De eenheid der Katholieken op staatkundig gebied gBll Twintig jaar geleden begon het „snuivers-drama Zilveren priesterjubileum Pastoor J.Veerman Kort geding Ommelanden Wielrijders toerden langs de elf Friese steden ledereen in Zuid-Schermer deelt in de feestvreugde Reynaud «temt toe en Beurs 2.95 Buitenlandse notities Verklaringen van K.N.P. en K.V.P. Onbaatzuchtig voortwerken in onderlinge liefdein volgzaamheid aan de Bisschoppen Politieke Studie dagen N.R.K.M. Nieuw bestuur in het ongelijk gesteld Ronde van Italië Zeventig-j arige door trein gedood Uitvinding luitenant Wichers betekende een omiventeling WOENSDAG 27 MEI 1953 Pagina .S nvachting ior het K.N.M.I. dig van Woens- Jonderdagavond. END KOEL bewolking met ;ele buien. Ma- irachtige Weste- westelijke wind. ering in tempe- burgemeester tAARD. De al op Dinsdag 2 preekuur houden, aende spreekuur huize is op Zater- r. van 11—13 uur. en na afspraak. 26 Mei 2000 3647, kleine 46 X. rabarber 8.90 25 lammeren 42— )00, 2 paarden 800 i 4047, 30 nuch- 5—60. 7 Mei Vroege liddel 46; aard- 1.70, II 90—1.40; spinazie 11; sla lostelein 14—17; 11; bospeen 4247 mathan 2654. (OUDE. 127.000 7.doorgedraaid kool. 27 Mei. 2700 4347, kleine 46 abarber 6.509.90; 1700 kg rode kool. TE-MARKT 8 Vette koeien f 925; 29 nuch ter stuk f 30f 65; ns per kg f 1.80 j in Alkmaar te met een van Dinsdag verstelde geringe aanvoer n geweest aan het transportmiddelen, liteurs uit Noord- p Dinsdag immers p de Purmerender ndaag was, vooral het aanbod van enaamd van geen vroeg in de mor- tog wel een aantal rijken en zij die gelegenheid waren =en varken, doch direct door naar le aangevoerde die- ag edhter toch te- loteringen verhan- clit Purmerend D 26 Mei De t van Pinkster drie ït nodige te raden rloop ervan. Vorig vette koeien heel begon de handel at kalmer. Tenslot- ;t tegen; er waren gers en de prijzen ek konden gehand- Op de gelde-markt ,g aan en bij de lien was het heel tere kalveren gin- dood niet bepaald nd; de beste deden al was de handel ars waren gezocht, zoor de beste exem- iaohtstieren bestond langstelling. Naar was minder vraag veek. Overtaouders 1 wat beter dan de de bokken- en gei- wel veel belang de handel was er te groot aanbod oede slacht varkens .84, een enkele iets et aanbod hield aan werden lager. Hier zeer flauw. Vette gevraagd; de big- oonde een minder de prijzen waren lager. De paarden- arkt waren eilanden 'D 26 Mei Aan- Eendeneieren van 11.18 p, 100 stuks; eieren van f 12.90 .00 stuks. •il voor jaren •il voor uw genoegen •il, die U niet kunt missen OS ien zo'n. fijne bril U en kost maar SOP staat met zijn zen aan de Top! ;n, papier, metalen enz. tWij halenl ipen-, Papier- en Metaalhandel d. KOP ZN., ALKMAAR Raaksje 7—9 4665 (b.g.g. 5917) Russisch commentaar op Bermuda-conferentie Het eerste Russische commen taar op de Westerse plannen cm een bespreking te organise ren tussen Washington, loonden en Parijs op de Amerikaanse ba sis Bermuda is verschenen in de Pravda. Een allesbehalve vrien delijke reactie. Het Sovjetorgaan beschuldigt de Westelijke landen van een samenspannen tegen Rusland. Het doel van de Bermu da-conferentie zou zijn een aan tal voorwaarden te stellen, om deze aan Moskou op te dringen, alvorens tot een conferentie van de Grote Vier over te gaan. Maar tezelfdertijd wordt een bijeen komst als de laatst genoemde van harte toegejuicht. Een vreemde gedragslijn. Men kan moeilijk aan de indruk ont komen, dat het de Sovjets zijn, die eisen willen stellen. Waar schijnlijk hebben ze er achteraf spijt van, dat zij het niet zijn, die op een