Jeugd bracht haar hulde in Haarlem's kathedraal RADIO VIRIGLEY r De K.L.M.-ramp bij het vliegveld Schiphol Piet van Rijswijktournooi slaagde uitstekend de'echte kauWTT de blauw Saffier 1 Korreltjes Pontificale HMis opgedragen door Mgr. J. PHuïbers Zinvolle feestgeschenken programma Biddag te Heiloo bij O.L. Vr. ter Nood Plotseling hoofdpijn Man en meisje om het leven gekomen Alkmaarse Boys werd winnaar Paard sloeg op hol en sprong over kinderwagen DINSDAG 26 MEI 1953 Pagina 5 Belastingpolitiek Gaarne houden wij, te- genover onze mening, dat men gemeentepoli tiek en landspolitiek niet moet verwarren, rekening met de opinie van anderen (blijkbaar ook onder onze lezers) die om verschillende redenen ook bij de stembus van morgen (voor de raadsverkiezingen) hun stem willen benutten om hun mening te geven over het al gemene politieke beleid en de algemene staatkundige ver houdingen. Welnu, ook de P.v.d.A. pleit voor meer werkgelegenheid. Maar: kort geleden was het wetsvoorstel aanhangig, om de weelde belasting voor een groot aan tal artikelen te halveren, om dat dit de afzet (ook de ex port!) ernstig bleek te benade len. Dat dit gebeuren zou, was te voren voorspeld. De P.v.d.A. had ook nu weer ernstige bezwaren tegen deze belastingverlaging. Dr. Lucas was de woordvoerder van de K.V.P.-fractie, die er vlak vóór was, omdat het hoge ta rief de vraag naar deze arti kelen sterk benadeelde. Dat was schade voor de produ centen, voor de handel en voor de werknemers in die bran ches. De verlaging vroeg van de schatkist voorlopig een offer van 20 millioen. Voor lopig. Want de nu stellig weer verhoogde vraag komt de be trokken economische groepen en ook de schatkist op de duur weer ten goede. Vooral het bedrijfsleven zal het als een verlichting voelen, nu de bit tere noodzaak van 1951, om dit zware tarief te heffen, niet meer aanwezig is. Het vervallen van die bittere noodzaak moge nu ook ten spoedigste gevolgen hebben voor de verdere plannen in zake belasting-verlaging! Een program In verband daarmee mag nog eens de aan dacht gevestigd worden op het „belastingprogram voor het midden- en kleinbedrijf" dat dezer dagen gepubliceerd is. Het is afkomstig van de gezamenlijke drie midden standsbonden en kan gerede lijk beschouwd worden als een nadere uitwerking van het middenstandsprogram van de K.V.P., die reeds eerder deed blijken, dat de beharti ging van de belangen van deze grote en belangrijke groep (in het kader van het alge meen belang) haar na aan het hart ligt. De documentatie- lijst van de Partij legt daar indrukwekkend getuigenis van af! Wij weten, dat de finan ciële structuur van het mid den- en kleinbedrijf veel moeilijkheden ondervindt, ook door de fiscale politiek en de prijzenpolitiek. Tegen her invoering van prijsbeheer- singsmaatregelen heeft de K.V.P. zich verzet. De fiscale politiek wordt nu vooral daar om met argus-ogen bekeken, om de ontwikkelingsmogelijk heden van het bedrijfsleven, ook voor de middenstand, niet meer te remmen, maar zoveel mogelijk te bevorderen. Ver betering van de kracht en het weerstandsvermogen van het midden- en kleinbedrijf is zonder twijfel ook een alge meen belang te achten. Daarom moet er aan gewerkt worden, dat ook de enige bron van eigen vermogen, de in terne financiering uit de winst, weer ruimer gaat vloei en en dit kan, als de bepa ling van de belastbare winst daarmee rekening houdt! (Van onze verslaggever) HAARLEM, Pinkstermaandag Vastberaden hebben vandaag jonge stemmen het Credo gezongen in Haarlem's