Generaal Ridgway vraagt om meer vliegtuigen Een drukkerij, 250 jaar oud Bewuste poging tot infiltratie" Dringend beroep op de Westelijke geallieerden ODD Jarige vader in spervuur van fotografen Formosa en Vietnam zijn dodelijk ongerust UIT DE PERS Goede nieuws uit Korea brengt overal vreugde De verdediging van Europa Dan alleen kans op succes Bankbiljetten en postzegelsbijbels en korans Enschede drukt ze zonder kieskeurigheid Den Haag verklaart: Buitenlandse notities Djakarta liegt er maar wat op los Rotterdam: 700.000 inwoners Rond het Koreaans bestand De wijziging in de Grondwet HOE GAAN WE NAAR HUIS? Dinsdag 9 Juni 1953 Pagina 3 rsvericachting leeld door het K.N. De Bilt. geldig van avond tot Woensdag- INS OP REGEN it zwaar bewolkt en _k regen, hier en net onweer. Overwe- atige noordelijke wind. a temperaturen als of iets lagere. ursum Corda" it op concours RAS Zondag 5 Juli R.K. Gem. Zangver. Corda" deelnemen aan jconcours van de Bond Zangverenigingen in Zuid-Holland, welke Krasnapolsky in Amr wordt gehouden. Zij zal in de le afdeling gem. et verplichte werk is an Ed. Flipse en 't vrije S-alve Ragina" van de Oberhöffer. nt Pancras op kleurenfoto's lNCRAS Het ligt in .ng om op 26 en 27 Ju- :aal van Bouwstra twee :e geven, om het werk (hone van het dorp in brengen. De heer Bak- der sdhool heeft een. g van kleurenfoto's an het dorp, welke op niet allemaal kunnen vertoond, zodat nog een ivond nodig is. Wij zijn [egenheid geweest om 'n van de foto's te zien en ieder aanraden deze vrij te houden. Viswedstrijd Zondagmorgen hield „De Hengelaar" haar dstrijd van dit seizoen, werd door 44 deelne- Spijkerboor aan het ands Kanaal aangebon- veer, dat niet meewerk- sschien de oorzaak, dat acht wilde bijten. Of- en bovenmaatse baars ingen, bleef de stem- ;ekend. De ondermaatse wél acte de presence, tachtig stuks tijdelijk voor het land verwis- uiteindelijk resul- nmer; 2. D. Polman; 3. raaten; 4. D. de Moes; Tong; 6. Jb. Plukker; 7. 8. Jn. de Boer; 9. C. 10. J. Klompmaker. Koophandel" EDIJK De vereniging oophandel" hield voor de jaarlijkse wed- Morgens was er in de /an de Noordermarkt- behendigheidswedstri j d drukken welke werd ge- ioor de heer S. Hink te woude, waardoor deze in kwam van de wissel tevens 50 sigaren in ont- ocht nemen. De 2e prijs vonnen door de heer C. te Noord Scharwoude prijs door de heer P. Broek op Langedijk. werd op het L.S.V.V. voetbalwedstrijd ge- ;ussen handelaren "uit Langedijk en N. Schar- ïer zegevierde Broek op met 13. werd in café Kramer rwoude een biljart- edstrijd georganiseerd, eel animo bestond swedstrijd werd ge- >r de heren T. Stenne- Simeins met 59 pnt, e pr. werd gewonnen heren J. Kraakman Czn rgen Azn. biljarten zegevierden in de heren Stenneberg ar en in de B-groep 7iis en P. Slot. Sportdag SCHARWOUDE Zon- zal door de N.K.J.B. 'n sportdag worden N Scharwoude. O.m. N.K.J.B.-er inschrijven mmers 100 m., 400 m., m. estafette, 1500 m„ en touwtrekken. Ook voetbalwedstrijd wor- tussen een combi- sdijk-'t Veld en Heer Noord tegen Tuitjen- enhuizen- Heer Hu - oordenwisseling A.W. uit Uit- rtig uit Warschau in 26 Maart een woor- gekregen met haar an J. v.d.E. over de ^rekening. G.H., een E. hoorde buiten, dat ïadden, en beide aan, jhten de vrede te oe- mevr. W. aanvan- ur voor zijn neus had was hij toch naar omen, waar mevr. W. kwam, zodat zij on- elkaar in botsing kwa- W. zou H. daarop ;escholden. De lezing was natuurlijk heel 5h de door de politie ingewonnen inlichtin- niet vleiend voor haar, bij de omwonenden sien. De politierechter tijdens de zitting ook malen tot de orde irigens was het maar H. versohenen was, boven aan de trap lisemmer klaar staan, nelijke bedoeling, de- loofd van zijn tieren- te laten neerdalen, hij zelf verklaarde, zenuwen heen. belediging veroordeei- Lkmaarse Politierechter geldboete van f 25 hechtenis, waar zij niet mee eens was, raag nog wal verder gtikeuveld. De Poli had hier blijkbaar en beval haar de iten, wat zij, jamme- et onrecht, dat haar laan, met tegenzin Hoofdkwartier der geallieerde strijdkrachten in Europa, 9 Juni Gen. Matthew B. Ridgway heeft heden de Wes