Europese film roept aan Hollvwood een halt toe Sovjets weigeren een bewijs van goede wil Wanneer de Luchtmacht jubileert A-granaat: vernietiger in capsulevorm Zij nemen niet deel aan conferentie over Oostenrijk Veertig jaar Luchtmacht Noordliollandse bedevaart naar St. Gerardus te Wittem In 40 jaar van Militaire Luchtvaart tot Koninklijke Luchtmacht Bejaard echtpaar door gas gestikt DE WERELD VAN DE FILM Steeds groter activiteiten kenmerken celluloid-front Muziekconcours in Heerhugowaard F P. Munten- thans de oor de Kan te bestaan lmg nu is te mden van het waar zij ook opte dat ons offervaardig- mingin Wilhel- longste ontwik- ijk gemaakt zoals dit in ■schied. Dan zal inderdaad een de kanker and zijn, al- prekingen Nederland uilen einde Juni beginnen tussen -Slavië over de geldigheids- van goederen den zullen uit- jaar had de .avië naar Ne- van meer dan en de invoer 2.500.000.000 overheid en innen met het Dp welke wijze d in dc import .en bereikt. Na 10de van rege- -heid bljkt de ijheid afhanke- oplossmg van bij rijzende pro- dde in het eer- 1952 de daling der exportproduc- mindering van de bevolking, ',er- idel tot vermin- raden overgmg. omzet van zeep tten, die hiervan bleek echter, over berekend, mee te wordt het reserve- 000 te verhogen Van het reserve van f 6.098.529 jgio, verkregen bij apitaal. f 516.405 interest ening is er een t van f 13.058.586 waaruit de vol- erde dividenden teld: cumulatief- ilen: 5>/s pet. cu- dtie winstdelende B 6 pet., aflosbare ferente aandelen: ■one aandelen A. ewone aandelen B. reserve diverse be- Drdt -toegevoegd het reservefonds >00.000), waarna eeld winstsaldo 203.032) bedraagt, en op de preferente reeds geheel uitge- aandelen A is op >2 reeds een inte rn 6,82125 pet. uit- irerzicht alme markt \M, 26 Mei Na 'se Pinkstervacantie :eit ter beurze van- gengevallen. Belane- /oor de effectenbeurs *"oest en hst stemde dat ondanks de rs het koersniveau als niet wiiziade. lift' de scheepvaart belangstelling rigens opmerkelijk, eerste dag van de der claims Holland- de fluctuatie uiterst Jok vandaag werd betaald. De scheep- waren in door niks prijshoudend, ïdustriemarkt bleven schillen eveneens be- ernationale s00X,f" il. vooral Kon. Olie. avanceerde, in tegen- A.K.U., die een frac as De incourante ïn- igenliik onveranderd. Kattenburg, die de alina hervat met 6 het verstreken boek- van 76 op 77. Ook OP ifdelina viel vanmid- weinia te beleven. De soorten boekten ien verlies, doch m Ut weinia te beteke- ildensbeleaaingen wa- iets luier, vooral de ning. die het hoge 102 1/4 moest veria- beneden de 102 sloot, stil. ook de open terrubbers had weinia rhaal van de Veldslag posten had gehoord, el gevraagd,, ik weet denken jullie dat ie paar honderd Arabie- vallen zoudt kunnen n jullie kamelen ver- Ze zouden onder geschoten worden ter gen een enorme over- eedJullie zouden wijzen krijgen, en wil om ons leven te red- dat onze levens zo be- n. maar er is iets wat d doen moeten voor en verder heb ik elóofd de Baby weer rengen". en Diaby wees t 't maar", antwoord en keek intussen Bud- we ze niet van idllis krijgen?" zei .ik- •■A.ls ilometer of drie verder onden we flink wat met eren schieten, en ïullie eruaaaan om een me- ontvangst te nen|^^p' galezen zun volkomen ziin geen Arabieren of n En wii maken geringste kans zonder ebben ze nodig. Bo".zei een toon. die duidelijk omen. dat znn besluit stemde Buddy in. en r Hank. Wordt vervolgd. WOENSDAG 27 MEI 1953 Pagina 5 Eind Ji, begin Juli 7 Je Militairs. Luchtvaart, thans Luchtmacht, met grote demon straties haar 40jarig besta ren. De vierin^ van he* "r jubileum za' 27 Juni w" "-*> ingezet in Nijmegen waar het Korps Luchtvaartroepen is ge vestigd