Katholiek Saarland schonk allen onvergetelijke dagen Een van de ringdijken bij Zierikzeegesloten Ir Witte pleit voor harmonie tussen individueel hezit en algemeen belang Zestig jaar E.H.B.O. werk Minister v.Thiel maakte kennis met de pers Tuinders naar Brazilië De tafeltennis'uitwisseling so verzicht 's blijft stil Wet der gastvrijheid wordt goed begrepen daar in Saar Goede prestaties op sportgebied Zwager van Eva Peron ontslagen Congres belanghebbenden onroerende goederen Prins Bernbard op „Drie Zuilen B.B." Van spinrag tot verbandtrommel Berlage's Beurs vijftig jaar Wereldrijk huldigt jonge vorstin Skelet van meisje opgegraven Haringvloot is aan schot Uitbreiding Franse luchtmacht? NEDERLAND WIL INPOLDEREN DONDERDAG 28 MEI 1953 Pagina 5 itje r middel bakkerij KRUISWOORD 194 iL: l: 8 ra; 10 si; 11 13 la; 14 eg; 16 -ede; 23 ideaal; 24 23 op; 31 ar; 32 37 ik; 38 sneek pas; 4 an; 5 roest; 8 rede; 9 am; 13 p; 16 ver; 17 edo; e; 20 ede; 21 kol; turk; 28 opus; 29 31 ai; 33 an; 34 vorden getroffen, heeft gemeend de investeringen voor- oricipieel andere en isis te moeten waar_ irband hiermede is van 31 October '52 in Indonesië afge- .500.000. De baten .1 hebben bedragen Sla enkele voorzie- :rt een winstsaldo 16. De baten over bedragen f 5.945.661 voorzieningen blijft een saldo winst van oals bekend wordt idend van 6 pet. en steld. Ie resultaten van de ricultural Corpora- irredigend geweest, t de Deli Batavia is in 1952 het be- American Sumatra loration, waarvan de er beurze van Am- geïntroduceerd, be- ;root. vidend Billiton itschappij 29 Juni as. te hou- e vergadering van :rs van de N.V. [schappij zal worden een dividend van i de aandelen le ru- 15 pCt. op de aan- briek uit te keren, ■esp. 1.96 en 12 pCt). i 1953 werd op beide in aandelen een in- rnd var. resp. 10,96 Ct uitgekeerd, zodat .end over 1952 voor ?ieën 9 pCt. bedraagt i. De geconsolibeerde 1952 steeg van f 8,9 ca. f 10,2 millioen. IAM, 27 Mei. Bui- pvaartafdeling is van- ;r beuze enige aan- id aan de oliewaar- tmmers van de f 20 gelote obligatiën Ko- lie zijn bekend ge- et ingang van he'den mderlijke noteringen De uitgelote obliga- als bekend, nog tot li kunnen worden ge in aandelen tegen noteerden circa 'i :r dan de niet uitge- aatste golden circa gisteren 108%. De ihenen van buiten- gevraagd te zijn en i/ar.kelük van 307% sen slot echter volg- ictie tot 308%. De ustrieën waren goed 1 tot iets beter, oeil der claims Hol- la Lijn schiint vast- i ziin rond f 20.50. men begonnen met im verschil van tien aim i, p. v. 25 eent vorige dagen. Ge- ird tussen f 20.40 en notering f 20.60. De lepvaartpapieren hiel- et zo goed en kleine iwamen hier vrij voor, ur-afdeling kan zich an haar apathische maken. De Deli voor erleenden enige sfeer Tiatra maatschappijen is het geval geweest a-tabakken. Van lan- dit echter niet Ee steloosheid viert sinds ;n op de gehele Indo- 'deling weer hoogtij, bad de handel elders veel te betekenen de -afdeling vormt wei der drukke hoeken, lier is de affaire ge- ïldensbeleggingen zet- eurstenuntng van gis- rminderd voort zowel elening als de nieuwe men circa punt la- tanen verwaarloosd. genadeslag, die de el- onger en de dorst mil en, voor enige tijd uit Ir viel niet aan te oni- iCht er, geloof ik, pre- :r, iik vroeg me af of ie ene nactht ook tien uitzag. /e voortsjokten viel ik in slaap, en kon me een val redden door [ank vast te houden, lij zat. wakker toen de zon voestijn, links van ons Ik snakte naar een ;n hete koffie,, want w en iedere spier deed uren in de betrekke- enkoelte doorgereden stegen we bij een paar m gunden onze dieren een paar uur rust. =n in de schaduw lig- rotsen boden en slie- avond. Ik werd wak- ;en schreeuw van een sn, die juist weer op perden door