kathedraal, tijdens de Pontificale H. Mis, door Mgr J. P. Huibers opgedragen voor de jeugd van zijn diocees, in het kader van het eeuwfeest der Bisschoppelijke Hiërar chie. Helemaal van Middelburg en Hansweert waren ze gekomen, zo goed als van Andijk en Schoorl en al wat daartussen ligt aan grootstad en kleinste dorp: de jeugdi ge vertegenwoordigers van bijna 200 parochies, semina ria, missiehuizen en internaten. En niet met lege handen het Bisschopsoffer voor de jeugd was tegelijk het jeugd- offer voor de Bisschop, bewijs van kinderlijke aanhan kelijkheid. „Mijn dierbare kinderen": zo was ook de titel waaronder vader- bisschop zijn jongste diocesanen toesprak aan het einde van twee plechtige uren vol diepe zin en liturgische luister. En hij herin nerde aan het persoonlijk contact dat hij met de meesten reeds had: diende hijzelf hen niet het H. Vormsel toe, dat zij juist van daag zo dankbaar mochten her denken? Een nieuwe band werd op dit Pinksterfeest gelegd: in een rij die geen einde scheen te nemen kwam van al die huizen en parochies een afgezant tot voor de Bisschoppelijke troon ge- WOENSDAG 27 MEI Hilversum I. 402 m. (746 kc/s) 7.00—24.00 NSRV 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramo foon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Radio Plhillh. Orkest; 12.00 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen; 12.33 Amusements muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 u. Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 13.34 en 13.50 Gramofoon; 15.30 Cello en piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Mil. vraaggesprek; 18.00 Gramo foon; 18.15 Geestelijk lied; 18.30 RVU: Dr. Polak: „Nieuwe aspec ten in de medische wetenschap" 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 uur Gramofoon; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gramofoon; 20.00 Radiokrant; 20.20 Verkiezings uitslagen en gramofoon; 22.45 u. Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-beriohten; 23.1524.00 u. Verkiezingsuitslagen en gramo foon. kniel-d, om er de zegen te ont vangen en er zijn gave achter te laten: een stapel couverts waar in meer dan zevenduizend gulden werd geteld. Voor een deel had die feestgave van de jeugd tus sen 12 en 25 jaar, voor de ker kenbouw in het Haarlemse be doeld, haar bestemming reeds ge vonden. Want in een plechtige processie droegen meisjes, jon gens en hun aalmoezeniers, ter wijl Gabriël Smit de verzen zeg de, die hij voor deze gelegenheid schreef, de voor de eredienst be stemde voorwerpen aan, op voor hand al van de verwachte op brengst gekocht, achteraf nog een overschot van duizenden latend. Daar gingen Ka jotters voorop met een nieuw processiekruis en anderen volgden met de zeven kaarsen, die tijdens deze H. Mis op het altaar zouden branden. Meisjesgidsen droegen nieuw- geweven altaardwalen aan en ro de bloemen, waarin de rijkdom vlamde van Haarlem's gewesten, en daar waren verkenners met altaarbellen, wierookvat en scheepje Een nieuw Epistolarium gaf de jeugd de Bisschop, en zes rode kazuifels. En wellicht was geen geschenk van de jeugd op dit Pinkster feest zo zinvol en geladen van symbolische kracht als dit, waar bij de dichter aller gedachten bond: Omzetbelasting De fiscale politiek van ons land gelijkt veel op een legkaart. Het is, vooral in onderdelen, (die niettemin voor de betrokke nen zeer belangrijk zijn) een passen en meten, waarmee veel tijd en energie versleten wordt. Toegegeven dat de op lossing van het belasting probleem een ingewikkelde zaak