Vloot in vliegend weer naar de visgronden Nieuwe vredesvoorstellen voor Korea ingediend Vier Amerikaanse spionnen ter dood gebrach t Dagblad voor Allernaar en omgeving 114,2 millioen Katholieken uit P.v.d.A. Op jacht naar de Hollandse nieuwe van dit jaar Mevr. Boijenga 11a aanrijding overleden Nieuwe actie van Kath. Thuisfront en Kath. E.H.B.O. Engeland9 Nederland en India gaan er mee accoord Zuid-Korea verzet zich Weeshuis in Rome ingestort in Rampenfonds In 974 gemeenten verkiezingen MOSKOU DEELT MEDE: In West-Duitsland opgeleid9 boven Rusland gedropt Bewaker hielp bij ontsnapping NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 27 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12788 Onder grote belangstelling is Dinsdagmorgen de vissersvloot uitgevaren naar de haring- gronden op de Noordzee. Over goed een week zullen de liefhebbers weer kunnen genieten van de „echte Hollandse nieuwe"! Vlaardinger schepen op de Nieuwe Waterweg. (Van onze verslaggever) A.b. Hr. Ms. Jan van Brakel Het was en bleef honden weer. Stralend en dansend had de Katwijker aanvoerder „Neptunus" het vertreksein voor de vloot uit IJmuiden gegeven, terwijl de menigte aan land alle geluiden uit stiet, welke een vertrek dienen te begeleiden. Maar nau welijks drie minuten later liet de natuur alle beproevin gen, die zij maar voor mens en schip kan bedenken, op duizenden arme hoofden neerkomen. De vederlichte dans van de loggers sloeg over in een steigerend geweld tegen de onverwacht-opkomende stortzeeën en Hr. Ms. Jan van Brakel, met een keur van autoriteiten en passa giers aan boord, liet even buiten de pier het anker hijgend en kreunend neer. Dat was het triest begonnen Haringfeest 1953, Dinsdagmorgen 26 Mei. na twee volle dagen laaiende zon en daverende fees ten. Een triester begin was nau welijks denkbaar. Maar de vloot trok door, dwars door grondzeeën en trillende bliksemflitsen en midden door orkanen van plensregens en on weerslagen. De onbeschrijfelijke bezetenheid naar de zee en de nieuwe trek had de vissers nu eenmaal bevangen en geen en kele beproeving van natuur of wat ook, kon de Katwijkers, Scheveningers, Vlaardingers en IJmuidenaren tegenhouden. En de mensen aan boord van de goede trouwe Jan van Brakel konden niet anders doen, dan al die mannen en die steigerende loggers goede vaart en vangst toewuiven. Ook al stonden ze tot op de huid toe nat op de cam pagne. Het weer had zich prachtig voorgedaan. Na de festiviteiten in de vier havens, ieder naar eigen nanier en geaardheid, was de bemanning ietwat loom in hoofd Bekende figuur uit de Drentse hoofdstad ASSEN Mevr. T. Boijenga Hoekstra, echtgenote van de heer Tj. VV. Boijenga, secretaris van de Drentse Zuivelbond, is Pink stermaandag tengevolge van een auto-ongeluk te Haskerhorne (Fr.) om het leven gekomen. De heer B. nam deel aan de Elfste- denrit in Friesland. In zijn auto zaten tevens zijn echtgenote, zijn zoontje en een neef de heer U.H. Bij de zuivelfabriek te Hasker horne is de heer B. op onver klaarbare wijze tegen een boom gereden. De auto werd zwaar be schadigd en mevr. B. moest met haar zoontje in het ziekenhuis te Heerenveen worden opgenomen, waar mevr. B. spoedig overleed. Zij was een bekende figuur in Assen. De neef H. werd in Assen met een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Het zoontje van de fam. B. had een lichte hersenschudding op gelopen. en benen aan boord van de log gers gekomen, in IJmuiden bij het gloren van een prettige, zon- nig-uitziende dag. Bussen vol Katwijkers waren naar de slui zen gekomen, om 3e mannen en zonen veilig aan boord