Verbitterde gevechten met Chinezen aan Korea-front Communisten verwerpen deel van voorstellen der V.N. Dulles weer thuis Bilaterale overeenkomst wens van Antillen Mendes-France tracht regering; samen te stellen Dagblad voor Alkmaar en omgeving 114.6 millioen in Rampenfonds J Britten brengen vijand bij Seoel grote nederlaag toe Hevige acties tijdens kronings feest zal het regenen Aardbeving in Ethiopië Hongersnood in Z.W. China? Stuiitwoningen niet voordeliger De haringrace De bestandsbesprekingen in Korea Zuid-Koreanen zijn ontstemd Vraaggesprek met mr Struycken De Franse kabinetscrisis Van reis naar het Oosten Atoomkanon voor N.A.V.O. V olksstemming in Denemarken NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Zaterdag 30 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12791 's-GRAVENHAGE, 29 Mei Sinds eergisteren is driehon derd duizend gulden bin nengekomen bij het Natio nale Rampenfonds. Het to taal-bedrag is nu f 114.6 millioen. De eerste kantjes nieuwe haring zijn Vrijdag door enige loggers aan wal ge bracht, nadat in de voorgaande nachten door de haringvloot de netten waren uitgezet en de eerste vangst was binnengehaald. In volle zee worden de kantjes haring door de Sch. 233 aan boord genomen om dan met spoed naar de wal te worden gebracht. SEOEL, 30 Mei (A.P.) Amerikaanse en Turkse troe pen hebben Vrijdagavond de buitenposten Vegas en Elko moeten prijsgeven, waardoor de Chinezen verder gevor derd zijn op de oude invalsweg naar Seoel, dat 50 km naar het Zuiden ligt. Volgens een bericht van het front beeft de geallieerde artillerie onmiddellijk een verwoed spervuur op de twee hoogten geopend. De Chinese kanonnen lieten dit niet onbeantwoord en onder een volle maan is thans een heftig artillerie duel gaande. De aanvallende Chinese macht van 8.500 man heeft thans in het westen drie heuvels ten oosten van Panmoenjon veroverd. De derde was Carson, welke Donder dagavond in Chinese handen ge vallen is. In Londen heeft het ministerie van Oorlog bekend gemaakt, dat Britse troepen een „verplette rende nederlaag" hebben toege bracht aan de communistische troepen, die de „Hoek", 20 km ten oosten van Panmoenjon aan vallen. De communistische aanval op deze belangrijke geallieerde stel ling aan het Westelijke front werd sisterenavond afgeslagen door de Duke of Wellington regiment, The King's Regiment en de Royal Ar tillery, aldus het communique. De communisten vielen de Hoek aan met troepen ter sterkte van naar schatting een brigade. Zwaarste aanvallen van dit jaar Uit Korea is gemeld, dat het regiment Duke of Welllington nog steeds de Hoek bezet houdt na vandaag tussen het invallen van de duisternis en 0300 uur vier Chinese aanvallen te hebben af geslagen. In de centrale sector vallen de communisten met 6.500 man. Offi- LONDEN, 29 Mei (A.P.) Op de kroningsdag op 2 Juni a.s. zal het volgens de officiële voorspelling regenen in Lon den. Het ministerie van Lucht vaart heeft vandaag 'n extra lang weerbericht opgesteld met het oog op de komende gebeurtenissen. Verwacht wordt: Verander lijk weer met enkele regen buien, voornamelijk in het O. en N. van het land. Hier en daar opklaringen". Meteorologen hopen dus dat er droge perioden zullen zijn tildens de plechtige intocht naar en van de Westminster Abbey, waar zij gekroond zal worden. De experts hebben alle krachten gemobiliseerd om al Vle'' dagen van tevoren voor spellingen betreffende 't weer te kunnen doen, hoewel het in een Inttd als Engeland zelfs moeilijk is om 48 uur tevoren iets over de komende weers- gesteldheid te kunnen zeggen. eieren aan het front hebben de huidige aanvallen de zwaarste aanvallen genoemd van dit jaar. De dodelijk vermoeide Ameri kaanse en Turkse troepen kregen na bloedige gevechten, welke ruim een etmaal geduurd hebben en welke voor een groot gedeelte met bajonet werden gevoerd, be vel terug te trekken. Het zware artilleriespervuur van beide kanten heeft de loop graven, bunkers en mangaten op Begas en Elko vrijwel onbruik baar gemaakt. ADDIS ABEBA, 29 Mei (AP) Deze morgen is de provincie Harar in Oost Ethiopië geteisterd door zes opeenvolgende hevige aardschokken. Gemeld wordt dat voorname lijk in de steden grote schade is aangericht. Of er ook mensen levens te betreuren zijn, kon niet onmiddellijk worden vastgesteld. HONGKONG. 