AC Alkmaarders in Maria's Genadeoord: Kevelaer word* in Ha Jaarvergadering r Goed Wonen" Echtpaar Dekker te Bergen vijftig jaar gehuwd IULDERJ Pagina 2 VRIJDAG 29 MEI 1953 Tivee aantrekkelijke plannen op stapel R.K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR Fietsenrallye A.F.C.-NIEUWS Onderwijzersexamen Rijkskweekschool le groep Leerlingenavond Alkmaarse Balletschool Geslaagd Olympische dag Burgerlijke stand Agenda Spreekuur burgemeester DR. G. J. HOYTINK LECTOR BEDRIJFSONGEVAL Uit het politierapport NEOMIST WORDT INGEHAALD Ouden van dagen op reis Roemrijke traditie voortgezet Invalidenwagentje niet vermist maar teruggegeven MUZIEKCONCOURS STOFBRILLEN.... UITVERKOCHT! H.S.V.-nieuws Omzet groenteveiling DE VERKIEZINGS UITSLAGEN KLAVERJASSERS, AAN U DE DAAD! Duivensport Duivensport K.A.B. Laii gedij k RAADSLEDEN RAADSLEDEN Het was Simon R.K. TURNERS IN ACTIE K.F.C.-keuringen N.K.S. EN DE JEUGD Burgerlijke Stand Aanbesteding R.K. Ulo-school Lutjebroek Doktersdiensten BELGIë SLOEG OOK ZWEDEN Doctoraal examen f 50.— mag in buitenland worden besteed Markt en Beurs De talrijke Zaterdag da draal acht Mgr. Huibc lingen zijn: Spierdijk, mer te Zuid Nieuwenhuis Bruin te Alkn als een beves dat door de vervlakking door vroegere Buiteni noti ALKMAAR. Gisteravond heeft de R.K. Woningbouwver eniging „Goed Wonen" haar jaar vergadering gehouden onder pre sidium van de heer C. M. A. van Mierlo in het Katholiek Militair Tehuis aan de Oudegracht. De voorzitter zei, dat de wo ningbouwvereniging de zorgen en ook teleurstellingen in het afge lopen jaar niet zijn bespaard. Hij memoreerde, dat het aantal win kels, dat men in 1953 wilde bou wen, is gereed gekomen en er reeds 1 in gebruik is genomen (Kruideniersbedrijf Zijp in de Spieghelstraat). 39 gezinnen wer den aan een nieuwe woning ge holpen. Hij deed een beroep op de leden, de huizen in goede staat te houden en vlot de huren te betalen, opdat ook het bestuur aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. Hij vroeg voorts, in, aan en rond de huizen vernielin gen (door kinderen) tegen te gaan. Tenslotte dankte hij alle medewerkers, voor het verrichte werk, de gemeente-autoriteiten, raad van commissarissen, archi tect, opzichter en bestuursleden. In zijn jaarverslag, lopende over het tijdvak van Juni 1952 Mei 1953, bracht de secretaris, de heer P. Zeegers, in herinnering, dat „Goed Wonen" onder haar leden nog 200 woningzoekenden telt, een aantal, dat per jaar met 80 candidaten ongeveer wordt vermeerderd. Voorlopig zal deze figuur nog wel blijven voortbe staan. Het afgelopen jaar heeft 72 nieuwe leden aangebracht. Het totale aantal staat thans op 582. „Goed Wonen" heeft 70 pet van haar nieuwbouw der laatste jaren beschikbaar gesteld voor migra- tiegevallen. Het was een zwaar offer, dat voor verschillende le den een grote teleurstelling be tekende, o.a. voor de bewoners van de volgegroeide duplexwo- ningen, voor welke gevallen zo spoedig mogelijk grotere wonin gen beschikbaar moeten worden gesteld. Financiën De heer A. Buissink bracht daarna zijn jaarverslag uit. De balans per 7 Januari 1953 sluit in bezittingen en schulden op een bedrag van f 2.383.224.10, waarin verlies 1952/1953 f34.343.58, aldus gespecificeerd: nadelige saldi: exploitatie Baansingel f 15.761.15; exploitatie St Josephstraat f 4.582.04; montage-woningen f 16.793.56; in totaal f37.136.75. Daarvan gaat af: f2.793.17 aan batige saldi exploitatie Popel- manslaan (gr. won.) f849.44, Pop. m.laan (kl. won.) f 1.442.34 en inrichting dupl.woningen f 501.39. Onderhoudskosten Baansingel f 4.792.15, St Joseph straat f2.438.41. Popelmanslaan grote won. f 707.18, kleine won. f 679.22, montagewoningen f 802.57 Spieghelstraat f 137.80. Kasgeld Saldo 7 Jan. 1952: f5.069.18, contributie f 1.058.65, ontvangsten f6.730.81, uitgaven f2.193.15, saldo 7 Jan. 1953 f4.532.66. De penningmeester legde er voorts nog de nadruk op, dat zij, die niet aan hun financiële ver plichtingen voldoen, onherroepe lijk zullen worden geroyeerd. Hij kreeg een extra applaus, omdat hij gisteravond zijn 30ste jaarverslag uitbracht! Bestuursverkiezing De heren C. M. A. van Mierlo, voorzitter, G. van Veen, onder- houdscommissaris en W. A. A. Duncker, commissaris, werden na periodiek aftreden bij acclamatie herbenoemd. De heer J. G. Schuurman werd herbenoemd als lid van de raad van commissaris sen. De heer Venneker, voorzitter ALKMAAR Zaterdagavond wordt er een algemene ledenver gadering gehouden in restaurant Koekenbier op de Kennemer- straatweg. Aanvang 8 uur precies. Deze avond zal ook het seizoen 1952—1953 worden gesloten, ter wijl het gepromoveerde herenelf- tal zal worden gehuldigd. Hier mede in overeenstemming zal de in veiuanu in» belangrijke agenda, waarop o.a. de terrein kwestie staat vermeld, worden alle leden dringend verzocht,.deze laatste ledenvergadering by te wonen. Ook andere belangstellen den zijn van harte welkom. ALKMAAR De derde ronde heeft grote spanning gebracht m alle drie klassen. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. Mekker—G. Wooryk 1—-1 P. SmolenaarsJ. Schuit 02 Eerste klasse: J Sliikerman—C Bijwaard D'. StamD. Kiewitt Tweede klasse:, A Bosman—D. Korn J. Helder—A. Mosk D. BruggemanG. Sym K. Meygr—J Kool N.' VisserJ. Jorna De standen zijn thans: Hoofdklasse: G. Woonijk J. Mekken H. Kruider J. Schuit N. Oud M. Langras M. Oud P Smolenaars Eerste klasse: D. Kiewitt D. Heyes J. Sliikerman K. Tuinman C. Bijcaard D. Stam Tweede klasse: J. Jorna J. Helder A. Mosk K. Meyer D Korn A. Bosman G. Sijm J, Kool N. Visser D. Bruggeman N. Lengers 1—1 0—2 1—1 1—1 1—1 2—0 0—2 3 1 2 3 1 2 2 1 1 3 1 1 2 0 2 1 0 1 2 0 1 2 0 0 3 3 0 2 2 0 3 1 1 2 1 0 3 0 1 3 0 0 3 3 0 3 2 1 3 1 2 3 2 0 4 1 2 3 1 1 2 0 2 3 1 0 4 0 2 4 0 2 2 0 0 0 5 0 4 van de R.v.C., prees de voorzitter als de man, die op uitnemende wijze voor zijn taak berekend is. Hij hoopte dat de heer v. Mierlo nog lang als zodanig zou aan blijven. Men besloot vervolgens tot rentebetaling (2 pet) over 1951 en 1952 op volgestorte aandelen. Het percentage is gedaald van 4 op 2, omdat de vereniging zelf ook niet meer „vangt". Plannen nieuwbouw De voorzitter deelde mede, dat er twee nieuwe plannen op stapel staan voor de bouw van 88 wo ningen en 60 woningen. Het laat ste plan komt het eerst aan bod, zodra de kans schoon is. Ze wor den in 3 rijen gebouwd en zijn bestemd voor gezinnen van 6, 4 en 3 personen. De woningen tel len 24 slaapkamers. De woon vertrekken zyn groter dan nor maal. Aan de achterkant komt een grasgazon. De huur zal f 8.40 be dragen exclusief water. De 88 woningen worden galerijbouw, met garages en sousterrain. De slaapkamers liggen aan de ach terzijde, de keukens aan de voor kant. Het eerste plan is al bij de raad ingediend, het tweede zal dezer dagen ingediend worden. Rondvraag De heer Houtenbos stelde voor, de leden voor 25 cent per maand te laten deelnemen in de delging van het verlies, doch dit is niet nodig, omdat Rijk en gemeente tegen bepaalde voorwaarden voor dekking op de exploitatiereke ningen zorgen. Katholieke Jongensscholen ALKMAAR Op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen hielden de jongens van de Kath. scholen in de omgeving van Alk maar een fietsenrallye. Zy start ten op de Sportlaan, 's morgens om elf uur en fietsten aan de hand van een puzzieroute in de omgeving van Alkmaar tot Ber gen waar zij een vragenlijstje moesten beantwoorden Onderweg moesten ze verschillende perso nen interviewen, om van de ver schillende wetenswaardigheden kennis te krijgen. De tocht werd in elkander gezet door de heren D. de Wild en L. Rietveld. De jongens met de min ste straf punten kregen mooie prij zen, buiten- en binnenbanden, fietspompen, lantaarns etc. De deelnemers werden in twee groe pen ingedeeld. De jongens van 11, 12 en 13 jaar moesten hun route van 30 km in drie uur rijden, die van 14, 15 en 16 jaar mochten er twee en een half uur over doen. Langsde route stonden 5 contro les opgesteld en een geheime tyd- controle. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door Rector J. v. d. Zalm. Vooraf had Broeder Over ste Amandus een woord van dank gesproken tot de organisa toren van de rallye, die voor de jongens een waar feest is ge weest. De AdelbertusSchoöl heeft de wisselbeker gewonnen. De uitslagen luiden. Groep I, jongens 11, 12 en 13 jaar:l Ton Bruin, Aloysiusschool, 6 straf pun ten; 2 Rudie Rietveld, Adelbertusschool, 10 pnt; 3 P. Kuys, Adelbertusschool, 12 pnti; 4 J. Haazelaar, V.G.L.O. 13 pnt; 5 A. Wester. St. Joseph U.L.O., 14 pnt. Groep II, jongens van 14, 15 en 16 jaar: 1 Hans v.d Idsert,, U.L.O. 64 strafpunten; 2 J, Kruyer, U.L. O., 88 pnt; 3 Joop Kruijzer, U.L.O. 116 pnt; 4 F. J. Knol, U.L.O., 120 pnt, di evoorrang kreeg boven zijn volger wegens een betere Bijdscontrole; 5 Bij Mynders, V.G. L.O.. 120 strafpunten. Kaarten Olympische Dag ALKMAAR De kaarten voor de O.D. op 31 Mei a.s. in het Stadion te Amsterdam kunnen afgehaald worden op Vrijdag avond (1921 uur) bij de secr. de heer S. M. Spruit, Brouwerst. 