telijke geallieerden om meer vliegtuigen voor de verde diging van Europa gevraagd en hun voorgehouden, dat „onze luchtmacht ook thans nog de zwakste schakel in onze verdediging" is. In zijn jaarlijks rapport als ge allieerd opperbevelhebber - een functie, die hij de vol gende maand neerlegt om staf-chef van het Amerikaanse leger te worden - heeft Ridgway een lange lijst van tekort komingen in de organisatie van de geallieerde verdedi ging opgesomd. Ridgway's verzoek om verster king van de luchtmacht krijgt bij zondere betekenis in verband met het gekrakeel te Washington over de voorgestelde besnoeiing van het programma van de Ameri kaanse luchtmacht. Ridgway heeft geen twijfel la ten bestaan aan zijn oordeel over het belang van de luchtmacht voor de verdediging van het 6400 km. lange front van Turkije tot Noorwegen. „Onze luchtmachten zouden haar taak (de verdediging van Europa) nooit volledig kunnen uitvoeren", vertelt de opperbevel hebber de 14 bij de N.A.T.O. aan gesloten landen zonder omwegen. „Wij hebben niet het aantal moderne vliegtuigen voorhanden, dat noodzakelijk is voor onze de fensieve taken", zei hij en hij drong er op aan, dat „voor het komende jaar althans groter voor rang wordt gegeven aan de lucht strijdkrachten". Ridgway richt zich hier blijk baar tegen de houding van de raad van de N.A.T.O. tegenover de eisen van de militaire com missie, die volgens hooggeplaat ste Amerikaanse militaire zegslie den meer vliegtuigen wenst. De ministers besloten de luchtmacht van de N.A.T.O. gedurende 1953 te versterken met niet meer dan 1.450 toestellen, waardoor de N.A.T.O. tegen het einde van dit jaar een luchtmacht van slechts 4000 toestellen zal hebben. Voorts besloten zij volgens dezelfde zegs lieden het aantal toestellen, dat tegen het einde van 1954 aanwe zig moet zijn, voorlopig op 5.600 te bepalen. Ridgway en andere militaire leiders hadden aldus deze zegslieden echter ge vraagd om een luchtmacht van meer dan 7000 toestellen tegen het einde van 1954. De opperbevelhebber noemde eveneens tekortkomingen wat de landstrijdkrachten, de ondersteu ningstroepen, de opleiding, de mu nitie, de bevoorrading en de ma rinevaartuigen betreft. Alleen dan succes Volgens Ridgway zijn deze te kortkomingen „goed te maken, mits tijdig maatregelen worden genomen en volgehouden". In dien dit gebeurt, zou dit opper bevel in de naaste toekomst in staat zijn, West-Europa met suc ces tegen een algemene Sovjet- aanval te verdedigen, maar indien het niet wordt gedaan waar schuwt Ridgway „zullen de Europese Natolanden blootgesteld blijven aan het gevaar van een beslissende militaire nederlaag met al de catastrophale gevolgen voor hen en voor de Westerse be schaving". Gevaar niet verminderd Sprekende over de vredesgeba- ren van Sovjetzijde zegt Ridgway: „Mij zijn geen feiten bekend, die mij tot de conclusie zouden kun nen voeren dat het militaire ge vaar uit het Oosten verminderd is". De generaal wijst er integen deel op, dat de Sovjet-Unie ge durende de laatste twaalf maan den „systematisch haar gewapen de strijdkrachten en die van haar Europese satellieten heeft ver sterkt. Vervolgens geeft hij voor het eerst sinds hi.i opperbevelhebber is geworden de schattingen van het Westen betreffende de macht van de Sovjets: 1. Het Sovjetblok heeft meer dan vijf en een half millioen man onder de wapenen, waarvan ruw geschat 4'/2 millioen tot de Sov jet-Unie zelf behoren. 2. De Sovjet-luchtmacht be schikt over meer dan 20.000 vlieg tuigen voor de dienst aan het front met een grote reserve. 