gesprek op hoog ni veau hebben aangedrongen. Wat ze in het verleden dikwijls ge noeg hebben gedaan, alleen werden er dan bijvoor'baat aan het Westen concessies gevraagd. Het is juist deze ontwikkeling, die de Westerse staatslieden na het overlijden van Stalin erbij de Russen op deed aandringen da den te tonen, omdat men aan woorden alleen geen geloof en waarde hechtte. Churchill is nu Moskou een stap voor geweest. Dit verdriet het driemanschap in het Kremlin blijkbaar. Het komt er in feite*op neer, dat het artikel in de Pravda opeen eventuele viermogendhe- den-bij eenkomst vooruit loopt. De opzet van Churchill om de Duitse kwestie te regelen met behulp van een nieuw verdrag, verwerpt de Pravda. De bedoeling van de Russen is waarschijnlijk om met deze publicatie de verschillen van inzicht die er tussen de Wes terse Drie zonder twijfel bestaan nog scherper in het daglicht te stellen. Een diplomatieke zet die bitter weinig zal uithalen, want in wezen zijn de standpunten van Washington en Londen en om die twee gaat het niet zo ver van elkaar verwijderd dan op het eerste gezicht wel lijkt. Het is een normale gang van zaken wanneer de Westerse Drie onder ling eerst willen beraadslagen waarover met de Russen gespro ken kan en zal worden en welk standpunt ze zullen innemen, wanneer ze op een tegenstand van Moskou mochten stuiten. Temeer, omdat het geen verschil len in beginsel betreft, maar in de te volgen tactiek wat de Wes telijke landen scheidt. Er is geen sprake van samenspannen tegen de Russen. Het artikel in het Russische hoofdorgaan is dan ook van alle logica ontbloot en be wijst slechts het bestaan van achterdocht en zo men wil van een onwil oin de bestaande span ningen op internationaal politiek terrein uit de wereld te helpen. Wanneer hetgeen de Pravda schrijft ook de strekking is van wat Malenkov op een bijeen komst van de Grote Vier naar vo ren zal brengen, dan krijgen de pessimisten daaronder behoort ook Eisenhower gelijk. Het ar tikel in de Pravda geeft sterk de indruk weer, dat de Russen het nog steeds proberen met woorden en zich afkerig tonen ook maar één daad te stellen van formaat, die van een andere zienswijze dan de huidige .diplomatie blijk zou geven. Tenzij, het prestige van Moskou in het geding is. Want er zijn ook uitlatingen van de laatste dagen, zoals die van Adenauer, waarin een sprankel- t.ie hoop doorstraalt. De West- duitse bondskanselier is van oor deel, dat er een einde zal komen aan de Koude Oorlog. De wereld verkeert voor de zoveelste maal in afwachting van de dingen die komen zullen. TOEN OP DE AVOND van Tweede Pinksterdag de be richten over de verklaringen van de K.N.P. en de K.V.P. achterhaald werden door het verslag van de belangrijke rede van mgr. Alfrink, hebben wij gemeend, die verkla ringen achterwege te kunnen laten, omdat op dat moment elk woord van onderling geharrewar ons te veel leek. Het nadere woord van de Aartsbisschop-coadjutor was duidelijk genoeg. Intussen heeft de inhoud van de beide verklaringen der politieke partijen ook documentaire betekenis. Het is daarom, dat wij de tekst van beide als nog opnemen, in de hoop overigens, dat het laatste woord er niet over gezegd zal zijn. Op 28 en 29 Mei a.s. zal de Nederlandse Katholieke Midden standsbond in het Kurhaus te Scheveningen politieke studieda gen ho"uden in verband met de huidige moeilijkheden en aarze lingen rond de katholieke poli tieke werkzaamheid de stijgende belangstelling en mogelijkheden voor de middenstand en de daar uit voortvloeiende verantwoorde lijkheid. Het Tweede Kamerlid, de