98.- 29" NOORDHOILANDS Radio Peking: „Zonder uitstel vuren staken" Bommen op Seoel K.V.P. herwon haar positie als grootste partij Vier millioen burgers en twee millioen soldaten Dagblad voor Alkmaar en omgeving 115,3 millioen Grondslag van eenheid Na overeenstemming inzake krijgsgevangenenvraagstuk Russen heffen grenscontrole op IN OOSTENRIJK in Rampeufonds Presentje voor Rhee Typhoon eist 29 slachtoffers Staking in haven van New-York Nog geen meerderheid voor de Gasperi Triest dodencijfer in Korea Aangesloten georgette mantel met rijk bor duursel op de kraag, vele, mooivallende plooien in de rug en prachtige voering. Chique model met zeer speciale coupe voor grotere maten. Uitsluitend in zwart verkrijgbaar inde maten 43 t/m.53. Een kostbaar bezit voor slechts soepele zomerstof van kost- valiteit. Zuiver wollen travers ihaireffect. Modieus, rechtvai- ideluitstekende coupe en fijne ng. Wit, grijs, beige, reseda. 46 isch voordelig ijs, beige, reseda. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is H nergens veilig (Vondel) Dinsdag 9 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12799 HET PROBLEEM van de eenheid der Nederlandse katholieken op staatkundig gebied, houdt de geesten uiteraard nog steeds bezig. Het Partijbestuur van de Kath. Volkspartij heeft bekend gemaakt dat het een beleid zal voeren, ge richt op het herstel dier eenheid. Sommigen vinden dit ietwat vaag uitgedrukt en vragen zich af, of dit bestuur dit in het ver leden dan niet al heeft gedaan. En, met het tot nu toe bekend resultaat voor ogen, meent men dan, dat toch wel iets anders en iets beters gedaan zal moeten worden Intussen heeft prof. Romme in 't „Katholiek Staatkundig Maand schrift" ook over deze kwestie geschreven en hij deed dit dato 23 Mei j.l., dus nog vóór de raads verkiezingen en vóór de verga dering van het Partijbestuur, waarvan een bekendmaking is ge daan en die op Zaterdag 30 Mei heeft plaats gehad. Prof. Romme betoogt o.a.: „Wij, van de K.V.P., hebben, naar ik meen, vooral twee dingen te doen: de redelijkheid van de uit spraak vanuit de Kerk moeten wij uitdragen, de noodzaak van de vervulling er van moeten wij verbreiden; en voorts moeten wij ons open blijven stellen, meer clan ooit, om wegen van terug keer te zoeken voor hen, die ons verlieten en voor elk gesprek, dat men met ons zou willen hebben over grieven van menirigs-onder- drukking, grieven, die steeds de meest ruimhartige democratische behandeling en oplossing moeten vinden." Hier komt toch wel duidelijk tot uitdrukking, dat het wense lijke en mógelijke herstel van de eenheid van de zijde van de KVP direct bevorderd kan en moet worden. Zelfs meent prof. Romme, dat „nu meer dan ooit" wegen van terugkeer gezocht moeten wor den. Dit moge betekenen, dat de KVP „open voor elk gesprek, dat men met haar zal willen voeren", niet gaat afwachten, of bepaalde groepen, met name de KNP en de P.v.d.A.-katholieken, dit ge sprek aanvragen. De KVP kan hier thans zelf het initiatief nemen. Zij zal nu een openhartig gesprek met de „afge- dwaalden niet kunnen, niet moe ten ontgaan. Wij hebben daar wel eens anders over gedacht. Maar de omstandigheden en ver houdingen van de laatste weken hebben het aspect van dit vraag stuk wel wat gewijzigd. Nu, gelet op de ontwikkeling van de laatste tijd, duidelijker en duidelijker wordt, dat het herstel van de staatkundige eenheid der Nederlandse katholieken steeds dringender en dringender wordt, moet „al het mogelijke" worden in het werk gesteld, om te trach ten daartoe te komen. Daar komt nog iets anders bij. Op het industralisatie-congres