MisterX K.L.M. neemt tocli deel aan de „Christchurch-race" ACHT PRIESTERZONEN UIT ONS GEWEST milder zachter èn voller van smaak! QïliCoC j^meJiiecw CïgaAelles Federatie vormen van Atlantische staten Prins Bernhard bezocht Arnhem en Nijmegen worden Zaterdag geivijd in Haarlem's kathedraal arkt en Beurs Toestel zal emigranten en passagiers meenemen MINISTER MANSHOLT: Politiek en economisch eenheidsplan Buitenlandse notities <ersvericachtin% seld door het K.N.M.I. lilt, geldig van Vrii- 1 tot Zaterdagavond: ANHOUDEND SOUD WEER X.T. 29 Mei Veel ,g met vanavond en tiideliik enige regen, orgen overdag over- droog weer. Matige htige wind vannacht naar West tot Noord- geinig verandering in URNERS IN ACTIE LAR In verband met nstellen van de Bonds- werden door de R.K. Turnkring Zondag a.s. in 5n Vlies diocesane wed- oor heren gehouden, oven bijzonder interes- lstrijden te worden, daar rit het gehele bisdom wedstrijden deelnemen, est geklasseerde turners e Bondskeürploeg, welke ;er zal deelnemen aan ijke wedstrijden. F.C.-keuringen lR: Cinema-Americain: atestshow on earth, 14 j. nonie-theater: Ik beken, Rex-Theater: Tan- Sterne, 18 jaar Vic- ïeater: Verboden injec- rgerlijke Stand SREND Geboren: Ja- e Groot: Hilsje Nolden: A. Koning: Janna G. Johanna C. E. Butter, rouwd: Arian W. Blak- Middelie en Maartie de wd: Pieter Huisinga en isser. Aanbesteding lo-school Lutjebroek TEBROEK Voor de n de R.K. U..LO.-school broek is als volgt inge- oot. Lutjebroek 125.380: •gmeijer. Bovenkarsnel P. Steneker, Bovenkar- 000: Boons timmerbedrijf :n 132.900: P. J. Oudeman ek 128.225: G. Kuypers, Ld 128.840: Gebr. Kaan- ïiloo 133.500: H. R. Bot- lUtiebroek 123.250: Th. f. Ursem 132.600: J. N. Molendam 125.880: A. A. en. Amsterdam 129.162: nois. Grootebroek 128.640 root. Hoogkarspel 122.113: itra. Grootebroek 128.750: n, Grootebroek 127.750: 'eel. Grootebroek 129.000: n en Zn, Grootebroek Gebr. de Graaff, Enk- 33.674: M. Ruijter. Hoog- 142.000: H. Winnubst. •oek 141.000. ng aangehouden. (oktersdiensten IORN/BERKHOUT: Dok- ïdijk te Avenhorn. tel. 225. >N WEST-FRIESLAND: Barnhoorn te Blokker. 292 533: Dokter Pool te ud. tel. K 2263 297; Mulder te Midwoud. tel. 225. tELGIë SLOEG )OK ZWEDEN :lgische voetbalnloeg heeft ond voor 34.000 toeschou- het Rasunda stadion te lm een verrassende zege eden behaald. De 32 id was bij de rust reeds In het voortournooi van ddkampioenschappen heb- Belgen nu dus de tweede involgende overwinning octoraal examen ND Onze vroege plaats- de heer J. T. Kager, heeft Gemeentelijke Universiteit terdam met gunstig gevolg toraal examen natuurkun- jlegd. Drs. Kager is als s verbonden aan het ïatische Centrum te Am- Hij heeft vorig jaar rerkt aan de ontwikkeling vaardiging van het Elec- brein dat thans in dit n staat opgesteld, en in om de ingewikkelde be- igen in een fractie van conde uit te voeren. mag in buitenland worden besteed wijziging van een aantal gen van de deviezenreis- king 1949 is het voor Ne- Ise ingezetenen, die in het ijn van een paspoort (in izigersverkeer met België vijs van Nederlanderschap) gelijk f50.mee op reis nen naar het buitenland bedrag daar te besteden eis- en verblijfkosten. I. SCHARWOUDE 29 Mei 00 kg rode kool 7: doorge- 15.000 kg rode kool. 1NUM. 29 Mei Vroege pelen middel 4648: kriel weiander 15.30: bloemkool sla 2.50—3.70: rabarber 0.50: aardbeien I 1.80—- 1 1,102.10: Bosselderie 4 ostelein 13—15: bospeen 44 St