St Francisca Romana" viert Zondag zilveren feest Ge 99 I 1 I AGENDA Raad Limmen werkt mee aan verbetering R.K. school I I Feestgave: eigen gebouw? Politierechter Alkmaar W eersverivachting Dring Wesi Dan al op Buiti 1U Paaina 2 Dinsdag 9 Juni 1953 I I i I I I I I I I'- i" ALKMAAR Een vereniging, die meeslal in alle stilte werkt en waarvan de resultaten voor de buitenwereld nagenoeg verborgen blijven, viert a.s. Zondag baar zil veren jubileum. Het is de afd. Alkmaar van de Sint Francisca Romana-Vereniging, die zicli speciaal de gees telijke zorg aantrekt van de jonge meisjes (van 6 tot 18 jaar), die door bijzondere omstandigheden van werk milieu of gezin een speciale leiding nodig hebben. Wii hadden naar aanleiding van dit vijf en twintig-jarig jubileum een onderhoud met de voorzitter, dr. C. J. Arnold, en de tegenwoordige directeur, nater F. A. Mendel O.P., die in hun bestuurstaak worden bijge staan door de heren I. Vleugel als secretaris en D. J. Wolden- dom als penningmeester. Zij vertelden ons van de op richting, van de up and downs in de voorbije kwart-eeuw en van de grote plannen, die men koestert, om het zegenrijke werk voor de vrouwelijke jeugd meer kans van slagen te geven voor de toekomst. Oprichting Dit liefdewerk werd geboren uit de goede wil van een aantal onderwijzeressen, die door haar praktijk en haar contact met de gezinnen van haar leerlingen de noodzakelijkheid ervan hadden ingezien. Mei. Jos de Vries, des tijds onderwijzeres aan de meis jesscholen, mag als een der meest-verdienstelijke initiatief neemsters genoemd worden. De gezamenlijke pastoors in 1928, ,n.l. de hoogeerw. heer deken E. 'R. Rengs en de zeereerw. paters C. Micklinghoff en A. Baetsen. waren getuige van de oprichting, welke een feit werd in een vergadering, welke op 5 Maart 1928 in de pastorie aan de Breedstraat werd gehouden. Mevrouw KuiperKosters was de eerste presidente. Nadat pas toor Micklinghoff enige tiid als adviseur aan het werk verbon den was. kwam pater N. A. van Riin O.P. als eerste directeur. Aan ziin stuwkracht is het te danken, dat de jonge vereniging een bloeiend leven tegemoet ging. Na hem hebben pater Teppe- ma O.P., pater M. Helling O.P., pater G. Keyser O.P. en pater R. Berentlsen O.P. de geestelijke leiding van dit werk gevoerd. Thans is het pater F. A. Men del, die het werk van zijn orde broeders voortzet daarbij ge steund door een lekebestuur en een dozijn kranige, opofferings gezinde jeugdleidsters, waarvan de hoofdleidster, mej. N. van 't Hoff gedeeltelijk voor dit werk is vrijgesteld. In de annalen van St. Fran cisca Romana komen wii nog tal van bekende namen tegen: het zou ons te ver voeren die alle maal aan de vergetelheid te ont rukken; laten wii er ons echter van verzekerd houden, dat de namen van de vele verdienste lijke werksters aan dit monu ment van naastenliefde opge tekend staan in het gouden boek van Petrus. Het werk Het liefdewerk van St. Fran cisca Romana strekte zich in de loop der jaren uit over circa 100 meisjes; soms meer. soms minder. Bij het tweede lustrum in 1938 had men 145 meisjes on der zijn hoede; thans bedraagt dit 90. Het gebrek aan een be hoorlijke ruimte is oorzaak, dat dit werk zijn vleugels niet zo ALKMAAR De aangehou den zaak van 27 April, waarbij de Alkmaarders G. S., P. v. W. en J. S gedagvaard waren wegens diefstal van enkele rollen prikkel draad, werd gistermiddag voort gezet met verhoor van de getuige, de jachtopziener H. De drie mannen, handelaars m oude metalen, stonden met een auto op de Heerenweg tussen Eg- mond en Bergen, en op de auto lagen enkele hollen oud prikkel draad ,die afkomstig waren van het Provinciaal Duinterrein. De jachtopziener had gezegd, het prikkeldraad in beslag te nemen, doch de auto was weggereden. La ter kwam de politie bij een van de mannen aan huis, en de vol gende dag hadden zij het prikkel draad op het politiebureau te Ber gen gebr'acht. De Officier van Justitie vor derde een geldboete van f 15. per man. doch de politierechter achtte het feit van diefstal niet duidelijk bewezen, zijn uitspraak luidde dan ook: vrijspraak. HEILOO Wegens het onder de invloed van sterke drank be sturen van een fiets werd F. H. uit Heiloo veroordeeld tot een geldboete van 100 gulden of een vervangende hechtenis van 40 da gen. ALKMAAR Verdacht van diefstal en heling stond het echt paar v.d. V voor de tweede maal voor de Alkmaarse Politierechter. De zaak was aangehouden in af wachting van een voorlichtings rapport. Dit