van „Brabantia Nostra" heeft oud minister Sassen er terecht op ge wezen, dat het niet voldoende is, als de staatkundige katholieke eenheid wordt hersteld, beter ge zegd, dat het niet helpt, alsof men alléén de KVP voor dit probleem stelt. Het gaat natuurlijk om de grondslag van die eenheid, Dat de z,g. „confessionele bin ding" alléén die grondslag zou uitmaken, is, even natuurlijk, niet juist. Het gaat ook om het so ciaal-economische program, het geen wij trouwens vandaag niet voor het eerst beweren.... Legio zijn de keren, dat wij hier en op andere plaatsen hebben betoogd, dat de katholieke ge meenschap van ons vaderland dringend behoefte heeft aan een duidelijk sociaal-economisch pro gram, waar ook de grote katho lieke sociale organisaties achter staan en dat richtinggevend zal zijn voor het staatkundig beleid van de katholieken. Het is duidelijk, dat het ont breken van voldoende overeen stemming onder ons, op sociaal- economisch terrein, de mogelijk heden voor politieke eenheid en eensgezindheid, belemmert. Er moet dus komen een „eigen tijds, Nederlands, katholiek, eco- nomisch-sociaal program". Waar wachten wij eigenlijk op. gezien de mogelijkheden, die voorhanden zijn, gezien de gemeenschappe lijke bron, waaruit de grote katholieke organisaties hun be ginselen en richtlijnen putten? Moet de politieke organisatie nu wachten, tot de sociaal-econo mische eensgezindheid aanwezig is? Wij hebben wel eens de in druk, dat de een wacht op de ander en dat er derhalve weinig sohot zit in de behandeling van dit vraagstuk. Daarom zouden wij willen ad viseren; blijf niet langer op el kander wachten, maar laat de een, zowel als de ander, de koe bij de horens vatten. Er is, zo werd al herhaalde malen betoogd, al genoeg kostbare tijd verloren gegaan Wanneer men zo, van twee kan ten, van de politieke en van de sociaal-economische kant het vraagstuk benadert, dan zal men in elk geval tot de slotsom ko men, dat herstel van eensgezind heid en eenheid onbegonnen werk is, indien de goede grondslag ont breekt. En dan zal men de ver dere consequentie, die tot die grondslag, dat gemeenschappelijke program voert, niet meer kunnen ontgaan! Wil men dat niet aanvaarden, dan zal men de gevolgen daarvan moeten dragen. LONDEN, 8 Juni Radio Peking sprak vandaag de verwachting uil, dat het thans in Korea „zonder verder uitstel" tot een „volledig staakt het vuren en wapenstil stand" zal komen. In een uitzending in de Engelse taal werd gezegd: „In een besloten zitting is volledige en definitieve overeenstemming bereikt betreffende het vraagstuk van de repatriëring van krijgsgevangenen - het enige obstakel, dat meer dan een jaar aan een wapenstil stand in de weg heeft gestaan." „Een overeenkomst betreffende de opdracht aan de neutrale repatriëringscommissie is vandaag om 14 uur ondertekend en de ondertekening van de wapenstilstands overeenkomst is thans aan de orde van de dag." „Overeengekomen is", altlus radio Peking, „dat de mili taire demarcatielijn in Korea, die in November 1951 werd „Wanneer aan de tekst van de wapenstilstandsovereenkonist de laatste hand is gelegd en de militaire demarcatielijn, waar achter de strijdkrachten van beide partijen zich zullen terug trekken, is vasgtesteld, kan de wapenstilstandsovereenkomst, waarop de gehele vredelievende wereld wacht, ondertekend worden en zullen de vijandelijkheden in Korea worden ge staakt als een stap in de richting van een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie...." Radio Peking deelde mee, dat de militaire correspondent in Panmoenjon geseind had: „Een volledig