Krijn Post greep cle zege in tie laatste kilometers Hofland schreef overwinning en 14 premies op zijn naam joei RAÏ Heerenveen verspeelde kans in Haarlem uiTSTJcm W OEK,lS.V,B. N.Nederland-N.Duitsland op 14 Juni in Groningen V( Leeuwarders dalen af naar de tweede klasse Het doen en laten der eerste klussers Ronde om het IJselmeer Sterke Daan de Groot sprong bij Weesp naar tweede plaats Van Steenselen etappe-winnaar Fraaie successen van Puck Brouwer Goed spel van heide ploegen De Hoornse ivielerronde Spannende strijd en veel sprintjes Unieke handbalgebeurteuis K-': Zennwrnst. G.V.A.V. speelde gelijk tegen R.C.H. Frisia-Heracles 1-1 in progr vpp Pagina 4 Maandag 8 Juni 1953 (Van onze sportredacteur) Als men Zaterdagmiddag voor de start van de zesde Ronde om het IJselmeer aan de grote schare insiders, aldaar aanwezigen had gevraagd „Wie wint de course?", duizend tegen één, dat U gehoord had: Daan de Groot. Twintig kilometer voor het einde leek het er op, dat deze kenners van het wielrenvak gelijk zouden krijgen. De pezige, bruingebrande Amsterdammer had toen langs de Weesper trekvaart een voorsprong genomen van 300 meter op de tien kanshebbers, die nog in het peloton zaten. Maar als het weerlicht reageerde Krijn Post, de „hope" van Nieuw Vennep, een kanspaard ook voor de a.s. wereldkampioenschappen. Met enorme trappen ijlde hij Daan de Groot achterna en finishte gelijk achter het Stadion, daarmee de uiteindelijke zege bevechtend. Dertien man waren de avond tevoren gelijk in Meppel door de finish gegaan. Dertien sterken, die elkaar de hele tweede dag beloerden en begluurden. Dat begon al om half éen. direct na de start te Meppel. toen vier man, de Alkmaarders Bloed jes en Slot. en de Amsterdam mers Haan en v. d. Neut het hazepad kozen. Het neleton liet ze gaan. een peloton dat met de wind mee een dermate hoog movenne draaide, dat uitvallers zich regelmatig bii de ..brokken- wagen" meldden. Scïiuitemaker uit Alkmaar. Wim Eemkes uit Amsterdam en Jan Coone uit Eindhoven gaven er al spoedig de brui aan. Maar even voorbij Zwolle brak de hel ios. Bloedjes en v. d. Neut hadden wel Slot en Haan als ploegmaten verloren, zes an deren gaven blijk van hun be langstelling voor deze uitloop poging door zich aan te sluiten en een voorsprong te bevechten van een kleine minuut. En bii die zes zaten vier van „de der tien" Aat van Steenselen, nog nadromend over zijn succes te Meppel. de veelbelovende Boellaard. Daan de Groot en Krijn Post. Groot alarm bij de overige negen! Arent van 't Hof, Appie Donker, de lange makkelijk rij dende Bos en Piet van Roon be gonnen de achtervolging. Van 't Hof zo fel, dat hij met Tonni Luyckx het peloton zijn achter wiel liet zien en bij Gortel nog slechts enkele honderden meters achter het leidende acht-tal zat. Daar bij Gortel was een ver schrikkelijk stuk weg. Een en twintig lange kilometers over smalle bospaden, die als scherp rechter speelden voor Arent van 't Hof en Piet Peters. Lekke band. geen pomp. fini. De andere streken volglorie neer op de acht. die niet de moed hadden door te gaan. Twee wel. Tonni Peters en Wim Rusman doken weer opde hoofdweg op met een kleine kilo meter voorsprong. Ze hebben deze duizend .meter lang behouden, doch ook zij stre ken de vlag voor de aandrang van het steeds kleiner wordende peloton, dat daarna, bij de ravi- taillering bii Hoevelaken, on zun lauweren ging rusten. Elf kanshebbers nog. die nauw gezet elkaar, bewaakten, die elke andere poging tot ontsnapping eveneens verijdelden. Zo „lummelde" de groep ver der langs Amersfoort, langs Hil versum. langs Weesp. Boellaard probeerde