NOORDHOILANDS K.L.M.-toestel na de start in tweeën gebroken 37 Nederlanders in Duitsland gewond Vermaning van Mgr Alfrink aan sommige geloofsgenoten mm Ramp bij Schiphol vergt twee doden en 21 gewonden op Pinkster-Maandag Nederlandse coaster bij Noorse kust vergaan ;rk BAL Dagblad voor Alkmaar en omgeving Convair „Pauliis Potter" reddeloos verloren gmg 113,9 millioen Atoomkanon afgevuurd iedrijf N.V. How die's Rowdie's dit blad MIIII3IIII1IMI1I1IH te Dolf I In het vuur beproefd Autobus reed apotheek binnen I11 Rampenfonds Cor Hermus overleden Bij het baden verdronken Drama in Deventer Vijf opvarenden verdronken ,yOproep Z. Em. Kard. de Jong bestemd voor geheel Katholiek Nederland Olielaag gevonden bij Rijswijk Geen gelijkheid ns op de weg vervoerders uit DAF alle lasten staat overal in DAF-Service modem geoutil- ertrouwenswerk ON: 2200-3544, 2 lijnen. 0—4455 E INDHOVEN spelen :est bekende iniusements- spoedig mogelijk S rhij woonde w ens en daar had 5 Er zouden eerst voordat de heer g rd. Zo heel een- 5 Sjef wist, nadat 5 had voorgelegd, ar gelukkig had g Wel moesten er g 1 de Hermandad g ied, konden Sjef, 5 ;aan en met hen 5 3jef tevoren nog aarvaji het resul- g toezegde in alles g :n opvolgen. Ter- S in de nacht voor 5 ;n de horizon uit m Viskerke aan de g IlIilllllllülllllHr Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Dinsdag 26 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12787 EEN KORT LAATSTE WOORD aan de vooravond van de dag, waarop in heel het land de ge meenteraadsverkiezingen worden gehouden. Een laatstewoord, met een herinnering aan onze beschou wingen van de laatste dagen, waarin het beginselstandpunt de boventoon voerde. Het ging er daarbij, en het gaat er morgen, om, of de staat kundige beginselen naar katho lieke opvatting, waarvan gezegd mag worden, dat ze „in het vuur beproefd zijn", nog die aanhang blijken te bezitten, welke velen, in den lande er aan toekennen. Gemeenteraadsverkiezingen z ij n geen Tweede Kamerverkiezingen, maar sinds de strijd om de ge meentelijke stembus (sen) in alle ruim duizend gemeenten van het land op één en dezelfde dag ge voerd wordt, ligt het voor de hand, dat er velen in den lande zijn, die ook deze verkiezingen beschouwen als een graadmeter voor de ontwikkeling van de po litieke verhoudingen. Zo bezien heeft dit algemene aspect deze betekenis, dat de ka tholieke kiezer (en kiezeres) nog weer staat voor de keuze van een werkelijke „derde weg" tus sen socialisme en liberalisme; die weg is de middenweg van het solidarisme. Dat is ,op de grondslag van de beprcefde beginselen van de ka tholieke maatschappij-leer, de weg, die wij morgen hebben te gaan. Eendrachtig en eensgezind, naar het gezagvolle woord van de ker kelijke leiders, dat riet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Met onze, in het vuur van de strijd beproefde beginselen, door twee oorlogen en economische crises heen, heeft de katholieke partij belangrijke diensten bewe zen aan het vaderland, zowel na tionaal, provinciaal als gemeen telijk. Dit werk is nog niet voltooid! In de wisseling der gebeurtenis sen blijft bovendien laten wij er geen doekjes om winden! gebiedend noodzakelijk het hand haven van een eigen machtscon centratie, ook om verworven ka tholieke belangen veilig te stel len, te verdedigen en te verste vigen. Dat ligt zeker niet in elke ge meente of in bepaalde streken ge lijk, maar als er nu eenmaal zijn, die de einduitslag morgen