29 Mei (A.F.P.). Ruim vier millioen boeren in zuid-west-China hebben te lijden van een hongersnood, al dus wordt te Hongkong afgeleid uit berichten, die uit communis tische bron ziin ontvangen. (Van onze parlementaire redactie) Het gemeentebestuur van Ede heeft in 1951 van de toenmalige minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting toestemming gekregen voor de bouw van twee complexen woningen, totaal 120, die tegen lage huren zouden kunnen worden verhuurd. De huurprijs van deze „stunt"- woningen was bepaald op ƒ6.13 per week. Thans heeft de gemeente een huurverhoging opgelegd tot res pectievelijk 7.06 en 8.23. In verband hiermede ziin vragen aan de minister van Weder opbouw. ir. Witte, gesteld door het lid der Tweede Kamer de heer Fokkema. De minister zegt in ziin ant woord. dat hij de huurverhoging kan billijken. Een sluitende ex ploitatie werd onmogeliik ge maakt door twee omstandig heden. In de eerste plaats stegen de bouwkosten ten gevolge van de risico verrekening. Voorts is het gemeentebestuur er niet in geslaagd voor de volle bouw- en grondkosten leningen te sluiten tegen een rente van 31/4 pro cent. Een gedeelte van het be nodigde kapitaal moest worden aangetrokken tegen een rente van 4 procent. De minister is van mening, dat tegen de door het gemeente bestuur gevraagde huur op grond van de geldende regelingen geen bezwaar valt in te brengen. In middels hebben 119 bewoners van de ,.stunt"-woningen gewei gerd de hogere huur te betalen. I De Scheveningen 2 „Zuider kruis" heeft Vrijdagochtend om 10 minuten voor 5 als eerste haringjager te IJmuiden gemeerd. Het vaartuig voer omstreeks half vijf met het rood-wit-blauw fier in top en met de zoutvlag met het oranjeherkenningsteken ten teken dat de logger niet in het buitenland is geweest, trots tussen de pieren van IJmuiden door met de eerste Hollandse nieuwe in de ruimen. De wachtende auto's reden aan om de haring zo gauw mogelijk naar Scheveningen te brengen. MOENSAN, 29 Mei (A.P.) De communisten hebben een gedeelte van het geallieerde voorstel voor een wapen stilstand, dat Maandag j.l. tijdens een geheime bijeen komst in Panmoenjon is ingediend, verworpen, aldus werd in Moensan vandaag medegedeeld. Er is geen aan wijzing, dat de communisten voor de bijeenkomst van Maandag a.s. van gedachten zullen veranderen. De communisten hebben er bezwaar tegen, dat er communis tische krijgsgevangenen als bur gers in Zuid-Korea worden vrij gelaten, of dat de uiteindelijke beslissing van de krijgsgevange nen, die niet willen repatriëren aan de Ver. Naties komt. „Wij kunnen daar niet in toe stemmen", heeft de Noordkore- aanse generaal Nam II de geal lieerden meegedeeld. Volgens de excerpten van de notulen der vergadering van Maandag j.l. zou Nam gezegd heb ben, dat „niet denkbaar" was, dat de communisten zouden toe stemmen in de eis, dat de Ver. Naties zouden beslissen over com munistische krijgsgevangenen, aangezien de Ver. Naties „zelf een belligerent zijn". De excerpten zijn vervat in een brief, die de Zuidkoreaanse gedelegeerde bij de wapenstil standsonderhandelingen, generaal majoor Tsjoi Doek Sjin gisteren aan de geallieerde gedelegeerde luitenant generaal William Har rison, heeft doen toekomen. Zuid-Korea ontevreden Het jongste geallieerde voor stel, dat officieel nog steeds ge heim is, heeft de Zuidkoreanen ontstemd. Zij dreigen de wapen stilstandsbesprekingen te zullen boycotten en de strijd na een eventuele wapenstilstand alleen te zullen voortzetten, tenzij het voorstel wordt ingetrokken of herzien. Mr. A. A. M. Struycken, gou verneur van de Nederlandse An tillen, die voor een kort ambts bij zijn besprekingen in Neder land bijzondere aandacht gewijd aan alles wat verband houdt met Nederlandse werkzaamheid op industrieel en agrarisch gebied in Venezuela. Naar zijn opvatting liggen hier voor vele Nederlan ders belangrijke mogelijkheden. Het verheugde hem dat door - Nederland, met bemiddeling van bezoek in Nederland vertoeft, i de Antillen veei gedaan konVer heeft in een vraaggesprek