irgemeestev Hustinx, vorig jaar bevorderd van ere- soldaat tot ere-korporaal van de Luchtmacht, zal op die da°' 70 man tellende Luchtmachtkapel in gala-uniformen steken. De gelden voor dit cadeau zijn op initiatief van burgemeester Hus tinx door verscheidene comité's o.a in Nijmegen. Soest, Den Haag en Leeuwarden bijeengebracht. Ook een tournee mei de Lucht- machtkorporaal Joop de Knegt (High Noon) is het fonds voor de ceremoniele tenue zeer ten goe de gekomen. Nijmegen zal ver der in de week volgende op de 27ste Juni geheel in, het teken van de Luchtvaart staan. Een Luchtvaarttentoonstelling zal hiertoe een steentje bijdragen. Op 1 Juli de dag, waarop het precies 40 jaar geleden is, dat de Militaire Luchtvaart werd opgericht, maken ongeveer 150 vliegtuigen van de Kon. Lucht macht, straaljagers en lestoe- stellen, een rondvlucht boven alle provinciale hoofdsteden van ons land, Harvard-vliegtuigen zullen boven deze steden in een zodanige formatie vliegen, dat het getal 40 wordt gevormd. Op dezelfde dag zal bij het monument voor de gevallen vlie gers op Soesterberg een plechtig heid worden gehouden. Aan fa milieleden van, overleden vlie gers, die bij die gelegenheid een krans willen leggen, wordt ver zocht zich voordien met de basis commandant in verbinding te willen stellen. Korpsmaaltijden voor de 1000 officieren en een nog groter aantal onderofficieren staan voor de volgende dagen op het programma. Op 4 Juli wordt door de burgerij van Soes terberg aan de''-chef-luchtmacht staf een borstbeeld aangeboden van generaal Snijders, de opper bevelhebber gedurende de eer ste wereldoorlog, aan wiens hand de militaire luchtvaart destijds de eerste schrede heeft gezet. Op 18 Juli volgt dan de Nato- vliegdemonstratie. Engeland, Frankrijk België, Denemarken, Italië. Amerika en Canada hebben reeds toegezegd, dat zij die dag hun beste vlieg tuigen, bemand door hun meest ervaren vliegers, zullen zenden. Onder de 500 deelnemende toe stellen bevinden zich om. 300 straalvliegtuigen waarvan 48 F- 86 Sabres, die de geluidsgrens kunnen doorbreken. Thunderjets, Glosters, Vampires, Venoms, de Franse straaljagers Mystere en Ouragan algmede straalbommen- werpers als de twee-motorige Canberra en de zesmotorige B- 47 Het zal de eerste maal zijn, datde B-47 de Amerikaanse Boeing „Stratojet", in Nederland zal optreden. Verder komen er nog trainingstoestellen als de Franse Fouga-Sylphe, de Engelse Percival Provast en de Neder landse Fokker S 11. Als herine- Van „de Brik" tot Haivker-Hunter De militaire luchtvaart men sprak destijds van Luchtvaart afdeling is in ons land opge richt op 1 Juli 1913. Zij bestond toen uit een com mandant. de kapitein der genie H Walaardt Sacré, drie vliegers, de luitenants Van Heyst, Ver- steegh en Coblijn. een sergeant- majoor administrateur. J. J W. Janssen en één vliegtuig: „De Brik" van Marinus van Heel. In veertig jaar is deze groep uitgegroeid tot de Koninklijke Luchtmacht met een luchtmacht staf die zetelt boven een vijftal commando's, honderden straal jagers. gestationneerd op een half dozijn vliegvelden. honderden vliegers en een grote grondorga- nisatie. Dat eerste vliegtuig haalde met moeite een snelheid van 80 a 90 km per uur. De bewapening bestond in de eerste tijd uit een revolver of karabijn. De straal jagers. waarover de luchtmacht thans de beschikking heeft. Glos ter. Meteors en Thunderjets, kun nen gemakkelijk een snelheid van 8 a 900 km per uur bereiken en het ogenblik is niet ver meer. dat er vliegtuigen rond zullen gieren de Hawker Hunter- straaljagers die luid knallend de geluidsbarrière zullen door breken Al deze vliegtuigen ziin zwaar bewapend met raketten en mitrailleurs. .