heer Fens zal spreken over „Neder land in de nieuwe wereldverhou- dingen. Militaire taken en offers". Prof. Smeets houdt een inlei ding over „De belastingen in het huidige tijdsbestek". De voorzitter van de Tweede Kamer, Dr. Kor- tenhorst, spreekt over „Katholieke Staatkunde in Schaepmans tijd en nu" en de heer Mr. Bachg, Raad- Adviseur van de Ned. Kath. Mid denstandsbond houdt een inlei ding over „Katholieke Staatspar tij, K.V.P. en Middenstand, in ver leden, heden en toekomst". Groep Borneo militaire missie ontboden DJAKARTA, 26 Mei. (P.I. Ane- ta) Tijdens een plechtigheid te Bandjermasin is de groep Borneo van de Nederlandse militaire missie door de militaire comman dant van Borneo, kolonel Sadikin ontbonden. Kolonel Sadikin zeide bij deze gelegenheid, dat hij in feite de periode van 3 jaar, waar in de Nederlandse militaire missie in Borneo aanwijzingen heeft ge geven in technisch-militaire aan gelegenheden, nog niet voldoende acht, doch zo voegde hij hieraan toe, met wederzijds goedvinden wordt de groep Borneo van de militaire missie thans officieel ontbonden. De plechtigheid werd bijgewoond door de gouverneur van Borneo, dr. Murdjani, de Ne derlandse commissaris, mr. B. van Eyk en vele officieren. Het bestuur van de K.N.P. ver spreidde via het A.N.P. op Zater dag 23 Mei de volgende verkla ring: Naar aanleiding van commen taren in een deel van de Katho lieke Pers, welke de strekking hebben de oproep van Kardinaal de Jong inzake de eenheid onder de Katholieke kiezerg worden uitgenodigd op de K.V.P. te stem men, verzoekt de K.N.P. bekend making van het volgende: Ten eerste: voor de in 1948 gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer is door het be stuur van de K.V.P. de heer Welter van de voorlopige candi- datenlijst afgevoerd, blijkbaar omdat het bestuur van de K.V.P. van oordeel was, dat de inzichten van de heer Weiter inzake het Indonesische 'beleid en de samen werking met de P.v.d.A. in strijd waren met de door de K.V.P. na de verkiezingen voorgenomen po litiek. Eerst daarna hebben zij, die de heer Weiter voorlopig can- didaat voor de K.V.P. hadden ge steld, hem er toe gebracht een eigen candidatuur voor de Twee de Kamer te aanvaarden, opdat zijn inzichten t.a.v. de twee ge noemde aangelegenheden voor het forum der publieke opinie zouden kunnen worden gebracht, Ten tweede: Voor de verkiezin gen van 1952 is van hooggeachte Katholieke zijde aan de heer Wei ter gevraagd, of hij bereid zou zijn met het bestuur van de K. V.P. een bespreking te hebben in zake een eventueel samengaan van de K.V.P. met de K.N.P. In de geest van de constructieve opvattingen, welke de KN.P. hul digt, heeft de heer Weiter zich hiertoe aanstonds bereid ver klaard. Sindsdien heeft hij echter nooit meer iets van het bestuur van de K.V.P. vernomen. Ten derde: Het is derhalve de K.V.P. geweest, die de eenheid onder de katholieken op politiek gebied niet heeft gewild. De op roep van de Kardinaal moet dan ook worden geacht in de eerste plaats tot haar te zijn gericht. Antwoord van de K.V.P. Naar aanleiding van deze ver klaring van de Katholieke Natio nale Partij, verzoekt de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen namens het presidium van deze partij bekendmaking van het vólgende: „la. de heer Welter is inder daad in 1948 automatisch van de voorlopige lijst van candidaten der K.V.P. afgevoerd, omdat hij weigerde het verkiezingsprogram 1948 Ongeclausuleerd te aanvaar den en te tekenen, zoals het re glement van de partij voor schrijft. Zijn voorbehoud gold met name de Indische paragraaf