Remv 10: Jonathan 23 1MAAR 29 Mei Aanvoer kg, 13 stapels fabriekskaas kg; 7 stapels boerenkaas SAn?""1!! m»o k'ê melen 35—44; kleintjes 1500 kg rabarber 11-11.30. :draaid 9000 kg bieten. MISTERX Robert Taft, fractieleider van de republikeinen in de Ame rikaanse senaat, berijdt in de laatste tijd zijn oude stokpaardje. West-Europa moet zich zelf maar redden, wanneer de Russen ko men! Wij Amerikanen, aldus de senator, hebben daar betrekke lijk weinig mee te maken. Het is de oude voorkeur voor een isolationistische politiek, die Taft ook kenbaar maakte in de ver kiezingsdagen. Zijn felle actie temperde enigszins toen Eisen hower aan het bewind kwam. Taft heeft de komende dingen willen afwachten. Maar hij is nu weer op volle kracht. En de we reld weet hoe deze Amerikaanse politicus over de internationale verhoudingen denkt. Het meest opvallende in zijn laatste rede was de stelling, dat wanneer de zaken in Korea anders lopen dan men zich heeft voorgesteld, de V.S. er beter aan zouden doen de Verenigde Naties los te laten. Merkwaardige opvattingen. Wan neer de Sovjets erop uit zijn, om tweedracht en verdeeldheid te zaaien tussen de Westerse landen, dan kunnen ze naar aanleiding van de verklaring van Taft juichen. Wat figuren als Taft en MacCarthy momenteel in de V.S. doen heeft voor Moskou meer waarde dan 100 nieuwe duikbo ten zouden betekenen voor de versterking van hun defensie. Het spreekt dan ook vanzelf, dat toen Eisenhower gisteren pers vertegenwoordigers te woord stond, de eerste vraag van de journalisten was, of hij de rede van Taft kon waarderen en er zijn instemming aan kon geven. De president heeft dit ontkend. En daarmede is het grootste me ningsverschil tussen Eisenhower en Taft aan het daglicht getreden, dat zich sedert het moment waar op de nieuwe regering in zee ging heeft voorgedaan. Het één en ander maakt het Eisenhower niet gemakkelijker. De president zal moeten tonen tegen zijn machtige partijgenoten, die hem naar het Witte Huis droegen, op gewassen te zijn. In zoverre kan deze recente gebeurtenis als een krachtproef worden beschouwd. Er zijn vele tekenen die erop wijzen, dat de openbare mening aan de zijde van de president staat. De V.S. hebben de wereld leiding in handen. Wanneer Taft en de zijnen hun zin zouden krij gen, dan zou deze leiding aan Washington ontglippen. Afgezien nog van het enorme verlies aan prestige in alle vrije landen. Het is niet aan te nemen, dat Eisen hower, die zich steeds een groot voorstander heeft getoond van internationale samenwerking, juist en vooral door middel van de Verenigde Naties, en speciaal aan West-Europa een warm hart toedraagt, omdat hij èn als oud- legeraanvoerder èn als oud-bevel hebber van de N.A.V.O. maar al te goed weet wat het verlies van West-Europa zou betekenen, zich op sleeptouw laat nemen door de doldrieste politiek van de sena tor. Het kon wel eens zijn, dat er in de toekomst in de binnen landse politieke verhoudingen van de V.S. harde noten worden gekraakt. En het is van ganser harte te hopen, dat de zienswijze van de president de overwinning zal behalen, omdat er in het tegenovergestelde geval weinig hoop meer over is voor collec tieve veiligheid en een bedwin gen van de Russische agressie. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei Het K.L.M.