af te le veren, auto's vol familieleden en autoriteiten hadden vroeg in de morgen de woonplaatsen en de Residentie verlaten om bij het vertrek aanwezig te zijn en zo was alles, tot de versieringen in de straten toe, zonnig en genoeg lijk. Tot de natuur in alle wildheid het alleenrecht kwam opeisen en ieder die maar even kon, een veilig en beschermd heenkomen liet zoeken. Maar zij had het toch niet kunnen verhinderen, dat men lang en innig afscheid had genomen en met lange gie ren en uithalen van zeuntje tot schipper een gelukkige reis had kunnen toeroepen. Rendez-vous Maar toen kwam de beproe ving in alle hevigheid over de hoofden. Ergens enkele mijlen buitengaats wachtten de Scheve ningers en Vlaardingers al op het sportief rendez-vous van de mak kers uit IJmuiden en daarom trok aanvoerder „Neptunus" nog iets harder aan de motor, ondanks de tormenten van slagregens, onweer en vilegend weer. En in het kielzog trokken de andere Katwijkers mee tussen de pieren naar buiten, zes en dertig loggers achter elkaar, steigerend als wildgeworden Vliegende Hol landers. Daarachter enkele IJmui denaren, met evenveel geweld dwars door de grondzeeën voor de pieren. Het rendez-vous met de Scheveningse en Vlaardingse makkers moest doorgaan, want Woensdagavond zal de eerste vleet worden getrokken ep Vrij dag moet men al op de snelle jagers kunnen rekenen, die de jacht op de eerste haring zouden openen. Koste wat het kost moest het derhalve gebeuren. Zo zijn dan Dinsdagmorgen om 8 uur bijna 130 loggers naar de haringscholen om en nabij Schot land vertrokken, om te trachten in de prijzen te vallen van de eerste, de beste en de best opge maakte Hollandse nieuwe. En dan kijkt men niet op een vliegend stormpje meer of min der, of op een slagregen, die de bemanning van koksmaatje tot schipper in enkele minuten tijds zelfs tot de laatste verschoning drijfnat de zee opjaagt. De opvarenden van Hr. Ms. Jan van Brakel hebben enkele uurtjes hun lot gedeeld. Al moet eerlijkheidshalve worden gezegd, dat een deel ervan reeds per loodsboot naar de veilige, vaste, maar even natte wal was terug gebracht. De rest van autoriteiten en passagiers moest er echter later evengoed worden afgehaald, om dat de commandant It. z. I. Jhr. J. A. Peith andere opdrachten en plichten had, nadat hij zijn gasten naam en toenaam in het gouden boek had laten plaatsen. Hij en zijn opvarenden zullen in de ko mende weken de vissersvloot blijven begeleiden, om logger en visserman bij alle mogelijke ge beurtenissen behulpzaam te kun nen zijn. Verpleegster en soldaat moeten elkaar vinden Katholiek Thuisfront en de Kath. Nat. E.H.B.O. gaan een ge zamenlijke actie voeren. Aan deze actie is een loterij-prijsvraag ver bonden, waarvoor in totaal 50.000 gulden aan prijzen is uitgeloofd. Zelfs de tiende gelukkige krijgt nog f5.000. Tijdens een collecte van de Kath. E.H.B.O. op 16 Augustus a.s. aan de kerken zullen zakjes worden uitgereikt met als inhoud een gaasje, een pleister en een E.H.B.O.-verpleegstertje. Het Thuisfront houdt zijn col lecte een week later en reikt zak jes uit met een gaasje, een strook kleeffilm en een soldaatje. Het soldaatje en het verpleegstertje moeten elkaar vinden, maar wat precies het geheim is zal de K.R.O. op Zondagavond 23 Augus tus bekend maken. In totaal zul len 2V2 millioen zakjes worden uitgereikt. De twee parochies in Nederland die gemiddeld per pa rochiaan het meeste afdragen, zullen elk duizend gulden ontvan gen voor het jeugdwerk in de parochie. Roemeens diplomaat uit V.S. uitgewezen WASHINGTON De V.S. heb ben Dinsdag de Roemeense eer ste