weg te komen. Daan Nolten zeventiende in de Dauphine Libere De eerste etappe van de Dau phine Libere, van Grenoble naar Bourg over een afstand van 237 km. werd gewonnen door de Fransman Hassenforder in 5 uur 54 min. 28 sec. Op de tweede en derde plaats eindigden zijn landgenoten Rol land en Guerinel in dezelfde tijd als de winnaar. Onze landgenoot Nolten eindig de op de 17e plaats in het pelo ton, dat 5 uur 54 min. 40 sec. liet noteren. In Krefeld en Oberhausen Puck Brouwer heeft bij inter nationale athletiekwedstrijden te Krefeld, die door een hinderlijke wind ongunstig werden be-in- vloed, de 200 meter dames in 25.1 sec. gewonnen. De Duitse meisjes Nix en Arendt eindigden in 25.1 en 25.7 sec. resp. als tweede en derde. De Haagse athlete won in Ober hausen de honderd meter in de prachtige tijd van 11.9 sec. Zij hield de Duitse Marie Sander- Domagala 0.4 sec. achtér zich. Marie Sander won bij afwezig heid van Fanny Blankers-Koen, die wegens een blessure niet te Oberhausen kon starten, de 80 m. horden in 11.4 sec. met op de tweede plaats haar landgenote Annaliese Seonbuchner. de Groot haalde hem terug. Kriin Post kwam weg. Andermaal was de beste Nederlander uit de Route de France op zijn qui-vive. Toen twintig kilometers voor het einde was daar de sprong van De Groot. De sprong riaar de overwinning? Het mocht wat. Met alle kracht die in hem was perste Krijn Post de energie uit zijn lichaam, die hem bij de Amsterdammer bracht en bij de overwinning, want geen der an deren bleek meer in staat tot nog verbluffennder daden. Geen der elf, en ook geen der kans lozen, die op de eerste dag reeds waren uitgeschakeld door het scherpe zwaard der machtigen, die steeds maar doorbeukend het kaf van het koren hadden ge scheiden. In die eerste rit reeds dus een negatieve beslissing voor 75 van de 88 gestarten. Het begon ove rigens zo hoopvol daar in Am sterdam-Noord. waar „De Ger maan" voor een perfecte orga nisatie had gezorgd en het zeer sterke rennersveld om één uur precies Zaterdagmiddag liet ver trekken Het werd een wande ling naar Den Oever, zonder uit- looppogingen en tot Sijbekarspel ook zonder pech. Toen begon de lijdensweg voor sommigen, die toch het voor amateurs hoog lig gende 40 kilometer-moyenne niet in de benen hadden. Wevts kreeg pech en Bakker en nog voor de Afsluitdijk hadden ook Groen uit Giethoorn en Ruiter de ge zelligheid van het neleton moe ten omwisselen voor de mono tone eenzaamheid. Want Daan- tie de Groot met de vele kilo meters van de Route de France in de benen, trok geducht aan de kop van de 84 overigen. De Afsluitdijk werd het slag veld. dat hij immer is geweest. Nog waren de renners het monu ment niet voorbij, waar Frans Mahn een premiesprint won. of het peloton lag hopeloos uiteen. Vier. vijf kleurige slierten ren ners vochten tegen de verrader lijke valwinden, die in de Ronde van Nederland vele buitenlandse cracks te machtig waren. Wie terugviel, kwam niet meer bii. Drost uit Soest was daarbij en de Zaandammer Nevzing en v. d. Brakel uit Baarn. Daarna plotseling een groep van tien, waarbij ook Klooster ziel. die wanhopig vocht tegen een ram. die ook hem trof. Wie achter raakte kwam niet meer bij? Het mocht wat. Brie send van woede stond Daan de Groot te gebaren tegen de brug wachter op Kornwerderzand. die zijn brug maar niet dicht wilde maken. Juichend scheerde een plotseling licht pedalerende Kloosterziel over de laatste me ters, die hem van de kopgroep scheidden. De grote slag Het zou niet lang duren die vrede daar vooraan. Nog voor de Friese kust bereikt was. lag het peloton alweer in vier groe pen