is, vraagt men zich (ge lijk ook in het belasting program van de Middenstand nu weer gebeurt) wel af, hoe net nu toch zit met de vrij stelling van de omzetbelasting 1AAV rl r-, 7_7 7 T-i 7* Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramo foon, 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoon; 10.00 Boekbespreking; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gramofoon; 12.00 Accor deonorkest; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstel- lingsagenda; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gramofoon; 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Omroepor kest; 15.00 Voor de kinderen; 15.30 Hoorspei v. d. jeugd; 16.00 Pianovoordraöht; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gramofoon; 17.30 Orgelspel; 17.50 Regeringsuitzending: H.M Laup- man: „Nieuw Guinea in de zee vaarthistorie"; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Act.; 18.30 u. Lichte muziek; 19.00 Verkiezings uitslagen; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Verkiezings uitslagen en gramofoon; 23.00 u. Nieuws; 23.15 Soc. nieuws in Es peranto; 23.20—24.00 Verkiezings uitslagen. Zondag 31 Mei Aangemoedigd door de vele blijken van belangstelling, van alle kanten op het bericht van de Biddag bij O.L. Vr. ter Nood op Zondag 31 Mei, laten we hier de volgorde van de H.H. Missen en Plechtigheden volgen: Om 7 uur, 8.15 en 10 uur gel. H. Mis in de kl. kapel. Om 8.30 Hoogmis in de grote Kapel. On middellijk na de H. Mis van 7 u. wordt begonnen met het rozen kransgebed. Tussen de H.H. Mis sen en daarna wordt het voort gezet. Onder alle H.H. Missen wordt de H. Communie uitge reikt. Om 3 uur plechtige Rozen krans. Om 7.30 uur plechtig Slui- tingslof in de grote Kapel, Om 8.45 uur begint de grote Lichtprocessie door het park. Voorziet u tijdig van kaars met windkapje en tekst van het lied (30 ct.) bij de ingang, liefst reeds vóór het Lof vanwege de enorme toeloop. De Processie wordt be sloten vóór de Genadekapel met 't zingen van het Credo en het Salve Regina, waarna de zegen door alle aanwezige priesters. Tot slot het offeren van de kaarsen bij O.L. Vrouw ter Noord. „Alle Geslachten prijzen Mij Zalig" (Magnificat). Rector. „Schenk ons het rood der martelaren Wanneer Uw wil het van ons eist, Laat ons Uw vuren Geest verklaren Wat ons Uw Woord aan heil bewijst En nog was de reeks geschen ken voor de Bisschop niet ten einde. Priesters met de rode ka zuifels bekleed, droegen eerbie dig een kelk met palla, een ci borie met hostiebrood en ampul len met water en wijn de treden op toen het ogenblik van de Offe rande was gekomen, aldus de giften van duizenden jongeren tenslotte gebundeld tot die een heid rond het Offer, waaruit de Geest de gaven stromen doet. Terwijl de jongens van Haar lem's Koorschool o.l.v. dr. A. I. M. Kat de wisselende gezangen zongen, pontificeerde mgr. Hui bers, bijgestaan door de Zeer- eerw. heren A. J. Leenders en H. M. J. Brans, directeuren van het Vrouwelijk resp. Mannelijk Jeugdwerk als troondiakens, de Vicaris-generaal van het Bisdom mgr. J. M. Groot als presbyter- assistens, aalmoezenier E. A. M. Paap, Diocesaan Aalmoezenier van Jeugdzorg en Jeugdbeweging als diaken en de Diocesaan Advi seur van de Katholieke Sportbond W. Q. Grimbergen als subdiaken. Ceremoniarii waren dr. M. J. de Jong, secretaris van het Bisdom en kapelaan A. H. M. Ruhe van de St. Bavo. In zijn toespraak wees de Bis schop de jeugd met geestdrift op het grote geluk dat zij in haar geloof deelachtig is, op het voor recht