Digby en schreeuw herinnerde we moesten proberen it voor deze dieren te ;ijgen; ons laven hing rolgende nacht en mor- we door: We waren r dan vijfhonderdvijftig van Zinderneuf ver- Wordt vervolgd. (Van onze sportredacteur) SAARLAND Dit wordt geen tafeltennisverhaal. De lezers mogen het ons vergeven. De ontvangst overal in het Saarland was tè hartelijk, om daar niet mee te begin nen. Want alles wat de 380, die Zaterdagmorgen welge moed wegreden uit Bingen, hebben meegemaakt, is eigen lijk een ongelofelijke story van gastvrijheid en nog eens gastvrijheid. Het begon dus die Zaterdag voor Pinksteren in Bingen. Eerst was er daar een vaart per boot naar St. Goar op Vadertje Rijn, die op deze stralende dag zijn schoonste kleed had aangetrok ken. Daarna de tocht der negen autobussen dwars door het prachtige bergland rondom Bad Neuenahr naar de Saarlandse grens bij Hamburg. De tocht der negen Inderdaad, want Noord- Holland lag door motorpech ge kweld een uur aohter op het tijdschema. In Saarbriicken echter was de hele meute weer bijeen op het grote plein voor de stadshailen, waar de minister van sport woorden van welkom sprak, voorafgegaan en gevolgd door schetterende fanfares en harde paukenslagen. Enfin, als een stelletje school jongens stonden de 380 daarnaar te luisteren. De kennismaking met de gastheren stond immers voor de deur? Welnu, uit alle tien gemeenten waar de Neder landse gasten zouden worden ondergebracht, waren deputaties naar Saarbrücken getogen om de voor hen bestemde autobus naar de plaats zijner bestemming te brengen. De zegetocht door Saarland begon om half zes. De lezers mogen het ons andermaal vergeven, als we soms in het verdere verslag afwijken van de gewone vorm. Want 'het was ko lossaal. Overal langs de wegen mensen, die stonden te wuiven en te lachen, overal reden skoo- ters (een veelgebruikt vervoer middel in het stuk heuvelland) met de bussen mee en al direct was er een onzichtbare band, die zou uitgroeien tot een wer kelijke vriendschap. Èin, dan de ontvangst in de plaats zelf. Den Haag bijv., dat in Boes en Saarlautern. onderdak vond, kreeg een serenade van twee volledige fanfare-orkesten en beide gemeenteraden waren „au grand complet" aanwezig om de gasten te begroeten. In Qberbe- bach, waar Heemstede reeds „oude kennis' was, had men het eveneens voor elkaar. In Hüttigweiler, de „stand plaats" der Noordhollanders, in Hüttersdorf, in Fraulautern, ach laten we maar ophouden, het v/as allemaal oké en meer dan oké. De mensen sloofden zich uit om alles en alles naa.r zin van de gasten te maken. De pastoor van Hüttigweiler bijv. heeft de Noordhoilandse familie drie volle dagen gezel schap gehouden. Er waren In de kerk op le en 2e Pinksterdag plaatsen gereserveerd en des avonds was er ol» het feest een toespraak van deze echte herdér zijner parochie. Ook ging hij op de autotocht door Saarland naar Saarbrücken de gehele dag mee! En zo zouden we door kunnen gaan. Er was eten. Wat zegt u? Eten? De 380 werden er onder begraven. Van alles het beste en men holde en rende om de gast vrijheid die geboden werd, zo hartelijk en ongedwongen moge lijk te maken. Ja dat feest! Ach, er was fei telijk drie dagen feest. Van de vroege morgen tot de late avond. Overal maakte men een feest van. Zelfs van de tafeltennis- tournooien, die Maandag en Dinsdag overal gehouden wer den. De bussen met Nederlandse speelsters en spelers doorkruis ten het hele land, steeds maar berg op, berg af. Naar Frau lautern, waar Cor du Buy enWim Stoop triomphen vierden, naar Saarlautern, waar Wibo uit Den Haag acte de presence gaf en in Dillingen .Er waren ook neder lagen. Zo erg soms, dat troep leider Georges Oudt in allerijl uit andere plaatsen versterkin gen moest laten