rapport dat inmid dels was uitgebracht, luidde niet ongunstig, doch wel zou v.d. V. behoefte hebben aan leiding. Hii was, volgens het rapport, geen zware jongen, doch een kruimel dief Het echtpaar was kennelijk zeer bang voor de gevolgen van hun misdrijf, en had er zeer veel spijt van. Op grond van het rapport en de goede voornemens was de Of ficier van Justitie zeer mild in zijn eis: een voorwaardelijke geld boete van f 100,voor de vrouw, en een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 mnd. met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering voor de man. De politierechter kon zich met de gevi'aagde straf voor de man verenigen, doch veroor deelde zijn echtgenote tot een on voorwaardelijke geldboete van f50,— subs. 25 dagen hechtenis, een straf, die toch eigenlijk op hen beide zou neerkomen. kan uitslaan als wenselijk is. doch in de naaste toekomst hoont men hierin verbetering te bren gen. Daarover straks! Werden de bijeenkomsten voor de oorlog gehouden in de Fran cisca Romana-kapel en het Mar tha Tehuis, na de oorlog was het tijdelijk ondergebracht in een huis in de Baanstraat. waar ook de gidsen haar home hadden. Al spoedig was deze ruimte te klein en sinds 1949 heeft men de beschikking over een zolder ruimte boven eenschrik niet voddenpakhuis in de Nieuw- straat: geen ideale omgeving voor jonge meisjes, doch bii ge brek aan beter moest men zich hier tot dusver wel behelpen. Naast geestelijke vorming ont vangen de meisjes ook maat schappelijke vorming, die haar bekwaamt voor haar latere taak als moeder van een gezin. De leidsters beperken haar werk niet tot de kinderen; zij doen ook huisbezoek in de gezinnen en organiseren ouderavonden en feestavonden, waardoor het con tact tussen de gezinnen en Romana bevorderd wordt. Gedurende de oorlogsjaren ging het mooie werk praktisch ten gronde, doch pater Berend- sen slaagde er weer in het op poten te zetten en tot nieuwe bloei te brengen. Het nieuwe bestuur, dat van af September 1951 in functie is. zag zich allereerst voor de zware taak een behoorlijke financiële basis voor het werk te leggen. De middelen komen zowel van donaties als van de overheid; deze laatste subsidieert naar de mate waarin van particuliere zijde wordt bijgedragen, zodat het dubbel geboden is. dat katho liek Alkmaar dit mooie werk van naastenliefde royaal steunt. Zoals men weet. is Francisca Romana een interparochieel lief dewerk, zoals St. Fidelis is voor de jongens: het mag dus aan spraak maken op de morele en daadwerkelijke medewerking van alle katholieken van de stad. Viering Natuurlijk wil men het jubi leum niet zonder meer laten voorbijgaan. Voor de feestviering wordt echter geen geld uit eigen middelen besteed. Nagenoeg al les wat ervoor nodig is. werd in natura aangeboden door welwil lende katholieken: zo stond de heer Jansen van Victory gratis de zaal af. terwijl hii ook de consumptie aanbood: verschillen de middenstanders gaven oo an dere wijze hun medewerking. Zondag a.s. zal de directeur, pater F. A. Mendel O.P.. om half tien een plechtige hoogmis cele breren, waarbij bestuur, ere- comité en huldigingscomité te genwoordig zullen zijn en van zelfsprekend ook zoveel mogelijk de leidsters en de meisjes. Vermoedelijk zal de eerste directeur, pater Van Rijn O.P.. de predikatie houden, waarna een speciale collecte wordt ge houden. Ere- en huldigingscomité Er heeft zich een eje-comite gevormd, bestaande uit de hoog eerw. deken J. Th. Jacobs en de zeereerw. heren Th. L. Biesta O.P. en P. Binkhorst O.P.. als mede de beide katholieke wet houders, de heer G. van Slinger land en mr. A. Leesberg. Doch er formeerde zich ook een huldigingscomité. onder voorzitterschap van de heer A. J. v. d. Drift, voorzitter van de Bijzondere Raad der St. Vincen- tiusvereniging; hierin hebben verder zitting de heren A. A. J. Verhoeven, dokter J. Niiman, drs. B. P. Ch. Timmermans en J. J. Zandbergen. Tenslotte hebben alle oud; leidsters een eigen damescomité gevormd onder leiding van mei. Tiny Soruiit: zij zullen zich ver moedelijk bii het jubileum ook niet onbetuigd laten. Grote plannen Het huldigingscomité heeft grote plannen. Er bestaat name lijk een zeer grote kans. dat VOOR BEDIENING EN H. COMMUNIE ALKMAAR In elk katholiek gezin heeft men de benodigdhe den beschikbaar, welke door de priester gebruikt worden bij het toedienen van de laatste H.H. Sacramenten en de H. Commu nie aan zieiken, die lange tijd bedlegerig zijn. Althans, men be hoort een en ander beschikbaar te he-bhen. In vele gevallen moest de parochiegeestelijkheid onder vinden, dat men niets of nage noeg niets voor deze gelegenheid in huis had. Daarom heeft in de St. Dominicusparochie de K.A. 