2. Er zijn nog enige kaarten be schikbaar. ALKMAAR Geslaagd de dames: S. H. Boschman, Schoorl; F. de Jong, Slootdorp; A. D. C. H. de Blank, Alkmaar; F. Boh- lander, Castricum; A. A. Dikboom Alkmaar; M. Burger, Heiloo. ALKMAAR Dinsdag 2 Juni a.s zullen de leerlingen van de Alkmaarse Balletschool in de ge legenheid worden gesteld in het openbaar te tonen wat zij onder leiding van Annemarie Kühne en Marinus van den Nieuwenhoff hebben bereikt. Het programma ziet er zeer verzorgd uit en bevat onder meer muziek van Scarlatti, Mozart, Beethoven, Chopin en Debussy. De dansen worden begeleid door Jan Visser. ALKMAAR Mej. H. C. M. Bots slaagde aan de R.K. Kweek school te Bergen voor 't examen onderwijzeres. ALKMAAR De Athletiekver- Olympus", heeft voor gegadig den nog enkele kaarten beschik baar voor de Olympische Dag te Amsterdam, op Zondag 31 Mei Deze kaarten zijn verkrijgbaar by dhr. Jaap Smit. Nieuwesloot 131, Alkmaar, Tel. 4813 K2200) ALKMAAR Geboren: Bene- dictus z. v. H. Kraakman en A. van Kan; Maria C. d. z. A. C. Schouten en C. Kops; Cornells M. z v C. A. H. Balder en G. C. Ris. Gehuwd: Willem M. Janssen en Maria Admiraal: Dr. Th. Buter en A. M. Kroon; H. J. Kieft en C. C. de Haan. Ondertrouwd: H F. Jochemus en A. F. van Beest; R. H. Westra en E. V. de Rijk; P. A, A. Hensel- mans en C. B van Slingerland; W. Klasens en J. Meyer; N. M. Zwakman en A J. Stoop; G. J. Bas en G. H. Dik. VRIJDAG 29 MEI Bioscopen: CINEMA AMERICAINThe Greatest Show on earth, 14 j, REX: Tanzende Sterne. HARMONIE: Ik beken. VICTORIA: Verboden injectie, 18 jaar. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond zes uur af voor spoedgevallen te bereiken Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1: Apotheker J. v.d. Mark RETRAITEHUIS BERGEN: 29 Mei1 Juni Ned. Dok- en Scheepsbouw, Amsterdam. MEDISCHE HULP Heiloo, Limmen en Akersloot: In 't a.s. weekend voor spoed gevallen bereikbaar Dokter AA M. E. Janssen, Heren weg 236, tel. 3530. ZATERDAG: Hoog water 8.35 en 21.00 uur; laag water 2.40 en 15.15 uur. ALKMAAR De burgemees ter is op Maandag 1 Juni e.k. verhinderd spreekuur' te houden. ALKMAAR Dr. G. J. Hoy- tink te Amsterdam is benoemd tot lector in de faculteit der wis - en natuurkunde om onderwijs te geven in de theoretische en phy- sische chemie. Dr. Hoytink werd in 1925 te Alkmaar geboren. Hij begon zijn studie in de chemie aan de Vrije Universiteit in 1941, legde in 194y cum laude het doctoraal exa men af en promoveerde in 1952, eveneens cum laude. op een proef schrift „Resonance and nvl tran sition energies of pi-electronic systems". Van de resultaten der door Dr. Hoytink verrichte on derzoekingen werd een deel ge publiceerd in Recueil des Travaux Chemiques, terwijl andere gedeel ten in druk of nog in bewerking ziin. ALKMAAR Gistermorgen om half tien is op het bouwwerk van de Ambachtsschool een vrij ernstig bedrijfsongeval gebeurd. De 49-jarige machinist-metselaar A. van Beek uit de Eikelenberg straat was bezig een lier te be dienen. Met zijn rechterhand leid de hij de staaldraad op de trom mel doch raakte daarbij met zijn linkerhand de handle aan waar door de machine in werking werd gesteld. Zijn rechterhand raakte bekneld tussen de draad en de trommel, hijzelf werd over de machine heen geslingerd en kwam met zijn hoofd tegen de be- schermkap terecht. Twee vinger toppen van zijn rechterhand wer den afgeknepen, de arm werd ge broken en tevens bekwam de heer van Beek een hoofdwonde. Dok ter Gramsbergen verleende de eerste hulp, waarna het slacht offer naar het Centraalziekenhuis werd overgebracht. ALKMAAR De Gemeente politie heeft de laatste tijd vele processenverbaal moeten uitrei ken wegens overtreding van de hinderwet. Het aantal mrichtin- BERGEN. Op 4 Juni a.s, ge denkt het echtpaar Petrus Dekker (72 jaar) en Maria Cecilia Spie- rings (70 jaar), de dag dat zij vóór 50 jaar geleden in de paro chiekerk van Bergen in het hu welijk traden. Dit in alle opzichten rustige en bescheiden echtpaar woont al deze 50 jaar gelukkig en tevree in het huisje aan de Zakendijk 45, dat geheel omringd is door weiland en groentetuin, thans de grootste liefhebberij van vader Dekker. Uit hun huwelijk zijn 10 kinderen geboren, die nu allen getrouwd zijn. Vader en moeder Dekker kunnen zich gelukkig prijzen met een getal van 37 gezonde klein kinderen .De heer Dekker, nog een zeer krasse baas, heeft een leven vol reizen achter zich