Prachtig stuk bergings werk heeft kans van slagen Het Wonder van Fatima RADIO verlaagde prijzen: NU f 49.75 f 39.75 f 39.75 mrmHAVF „I irgo'\ gestrand Financiën en Economie PHIUPS Doeksen's meesterbergers nadert iveer haar element programma Beur so verzicht Pasrina 4 Dinsdag 9 Juni 1953 een ruk naar ziin element heb ben gemaakt en met ziin achter eind bii de laagwaterliin liegen, zodat dan de wandeling om het schip heen on het droge niet meer mogelijk zal ziin. Voor de derde keer zal dan nogmaals een dok om het schip worden gebouwd, maar dit kan niet meer zo groot ziin. Dit moet immers zee-inwaarts. dus in het water geschieden, wat weer nieuwe problemen schept voor de vin dingrijke bergingsmannen. Dan kan er ook alleen maar bii laag water gewerkt worden en of dat dan bii nacht of bii dag is. dat doet er niet toe. Maar ook als dit derde deel gelukt, is men nog niet klaar. Ook dan is er bii hoog water nog geen water genoeg om het schip drijvende te krijgen. Dan zullen misschien zandzuigers in actie moeten ko men om een geul te vormen en te behouden. Dan zullen spring vloed en eigen machinekracht te hulp moeten komen om het schip bii stukjes en beetjes in dieper water te brengen met behulp van kabels aan ankers, totdat eindelijk de machtige sleepboten van rederij Doeksen de „Holland", de „Oceaan", de „Stortemelk". in actie kunnen komen. Dan zullen de Doeksens pas echt in hun element ziin. wanneer de zware kabels kra kend worden strak getrokken door de saamgebundelde krach ten van de sleepboten om hun zoveelste overwinning op de zee te behalen. Dan pas zal blij ken of het menseliik vernuft wederom in staat is het werk der ontzettende natuurkrachten ongedaan te maken. De biina roekeloze onverzettelijkheid van deze mannen kennende, hun vakkundigheid op dit speciale gebied en de kracht van hun prachtig materiaal, geven wii hen een goede kans. Dan kan eindelijk de inmid dels met ziin bruid uit Montreal gehuwde Zweedse kapitein Sjö- heim met zijn verloren gewaande schip ziin huwelijksreis gaan maken. Spionnageproces in Verenigde Staten WASHINGTON Twee Ame rikaanse soldaten van Oostenrijk se afkomst, Otto Verber en Kurt Ponger, zijn te Washington resp. tot gevangenisstraffen van 40 maanden a tien jaar en van vijf a 15 jaar veroordeeld op beschul diging van spionnage ten behoeve van de Sovjet-Unie. Het spionnagecomplot, waaraan zij bekend hebben schuldig te zijn, zou zijn geleid door de twee de secretaris van de Sovjet-am bassade te Washington, Joeri Ni- vikof. BRUTALE INBRAAK Maandagochtend vroeg hebben onbekende daders een brutale inbraak gepleegd bij een juwelier te Nijmegen. Met een stuk beton hebben zij een ruit van de win kel ingesmeten. Ogenblikkelijk werkte daarop het waarschu wingssignaal. Toen men beneden kwam bleken de daders reeds ge. vlogen te zijn. Zij hadden een greep gedaan in de voorraad gou den ringen, die in. de etalage la gen uitgestald. Er wordt ver mist voor een waarde van f 2500. Op straat vond men nog enige ringen, welke de inbrekers klaarblijkelijk hadden verloren. Zij blijken met een auto ge vlucht te zijn. De politie stelt nog een nader onderzoek in. ia „PHILISHAVE" IVOOR 12 SNEL-scheerapparaat „PHILISHAVE" IVOOR 6 Het befaamde electrische scheerap- paraat met zijn uitmuntende scheerkwaliteit „PHILISHAVE" MAROON 6 werkt op 4-6 volt gelijkspan-, ning (zaklantaarn batterij of accu). Ideaal voor automobilisten, wa tersport, kampeerders of op reis. Sprinkhanenplaag in Turkije ANKARA Een grote zwerm sprinkhanen, komende uit Syrië, is Turkije binnengevlogen