3. De vloot bezit meer dan 300 onderzeeërs. „Bovendien" aldus Ridgway „is de zeer gemotoriseerde groep van Sovjet-legers in Oost- Duitsland op een hoog peil van paraatheid gehouden met uitbrei ding van dé uitrusting en moder nisering van de voertuigen. Vele Russische luchteskaders zijn op nieuw uitgerust met straalvlieg tuigen en in geheel Oost-Europa is een geweldig programma voor de aanleg van vliegvelden nage noeg voltooid". Ridgway voegt hieraan toe, dat Oost-Duitsland ook lucht- en vlootstrijdkrachten vormt. Hij be toogt dat „onze vooruitgang, ge meten aan de macht der Sovjets, onvoldoende" is en vervolgt: „Ik vind de ongelijkheid tussen de strijdkrachten, waarover wij beschikken en die, welke de Sov jetheersers tegen ons in het veld zouden kunnen brengen, zo groot, dat geen andere conclusie moge lijk is, dan dat een algemene Sovjet-aanval in de naaste toe komst het geallieerde opperbevel in Europa gevaarlijk zwak zou vinden voor de vervulling van zijn taak". „De actieve landstrijdkrachten van de N.A.T.O. moeten verder worden versterkt", merkt de ge neraal in zijn karakteristieke rondborstigheid op. „De bestaande divisies" zo zegt hij „moe ten beter worden geoefend en worden ondersteund door de be nodigde ondersteuningstroepen, die op het ogenblik ontbreken". Ook lof Ridgway had ook lof voor het geen tot stand gebracht is. In het rapport stond: „Gedurende het afgelopen jaar is er veel gedaan om ons militair potentieel te ver hogen en de troepen beter bere kend voor hun taak te maken. Hij schreef dat de Europese lan den met recht trots kunnen zijn op hun toegenomen militaire sterkte. Hij zei, dat hierdoor het moreel in Europa zou verbeteren. Hij had lof voor het infrastruc tuur programma de aanleg van vliegvelden, hoofdkwartieren, ver bindingen, pijpleidingen, opslag plaatsen voor vliegtuigbrandstof, marinebases, radarinstallaties, sta tions voor radiografische naviga tie en de oefeninstallaties. Sprekend over de regionale de fensie meende Ridgway dat Noord—Europa nog niet over vol doende hulpbronnen beschikte om zich tegen een grootscheepse aanval te verdedigen. Ridgway verklaarde: „De landen in dat ge bied zullen hulp van buitenaf no- nig hebben en hiermede is in on ze plannen rekening gehouden". „Ónder de voordelen die een spoedige ratificatie van het de fensie-verdrag met zich gebracht zou hebben, is de militaire bijdra ge van West-Duitsland wel de be langrijkste, een bijdrage die ik onmisbaar acht voor het welsla gen van onze defensieplannen", aldus de opperbevelhebber in zijn jaarlijkse defensieoverzicht. Jan Nolten achtste in Daupliiiie Libere De tweede etappe van de Dau- phine Libere bestond uit twee gedeelten. Het eerste deel was 'n tijdrit voor ploegen van Bourg naar Trevoux. De race werd ge wonnen door de „Gitane"-equipe voor de ploegen van „Mercier" en „Terrot". Het tweede gedeelte van de etappe van Trevoux naar Valence over een afstand van 151 km. De uitslag luidt: 1. Teisseire (Fr.) 3 uur 50 min. 12 sec.; 2. Roux (Fr.) 3.50.16; 3. Bermudes (Fr.) z.t.; 4. Lauredi (Fr.) z.t.; 5. Folch (Fr.) z.t. Op de 8e plaats ex aequo volg de de grote groep met o.a. onze landgenoot Nolten. De Fransman Hassenforder behield de eerste plaats in het algemeen klasse ment met 8 sec. voorsprong op Teisseire en 30 sec. op Rolland. Op 16 Juni Benelux- ministersbesprekiiig 's-GRAVENHAGE De eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken van Neder land, België en Luxemburg zul len op 16 Juni in Den Haag bij eenkomen voor informele ver trouwelijke besprekingen betref fende de Benelux. Aan de bespre kingen zullen van Belgische zijde o.a. deelnemen de heren J. van Houtte, eerste minister, en P. van Zeeland, minister van buitenland se zaken. Luxemburg zal vertegenwoor digd zijn door minister-president P. Dupong en de minister van Buitenlandse Zaken, J. Bech. Van Nederland zullen aanwezig zijn: de minister-president dr. W. Drees, de minister zonder porte feuille J. M. A. H. Luns en de secretaris-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers. Korea Terwijl wij dit schrijven is er over een definitieve wapenstil stand in Korea nog niets bekend. Maar er zijn tekenen die wijzen in de richting van een oplossing in dit conflict, dat nu bijna drie jaren duurt en in totaal een 6.3 millioen slachtoffers heeft geëist. Dat is meer dan de helft van het Nederlandse volk. Wordt men het werkelijk eens en zwijgen de ka nonnen, dan zal er een zucht van verlichting opgaan. Niet in het minst in de V.S. Want het aantal doden onder de Amerikaanse soldaten is groot. Men kan zich afvragen wat de zin van dit alles is geweest. Na drie jaar tijd zijn beide partijen geen stap verder gekomen. Het heeft