lig gen. Hoewel hij nimmer talen heeft „geleerd" kan hij zich be hoorlijk verstaanbaar maken in het Frans, Duits en Engels. Vele gebeurtenissen heeft hij in zijn 34 jaar van reizen als vee- transporteur, meegemaakt. Op 'n interessante wijze kan hij uren achtereen vertellen van zijn rei zen, door de «'meeste Europese landen, met hoofdsteden Wenen, Londen en Berlijn. Zijn kortste reis uurde 17 uur en de langste 72 dagen. „Als ik voor iedere af gelegde kilometer, zo vertelt hij, één cent zou ontvangen, zou ik nu een welgesteld man zijn.' Hij ziet nog menig keer terug op de achter hem liggende tijd, doch heeft nu het verlangen naar intense rust. BERGEN Het inhalen van de neomist, de Weleerw. heer tho- mas, zal morgenavond aan de Bergerweg een aanvang nemen. De ruiter vereniging van de L.l. B en Bergens Harmonie gaan de stoet vooraf. Daarachter de ver kenners, welpen, gidsen, de R-K. Gymnastiekver. D.I.O., handbal vér. D.I.O., Berdos junioren en kshouters^r van^t het plechtjg L0f aan met toespraak van pastoor Th van Beers, Zondag vindt de eerste Plechtige H. Mis om half 1Ü in de parochiekerk plaats. Van 3—4.30 wordt de receptie gehou den in het gebouw St. Jan. BERGEN Het comité Ouden van dagen heeft de plannen uit gewerkt om de oudjes te doen ge nieten van Artis in Amsterdam. Op Woensdag 8 Juli hoopt het met hen 'Is vertrekkenmits de burgerij het comité hiertoe in staat stelt. Het hoopt daarom op een ruime beurs, temeer daar de nieuw opgerichte sociëteit de kas danig heeft geledigd. gen dat onder de hinderwet valt is uitgebreid Daarom wordt on dernemers en eigenaren van in richtingen waar voedings- en ge notmiddelen worden gebakken in olieën of vetten, waar papier, af val of oude metalen worden be waard of bewerkt en waar uit klei of leem voorwerpen worden gebakken, aangeraden zo spoedig mogelijk een vergunning bij B. en W. aan te vragen om een derge lijk bedrijf te mogen uitoefenen. „Waarom", zo zullen Uw me demensen U bij uw thuiskomst in het vaderland vragen, „zilt gii zo verweg getrokken, om Maria's gunsten te vragen? Thuis, en in de eigen parochiekerk kan dat toch evengoed?" „Ja", zult ge dan antwoorden, „maar er ziin enige plaatsen, door de Moeder Gods zelf aangewezen, waar Zii op een geheel bijzondere wiize vereerd wil worden en daar grote gunsten aan verbonden heeft. Daarom ziin we dit land som migen mogelijk met een verbor gen wrok in 't hart ingetrok ken en ziin we nu in Kevelaer". Aldus sprak kapelaan J. Buffing van de St Laurentiuskerk te Alkmaar in de kaarsenkapel tij dens de plechtige Hoogmis door de Hoogeerwaarde Heer Deken J. Jacobs van Alkmaar, met as sistentie van Pater M. Colbé en kapelaan A. Bisschop van Eg- mond tot intentie van de pelgrims opgedragen. In de morgen van de tweede Pinksterdag droeg Deken Jacobs in ziin parochiekerk een H. Mis op. met als intentie: een voor spoedige reis naar Kevelaer. Onderwijl was de confortabele reiswagen van de heer Bak uit Egmond voorgereden en na de H. Mis kon ieder zich installeren voor de grote reis. die voor de meesten nieuw, voor enkelen ech ter een herhaling was van een vroeger gehouden beêvaart. De grensformaliteiten verlie pen. dank zii de ervaring, die de reisleider, de heer C, de Munk op dit gebied heeft, zeer vlot en na Maria gedankt te hebben voor de goed verlopen reis en 't Mag nificat gezongen te hebben werd Kevelaer om half 5 in de na middag bereikt. Óm half 6 kwamen de pel grims samen in de genadekapel, waar ieder afzonderliik enige ogenblikken verwijlde voor. de wonderbare Mana-afbeeldmg. Daarna werd de grote kaars in de kaarsenkapel geofferd, op de zelfde kandelaar, waar sinds 1808 reeds 129 Alkmaarse kaarsen ge brand hadden. Verloofd In Lourdes Na het Lof werden de ringen var mei. C. de Wit en de heer J. Berkhout, twee pelgrims, die zich in Kevelaer verloofden, door de Deken gezegend en met een hartelijke gelukwens over handigd. Een indrukwekkende kaarsen- processie met rozenhoedje en ge zang. door 't avondstille genade oord besloot deze eerste dag. 't Hoogtepunt van .de tweede dag vormde de plechtige Hoog mis. Gezamenlijk werden de vaste gezangen, onder leiding van de heer F. Nuyens uit Oudorp. gezongen, In een gloed volle. toespraak schetste kapelaan Buffing de betekenis van Keve laer als pelgrimsoord. waar Maria vereerd wordt onder de titel van Troost der bedroefden. De regen dreigde de voorgeno men kruisweg in de openlucht te verstoren, maar spoedig klaarde de lucht op en vol aandacht luis terden de pelgrims naar de pre dicate van Pater Colbé op de kruisberg, waarin hii Maria als Troosteres der Bedroefden be lichtte. Hadden de Alkmaarders zich in Kevelaer devote Maria- kinderen getoond, zii zouden ook laten zien. goede vaderlanders te ziin. 