't lofwaardig initiatief genomen, om een aantal z.g. communie koffers over de verschillende wijken in de parochie te distri bueren, waarin alles aanwezig is, hetgeen nodig is bij de toediening van H. Oliesel en H. Communie; zoals een kruis met twee kande laars, 'n dwaal en een vinger doekje, een wij waterbakje en 'n palmtakje, een vingerkom en twee kaarsen. Zes van deze kof fers staan bij verschillende paro chianen voor het gebruik door andere parochianen gereed, voor het geval men plotseling een en ander nodig mocht hebben. Aan de pastorie in de Breedstraat zijn de adressen bekend, waar de koffers gestationneerd zijn. On getwijfeld heeft de K.A. met de ze service de parochianen van St. Dominicus een goede dienst be wezen. Francisca Romana dit jaar be slag zal kunnen leggen op een geschikt pand. waarin de jubi lerende vereniging haar vleugels breder kan uitslaan. Daar ziin voorlopig enkele duizenden gul dens voor nodig en het huldi gingscomité doet energieke po gingen om het benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Op de Zondagmiddag in Vic tory te houden receptie (van drie uur tot half vijf) zal de voorzitter van het huldigings comité de resultaten van deze actie aan het bestuur mede delen. Des avonds zal aan ouders en genodigden door de meisjes en de leidsters van Francisca Romana een feestavond worden aangeboden in de aula van het R.K. lyceum. Feestgave En wat doet katholiek Alk maar. Met welke feestgave zal het komen? Bloemen ziin niet nodig; waar moet men er mee heen? Daarom doen wii namens het bestuur een beroep op allen, die met dit mooie werk van naastenliefde sympathiseren, om door een gulle financiële bij drage het ideaal te helpen ver wezenlijken van een eigen ge bouw. Velen zullen een circu laire krijgen of reeds ontvangen hebben. Laat zij goedgunstig rea geren. Anderen kunnen hun bij drage storten op giro 89364 van de heer D. J. Woldendorp. pen ningmeester. onder vermelding: „Feestgave St. Francisca Roma na." Ook kan men zijn feest gave in een enveloppe of per soonlijk bezorgen bii de direc teur. pater F. A. Mendel O.P., pastorie Breedstraat. De Heilige Francisca was een Romeinse dame van adellijke bloede: huisvrouw en moeder van zes kinderen; zii wijdde zich na de dood van haar man (1436) aan werken van naastenliefde en werd de patrones voor dit liefdewerk van de twintigste eeuw tot heil van de vrouwelijke jeugd. Moge op haar voorspraak ter gelegenheid van dit zilveren jubileum het ideaal van het be stuur bereikt worden: binnen kort een eigen gebouw, waarin het liefdewerk eerst goed tot zijn recht zal kunnen komen. RODE KRUIS - BOOTTOCHT ALKMAAR - Voor al diegenen die door ziekte en lichaamsgebre ken of ouderdom niet of slechts sporadisch buiten kunnen komen, organiseert de Afdeling Alkmaar en Omstreken van het Neder landse Rode Kruis Woensdag a.s. haar jaarlijkse boottocht. Het aantal deelnemers zal dit jaar het aantal van vorig jaar overtreffen en is nu reeds de 300 gepasseerd. Vanzelfsprekend baart bij zo'n aantal de aan- en afvoer van de genen die niet per ziekenauto vervoerd moeten worden, het be stuur enige zorg. Op autobezitters wordt daarom een dringend be roep gedaan om 's morgens of 's avonds hulp te bieden bij het vervoer. Hen wordt verzocht 's morgens om half 8 op de Bier kade aanwezig te zijn. Voorgere den moet worden uit de richting Voormeer. De afvoer zal aanvan gen ongeveer 5 uur n.m. Uit liét Politierapport ALKMAAR Zaterdag werd begin van brand geconstateerd in het Westerhofje. Vermoedelijk was de brand ontstaan door een met petroleum gestookt verwar mingstoestel dat onder een aqua rium was geplaatst. De inwoners wisten het begin van de brand met natte handdoeken te blussen. Behang, plafond en verf werden beschadigd. Zondagmorgen om 11 uur reed een personenauto in de Huigbrouwerstraat in de richting van 't Verdronkenoord. 