk; 22. Negentien; 23. Italiaans; 24. Evenement; 25. Trektafel. Wij zien uw oplossing weer uiterlijk a.s. Donderdagmorgen aan ons bureau tegemoet, in een open enveloppe, die in de linker bovenhoek de aanduiding „Prijs- puzzle Noorderpers" draagt. Ver geet u niet als brief te frankeren indien u per post verzendt? De winnaars van de vijf boeken vindt u op pag. 2. Ton van Duinhoven mogelijk was voor een dergelijk bedrag films te maken. Het resultaat is, dat half Juni onder leiding van regisseur Walter Smith de productie van de eerste film begint: „Rechter Thomas", Er komt een permanente Nederlandse filmproductie naar het gelijknamige boek van Francois Pauwels. Als er op deze film winst wordt gemaakt, zal die niet worden uitgekeerd, maar bestemd voor de uitbreiding der productie. De Nationale Filmproductie- Maatschappij streeft ernaar, dit jaar één film te maken, het vol gend jaar twee en daarna drie a vier per jaar. Mocht ook een an dere Nederlandse onderneming films willen produceren^ dan zal men streven naar coördinatie: het gaat erom. een Nederlandse filmindustrie op te bouwen, niet om te concurreren. Door het feit dat de maat schappij gevormd wordt door bioscoopexploitanten, is reeds bij voorbaat een afzetgebied voor de film verzekerd in de volgende plaatsen, waar deze exploitanten theaters bezitten: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Groningen. Haarlem. Eindhoven. Leiden, Hilversum. Amersfoort en Apeldoorn. De exploitanten hebben zich in verbinding ge steld met velen hunner collega's, zodat de film ook overal elders in Nederland in vertoning zal komen. Bovendien ziin de ver toningsrechten nu reeds naar België verkocht. Ook toont men belangstelling van Duitse ziide: zelfs heeft een Duitse filmprodu cent al aangeboden voor een volgende film tot een co-produc tie te komen. Menselijk probleem Men heeft gezocht naar een stof, die in de eerste plaats voor Nederland en eventueel ook voor Indonesië en West-Indië geschikt is. maar die verkoop naar andere landen toch niet uitsluit. In de roman van Francois Pauwels. die een zeer menselijk probleem be handelt, meende men die stof te hebben gevonden, in welke over tuiging men versterkt werd toen bij de eerste besprekingen met de auteur bleek, dat de verfil mingsrechten reeds gekocht wa ren door een Belgische filmmaat schappij: daaruit bleek immers dat ook het buitenland belang stelling voor deze stof had. De Belgische maatschappij heeft de verfilmingsrechten overgedaan aan de nieuwe Nederlandse on derneming. Zoals hierboven reeds gemeld werd zal de film ook in België in vertoning komen. „Rechter Thomas" vertelt de geschiedenis van een bejaarde rechter, die zich bijzonder inte resseert voor een jonge gevange ne, Joop, onder andere omdat die op zijn verongelukte zoon lijkt. De jongeman breekt uit en vindt voor één nacht onderdak bij de rechter, op voorwaarde dat hij zich de volgende dag bij dé politie zal melden. Daarmede maakt rechter Thomas een plot seling einde aan zijn carrière, want Joop meldt zich niet maar wordt later gearresteerd. Deze „story", hier uiteraard slechts zeer summier weergege ven. leent zich voor verfilming omdat zij zeer afwisselend is en men haar vooral in beelden kan vertellen. Bovendien stelt zii geen bijzonder hoge eisen wat de decors betreft. Piet Bron zal de titelrol spelen: de jonge acteur Ton van Duin hoven is gekozen voor de rol van de jongeman. Ida Wasser man speelt diens moeder. Henk van Buuren zijn vader en Rini van Slingelandt zijn zusje. Voorts spelen o.a. mede: Bod de Lange. Henri Eerens. Joban Valk en Max Croiset. De film zal worden gemaakt in de Profilti-studio's in Den Haag. die zeer goed geoutilleerd zijn doch geringe afmetingen hebben, hetgeen men echter voor een film van dit karakter niet bezwaarlijk acht. De studio-opna men beginnen op 22 Juni en zul len circa vier weken duren: voor de buitenopnamen rekent men circa twee weken. Door uiter mate zorgvuldige voorbereidin gen en efficiënte werkwijze zal men ervoor zorgdragen, dat geen dure draaidagen verloren gaan. Ongeveer half September h'oopt M iMifitijjiin Piet Bron men „Rechter Thomas" in ver toning te brengen, in alle grote steden tegelijkertijd. Er zullen ongeveer zes a zeven copieën tegelijk in vertoning komen. De D.L.S.-Film te Amsterdam zal zich met de dis'tributie belasten. De regisseur Walter Smith, die vele jaren werkzaam is ge weest bij Polygoon, heeft o.a. twee speelfilms vervaardigd, de komische film „Twee weken huiskecht" en de propagandafilm voor het zuivelbedrijf „In eigen handen". Voorts regisseerde hij verscheidene kleinere films. Als cameraman zal Piet Buis optreden, met wiens werk men o.a. in „De dijk is dicht" heeft kunnen kennismaken. De Nationale Filmproductie- Maatschappij. waarvan de beer J. B. Uges president-directeur is en de heer S. Barnstijn directeur, is reeds bezig met de uitwerking van plannen voor een tweede film. K. DJAKARTA, 22 Mei (P.I. Aneta). Sultan Hamid II heeft zijn goedkeuring gehecht aan de twee gratieverzoeken, welke on langs voor hem zijn ingediend, aldus heeft P.I. Aneta van de ziide van het hooggerechtshof vernomen. Zij kunnen derhalve thans in overweging worden ge nomen. De voorzitter van bet hooggerechtshof is echter op het ogenblik op reis naar Diogja. Men hoopt in de loop van de volgende week de overwegingen van de procureur-generaal in deze te ontvangen. Tezamen met die van het hooggerechtshof zul len zij dan via het ministerie van Justitie aan president Soe- karno worden overgebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7