aanrukken om revanche mogelijk te maken. In Hüttigweiler, waar Noord-Hol land zo gelukkig was ,de kam pioen van Saarland. Brits, als te genstander te krijgen, ging het K.V.P. KWAM TWEE STEMMEN TE KORT EMMEN Bij de stemming in de gemeente Odoorn is de enige zetel voor de KVF verloren ge gaan, ondanks het feit dat de ka tholieken meer stemmen behaal den dan bij de vorige verkiezin gen, Zij kwamen echter net 21/5 stem tekort om een zetel te be halen. LAFFE DAAD LUTTEN De heer R„ die nogal geregeld enige fuiken uit zet in de Dedemsvaart voor de visvangst, kwam 's morgens tot de ontdekking dat deze door iemand waren losgeworpen. De dader heeft ongetwijfeld deze laffe daad uit afgunst verricht. qua resultaten ook niet zo prima. Alleen Henk Langius en Jaap van Eyden bereikten de laatste vier. Henk Langius kwam zelfs in de demi-finale. Daar vond hij Brits tegen zich ,die tot het uiterste moest vechten om de taaie Horenaar te verslaan (23 21; 2321). Een eervol resul taat. Tiny Coppens behaalde daar een tweede prijs in het dames- tournooi. Laten we maar ophouden over de sport te praten en nog even terugkeren naar die vriendschap die heel Saarland aanbood aan Nederlandse sportmensen, die daar waren. Want zagen we on derweg ook niet de handballers van „Wings" uit Den Haag, die een proefje kregen van deze Saarlandse hartelijkheid, ergens in een klein dorp? Er werd dus gefeest, gezongen ook. Dat is logisch. Waar vreug de is, en daar.... heeft men in Saarland een handje van, komen de tongen los en de ge luiden die de Hollandse kelen voortbrachten bij het Wilhelmus en andere liederen werden door Saarbrücken uitgezonden. Zo is deze tafeltenmisuitwisse- ling met zijn tournooien en zijn uitstapjes wat was de Schaumberg met die prachtige kapel in de voet van het ge denkteken ingebouwd schoon nu reeds geslaagd. Volkomen ge slaagd Een schitterende demonstratie van wat het katholieke Saar land kan opbrengen aan gast vrijheid, juist voor Nederland, dat hier veel sympathie heeft. Gisteravond is er overal een gezellig samenzijn geweest met de families, die onderdak ver schaften en vanmorgen vroeg was daar het afscheid. Heel vroeg en tochtoch stonden velen de bussen na te wuiven die Saar- brücken-waarts gingen om via een prachtige tocht door de Eifel weer huiswaarts te rijden met en dat durven we u met de hand op het hart te vertellen de herinnering aan enkele on vergetelijke dagen, doorgebracht in aen katholiek milieu, dat de oude wet der gastvrijheid zo wonderbaarlijk weet te verstaan en in practijk te brengen. ZIERIKZEE, 37 Mei De ring dijk, die is aangelegd om het gat in de Oost havendam te Zierik zee af te snoeren is gesloten. De ze week wordt het project afge werkt. Het zgn. „sluitgat" is nu dichtgegooid met stenen en de persleiding, welke is aangelegd op het reeds gedeeltelijk gereed gekomen gedeelte van deze dijk zal nog grote hoeveelheden zand moeten opspuiten, waarna na tuurlijk nog de afwerking met klei enz. moet komen. Geheel waterkerend is de slui ting dus nog niet. De aanleg van deze ringdijk heeft het grote voordeel dat de stroom in het West-havendijkgat minder wordt. Hoewel beide gaten niet precies tegenover elkaar lagen stond er steeds een enorme „trek", die nu minder wordt. De Zuidhoek van Schouwen is thans aan de beurt om droog te worden gelegd. Zo groeit ondanks tegenslagen en moeilijkheden het aantal hecta ren droge grond op Schouwen- Duiveland. De beide armen van de ring dijk aan de West havendijk brei den zich steeds verder uit en het zal niet lang meer duren of met behulp van aangevoerde caissons zal hier de grote slag vallen. Komt ook dit gat dicht, dan zijn de beide havendiiken van Zie rikzee en daarmede de haven zelf voor ondergang behoed. Naast