'n Jon getje op 'n autoped reed snel door de bocht. Door krachtig remmen wist de bestuurder een aanrij ding te voorkomen. Zijn echtge note kwam echter door de schok tegen de voorruit terecht en be kwam een wonde aan het hoofd. Zondagnacht om half 1 reed over de Helderseweg in de rich ting Koedijk bij het Slachthuis een 22-jarige wielrijder, voorover gebogen over zijn stuur. Een wielrijdster, komende uit de rich ting Koedijk, werd niet door hem opgemerkt. Beiden kwamen te vallen. De wielrijdster bekwam een wonde aan de neus. Haar werd in de gasfabriek eerste hulp verleend. Daarna werd zij naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd waar men een gebroken neusbeen constateerde. Het rioleringsraadsel ALKMAAR. In ons nummer van Zaterdag gaven wij een be richt van de werkzaamheden aan de Stationsweg ter opsporing van een storing in de riolering al daar. Bij de Zaterdag voortge zette werkzaamheden is geble ken. dat de riolering van de woningen aldaar niet was aan gesloten op het hoofdriool en het rioolwater uit overlopende putten zijn weg moest zoeken in de grond. Ook bleek, dat de ondergrondse waterleiding van één der percelen defect was, waardoor mede de overstroming van de tuinen achter de percelen ontstond. Het defect is hersteld en de riolen worden op een hoofdriool aangesloten. De molen van Piet ALKMAAR. De eigenares sen van de molen De Groot op het bolwerk hebben een verzoek tot de raad gericht om een zo hoog mogelijke bijdrage van de gemeente in de kosten van her stel van de schade, welke de molen heeft opgelopen in de stormnacht van 1 Februari j.l. Nieuw consultatiebureau? ALKMAAR. Het bestuur van de Noordhollandse Vereni ging tot bestrijding van tuber culose heeft een verzoek tot de raad gericht om medewerking tot de bouw van een nieuw con sultatiebureau voor tuberculose aan de Scheteldoekshaven. DINSDAG 9 JUNI BIOSCOPEN: VICTORIA: Waar de wet faalt; HARMONIE: Het barre Noorden; CINEMA: The greatest show on earth; REX: Een zomer slechts.. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen te bereiken apo theek „De Bever," Emma- straat 36, Apotheker P. J. Meurs. WAPEN VAN HEEMSKERK: 3 en 8 uur: Kookdemon stratie Calvé. STEDELIJK MUSEUM: Expo sitie „Kunstenaars helpen." Geopend van 1012; 25 en 79 uur. RETRAITEHUIS BERGEN: van 912 Juni: Dames ge reserveerd. WOENSDAG 10 JUNI. Bioscopen, Apotheken en Ex positie: zie boven. HOTEL VICTORY: 8 uur: Jaarvergadering ARKA. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Kookdemonstratie Calvé. WOENSDAG: hoog water 6.40 en 18.55 u; laag water 0.25 en 12.50 uur. Houtboot uit Finland ALKMAAR In de Alkmaarse haven is aangekomen de kust vaarder Quirina met een lading hout uit Rauma in Finland. De lading is 'bestemd voor de fa. Co- nijn en wordt gelost aan de Han delskade, waar het hout wordt overgeladen in dekschuiten. Fraai succes voor St Laurenti us-Verkenners ALKMAAR In de finale van de Diocesane patrouillewedstrij- den voor Zee- en Landverkenners, welke jl. Zaterdag en Zondag te 's Gravenzande werd gehouden, wist de Kaderpatrouille van de Sint Laurentius-Groep bij de Landverkenners de 1ste, en in het eindklassement de 2de plaats te bezetten. Voor het district Alkmaar zeker een verdienstelijk resultaat. EEN PLAN VAN „PRO JUVENTUTE" ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Het is bekend, dat vele gezin nen in de rampgebieden nog in grote nood verkeren en dat de a.s. vacantie voor de kinderen een onoplosbaar probleem dreigt te worden. Het Nederlands Verbond der Verenigingen „Pro Juventute" een wijdvertakte instelling voor kinderbescherming, ziet een mo gelijkheid tot het bieden van hulp, door voor de kinderen gastvrijheid te vragen in gezinnen elders in het land. Het wil dit vacantieplan organi seren in overleg met het Rampen fonds en het gaat ervan uit, dat de kinderen het prettig moeten hebben, dat het de ouders niets moet kosten, en dat het naar bei de kanten medisch verantwoord is. Het ligt in de bedoeling de kinderen zulk een onbezorgde vacantie te geven van 21 Juli21 Augustus a.s. Denkt U eens in, hoe het zal zijn in de gezinnen die nog zijn geëvacueerd, of in de rampgebie den teruggekeerd in half kapotte huizen of noodwoningen? Zij die een kind op willen ne men, zullen daarmede een goed werk doen, de zorgen van de ouders verlichten en zelve vol doening hebben daadwerkelijke hulp te hébben geboden. Nadere inlichtingen zal de se cretaris van „Pro Juventute". Rit sevoort 2. Alkmaar. t°l. 2034. U gaarn» verstrekken NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN ALKMAAR 3737 al, F ,G., Kennemerstr.weg H 68, Heiloo (b.g.g. 2960); 5b00 Berg, D, v.d. Lyceumstr. 60; 4008 Bieze, J. G„ Westerweg 197. Heiloo; 4053 Blok dijk, A., E 9. Heiloo; 4851 Buiter, T., Zevenhuizerlaan 103, Heiloo; 5268 Confectie-Industr'ie Iieeren- veense, N.V., Afd. Alkmaar, Lut- tik Oudorp 34; 5626 Foekens, B., Kennemerstr.w. 518, Heiloo; 4576 Frans-Wagenaar, mevr. G„ Vee houderij, Nic. Beetsweg 42a, Hei loo; Gasvoorziening Kop Noord- Holland enz. 5996 Woonnuis Op zichter; 3668 Geel, M., Westerw. 