uiteen. Twee en twintig man aan de leiding. Twee en twintig „gro ten". die alleen geen plaats had den ingeruimd voor Schotman. Stoete, Kuitwaard. Janbroers (even uit Zwitserland over). Coone. Slot en Kloosterziel. In Leeuwarden, na een kleine 160 kilometer, bedroeg de voor sprong der twee en twintig reeds drie en een halve minuut. En terwijl zich daar vooraan de slag verder ontwikkelde, liet de enige „frisse" bii de achterblijvers. Jantje Verhoeven, ontmoedigd het hoofd zinken. Niemand wilde mèt hem de sprong wagen, de sprong de hen minuten winst zou brengen. Vijf en een halve minuut was de voorsprong in Akkrum en nog steeds zat de kopgroep bijeen. Arend van 't Hof keek eens naar Piet van Roon: Daan de Groot zag met ontzag naar de jeugdige Van Steenselen. die oh zo licht pedalerend ziin kop werk deed. Maar de man met de hamer lag op de loer. Onbarmhartig sloeg hij toe in die laatste 20 kilometers, toen de snelheid nog meer werd opgevoerd, toen on ophoudelijke demarrages van Wout Verhoeven en Daan de Groot het uihoudingsvermogen van de „iets mindere" man bra ken.. Meyer raakte los en Frans Mahn. Ja. ook Frans Mahn. Even verder worstelden Tonni Peters. Wim Snijders, de dappere Otten- bros en Schouten tegen de misère van de terugval. Rusman en Zieleman lagen tien kilomter voor Meppel te „zwemmen" en als laatste der te licht gewoge- nenen keek Frans Versluis in de verte de ruggen der dertien overgeblevenen na. Dertien van de acht en tachtig.... Wout Verhoeven trok eens aan ziin fiets. Het waren er teveel. Post wilde weg. Daan de Groot en Arend van 't Hof lieten hem niet gaan. Doch de poging van Boellaard, pas één jaar amateur, scheen te slagen daar vlak voor Meppel. Het werd de beslissende slag. Van Steenselen, Verhoeven en Van Roon sprongen de overmoe dige Amsterdammer na. Vijfhon derd meter lang had hij de illu sie van de winst gehad. Toen vloog de blauwe trui van Van Steenselen als een flits langs Meppel tegemoet, de toeschouwers en. hem heen, duizenden de zege. Wout Verhoeven greep de tweede plaats ver voor de ove rigen. die ontmoedigd op een kluitje door de finish gleden. 1. Van Steenselen: 2. W. Ver hoeven: 3. Kr. Post: 4. P. van Roon: 5. M. Stolker: 6. A. Don ker: 7. W. Bos: 8. P. Peters; 9. A. van 't Hof: 10. D. de Groot: 11. L. Boellaart: 12. J. Mehag- noul en 13. A. de Hoogh. allen in 5 uur 37 min. en 44 sec. Uitslag tweede etappe: 1. Daan de Groot 5.01.33: 2. Kr. Post z.t.: 3. A. Donker 5.02.06; 4. Looyen 5.03.04: 5. Ver sluis z.t.: 6. T. Peters 5.03.20: 7. W. Verhoeven z.t.: 8. J. Ver hoeven z.t.: 9. Boellaard z.t. en 10. Bos z.t. Het eindklassement luidt: 1. Kr. Post 10.39.17: 2. D. de Groot 10 39.17:: 3. A. Donker 10.39.50; 4. W. Verhoeven 10.41.05: 5. Bos 10.41.05: 6. Van Roon 10.41.05: 7. Van Steense len 10 41.05: 8. Boellaard 10.41.05: 9. Stolker 10.41.05: 10. Mehag- noul 19.41.05. Haarlem en Heerenveen hebben de competitie besloten met een uitstekende wedstrijd, die geru=t als een van de allerbeste van de gehele competitie kan worden ge kwalificeerd. Mooie combinaties en enthousiaste aanvallen waren een lust voor de vele toeschou wers die gekomen waren voor Abe Lenstra. Hij speelde vanmid dag op de linksbinnenplaats, ter wijl J. de Jong weer de spilptaals inham. Hij deed dit op een uit muntende wijze. Toch was Haar lem de technisch betere ploeg te genover de Friezen de meest en thousiaste en hef was juist dat tikkeltje technisch kunnen dat uiteindelijk Haarlem de zege bracht Op het prachtige met zon over- De laatste wielerronde -met een rondelengte van 800 meter die de Hoornse wielersportverengiing heeft ge