gezantschapssecretaris, Chris- tache Zombeti opdracht gegeven het land „onmiddellijk te verla ten". Zombeti wordt er van be schuldigd pogingen te hebben ge daan om een genaturaliseerd Amerikaans staatsburger van Roemeense afkomst, Georgescu genaamd, te „bekeren". Volgens het State Department was als beloning voor deze col laboratie aangeboden het welzijn van de zonen van Georgescu en hun mogelijke terugkeer naar hun ouders te garanderen. De twee zonen van Georgescu, een van 19 jaar en een van 14 jaar, zijn in Roemenië en hun is toestemming geweigerd zich naar hun ouders in de V.S. te begeven. Georgescu, die vroeger alge meen directeur was van een Roe meense dochteronderneming van de Standard Oil, meldde 't voor stel aan de „F.B.I." en het State Department. SEOEL, 26 Mei Volgens door Amerikaanse radiosta tions uit Seoel omgeroepen berichten, hebben de geal lieerde onderhandelaars bij de wapenstilstandsbesprekin gen te Panmoendjon nieuwe voorstellen ingediend, waar van de officiële tekst nog niet is gepubliceerd, maar waarover een levendige diplomatieke activiteit gaande is. Het voorstel is van Amerikaanse makelij en komt zeer dicht de strekking nabij van de resolutie van India, die op 1 Dec. j.l. door de V.N. met 53 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Premier Churchill heeft van avond „de volledige steun" van Groot-Brittannië aan de voorstel len gegeven. Zijn verklaring was blijkbaar bedoeld om de Brits- Amerikaanse solidariteit op Ko rea opnieuw te bevestigen en het idee van een ernstige breuk tus sen Engeland en de V.S. weg te nemen. Volgens de verklaring waren de voorstellen door de Amerikaanse regering voorbereid na overleg met de Engelse rege ring en andere regeringen van het Gemenebest en de V.N. Ook de Nederlandse regering heeft verklaard dat zij met de nieuwe voorstellen accoord gaat. Premier Nehroe van India die Donderdag naar Londen vertrekt, heeft vandaag op een massa bijeenkomst gezegd dat ook hij de jongste voorstellen steunt. Deze hebben echter ernstige critiek ontmoet bij de Zuidkore- aanse regering van Syngman Rhee die zelfs gedreigd zou heb ben de verbindingen met het op perbevel der V.N. te verbreken, indien het voorgestelde compro mis gehandhaafd blijft. Ondanks de strenge geheim houding van de V.N. voorstellen, waarover ook van communisti sche zijde niets is uitgelekt, zijn uit officieuze Zuidkoreaanse krin gen de volgende bijzonderheden bekend geworden: JONGEMAN GEDOOD ONDER VRACHTAUTO BEILEN. Gistermorgen is de 23-jarige kantoorbediende K. Klooster uit Wijster door een ongeval om het leven gekomen. De jongeman had bii een boer derij te Smalbroek, gemeente Beilen. geschuild voor een on weersbui. Toen deze was afge lopen stak hij de weg over. Een zware vrachtauto van de firma W. uit Meppel greep hem en wierp hem in de sloot langs de weg. De bestuurder van de auto raakte de macht over het stuur kwijt met het gevolg dat de vrachtauto eveneens in de sloot terecht kwam. bovenop de jonge man. die werd verpletterd en onmiddellijk dood was. Het oorspronkelijke voorstel der V.N. om onmiddellijk na een bestand de 34.000 Noord-Koreaan- se gevangenen, die niet naar Noord-Korea willen terugkeren, vrij te laten, zou zijn ingetrok ken. Volgens het nieuwe voor stel zouden ook deze gevangenen, evenals de 14.500 Chinese gevan genen die niet naar China terug willen, worden toevertrouwd aan de zorgen van een commissie, ge vormd door India, Zweden, Zwit serland, Polen en Tsjecho-Slowa- kije. Dit zou een belangrijke con cessie aan de communisten bete kenen. Gedurende 90 dagen zouden de communisten dan