21; 3774 Germefa, Westerweg 226, Heiioo; 5904 Haftog, S., Wester weg 271, Heiloo; 5681 Hartog en Zonen, fa. K.. Kennemerstr.weg 307, Heiloo; 5114 Hulzebos, A., Willebrordusweg 10, Heiloo; 3079 „Jaco", Zevenhuizerlaan 67. Hei ioo; 4200 Janssen, Zr. J. A., Wijk verpleegster, Hekelstraat 22; 2771 Kaijer, C. W., Bergerweg 165, Bergen; 5385 Kuipers, J„ Kruse- man v. Eltenweg 18; 2618 Laar- Nijhofl. mevr. A. van 't, Macl. Pontstraat 21; 3073 Meijerink, H. Th., Lelystraat 9; 3824 Nieuwe- boer, P., Vermeerstr. 1; 5498 Nieuwland, H., Luttik Oudorp 1; 2594 Oostdijk, F. C„ Bleekerskade 8; 5395 Pille, P. C., Kennemer str.w 77 (b.g.g, 2000 of 2133); 3028 Roeper. C., Helderscheweg 50; 4891 Spaans, J., Kennemer- park 4; 5077 Spanjaart, S., Font. Vqrschuirlaan 19, Heiioo; 5050 Steensma, G R. Ranonkelstr. 15; 4950 Swart-Brouwer, M de, Zee weg 10, Heiloo; 2864 Tinteren, C. van, Metiusgracht 2; 4734 Veiling lokaal Hofplein, Magdalenastr. 19; 2751 Vries-Secker. C. M. de, Schermerweg 11; 5601 Well, W. M. van, Frans Halsstraat 16. BERGEN 2987 J. W C. de Jong, Buerweg 25; 2868 Bekius, J., Mosselenbuurt 16; 2857 Honingh, R., Strick van Surcklaan 9; 2927 Horst, mevr. A. M, v.d., Breelaan 126; 2838 Horstman, J F., Doorh- tjes 62; 2936 Kokkes, H. C., Oude- Bergerweg 22; 2935 Reddingius, L. A. F., Dr. v. Peltlaan 62; 2828 Schoorstra, S„ Breelaan 130 EGMOND 530 Cordes, Ir. D„ Boulevard Ir. de Vassy 24, Eg- mond aan Zee; 509 Druiven. M. A., Julianaweg 416, Egmond a. d. Hoef; 501 Evers, H B., Boulevard 8, Egmond aan Zee; 505 Kroon, H. Heerenweg B 49, Egmond Bin nen; 539 Mater, A.; 287 M. de Vries, Boulevard Ir Vassy 23, Egmond aan Zee; 538 Spieren burg,J. P. B., Van Speykstraat 29, Egmond aan Zee. URSEM 328 Neefjes, J. A., Uitgang R 62; 319 StuyJ, C,, Uit gang R 64. Dierenbescherming ALKMAAR Sinds enige da gen zwerft in Alkmaar een grote zwarte Bouvier (reu). Ter be schikking een flinke zwarte hond type herder, een jong zindelijk gladharig foxhondje, reu, 4 maan den oud, blijft klein. Een goed tehuis wordt gezocht voor 2 poesen (een en twee jaar oud), zeer geschikt voor de boer derij. Ook 2 jonge poesjes pl.m. 3 maanden oud, zoeken een nieuwe baas. Voortaan is Dierenbescher ming telefonisch te bereiken on der no. 2515 (Adres Inspecteur). Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstr. 36, Alkmaar. ZIEKEN NAAR LOURDES ALKMAAR. Vanmorgen heerste er op het station een ongewone bedrijvigheid. Om half negen arriveerde namelijk de ziekentrein uit Hoorn met zieke pelgrims die met de grote Neder landse bedevaart naar Lourdes zullen meegaan. Om 7.50 uur was men uit Hoorn vertrokken en een kwar tier te laat arriveerde de trein in Alkmaar, doch leden van het Rode Kruis uit Bergen en Uit geest. die hielpen bij het in de trein brengen van de zieken uit Alkmaar en omgeving, zorgden ervoor dat de trein precies op tijd kon vertrekken. Het trans port stond onder leiding van de heer P. W. Kalkman van de Rode Kruis-colonne. In Hoorn had men twaalf patiënten in de trein gebracht en in Alkmaar kwamen er nog negen bij. Op weg naar Amsterdam zou men nog verscheidene malen stoppen om nog meer patiënten op te nemen, zoals in Castricum. Uitgeest en in de Zaan. Van Amsterdam af gaat het naar Utrecht, waar nog meer patiënten bij het transport zullen worden gevoegd en tegen twee uur zal men in Maastricht arri veren, vanwaar men om vier uur hoopt te vertrekken op weg naar Lourdes. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Lau- rentius. z. v. L. de Goede en A. B. T. Hassink. Gehuwd: Martinus J. M. Wes- sels en Anna C. Korver; Jan Schortinghuis en Johanna M. Burcksen: Gerrit J. Bas en Geertje H. Dik. Overleden: Pieter Steijn. 