bere kenen, om tot een algemene po litieke slotsom te komen, dan dienen alle Katholieken daaruit op datzelfde niveau hun conclu sie te trekken. Dat is: eensgezind en eendrach tig achter de katholieke begin selen, die in het vuur zijn be proefd en die ons tot richtsnoer zullen blijven dienen bij al onze werkzaamheid op openbaar ter rein, ook op het terrein van de staatkunde! (Van één onzer verslaggevers Een twee-motorige Convair van de K.L.M., de „Paulus Potter", heeft gistermiddag om enkele seconden na 15.15 uur een noodlanding moeten maken. Het toestel was juist gestart voor Parijs met aan boord 28 passagiers en een zes-koppige beman ning. Het toestel, dat nauwelijks van de grond los was en gebruik maakte van de Oostelijke startbaan, dat is de startbaan, die van het verkeersplein naar de Scliiphol- weg loopt, vloog tegen de berm van de weg op, boorde zich in zijn vaart door het hek langs de verkeersweg en kwam eerst op het over de weg liggend land tot stilstand. bekend. Terstond kwam de foto dienst van de K.L.M. in actie om het terrein van het ongeval in foto's vast te leggen. Gister avond reeds ging een commissie van onderzoek aan het werk. Alle wrakstukken moesten onberoerd blijven liggen tot de commissie zich een beeld van de onfortuin lijke landing had gevormd. Het toestel had een spoor ach ter gelaten, dat liep van het einde van de startbaan tot de plaats waar het neergekomen was. Volgens bezoekers, die van het terras op de luchthaven het ongeval hadden zien gebeuren, zou even voordat het toestel de grond weer raakte een vlam bij de uitlaat van de rechtermotor te zien zijn geweest. Dit behoeft echter niet op een motordefect te wijzen. K.L.M.-TOESTEL VERONGELUKT. Overzicht van de plaats waar de „Paulus Potter", het toestel van de K.L.M.dat op Tweede Pinksterdag neerstortte, neerkwam. Bij dit ■ingeval verloren twee personen het leven en ongeveer vijftig werden gewond. Het toestel brak in tweeën, doch vloog niet in brand. Het toestel was toen reeds doormidden gebroken en had zijn motoren verloren. Ook de vleugels waren van de romp gescheurd. Duizenden liters benzine vloeiden over het gras land en in de sloot. Dat bij de droogte en de wrijving geen brand is uitgebroken, mag een wonder heten. Aan deze om standigheid danken de passagiers en de bemanning het leven. Van de passagiers werden er 12 gewond. De bemanning bleef op enkele kleine blessures na ongedeerd. Anders was het met de belangstellenden, die op deze prachtige Tweede Pink sterdag vanaf de weg het opstijgen van de toestellen gade sloegen. Het toestel kwam recht op hen aangevlogen. van de weg in de grond geboord. Vleugels waren afgebroken en de motoren lagen eveneens op korte afstand van de Convair op het grasland. Het toestel was ge broken ongeveer twee meter ge rekend vanaf de ingang voor de passagiers juist op de plaats van de letter „a" uit de woorden „The Flying Dutchman" op de romp van het toestel. Uit deze gapende wonde, die precies tus sen de zitplaatsen doorliep, haastte zich een deel van de pas sagiers naar buiten. De beman ning kon het toestel verlaten door de uitgang bij de cabine. Met zijn ontzettende kracht maaide het over de weg en maak te vele slachtoffers onder dege nen, die in wilde paniek een vei lig heenkomen trachten te vin den. Onder hen was de 16-jarige Annie Holthuysen uit de Jacob Arteveldestraat in Amsterdam. Het kind fietste over de Schip- holweg juist toen het toestel over de rijbaan flitste. Zij