de gelegenheid krijgen met deze 48.500 gevange nen te praten en te pogen hun bezwaren en angst weg te nemen. De V.N. hadden oorspronkelijk 60 dagen voorgesteld; de roden wilden 4 maanden tijd. Over het lot van de krijgsgevangenen die ook dan nog zouden weigeren naar hun land terug te keren, zou beslist moeten worden door een dan bijeen te roepen poli tieke conferentie. Oorspronkelijk hadden de V.N. dan alle gevangenen willen vrij laten. Tenslotte zou dan de Alge mene Assemblee der Ver Naties moeten beslissen over de gevan genen die ook na deze conferen tie nog weigeren gerepatrieerd te worden, zulks overeenkomstig het plan van India. Alle beslissingen betreffende de krijgsgevangenen zouden met volstrekte meerder heid van stemmen moeten worden genomen. De woede van Syngb- man Rhee is vooral opgewekt door de gelijkstelling van Chinese en Koreaanse gevangenen die in het jongste voorstel ligt opgeslo ten. De Zuidkoreanen hebben het „onaanvaardbaar" genoemd. Zusters en kinderen bedolven Vermoedelijk omdat het door de zware regenval der laatste dagen was ondermijnd, is giste ren de vleugel met de slaapzaal van een wteshuis van de Zusters Salesianen in Rome ingestort. Drie zusters en drie meisjes van 11, 13 en 14 jaar werden onder het puin bedolven. Een zuster en de drie meisjes heeft men zwaar gewond kunnen redden en hon derden politie-agenten, brand weerlieden en vrijwilligers zoch ten gisteravond nog koortsachtig naar de twee andere zusters en naar twee voorbijgangers van wie men vermoedt dat zij even eens bedolven werden. Een brand weerman werd ernstig gewond toen hij van een berg puin afviel. Tientallen andere meisjes, die op de slaapzalen vertoefden, wa ren enkele minuten tevoren naar een ander gedeelte van het wees huis gegaan toen de vleugel met een oorverdovend lawaai in stortte. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Tot lieden is er een bedrag van f 114.2 in het Nationale Rampenfonds bijeen ge bracht. Dit betekent sinds Zaterdag een vooruitgang van drie ton. In 974 gemeenten van ons land worden vandaag nieuwe ge meenteraden gekozen. Echter wordt niet in al deze gemeenten gestemd, omdat er enkele zijn, waarin slechts één candidaten- lijst is ingediend met evenveel namen als er leden van de raad zijn. Ook zijn er 39 gemeenten, waarvoor bepaald is, dat de stem ming op een latere datum zal ge schieden. Deze plaatsen liggen in het watersnoodgebied, waar het nog niet mogelijk was een ver kiezing te organiseren. Het aantal kiezers is niet pre cies bekend, maar wel te schat ten. Het zal omstreeks zo groot zijn als bij de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer. Toen be droeg het 5.792.679. DUIF VERRIED SPIONNEN HONGKONG „Een vreemde duif, die boven een Noordkoreaans dorp rond vloog", heeft geleid tot de ontdekking van vijf Ameri kaanse spionnen", aldus het Chinees-Communistische pers bureau „Nieuw-China". De mannen werden volgens dit persbureau per valscherm neergelaten, waarna zij met een postduif een mededeling afzonden, dat zij goed en wel waren 'geland. LONDEN, 27 Mei De Russen hebben vandaag meege deeld, dat zij vier spionnen, die door de inlichtingen dienst van het Amerikaanse leger met parachutes boven de Oekraine waren neergelaten, gevangen genomen en doodgeschoten hebben. Radio Moskou betoogde, dat de vier mannen, die allen Russische namen droegen, in een „spionnagenest" van het Amerikaanse leger in West- Duitsland waren opgeleid. De eerste vrouwen en kinderen, die in verband met de slech ter wordende diplomatieke sfeer, op aanraden van de Britse regering Egypte hebben verlaten, zijn