en richt daar grote schade aan de gewas sen aan. Er wordt met man en macht gewerkt om te verhinderen dat de sprinkhanen de vlakte van Adana, het centrum van de ka toenproductie in Turkije, zullen bereiken. Hier rust het 5400 ton metende Zweedse s.s. Virgo in het drie meter hoge, enorme dok, dat Doeksen rond het schip heeft laten houwen. Het dok zelf, een reusachtig gevaarte van dichtbij gezien, lijkt klein in verhouding tot het zeekasteel. vereiste de grotere diepgang een hogere damwand. die dus veel zwaardere druk van het water zou krijgen te verduren, Het water, dat een onontbeerlijk hulpmiddel is om het schip van ziin plaats te kriigen. maar. zo als Doeksen zegt. tevens de grote vijand, omdat in het vol gepompte dok het water tevens weer het zand week maakt waardoor de damwand ziin steun gaat missen en na korter of langer tiid moet bezwiiken. De eerste fase van het werk lukte on het ninnert.ie. Want toen Volkert Doeksen, de man die er bii een berging on zee niet tegenon ziet de gevaarlijkste karweitjes mee on te knannen of als eerste de dodensnrong te wagen on een bedreigd schin en die ook nu, bii dit werk, overal vooraan is, triomfantelijk seinde: „Het schin is vlot en wordt ge keerd". bezweek de damwand. Maar het werk was gelukt. Het schip lag nu dwars op de kustlijn en was veel dichter bii het water gekomen. Wanneer hei dok het enige minuten eerder had begeven, zou men weer van vorenaf hebben kunnen begin nen. En nu is het tweede bedrijf van dit stuk, dat vermoedelijk uit vier bedrijven zal bestaan, ongeveer aan het einde. Het tweede dok is gereed en zal worden volgepompt. Of heeft misschien zijn dienst reeds verricht, wanneer u dit leest. Dan zal het schip weer VLIELAND Dezer dagen bij geschikt weer kan de tweede phase in het weer vlot brengen van het op de Vliehors gestrande stoomschip „Virgo" tegemoet worden gezien. Dan worden er weer honderdduizenden kubieke meters water gepompt in het enorme dok, dat daar in het blinkende zand van de Vliehors is geheid, paal naast paal, tot een ringmuur van vierhonderd meter lengte, een dok, dat echter in de eindeloze zandvlakte van de Vliehors niet meer dan een stuk kinderspeelgoed lijkt. Pas als men vlak bij het dok staat en de zware palen ziet, die drie meter boven het zand uitsteken en door dwarsbalken en schuine stutten aan de achterzijde worden gesteund om de enorme druk van het water straks te trotseren, en men ziet daar de 5400 ton grote Zweedse stomer hoog bovenuit torenen, pas dan beseft men de bijna hopeloze taak welke de mannen zich hier gesteld hebben. Dit zeekasteel willen zij weer van de woestijn in het zilte nat brengen, nadat het maandenlang gedwongen heeft gerust op het zand van de Vliehors. De Vliehors is een uitgestrekte zandvlakte. het Zuidwestelijk verlengstuk van het eiland Vlie land. Een dorre levenloze vlakte, zonder plantengroei, menseliik of dierlijk leven, zich kilometers ver uitstrekkend in dezelfde een tonige kleur van zand en nog eens zand. egaal en vlak. bii kalm weer biina onmerkbaar overgaand in de eindeloze wa tervlakte rondom. Een vlakte, waar men zich als mens alleen eindeloos verlaten en ver van de WOENSDAG 10 JUNI 1953 HILVERSUM 1. 402 mtr. 7.0024.00 Ncrv. Nqrv: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45- Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 voor de vrouw. 9.35 Waterstaat. 9 40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.05' Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Gram. 13.50 Idem. 15.45 Accord.ork. 16.00 v d. jeugd. 17.20 Orgelsp. 