van Katholiek te zijn en hij wekte haar op, te zorgen altijd uit het Geloof te b 1 ij v e n leven in de kracht van de H. Geest, met een grote liefde tot Maria, ih de eenheid van de Kerk. Nog eens gaf hij allen zijn zegen en brak de jonge geestdrift zich een baan in 'n applaus, dat heel de kathedraal vulde, zoals zij van ingetogenheid was ver vuld geweest voordien. BESTANDSBESPREKING OP KOREA HERVAT PAN MOEN DJON (AP) De Koreaanse bestandsbesprekingen zijn gisteren na een reces van acht dagen hervat, maar worden thans achter hermetisch gesloten deuren gehouden. Het commando der Verenigde Naties heeft vermoedelijk een nieuw voorstel ter tafel gebracht, dat ten doel heeft een einde te maken aan de langdurige im passe over de krijgsgevangenen, die niet naar het communistische gebied wensen terue te keren. Achter een van de ramen van het gebouwtje, waar de onder handelingen gevoerd worden, stonden geallieerde tolken, die na een eerste reces van 15 minuten kennelijk een lange verklaring voorlazen. Drie maanden oude baby viel te water De drie maanden oude baby Antonia Huuskes is Zaterdag middag te Rotterdam uit haar kinderwagen gevallen en ver dronken. 1 (Vervolg van pagina 1 opgelopen. Waar de vleugels wa ren afgerukt waren gapende won den ontstaan. De motoren lagen als een hoop verwrongen staal naast de romp. Het ongeval stond in de volle belangstelling van duizenden Am sterdammers, die met het zon nige weer naar buiten waren ge trokken. Zij konden echter de plaats van de ramp niet berei ken. De Schipholweg was ter stond afgezet, alle verkeer werd omgeleid. Zonder vrees Eén van de passagiers, ir L. C. Kerkhoven, die geheel ongedeerd uit het toestel was gekomen, had nadien nog slechts één zorg. Hoe kon hij op de snelst mogelijke wijze naar Parijs komen. De K.L.M. zorgde onmiddellijk voor (Advertentie) J behoeft Uw dag niet te bederven. 't Is altijd tnakkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Ongevallen in Blokker In de gemeente Blokker zijn twee personen door verkeerson gevallen om het leven gekomen. De 33-jarige motorrijder J. de Groot uit Medemblik bemerkte Zaterdagavond op de Lageweg waarschijnlijk te laat een bakfiets die hij moest passeren. Hij raakte een der wielen, sloeg over de kop en bleef met een schedelbasis- fractuur en bloedende wonden liggen. Dokter Barnhoorn verleen de medische bijstand en liet het slachtoffer naar het Sint Jans ziekenhuis in Hoorn overbrengen. Hier is de heer de Groot op le Pinksterdag overleden. De bak fiets van de heer v. d. Laan uit Blokker, werd beschadigd. De be rijder bleef ongedeerd. Gistermiddag is de 3-jarige Pe- tronella Schouten in Wester-Blok- ker, toen ze plotseling de weg overstak, tegen een rijdende auto opgelopen. Ook zij kreeg een schedelbasisfractuur. De hulp van dokter v. d. Meer uit Westwoud mocht helaas niet baten. Kort na het ongeval overleed het meisje ter plaatse. DEN HELDER Op een zomerse tiveede Pinksterdag is dit jaar het H.R.C.-junioren-tournooi gehouden, dat deze maal voor het eerst het Piet van Rijsivijk-tournooi werd genoemd. Nadat eerst V.S.V. het tournooi won, was het verleden jaar W.G.W., dat de beker voor een jaar zijn eigendom mocht noemen. Deze maal is het 't junioren team van Alkmaarse Boys gelukt, dit zwaar bezette tour nooi te winnen. Ongetwijfeld tvaren het deze Alkmaarse jongens, die hierop de meeste aanspraak maakten. Dit elftal vormde een uitstekend geheel, met als beste speler rechtsbinnen Wagemakers. Deze jongeman speelde su blieme wedstrijden. Met zijn passes