organiseerd is een groot succes geworden. Het aantal in schrijvingen was, ondanks enkele wedstrijden elders in het land niet onbevredigend. Voor beide coursen waren een groot aantal premies beschikbaar waar de wielren ners begrijpelijker wijze, verbazend tuk op waren. Om twee uur begaven de nieu welingen zich broederlijk naast elkaar naar de start Hier en daar werd nog een bandje opgepompt, en de proviandtas vastgesjord. Na een kort welkomstwoord vertrok de „meute" voor de .50 k.m. over 62 ronden. Het parcours was met gemak kelijk er zat o.a. een „manse bocht in die heel wat tactiek en techniek van de renners vergde. Bij de nieuwelingen werd A. Teijsse uzt Amsterdam de ge lukkige winnaar in de tijd van 1 uur 14 min 23 sec. over 50 km, terwijl bi] de amateurs J. Hof land uit Beverwijk na een span nende strijd eerste werd in de snelle tijd van 2 uur 30 min. 36 sec. over 100 km. Nieuwelingen De premiesprintjes zorgden aanvankelijk voor wat afwisse ling, waarbij de kop geregeld ver anderde In de achtste ronde werd Hooy- schuur „gelapt", want de „man met de hamer had hem een fikse tik gegeven. Na 8 kilometer ped delen had Vennik uit Krommenie een voorsprong op het peleton ge nomen. en gaarde een aardig aan tal premies bij elkaar. In de 12e ronde liep Hendriks uit het peleton weg om een po ging te wagen Vennik te achter halen. Hij faalde echter want even later was hij weer door het peleton opgeslokt dat in hoog tempo doorjakkerde. Krijgsman moest dit tot zijn verdriet onder vinden. Hij raakte steeds verder achter. De situatie aan de kop had in middels enige verandering onder gaan. Tijdens een sprint om een „vette" premie werd Vennik „op geslokt" Kaptein uit Lisse wist zicht voor aan te handhaven Wat hem maar liefst negen premies opleverde. Ook Roele. Verburg en Kaus kregen een ronde achterstand, en moesten de arena verlaten. Tien ronden voor het eind zag Vennik weer een gaatje en stoof uit de groep vandaan, met Wuur- man op z'n hielen. Vier kilometer verder kwam Steenvoorden en Jacobsen bij de kop. Vennik wist zich aan de kop te handhaven tot drie ronden voor het einde. Hij kon het toen niet meer houden, en werd door een valpartij uitge schakeld. De uitslag was: 1. Teysse, Amsterdam: 2. Lach- terop, A'dam; 3 Captein, A'dam; 4. Olivier, A'dam; 5. Kaptein, Lis- se; 6. Wuurman, A'dam; 7. Ede- lenbosch. Enkhuizen; 8. Pelt, O. Blokker; 9. de Groot, W. Graft- di]k; it) Veenstra, Alkmaar 'De prestatieprijs ging naar Vennik Krommenie. De amateurs Na negen rondjes vormden zich bij de amateurs een kopgroep van acht man, maar een premie van twee pond vette paling bracht verandering in de situatie. In deze periode van de strijd nestelde Holland zich aan de kop en wist in die 100 km zo'n slordige 14 premies in de wacht te slepen. Het peleton werd door het noge tempo in een lange file uiteenge rukt. 84 Ronden voor het einde moesten Eelsing en Stroet de strijd staken wegens te grote achterstand. De eerste helft werd gereden in 1 uur en 15 min. Na 50 ronden liep Versseveld uit en nam 150 m. voor. Hij wist zijn voorsprong te verhogen tot deze op een ge geven moment 50 sec. bedroeg. Dit was voor Hofland te veel en hij zette de achtervolging in en bovendien was er een horloge be- Uit Willibrordus-stichting ontsnapt en weer terug HEILOO Bii de Haagse po litie is uit Heerlen aangebracht de 23-jarige kleermaker C. C„ die uit de St Willibrordusstich- ting was ontsnapt en in Den Haag een rijwiel had gestolen, dat hii later weer verkocht. C. zal vermoedelijk weer naar Hei- loo worden overgebracht. In vaste dienst WIERINGERMEER De heer P. J. Mooy, adjunct