't Aloude Wilhelmus Voor de laatste maal bijeen gekomen bij de genadekapel, klonk fors en fier over 't ruime plein en aanhoord door honder den omstanders, ons aloude Wil helmus. gevolgd door een drie werf hoera op onze geliefde Ko ningin. Dat was indrukwekkend. Onze tijd in Kevelaer was om. We winkelden nog een uurtje in Kleef, een trieste stad. voor de helft een nog onopgeruimde ruïne. De grensformaliteiten gin gen weer als gesmeerd en we re den via Nijmegen weer op Arn hem aan waar een diner wachtte. Deken Jacobs dankte aan tafel allereerst de heer C. de Munk. die de reis namens de Nederland se Reisvereniging voor Katholie ken georganiseerd en geleid had en betrok ook de heer G. Bak in ziin welgemeende dank. Niet het minst ook voor hun stichtend voorbeeld, want beide heren maakten, ondanks hun vele be slommeringen. alle geesteliike oefeningen mee. Hii dankte ver der ziin geesteliike medebroeder voor 't leiden der verschillende oefeningen en de pelgrims voor hun devotie onderweg en in Ke velaer betoond. De heer F. Nuvens dankte na mens de pelgrims voor al 't mooie en indrukwekkende mid dels de geesteliike leiders in Ke velaer genoten. Hii dankte ook de pelgrims voor hun saamhorig heid en hun vriendschappelijke eeest tijdens de tocht en hoopte, dat iedere pelgrim in eigen kring een vurig propagandist zou ziin voor een volgende bedetocht. Tegen 't middernachtelijk uur waaraan de pont bii de Hem- brug schuldig was werd Alk maar bereikt. 't Waren verkwikkende dagen voor lichaam en ziel. PELGRIM Moeder Dekker, nog voor kort sukkelende, heeft zich bijna ge heel hersteld en is thans weer kwiek en helder van geest. Zij kan nagenoeg weer alle huishou delijke bezigheden verrichten. Wij wensen hun nog vele ge lukkige jaren toe. HEERHUGOWAARD In onze vorige editie van Zaterdag werd vermeld, dat het invalidenwagen tje van de heer Th. Groot, Sta tionsweg, werd vermist. Nader vernemen wij echter, dat de heer Groot het wagentje niet in eigen dom bezat, doch in 1937 te leen kreeg van een Alkmaarse familie, en ongeveer drie weken geleden aan deze familie, die het zelf weer voor gebruik nodig had, onder dankzegging heeft teruggegeven! H.H.WAARD Het plaatselijk uitvoerend comité betreffende ge noemd concours, verzocht ons me dedeling te willen doen, dat er a.s. Zaterdagavond voor het concert van „Hou en Trouw" op het ge meentelijk sportterrein alhier geen entree wordt geheven. Wat betreft het aantal deelne mende verenigingen, dit is iets hoger dan oorspronkelijk ver wacht. De eerste concoursdag ko men er 12 en de tweede concours dag 18. H.H. WAARD NRD. Droog weer, flinke wind, veel zonne schijn en snel opdrogend blauw- zand hebben in Heerhugowaard- Noord een kleine sahara doen ontstaan, op de plaats waar men tracht de Middenwegsloot te dem pen. De gestorte grond, dat slechts voor een klein gedeelte door 't gebruik is vastgetrapt, veroor zaakt in Noord van tijd tot tijd een soort paniek, daar wielrijders voetgangers, enz. plotseling ver rast worden door een windvlaag welke gepaard gaat met een stof wolk om van te duizelen. Niet alleen de ogen en kleren van voorbijgangers zijn hier het slachtoffer doch ook de huizen van de omwonenden. Het opge jaagd zand dringt de woningen binnen door deuropeningen, raam kozijnen, ventilators, schoorstenen en alle mogelijke en onmogelijke reten en kieren en stelt de juist van de schoonmaakkoorts bevrijde huisvrouwen voor problemen, evenals trouwens de aldaar ge vestigde middenstanders. Nu is het stof, doch binnen enkele weken kan het wederom een modderpoel zijn, daar over tollig regenwater hier absoluut geen uitweg heeft evenmin als de rioolafvoeringen. Voor alles is het dringend ge wenst dat deze demping spoedig in zijn geheel wordt afgewerkt en niet, zoals momenteel reeds 2 we ken het geval is, nog langer half afgewerkt 'blijft liggen. Dat de opdrachtgever, de ge meente Heerhugowaard, op krasse maatregelen moge aandringen! HEILOO Zondag 31 Mei speelt HSV de eerste promotie wedstrijd aan de Mallevoortsdiik tegen Monnikendam. Aanvang der wedstrijd half drie. Donateurs worden dringend ver zocht hun donatiekaarten te to nen. Voor deze wedstrijd geven de donatiekaarten alleen recht op staanplaatsen. De