17.50 Mil.rep. 18.00 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Christelijk orga nisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. en sol. 21.00 Lichte muz. 21.30 Ned. Staatslieden van de 19e eeuw, caus. 1.50 Hammondorgelsp. 22.05 Speurtocht door Zd.-Afrika, rep 22.15 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.ia24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 mtr. 7.0.0 Vara, 10.00 Vpro. 10.20 Va- ra, 19.30 Vpro 20.00—24.00 Vara Vara: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gram. 8.50 v. d. huisvrouw; 9.00 Gym. 9.10 Gram. Vpro: 10.00 Schoolradio. Vara: 10.20 v. d. Vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Instr.trio. 12.30 Land. en tuinb.mede. 12.33 v. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagen da. 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 De weg omhoog, caus. 14.15 Gram. 15.00 v. d. kind. 15.30 v. d. jeugd. 16.00 Vierhandig piano- SDel. 16.10 v. d. jeugd. 16.45 v. d. zieken 17.15 Lichte muz. 17.40 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: An tilliaanse jongeren bezien Neder land, door H. Dennert en Ch. Corsen. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.15 Praatje over consumentenbelan gen. Vpro: 19.30 v. d. jeugd. Va. ra: 20.00 Nws. 20.05 Pol.comm. 20.15 Gevar. muz. 21.00 Met eer vol ontslag, hoorsp. 22.15 Piano recital. 22.45 Pijn, caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc.nws. in Esperan to. 23.2024.00 Gram. I wereld voelt, een stuk grond van verscheidene vierkante kilo meters. bruikbaar als landings terrein voor vliegtuigen, maar overigens, ondanks de tegen woordige landhonger, voor na genoeg alle doeleinden onge schikt. omdat bij stormvloeden de witte schuimkoppen der gol ven hun tomeloze spel spelen op deze gronden. Ook in de Februari-stormnacht was de Vliehors verdwenen, ver zonken als het ware in de zoveel hoger staande woeste zee. die steeds maar groter watermassa's uit het Noordwesten aanvoerde. De zee. erfvijand van de eiland bewoners, die toch op de gladde vlakke rug van de Vliehors geen schade kon aanrichten, omdat er niets te beschadigen viel. Want toen de storm was uit geraasd en de watermassa's wa ren afgevloeid kwam de Vlie hors weer te voorschijn. Onbe roerd door het geweld, dat de gehele wereld in opschudding had gebracht. Maar nu zat op de gladde rug van de Vliehors een Zweeds kasteel, als een achteloos toegeworpen cadeautje van haar bruidegom, de zee. Maar ook als een bespotting van het menseliik vernuft: een tech nisch meesterstuk van mensen handen. bestemd om de zeëen te trotseren, daar midden in het droge zand. de schroef machte loos in de lucht. Hopeloos leek de positie van het schip dat meer dan twee en een halve meter diepgang heeft en dus drie meter water be hoeft om te kunnen varen. Hoofdschuddend liepen de be manning en de eilandbewoners om het schip heen. een kolos van staal, zo van onderaf te zien. Een kanaal graven of door zandzuigers laten zuigen was niet mogelijk, dat zou door de stromen en het drijfzand nooit de gewenste diepte kunnen be reiken. Bovendien lag het schip evenwijdig met de vloedlijn. Toen kwamen de mannen van Doeksen, de Terschellinger Ber- gingsmaatschapnij, die al meer zware karweitjes heeft opge knapt. Een contract werd gete kend en voortvarend als altijd werd met het werk een aanvang gemaakt. Een damwand werd om het schip heengeslagen door de fa. Kooyman. specialiste in het wer ken aan havens, dammen en dij ken. Voor de fa. Doeksen was dit geen experiment, want voor de oorlog had zij reeds