de twee stroomgaten in de dijk van de Vierbannenpolder in Duiveland kan dan de aandacht ZUID-KOREA EN DE KRIJGSGEVANGENEN SEOUL, 27 Mei De leden van de Zuidkoreaanse assemblee hebben vandaag aangedrongen op intrekking van het laatste voorstel van de V.N. om een einde te maken aan het geschil over de toekomst van de krijgs gevangenen die niet naar huis terug willen keren. De Zuid- Koreaanse parlementsleden noem den de voorstellen onomwonden „oneervol en vernederend". Na een bespreking met de pre sident Syngman Rhee en enke le andere regeringsautoriteiten heeft de vice-voorzitter van de assemblee Soon Tsjl Yoeng ver klaard dat de nieuwe voorstellen voor het grootste deel te wijten zijn aan de druk die door de Britten wordt uitgeoefend, „Laat de Britsetroeperi in Korea hun builetjes maar pak ken en naar huis gaan", stelde Yoeng bitter voor, 2000ste schip van flit jaar in Amsterdamse haven Het met Zweeds hout geladen 493 brtregton grote m.s. „Posei don" gistermiddag in Amster dam binnengelopen is het 2000ste schip dat van dit jaar in de hoofdstedelijke haven is aan gekomen. In 1952 werd het 2000ste schip genoteerd op 15 Juni. Tot giste ren is Amsterdam 270 schepen voor op 1952. Brits journalist in Buenos Aires gearresteerd BUENOS AIRES 27 Mei (Reuter) Een Brits journalist, die ver bonden is aan een van de twee Engelse bladen in Buenos Aires, wordt sinds Dinsdagavond door de politie aldaar vastgehouden, zo is Woensdag bekend gemaakt. De redenen van zijn arrestatie zijn niet bekend. Het Britse con sulaat heeft' een onderzoek inge steld. Kalvermarkt Utrecht UTRECHT 27 Mei Aange voerd 229 stuks, Prijzen; 4045; 1.tot 1.10 per kg levend ge wicht. Handel flauw. worden geconcentreerd op het beruchte gat bij de Schelphoek aan de Zuidelijke zeedijk van Schouwen. Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met de dich ting van de Koudekerkse inlaat. Komt dit werk gereed dan heeft men de bqgehikking over een droge polder van plm. 70 ha. die de zware klei zal moeten leveren voor de ringdijk rond het gat in de Schelphoek. Deze dijk wordt 4 km lang. SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK PARIJS, 27 Mei Het spoor wegverkeer in Zuid-Frankri.ik en in enkele delen van het gebied van Parijs is vandaag ontwricht door stakingen die zijn uitgebro ken ondanks het besluit van de vakverenigingen om de voorge nomen staking van 24 uur in het gehele land op 27 Mei af te ge lasten. De niet-communistische vakbonden zegden de staking af als gevolg van een overeenkomst met de regering betreffende loonsverhogingen. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond, niet tevre den met deze verhogingen, ver klaarde Dinsdag, dat het de sta king niet alleen kon beginnen. Het vakverbond spoorde echter aan tot het houden van protest bijeenkomsten en korte onderbre kingen van het werk. BUENOS AIRES, 27 Mei Vandaag is officieel bekend ge maakt dat Orlando Oscar Berto- lini, de zwager van wijlen' Eva Peron, is ontslagen als waarne mend privé secretaris van presi dent Peron. Het ontslag is vol gens de bekendmaking het ge volg van een onderzoek dat op last van de president is inge steld, Verdere bijzonderheden worden niet verstrekt, Bertolini werkte als privé secretaris van de president na het heengaan van Juan Duarte, de broer van Eva Peron, die de functie bekleedde tot kort voor zijn zelfmoord op 9 April. Hier ziet U mannen van de Britse Koninklijke Marine, die de Koninklijke erewacht bij de Westminster Abbey zul len vormen, tijdens een trai ningsmars. Prins Bernhard heeft gister middag circa een uur doorge bracht op de tentoonstelling „Drie Zuilen B.B." in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht. Hij werd daar ontvangen door de commis saris