schiep hij de prach tigste kansen voor zijn medespelers, die hiervan dan ook danig profiteerden. is de wet op de vrijstelling van de omzetbelasting voor de kleinhandel alweer een jaar aanhangig. De verlaging van de weeldebelasting kan „hals- over-kop", in ijl-tempo, voor elkaar komen. Waarom kon dat voor deze omzetbelasting nietHier is ook van toepas sing, dat zij steekt „als een angel in het vlees". En hoe zit het met de verlaging van de vereveningsheffing? Als een bewijs, hoe reëel het „be lastingprogram" van de Mid denstand is, kan gelden, dat het erkent, dat afschaffing (Advertentie) t'':-r (f! Om precies 10 uur in de mor gen werd het tournooi geopend met de Vlaggenparade Het Ste delijk Muziekcorps zorgde hierbii voor een muzikale omlijsting. Alkmaarse Boys won de wed strijd pas in de laatste tien minu ten van Ajax, Toen waren het de beide buitenspelers Van der Meu- len en Kiers die de Ajax-doelman passeerden. „,„IT Tegelijker tnd speelde WGW tegen Flevo. Deze strijd werd be slist door een goal van Laan, die als binnenspeler dikwijls aardig werk verrichtte. EDO en Alcmaria Victnx had den liet schieten goed onder de knie. Eerst nadat er vijf maal was gescoord floot de scheidsrech ter voor het emae. Daar EUU drie at-er Kans zag ie aoeipunien won net 't pleit. isgmuuuia en tirtC speelden in een aaruige vioise wedstrijd ge nts. iiij. vuur ue iust v»aien „ei ue iigmuiiaers uie ae leiuing namen, na ne mee temer inname mm geujn., zuuai Siraiocuuppen moesten uesiissen wie in ue wni- naarsiunue zou mogen Uitnomen, nerst wisten oeiue en tanen even zoveel neer net net te uoen tru ien meina waien ue naeers re- soiUtei, zoucit zij uiteinuenjK won- ..cii niet Oe. ril ue w nuiaai sronue wogen Worvv en ituuuaaise noys vnj- wei teöen emaar op. van uci ivieuien zoigue er voor uat ue ziütinaaiueis met een io voor sprong ue rust ingingen, uueci na ae nei vatting inname uoi voor ïvutvV genjK waarna van ivuiand een tweede doelpunt maame. uit wei a een ter uuur ue scnerusrecn- ter geannuieeiu. v o.geils zijn me ning naa ue nimiiuaise uuennan ue oai ïeeus ui zijn Dezit. vvuw net zien merooor enigszins depri meren, waarvan ue uoys gemunt innamen door nog twee maai uoeunau rvanuer te passeren. HRCisiiu was een wedstrijd tussen nat en muis. bteeas ga ven ue rtacers ae toon aan. ive- gemiatig voerden zij aan ook de voorsprong op. ue wedstrijd einuigue met een 0u over winning voor Racing. Ajax won in de verliezersronde met liefst 40 van Flevo. Dit viel ons erg tegen van de bewoners van Middenmeer. In de strijd te gen WGW in de morgen gaven zij de Geelwitters behoorlijk kamp. Tegen het echte korte Ajax-spel wisten zij echter geen goed ant woord. Zij liepen van het kastje naar de muur. Dat het uiteinde lijk bij een 4—0 nederlaag bleef hebben zij te danken aan de Am sterdammers die evenals hun gro- tert broers het leder in het doel willen lopen. De andere wedstrijd in de ver liezersronde ging tussen Alcmaria Victrix en Egmondia. Deze wed strijd behoorde ongetwijfeld tot de beste van de gehele .dag. van het begin af aan werd er door beide elftallen fel op de bal ge zeten Hoewel de withemden tech nisch superieur waren wogen beide elftallen goed tegen elkaar op. Tot vlak voor het einde ston den de Egmonders met 21 ach ter toen was het hun middenvoor die gelijk maakte. Voor de rust waren de Alkmaarders twee keer op een min of meer gelukkige wij ze aan de leiding gekomen. De eerste maal geschiedde dit door dat hun back via de binnenkant van de paal in eigen doel schoot en