er veel van. Maarde communisten, die dit avontuur zijn begonnen en aanvankelijk de bedoeling hadden na Korea nog meer binnen de communistische invloedssfeer te betrekken, heb ben ondervonden, dat de V.N. niet met zich laten spotten. Het is moeilijk te peilen, welk een invloed het verzet van de V.N. op de gehele Russische politiek heeft gehad. Wanneer de kopstuk ken in Moskou drie jaar geleden vooruit hadden geweten, hoe de toestanden in Korea zich zouden ontwikkelen, waren ze nooit tot deze agressie overgegaan. Men kan voor dit krachtdadig verzet Truman dankbaar zijn. Thans verlangt men naar vre de. Alleen de Zuid-Koreanen zijn niet tevreden. En.... helemaal ongelijk hebben ze van hun stand punt uit gezien ook weer niet. De dreiging zal blijven. Misschien zelfs in Birma en Indo-China toenemen. Het is altijd nog moei lijk uit te maken, wat de commu nisten er toe heeft gedwongen aan een oplossing mede te wer ken. Is het de bedoeling om in de toekomst elders in Azië het vuurtje op te rakelen? Of mag men eruit opmaken, dat de com munistische leiders tot de erken ning zijn gekomen de weerbaar heid der Vrije Volkeren te heb ben onderschat? Zoals reeds gemeld heeft de vorige maand een kleine groen Indonesische militairen een po ging tot infiltratie gedaan op Nieuw-Guinea, waarbij enigen hunner zijn gedood, en de overi gen gevangen genomen zijn. Van Indonesische zijde wordt het thans voorgesteld, alsof het hier geen poging tot infiltratie be treft. Doch een stranding van uitgeputte militairen, die door zeestromingen uit de koers ge dreven zijn. Naar aanleiding van deze tegenspraak deelt een offi ciële woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken mede. dat er sprake was van een bewuste poging tot infiltratie. Op zich zelf is de Indonesische verklaring reeds zwak, omdat thans wordt toegegeven, dat In donesische militairen op Nieuw- Guinea zijn geland, terwijl aan vankelijk zelfs de mogelijkheid daarvan werd ontkend, omdat „geen enkele militair in het ze vende territorium zoek was". Voorts kan de vraag worden gesteld, hoe men te Djakarta wetenschap zou hebben van het afdrijven van de prauw door een zuid-Equatoriale stroom en om trent de toestand waarin de om varenden van de prauw zich bij aankomst op Nieuw-Guinea be vonden. Met deze opvarenden heeft men van Indonesië uit geen enkel contact gehad. De woordvoerder verklaarde onder meer. dat de. Indonesische militairen eerst één dag voor hun aankomst op Nieuw-Guinea van Indonesisch grondgebied ver trokken zijn. In de prauw be vond zich voorts bij de inbe slagneming nog een voorraad le vensmiddelen, terwijl bovendien vóór hun gevangenneming de in filtranten voedsel aan de bevol king hadden uitgedeeld. Er kan dus zeker geen sprake zijn van „uitgeputte militairen, die uit hun koers geslagen waren", al dus de woordvoerder. Het is trouwens ook geen ge woonte. dat uitgeputte en ver dwaalde militairen, wanneer een poldtieboot overzee de plaats van landing nadert, deze boot met mortiervuur te ontvangen, zoals in dit geval geschied is. Voorts werd propagandamate riaal buitgemaakt. De Nederlandse regering heeft van deze poging tot infiltratie op generlei wijze gebruik willen maken om sensatie te verwek ken en verstrekte aan de pers slechts enkele summiere inlich tingen. Zij gaf er de voorkeur aan de zaak op de gebruikelijke diplomatieke wijze te behande len en de eerste gegevens, die aan Den Haag bekend werden, zijn dan ook aan de Indonesi sche regering ter hand gesteld. Inmiddels werden uitvoeriger in lichtingen ontvangen, waaruit duidelijk blijkt, dat hier sprake was van een doelbewuste poging tot infiltratie. Ook deze inlich- tnigen zullen aan de regering van Indonesië worden overhan digd. aldus de woordvoerder van het Ministerie van Buiten landse Zaken. HAARLEM. Op 19 Juni a.s. zal het 250 jaar geleden zijn, dat Izaak Enschedé een kleine druk kerij begon in een pand aan de Frankenstraat te Haarlem. Uit dit bedrijfje groeide in de loop van twee-en-een-halve eeuw de grote onderneming die thans een we reldfaam heeft, de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen aan het Klokhuisplein. Het jubi leum zal bescheiden worden ge vierd in eigen kring van directie en personeel. Donderdagochtend 18 Juni is de herdenking in de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem, waarna een door het personeel aan te bieden gedenksteen zal worden onthuld op het Klokhuis plein. Voor het publiek zal dit jubileum een tentoonstelling brengen in de Haarlemse Vlees hal op de Grote Markt van histo rische documenten uit de eeuwen oude drukkerspractijk der firma en andere geschiedkundige bezit tingen, waaraan het museum der onderneming zo rijk is. Wat de geschiedenis van het bedrijf betreft, deze begon eigen lijk óp 21 Juni 1703, de dag waar op Izaak Enschede zijn meester proef als drukker aflegde. Zeven in rechte lijn opeenvolgende ge neraties der Enschede's hebben sedert die datum leiding gegeven aan het bedrijf. In 1736 verhuisde de drukkerij van de Franken straat naar de Grote Houtstraat, waar tevens een boekwinkel werd geopend. Een jaar later kocht En schedé van de Erven Casteleyns „De Opregte Haarlemsche Cou rant", waarvan de redactie toen tertijd gevoerd werd door één persoon, zekere Seitz. Enschedé heeft deze courant uitgegeven tot de tweede wereldoorlog, want in 1942 werd onder dwang een sa mensmelting met „Haarlems Dag blad" tot stand gebracht. Na de oorlog is de fusie in herstelde vrijwilligheid voortgezet in de thans bestaande courant Haar lems Dagblad/Oprechte Haarlemse Courant. Na 1743 breidde de zaak van Enschedé zich opnieuw uit door aankoop van een lettergieterij. Nieuwe technieken in het vak werden nauwlettend gevolgd en toegepast. Het personeel omvat op het ogenblik bijna duizend man. In 1932 werd de firma een N.V. en thans is het bedrijf een efficiënte groot-industrie gewor den, die een grote naam heeft in binnen- en buitenland op het ge bied van kunstdruk, postzegels, bankbiljetten, waardepapieren van allerlei aard en plaatwerken. Nabij Djakarta zal mettertijd een fabriek verrijzen, waarin de Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen een aandeel heeft. Het is een gemengde naam loze vennootschap, waarin de In donesische regering en Enschedé samenwerken. De directie zal in handen van Enschedé zijn gedu rende een bepaald aantal jaren, dat nog verlengd kan worden. Hst bedrijf zal zich toeleggen op de vervaardiging van muntbiljet ten en geldswaardige papieren. De gebouwen zijn grotendeels ge reed en de productie zal in 1954 op volle toeren komen. Dit be drijf, Fertjetakan Kebajorange heten, ligt in de gelijknamige tuinstad-in-wording van Djakar ta. Het is ontstaan uit een initia tief van Enschedé, die daartoe onderhandelingen met de Indone sische regering heeft gevoerd ge durende twee jaren. Er zal een personeel van ongeveer 150 man werkzaam zijn, waarvan een aan tal Haarlemse specialisten. Drie van hen zijn al in Indonesië om het personeel te scholen. Bij het ontwerpen van bankbiljetten al daar zullen Indonesische artisten worden ingeschakeld. De dage lijkse leiding zal worden gevoerd door de heer G. W. Bitter uit Haarlem en mr. Soewondo uit Indonesië. Deze laatste is reeds enige tijd in het Haarlemse be drijf bezig zich in te werken. Tijdens een persconferentie met rondleiding door het bedrijf kwa men nog tal van interessante de tails van deze onderneming onder de aandacht. Zo werd medege deeld, dat het bedrijf te Haarlem reeds sinds 1864 postzegels ver vaardigt. Sinds 1814 worden er bankbiljetten gemaakt. De post zegels voor het buitenland gaan voornamelijk naar Luxemburg, Portugal, Guatemala, Perzië, UNÖ, België, Congo en Indonesië. De lettergieterij werkt eveneens veel voor het buitenland, o.a. voor Scandinavië en Amerika. Tijdens de oorlogsjaren wer den veel distributiebescheiden ge drukt. Bij een der persen kan men eigenlijk slechts met eerbiedige schroom toeven. Mechanische ver draagzaamheid: Die pers heeft toegestaan, dat op haar achter eenvolgens, deels ook dooreen, zijn gedrukt.een psalmen- en gezangenbundel, een Frans Mis saal, een brevier, een Koran en een Talmud-uitgave. U kunt uw hoed weer opzetten, tenzij u een vergelijkbare eerbied hebt voor de