met den om het grote buurland tot PARIJS, 29 Mei. (AP) Pierre Mendes-France, een financiële en economische deskundige van ge matigde politieke opvattingen, heeft zich vandaag bereid ver klaard te trachten een regering te vormen. De 46-jaar oude radicaal-socia list heeft hedenmiddag zijn toe stemming aan president Auriol gegeven, nadat hij de situatie bijna 24 uur lang bestudeerd had. Hij is de vierde candidaat, die door de president voor de functie gekozen is. Mendes-France heeft de pers medegedeeld, dat hij geen formeel overleg met de andere politieke partijen zal plegen voordat hij de Nationale Vergadering om goed keuring verzoekt. Dit is dezelfde onorthodoxe handelwijze, als die, welke oud-premier Paul Reynaud eerder in de week bij zijn mis lukte poging gevolgd heeft. Mendes-France, die zijn tijd grotendeels aan de economische en financiële zaken van zijn land heeft gewijd, heeft vele malen verklaard, dat een gezonde staats huishouding het beginpunt voor 's lands andere krachtsinspannin gen behoort te zijn. Hij is van oordeel dat het voor een gezonde staatshuishouding noodzakelijk is de militaire uitgaven in Frank rijk en Indochina aanzienlijk te verlagen. In enkele zijner redevoeringen heeft hij er op gezinspeeld, dat getracht behoort te worden met de communist Ho Tsji Minh te onderhandelen over een wapen stilstand in de zevenjarige oorlog in Indochina. een redacteur van het A.N.P. zijn zienswijze gegeven over enkele actuele problemen, die de Antil len betreffen. De gouverneur was van oordeel, dat tijdens zijn af wezigheid van een jaar, Neder land in tal van opzichten voor uitgang had geboekt. „Het viel mij op, dat het zelfvertrouwen groter is geworden en de plaats heeft ingenomen van een vroe gere aarzeling op menig terrein". Mr. Struycken was van mening, dat wat de voortzetting van de Rondetafelconferentie tussen Ne derland, Suriname en de Ned. Antillen betreft, zoals de stand van zaken thans is, vanuit Ne derland in Augustus a.s. bepaalde voorstellen gedaan kunnen wor den aan de 1 andsregeringen van Suriname en de Antillen. Mocht blijken, dat er geen mo gelijkheid bestaat ,met Suriname tot een overeenstemming te ge raken over de vermelding van het successierecht in het nieuwe Koninklijke statuut, in de Antil len inderdaad de wens levendig is, om met Nederland inzake de staatsrechtelijke verhouding een bilaterale overeenkomst te slui ten. De gouverneur sprak de berich ten tegen, alsof een emigratie van Antillen naar Suriname zou zijn te verwachten. De gouverneur had WYSJINSKY NAAR MOSKOU NEW YORK, 29 Mei (Reuter) Uit gewoonlijk betrouwbare VN- kringen te New York wordt ver nomen, dat de Russische perma nente vertegenwoordiger bij de V.N., Wysjinsky, volgende week Woensdag naar Moskou gaat „voor 'n bezoek aan zijn moeder". In sommige kringen van de VN verbindt men dit bezoek met mogelijke ontwikkelingen in de Koreaanse kwestie. De laatste we ken heeft Wysjinsky nauw con tact onderhouden met andere VN-delegaties, vooral met die van India. ontwikkeling te brengen. Mr. Struycken sprak het ge rucht tegen, dat hij eerlang zou aftreden als gouverneur. Hij wees in dit verband op het belang van continuiteit en stabiliteit, in de bestuursvoering. Juist thans in het stadium van overgang. WENST MOSKOU GESPREK OVER DUITSLAND? BERLIJN, 29 Mei (Reuter) De benoeming van een Russische Hoge Commissaris voor Duits land betekent, dat de Sowjet- Unie verlangt naar spoedige vier- mogendhedenbesprekingen over de' toekomst van Duitsland, aldus heeft dr. Walther Friedrich, voor zitter van de onder communis tische leiding staande vredesraad in Duitsland, Vrijdag verklaard. Dit eerste Oostduitse commen taar op de benoeming werd be kendgemaakt door het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. In Tsjoi's brief werd gezegd, dat de verklaringen van Nam duidelijk aantonen, dat de vij and ernaar streeft de gevangenen voor onbepaalde tijd gedetineerd te houden en vervolgens gedwon gen te repatriëren". Noch Harrison, noch het hoofd kwartier van het geallieerde com mando wilde commentaar leve ren op de houding van Zuidkorea. NA DE RAADS VERKIEZINGEN HET RESULTAAT van de ge meentelijke stembus