de tweede maal was hun kee per zo onverstandig een schot van de Alkmaarse rechtsback te laten gaan. Hier moesten dus ook straf schoppen beslissen. Nu namen de Egmonders ze beter dan tegen HRC. Zij wonnen dan ook met 5—4. De finale ging dus tegen Alk maarse Boys en HRC. Deze wed strijd heeft geenszins aan de ver wachtingen beantwoord. Vooral 't Racingelftal speelde zeer zwak. Eerst nadat het met 30 ach terstond, begonnen de jongens wat feller op de bal te zitten, doch toen was het te laat Deze stand bleef gehandhaafd. Prijsuitreiking „Begunstigd door dit voor voet bal wel wat al te warm weder", zo begon de heer de Boer, voorz. van HRC, zijn dankwoord", be hoort ook dit tournooi, dat nu voor de derde maal achtereenvol gens is verspeeld, weer tot het verleden. Wanneer de goede band tussen de jongens onderling weer hechter en steviger is geworden dan heeft dit tournooi volkomen aan zijn verwachtingen beant woord. Want het is juist de goede geest in de elftallen onderling, die de sport zo mooi maakt Voorzitter de Boer eindigde met alle verenigingen te danken voor hun deelneming, waarna hij tot de prijsuitreiking overging. Een plechtig moment was het, toen de aanvoerder van de Boys de zilveren beker van mej. C. van Rijswijk in ontvangst mocht nemen. De wedstrijden werden voor de helft op het terrein van Water vogels gespeeld, die dit veld be reidwillig afstonden. alle faciliteiten en nog geen half uur later zweefde de heer Kerk hoven honderd meter boven het wrak van de „Paulus Potter", de lichtstad tegemoet. Even laconiek reageerden de heer en mevrouw Olin uit Finland. Zij waren van Londen naar Amsterdam komen vliegen en hadden van Schiphol het Parijse toestel genomen. „Als onze bagage gered is, vervolgen we morgen onze reis", zei me vrouw Olin, die als herinnering aan het ongeval een grote buil op haar voorhoofd meedroeg maar overigens in het geheel niet de indruk maakte wellicht de groot ste sensatie van haar leven te hebben meegemaakt. Het Fins echtpaar vertelde verder dat het toestel na de start geen hoogte had gekregen. Plotseling werd een schok gevoeld. „We dachten: dat is het einde, zitplaatsen scho ven weg en we werden flink door elkaar geschud". Iedereen was rustig gebleven hetgeen in het bijzonder te danken was aan de stewardessen, mej. Citroen en Cohen, die ofschoon de laatste een verstuikte enkel had opgelo pen, met zachte drang voor een ordelijk verlaten van het toestel hadden gezorgd. Het Fins echt paar was door de breuk het wei land in gestapt. Een zelfde lezing van het ongeval gaf de Ameri kaanse mr. Ludel, een genatura liseerde Nederlander, die voor zaken op weg was uit New York naar Parijs. „Als geoefend lucht reiziger voelde ik dat er iets met het toestel haperde. Plotseling hoorden we het toestel langs de grond schieten. Een klap, en het was in tweeën gebroken". De gestrande passagiers worden door de K.L.M. in het Amstel- hotel ondergebracht. De burge meester van Amsterdam, mr. d' Ailly en de president-directeur van de K.L.M., de heer Plesman, waren spoedig ter plaatse om zich persoonlijk van de omvang van het ongeval op de hoogte te stel len. BER'GBN Op de eerste Pink sterdag reed de heer Stipriaan uit St. Pancras met zijn brilk in de Sluislaan in de ridhting Bergen. Bij het uitwijken voor een auto raakte hij een boomstronk. Door de schok brak het lemoen van 't wagentje en tuimelde de heer Stipriaan met 4 kinderen onge deerd uit de brik. Het paard was echter zo ge schrokken, dat het op hol sloeg. Bovendien gepijnigd door het achter