uit dat program, hetgeen kan blijken uit de brief, welke de heer Wel ter in verband met deze kwestie aan het partijbestuur schreef en wel ke brief het partijbestuur in zijn vergadering van 10 April 1948 behandelde. De heer Weiter schreef als voorlopig candidaat het verkie zingsmanifest 1948 te kunnen On derschrijven, evenwel onder toe zegging van een eigen interpre tatie van de Indische paragraaf. welke interpretatie naar hij ver klaarde, neerkwam op het stand punt van het comité rijkseenheid. Hij deelde verder mede, dat zijn brief als onafscheidelijk on derdeel beschouwd moest worden van zijn onderschrijving van het verkiezingsmanifest. Reglemen tair moest hierop afvoering van de candidatenlijst volgen. b) Voor wat de samenwerking met de P.v.d.A. betreft: dit kan voor de K.V.P. geen rol gespeeld hebben, aangezien de concretise ring van de samenwerking met andere politieke partijen is voor behouden aan de Katholieke Tweede Kamerfractie. Deze draagt daarvoor de verantwoor delijkheid. 2. Van een optreden van hoog geachte Katholieke zijde in 1952, als door het bestuur van de K.N. P. bedoeld, is het bestuur van de K.V.P. niets bekend, noch ook van een stap in deze richting door de heer Weiter bij genoemd be stuur. 3a) De conclusie van het be stuur der K.N.P., dat de K.V.P. de eenheid onder de Katholieken op politiek gebied niet heeft ge wild is derhalve onjuist. b) Het presidium der K.V.P. uit eerbied voor zijne emi nentie de Kardinaal, alsook om dat het niet op de weg der partij ligt in een interpretatie van Zijn oproep niet zal treden, hoe wél het zich over deze oproep oprecht verheugt. Het wenst te volstaan met de simpele opmer king, dat deze oproep kennelijk gericht is tot alle Katholieke Ne derlanders. Het presidium zal daarom in overeenstemming, mede met het vermaan van Z.H. Paus Pius XII, in alle ernst pogen „onbaatzuch tig, in onderlinge liefde, vol een heid voor elkander, onder leiding van onze bisschoppen en pries ters" verder te werken, zich daar bij herinnerend de ernstige op wekking van Z.H. Exc. Mgr. dr. B. Alfrink, Aartsbisschop-coadju tor van Utrecht, tot „volgzaam heid aan de bisschoppelijke lei ding". Wij zeiden, dat thans over de inhoud van deze verklaringen 't laatste woord nog niet gezegd moet zijn. In de geest van het slot van de verklaring van het KVP- presidium zou de KVP bijv. het initiatief kunnen nemen, om van haar kant al het mogelijke te doen, om tot volledig herstel van de eenheid te komen. Als onderdeel van het programma van „Leeuwarden Bonte Stad" werd gistermiddag onder grote publieke belangstelling de driedaagse Braderie geopend. De Leeuwarder Politie- muziek zorgde voor een prettige muzikale omlijsting. Regering te vormen PARIJS, 26 Mei Paul Rey naud, 74 jaar en lid van de rech tervleugel, heeft er vandaag in toegestemd te proberen een nieu we Franse regering te vormen. Morgen zal hij de Nationale Vergadering verzoeken hem als premier te erkennen. Reynaud heeft vanmorgen drie kwartier lang met president Vin cent Auriol op het Elysée ge sproken. Toen hij het paleis verliet, deelde hij aan de pers mee, dat zowel de internationale toestand als de economische, sociale en financiële positie de mogelijkheid, dat ik het aanbod van de presi dent zou weigeren, uitsluiten". Parlementaire waarnemers wa ren zeer voorzichtig met het uit spreken van hun verwachtingen. Reynaud wordt allerwege er kend als een financieel deskun dige, doch het is de vraag of zijn conservatieve instelling genade kan vinden bij de overwegend links georiënteerde assemblee. Reynaud, die deel