van deze week geeft tot velerlei beschou wingen aanleiding. Ten on rechte houden de socialisten vol, dat deze uitslag het succes van de „doorbraak" bewijst. Er is verder over de cijfers ook van het aantal raadszetels, nog wel wat te zeggen. Op een en ander, ook op de fout, om uit overwegingen van propaganda de verschillende cijfers een zijdig te bekijken, wordt nader ingegaan in De Kroniek van Zaterdag, elders in dit nummer. WASHINGTON, 29 Mei (AFP) John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, is Vrijdag te Washington teruggekeerd van zijn reis van drie weken door twaalf landen van het nabij- en midden-Oosten. Na een onderhoud met Eisen hower verklaarde Dulles dat een hechte vriendschap met de betrok ken landen was gesloten. Het doel van de reis, waarop hij vergezeld werd door Stassen, de directeur van het bureau voor de hulpverlening aan het buiten land. was geweest „het zoeken van nieuwe vriendschapsbanden" met de landen, die waren be zocht. Dulles verklaarde, dat hij en Stassen deze landen nieuwe hoop hadden gegeven, dat de Ver. Sta ten, „standvastig gekant tegen elke breuk in de ring van de Westelijke mogendheden en zon der op enige manier Israël te on dermijnen, vastbesloten zijn een weg naar bredere eenheid te vin den". „Dit zou voor alle betrokkenen voordeel opleveren", zo zei hij. „Wij zouden dan, op gewenste manieren, de landen van het nabije Oosten en Zuid-Azië kun nen helpen samen te leven in NEW-YORK, 29 Mei (Reuter). Volgens Benjamin Welles, Parijse correspondent van de „New-York Times" zullen de strijdkrachten van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie in Europa het eerst het nieuwe Amerikaanse atoomkanon krij gen. De nieuwe met atoomartillerie uitgeruste bataljons zouden eind 1953 of begin 1954 voor dienst bij de Amerikaanse troepen van de N.A.V.O.-strijdkrachten naar Europa worden gezonden. Het besluit was genomen door de Amerikaanse commissie van stafchefs. Dit is een bewijs, dat de regering van Eisenhower de verdediging van West-Europa nog steeds als de sleutel voor de veiligheid van de vrije wereld beschouwt, aldus Welles. vriendschap en vrede en hun ergste noden lenigen." „Zodoende kunnen zij wellicht een gezonder nationaal leven be reiken, dat de kracht van de vrije wereldgemeenschap zal ver sterken." Dulles zei, dat communistische demonstraties tegen zijn bezoek overal waren mislukt. De kwesties van het Suezkanaal, 'Kasjmir en de Arabische vluchte lingen, de moeilijkheden tussen Israël en de Arabische Staten en de heersende armoede in het Midden-Oosten noemde de mi nister typische voorwaarden, die vrees, verbittering en zwakheid scheppen. „Slechts het commu nisme kon hier wel bij varen", zo meende hij. Nieuwe Grondwet KOPENHAGEN, 29 Mei (AP) Het Deense volk heeft de nieu we grondwet Donderdag door middel van een nationale volk stemming met een uiterst kleine meerderheid goedgekeurd. Uit de definitieve uitslagen blijkt, dat 45.82 procent van de 2.511.541 stemgerechtigden zich met de door de vijf grote partij en ontworpen grondwet accoord verklaard hebben. Dat is precies 0.82 boven het vereiste percentage. Belgische onderscheiding voor mr J. J. Oyevaar De Ambassadeur van België, de heer E. Graeffe, heeft in zijn ambtswoning de versierselen be horende bij de onderscheiding van Commandeur in de Orde van Leopold II uitgereikt aan mr. J. J. Oyevaar, oud-directeur-gene raal van scheepvaart en thans de voorzitter van de Ned. Redersver. Kleurenfilm van de kroning In meer dan 100 bioscopen in Nederland zal reeds van 5 Juni af een uitgebreide Polygoon-Pro- filti reportage van de Kronings plechtigheid te Londen te zien zijn. Bovendien zal Polygoon van 12 Juni af een kleurenfilm met 'n vertoningsduur van ongeveer 40 minuten in omloop brengen. De ze kleurenfilm, draagt tot titel: „Elizabeth is Queen", Op de eerste dag van het tweedaags be zoek, dat Z.K.H. Prins Bernhard aan de pro vincie Gelderland brengt, werd o.a. een bezoek gebracht aan een meubelfabriek te Wychen. Vol interesse keek de Prins naar 't polijsten van de meu belen, zodat hij niet merkte, dat de foto graaf hem knipte.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1