hem aanslepende lemoen, rende het dier het bos in waar de familie Gersonius uit de Boen- dermakerweg te Bergen met hun kinderen waren gezeten. Het paard holde over hun hoofden heen, zonder hen met de poten te deren. De zwager van de fa milie zag het gevaar echter aan komen, pakte plots de kinderwa gen en stelde deze aan de over zijde van de weg in veiligheid. Doch ook hier volgde het paard hen en sprong met de nog steeds achter aanslepende lemoen over de kinderwagen heen, waarin de 10 maanden oude baby van de familie lag. De kinderwagen werd grotendeels vernield doch de baby liep slechts lichte schrammen op. De moeder en 2 kinderen die 't lemoen tegen het hoofd kregen, liepen eveneens lichte verwon dingen op. Zij werden door de schoolarts Dr. Sikkema vei-bon- den. Het paard werd op 't „Woud" 4 km. verder achterhaald en in een weiand achtergelaten. ERNSTIG ONGEVAL IN GROOTEBROEK 2-jarig meisje het slachtoffer Zaterdagmiddag heeft een ver keersongeval plaats gehad met dodelijke afloop. Het tweejarig dochtertje van de heer Fr. Bakker Manshanden liep in haar spel met andere kinderen, onverwachts de straat over juist toen dokter v.d. Kooigh uit Bovenlkarspel in zijn auto passeerde. Een botsing was onvermijdelijk. Met een sche delbasisfractuur werd het slacht offertje naar het ziekenhuis te Enkhuizen vervoerd waar het des avonds laat is overleden. Het ongeluk geschiedde dicht nabij de ouderlijke woning. FEUILLETON v,00,r ,.(?e detailhandel. Reeds van deze belasting „thans niet dadelijkvalt het op, dat het ambacht dan nog niet van deze belangrijke tegemoetko ming profiteert. Aan de mo gelijkheid daartoe wordt ook gedokterd. Het K.V.P.-kamer- lid drs. Janssen heeft dezer dagen een pleidooi gehouden voor een meer algehele her ziening van het omzetbelas tingprobleem, dat alle be langstelling verdient. Intussen mogelijk zal zijn". Maar wel „reëel" is het, te pleiten voor een beduidende verlaging van deze heffing. Het is voor een bedrijfsleven in het algemeen, en voor de middenstands- bedrijven in het bijzonder, een vrij zwaar drukkende be lasting, waaraan nog verschil lende bezwaren kleven, die zo spoedig mogelijk moeten wor den weggenomen! 'N VERHAAL UIT HET VTIEEMDELINGENLEGIOEN 83. Toen ik er zeker van was dat ze weg waren, sloop ik weer naar het dak en keek rond. Er stond een wacht bij de poort, en blijkbaar ging de compagnie kam peren bij de oase, en van 'n wel verdiende rust genieten, voordat ze het fort binnen gingen. Ik beheerste me, ging naar de plek waar Beau lag, nam hem in mijn armen en droeg hem naar de chambree. Daar legde ik hem op zijn eigen bed. Daarom heen maakte een stapel van hout dat ik uit de keuken haalde en overgoot het met petroleum. Ik deed mijn best om er een echte Vikings Begrafenis van te maken, juist zoals hij het zou willen hebben. Het speet me enorm dat ik geen Union Jack had om over zijn lichaam te leg gen Door P. C. WREN Ik maakte ervan wat ervan te maken Was en bedekte de brand stapels met doeken en lappen, die vroeger wit geweest waren Er was niets van het hout of de petroleum te zienHij zag er prachtig uitToen nam ik na veel gepieker de reserve Trico lore en legde die over hem heen. Ik had liever een Britse vlag ge had, maar hij had voor Frankrijk gestreden, hij was voor deze vlag gevallen, dus het konhet kon. Digby knikkebolde terwijl hij sprak. Hij was doodop; ik pro beerde hem tot zwijgen te bren gen. „Klets niet, JohnIk moet het je vertellenO. Beau! Beau.... Ik heb mijn best voor je gedaan, ouwe jongen!.... Er