werd deer lijk verminkt in een sloot gewor pen. Het tweede dodelijke slacht offertje was een meisje van 4 jaar. Aanvankelijk scheen het echter, dat de onfortuinlijke nood landing van de Paulus Potter nog grotere ramp had veroorzaakt. In de eerste ogenblikken nadat het toestel zich in de grond had ge boord leek de Schipholweg een slagveld, waar juist een bloedige veldslag had gewoed. Over een afstand van tientallen meters lie pen mensen radeloos dooreen of lagen kreunend op het gloeiende asfalt. Van alle zijden kwam ter stond hulp opdagen. Dat deze hulp zo buitengewoon snel ter plaatse was is te danken aan de twee mannen van de kleine auto, die voortdurend op de luchthaven rijdt en die per walkie-talkie alle hulpdiensten rechtstreeks kan waarschuwen. Vijf ambulance wagens en een grotere ambulance wagen, die 12 personen kan ver voeren waren in de kortst moge lijke tijd ter plaatse om hulp te bieden. Tussen de wrakstukken Het toestel had zich terzijde Heel rustig verlieten de lucht reizigers onder leiding van de twee stewardessen de Convair met achterlating van al hun ba gage. Tussen de wrakstukken zag men later nog hoe huiselijk de passagiers zich hadden geïnstal leerd voor de reis, die nauwelijks twee uur zou duren. Colberts hingen gemoedelijk over de fau teuilsleuningen, kranten en tijd schriften lagen over de grond verspreid. In vergelijking met wat zich op de weg had afgespeeld moch ten alle passagiers zich gelukkig prijzen. Het aantal gewonden on der hen beliep 19. Zij werden per ambulance naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht nadat hen ter plaatse de eerste hulp was verleend. Oorzaak niet bekend Over de oorzaak van het on geval was gisteravond nog niets KAUB A/D RIJN (Reuter-ANP) 37 Nederlandse touristen zijn de Eerste Pinksterdag gewond, toen de autobus waarin zij reisden in Kaub a/d Rijn een apotheek binnenreed. Niemand van hen verkeert in levensgevaar. De bus reed een steile helling af in het stadje, toen de remmen weigerden, waardoor de wagen een apothekerswinkel binnen- ■'eed- Er bevonden zich in totaal Nederlandse touristen in de bus, voor het merendeel oudere echtparen, die een veertiendaagse vacantie hielden in St. Goar aan de overzijde van de Rijn. Het 'ezelschap keerde terug van een uitstapje naar de Lorelei. De ge wonden werden naar verschil- 'Onde ziekenhuizen in de omge ving overgebracht. De bus is het eigendom van de irma Snel en Co. te Rotterdam, ■n was volgens mededelingen van eze firma verhuurd aan de -uropa expres. Gisterochtend zou iet grootste deel van het gezel- chap met een Duitse bus de te- ugtocht naar Nederland hebben lanvaard. Slechts een tiental personen is in het ziekenhuis achtergebleven. Hun toestand geeft geen reden tot bezorgdheid. 's-GRAVENHAGE Sinds Vrijdag is de stand van het Nationale Rampenfonds met één millioen gulden vooruit gegaan en bedraagt thans 113,9 millioen gld. Cor Hermus is Zondagavond omstreeks elf uur in een rusthuis te Amsterdam, waur hij reeds twee maanden wegens ziekte verbleef, overleden. De heer Hermus heeft de leef tijd van 63 jaar bereikt. In een Stille zij-arm van de rivier de Maas onder Lithoijen, is Maandagmiddag te 16 uur tij dens het baden de 16-jarige Mar tin van den Oever, Arendstraat 61 te Oss, verdronken. De Maas is hier door baggerwerkzaamhe- den op vele plaatsen verraderlijk diep. Gisteren hebben twee spelende jongelui in het natuurbad Velser- end in Santpoort het stoffelijk overschot