staakt het vuren en wapenstilstand, waarop de wereld reeds meer dan 23 maan den wacht, zal thans zonder verwijl werkelijkheid worden en een eind maken aan de strijd in Korea die drie jaar heeft geduurd". In Stockholm bereiden ongeveer twintig Zweedse leden van de toekomstige Koreaanse wapenstilstandscommissie zich reeds voor om op korte termijn naar Korea te vertrekken, aldus is vanavond door de Zweedse defensiestaf hekend gemaakt, vastgesteld, zal worden herzien en in overeenstemming zal In totaal zullen ongeveer zeventig Zweden deel uitmaken van worden gebracht met de huidige frontlijn tussen de twee par- I de commissie. Polen, Zwitserland en Tsjecho-SIowakije zijn de tijen". andere landen, die deel uit zullen maken van de commissie. WENEN, 8 Juni De Sovjet- Russische autoriteiten hebben plotseling een einde gemaakt aan de controle van de identiteitspa pieren van alle personen die per trein, bus, auto of te voet vanuit de Westelijke zones van Oosten rijk naar de Russische bezettings zone reizen. Deze stap van de Russen vormt kennelijk een nieuwe schakel in het Sovjet-vredesoffensief. Het is de kroon op een maandenlange mondelinge schermutseling tussen de Rusissche en Oostenrijkse autoriteiten. Het houdt in dat de Oostenrij kers niet langer hun identiteits papieren hoeven te tonen wan neer zij de Enns over willen ste ken, die de grens vormt tussen de Russische en Amerikaanse zone of wanneer zij de Semme- ringpas over willen, waardoor de Russische zone van de Britse zone gescheiden wordt. Bovendien zullen nu waar schijnlijk de Fransen, Britten en 'Amerikanen vrij naar de door de vier mogendheden bezette hoofd stad Wenen kunnen reizen. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. - Tot nu toe is bij het Natio naal Rampenfonds een be drag van 115,3 millioen gld. binnengekomen, het geen f 100.000 meer is dan de opgave van jongstleden Zaterdag. SEOUL, 8 Juni Vanavond hebben negen Noord-Koreaanse vliegtuigen een aanval gedaan on Seoul, zoals de Zuid-Koreaanse hoofdstad tijdens de oorlog nog niet heeft gekend. Er werden bommen gewornen zodat de ambtswoning van nresident Syngman Rhee op zijn grondves ten schudde. Zeven personen liepen tijdens de luchtaanval verwondingen op. Een bom kwam terecht vlakbij een gebouw waar de persdienst van het achtste leger is onderge bracht, terwijl de tweede bom op ongeveer 65Ó meter afstand van het huis van de Zuid-Koreaanse president terecht kwam. Door deze bom werden twee vrouwen gewond. Voor het huis van de pers dienst werden vijf Koreanen ge wond. van wie drie ernstig. Volgens het hoofdkwartier van het vijfde Amerikaanse luchtle- aer werden ook bommen afge worpen boven het vliegveld van Seoul. Rhee werd niet gewond en be waarde zijn kalmte. Hij zat te lezen toen de eerste bom ont plofte. Zijn secretaris deelde la ter mede dat de president rustig had afgewacht tot de politie hem TOKIO, 8 Juni De typhoon, welke gisteren het Zuiden en het Westen van Japan geteisterd heeft, heeft aan 29 mensen het leven gekost. Verder werden er 40 gewond, werden 34 kleine vaartuigen tot zinken gebracht, bijna 200 huizen vernield, kwamen ruim 1.200 huizen blank te staan en wer den 275 bruggen weggespoeld. De schade wordt geraamd op 20 millioen dollar. bijzonderheden over de explosies kwam mededelen. Het is natuur lijk niet uitgesloten dat de Nrd.