uitmaakt van de onafhankelijke partij en voor zitter is van de financiële com missie van de assemblee, zal het gebruikelijke overleg met de partijdelegaties overslaan. Reynaud zal de assemblee waarschijnlijk om steun op brede basis vragen. ZUIDSCHERMER Op 31 Mei a-s, zal Pastoor .1. Veerman zijn zilveren Priesterfeest vieren. De parochianen bereiden zich nu reeds daarop voor, im korte tijd immers heeft de Pastoor de har ten van zijn parochianen ver overd door zijn gulle wijze van optreden. En de parochianen zul len niet nalaten, op die dag op bijzondere wijze van hun dank baarheid blijk te geven! Pastoor J. Veerman, werd te Volendam geboren op 29 Mei 1905. Na een reeks van jaren in grote steden te hebben gewerkt, is hij min of meer stadsbewoner geworden. Toch is hij er in ge slaagd, zich in nauwelijks ander half jaar geheel in te leven in het zeer landelijke Zuidschermer. Wat méér zegt, hij is bijzonder ingenomen met zijn parochianen, met zijn parochie en met de om geving. Telkens weer opnieuw geniet hij als ge enander van het prachtige uitzicht over de wijde velden, de aanblik van de hoog omlommerde boerderijen en bur gerwoningen en de keurig ver zorgde tuinen. Ook geniet hij van zijn grote tuin met allerhande fruitbomen, heestergewassen en een weelde aan bloemen, die door jongelui van L.T.J, en K.A.B. wordt bij gehouden. Na zijn studie te Hageveld (toen nog in Voorhout bij Lei den) en Warmond, werd hij op 2 Juni 1928 priester gewijd. Na het opdragen van zijn eerste plechtige H. Mis in zijn parochie kerk te Volendam ging hij voor 1 maand als assistent naar Ber gen bij pastoor Zurlohe. Daarna vertrok hij als jong kapelaan naar Achthuizen op Flakee. Na 11 maanden volgde zijn benoeming als kapelaan te Rotterdam (St. Hildegardus). Hier was hij o.a. de promotor en geestelijk advi seur van het jongenspatronaat, St. Josephgezellen en de verken nerij. Te Dordrecht (St. Anto- niuskerk), heeft Pastoor Vermeer zich verdienstelijk gemaakt als algemeen adviseur van de sociale organisaties. Vervolgens werd hij benoemd te Haarlem (Spaarne- kerk). en in Januari 1944 ver huisde hij naar Amsterdam (De Posthoorn) en bleef daar tot Oc tober 1951. Vervolgens kwam op 29 Octo ber 1951 de benoeming tot pastoor van St. Michaël te Zuidschermer. Wie zou menen dat pastoor Veer man het in zijn parochie van méér dan 20 km. omtrek zwaar zou vallen vergist zich. De af standen van soms meer dan 7 km. naar een parochiaan overwon hij met zijn Kaptein Mobylette. En de weg naar de harten met zijn innemende en gulle glimlach en goedhartig begrijpen. Pastoor Veerman is bemind bij zijn pa rochianen en ook bij hen die geen parochianen zijn. Door zijn Reeds geplaatst in een deel onzer edities) GRONINGEN De President van de Arrondissementsrecht bank te Groningen heeft vonnis gewezen in het kort geding dat door de wnd. beheerder van de Ommelanden, de heer J. T. Wie- renga bij de rechtbank te Gro ningen aanhangig was gemaakt. Aan dé heer de Boer werd ver boden het terrein van de Omme landen te betreden op straffe van een boete van 1000 gulden voor elke overtreding, met een lijfs dwang van maximaal 4 weken voor elke handeling. Eveneens werd het besluit van het nieuwe bestuur, waarin de heer Wierenga de essentialia van zijn bevoegdheden werden ont nomen buiten effect gesteld. Voor elke Overtreding zullen de drie nieuwe bestuursleden worden be boet met f 10.000 voor ieder af- TWEE DEELNEMERS AAN WANDELTOCHT OVERLEDEN RENNES, 26 Mei. Tijdens een wandeltocht, georganiseerd door de sportvereniging van post beambten te Rennes, werden vier