82 jaar. wed. van M. Kuiper. Kraamverzorgsters ALKMAAR. Bii het Zater dag gehouden examen voor kraamverzorgster van het Wit Gele Kruis te Alkmaar slaagden de dames E. Beers te Beemster, C. M. Bleeker te Tuitjehorn. A. C. van Dam te Spierdijk. A. L. H. Geebergen te St. Maarten: 3?. C. Hooiveld te Heerhugo- waard: M. A. Jaspers te Zijde wind: C. A. Mooy te Tuitjehorn, M. M. Stoop te Graft en M. A. Stooper te Tuitjehorn. Mater Amabilis-school ALKMAAR. De wasbehan- delingscursus van mei. Hollants moet helaas van het programma worden geschrapt. ELECTRIFICATIE Gisteren is door de Ken- nemer Electriciteit Mij. te Bloemendaal een aanvang ge maakt met het leggen van de hoogspanningskabel in deze gemeente. Hetzelfde zal bin nen enige dagen het geval zijn met het laagspanningsnet door de Mii. De Laval te Amsterdam. Beide hoogspanningsgebouw- ties zijn door den aannemer J. Houtenbos met bekwamen spoed gebouwd. Binnen enige dagen zal ook met het mon- teeren een aanvang worden gemaakt. Sportdag CASTRICUM Ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van Vitesse afd. gym. zal op Zondag 5 Juli een sportdag worden ge houden op het sportterrein. De gym-vereniging die reeds 500 le den telt. stelt zich voor op de jubileumdag een mars door het dorp te maken waarna demon- stratie's op het Vitesse sportter rein. Interessante lezing CASTRICUM Tijdens de ouderavond voor de St. Augusti- nussehool hield de heer Scholten onderwijzer aan deze school, een zeer interessante lezing. Herstel van het gezinsleven, waarbij men vooral de geestelijke waarde juist weet te schatten, zal de op voeding van het kind ten goede komen. E.e.a. werd door spr. aan de hand van voorbeelden duide lijk aangetoond. R.K. Volleybalclub CASTRICUM Enige jongelui heibben dezer dagen een volley balclub opgericht, die de naam draagt van Ca vos. Voor deze nieuwe sport hebben zich reeds een twintigtal liefhebbers aan gemeld. In de le klasse CASTRICUM Naar ons werd medegedeeld werd het postkan toor te Castricum gewaardeerd als een le klasse kantoor. De hr Klaasse, hoofd van het kantoor, gelukgewenst met deze waarde ring. Geen succes CASTRICUM Enige imkers hadden plm. 60 kasten geplaatst in de Wieringenmeer om de bijen gelegenheid te geven honing te verzamelen van de rijk bloeien de koolzaadvelden aldaar. Tot grote teleurstelling van onze plaatselijke bijenhouders bleek dat van enige kasten de honingkamers waren verdwenen. Om erger te voorkomen heeft men het bijenvolk maar naar huis gehaald. H.S.V. -nieuws HEILOO. Voor Zondag a.s., 14 Juni, is nogmaals vastgesteld de wedstrijd Monnikendam H.S.V. Opgave voor degenen, die het elftal willen aanmoedigen uit sluitend bii de heer J. Bakker, naast de R.K. jongensschool. Reeds afgehaalde plaatsbewijzen blijven geldig. Vertrek van de bussen kwart voor één vanaf het clubhuis Admiraal. In verband met de seizoendrukte van de autobusondernemer, moet de on gave Donderdagavond worden gesloten. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Dat kwam goed af Z.O.-BEEMSTER. Zondag namiddag ging een vier-iarig dochtertje van de familie Beets te Purmerend hier even over de Beemsterbrug een ijsje kopen. Zonder uit te kijken stak zij de drukke verkeersweg over. Vlak voor een juist aankomend motor rijwiel kwam zij te vallen. Het Motorrijwiel met bestuurder en duopassagier reden over de klei ne heen, doch veroorzaakte haar heel weinig letsel. Slechts enkele lichte schrammen liep zii op. De motorrijder, zowel als de duo passagier, kwamen met de schrik vrij. Ook de motor bleef onbe schadigd. Rode Kruis actief BERGEN. Vanmorgen heeft het Rode Kruis met de zieken auto twee zieken naar het sta tion in Alkmaar gebracht, waar zij hun reis naar Lourdes be ginnen. Morgen stelt het zich weer beschikbaar bij de boot tocht voor de zieken, die in Alk maar wordt georganiseerd. Duiven vlogen weer DE RIJP In de wedvlucht vanuit Quievrain. welke Zondag 7 Juni werd gehouden, werden door de duiven van de leden van de postduivenvereniging „De Reisduif" de volgende resultaten bereikt: Gebr. Boots te Beem ster 1 2 8, J. Sassen te De Rijp 3 7 11 13, P. Riteco te De Rijp 4. C. Nieuweboer te De Rijp 5 9. G. Klinkhamer te De Riin 6. J. Knegt te De Riin 10 14. De overduif was van P. Riteco te De Rijp. Burgerlijke Stand ST. PANCRAS Geboren: Jeannette Henriëtte dv J.A. Bruin en M. Smit. Göhuwd: K. de Kroon en Trijn tje A. Kooy. Overleden: Ohristiaan E. D. HeLsdingen, 68 jaar. Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond. KANS OP REGEN Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, hier en daar met onweer. Overwe gend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. LIMMEN. De Raad van de gemeente Limmen kwam gister avond voltallig bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester S. H. J. Bosma, ter behandeling van een uitgebreide agenda, welke echter zeer vlot werd afgewerkt. Het raadsbesluit van 19 Jan. j.l, betreffende aankoop grond F. Meijer werd wegens niet goed keuring Prijzenbureau ingetrok ken en opnieuw vastgesteld, waarbij de grond f 1.per M2 goedkoper komt. Het voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de gemeen schappelijke hulpverlening aan Tholen, en hiervoor een crediet te verlenen tot een bedrag van hoogstens f 2500.werd goed gekeurd. In samenwerking met het Prov. Waterleidingbedrijf werd een fi nanciële regeling getroffen voor een niet rendabele uitbreiding ten behoeve van de heer C. Baltus. Aan het groepscomité ten bate van de R.K. Jeugdbeweging werd een subsidie verleend van f 250.