- Koreanen het op de residentie van de president voorzien had den. Slechts zelden verschijnen de Noord-Koreanen boven Seoul en dan nog slechts in. formaties van twee of drie vliegtuigen. Intussen is officieel bekend ge maakt dat twee personen tenge volge van de ontploffingen om het leven zijn gekomen en acht anderen werden gewond. In Washington heeft de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles een groep senatoren voorgelicht inzake de ontwikkelingen in Ko rea. Later verklaarden enkele aanwezigen dat de minister liet doorschemeren dat hii in de loon van vandaag nog bericht ver wachtte dat de Zuid-Koreanen hun houding zouden wijzigen. NEW YORK Duizenden New Yorkse havenarbeiders zijn gis teren in staking gegaan uit pro test tegen een onderzoek, dat se nator Dewey instelt inzake de criminaliteit van de havenbedrij ven. Het begin van het verhoor door Dewey had massa's woedende ha venarbeiders aangelokt, die de gouverneur bij zijn aankomst te Manhattan uitjouwden. Ook in Griekenland is een sta king aangekondigd. 24 uur lang zal er in Piraeus niet gewerkt worden. Reden is de weigering van de regering om het wetsont werp voor bankhervormingen in te trekken. Verkiezingen in Italië ROME, 9 Juni. Het Italiaanse regeringsblok is weliswaar zeker van de overwinning in de natio nale verkiezingen, doch is er op basis van de gedeeltelijke uitsla gen van vanmorgen vroeg niet in geslaagd zich de absolute meer derheid te verwerven, die de par lementaire stabiliteit tot gevolg zou hebben. De communisten zijn iets voor uit gegaan, de fascisten en mo narchisten hebben aanzienlijk aan sterkte gewonnen en het rege ringsblok is achter gebleven bij 1948. De onofficiële percentages, ge baseerd op 7.094.168 stemmen van de 28.280.800 (officiële correctie) voor de senaat waren: LONDEN, 8 Juni Het aantal militaire slachtoffers van de Ko reaanse oorlog wordt geraamd op 2.303.500. De verbondenen leden verliezen van 406.542 aan doden en gewonden (320.117 doden). De verliezen der Noordelijken wor den door het opperbevel der Ver enigde Naties geraamd op 1.340.000. Amerika verloor 24.119 doden, 100.665 gewonden en 1.257 ver misten en gevangenen. Zuid-Ko- rea heeft 183.727 aan doden en gewonden en de andere verbon denen, met inbegrip van Neder land, Turkije, Siam en de Philip- pijnen 1.965 doden en 7.135 ge wonden verloren. Aan het begin van het jaar, toen de oorlog een statisch karak ter droeg, gaf Amerika naar schatting 45.000.000 gulden per dag uit, het normale onderhoud van de troepen niet inbegrepen. Voor Groot-Brittannië was dit be drag 500.000 gulden. In Zuid-Ko- rea zijn ongeveer 10.000.000 dak lozen. Men schat het aantal slachtof fers van het oorlogsgeweld en de oorlogsellende in Zuid-Korea op vier millioen doden. Het getal van 2.303.500 militaire slachtoffers omvat ook degenen, die buiten de strijd gewond of gedood zijn. Prins Bernliard leidde Veilig Verkeersweek in HILVERSUM Z.K.H. Prins Bernhard heeft als beschermheer van het Verbond voor Veilig Ver keer de verkeersweek 1953 via de radio ingeleid. mmSSSSm Regeringsblok: Uiterst links: Uiterst rechts: Overigen: 49.7 32.7 13.9 3.7 Maandagmiddag zijn H.M. Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk twee oranje-geverfde tonnetjes haring aangeboden door de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens. In de deputatie, die deze ltaring ten paleize bezorgde, bevonden zich de schipper van de VI 70, die de haring had gevangen, alsmede de opperrijkskeurmeester van Vlaardingen, de heer W. Dom, en de reder van de VI 70, de heer D. Kwakkel- stein. H.M. de Koningin nam voor H.K.H. Prinses Wilhel- mina, die eveneens ten Paleize Soestdijk verblijft, ook twee tonnetjes haring in ontvangst. Bij de aanbieding van de „Koninginne-haring"Rechts de heer Kwakkelstein, midden de burgemeester. (Van onze parlementaire redacteur) De gemeenteraadsverkiezingen heeft men ditmaal ook willen zien als een landelijke politieke krachtmeting. Het cijfermateriaal kon echter niet landelijk vergeleken wor den. Het secretariaat van de K.V.P. heeft intussen de be schikking gekregen over de volledige uitslag, dank zij veler medewerking. Bij het verwerken van de cijfers met betrekking tot de K.V.P. zijn de stemmen, die op afzon derlijke katholieke lijsten werden uitgebracht, slechts dan bij de K.V.P. gevoegd, indien ter plaatse geen K.V.P.