een der gelijk karwei opgeknapt aan de Noordhollandse kust. toen daar een schip was gestrand. Alleen was de „Virgo" veel groter en HET DOK BEZWEKEN Bij het ter perse gaan van dit artikel bereikte ons het bericht dat de zozeer ge vreesde tegenslag bii de ber gingswerkzaamheden van het Zweedse S.S. „Virgo" geko men is. Het volgepompte dok heeft de druk van het water niet kunnen houden en is be zweken. Momenteel wordt er nog meer hout aangevoerd voor het verzwar'en van de damwand en vol energie be gint men weer opnieuw met de bergingswerkzaamheden, met als devies: „Geen dode dingen baas". Naar de gelijknamige Warner-Bros-film Lucia vouwde de rozenkrans in haar handen. „Waar komt U vandaan. Mevrouw?" vroeg ze fluis terend. Toen de Vrouwe sprak kwam een glans van een nieuwe eeuwige lente over het landschap van de Cova da Iria. „Ik kom van de Hemel", sprak de Vrouwe. Lucia voelde een lichte aanraking en toen zij terzijde keek, zag zij Francesco, die haar angstig en niet begrijpend aankeek. „Tegen wie ben je toch aan het praten", vroeg hij bevend. „Tegen een Dame...." stamelde Lucia. Francesco staarde vertwijfeld in het rond. De kleine Jacinta zat stil en in extase naar omhoog te zien, maar de jongen hoorde niets van de hemelse muziek, en de verrukkelijke schoonheid van een nieuw opbloeiende natuur ging aan hem voorbij. De sombere silhouetten der blauw-omrande ber gen, de gele lichtbevingen tegen de verduisterde lucht vervulden hem met grote angst. „Ik zie haar niet. Waar is zij dan?" vroeg hij wan hopig. Lucia keek weer op naar de Hemelse Vrouwe. „Hier boven dat kleine eikenboompje. Hoor je haar niet?" „Zeg hem, dat hij zijn rozenkrans moet bidden. Dan zal hij mij zien", sprak de Vrouwe. Jacinta wendde zich nu ook tot haar broertje. „Zij zegt, dat je je rozenkrans moet bidden.zei het meisje. Francesco knielde nu ook en zachtjes begon hij zijn Weesgegroetjes te bidden. „Ik kom vragen, of jullie zes maanden achter elkaar op de dertiende van elke maand op dezelfde tijd hier wilt komen. In October zal ik zeggen, wie ik ben en wat ik van jullie vraag." „Zal ik in de Hemel komen?" vroeg Lucia. „Ja, je zult er komen", sprak de Vrouwe. „En Jacinta?" „Ook". „En Francesco?" De Verschijning wendde zich tot het jongetje vol moederlijk medelijden. „Hij ook, maar eerst moet hij nog veel rozen hoedjes bidden. „Luciastamelde Francesco. „Ik zie Haar.." Bleek en ontroerd klemde de jongen zijn rozen krans in zijn handen. „Willen jullie je toewijden aan God en het lijden verduren, dat Hij zenden zal, om eerherstel te ge ven voor de vele zonden waardoor Hij dagelijks wordt beledigd?" „Ja, dat willen wij", riepen de kinderen. „Dan zul je veel moeten lijden, maar de Genade van God zal je bijstaan". Lucia, Jacinta en Francesco zagen nu, hoe de Vrouwe de handen opende en er straalde een won derbaar licht uit, dat hun zielen vervulde. De stra lende wolk waarin de Verschijning was gehuld ge weest, verdween in Oostelijke richting. „Bidt elke dag het rozenhoedje", hoorden de kin deren als van heel ver, „voor de vrede van de wereld en de beëindiging van de oorlog". Toen was het hemelse beeld weer verdwenen in het licht van de zon. De Cova-vallei lag weer te glanzen in de middaghitte en ver aan de horizon speelden zonnestralen rond het witte kerktorentje van het oude Fatima. „Laten wij niet spreken", fluisterde Lucia. „Het was zo mooi". (Wordt vervolgd) HOUTHANDEL KEY Blijkens het verslag der N.V. Houtman del v.h. G. Key te Am sterdam is de prijsdaling, waar van in het verslag over 1951 mel ding werd