in Engeland aangeko men. Het zijn allen familieleden van personeel van de „Impe rial Chemical Industries" of de „Shell Company". Zij zouden in de nacht met een viermotorig Amerikaans vliegtuig, ontdaan van alle kentekenen, van Athene naar de Oekraine zijn ge bracht. In een speciaal communiqué van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken, dat door de radio werd omgeroepen, werd ge zegd, dat de vier in de nacht van 25 April boven de Oekraine waren neergelaten. De vlucht was volgens het com muniqué op touw gezet door een majoor van de Amerikaanse in lichtingendienst „Harold Irving Fidler, die in 1951 driemaal als koerier van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Za ken in de Sowjet Unie is geweest". In de uitzending werd gezegd, dat een van de „opleidingsscholen voor spionnen" in West-Duitsland, in Kaufbeuren, onder leiding stond van majoor Ronald Otto De Haagse politie heeft de 43- jarige stoker-gevangenbewaker J. G. gearresteerd, die de gede tineerde v. d. O., die de vorige week uit de gevangenis ontsnapte doch inmiddels weer gegrepen is, bM zijn ontvluchtingspoging be hulpzaam is geweest. G. had v. cf de gelegenheid gegeven zioh in zijn klerenkast te verbergen. Toen v. d. O. ver mist werd, werd de gevangenis geheel afgezocht. Gekomen bij de kast van G. bleek deze afgesloten te zijn, zodat men niets onregel matigs vermoedde. Nadat de duisternis was inge vallen, kwam v. d. O. uit zijn schuilplaats te voorschijn en wist met een ijzeren haak, die hij van te voren had klaar gelegd, over de muur te komen. Bolenbach, geïdentificeerd als de plaatsvervangende Amerikaanse marine- en luchtvaartattaché in Moskou gedurende de jaren 1946 en 1947. De namen van de gevangen ge nomen en geëxecuteerde „agen ten" werden als volgt opgegeven: Alexander Wasiliwitsj Lakhno, Alexander Nikolaewitsj Makof, Sergei Iozisimowitsj Gorbunof en Dmitri Nikolaewitsj Remig. Radio Moskou zei, dat hun mis sie in de Oekraine ten doel had „diversionistische, terroristische en spionnage-activiteit" te plegen en dat zij instructie hadden tot Kiev en Odessa door te dringen. Volgens het communiqué had men behalve de vier spionnen ook wapens laten vallen, alsmede ver giften, vier kortegolfzenders, ra diobakens „om een vliegtuig naar een doel te leiden", grote sommen Russische en buitenlands geld en pamfletten van anti-Russische in houd. KEES VAN BAAREN Directeur van het Utrechts conservatorium Tot directeur van het Utrechts Toonkunstenaars-conservatorium is benoemd de heer Kees van Baaren, die sedert 1948 directeur was van het Amsterdams Mu- zieklyceum. De heer van Baa ren, di» in 1906 te Enschede werd geboren, ontving in 1950 een regeringsprijs voor de com positie van een cantate en in 1952 een muziekprijs van de ge meente Amsterdam. TE ZAANDAM ZAANDAM. Het is in de Zaandamse Partij van de Arbeid tot een breuk gekomen. De meeste leden van de katholieke werkge meenschap in die partij hebben aan de vooravond van de verkie zingen voor hun lidmaatschap be dankt, zo weet de Volkskrant te melden. Onder hen zijn er, die thans propaganda maken met de verkiezingsaffiches van de K.V.P. De P.v.d.A. bleek niet bereid een katholiek een verkiesbare plaats te geven op de P.v.d.A.- lijst. Zo stond de katholiek Wij- benga op nr. 18, terwijl er slechts 10 verkiesbare plaatsen waren. De heer Wijbcnga is thans tot de K.V.P. teruggekeerd. Ook de voor malige voorzitter van de katho lieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. heeft zich achter de pro paganda van de K.V.P. geschaard.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1