deelnemers bevangen door de hitte. Twee hunner overleden in een ziekenhuis aan de gevolgen van een zonnesteek. Rennes was die dag een van de heetste steden van Frankrijk, de temperatuur steeg er tot 30 graden Celsius. stuwende kracht is het parochiële leven tot volle bloei gekomen. Ook op cultureel gebied heeft pastoor Veerman veel bijgedragen. Ook de Jeugdbewegingen vin den in hem een voortreffelijk leidsman. Steeds weer opnieuw weet hij iets, dat de bijeenkom sten aantrekkelijk maakt. Nooit zal iemand tevergeefs bij hem om raad vragen. Hij staat voor ieder klaar en staat hun mei raad en daad bij. Iedereen van groot tot klein zal dan ook zijn feest op groot se wijze vieren. VERSLAGGEVER KWAM OM HET LEVEN LONDEN, 26 Mei. Een vier en twintig-jarige Britse verslag gever. die juist gereed gekomen was met het inrichten van ziin landhuisie en enkele dagen later in het huwelijk zou treden, is het slachtoffer geworden van een ongewoon ongeval. Bii de aanvang van een landingsoefe ning van militairen op het eiland Arran, waarvan hii verslag zou maken, werd namelijk een hoog spanningslijn van elfduizend volt door een luchtafweergranaat ge raakt. De lijn brak en slingerde over een stuk natte grond, waar de journalisten een plaats had den gezocht. De verslaggevers Osborne en Adamson kwamen met de lijn in contact. Adamson bracht het er zonder zware ver wonding af. ofschoon ziin kle ding geheel doorgeschroeid werd. maar Osborne overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Eigenares van hotel bestolen De reöhtibank te 's Graventoage heeft het kamermeisje J. Th. D. veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. Zij had aan de timmerman J. M. van P. de sleu tel geegven van de woonkamer van de eigenares van een hotel aan het Rijswijkseplein te Den Haag. P., die werd veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest, had uit deze kamer twee geldkistjes, tezamen inhoudende f 8.000 en gouden sieraden weg genomen. De minnaar van 't kamermeisje, de kuiper P. W. V. had een ge deelte van het gestolen geld ge kregen. Hij werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. SAN PELLEGRINO De 14e étappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Italiaan Ni no Assirelii, die de afstand van 232 km van Turijn naar San Pel- legrino aflegde in 6 uur 10 min. en 49 sec. De Italianen Danilo Barrozzi en Fiorenzo Magni werden respec tievelijk 2 en 3. De eerste buitenlander was de Zwitser Fritz Schaer, die zesde werd. Hij werd gevolgd door de dra ger van de rose trui, zijn landge noot Hugo Koblet. Wim van Est werd 12e en Gerrit Peters 16e. Er was zo wei nig verschil in de aankomst van de derde en 20e renner, dat voor deze hele groep de tijd van Mag ni genoteerd werd. Ir J. M. RIEMENS GAAT MET PENSIOEN Ir. J M. Riemens. directeur van het proefstation voor groen ten- en fruitteelt onder glas te Naaldwiik en riikstuinbouwcon- sulent voor Zuidholland, die op 15 Mei 65 iaar werd, neemt op 1 Juni afscheid van ziin levens- zonderlijk en een lijfsdwang van ten hoogste vier weken voor elke overtreding. De president achtte het besluit van het nieuwe bestuur in strijd met de goede trouw. Hij ver klaarde in zijn vonnis verder, dat de heer Wierenga niet bevoegd was in rechte op te treden voor de personeelsleden mevr. Fitz Patrick van Giffen, J. Bosscher en J. B. Baarveld. De Ommelanden werd voorts veroordeeld tot f 10.000 boete voor elke overtreding van zijn vonnis. ELF VERDIEPINGEN CHICAGO, 26 Mei Gis teren is in Chicago de 27- jarige Thomas Grace van de elfde verdieping van een ge bouw