opzichter bii het Heemraadschap De Wierin- germeer. werd met ingang van 1 Juli a.s. in vaste dienst aange steld. Onderhoud W ater staats werken WIERINGERWERF De di recteur van gemeentewerken heeft Vrijdag in het raadhuis de enveloppen geopend die inge diend waren voor de aanbesteding van het onderhoudswerk aan alle waterstaatswerken die in beheer zijn bij de gemeente Wieringer- meer. Het bleken te zijn biljet ten van P. Daalders Aannemings bedrijf Alkmaar f 38444, fa. van Wassink en v Garderen Midden- meer f 38970, J. Pais Hippolytus- hoef f 348000. De begroting was 31453,60. De gunning is nog aan gehouden. schikbaar gesteld voor de renner die de meeste keren als eerste over de finishlijn zou gaan. Een felle jacht werd op de vluchteling ingezet met ais resul taat dat hij 6 ronden voor het eind door drie man werd achter haald waarvan Hofland meteen weer de kop nam die hij ondanks telle concurrentie niet meer af stond De uitslag was: 1. Hofland, Beverwijk 2 uur 30 min. 36 sec. (tevens horlogeprijs); 2. Lagroitv/, A'dam; 3 Lute Gra- veland; 4. Versseveld. Aalsmeer; 5. Kayer. Zuidermeer; 6. Janissen, A'dam: 7. Fok, Hoorn; 8 Bes, Haarlem; 9. Rabe, A'dam; 10. Blaauw, Zaandam. De prestatieprijs was voor Vers seveld, Aalsmeer West I Promotie 4e klasse J. H. Kwartier ADO '20 0—0 (ADO '20 promoveert) AnimoEHS 21 4e klasse A Texel—USVU goten Haarlem-veld hebben twee top-ploegen getoond dat wij in Nederland toch heus ook nog wel kunnen voetballen. En niet al leen wij zijn deze gedachte toe gedaan, ook het duizend koppige publiek dat Zondagmiddag de tribunes van het Haarlem-veld bevoltke was deze mening toe gedaan. Het was voor beide ploe gen een belangrijke strijd daar ook voor Haarlem nog een theo retische kans op een kampioen schap in het verschiet lag. Fel en sportief werd er om de zege gestreden met technische en tac tische wapens. Voor Haarlem was het reeds na 14 minuten een reden tot juicihen want een ietwat gelukkig doelpunt liet Wim Roo- zen voor zich noteren toen hij een pass van Groeneveld met 'n zacht schot afwerkte dat echter juist in de uiterste hoek van het 'Heerenveen-doel belandde. Ook na de hervatting bleef men het 'hoge spelpeil handhaven en het was alleen maar te betreu ren dat Brandsm-a na een kwar tier reeds het veld moest ver laten na een vrij ernstige botsing maar waarbij het meer een onge lukkige samenloop van omstan digheden was dan dat men kon spreken van opzet. Moolenaar, die hem verving, begon meteen een paar harde schuivers af te vuren op doelman Snijders. Met moeite hield deze stand. Door de ze plotselinge activiteit ging Hee renveen beseffen dat als men doelpunten wilde maken men ook scherp tot de aanval moest over gaan. En 't laatste kwartier werd het dan ook angstig benauwend voor de Haarlem-defensie waar in doelman Snijders met zijn tra wanten alles in het werk steL- den om niet gepasseerd te wor den. Ach en zoals het zo vaak gaat in dit soort wedstrijden als men een doelpunt verwacht van de sterk aanvallende partij, dan komt het juist aan de andere kant. Zo ook in deze wedstrijd. Groe neveld was het die in de laatste minuut van de wedstrijd er snel vandoor ging en met een harde schuiver de eindstand op 20 bracht, een stand die gezien de veld-verhouding en het vertoonde spel wel iets geflatteerd was. Amerikanen sloegen I.C. van Nederland met 51 De tweedaagse tenniswedstrijd tussen de I.C. van Nederland en de Amerikanen Mulloy en Fox, welke op de banen te Noordwijk werd gespeeld, eindigde in een 5—1 overwinning voor de Ameri kanen. De resultaten van de laatste dag luiden: Van Swol verliest van Mulloy 