ingangen van het terrein worden om uiterlijk kwart vóór drie gesloten. Z.O. BEEMSTER De Groen teveiling B.P. en O. had tot 29 April j.l. een omzet van f 511.450.09 tegen f 459.569.41 in hetzelfde tijdvak in 1952. Alzo in 1953 f 21.880.68 meer. BEEMSTER EN OMGEVINI Over de uitslagen hier en in de omgeving valt nog wel een kleinigheid op te merken. De raad werd vergroot van 11 op 13 leden. De K.V.P. kreeg van die uitbreiding een zetel en komt nu met 4 op de 13 raadsleden inplak van 3 van de elf. De P.v.d.A. komt ook met één man meer en nu 5 en de V.V.D. even eens. Zii hebben er nu 3. Men zou kunnen zeggen dat de V.V.D. met een stem meer de C.P.N. de baas is gebleven. Want had den de C.P.N.-ers één stem meer gehad dan hadden zij hun éne zetel behouden. Men kwam nu precies berekend 1/4 stem te kort. De kiesdeler was n.l. 259 en 3/4 daarvan is 1941/4 en de C. P.N. kon het juist niet verder brengen dan 194 stemmen. Wel een wanbof voor de Moscoviten. Een grote merkwaardigheid is dat in de gemeente Oosthuizen voor het eerst een Katholiek z'n in trede doet in de gemeenteraad. Het is ook voor het eerst dat de K.V.P. daar aan de verkiezingen deelneemt. Zii behaalde daar 67 stemmen, terwijl de kiesdeler 81 was, Dit avontuurtje van de K. AKERSLOOT Ook dit jaar weer heeft de plaatselijke klaver- jasclub „Onder Ons" het prach tige initiatief genomen om het jaarlijkse uilstapje van de ouden van clagen middels een attractie, waar eenieder aan kan meedoen, te financieren. Ook verleden jaar heeft zij met groot succes zo'n tournooi gehou den en men hoopt, dat het ook dit jaar weer zo zal gaan. Dit tournooi wordt op Zater dag a.s. gehouden. Natuurlijk wordt iedereen dan ook zeker verwacht Het is immers voor een prachtig doel, waar o.i. gaarne ieder ziin medewerking aan zal willen geven. Het tournooi vangt aan om 8 'uur in clubgebouw café Mienis. Ook zal er deze keer weer de traditionele verloting gehouden worden, waaraan door de midden standers van Akersloot wel weer zeer welwillend verschillende prijzen zullen worden verbonden. LIMMEN Uitslag van Wed vlucht vanaf Pont St. Maxence plm. 400 K.M. No. 1, 2, 3. 4. 5, 6, 8 M. C. v. d. Velden; No. 7, 9 Gebr. Stee man; No. 10 J. v. d. Eng. Gelast om 7 uur. Aankomst No. 1 13 uur. 36 min. 54 sec. DE RIJP Bij de door de postduivenvereniging „De Reis duif" gehouden wedvlucht wer den de volgende resultaten be reikt: C. Nieuweboer: 1, 2, 13; Gebrs. Boots: 3, 10; P. Riteco: 4, 14; J. F. Riteco: 5; C. Hotten tot: 6; A. Dootjes: 7, 11; J. Knegt: 8, 9, 17; J. Schipper: 12, 15; J. Sassen: 16. De overduif was van de heer J. Schipper. Borgstelling voor bejaardenhuis LANGEDIJK De afd. Lange- dijk van de K.A.B. hield Woens dagavond een buitengewone ver gadering ter bespreking van het geven van een borgstelling van 2000.voor het nieuw te stich ten tehuis voor ouden van dagen. De voorzitter leidde dit punt in. In de Contact Commissie uit de standsorganisatie's was besloten om te komen tot stichting van 'n R.K. Tehuis voor ouden van da- gengen. Thans zijn deze plannen zover gevorderd dat een pestuur is samengesteld waarin zitting hebben twee leden van de K.A.B., tcee leden van de L.T.B., één lid van de R.K. Middenstandsver eniging en één lid van het R.K. Armbestuur. Deze zes leden zul len samen een zevende lid kiezen. Teneinde een sluitende exploita tie te verzekeren zullen vier in- stantie's ieder tet 2000,gerant zyn in eventuele tekorten. De voorzitter liet hierop direct vol- 'op een, dat de mogelijkheid dat deze J 2000,— zal worden aangespro ken niet groot is, daar allereerst Rijk, Provincie en Gemeente in normale exploitatie-tekorten hij zullen springen. Na enige bespreking ging de vergadering accoord met het be stuursvoorstel terwijl in het voor lopige bestuur voor de K.A.B. zit ting zullen nemen de heren P. Stoop Pz. en Jn. Koenis. Medegedeeld werd nog, dat de bedevaart naar Heiloo zal wor den gehouden op de laatste Zon dag van Augustus. In deze parochie zal een afde- lingvan de K.A.J. worden opge richt. Jonge K.A.B.