-. En aan de pas opgerichte Post duivenvereniging „Ons Genoe gen" f 15.—. De woning van de- gemeente wegwerker W. Castricum zal een noodzakelijke verbetering onder gaan, welk bedrag werd begroot op f 1200.en een nieuw schuur tje bij de woning van mej. Kroone aan de Rijksweg; begrotingsbe drag f 500. Een voorstel van B. en W. tot het verlenen van financiële me dewerking aan het R.K. School bestuur voor het veranderen en verbeteren van de R.K. Jongens- en Meisjesschool en het aankopen van meubilair voor deze, werd goedgekeurd. Het gedeelte Kerkweg, vanaf Rijksweg tot Middenweg, zal op nieuw bestraat worden. Daar men niet alles kan doen in de loop van deze begroting, blijft het vraagstuk Dusseldorperweg nog even rusten. Vastgesteld werd een verorde ning, waarbij nachtverblijven in schuren en stallen e.d. werd ge regeld. Aan de hoodsteker C. Dekker werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend per 1 Juli 1953. Als nieuwe hooisteker werd benoemd W. Castricum op een salaris van f 50.per jaar. Tevens werd een nieuwe instructie vastgesteld en een nieuwe zeer moderne hooi- pijler aangeschaft. Een nieuwe vacantieregeling voor de in deze gemeente geves tigde bakkers werd vastgesteld, met een tijdsruimte van 2 maan den. De bakkers zullen vacantie nemen van 6 tot 11 en van 13 tot 18 Juli. De vergoeding voor het bijz. lager onderwijs werd vastgesteld over 1952 op een bedrag van f 10.752.—. Er zal een grassnijmachine wor den aangeschaft. Kosten f 2500. In de rondvraag vroeg de heer Pepping, wat B. en W. besloten zijn, ter verbetering van de rio lering bij de kerk. Dit zal'gere geld worden in samenwerking met het polderbestuur. Tevens wees Pepping op de vervuiling van het water bh het Stet door het gemeenteriool. Ook hierin zal men zoveel mo gelijk verbetering zien te bren gen. De heer Kroone wees op de ge vaarlijke hoek HoogewegVisweg bij perceel N. Keijzer. Dit zal be zien worden. De heer Meijer vestigde de aan dacht van B. en W. op het haan tje van de gemeentetoren, dat aanstalten maakt naar beneden te vliegen. Ook hier is al een regeling voor in werking. „Sursum Corda" gaat op concours ST. PANCRAS Zondag 5 Juli a.s. zal de R.K. Gem. Zangver. „Sursum Corda" deelnemen aan 'het zangconcours van de Bond van R.K. Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland, welke dit jaar in Krasnapolsky in Amr sterdam wordt gehouden. Zij zal uitkomen in de le afdeling gem. koren. Het verplichte werk is Sirenes van Ed. Flipse en 't vrije nummer „Salve Regina" van de componist Oberhöffer. Sint Pancras op kleurenfoto's ST. PANCRAS Het ligt in de bedoeling om op 26 en 27 Ju ni in de zaal van Bouwstra twee avonden te geven, om het werk en het schone van het dorp in beeld te brengen. De heer Bak ker, hoofd der school heeft een. verzameling van kleurenfoto's gemaakt van het dorp, welke op één avond niet allemaal kunnen worden vertoond, zodat nog een tweede avond nodig is. Wij zijn in de gelegenheid geweest om 'n gedeelte van de foto's te zien en mogen een ieder aanraden deze avonden vrij te houden. Viswedstrijd DE RIJP Zondagmorgen hield de visclub „De Hengelaar" haar eerste wedstrijd van dit seizoen. De strijd werd door 44 deelne mers te Spijkerboor aan het Noordhollands Kanaal aangebon- den. Het weer, dat niet meewerk te was misschien de oorzaak, dat de vis slecht wilde bijten. Of schoon een bovenmaatse baars werd gevangen, bleef de stem ming uitstekend. De ondermaatse baars gaf wél acte de présence, zodat een tachtig stuks tijdelijk het water voor het land verwis selden. Het uiteindelijk resul taat was: 1. J. Timmer; 2. D. Polman; 3. C. van Straaten; 4. D. de Moes; 5. Th. de Jong; 6. Jb. Plukker; 7. J. Rijkes- 8. Jn. de Boer; 9. C. v.d. Bosch; 10. J. Klompmaker. „Koophandel" LANGEDIJK De vereniging „De Koophandel" hield voor haar leden de jaarlijkse wed strijddag. 's Morgens was er in de veiling van de Noordermarkt- bond een behendigheidswedstrijd in het afdrukken welke werd ge wonnen door de heer S. Hink te Zd Scharwoude, waardoor deze in het bezit kwam van de wissel beker en tevens 50 sigaren in ont vangst mocht nemen. De 2e prijs werd gewonnen door de heer C. Kuiper Wz te Noord Scharwoude en de 3e prijs door de heer P. Schoon te Broek op Langedijk. 