8—6 0—6 6—8 Van Dal- sum verliest van Fox 26 1—6; Dehnert en Van Dalsum verlie zen van Mulloy en Fox 46 15 17. Het Noorden wacht a.s. Zon dag een unieke gebeurtenis op handbalgebied. Op die dag n.l. treden de Noordelijke handbal lers en handbalsters in Gronin gen in het veld tegen de elftal len uit het Landesverband Nie- dersachsen. Deze Noord-Duitse ploegen, bestaande uit spelers (sters) o.a. uit Hannover, Bruns- wijk, Celle en Wilhelmshafen, hebben de laatste maanden in tensief geoefend en zich duchtig voorbereid op de komende wed strijden. Op dit moment is men nog bezig met het serieus uit zoeken van spelers (sters) en het is dan ook zeker dat Gro ningen het puikje van 't Noord- Duitse handbal laan het werk zal zien. Ook de Noordelijke ploegen hebben een grondige voorberei ding achter de rug, maar het is welhaast zeker, dat er voor hen geen winst in zal zitten. Zeker is echter wel, dat zij zich voor 100% zullen inspannen om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. In het Noordelijk herenteam is de achterhoede van de wedstrijd tegen Bremen vrijwel gehand haafd, terwijl de voorhoede is samengesteld uit prima schut ters. Het dameselftal is vrijwel het zelfde gebleven, als dat wat in Bremen speelde, met dien ver stande dat nu ook Vlugheid's speelsters, met uitzondering van mevr. Van der VeenHuisman, zijn opgesteld. De samenstelling van de ploe gen is als volgt: Damse: d. Haminga (HS); a. Wip (HCG) en Talens (Actief), m. Groen (HCG), Uitham (Brun hilde) en Jeltema (VI en Kr.); Gatsonides zestiende in Rallye van Travemiinde De Ralley van Travemiinde werd gewonnen door de Duitsers Polensky en Slueter (Fiat 1100 cc) met 825.681 punten. De verdere uitslag luierde: 2. SeibertBolz (Saarland) met Ci- troën 800 618 pnt.; 3. Scheube Gierke (Did.) met Ford 788.355 pnt. Onze landgenoten Gatsonides en Dijkstra, die met een Ford Taunus reden, werden zestiende met 696.646 punten. (Advertentie) v. Naayer (V. en K.), Arends (Actief), Bierman (V. en K.), Kremer (Hygiea) en Koster (Brunhilde). Reserves: SmitWinter (Hy giea), RodermondZonderman (V .en K.), en Sloot (Brunhilde). Heren: d. Noorberger (V. en K.); a. Rosenberg (Quick) en Runhardt (V. en K.); m. Bqon (Olympia), Pentenga (Olympia), Bakema (Quick); v. La Crois (HCG), Kleinstra (Jahn 2), Van der Woude (V. en K.), Kooi (Olympia) en Leydsman (V. en Reserves: Van der Tuin (HCG), Meretens (V. en K. GV), Bensink (Olympia) en Dallinga (Quick). (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U vyeer moedig en rustig. „Geen kampioensvoetbal" zeiden gistermiddag zij, die met critlsche ogen de verrichtingen van de kampioen RCH in het Groningse Oosderpark volgden. Die betiteling verdiende 't spel van de Haarlemmers gisteren dan ook inderdaad niet. Zij hadden tenslotte nog alle moeite om GVAV een 2—2 gelijk spel af te dwingen. Wel was RCH in de eerste helft, gesteund door de ste vige wind verreweg het meest in de aanval,' maar de afwerking was zo nonchalant, dat dit grote over wicht met een 2—1 voorsprong ruimschoots was beloond. Midvoor Galles gaf de Racing de leiding, toen hij uit een pass van Lasscnuit, waarbij de bal op het lichaam van een GVAV-er afsprong, van dichtbij een unieke kans kreeg (01). Bij één van zijn uitvallen maakte GVAV onverwachts gelijk. Jarke de Grooth, die linksbinnen speelde, loste een schuiver die zeker niet onhoudbaar was, maar de geblesseerde Wille stak er geen hand naar uit 11. Kort voor de rust hernam RCH de leiding. Een handige combi natie tussen Galles en de Wette bood Galles de gelegenheid langs Drewes te glippen en met de bal aan de voet op