„Hst aantal vlieguren is sinds 1013 verhonderdvoudigd en de vnegeropleiding wordt nu niet meer door de vliegers zelf. maar door het riik bekostigd. Gouverneur van Baal in Zuid Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 26 Mei (ANP) Be gouverneur van Ned. Wieuw Guinea, dr. J. van Baal; is heden per vliegtuig naar Zuid- hheuw Guinea vertrokken voor sen kort bezoek. Op het program ma van de tocht staan besprekin gen en het in ogenschouw nemen van werken te Merauke, Tanah Merah (Boven-Digoel) en het ge- Wed van Mimika. ^et gezelschap van de gou- rneur bevinden zich o.a. de apostolische prefect van Hollan d's, mgr. Cremers en het hoofd ;„a,n de afdeling verkeers-techni- iJ1j aangelegenheden, dr. Schre- Sardus. Bij het bezoek aan Mimi ka is aanwezig de apostolische vi- 2®ns van Merauke, mgr. Tille: mans. ring aan de pionierstijd zullen de „Caudron" en de „Demoiselle" worden voorgevlogen, Franse toe stellen uit 1908 en 1912. Voorts zal wellicht ook de KLM acte de presence geven met nieuwe toestellen, terwijl de Engelsen een de Havilland „Cornet" zullen voorvliegen. Voor dit feest dat tevens een uiting is van de verbondenheid der Nato-landen zijn de Nato- opperbevelhebber, generaal Gruenther en de chefs van sta ven van alle Nato-lan,den uit genodigd. Het verkeer wordt in een straal van 20 km rond de vlieg basis van een helicopter uit ge regeld. De herdenkingsfeesten worden besloten met een luchtvaartten toonstelling van 25 Juli tot 8 Augustus op Soesterberg en een Benelux-rondvlucht voor sport vliegers op 3 Aug. a.s. SC1EF De 487 ton metende kustvaarder „Toos", die kapseisde voor de Noorse kust, vier mijl van de vuurtoren Grip bij Kristiansund Noor se westkust). Vijf van de negen leden der bemanning kwamen om het leven. De vier overlevenden konden na een medische be handeling het zieken huis van Kristiansund weer verlaten. Onder de geestelijke leiding van de paters Redemptoristen zal op Zondag 21 Juni de Noord hollandse bedevaart per luxe autobus naar het St. Gerardus- heiligdom te Wittem in Zuid- Limburg vertrekken, voor de hoofdinïentie: „Voor de bloei van de Katholieke Kerk in Ne derland onder het zegenrijke bestuur van onze Bisschoppen". Geslaagd CASTRICUM. Bij de gehou den examens voor vakbekwaam heid schilders te Alphen a.d. Rijn slaagde onze plaatsgenoot de heer C. P. Tromp. LAS VEGAS, NEVADA, 26 Mei Volgens de leden van het Con gres, die gisteren bij het afvuren van het atoomkanon „Atomic Annie" aanwezig zijn geweest, was de explosieve kracht van de atoomgranaat gelijk aan die van de bom welke Hiroshima ver woestte. Afgevaardige W. Sterling Cole, de voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie, deelde aan de pers mee: „Dit is tot dusver een van de meest spec taculaire demonstraties geweest van de enorme vorderingen, die op het gebied der atoomenergie, zijn gemaakt." „Het projectiel, dat bij de proef van gisteren werd afgevuurd was iets meer dan 28 cm. in diameter. Men heeft dat wat vroeger een heel bommen-ruim in beslag nam, -thans in capsule-vorm geconcen treerd". Cole herinnerde eraan, dat de atoombom van 1945 zo groot was, dat deze door een superfort B 29 naar Hiroshima en Nagasaki moest worden gebracht. Een andere woordvoerder zei, dat de granaat misschien nog geen drie voet lang en 450 kg. woog. Een derde van de 79 leden van het congres, die bij de proef aan wezig waren, vertelde, dat het atoomkanon gelijk stond met „100.000 kleine stukken veldge schut". Twee Republikeinse afgevaar digden uit Californië, Edgar, Hie- stand en Craig Hosmet hadden het „MENS EN MELODIE" Van Frans van Amelsvoort ver scheen in het Mei-nummer van „Mens en Melodie" een belang wekkend artikel over de Zwit serse