-ers die hier voor gevoelen kunnen thans een cursus volgen in Alkmaar, ZIJPE Toegewezen aan lijst 1: 5 zetels. Herkozen zyn P. J. Ott, N. T. Hopman en C. Kok, gekozen: P. Voorthuijsen en F. Roozing. De heer J. C. Veter keert niet terug in de raad. Toegewezen aan lijst 2: 4 zetels Herkozen zijn P. Doorn, H. A. van der Sluy's en P. Hooy; gekozen A. Brak. Toegewezen aan lijst 4: 4 zetels. Herkozen A. W. de Wit, J. E. J. Kramer en P. G. Raatgers; ge kozen J. Komen. De C.P.N. keert niet terug. De oude raad bestaat uit 11 leden, de nieuwe raad zal uit 13 leden bestaan. WIERINGERMEER De kie zers hebben voor 96,2 pCt. hun stem uitgebracht, n.l. 3430 van de 3565. Ongeldig waren 60 stem men. Van de meerdere kiezers in 1953 dan in 1952 boekte de K.V.P. de grootste winst. Gekozen werden: H. A. Giesen, F. J. Veraart, F. J. A. van Dam voor de K.V.P.; H. Smid, G. Klop, en G. Stoel voor de A.R.; J. G. Addens, A. J. Slabbekoorn, A. Vos en J. Bjjpost voor de P.v.d. A.; S. Zoodsma en J. Ploegstra voor de C.H.U. en S. Breebaart voor de V.V.D. 't VELD Niet Henk Spaansen heeft Dinsdag te 't Veld door het valnet van de Kions gelopen, maar de jeugdiger Simon. En die vindt het niks leuk, dat zijn broer nu voor held wordt versleten. W eersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: AANHOUDEND KOUD WEER DE BILT. 29 Mei Veel bewolking met vanavond en vannacht tijdelijk enige regen, maar morgen overdag over wegend droog weer. Matige tot krachtige wind vannacht ruimend naar West tot Noord- West. Weinig verandering in temperatuur. (Advertentie) ALKMAAR In verband met het samenstellen van de Bonds- keurploeg, werden door de R.K. Noorder Turnkring Zondag a.s. in het Gulden Vlies diocesane wed strijden voor heren gehouden. Dit beloven bijzonder interes sante wedstrijden te worden, daar turners uit het gehele bisdom aan deze wedstrijden deelnemen. De vijf best geklasseerde turners vormen de Bondske'urploeg, welke ploeg later zal deelnemen aan de landelijke wedstrijden. ALKMAAR: Cinema-Americain: The greatest show on earth, 14 j. Harmonie-theater: Ik beken, 18 jaar. Rex-Theater: Tan zende Sterne, 18 jaar Vic toria-Theater: Verbode tie, volw. ien mjec- V.P. is dus te juister tijd geweest. In Graft liep de K.V.P. omhoog van 27. op 31 pCt., zetelwinst bracht de stemmengroei nog niet op. Het bleef er by 2 van de 7. Dat was ook zo in de Rijp waar de K.V.P. het van 43 op 46 pCt. bracht. De Rijp, dat „met de kin deren meegerekend" reeds een meerderheid van Katholieken on der de bevolking telt, kan over 5 jaar best ook eens een meer derheid hebben in de gemeente raad. De Rijp is hard lopend op de goede weg. Purmerend bracht geen veran dering bii voorheen voor de K.V. P. Het percentage bleef gelijk. Al leen kan daar met een mogelijk heid van verandering in het Dag. Bestuur der gemeente wel reke ning worden gehouden. De K.V.P. Wethouder stond thans no. 3 op de lijst. Hij kreeg, na veel „ge heime" propaganda wel 381 voor keurstemmen doch voor no. 1 bleven toch nog 735 stemmen over. De P.v.d.A. kreeg in Pur merend een raadslid met voor keurstemmen. Een sterke oppo sant tegen het huidige beleid van de P.v.d.A. in het gemeentebe stuur. Dat alles kan met Septem ber a.s. van invloed ziin. Het district Noordholland van de Nederlandse Katholieke Soort- bond. afdeling voetbal, zal in samenwerking met de jeugdlei ders van de katholieke voetbal verenigingen uit Hoorn en om geving op 7 Juni a.s. in de Park- zaal te Hoorn de jeugdleden van die vereniging een prachtig pro gramma aanbieden. „Het Katholiek Hoofdstadto neel" is verzocht en heeft zich bereid verklaard, die middag het bekende blijspel op te voeren van H. F. Maltbii en Fredi Wiinne, in de bewerking van Ab van der Linden: „En.toen kwam Oma". De jeugdleiders zullen voor de goede gang van zaken Zaterdag a.s. in hotel Leering ter vergade ring bijeenkomen. Aangezien zii ieder kaarten krijgen voor een -elftal, is het noodzaak, dat voor elk elftal minstens een leider aanwezig is. Het districtsbestuur hoopt door het organiseren van »en dergelij ke feestmiddag, de band tussen jeugdleden, geleiders en bestuur weer te verstevigen. PURMEREND Geboren: Ja cob F. de Groot: Hilsje Nolden: Cornelis A. Koning: Janna G. Oudejans; Johanna C. Butter. Ondertrouwd: Arian W. Blak- born. te Middelie en Maartie de Vries. Getrouwd: Pieter Huisinga en Jantje Visser. GROOTEBROEK Voor de bouw van de R.K. U..LO.