van een naar schatting 20 jaar oude bader, die in het diepe bassin was verdronken, op gedoken. De identiteit van de jongeman is nog niet vastgesteld. In Rotterdam verdronk een jongeman van 20 jaar bij het zwemmen. Zoon doodt zijn vader Gisteren heeft te Deventer de 41-jarige K. in de Dahliastraat zijn 73-jarige vader met een mes hevig verwond. De recherche liet op medisch advies de gewonde overbengen naar het ziekenhuis, het St. Geertruidengasthuis, waar het slachtoffer na een half uur is overleden. De vader was we duwnaar. De zoon, van wie wordt vermoed, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld, is in bewaring gesteld. Het resultaat van het onder zoek, waarbij het verhoor van de piloot van groot belang is, zal de gewenste opheldering moeten brengen. Toestel verloren Aan het bergen van het toestel was niet meer te denken. De Convair die in 1949 in dienst kwam bij de K.L.M.. is totaal verloren. Behalve de breuk heeft de romp ook nog een grote scheur (Zie vervolg oag. 5) OSLO (A.P.) Zondagmorgen vroeg zijn vijf Nederlandse zee lieden verdronken, doordat het 500 ton metende kustvaartuig „Thoos" uit Rotterdam bij de vuurtoren van Grip aan de Noor se westkust kapseisde tengevolge van zware rukwinden. Vier opvarende overleefden de ramp, die omstreeks 04 uur (Ned. tijd) op vier mijl afstand van de vuurtoren gebeurde. Ongeveer een half uur lhter was de loodsboot van Grip ter plaatse, die drie opvarenden uit de zee opviste. Een ander schip, de „Almora" viste een vierde op. Verder heeft de loodsboot twee slachtoffers geborgen. Alle pogin gen om hun levensgeesten door middel van kunstmatige ademha ling weer op te wekken, bleken vergeefs. De drie anderen zijn door de zeer verzwolgen. De vier overlevenden zijn naar het ziekenhuis te Kristiansund overgebracht. Zij maken het uit stekend. De Thoos was onderweg van het Noorse plaatsje Steinkjer naar Rotterdam. Het schip is met de kiel naar boven de haven van Christian- sund binnengebracht. Woensdag of Donderdag zal 'n bergingsvaartuig proberen het vaartuig te keren. De namen der slachtoffers zijn thans bekendge maakt. Bij de ramp kwamen om het leven Hermanus Bol uit Kat wijk aan Zee, eerste machinist, oud 43 jaar, gehuwd en drie kin deren; Bernard Houwen, kapi tein, afkomstig uit Penzance (Eng.), oud 39 jaar, gehuwd, geen kinderen; Job Knoester, matroos, Scheveningen, 21 jaar, ongehuwd; E. B. W. Uden, Rotterdam, tweede machinist, 21 jaar, ongehuwd en de matroos onder de gage Albert Velema uit Stedum, oud 19 jaar. De lichamen van kapitein Hou- Z. H. Exc. Mgr Dr B. J. Alfrink, de aartsbisschop-coadju tor, heeft op de Tweede Pinksterdag in de St. Plechelmus- basiliek in Oldenzaal een rede gehouden ter gelegenheid van de Twentse viering van het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie. Mgr Alfrink sprak er zijn grote voldoe ning over uit, naar Twente te zijn gekomen. In zijn grootse rede wekte de aartsbisschop-coadjutor op het ge zag in de H. Kerk te blijven volgen. N.a.v. de verschillen de reacties onder de katholieken op de oproep van Z. Em. Kardinaal de Jong om de eenheid in het openbare leven te handhaven, zeide Mgr Alfrink woordelijk: „Katholieken van Twente, dit feest van de Hiërarchie, dat wij de vorige week in Utrecht met vertegenwoordigers van geheel ons katholieke volk uit alle de len van het land zo groots, zo blij en zo feestelijk hebben ge vierd, heeft al onze katholieke gelovigen in een grote eensge zindheid