componist pater Oswald Jaeggi, Benedictijner monnik en schepper van een uitgebreid oeuvre. Hij schreef onlangs op verzoek van het Kerkbestuur van de Bossche Kathedraal een grote Johannes-Mis, een opdracht die hij op grootse wijze heeft uitgewerkt in een monumentaal werk voor zesstemmig gemengd koor (3 jon gens- en 3 mannenstemmen) met orgelbegeleiding, modern poly- phoon geschreven. Zijn muziek wordt door talrijke koren in Ne derland gezongen. Wouter Paap wijdt een artikel aan het eeuw feest van het Koninklijk Neder lands Zangers Verbond, dat over enkele dagen gevierd gaat wor den in Den Bosch en verder be vat dit nummer naast het buiten en binnenlands muzieknieuw, be schouwingen over Beiaardmuziek en Verdi's opera „Otello". doelwit na afloop geinspecteerd en meldden, dat het schot „uiterst accuraat" was geweest. Een paar grote bomen waren afgeknapt, zei hij, en anderen verbrand, maar er was geen grote brand ontstaan. Verscheidene uren nadat het schot was afgevuurd, verlieten de 2525 soldaten, die op ongevzer 4500 meter van de ontploffing verschanst lagen, hun stellingen en „bezetten" de gehavende „vij andelijke" stellingen. Het doelwit, ruim 11 KM. van het kanon verwijderd, omvatte bomen, een Diesel locomotief, 15 wagons, tanks, vliegtuigen en kannonnen. „De granaat werd afgevuurd met een hoek van 15 a 20 graden. De baan, die het projectiel af legde, was ongeveer een derde van het maximum bereik. BRITTEN SLOOPTEN EGYPTISCH DORP FAYID Britse troepen heb ben Dinsdag op 16 kilometer ten zuiden van Fayid in de Suez- Kanaalzone een onbewoond Egyp tisch dorp dat grensde aan een Britse installatie voor het zuive ren van water, met de grond ge lijk gemaakt. De operatie, die de grootste in de Kanaalzone sinds 1951 wordt genoemd, had ten doel het terrein rondom de installatie met het oog op eventuele aanvallen van Egyp tische zijde vrij te maken. JONGETJE IN ZWEMBAD VERDRONKEN Maandag is in het bosbad „Klein Zwitserland" te Putten (Gld) de 9-jarige Tijmen Wou denberg. Nijfeerkerveen verdron ken. Vermoedelijk is de jongen al spelend in het diepe bassin geraakt en verdronken, zonder dat iemand in het druk bezochte bad het heeft opgemerkt. Toen de vader, die met 8 van ziin 13 kinderen het zwembad bezocht, om half vijf zijn zoontje miste, werd het bad gesloten en is men gaan dreggen. Eerst om 7 uur werd het ventje opgehaald. Dinsdagmorgen ontdekte men, dat de woning van het bejaarde echtpaar van S. te Driebergen gesloten bleef. Nadat men de deur had geforceerd, vond men het echtpaar levenloos op de slaap kamer. De slang van het gascom- foor in de keuken bleek te zijn ingescheurd, zodat de oude men sen door gasverstikking om het leven zijn gekomen. (Advertentie) DE SPEELSE WIND STOCKHOLM, 26 Mei Een kleine wervelstorm strooide gisteren over een veld, waar wedstrijden voor modelvliegtuigen gehouden werden, alle tropheeën in het rond. De wind gooide verder het platform van de jury omver, lichtte alle hoeden van de hoofden der aanwezigen en verspreidde alle wedstrijd papieren. Volgens ooggetuigen stak de wind plotseling op. „Binnen enkele seconden lagen we allemaal plat op de grond, temidden van een re gen van bekers, hoeden en papieren", aldus Alf Mattson, een der toeschouwers. Men twijfelt wel eens aan de invloed van het publiek. Wij bedoelen daarmede niet, dat een bioscoop-exploitant er niet van overtuigd zou zijn, dat het publiek een film kan maken of breken door resp. grote of geringe belang stelling. Het veranderen van de massale belangstelling hebben wij op het oog, een verandering naar de oorzaak waarvan men slechts kan gissen, zonder echter de zeker heid te hebben, dat men de spijker op de kop slaat. WEST-DUITSER