-vliegtuig dat op 8 October van „London Airport" naar Christchurch in Nieuw Zeeland zal ver- trekken in de handicapafdeling van de „Christchurch-race" zal emi granten en andere passagiers meenemen, j Voor de laatste categorie zal op bepaalde schaal tegen het geldende tarief de boekingsmogelijkheid worden opengesteld. Staande van links naar rechts: J. Nieuwenhuis, H. Stam, K. Kraakman, JKramer. Zittend van links naar rechts: A. Bruin, B. Thomas, J. Laan, J. Koopman. OTTAWA De Nederlandse minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft tijdens zijn verblijf in Canada in een toe spraak tot de Canadese Club te Ottawa betoogd, dat Europa en de Atlantische gemeenschap een politiek en economisch eenheids plan nodig hebben, willen de ver schillende volken blijven voort bestaan. Hij zeide dat de onafhankelijke staten moeten worden samenge voegd tot een federatie. „Het is een kwestie van leven of dood voor Europa", aldus min. Mansholt, die uiteenzette dat dit zo is, omdat de economische macht van de Sovjet-Unie elk jaar met ongeveer 10% toeneemt, terwijl die van de Westelijke Straalbommenwerper liet „iets" vallen LONDEN, 28 Mei Hon derden vacantiegangers op het strand van Mable-Thorpe in Lincolnshire (Engeland) zoch ten Woensdag overijld een heenkomen, toen zij zagen dat een overvliegende straalbom menwerper „iets" liet vallen. Het was een bom, die op korte afstand van een groep mensen in het zand tot ontploffing kwam en een flinke krater in het strand sloeg, welke door de vloed direct werd gevuld. Reeds eerder zijn er klach ten geweest van inwoners van dorpen in de buurt, dat bom men van vliegtuigen, afkomstig van de nabijgelegen oefenbasis te Saltfleet, in achtertuinen waren terechtgekomen. landen met niet meer dan 2 of 3% groeit. Als tegenwicht hiertegen moet Europa gemakkelijk en blijvend toegang hebben tot de markt en de rijkdommen aan levensmidde len en grondstoffen in Canada en de V.S. Min. Mansholt betoogde, dat elke poging om in Europa een gemeenschappelijke markt te scheppen tot mislukking is ge doemd, tenzij in het dollargebied een vrijer handel bestaat. BRAND IN PALAIS BOURBON PARIJS, 28 Mei (A.P.) Ter wijl de Nationale Vergadering hedenmiddag bijeen was, is er brand uitgebroken in de kelder verdieping van het Palais Bour bon. Al spoedig was de Salie des pas perdus en een aantal gangen in rook gehuld. De brandweer was er snel bij en wist in korte tijd de brand die in de kelder was uitgebroken te blussen. MALIK BOOD GELOOFS BRIEVEN AAN IN LONDEN LONDEN, 28 Mei (A.P.) De nieuwe Russische ambassadeur in Groot Brittannië, Jacob Malik, heeft vandaag zijn geloofsbrieven aan Koningin Elizabeth overhan digd. De Sowjet diplomaat werd ver gezeld door premier Winston Churchill naar het Buckingham paleis, waar in de audiëntiezaal Malik zijn opwachting maakte bij de koningin. Bouw R.K. Kerk MIDDENMEER Nadat alle goedkeuringen waren verkregen is men inmiddels met de bouw van de nieuwe R.K. Kerk begonnen. Aannemer Tuin uit 't Zand heeft reeds boringen verricht en het graafwerk is in volle gang. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. de vlucht op de ge bruikelijke wijze uit te voeren, alleen zal de vluchtduur, het op onthoud op de grond en het aan tal tussenlandingen zo kort en zo klein mogelijk worden gehouden. Op de grond zal niet worden overnacht en daarom zullen met deze vlucht geen kinderen wor den vervoerd. Het is op dit ogenblik nog niet bekend met welk vliegtuig de K.L.M. aan de tocht zal deelne men. Ook de bemanning is nog niet aangewezen. Zoals men weet is in principe ingeschreven met een Douglas DC-6a „Lift- master", een Lockheed „Super Constellation" en een Douglas DC-6b. Het zal van de tijden waarop de twee eerstgenoemde machines worden afgeleverd af hangen met welk type de K.L.M. aan de vlucht deelneemt. Voor de handicap-race was een vliegveld in de omgeving van Basra als verplichte landings plaats aangewezen. Deze bepa ling is onlangs door de „Royal Aero Club" van Engeland ge schrapt, teneinde de controle mogelijkheden te vergemakkelij ken. Het vliegtuig van de Neder landse Luchtvaartmaatschappij zal vermoedelijk als vrachtvlieg tuig naar ons land terugkeren uit Nieuw Zeeland. In samenwerking met de desbetreffende autoritei ten is besloten dat alle in Nieuw- Zeeland wonende Nederlandse emigranten met de terugkerende machine een geschenkpakketje van een kilogram voor familie leden in Nederland kunnen mee zenden. De P.T.T. zal een speciale post zegel en poststempel uitgeven voor de race. De zegel heeft een frankeerwaarde van 25 cent. De K.L.M. zal ten behoeve van phi- latelisten bijzondere door haar ontworpen enveloppen uitgeven. Z.K.H. Prins Bernhard is gis termorgen voor het brengen van een werkbezoek aan Gelderland, omstreeks half tien in gezelschap van zijn particuliere secretaris dr. de Graaff aangekomen in het tij delijke provinciehuis te Arnhem aan de Eusebius-Buitensingel. Hier werd de prins begroet door de commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en het volledige college van ge deputeerde staten. FLEVO-SPORTTERREIN MIDDENMEER Wegens uit breiding van het stratencomplex is het Flevosportveld een aanzien lijk deel ingekort. Langs het schoolpad is men reeds begonnen met de bouw van 16 nieuwe wo ningen. Jammer is dat juist aan de Westzijde de windkering moest verdwijnen, waardoor het sport veld heel wat minder beschut komt te liggen. Daar meerdere sportverenigingen om ruimte ver legen zitten is er vandaag een gecombineerde vergadering belegd van 10 organisaties om gezamen lijk te trachten nieuwe sportter reinen te vinden. In het provinciehuis nam de prins kennis van tekeningen voor. het nieuwe provinciehuis, dat nu in aanbouw is. Na een korte be spreking begaven de gasten zich per auto naar het in aanbouw zijnde nieuwe provinciehuis, waar de nieuwe provincievlag uit hing, blauw-geel-zwart. Kort daarop vertrok het gezelschap in de richting Nijmegen over de Rijnbrug en de Rijksweg. Omstreeks tien uur werd de stoet, op de Waalbrug, begroet door de burgemeester van Nijme gen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx. Voor de ingang van het raadhuis stond een kinderschare opgesteld, die de prins met het zwaaien van vlaggetjes begroette. Ogenblikke lijk na aankomst begaven de gas ten zich naar de raadszaal, waar een „hearing" volgde. Hier waren aanwezig het volledig college van B. en W., vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, van de Universiteit, van de Mid- denstandsbeweging, van de Cen trale Raad van de drie samen werkende vakcentrales, burge meesters uit de naburige gemeen ten, benevens een vertegenwoor diger van het E.T.I. uit Arnhem. De burgemeester begroette het gezelschap en gaf daarop als in leidende bespreking een overzicht over de werkloosheid in Nijmegen, over de industrialisatie, over de opruiming van krotten, over de opbouw van de oude stad. I Honderden hooggeplaatste leger-autoriteiten, en