het Groningse doel af te rennen. Met een be heerst tikje werd Bakker kans loos geslagen (12). In de tweede helft was het met het overwicht van de kam pioenen gedaan. GVAV nam het heft volledig in handen en be stookte het Haarlemse doel fel. Al spoedig loste van Oosten, die linksbuiten speelde, een harde schuiver. Ook dit sdhot leek niet onhoudbaar, maar van Etteren volgde 't voorbeeld van Wille en verroerde .geen vin 22. Van Swol had op de eerste dag 11 van Fox gewonnen (62 86). Hei pleit is beslist: met Achil-had gemist, werd het toch 01. les zal ook 't 70-jarige Frisia het i Een drietal minuten voor de rust, „nl ZtiTmnrln 1 i V> 1-11 volgende seizoen in de tweede klas moeten uitkomen. Frisia heeft wel een zeer moeilijk sei zoen achter de rug. Vanaf de aan vang van het seizoen hadden de geelblauwen met spelerspech te kampen, welke met iedere wed strijd groter werd. Ondanks dat alles heeft Frisia het hoofd niet laten hangen, maar de strijd is te zwaar gebleken. Met de wind tegen trapte Frisia af en al spoedig lanceerde Brada een voorzet, maar Santema was iets te laat bij het leer. Een prima kopbal van Klaas Koop- mans belandde in de veilige han den van doelman F. Dekkers. Hoewel Frisia het meest in de aanval was, waren de attaques van Heracles, veelal over links geleid, gevaarlijker. Het bleek wel, dat het belang van déze wed strijd te zwaar op de mannen van Lammert Steinvoort drukte: er werd onzuiver geplaatst en veel te overhaast gesohoten. Nadat rechtsbinnen J. J. van der Veen eens alleen voor Bijlenga staande toen Bijlenga een voorzet van linksbuiten Kamphuis voor de voeten van de vrijstaande aan valsleider Mos tikte, waarna deze het net kon doen trillen. Na de hervatting is Frisia prac tised niet voor het Heraclesdoel geweest, maar het spel bleef te primitief en te doorzichtig. Klaas Koopmans slaagde er ten slotte na een kwartier in een privé-doelpunt te maken, door de Almelose defensie te passeren en keeper Dekkers geen kans te ge ven. Brada kogelde nog enkele malen voor het doel langs en ook Santema zag geen kans de ba kens te verzetten, zodat het bij een gelij'k spel bleef. Derksen wint omnium te Kopenhagen Jan Derksen heeft de „omnium wedstrijd van Kopenhagen 1953" gewonnen voor de Deen Werner Nielsen en Arie van Vliet. Ook in 1952 had Derksen deze wed strijd op zijn naam gebracht. Inderdaad zijn gisteren de beslissingen gevallen als rijpe vruchten van een boom. Voetballeed is er in Leeuwarden, waar Frisia niet in staat bleek Heracles met een nederlaag naar huis te zenden en mede, doordat Zwolse Boys van Enschedese Boys won, naar de tweede klasse is gedegra deerd. Ook in Tiel is de voetbalhemel duister. Na Theole moet T.E.C. eveneens het komende seizoen in de tweede klasse spelen. Voetbalvreugde heerst er in Rotterdam, waar Sparta stadgenoot Excelsior een kleine nederlaag toediende en daarmee kampioen van afdeling IC werd. Tenslotte werd het Arnhemse Vitesse eveneens kampioen, doordat het zelf van A.G.O.V.V. won en Heeren'veen, ge lijk we reeds vreesden, aan Haarlem beide punten moest laten. Ie klasse A DOS—VSV 3—0 FrisiaHeracles 11 (Frisia degradeerd) GVAV—RCH 2—2 SneekEDO 12 Wageningen—NEC 03 Zw. BoysEnsch. B. 31 AjaxDe Vole wij ck. 13 EERSTE RCH VSV Ajax EDO DOS Wapeningen. Heracles" GVAV Ensch. Boys NEC Sneek Volewijckers Zwolse Boys Frisia le klasse B Vitesse—AGOVV 3—1 (Vitesse kampioen) HaarlemHeerenveen 20 Storm v.Elinkwijk 40 DWS—Blauw-Wit 0—0 le klasse C JulianaBW o0 SittardiaHBS 64 TheoleBrabantia 11 SVV—LONGA 4—2 Willem II—VW 1—0 SpartaExcelsior 10 (Sparta kampioen) KLASSE A 26 16 7 3 39 26 13 6 7 32 26 