van de Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, Utrechts burgemeester Jhr. Mr. C. A. de Ranitz en door de burgemeester van Zuilen, de heer O. Norbruis als voorzitter van de A-kring B.B. Op de „Drie Zuilen" expositie is Prins Bernhard een cadeau be stemd voor Hare Majesteit aan- êeboden door de kunstenaar tank van Trierum. Het geschenk bestond uit een halsketting van 235 met de hand gedraaide ivo ren ringetjes in een ovaal ge draaide ambonworteldoos met een coromandel-ebben ovaal gedraaid blad. Veel belangstelling toonde Prins Bernhard voor de expositie van de A-kring B.B. Hij bezocht de commandopost op het buitenter rein en tot slot de hier als attrac tie opgestelde echoput. Anti-luchtbrug-partij kreeg vier zetels In Helmond bestaan plan nen voor de bouw van een „luchtbrug". De stad wordt door de Zuid-Willemsvaart in twee delen verdeeld. De drukke scheepvaart door het kanaal is er de oorzaak van. dat het contact tussen beide delen van de stad in de vorm van drie verkeersbrussen. een groot deel van de dag verbroken is. Nu zal er een vaste brug, hoog over de Zuid-Willemsvaart heen wor den gebouwd. Door de aanleg van die brug zal het gezicht van de stad aanzienlijk worden ver anderd. Vele Helmonders zijn daar tegen én bij de verkie zingscampagne vormde zich een „Anti-luchtbrug-partij". Deze partij behaalde gisteren vier zetels. De K.V.P., die on der meer minister Van Thiel op haar candidatenlijst had staan, verloor twee zetels. (Van onze verslaggever) Zestig jaar geleden was EHBO nog allesbehalve een begrip. In een tijd die geen trams en geen auto's kende, zwoer men bij de kleine bedrijfsongevallen liever bij de geneeskracht van 'n spin- ragverband dan dat men waar dering, had voor de vreemde nieuwlichterij van dr. C. B. Ti- lanus, die in Amsterdam met de eerste ËHBO-cursus in 1893, in navolging van Engeland en van Duitsland het bevestigend ant woord gaf op de vraag of het niet nuttig zou zijn „ook aan niet- artsen de nodige kennis van ana tomie etc. te laten deelachtig worden". En nu? Het 60-jarig bestaan van de Ned. Ver. EHBO en de afd. Amsterdam zal op 5 en 6 Juni feestelijk worden gevierd O.a, met een vergadering in het Concertgebouw, waar de minis ters Beel en Suurhoff en staats secretaris Muntendam door hun aanwezigheid getuigenis zullen afleggen van de waardering die het EHBO-werk in ons land nu in alle kringen terecht ge niet. Er ziin tegenwoordig ver- bandtrommels in ieder bedrijf en alleen al in Amsterdam waren streden. er in 1952 528 bedrijfs EHBO- eursisten. Het pionierswerk heeft vrucht gedragen: de vereniging telt nu ruim 20.000 leden in bijna 400 af delingen over het gehele land en zij houdt op eigen kosten ruim 1800 hulpposten in stand. In 1952 werd 43.000 maal hulp verleend. De jubilerende Amsterdamse afdeling, tot 1908 ook de enige gebleven (want pas toen volgde Den Haag; in hetzelfde jaar werd Prins Hendrik beschermheer) is met ruim 1200 leden nog altijd de grootste. Er is een zeer har telijke samenwerking met de nu ongeveer 25 jaar oude Kath. Nat. Bond voor EHBO waarvan voor zitter dr. A. M. Bergers in het jubileumgeschrift met grote er kentelijkheid melding maakt. En de samenwerking van alle ver enigingen op EHBO- en reddings- gebied in het Oranje Kruis, in '19 eveneens op initiatief van dr. Ti- lanus gesticht, schiep daarnaast de garantie van de deskundig heid van de opleidingen, in 1938 als sluitstuk bekroond met de in voering van het Eenheidsdiplo ma en het Centraal Bureau tot uitreiking daarvan. De Ned. Ver. EHBO heeft in 60 jaar enorm veel goed werk gedaan. Onder voorzitterschap van dr. E. E. Qterdoom zal zij het volgende week met gepaste trots vieren en ook om de enor me wisselbeker van het „Vlaamse Kruis" zal