DOODGESCHOTEN ESCHWEGE, 26 Mei De Russische grenspolitie heeft een West-Duitser doodgeschoten, die trachtte heimelijk een rivier over te zwemmen. De rivier de Werra vormt de grens bij Eschwege tussen de Russische en Amerikaanse zone. De Westduitser Franz Richter had een afspraak gemaakt met zijn vriend om elkaar bij de rivier te ontmoeten. Ze zouden ieder op eigen gebied blijven en toch over het water een gesprek kunnen voeren. Toen de vriend niet kwam opdagen dook Richter in de-rivier om een kijkje aan de andere kant te nemen. Hij vond hem echter niet en keerde twee uur later weer terug. Op dat moment werd hij door de Russen gesnapt, die onmiddel lijk het vuur op hem openden. Sinds ongeveer anderhalf jaar voltrekt zich. in Europa in het al gemeen en in Nederland in het bijzonder een geruisloze omwente ling: de belangstelling voor de Amerikaanse film is aanmerke- liik gedaald en die voor de Euro pese film is met sprongen geste gen. Men zal zich herinneren hoe na de oorlog het Hollywood film product de markt veroverde. Dit was verklaarbaar. Het bezette Europa had slechts in geringe mate rolprenten kunnen vervaar digen en indien het geschiedde moesten ze beantwoorden aan de Nazi-propaganda. Het gevolg was dat er na de ondergang van Duits land een ware filmhonger be stond, die werd gestild door het technisch perfecte, doch over het algemeen gepolijste product uit Amerika. Als een verademing kwam er eens een Engelse film doorheen, nu en dan afgewisseld met een neo-realistisch werk uit de Italiaanse koker, doch behou dens een uitzondering, sloegen deze Europese uitingen niet bij het publiek aan. Het was Holly wood wat de klok sloeg. Reactie op Amerikaanse invasie Er werden dan ook in verschil lende landen maatregelen geno men om de eigen filmindustrie tegen een al te grote celluloid- invasie vanuit Amerika te be schermen. Zelfs ons land, dat fei telijk geen eigen film-productie kende, maakte een bepaling in deze richting. De Nederlandse Bioscoopbond schreef voor, dat er per jaar minstens 12 z.g. Europese weken moesten zijn, d.w.z. de ex ploitant was en is nog ver plicht om gedurende 3 maanden Europese films op zijn programma te hebben staan. Ingewijden weten hoe de bios coopeigenaars met dit voorschrift in de maag hebben gezeten. Ideële bezwaren koesteren zij niet tegen een product uit een Europees land, maar wel zagen ze met lede ogen, dat een dergelijke film over het algemeen een lage recette op bracht. Ingrijpende versnelling Het is opvallend, dat zich de toestand ingrijpend heeft gewij zigd. Het publiek blijkt zich min der aangetrokken te voelen tot het gladde Amerikaanse product en gaat in steeds grotere getale de voorstellingen van Europese rolprenten bezoeken. Tot voor an derhalf jaar kon er worden ge sproken over 80 Amerikaanse film en 20 uit andere landen. Hoewel wij geloven, dat er een tikje overdreven wordt, is het tcch belangrijk te vermelden, dat men in deskundige kringen thans een verhoudingscijfer noemt van 50 50 Zij, die de film in de eerste plaats bewonderen om haar arti stieke mogelijkheden moeten hieruit niet distilleren, dat het de Europese rolprenten met deze kwaliteiten zijn, waarop zich de vermeerderde belangstelling heen gericht. Het zijn de gemiddelde ontspanningsfilms, vervaardigd in ons oude werelddeel, die een stij- gende recette veroorzaken. Toch zit hierin een aanzienlijke geestelijke winst. Over het alge meen spreekt de Europese films meer rechtstreeks tot het hart en is zij gevoeliger van vorm. In Hollywood is. de rolprenten- industrie dusdanig gemechani seerd en gerationaliseerd, dat het in de volle zin van het woord een lopende band-product is gewor den Én wij vlieen ons met