12 6 8 30 26 11 7 8 29 26 13 2 11 28 26 7 14 5 28 26 9 8 9 26 26 9 6 11 24 26 9 6 11 24 26 8 7 11 23 26 7 8 11 22 26 9 3 14 21 26 7 6 13 20 26 5 8 13 18 EERSTE K ASSE C Sparta 26 18 4 4 40 Willem 2 26 17 5 4 39 BW 26 13 7 6 33 Excelsior 26 13 6 7 32 VW 26 11 7 8 29 MW 26 10 8 8 28 Emma 26 10 5 11 25 Sittardia 26 11 3 12 2' SVV 26 11 1 14 23 Longa 26 11 1 14 23 Brabantia 26 9 2 15 20 Juliana 26 5 8 13 18 HBS 26 6 4 16 16 Theole 26 4 5 17 13 le klasse D RBC—Hermes DVS 1—6 NAC—TEC 3—1 (TEC degradeerd) ADOMaurits 53 Bleyerh.Eindhoven 13 FeijenoordXerxes 22 EERSTE KLASSE D EERSTE KLASSE B Eindhoven 26 16 5 5 37 Vitesse 26 16 4 6 36 PSV 26 16 5 5 37 Stormvogels 26 15 4 7 34 ADO 26 13 6 7 32 Heerenveen 26 15 4 7 34 Bleyerheide 26 11 6 9 28 Haarlem 26 13 4 7 34 Fevenoord 26 9 9 8 27 Enschede 26 12 6 8 30 NAC 26 11 5 10 27 DWS 26 11 5 10 27 Limburgia 26 10 5 11 25 Leeuwarden 26 11 4 11 26 Hermes DVS 26 9 7 10 2! Elinkwijk 26 11 3 12 25 NO AD 26 8 7 11 23 Blauw Wit 26 9 6 11 24 v«>rxes 26 7 9 10 23 't Gooi 26 8 7 11 23 RBC 26 10 2 14 22 AGOVV 26 8 6 12 22 DHC 26 9 4 13 22 Be Quick 26 8 6 12 22 Maurits 26 6 7 13 19 Go Ahead 26 5 6 14 16 TEC 26 6 5 15 17 Achilles 26 3 5 18 11 PROMOTIE 2e KLASSE Afdeling A ZFC 2 110 3 Veendam 10 10 1 Oosterpark. 10 0 10 PROMOTIE 2e KLASSE Afdeling B DFC 2 0 2 0 2 EBOH 10 10 1 Voiendam 10 10 1 BELGRADO van Joegc nale vergt pen is aai cussie is n en de spre regering, ding van Vatieaan land zelf katholieken Verwacht het aantal Katholieke de naaste men, nu de in de hand Het begint dat de reg« haar nieuwe gemeenschappei ment te komen bisschoppen de g'ezagsdrag kerkgenootscha] ?lannen te 1 Februari ontwerp van zien, verwachtti de commentare verschillende zi ken niet uitgesJ Vanzelfsprekenc communistische van Priesters", Katholiek, van meer enithousia wetse" Kathol: Rome getrouw stand kwam van Katholieke de Orthodoxen gemeen het reg gezind, hadde: Een haastig Januari bijeen tie van zeve schoppen deed ten het ontwi waarna een volgde. Half April rugkeer van verkort, maar waarover de van verschillei opnieuw in werden geroep van de Kath met de reger April, waarbij ding van de regeringsdeleg personen, ondi se minister Kra tische minister De vergaderinj op 23 en 24 A] geheel zonder r sprekingen ziin schoolkwestie. dinsdai HILVEI 7.00—24 7.00 Nieuws; Kinderkoor; 7.45 lit. k.; 8.00 Niei 8.15 Gram.; 9.00 Waterst.; 9.40 10.00 V. d. kleuti 10.45 Parijse char vrouw: 11.30 Sc Angelus; 12.03 Gi en tuinbouwmedf pole ork.; 12.55 Z Nieuws en Kath Mil. caus.; 13.25 praan; 13.45 Gra progr.; 14.50 Grai radio; 15.30 „Ben V. d. zieken; 16. Voor de jeugd; uitz.: K. J. Strac Soutendam „Niei clo-op gebergte"; leven", caus.; 18 Sportpraatje; 18 L. Constandse: Wereldzee: De Islam"; 19.00 Ni< 19.15 „Uit het Bc 19.30 Gram.; 20 man zegt er 't „II Trovatore", op plm. 21.30—21.45 ter); 22.45 Avond 23.00 Nieuws; 23 muziek en report HILVE! 7.00—24.00 AVI 7.00 Nieuws; 7 Gym.; 7.30 Gram hing; 8.00 Nieuw 9.00 Morgenwijdii ren; 9.25 V. d. vrc 10.50 V. d. kleute „Ervaringen met J door Drs. W. Pro zieken; 12.00 Licl Land- en tuinbou V. h. platteland; orgel en piano's; 13.15 Meded. of gr muz.; 14.00 Zeg ee 14.30 Gram.; 14. 15.00 Gram.; 15.1 J5.45 Gram.; 16.3C 17.30 Gram.; 17.41 18.00 Nieuws; 1 18.30 Reportage o Gram. 18.50 Paris Gram.; 19.05 H Alt, claveeir 20.00 Nieuws; 20. 20.45 Voordracht; muz.; 21.30 Medei caus. 22.15 Surinaa Buitenl. overz.; 22 Nieuws; 23.15 Ne\ 23.2024.00 Gram Televisie-pr dinsdag 19.45—21.15 N.C.R J-. -Programma var en volksdans. Journaal. 3. Weerbericht. 4- Dagsluiting.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4