samengebracht rondom onze bisschoppen. Moge God ons de grote gunst geven dat deze eensgezindheid in de katholieke gemeenschap van Nederland mag standhouden. Niemand minder dan onze H. Vader de Paus heeft ons bezworen om die eenheid te bewaren. En wie de vaderlijke oproep heeft gehoord van onze beminde en gevierde kardinaal op Zaterdagavond in het stadion, die moet tot diep in zijn ziel ge roerd geweest zijn, toen hij die oude bekende stem hoorde ver manen, dat wij toch die eenheid van alle katholieken op alle terrein zouden handhaven. Hoe teleurstellend moet het voor onze kardinaal geweest zijn, om enkele dagen later in de krant te lezen hoe sommigen in Nederland zich van die oproep tot eenheid menen te kunnen afmaken. Ieder die Nederland kent kan deze oproep van de kardinaal hebben verstaan. Hij was duidelijk genoeg Hij was gericht tot iedereen in ons Ne derlandse volk en niemand kan zeggen hij gaat mij niet aan. De reactie die de oproep van de kar. dinaal bij sommigen onzer ge vonden heeft, vertoont een ge brek aan eerbied ten opzichte van onze kardinaal, die iedereen pijn moet doen en die men in Nederland niet gewend is. Katholiek Nederland is er im mer altijd groot opgegaan dat het, een voorbeeldige eerbied heeft voor het woord van het kerkelijk gezag. Wanneer men echter dit gezag alleen wil vol gen, wanneer het dingen zegt die overeenstemmen met het eigen inzicht, dan is eerbied voor het gezag geen moeilijke zaak. want dan volgt men zichzelf. Eerbied voor het .gezag vergt van een katholiek dat hij ook weet te luisteren als dat gezag meent te moeten spreken op een andere manier dan men zelf graag zou horen. Het minste wat men in deze had mogen verwachten zou zijn geweest dat iedere katholiek zich bereid had verklaard om opnieuw ernaar te streven de eenheid te herstellen waar zij verbroken is. en te handhaven waar zij bestaat Verdrietige ervaring Een dergelijk bruusk afwijzen van zijn oproep moet voor de kardinaal 'n verdrietige ervaring zijn geweest. Ik geloof dat ieder van ons ervan overtuigd zal zijn, dat onze kardinaal dat niet aan ons verdiend heeft. Maar wel licht dat ook dit gebeuren nut tig kan zijn voor de scheiding van de geesten. Katholiek Ne derland zal ervan overtuigd blij ven, dat wie voor Nederlandse katholieken als leider wil optre den, allereerst zal moeten bezit ten eerbied voor het kerkelijk gezag." In de opsporingsboring van de Nederlandse Aardoliemaatschap pij te Rijswijk (ZH) is op een diepte van ruim 1500 meter een olievoerende laag aangetroffen. In de loop van deze dagen zal worden onderzocht of deze laag commercieel exploitabel geacht kan worden. De voorbereidingen voor dit onderzoek worden thans getroffen. LAS VEGAS, 25 Mei (Reuter) „Atomic Annie" het atoom kanon. waarmede bij Las Vegas proeven worden genomen, heeft zijn eerste atoomgranaat afge vuurd. Het kanon werd van een afstand van 16 mijl op electri- sche wijze bediend. Vijf minuten na het schot kon men de wolk waarnemen. Deze had echter niet de paddestoelvorm. Amerikaanse lening aan Pakistan WASHINGTON, 25 Mei (Reu ter) President Eisenhower en andere republikeinse leiders heb ben besloten een wetsontwerp te steunen voor het zenden van een millioen ton tarwe naar Paki stan. De zending wordt als le ning beschouwd. Pakistan heeft van drSogte -te lijden gehad. Door de zending zou 'de Amerikaanse surplusvoorraad verminderd wor den en een land dat het ver diende zou hulp ontvangen, al