meer dan honderd leden van het Amerikaanse Congres, woonden het afschieten van de eerste atoomgranaat met het 280 mm kanon hij, dat geschiedde op de proef gronden in Nevada. Ongeveer 152 meter boven de grond ontplofte de granaat boven de „Frenchman's Vlakte" dertien km verwijderd van de plaats waar het 85 ton metende kanon stond opgesteld. Na het afschieten. (Telefoto) VRIJDAG 29 MEI 1953Pigina 3 tien priesterstudenten terwijl er elk iaar enige bijkomen. BERT THOMAS (Petrus en Paulus te Bergen) werd geboren op 10 April 1927. Voor hij naar Hageveld ging. studeerde hii op het R.K. Lyceum te Alkmaar. Hij is de derde nieuwe priester uit de parochie sinds 1945. Twee meisjes ziin er in het klooster getreden. Zoals in alle parochies het geval is leven de parochia nen intens met de feestelijkheden van het a.s. weekend mee. Iedere eerste Zondag van de maand wordt door de parochianen in Bergen de H. Communie opge dragen ter bevordering van de priester- en kloosterroepingen. JAN NIEUWENHUIS geboren op 18 Febr. 1927 te Hoorn is een zoon van de Parochie van de H. H. Cyriacus en Franciscus. Ziin eerste stappen op het levenspad werden geleid door Zuster Afra op de kleuterschool in de Ra men! Na een iaar MULO ver trok hii op 5 September 1940 naar Hageveld. De parochie, waarvan hii af komstig is, telt momenteel 25 priesterstudenten. Vrijwel elk. jaar is er een neomist. In '50 waren er drie. En nog vers in het geheugen ligt de bisschopswij ding van Mgr Bronsveld van twee jaar geleden, waarvan de feestelijkheden een weerspiege ling mochten worden genoemd van het godsdienstige leven in deze Dekenale parochie. J. P. J. KRAAKMAN is een zoon van de Dekenale parochie te Alkmaar. Hii aanschouwde het levenslicht op 18 Sept. 1922. stu deerde op het R.K. Lyceum te Alkmaar, behaalde o.m. de mid delbare acte Frans en kwam toen als nieuweling in de zesde klasse van Hageveld. evenals ziin klasgenoot, A. J. BRUIN. Domi- nicus parochie, geboren op 6 April 1928. die eveneens studeer de op het R.K. Lyceum, alvorens naar Hageveld te gaan. Op het ogenblik zijn er in deze parochie 15 priesterstudenten. Zaterdag en Zondag zullen dus zeven narochies uit ons gewest - Spierdijk viert dubbel feest - juichen en jubelen uit dankbaar heid jegens God, die de jeugd uit onze eigen omgeving op zicht bare wijze zegent en roept tot het middelaarschap tussen Hem en de mensen. Moge dezer dagen extra gebeden worden, opdat deze acht priesters worden naar Gods Hart. Hill resp. in Haelen (L.) en Roo sendaal. om daarna weer student te worden in de zesde klasse van Hageveld. waarna 2 jaar Philoso- phie en 4 iaar Theologie op Warmond. Men kan zich een goede in druk vormen van het godsdien stig leven in de parochie Spier- duk, door te zien naar het aan tal priesterroepingen en naar het aantal priesterzonen dat nog in leven is: 22 op 2009 parochianen per 1 Jan. '53. Sinds 1939 ziin er met inbegrip van de twee neomisten van Zaterdag. 10 pa- rochiezonen als Priester binnen gehaald. Het huidige aantal priesterstudenten is 14. waarvan 3 bestemd voor het eigen bis dom en 11 regulieren waarvan de meesten bii missiecongrega ties. En reeds hebben zich weer 4 jongens opgegeven om in Sep tember met de studie te begin nen. Jan Koopman en Joris Laan (wiens familie kortgeleden naar Zuid Holland verhuisde) hebben zich beijverd voor het dekenale Ziekentriduum. dat in deze kerk wordt gehouden. Toevallig is Jan Koopman op het Theologi- cum „ziekenvader" geweest, as sistent van de „ziekenzuster".... JORIS LAAN. genoemd naar de parochieheilige. werd te Op meer geboren op 18 Maart '23. Door ziekte kwam hii drie iaar achter. Hii studeerde eerst op het St Bonifacius Missiehuis te Hoorn. 