's Middags werd op het L.S.V.V. terrein een voetbalwedstrijd ge houden tussen handelaren uit Broek op Langedijk en N. Schar woude. Hier zegevierde Broek op Langedijk met 13. 's Avonds werd in café Kramer te Zd Scharwoude een biljart en bridgewedstrijd georganiseerd, waarvoor veel animo bestond De bridgewedstrijd werd ge wonnen door de heren T. Stenne- berg en P. Simeins met 59 pnt, terwijl de 2e pr. werd gewonnen door de heren J. Kraakman Czn en P. Bergen Azn, Bij het biljarten zegevierden in de A-groep de heren Stenneberg en Wagenaar en in de B-groep André de Niis en P. Slot. Sportdag NRD SCHARWOUDE Zon dag 5 Juli zal door de N.K.J.B. district Oost 'n sportdag worden gehouden te N Scharwoude. O.m. kan iedere N.K.J.B.-er inschrijven voor de nummers 100 m„ 400 m., 800 m., 400 m. estafette, 1500 m„ kogelstoten en touwtrekken. Ook zal er een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen een combi natie Langedijk-'t Veld en Heer Hugowaard Noord tegen Tuitjen- horn-Warmenhuizen- Heer Hu - waard Zd. W oordenwisseling UITGEEST A.W. uit Uit geest, geboortig uit Warschau in Polen, had 26 Maart een woor denwisseling gekregen met haar bovenbuurman J. v.d.E. over de electriciteitsrekening. G.H., een kennis van E. hoorde buiten, dat zij ruzie hadden, en beide aan, om te trachten de vrede te oe- waren. Nadat mevr. W. aanvan kelijk de deur voor zijn neus had dichtgegooid, was hij toch naar binnen gekomen, waar mevr. W. op hem af kwam, zodat zij on zacht met elkaar in botsing kwa men. Mevr. W. zou H. daarop hebben uitgescholden. De lezing van verdachte was natuurlijk heel anders, doch de door de politie over baar ingewonnen inlichtin gen waren niet vleiend voor haar, zij was ook bij de omwonenden niet erg gezien. De politierechter moest haar tijdens de zitting ook verschillende malen tot de orde roepen. Overigens was het maar goed, dat H. verschenen was, want E. had boven aan de trap al een vuilnisemmer klaar staan, met de kennelijke bedoeling, de ze op het hoofd van zijn tieren de buurvrouw te laten neerdalen. Hij was, naar hij zelf verklaarde, over zijn zenuwen heen. Wegens belediging veroordeel de de Alkmaarse Politierechter A.W. tot een geldboete van f 25 of 10 dagen hechtenis, waaT zij het helemaal niet mee eens was, zodat zij graag nog wat verder zou hebben gekeuveld. De Poli tierechter had hier blijkbaar geen zin in, en beval haar de zaal te verlaten, wat zij, jamme rend over het onrecht, dat haar was aangedaan, met tegenzin deed. Hoofdkwart 9 Juni G telijke geall diging van 1 „onze lucht onze verdei allieerd opj gende maan leger te wor komingen ii ging opgeso Ridgway's v< king van de lui zondere beteke het gekrakeel de voorgestelc het programm kaanse luehtm; Ridgway hei ten bestaan aa het belang va voor de verdee km. lange fro: Noorwegen. „Onze lucl haar taak (de Europa) nooit uitvoeren", vei hebber de 14 1 gesloten lande „Wij hebbei moderne vlieg dat noodzakeli fensieve taken drong er op komende jaar rang wordt ge, strijdkrachten" Ridgway ric baar tegen de raad van de de eisen van missie, die v< ste Amerikaan den meer vlie ministers besli van de N.A.T te versterken 1.450 toestell N.A.T.O. teger jaar een luch 4000 toesteller besloten zij vo lieden het aa tegen het einc zig moet zijn, te bepalen. Ri militaire leide deze zegsliede vraagd om e meer dan 70 het einde van De opperbe eveneens tekc lands tr ij dkracl ningstroepen, nitie, de bevo rinevaartuiger Volgens Rit kortkomingen mits tijdig m genomen en dien dit gebt bevel in de Terwijl wij over een de stand in Kort Maar er zijn in de richtin in dit conflic jaren duurt millioen slacl Dat is meer Nederlandse werkelijk eer nonnen, dan verlichting o minst in de 1 doden onder soldaten is g Men kan z zin van dit drie jaar tijt geen stap v heeft er vee communisten zijn begonne: bedoeling ha meer binnen invloedssfeer ben ondervo niet met zie is moeilijk invloed het op de gehel heeft gehad, ken in Mosk vooruit hadc toestanden ii ontwikkelen, deze agressi kan voor di Truman dan Thans ver de. Alleen d niet tevredc ongelijk hebl punt uit ge De dreiging zelfs in Bir toenemen. H lijk uit te m nisten er tc aan een opl ken. Is het de toekomst vuurtje op men eruit o munistische ning zijn ge heid der Vi ben ondersc HL

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2