naar beneden gevallen. Het enige letsel, dat hij kreeg was een gebroken rib. Grace, die tijdens de oor log parachutist is geweest, betoogde, dat zijn ervaring in het parachutespringen hem heeft gered. Grace was met een drilboor bezig, die plotseling afsloeg. Hij verloor zijn evenwicht en viel. „Ik ontspande me zoveel mogelijk", vertelde hij. Hij kwam eerst op de derde ver dieping terecht en viel daar na op de grónd. „Hé, ik heb denk ik mijn parachute vergeten", zei hij tegen de geschrokken toe schouwers, die hem te hulp snelden. De ongeveer 70-jarige H. Ver hoef, die zich sedert korte tijd uit het landbouwbedrijf had teruggetrokken, is op Eerste Pinksterdag te ong. 10 uur des morgens, toen hij per bromfiets een onbewaakte overweg nabij Terschuur wilde oversteken, door een uit de richting Barneveld komende trein gegrepen en op slag gedood. De man ,die gisteren naar Ca nada zou vertrekken om daar familie te gaan bezoeken, wilde nog enige kennissen goedendag zeggen en heeft hij in gedachten verzonken, hij het oversteken van de spoorwegovergang, de nade rende trein niet bemerkt, met bovenvermeld gevolg. BOLSWARD De Friese Elf steden Rijwieltocht Vereniging te Bolsward hield op Pinkstermaan dag haar zevende Elfsteden rij wieltocht na de oorlog. De rij wieltocht werd in vier klassen gereden. a. Klasse wegwedstrijd, afstand 230 km, waaraan alleen amateur renners met een geldige licentie mogen deelnemen. b. Nieuwelingen wegwedstrijd, afstand 138 km, waaraan alleen nieuwelingen met een geldige li- cèntie mogen deelnemen. c. Vaardigheidsrit, afstand 230 km, vrije deelname uitsluitend voor mannelijke personen boven de 16 jaar. d. Toertocht, afstand 230 km, vrije deelname, uitgezonderd de personen bene-1 16 jaar. Het aantal c1 :mers voor .de klasse wegwed-j ,|d bedroeg 65, voor de nieuwelingen67, voor de vaardigheidsrit 27 en voor de toertocht 240. Reeds vroeg in de morgen ver zamelden de renners zich in het bioscoopgebouw „De Doele" waar ze door het bestuur van een num mer werden voorzien en een her- innerings fietsvlaggetje konden kopen. Met het muziekcorps „Oranje" -voorop marcheerden de renners af naar de startbaan bij de Hollandiafabriek, waar tevens de finish was, behalve voor de nieuwelingen die als finish de Gijsbert Japicxlaan aangewezen kregen. Om 6.07 gaf de burgemeester arbeid. Hii werd door de Konin- van Bolsward het startsein voor gin benoemd tot Officier in de de amateurs, om 6.10 voor de Orde van Oranje Nassau. nieuwelingen, om 6.30 voor de vaardigheidsrijders en om 7 uur voor de toerrijders. De eerste groep nieuwelingen arriveerde omstreeks 9.47 aan de finish aan de Gijsbert Japicxlaan. De prijswinnaars van deze wed strijd waren: 1. P. Post (Amsterdam) aan komst 9.47; 2. D. Olivier (Am sterdam) 9.48; 3. Cornelissi (Half weg) 9.48 10 sec.; 4. A. van Wet ten (Noordwijkerhout) 9.49; 5. J. Edelenbos (Énkhuizen) 9.50. De amateur-renner van Steen- selen had zich in Sloten van de eerste groep losgemaakt, had dus een voorsprong van 4 minuten op zijn tegenstanders en slaagde er in zijn positie te handhaven tot de finish. Hier waren de win naars: 1. A. J. van Steenselen (M. He- renland) aankomst 12.02; 2. W. Bos (Greup) 12.06; 3. T. Mik (N. Pekela) 12.06 3 sec.; 4. W. Ver hoeven (Overschie) 12.07; 5. A. Luykx (Halfweg) 12.07 2 sec.; 6. E Kloosterziel (Wezep) 12.08; 7. G. v.d. Berg (Sliedrecht) 12.10; 8. C. Broers (Wognum) 12.12; 9. J. Matena (Den Haag) 12.12 5 sec.; 10. M. Edelenbosch (Enk huizen) 12.12 10 sec. De eerste van de vaardigheids rijders H. C. Wesselius arriveer de precies om 13.30 de finish. Bij Parega had hij een 2 km voor sprong op zijn tegenstanders. De tweede werd J. Tesselaar (Ber gen Noord-Holland) om 13.44 en A. N. Portegijs (Westlanderweg) om 13.44 15 sec. als nummer drie. Ook onder de vaardigheidsren ners waren veel deelnemers uit gevallen wegens het warme weer. De eerste toertochtrijders arri veerden om 16.