- lijst was ingediend en voor zover de overtuiging werd verkregen, dat bedoelde groepen zich landelijk achter het K.V.P.-program plaatsen. Hiervan uitgaande zou de gewonnen. Deze mening vindt be- K.V.P. volgens deze berekening bij de Gemeenteraadsverkiezingen 1.653.687 stemmen hebben be haald tegen 1.529.289 stemmen in 1952. Het percentage van de K.V.P. zou in verhouding tot het vorig jaar gestegen zijn van 28,7 °7o tot 31,5 Reeds eerder is de mening geuit, dat de K.V.P. bij de jongste verkiezingen haar positie van grootste partij heeft terug- Vele zeilers namen deel aan de wedstrijd over de 56 mijl rond het eiland Wight, die was uitgeschreven voor jollen door de Cowos Corinthian Yacht Club. Het was de eerste wed strijd die werd gehouden voor zulke klein-formaat bootjes. Zeven vrouwen en vijf Fran sen namen deel aan de wed strijd, die natuurlijk in het teken van de „Coronation" stond. Een schilderachtig tafereel tje, bij het passeren van de „Needies". vestiging in de landelijke becijfe ring, zoals het secretariaat van de K.V.P. die nu heeft opgesteld. De voorsprong van de P.v.d.A. op de K.V.P. bedroeg het vorig jaar 16.000 stemmen. Bij de jongste verkiezingen kreeg de K.V.P. echter 124.389 stemmen meer dan het vorig jaar en 162.628 meer dan de P.v.d.A. Aan het voor de K.V.P. becij ferde percentage van 31,5 voegt het secretariaat van de K.V.P. echter de bemerking toe, dat dit landelijke percentage iets geflatteerd is, de K.N.P. (groep Welter), nam immers slechts in een beperkt aantal gemeenten aan de verkiezingen deel. Indien Ka merverkiezingen waren gehouden, zou deze partij vermoedelijk wel in alle rijkskieskringen een lijst hebben ingediend. Van de andere kant, aldus de toelichting van het secretariaat, is het niet on waarschijnlijk, dat nu vrij vele K.N.P.-sympathisanten, in wier woonplaats geen K.N.P.-lijst voor handen was, op de V.V.D. heb ben gestemd. Bovendien rekening houdende met de achteruitgang van de K.N.P. in de gemeenten waar zij wel meedeed, mag het vergelijkingscijfer van de K.V.P. voor de Kamerverkiezingen op 31 gesteld worden, dat is ge lijk aan het behaalde percentage van 1948 en in vergelijking tot het vorig jaar (28,7 blijft het herstel in elk geval ook op deze wijze spreken. Met betrekking tot de P.v.d.A. komt de becijfering van het se cretariaat tot een stemmenaantal van 1.491.050 tegen 1.545.304 bij de verkiezingen van 1952. In per centages uitgedrukt: nu 28,4 en 29 bij de vorige verkiezin gen. Zo bezien is de P.v.d.A. dus ongeveer, in vergelijking tot het vorig jaar, dank zij het verlies van de communisten, gelijk ge bleven, maar dit houdt dan ook in, dat de P.v.d.A. „doorbraak"- stemmen moet hebben verloren K.V.P. P.v.d.A. A.R. en C.H. V.V.D. C.P.N. K.N.P. St. Ger. Partij Overige partijen 1953 1.653.678 1.491.050 1.076.049 440.881 275.868 32.771 92.659 189.370 1952 1.529.289 1.545.304 1.079.208 470.820 328.641 144.517 129.057 118.370 1953 31,5 28,4 20,4 8,4% 5,2 0,6% 1,8% 3,6% 1952 28,7 29 20,2 8,8% 6,7% 2,7 2,4% 2

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1