11 weken in Tilburg, on geveer twee iaar in Aldenghoor en kwam toen naar Hageveld. JAC. KRAMER, een zoon van de narochie van St Jan de Doper te Zd. Scharwoude. geboren op 17 Maart 1925 bezocht een iaar de MULO te Alkmaar, kreeg een jaar pech door de hongerwinter en kon na ziin ziekte eerst in 1947 naar het Philosonhicum. Sinds de tweede wereldoorlog zijn er in deze parochie drie priesters gewijd, alle 3 broers, waarvan een als Pater S.V.D. op het ogenblik missionaris is op Floras en een leraar op „Hage veld". Er ziin drie meisies naar het klooster gegaan. Er ziin thans Eisenhoiver contra Taft De talrijke katholieke gezinnen in ons gewest zullen Zaterdag dankbaar gedenken, dat in Haarlem's Kathe draal acht priesterzonen van dit gezegende land door Mgr. Huibers priester zullen worden gewijd. De wijde lingen zijn: H. A. Stam te Waarland, J. C. Koopman te Spierdijk, G. J. Laan te Bobeldijk-Berklioul, Jac. J. Kra mer te Zuid-Scharwoude, L. M. Thomas te Bergen, J. C. Nieuwenhuis te Hoorn en J. P. J. Kraakman en A. J. Bruin te Alkmaar. Hun wijding mag zeker worden gezien als een bevestiging van het geloofsleven in ons gewest, dat door de bijzondere zegen van God ook in een tijd van vervlakking als de onze, heeft stand gehouden zoals het door vroegere geslachten is bewaard en doorgegeven. Het is merkwaardig na te gaan langs welke kronkelige paden sommigen van hen het einddoel hebben bereikt. Alle acht beho ren zii thans tot een klas van 20 man, die in de loop der stu die-jaren heel wat beleefd heeft. Alleen de Eerw. heren Nieuwen huis en Stam hebben van 1940 af aan in deze klas meegelopen. Men begon toen met 99 man. Nauwelijks twee maanden waren er op Hageveld verstreken en de eerste beginselen van het Latijn waren moeizaam opgenomen, of de Duitsers bezetten het gebouw en de studenten werden gedwon gen naar huis terug te keren. Deze gedwongen vacantie duurde ongeveer anderhalve maand. 27 Mei 1942 werd Hageveld defini tief bezet en in 1945 keerden de studenten pas terug na tal van omzwervingen. Het tweede leer jaar werd. onder de vacantie van de Groot-Seminaristen, op War mond afgemaakt. Het derde leer jaar werd gemaakt in het Phi losonhicum. maar 13 April '43 werden zii ook daar uitgezet. Op 28 Mei kwamen zij naar het St Bavogesticht te Noordwiikerhout. waar zii de derde klas afmaakten en de gehele vierde klas door liepen. Bert Thomas kwam pas in 1942 op de derde klas (te War mond). J. Koopman. K. Kraak man. J. Laan en A. Bruin kwa men pas in de zesde klasse op Hageveld en J. Kramer begon reeds in 1939. doch kwam door ziekte achter. HERMAN STAM. afkomstig van de parochie van de H. Wulf ram te Waarland werd 14 Juli 1925 geboren. Na zijn lagere schooljaren was hii een paar jaar werkzaam in de tuinbouw. J. C. KOOPMAN werd 2 Febr. 1924 te Spierdijk geboren en be hoort tot de parochie van St Georgius. Tussen '36 en '42 volg de hii het Gymnasium B op het St Petrus Can. Lyceum te Alk maar. De tijd. waarin hii moest onderduiken, studeerde hii me dicijnen. ziin philosophie maakte hij bij de Congregatie van Mill VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3