was geen paard, geen speer en geen sdhild om naast je te leg gen Maar ik heb wel een hond aan je voeten gelegd En je geweer en bajonet dien den tot zwaard en speer...." Ik vreesde dat hij waanzinnig werd. „Een hond, ouwe jongen?" vroeg ik, proberend hem in de werkelijkheid terug te voeren. „Je hebt het mis, geloof ik.." „Nee, werkelijk een hond.... een hond aan zijn voeten.... een hond die met zijn kop aan zijn voeten lag...." Het was afschuwelijk. „Ik droeg hem niet naar bene den, zoals ik Beau gedragen had. Ik pakte hem bij een poot en ik sleepte.hem omlaag...." „Lejaune?" fluisterde ik. „Ja, John, Lejaune - met jouw bajonet in zijn hart. Hij zal niet tegen je kunnen getuigen en Beau kreeg een Viking's Begra fenis met een hond aan zijn voe ten. Ik voelde me even ellendig als op het ogenblik dat Beau gestor ven was. Ik gaf Digby een por in zijn ribben. „Ga door en zeur niet," zei ik geïrriteerd. „Waar was ik gebleven?" vroeg Digby op een toon van een slaap wandelaar. „O ja. Toen alles klaar was, John, ging ik bij Beau zitten en praatte tegen hem. Ik zei dat ik er geen flauw idee van had wat hij met zijn Blue Water-affaire in de zin had gehad, maar dat ik wél wist dat het, behalve ge heimzinnig, ook nog edelmoedig en flink geweest was.. Wat denk je John, dat ik daarna deed? Ik viel in slaap en werd pas tegen de avond weer wakker.. De slaap had me verkwikt. Ik ging naar het dak om te zien hoe de zaak ervoor stond. Ik zag dat de compagnie appèl hield, en dat ik juist op tijd wakker gewor den was. Ze konden nu elk ogen blik naar het fort toe marcheren. Ik kroop terug en stak Beau's brandstapel aan. Toen holde ik weg en goot een blik petroleum uit over de stoelen en banken, die ik in de kamer ernaast had op gestapeld. Ik stak die ook aan en goot een derde kan leeg over de trap. Toen die brandde deed ik hetzelfde met de trap naar de uitkijkpost. Op dat ogenblik zou er om de zaak te blussen al meer water nodig zijn geweest dan je in de hele Sahara kunt vinden.... Ik vond dat Beau alle eer bewe zen was en dat alle bewijsstuk ken nu wel afdoende vernietigd waren. De tijd was gekomen om uit te knijpen Hij geeuwde langdurig. „Dus ging ik naar jou zoeken, Johnzoeiken ....zoeken...." Digby was in slaap gevallen. De verleiding ook wat te sla pen was groot, maar ik begreep dat ik het onder deze omstan digheden niet kon riskeren en bleef naast Digby zitten. De oase was doodstil. Nergens was een lichtje te zien, en zelfs de kamelen en ezels maakten geen geluid. Ik vroeg me af of hun bekken waren dichtgebon den. Ik zou Digby een paar uur laten slapen en daarna moesten we een poging wagen om een kameel te pakken te krijgen. Overdag zou het onmogelijk kun nen. Maar hoe moesten we in hemelsnaam naar de oase toe komen, nu in alle richtingen tientallen ogen op de woestijn gericht waren? Ik besloot dat Digby lang ge noeg geslapen had en schudde hem wakker. „Wat denk je ervan, Dig?" vroeg ik. „Gaan we proberen een kameel te pakken te krijgen of gaan we te voet! We moeten het een of ander doen, tenzij je meent dat we het beter bij dag licht kunnen proberen...." „O, ja, natuurlijk. Je hebt vol komen gelijk", antwoordde Dig by, en sliep weer in. Hier schoot ik bijzonder weinig mee op, en ik vroeg me juist af of ik hem nog een paar uur zou laten slapen, toen ik zag hoe twee kameelruiters uit de oase kwa men gereden. Ik wreef mijn ogen uit. Er reed een patrouille uit, of er werden twee koeriers naar Toko toe gestuurd, (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5