dan weer worden ge- De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte heeft gistermiddag de derde plenaire zitting van het vierde internationale congres voor be langhebbenden bij onroerende goederen, dat te Amsterdam wordt gehouden, bijgewoond. In zijn korte toespraak tot het congres betuigde ir. Witte in stemming met het doei van het congres, dat streeft naar inter nationale samenwerking op het gebied der onroerende goederen. Wijzende op de grote locale verschillen die op dit terrein be staan, o.a. als gevolg van de ver scheidenheid van organisatie en wetgeving, zeide hij dat de wet geving op dit stuk vaak veel te wensen overlaat, waardoor in sommige landen de wederopbouw nadelig wordt beïnvloed. Hij wenste het congres succes bij de poging om een eigen bij drage te leveren tot een versnelde en gezonde opbouw. Aansluitende bij een opmer king in het openingswoord van de voorzitter van het congres de heer Pierre Colleville, Frankrijk, verklaarde de minister het vol komen met deze eens te zijn, dat het bezit van onroerend goed een van de meest fundamentele en waardige vormen van mense lijke vrijheid is. Spreker wees er echter met nadruk op, dat een harmonie gevonden moet wor den tussen het individueel bezit en het algemeen belang. Volgens ir. Witte ligt een van de belang rijkste taken van dit congres in het vinden van een synthese in deze materie. Voorstel oprichten Inter nationale Hypotheekbank In de tweede plenaire vergade ring hield de Franse gedelegeerde Lucien Pigot een pleidooi voor het instellen van een internatio nale hypotheekbank, teneinde de Record aantal vluchtelingen naar West-Berlijn BERLIJN 27 Mei (A.P.) Van daag is het recordaantal van 4.000 vluchtelingen uit de Sowjet-zóne naar West-Berlijn gevlucht. Deze massale uittocht schijnt verband to houden met de in de Sowjet zóne verspreide geruchten, dat de westelijke sectoren van Berlijn volkomen geïsoleerd zul len worden, dat op nieuwe identi teitskaarten de bewegingen van de houders zullen worden aan getekend, en dat begonnen zal worden met de recrutering voor de volkspolitie. Het totaal aantal vluchtelingen is sinds 1 Mei 35.000 en sinds 1 Jan. 1953 182.000. De zaak-Rnsenberg NEW YORK, 27 Mei (Reuter) Emanuel Bloch, advocaat van het op beschuldiging van atoomspion- nage ter dood veroordeelde echt paar Rosenberg, heeft bij het fe derale gerechtshof een verzoek ingediend om de doodvonnissen in te trekken. Hij verzocht de executie niet te laten doorgaan hangende een besluit van het Hof van Appèl, dat Maandag bijeenkomt. De „Edith" vlot Tegen half twee gistermiddag is het Duitse jacht „Edith" dat op de Maasvlakte is gestrand, vlotgekomen. Het schip is naar Hoek van Holland opgestoomd. wederopbouw en de daarmee samenhangende financieringspro blemen op een internationaal plan te kunnen oplossen. Tijdens de derde plenaire zit ting werd besloten een commissie in te stellen, die zich zal bezig houden met een nadere bestude ring van dit plan. BRAZILIË is bereid 75 Neder landse gezinnen, waarvan 65 tuin- dersfamilies en 10 gezinnen van ambachtslieden, een nederzetting te laten vormen in een vruchtbaar gebied benoorden Rio de Janeiro. Het Braziliaanse project gaat er van uit, dat Nederlandse tuin ders een tweede Westland zouden kunnen vormen bij Rio. Volgens het plan zal een Braziliaans Ne derlandse coöperatie worden ge sticht, die als grondmaatschappij optreedt en de huizen neerzet voor de toekomstige kolonisten. De staasbank van Brazilië zal een en ander financieren. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 Mei Op Berlages Beurs aan het Damrak woel vandaag de vlag. Het ge bouw vierde zijn gouden feest; de Bond van Ned. Architecten hechtte vanmiddag een krans aan de plaquette die hier ter ere van dr. Berlage werd aangebracht en burgemeester d'Ailly opende er de historische tentoonstelling die tot en met 9 Juni a.s. een beeld geeft van de Amsterdamse Beurshandel in de loop der eeu wen. Er is een unieke collectie gou den munten uit de Zeven Pro vinciën te zien, munten uit drie eeuwen, compleet met de gouden afslag van het Zeeuwse „Pietje". Schilderijen, gravures etc. tonen de oudste beurs: het Paalhuis aan de Nieuwe Brug en haar op volger: het prachtige bouwwerk van Hendrick de Keyser dat van 1611 tot 1836 heeft dienst gedaan; de primitieve noodhulpbeurs die op 26 Aug. 1845 door het merk waardige bouwsel van Zocher werd afgelost en Berlages schep ping van 1903, zoals zij definitief vorm kreeg uit het oorspronke lijke ontwerp met zijn rijzige to rens. De ontwikkeling heeft niet stilgestaan: in 1913 al trok de ef fectenbeurs onder Berlages dak vandaan, maar geldhandel en re derijen zijn hier gebleven, suiker en verzekeringen hielden hun eigen hoek en koren-, schippers en landbouwbeurs hun eigen za len. Het karakter van de Beurs moge veranderd zijn en witte peper en geconfijte gengber niet langer bovenaan prijken zoals op de merkwaardige oiide noterings- lijsten die mede zijn geëxpo seerd: het karakter van Berlages schepping is gebleven wat het was en blijven zal: te onzent het revolutionnaire begin van het 20ste eeuwse bouwen. En daar voor mocht terecht vandaag de vlag uit. LONDEN, 27 Mei Koningin Elisabeth II van Engeland heeft heden kennis gemaakt met de voornaamste staatslieden uit haar uitgestrekt wereldrijk en hun be lofte aanhoord, dat zij met haar voorwaarts zullen gaan „in een geest van stoutmoedigheid". Staande in Westminster Hall temidden van 750 vertegenwoor digers van 52 parlementen uit het Gemenebest, toonde Elisabeth, een tengere maar niettemin do minerende verschijning, zich vol komen op haar gemak toen zij beloofde de tradities van haar vader, wijlen Koning George VI te zullen voortzetten. De jonge Koningin, die regeert over bijna 600 millioen onderda nen was bewogen, toen de Cana dese premier, Louis St. Laurent, de volgende toast tot haar richtte: „Dat de kroon heden ten dage een zo groot prestige geniet en zulk een kracht tot eenheid is, is te danken aan de onzelfzuchtig heid en de gewetensvolle toewij ding aan de wezenlijke waarde van de mens, waardoor onze sou- vereinen van de laatste honderd jaar en langer zich hebben on derscheiden". Premier Churchill zeide: „Wij begroeten vandaag in deze zaal 50 of 60 parlementen en één Ko ningin". „Jaloerse volken in andere lan den mogen vrij zeggen dat wij alles tegelijk willen hebben. Ik vind dat helemaal niet erg. W\j streven naar de beste van alle werelden en hebben zeker het beste op deze bereikt." Misdaad na zestien jaar opgehelderd? Een geruchtmakende moordzaak van zestien jaar geleden heeft de z.g. Graanbuurt in Rotterdam- Zuid in rep en roer gebracht. Gistermorgen is daar n.l. in de Gerststraat het skelet opgegraven van een 12 jarig meisje, dat in 1937 spoorloos verdween. De zaak is nooit opgehelderd kunnen worden. Lijntje Huizer was de naam van het slacht offertje. De opgraving van het skelet heeft tevens geleid tot de ar restatie van de vermoedelijke dader. Aangezien de ouders, die niet meer in Rotterdam wonen, nog gehoord moeten worden, kon de politie ons nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Naar het A.N.P. van de ziide van de justitie nader vprneemt is de vermoedelijke dader gisteren gearresteerd, verdacht van een onlangs gepleegde mishandeling van niet ernstige aard, dus niet naar aanleiding van de zaak- Liintje Huizer. Pas tiidens ziin verhoor ziin bii de politie ver moedens gerezen, dat hii bii deze zaak betrokken kan ziin