productie van. bankbiljetten. Onbegonnen is de beschrijving van het beveiligingssysteem, dat hier wordt toegepast. Moet worden gehanteerd uit de aard der zaak. De machine kan het niets schelen of de man aan haar muil een vel bankbiljetten van f 100, of een vel postzegels van f 2.50 of een „Veilig Verkeer Lottospel" van haar aanpakt. Maar die man is (maar) een mens.... Een wonderlijke gewaarwording is het voor elkeen, die biologeren de producten van papier en inkt en kunstenaar-vakmanschap als bankbiljetten zijn, in zulke enor me hoeveelheden gestapeld te zien en die te zien behandelen met dezelfde (schijnbare) nonchalance of geroutineerde (nauwgezette) vlotheid als de pakken folders van een winkelierscomibimatie. (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN HR. MS. „DUBOIS" NAAR KOREA (Van een onzer verslaggevers) Hr. Ms. fregat „Dubois" zal, zo vernemen wij, zeer waarschijnlijk worden aangewezen om Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nas sau" in de Koreaanse wateren te gaan aflossen. Over de juiste datum van af lossing zou nog geen beslissing zijn genomen, omdat de „Dubois" eerst op 1 Juli a.s. in dienst wordt gesteld. Ter bevoegder plaatse kon men ons niet meede len, in hoeverre de politieke ont wikkeling in Korea van invloed zou kunnen zijn op de aflossing. De „Dubois" is een van de fre gatten, die de Koninklijke Marine van de Verenigde Staten heeft ontvangen. Het schip is in 1943 gebouwd en heeft een waterver plaatsing van 1250 ton. De be manning telt ongeveer 150 man. SAIGON. 8 Juni Premier Nguyen van Tam verwacht van een wapenstilstand op Korea „Catastrophale gevolgen voor Vietnam, indien er geen ernsti ge maatregelen worden genomen om China te verhinderen de mi litaire hulp aan de onder com munistische leiding staande Viet minh te verhogen en om te voor komen. dat de Chinese troepen, welke op Korea vrijkomen naar Indochina gedirigeerd zullen worden om de strijdkrachten van Ho Tsji Minh te versterken". In een vraaggesprek zei Tam vandaag gekant te ziin tegen een bestand in Indochina, „omdat ik niet geloof, dat de Vietminh op recht is". Hij voegde hier evenwel aan toe, dat hii van de Franse re gering de toezegging heeft ge kregen. dat geen beslissingen over een bestand Indochina zul len worden genomen zonder de goedkeuring van Vietnam. Volgens Tam kan 'n Koreaans bestand slechts nadelig ziin voor de Anti-communistische zaak in Azië. Hii wees er op. dat het bestand Korea verdeeld zou la ten, waardoor drie iaar oorlog zinloos zullen worden. „Zolang de Vietminh hun agressieve houding volhouden, zou een bestand een vergissing ziin. Het is nodig de communis ten militair volkomen te neutra liseren. anders zullen zii nieuwe en verschrikkelijke bloedbaden aanrichten", aldus Tam. Ook Formosa De op Formosa verschijnende bladen verwachten, dat een be stand op Korea de Chinese com munisten gelegenheid zal geven tot nieuwe aanvallen. De bladen geven Zuid Korea geliik. dat het zich met kracht verzet tegen het voorgestelde bestand. Het officiële Central Dailv News voorspelde, dat het be stand gevolgd zal worden door een nieuwe communistische agressie. S.P.D. wil nationalisatie van Duitse kolen- en ijzer- en staalindustrie BERLIJN Het bestuur van de S.P.D. heeft te Bonn de hoofd lijnen vastgesteld van een wets ontwerp voor de nationalisatie van de kolen-, ijzer- en staalindu strieën. Het ontwerp zal binnen kort door de S.P.D.-fractie van de bondsdag als initiatiefvoorstel worden ingediend. ROTTERDAM. 8 Juni On der een spervuur van blitzlicht, afgevuurd door een peleton fo tografen, mocht vanmiddag de 46-jarige automonteur C. A. van Steen, precies op ziin verjaardag in de kamer van B. en W. van Rotterdam uit handen van bur gemeester van Walsum 'n spaar bankboekje in ontvangst nemen met een genoteerd bedrag van f 700.ten behoeve van ziin vierde kind Antonius Cornelis Hendrikus Petrus, die vanmor gen om 4.05 in e groene Hille- diik no. 257 a geboren werd en daarmee de 700.000e inwoner van Rotterdam is geworden. Bij de plechtigheid, die in te genwoordigheid van tal van ge meenteraadsleden. wethouders en