de overtuiging, dat in het Europese publiek de cultuur onbewust toch nog hecht ligt verankerd, dat het zich na de eerste begoocheling meer en meer afwendt van de ziel loze uitingen van Hollywood. In Nederland is' het nu al zo ver, dat de exploitant met de voorgeschreven twaalf Europese v/eken niet meer in zijn maag zit. Natuurlijk heeft de verandering zich niet over de gehele linie voltrokken. Met sensatie Hollywood aan de spits. Hollywood staat nog steeds aan de spits met zijn sensatie. O.a. be lichaamd in de wild-westfilms. De theaters ,die renderen uitslui tend bij de gratie van zulk soort films, zweren vanzelfsprekend nog bij het Amerikaanse product. Doch in andere sectoren heeft Europa zich geducht laten gelden en dit is voornamelijk het geval met de producties van Frankrijk, Italië en Engeland. Men kan uit een en ander t.a.v. de haast, die Hollywood betracht om de derde dimensie ingang te doen vinden, 'n conclusie trekken. ,t Zal waarschijnlk niet alleen de concurrentie van de televisie zijn, die Hollywood drijft tot het mas- sEal lanceren van de dieptefilm. De filmmagnaten in Amerika stellen de tanende invloed van de Amerikaanse film vast en pogen nu door 'n „nouveauté" het ver loren terrein te herwinnen. Naar onze mening stellen zij hun ver wachtingen daarbij veel te hoog en wordt er ten onrechte 'n ver gelijking gemaakt met de periode van de komst van de geluidsfilm omstreeks 1930. Gebrek aan goede scenario's Toen was er niets dan het be wegende beeld en kwam er iets nieuws naast, namelijk het geluid. Doch nu blijft het beeld, alleen wordt ons dit in derde dimensie getoond. Zolang daarbij de spe ciale bril overwegend een rol moet spelen ,doch aan de inhoud van de Amerikaanse film weinig wordt veranderd, zal het publiek hiervan spoedig genoeg hebben. Goede scenario's vormen een eerste vereiste en hierin schiet Hollywood ook onverbiddelijk te kort, omdat men er het rationali satiesysteem ook onverbiddelijk doortrekt op geestelijk gebied en ten aanzien van de inhoud alleen maar rekening houdt met de grootste gemene deler Wij willen niet ontkennen, dat zulks eveneens geschiedt in de grote Europese studio's, doch daar kan men zich nimmer onttrekken aan een eeuwenoude cultuur, die onbewust zich op een of andere wijze in de rolprenten manifesta- teert. Het is een verheugend, doch ook verklaarbaar verschijnsel P. v.d.- V. HEERHUGOWAARD Voor afgaande aan de eerste concours- Zondag 31 Mei a.s. zal het R.K. Fanfarecorps Hou en Trouw op a.s. Zaterdagavond 30 Mei een concert geven op het Gemeente Sportterrein. Wanneer de nieuwe muziektent klaar is zal het con cert hierin worden gegeven. Zon dag 31 Mei a.s. is dan de eerste concoursdag. Beginnen wordt om 11 uur met de officiële ontvangst ten raadhuize. Voor deze ontvangst zijn of worden alsnog uitgenodigd het hoofdbestuur van de Bond, en de jury. Deze bestaat uit de heren Jos de Klercq uit Haarlem, Gys- bert Nieuwland uit Rotterdam en W. Roussel uit Den Haag. Ver der zijn of worden genodigd 't plaatselijk uitvoerend comité en de dirigenten en voorzitters der verenigingen die deze dag aan het concours deelnemen. Vanzelf is op het raadhuis het college van burgemeester en wethouders aanwezig. Na enkele korte toe spraken van de burgemeester, de voorzitter van de bond en de voorzitter van Hou en Trouw zal de erewijn worden rondgediend, waarna men zich begeeft naar 't bordes van het raadhuis. De R.K Muziekvereniging Dr Nuyens uir Westwoud zal dan een Aubade brengen en o.a. 