geweest. Hii zal deze week voor de offi cier van iustitie worden geleid. (Van onze parlementaire redacteur) Minister van Thiel ontving gis teren vertegenwoordigers van de Nederlandse Pers met de bedoe ling om daardoor het contact tus sen de pers en het nieuwe depar tement* van „Maatschappelijk Werk" te bevestigen. Twee bandjes uit de Ambonese woonkampen, die onder de zorg van dit departement vallen, ga ven aan deze ontvangst een bij zonder cachet. Minister van Thiel Aan bijna alle loggers werd gistermiddag om vijf uur de vis- vlag gehesen. Nadat de schippers de aloude roep „Op hoop van ze gen" hadden laten horen, voeren de schepen langzaam achteruit. Ieder schip heeft nu 1500 me ter net in zee hangen, terwijl er 120 schepen zijn. Óf de maatjes zich laten vangen, is de vraag. Het scheepsvolk gaat nu, op de wacht na, in de kooien tot mid dernacht, Dan zal op alle sche pen de roep klinken „Het is ha len", Daarna zal blijken wie de gelukkige jagers zijn. Ook zal dan spoedig bekend zijn welke snelle schepen of jagers de ste ven wenden naar het vaderland ■om de nieuwe maatjes aan te voeren. De eerste Hollandse Nieuwe werd gisternacht gevan gen. was vorige week gast óp een Ambonese bruiloft en de Ambo nezen waren hiermede zo ingeno men, dat zij behoefte voelden aan een vriendschappelijk tegen- gebaar in deze vorm. Ongezocht bleek hieruit, dat het nieuwe de partement in deze wellicht moei lijke sector een goede basis heeft gekregen. Maar ook over het ge hele vlak zit er leven in het de partement van „Maatschappelijk Werk", hetgeen trouwens ook al uit de doeltreffende zorg voor de rampslachtoffers is gebleken. Het departementsgebouw op het Binnenhof, vroeger een deel van „Overzeese Rijksdelen", biedt de ambtenaren een werkmillieu, dat eveneens een frisse moderne geest ademt. O 2300 machines voor NAVO NEW YORK, 27 Mei pe „New York Times" meldt uit Frankrijk vernomen te hebben dat de Franse regering de Ame rikaanse autoriteiten heeft voor gesteld de in NAVO-verband ope rerende Franse eerste-linie lucht strijdkrachten zodanig uit te breiden, dat in 1956 de huidige sterkte met vijftig procent zal zijn toegenomen. Hierdoor zouden de ter beschikking van de NAVO staande Franse luchtstrijdkrach ten van 1.500 op 2.300 toestellen worden gebracht. Frankrijk zou hebben voorgesteld dat de Ver enigde Staten voor een bedrag van 1.371.000.000 dollar aan de kosten dezer voorgestelde uit breiding zullen bijdragen. IN NIEUW-ZEELAND De Nederlandse regering heeft langs diplomatieke weg aan de regering van Nieuw Zeeland doen weten, dat Nederland bereid is zich te belasten met de inpolde ring van enkele gebieden in Nieuw Zeeland. Deze suggestie wordt op het ogenblik bestudeerd door de mi nister van Landbouw van Nieuw Zeeland. De voor inpoldering in aanmer king komende gebieden omvatten enkele zee-inpolderingen en ver scheidene moerassige gebieden, die door onze deskundige inge nieurs in vruchtbaar landbouwge bied veranderd zouden kunnen worden. Als eerste stap wordt ge dacht aan de inpoldering van een baai, waardoor 20.000 ha gewon nen kan worden. Indien Nieuw Zeeland op de Nederlandse sug gestie zou ingaan, zullen Neder landse maatschappijen met de in polderingswerkzaamheden worden belast. Over de wijze van finan ciering bestaan in het huidige sta dium nog geen plannen. Kaasmarkt Woerden Aanfe- partijen, le soort 208 215, 2e soort 202207, zware tot WOERDEN, 27 Mei. voerd: 176 partijen, le soort 2ÖS 220. Handel kalm. BEDEVAART NAAR WITTEM Men verzoekt ons mede te de len dat de Oudhollandse bede vaart naar Wittem, waarover wij gisteren schreven, niet op Zondag 21 Juni, maar twee weken eer der, op Zondag 7 Juni zal wor den gehouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5