dus Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. wen en van de tweede machinist Uden zijn inmiddels geborgen. In het ziekenhuis van Kristian sund zijn opgenomen de stuur man H. R. Houwen uit Woud bloem, broer van de omgekomen kapitein, de kók P. Drenth uit Finsterwolde, de matroos P. Ak kerman uit Groningen en de lichtmatroos G. J. Sneijden uit Den Haag. Hun toestand is goed. WELK STANDPUNT nemen de niet-uitgesproken-christelijke par tijen als de P.v.d.A. en de V.V.D. in ten opzichte van het Huma nisme, zo v/ordt ons gevraagd. Nader aangeduid: hoe staan zij' tegenover het vraagstuk als de houding van de Overheid moet worden vastgesteld, bijv. jegens de huidige activiteit van het Hu manistisch Verbond? Die houding wordt or katho lieken bepaald door de overwe ging. onlangs bevestigd van de hoogste kerkelijke zijde, dat het humanisme voor katholieken on aanvaardbaar is. Ontoelaatbaar is het voorts, bij de behandeling van Overheidswege, het Humanisme op één lijn te stellen met de Ker ken. Wat zei nu Vorrink op het P.v.d.A.-congres in Den Haag? Dit: „De P.v.d.A. als geheel, dus in haar federatieve samenstelling vanuit verschillende levensbe schouwelijke levensov—tuiging, aanvaardt zeer beslist niet, dat aan het humanistische deel van ons volk steun van de Overheid zou worden ontzegd, als het vraagt, op passende wijze mee te mogen werken aan de versterking van de geestelijke weerbaarheid van ons volk." En tezelfder tijd sprak prof. Oud op het congres van de V.V.D. in Utrecht over dezelfde vraag. Oud zegt. dat er alle reden is, zich erover te verheugen, wan neer er genootschappen zijn, die de hand willen uitsteken naar hen, die de weg naar de Kerk niet kunnen vinden ,maar niet temin de behoefte aan hogere binding voelen, en hij vervolgt aldus: „Natuurlijk heeft ieder het recht, zijn eigen geloof van hoger orde te achten. De Overheid heeft zich daar echter buiten te hou den. Zij heeft gelijk recht te ver zekeren aan allen, die blijven bin nen de grenzen, gesteld door de maatschappelijke orde, die zij heeft te beschermen." Dit gaat duidelijk in de rich ting van een standpunt van ge lijkschakeling of gelijkschakeling van het Humanistisch Verbond met de Kerken. Het is bij beiden hier en daar nog voorzichtig, vaag, met-de-slag-om-de-arm, uit gedrukt. Maar er is minstens aan leiding voor „verontrusting". Een katholiek kan die gelijkheid niet aanvaarden; is ze inderdaad be doeld, dan zal (zoals prof. Romme al eerder te kennen gaf) „de K.V.P. hiertegenover slechts „neen" kunnen zeggen". Hoe gemakkelijk men hier tot dwaling kan komen, als men zich niet vasthoudt aan een partij, die het uitgesproken christelijk be ginsel zonder voorbehoud als bindmiddel neemt, blijkt uit een Amsterdams P.v.d.A.-blaadje „Po litiek nieuws voor katholieken", waarin een katholiek over deze kwestie schrijft. Hij betoogt, dat de P.v.d.A. een politieke taak en een politieke functie heeft, en voegt daaraan toe: „het Huma nistisch Verbond en de kerken niet". Hier worden door deze ka- tholiek-in-de-P.v.d.A. het Huma nistisch Verbond en de Kerken in één adem genoemd! Com mentaar is bij dit staaltje van gaan op het hellend vlak overbo dig. Of het zou moeten zijn, dat deze katholiek-in-de-P.v.d.A. het Humanistisch Verbond vooröp noemt en daarna pas de kerken, terwijl hij het H.V. met hoofd letters schrijft en de kerken met een kleine. Niet zo kwaad be doeld? Maar ondertussen!! I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1