-school te Lutiebroek is als volgt inge schreven: V. Groot, Lutiebroek 125.380: J. Burgmeiier. Bovenkarsoel 143.200; P. Steneker. Bovenkar- spel 142.000; Boons timmerbedrijf Enkhuizen 132.900: P. J. Oudeman Lutiebroek 128.225; G. Kuypers, Hoogwoud 128.840: Gebr. Kaan dorp, Heiloo 133.500: H. R. Bot man. Lutiebroek 123.250: Th. Hogewerf. Ursem 132.600: J. N. Groot. Volendam 125.880: A. A. Antonissen. Amsterdam 129.162: J. Desaunois, Grootebroek 128.640 J. Th. Groot, Hoogkarspel 122.113; A. Feenstra, Grootebroek 128.750; V. Deen. Grootebroek 127.750; Fa F. Weel, Grootebroek 129.000: Fa Kuin en Zn, Grootebroek 127.674: Gebr. de Graaff, Enk huizen 133.674: M. Ruiiter, Hoog karspel 142.000; H. Winnubst, Grootebroek 141.000. Gunning aangehouden. AVENHORN/BERKHOUT: Dok ter Reedijk te Avenhorn. tel. K 2294 225. RAYON WEST-FRIESLAND: Dokter Barnhoorn te Blokker, tel. K 2292 533; Dokter Pool te Hoogwoud, tel. K 2263 297; Dokter Mulder te Midwoud, tel. K 2291 225. De Belgische voetbalploeg heeft gisteravond voor 34.000 toeschou wers in het Rasunda stadion te Stockholm een verrassende zege op Zweden behaald. De 32 eindstand was bii de rust reeds bereikt. In het voortournooi van de wereldkampioenschappen heb ben de Belgen nu dus de tweede achtereenvolgende overwinning geboekt. 't ZAND Onze vroege plaats genoot, de heer J. T. Kager, heeft aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg het doctoraal examen natuurkun de afgelegd. Drs. Kager is als physicus verbonden aan het Mathematische Centrum te Am sterdam. Hij heeft vorig jaar meegewerkt aan de ontwikkeling en vervaardiging van het Elec- tronisch brein", dat thans in dit Centrum staat opgesteld, en in staat is, om de ingewikkelde be rekeningen in een fractie van een seconde uit te voeren. Door wijziging van een aantal bepalingen van de deviezenreis- beschikking 1949 is het voor Ne derlandse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort (in het reizigersverkeer met België een bewijs van Nederlanderschap) nu mogelijk f50.mee op reis te nemen naar het buitenland en dit bedrag daar te besteden voor reis- en verblijfkosten. NRD. SCHARWOUDE 29 Mei 18.000 kg rode kool 7: doorge draaid 15.000 kg rode kool. WOGNUM. 29 Mei Vroege aardappelen middel 4648: kriel 50: Bevelander 15.30: bloemkool 10—42; sla 2.503.70: rabarber 8.9010.50; aardbeien I 1.80 2.80; II 1.10—2.10; Bosselderie 4 5; postelein 1315: bospeen 44 52; St Remy 10: Jonathan 23 —61. ALKMAAR 29 Mei Aanvoer 44.000 kg. 13 stapels fabriekskaas 1.73 p. kg: 7 stapels boerenkaas 1,80 per kg. Handel matig. LANGEDIJK. 14.000 kg aardappelen 3544; kleintjes 39—47; 1500 kg rabarber 11-11.30. Doorgedraaid 9000 kg bieten. Het is merkwa langs welke sommigen van hebben bereikt ren zij thans 20 man. die in die-jaren heel Alleen de Eerv huis en Stam aan in deze Men begon toen Nauwelijks twee er op Hageveld eerste beginselen waren moeizaam de Duitsers beze en de studenten gen naar huis Deze gedwongen ongeveer anderh Mei 1942 werd tief bezet en in studenten pas omzwervingen, iaar werd. onder de Groot-Semina mond afgemaakt jaar werd genr losophieum. ma werden zii ook 28 Mei kwamen Bavogesticht te Eisenhowe Robert Taft, fi de republikei: rikaanse sena laatste tijd zijn West-Europa moet redden, wanneer men! Wij Amerik senator, hebben lijk weinig mee is de oude voor isolationistische ook kenbaar m. kiezingsdagen. 2 temperde enigszin hower aan het Taft heeft de kt willen afwachten weer op volle kra reld weet hoe de; politicus over de verhoudingen den! opvallende in zijn was de stelling, zaken in Korea a men zich heeft V.S. er beter aar de Verenigde Nati Merkwaardige opv neer de Sovjets er tweedracht en vt zaaien tussen de V dan kunnen ze n; van de verklari juichen. Wat figur MacCarthy momen doen heeft voor waarde dan 100 ten zouden beteke versterking van Het spreekt dan ot toen Eisenhower vertegenwoordigers stond, de eerste journalisten was, van Taft kon wa. zijn instemming aa De president heefj En daarmede is he ningsverschil tussei en Taft aan het da^ dat zich sedert het op de nieuwe rege ging heeft voorgec en ander maakt h niet gemakkelijker zal moeten tonen machtige partij gent naar het Witte Hui gewassen te zijn. I: deze recente gebeu krachtproef worder Er zijn vele teken wijzen, dat de ope aan de zijde van staat. De V.S. hebb leiding in handen, en de zijnen hun zi gen, dan zou deze Washington ontglip nog van het enorn prestige in alle vrij is niet aan te nemi hower, die zich ste voorstander heeft internationale s juist en vooral doo de Verenigde Natie aan West-Europa et toedraagt, omdat h: legeraanvoerder èn hebber van de N.A te goed weet wat h West-Europa zou be op sleeptouw laat n doldrieste politiek tor. Het kon wel e er in de toekomst landse politieke van de V.S. harde gekraakt. En het i harte te hopen, dat van de president de zal behalen, omdat tegenovergestelde g hoop meer over is tieve veiligheid en gen van de Russisch

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2