hoofdambtenaren plaats vond. fungeerde wethouder J. van Til burg als ambtenaar van de bur gerlijke stand. Burgemeester van Walsum sprak de gelukkige va der toe en gewaagde van een voor papa gewichtige dag. maar eveneens voor Rotterdam, welke gemeente nu wederom een mijl paal heeft bereikt. Wij kunnen, aldus de burgemeester, met er kentelijkheid terugzien op het verleden om met dankbaarheid te erkennen, dat de ontwikkeling van deze stad een gezegende is geweest. Deze mijlpaal is ook van betekenis voor de toekomst, want opnieuw worden de bijzon dere problemen onderstreept, die de uitbreiding van een stad met zich meebrengt. Spr. overhan digde de vader het sierlijk be werkte spaarbankboekje ten be hoeve van diens zoon, die over het bedrag echter pas op ziin meerderjarigheid mag beschik ken. De plechtigheid werd besloten met het ronddelen en verorberen van een serie beschuiten met muisjes. Vanmiddag bracht burgemees ter van Walsum en mevrouw van Walsum ten huize van de nieuwe wereldburger een be zoek. Bundeling nodig. In „De Gelderlander" lézen wij een openhartige beschouwing over de noodzaak van bundeling van krachten, hetgeen neerkomt op een pleidopi voor herstel van samenwerking tussen de prot.- christelijke partijen. Het blad waarschuwt tegen bepaalde ten- denzen in de Partij van de Arbeid èn in de WD. Zij ageren beide nog wel eens tegen de bijzondere school en de P.v.d.A. en de WD vinden elkaar ook practisch „in de verdediging van het Humanis tisch Verbond en zijn aspiraties". In de P.v.d.A. komt de „oude SDAP-aard nu en dan boven, als een waarschuwing voor iedereen, om toch voorzichtig te zijn". En dan komt het blad tot de volgende conclusie: „Tegenover de gevaarlijke kracht van de socialistische en liberale vrijzinnigheid moet de opbouwende kracht van de chris telijke partijen staan. Wij hebben de wereld en dus ook Nederland radicaal in Christelijke zin te her vormen. Dat is alleen mogelijk door bundeling van krachten en samenwerking van de confes sionele partijen. Het dagblad „Trouw" (prot.) concludeerde on langs, dat, wil men de socialisti sche invloed verder indammen, een duidelijke, begrijpelijke en aan de noden van de tijd aange paste politiek van de christelijke partijen nodig is en dat het dui delijk is, dat dit geen conserva tieve politiek mag zijn. Dit is een fris geluid en tevens een reikende hand, die wij katholieken zeker grijpen moeten. Dat is ook de in druk van „Ruim Zicht", het blad van het KAB-kader." Tijd voor overleg. Het is hóóg tijd voor overleg van de katholieken onderling, schrijft de „Twentse Courant", die o.a. pleit voor een duidelijk eco nomisch program; dat is, wat ons nog ontbreekt: „Een juist een economisch program is de logische basis voor een sociale wenslijst! Een merkwaardige tekortkoming, gezien het feit dat de sociale en cyclieken, waar men zich zo gaar ne op beroept, niet spreken van: „sociaal", maar van: sociaal-eco nomisch. Een overleg in deze richting", aldus dit blad, „(een vóór-overleg is reeds gaande)tus sen de verschillende standsorga nisaties, zou aan onze politieke partij die tot opdracht heeft te zorgen voor de staatkundige rea lisatie der maatschappelijke ver langens waarschijnlijk een veel hechtere basis kunnen geven, ook in de harten der leden van het katholieke volksdeel! Immers, de KVP kan dan haar krachten con centreren op haar eigenlijke taak: de strijd voor de staatkundige verwezenlijking van wat er elders in het katholieke volk als pro gram is vastgesteld. Zo kan er een vruchtbare band ontstaan tus sen de organisaties en politieke partjj." Openhartig gesprek „Gebrek aan overtuiging' meent het Binnenhof" te zien in de houding van verschillende katho lieken ten opzichte van het een- heidsvraagsufc. Na de jongste ver klaring van prof. Romrne moet „de moeilijkheid om tot een be gin van «verleg te komen, kunnen wijken, mits alle belanghebben den zich open weten te stellen voor de overtuiging dat de bood schap van kardinaal de Jong op de vooravond van het hoogtepunt der hiërarchiefeesten, niet bedoeld was als een gelegenheidspeech. Overleg en openhartig gesprek tussen KVP, KNP