't Wilhelmus spe len. Dan wordt begonnen met de marswedstrijd Het beginpunt is nabij de motorzaak van J. Moeyes en het eindpunt en ontbinding op 't Kerkplein (St. Dionysius). Direct na deze wedstrijd krijgen we de Tambourswedstrijd. Hier van is de start vanaf het Kerk plein en de finish bij Moeyes. Om half (weg beginnen de con certwedstrijden op 't fraai gele gen sportterrein in de grote tent. De eerste dag nemen er waar schijnlijk 10 corpsen deel. Gelijk we reeds schreven concerteert Hou en Trouw Zaterdag 31 Mei a.s. o.l.v. van Ossenbrugge. Dinsdaig 2 Juni a.s. geeft Apol lo uit Langedijlk o.l.v. de heer L. Oly een concert. Donderdag 4 Juni a.s. treedt 't bekende Heerhugowaardse Accor deongezelschap Vita-Accordeonisti- ca op en Zaterdag 6 Juni a.s. zal het concert verzorgd worden door Muzieklust uit Obdam o.l.v. de heer L. Koning. Na afloop is er die avond een groot vuurwerk, aangeboden door de heer K. de Boer uit Hensbroek. Zondag 7 Juni a.s. is de tweede en laatste dag van het concours en mogelijk zal de belangstelling dan nog groter zijn, omdat er dan 14 corpsen zullen meedoen. Er zal beide Zondagen van goede muziek te genieten zijn. De na men der verenigingen en de ver plichte en vrije nummers zijn afgedrukt in het fraai gedrukte programmaboek. Bijzonder ver meldenswaardig is dat allen of bijna alle advertenties in het pro gramma afkomstig zijn van de Heerhugowaardse zakenlieden, wel een bewijs dat men Hou en Trouw wil steunen. Er wordt door alle comité's hard gewerkt. Op het sportterrein komen enkele grote tenten van K. de Boer's tentenbedrijf te Hensbroek. Wil het concours in alle opzichten slagen dan wordt vooral het publiek verzocht volle medewerking te verlenen om gedurende het concours en de concerten alle stilte in acht te nemen. Wij wensen Hou en Trouw geluk met haar 45-jarig bestaan en 'net plaatselijk uit voerend comité veel succes. In Amsterdam wordt in de kerk van O.L. Vrouw Keizers gracht bij de Westermarkt (Re demptoristenkerk) des morgens van 4.30 uur tot 5 uur de H. Communie uitgereikt voor de deelnemers boven het IJ. Tussen Den Bosch en Roer mond wordt zowel op de heen als de terugreis een half uur gepauzeerd om de pelgrimsge legenheid te geven iets te ge bruiken. Na aankomst in Wittem is er om elf uur een H. Mis in de kerk en in de kapel voor de pelgrims. Tussen 12 en 14.30 uur bestaat er gelegenheid tot het nuttigen van meegebrachte etenswaar of het gebruiken van een warme maalijd. Tevens gelegenheid voor vrije devotie, het beichtigen van het museum van wijlen Kardi naal 'W. van Rossura of het Vre- desmonument op de Eijserberg. Om 14.30 uur lof met processie en predicatie in de Kloostertui.n Om 16 uur bidstonde in de kerk voor ingekomen intenties waarna zegening van voorwerpen, af scheidswoord, Tantum Ergo en Zegen, De terugreis vangt aan om 16.30 uur met enkele mooie tochten door Zuid-Limburg. Voor Alkmaarders zijn de prij zen f 10,voor de gehele streek van Hoorn tot Enkhuizen en omgeving f 10,75. Plaatskaarten, programma's en inlichtingen zijn te krijgen in Alkmaar: Mevr. M. Scheltinga van Leeuwen, Verdronkenoord 14; Bovenkarspel: Jac. Houten- bos, Broekerhavenweg 4, tel. 202: Grootebroek: C. J. Broersen, Zesstedenweg 174; Heerhugo waard: Mevr. M. G. van Langen Klaver, Sportlaan 10; Hem: Mej. A. Schoof, Hemmerbuurt 35; Hoogkarspel: G .G. de Wit. Nièuweweg 113; Hoorn: K. Karei Korenmarkt 5, tel. 4105; Ooster blokker: Jac. Sijm, no. 130Wer- vershoof: W. van Galen, Dorps straat A 62; West-Zwaa'gdijk: J. Schuitemaker, Z 218; Zwaag: P. C. Eldert, Dorpsstraat 154, tel. 462. Inlichtingen voor plaatsen waar nog geen medewerker (ster) bekend is :N .Th. Sirre, Vinkenburgstraat 22 bis, te Utrecht, tel. 10939 DE RODE DUIVELS VOOR 3 JUNI Het elftal van de Rode Dui vels, dat 3 Juni in het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen de Zwaluwen speelt, is als volgt samengesteld: doel: Gernaey (Oostende); achter: Saeren (F. C. Luik) en Devries (Lierse S.K.); (F. C. Luik), en Chantraine midden: Dodet Bare (Charleroi) (F. C. Luik): voor: Van Staay (Tubantia), Bollen (Waterschei-Thor), Wils lems (Gantoise). Jaequemiins (Standard) en Givard (Stan dard). Reserves: Ausloos (White Star). Vanneste (Kortrijk). Close (Union St. Gilloise) en Piedfort (Lyra). TIJDBOM MET PAMFLETTEN TEGEN DULLES ATHENE, 26 Mei. Een tijd bom met communistische pam fletten, waarin de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles aangespoord werd „Griekenland te verlaten", is vanavond vlak voor het Atheense hoofbureau van politie ontploft. Twee personen werden gewond door de ontploffing. Een groot gedeelte van de straat voor het hoofdbureau werd met pro- pagandabiljetten bezaaid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik een rondreis door het verre Oosten maakt, zal morgen uit Istanboel in Athene aan komen. LONDEN, 26 Mei De Sovjets hebben geweigerd het bewijs te leveren dat het hen ernst is met hun vredes offensief. Zoals men weet, had Eisenhower gesteld, dat de Russen een dergelijk bewijs zouden kunnen geven o.a. door mede te werken aan het vinden van een spoedige oplossing voor het vredesverdrag met Oostenrijk, waar over nu al jaren vergeefs wordt onderhandeld. De Sov jets hebben thans het voorstel verworpen voor een bijeen komst van de plaatsvervangende ministers van Buiten landse. Zaken van de Grote Vier over dit verdrag, welke Woensdag te Londen zou worden gehouden. De Russische bladen publiceer den vanmorgen de tekst van de brief van de Russische ambassa deur in Londen, Jacob Malik, waarin deze verklaart dat de kwestie van het Oostenrijkse vre desverdrag „via diplomatieke ka nalen en door middel van een uitwisseling van ter zake doende gedachten moet worden bestu deerd". Malik verwerpt in zijn brief, die gericht was aan de se cretaris-generaal van de confe rentie der plaatsverv. ministers het voorstel voor de bijeenkomst van Woensdag en verklaart dat het bijeenroepen van een derge lijke conferentie dient te geschie den door de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Over deze nieuwe uitvlucht hebben de Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten vandaag de gehele dag met elkaar van ge dachten gewisseld. Er werd een gemeenschappelijk antwoord aan de Sovjets opgesteld, waarin de drie Westelijke plaatsvervangers als hun mening te kennen geven dat het mèt de goede wil van de Sovjet-Unie nog steeds mogelijk zou zijn tot een verdrag met Oostenrijk te komen. Londense diplomatieke waar nemers zijn van oordeel dat de Westelijke mogendheden thans weinig meer kunnen doen om de onderhandelingen over een Oos tenrijks staatsverdrag zelf weer op gang te brengen. In Parijs werd de Russische weigering uit gelegd als een bevestiging van Frankrijk's mening, dat Rusland slechts bereid is wat oppervlak kige wijzigingen in zijn politiek aan te brengen, maar in belang rijke kwesties van geen toegevei wil weten. De Franse ambassadeur in Mos kou, Louis Joxe, die op het ogen blik in Parijs is, heeft, naar van betrouwbare zijde bericht wordt, aan zijn Ministerie van Buiten landse Zaken gerapporteerd, dat hem niets is gebleken van een Russische bereidheid om met het Westen tot een vergelijk te ko men. Franse Ruslandkenners zeiden vandaag, dat zij hoe langer hoe meer geneigd zijn aan te nemen, dat het hoofdmotief achter he^ Russische vredesoffensief de wens is om de handel tussen Oost en West weer op gang te brengen zulks met het oog op de toene mende economische moeilijk heden in de communistische lan den, met inbegrip van China. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5