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag, 2 7 Mei, is het 20 jaar geleden, dat de luitenant ter zee J. J. Wiehers, aan de Marine-commandant in het toenmalige Nederlands-Indië een uitvinding aanbood, die hemzelf bijna niets dan narigheid heeft bezorgd en de Duitsers in de tweede wereldoorlog 'n grote voorsprong in de ontwikkeling van het onderzeebootwapen. Het was de „snuiver" die thans als „Schnorckel", „Snorcliel" of „Snort" te vinden is op alle onderzeeboten ter wereld, de in aanbouw zijnde Amerikaanse atoomonderzeeboten incluis. De uitvinding van de heer Wichers maakte het een onder zeeboot "mogelijk, onder water op dieselmotoren te varen, waardoor de onderzeeër langer onder water kon blijven en een grotere snel heid kon ontwikkelen. De lucht, die de dieselmotoren nodig had den, werd via een pijp naar bin nen gezogen, de verbrandingsgas sen verlieten door een andere pijp weer de boot. In de loop der jaren is dit procédé zo vereen voudigd, dat één pijp voldoende is voor het opzuigen van lucht en het afvoeren van de verbran dingsgassen. Toen de jonge marine-officier zijn snuiver aanbood, kreeg hij in Nederlands-Indië nul op het re quest. Men heeft daar nooit ge en. In Nederland echter, dacht men er anders over. De snuiver werd hier buiten medeweten van de uitvinder door verscheidene ingenieurs verder ontwikkeld en op onderzeeboten aangebracht, ook op in aanbouw zijnde onder zeeboten. Dit had tot gevolg, dat de Duitsers bij hun inval in ons land in Mei 1940, de uitvinding in handen kregen. Ook de Engel sen kregen toen de beschikking over de snuiver, doordat enkele zeeklare onderzeeërs de wijk na men naar Engeland. In tegenstel ling tot de Kriegsmarine voelde de Engelse Admiraliteit evenwel niets voor de snuivers, hetgeen haar, gezien de successen van de U-boten duur te staan is geko men. Van dit alles wist de heer voeld voor revolutionnaire idee- Wichers niets af, totdat hij na zijn krijgsgevangenschap in 1945 een buit-gemaakte Duitse onder zeeboot, uitgerust met zijn uit vinding, in de haven van Batavia zag liggen. Op dat ogenblik begon voor hem de pijnlijke strijd om zich zelf als uitvinder van de snuiver erkend te zien. Er bleken name lijk in Nederland ingenieurs te zijn, die, denkende, dat de uit vinder in Japanse krijgsgevangen schap was omgekomen, de eer van de uitvinding voor zich op eisten. Dat veranderde natuurlijk toen de heer Wichers weer op dook. Hij kreeg de erkenning en na een, voor de Marine onwaardig schipperen, ook een beloning, na melijk een titulaire rangverho ging tot kapt. luit. ter zee en drie duizend gulden, een bedrag, waarvan de fiscus nog eens een groot deel afhapte. De lintjes regens gingen echter zijn knoops gat voorbij. Teleurgesteld door deze gang van zaken, het lot helaas van iedere uitvinder, heeft de heer Wichers, die nu in Wassenaar woonachtig is, zich tot Amerika gewend met enkele andere uit vindingen, welke hij nog in por tefeuille had. Daartoe heeft hij aan het eind van het vorige jaar, op uitnodiging van de Amerikaan se vloot, een bezoek aan de Ver enigde Staten gebracht. De be sprekingen, welke toen zijn aan gevangen, zijn nog niet afgeslo ten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3