en de katholie ken van de Partij van de Arbeid is niet alleen een kwestie van geduld of van de moed om een offer aan een vermeend prestige te brengen. Wel degelijk speelt daarbij de kwestie van de over tuiging. Hoe is het anders moge lijk, dat een bijna alle katholieke organisaties overkoepelende in stantie maar niet tot concrete da den komen kan in een materie, welke juist een waardevol funda ment zou kunnen vormen tot herstel der eenheid op staatkun dig terrein?" Plechtige afkondiging op Maandag 22 Juni Naar wij vernemen zal de plech tige afkondiging van de grond wetsherziening met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen ge schieden, zowel in Nederland als in de overzeese rijksdelen op Maandag 22 Juni des ochtends half elf. In Nederland gebeurt de voor lezing in iedere gemeente voor of in het huis der gemeente in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad, van elk der gerechts hoven en der rechtbanken, in Su riname in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie, in de Ned. Antillen in een plech tige openbare zitting van het Hof van Justitie, in Nieuw Guinea in een dito van de Raad van Justitie. Van het ogenblik der plechtige afkondiging af treedt de wijziging in werking. NEW YORK, 8 Juni Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie bij de Ver. Naties heeft vandaag verklaard, dat de Ver. Staten „ten zeerste voldaan" zijn over de ondertekening van het accoord betreffende de krijgs- gevangenenkwestie in Korea. Een Britse gedelegeerde noem de het nieuws „een hoogst bevre digende ontwikkeling na zoveel maanden van onderhandelen". Een woordvoerder van de Rus sische delegatie verzocht de ver slaggever, die hem uit bed belde slaperig, in de loop van de och tend nogmaals te telefoneren. Een Indische gedelegeerde zei: „Wij hopen, dat dit de weg zal banen naar 'n vermindering van de spanning in het Verre Oosten". In Washington waren de Ame rikaanse autoriteiten van mening, dat de definitieve overeenstem ming over de kwestie der krijgs gevangenen snel tot een wapen stilstand zou leiden. Zij maakten zich echter ernstige zorgen over de vraag, of Zuid-Korea de wa penstilstand in acht zou nemen. De zakenlieden in Singapore hopen, dat zij na de vrede in Ko rea de handel met communistisch China zullen kunnen hervatten. Zij hopen, dat het verbod van de V.N. op de uitvoer van strategi sche materialen naar China zal worden opgeheven, zodat uitvoer van rubber naar China de ver minderde vraag van de V.S. zal goed maken. In Londen wordt van officiële zijde vernomen, dat de Britse re gering in Seoel, Tokio en Wa shington navraag doet om een juist beeld te krijgen van het Zuid-Koreaanse standpunt inzake een bestand. Verwacht wordt, dat Churchill morgen in het Lager huis een verklaring zal afleggen over de toestand in Korea. Hij zal zeer waarschijnlijk aanstippen dat door een Koreaans bestand zijn betoog over de noodzaak spoedig een viermogendhedencon- ferentie te houden, aan kracht gewonnen heeft. Hoe gaan we naar huis? De eerste reactie van de man nen aan het front was „hoe spoe dig kunnen wij naar huis gaan." Het nieuws van de overeen komst tussen de communisten en geallieerden over de kwestie van de krijgsgevangenen werd met verrassing en vreugde begroet. Maar het antwoord op de vraag, wanneer zij naar huis kunnen gaan is teleurstellend, n.l. „niet dan na 'n politieke overeenkomst, welke maanden of jaren op zich kan laten wachten". De reactie van een Schotse sol daat was: „Dit is inderdaad goed nieuws. Ik had niet gedacht, dat er ooit een einde aan deze oorlog zou komen". Stan Ockers niet naar de Tour? BRUSSEL, 8 Juni De Belgi sche Wielrenunie heeft vandaag dertien namen bekend gemaaki van eventuele deelnemers aan de Tour de France 1953. Later zullen uit deze dertien renners de tien deelnemers geko zen worden, die samen de Belgi sche ploeg zullen vormen. De dertien uitverkorenen zijn: Adriaenssens, Borgmans, Cleene- werek, Close, Couvreur, de Bruy- ne, de Hertog, de Smet, Impanis, Neyt, van der Stockt, van Ge- nechten en van Geneugden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3