gemaakt, spoedig ge volgd door een langzame stijging der prijzen op de inkoopmarkten. De voorraden der firma waren bij het intreden van de prijsda ling gering en de aankopen ge schiedden op het juiste ogenblik. De stille reserve behoefde niet te worden gebruikt en is nog vol ledig aanwezig. Het voordelig saldo der winst- en verliesreke ning bedraagt wederom f 297.357 In de voorraadwaardering be vindt zich een ruime reserve, die de directie nodig acht omdat de houtprijzen nog steeds op een zeer hoog niveau staan. De voor raden zijn belangrijk groter dan een jaar geleden, een aanzienlijk deel is thans met winst verkocht, en ondanks de scherpe concur rentie verwacht de directie ook de rest van de voorraad tegen lonende prijs te zullen verkopen. Er wordt een onveranderd divi dend van 10 pet. voorgesteld. SISALPRODUCTIE VAN „NGOMBEZI" De directie der N.V. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" deelt mede. dat de Sisalproductie van de onder haar controle staande ondernemingen heeft bedragen gedurende maand Mei 1953 223 ton (vorig jaar 207 ton). WEER DIVIDEND JAVASE CULTUUR MAATSCHAPPIJ In 1952 zijn de ondernemingen van de N.V. Javase Cultuur Mij. weer een stap nader gekomen tot normaler exploitatiemogelijkhe den. ofschoon verschillende -na oorlogse omstandigheden noa hun stempel drukten op de be drijfsresultaten. De rietopbrengst van eigen aanplant bedroeg 1. 264.267 quintalen of gemid deld 599 quintalen per hectare tegen 557 in 1951. In het ge heel werden verkregen 169.008 quintalen suiker. De gemiddelde productie van eigen aanplant be droeg 65,3 quintalen suiker per hectare tegen 52.9 in 1951. De verkoop bleef in handen van de Nivas. Over het tabaksbedriif zegt het jaarverslag, dat de virginia-aan- olant van de onderneming Per iling in 1952 een uitgesterktheid heeft beslagen van 149.5 hectare, tegen 110 hectare in 1951. De kwaliteit van het product was beter dan in voorgaande jaren De winst der ondernemingen heeft bedragen rp. 6.312.763 Hoewel de fiscale uitvoerings voorschriften van de belasting dienst in Indonesië inzake af schrijving op de bedriifsmidde- len nog niet geheel vast staan, is hierover reeds zoveel bekend geworden, dat de directie meen de te mogen besluiten de gehele winst 1952. in Indonesië behaald, op de verhoogde boekwaarde der ondernemingen af te schrij ven. Het is te verwachten, dat de liquiditeitspositie der ven nootschap in Indonesië in 1953 verder zal verbeteren. De ver lies- en winstrekening over 1952 sluit met een batig saldo van f 226.516. Hiervan wordt f 200.000, ofwel 4 pCt. van het geplaatste maatschappelijk kapi taal. aan aandeelhouders uitge keerd. Dit is het eerste na-oor- logse dividend van de Javasche Cultuur Maatschappij. VRIJ GUNSTIGE MARKT AMSTERDAM, 8 Juni Up de vele politieke en bedrijfsbe- richten, die sinds Vrijdag bekend zijn geworden, heeft de Beurs nogal gunstig gereageerd. Merk waardigerwijs ging de markt ach teloos voorbij aan het nieuws van het Koreafront. dat. naar het zich laat aanzien binnenkort geen gevechtsfront meer zal zijn. Naderende vrede betekende tot duver voor de effectenmarkt al tijd een koersdaling, maar aan 't Damrak is men, wat Korea be treft, voorzichtig geworden en kijkt men eerst uit wat Wall- street vandaag doet. Algemeen was de markt beter gestemd. Internationale fondsen lagen aan de vaste kant en de stemming was vrij vriendelijk Hoewel de omzetten beperkt ble ven kon in het verdere verloop de goede ondertoon gehandhaafd blijven. Voor Kon. Olie bestond enige vraag op de publicatie van het jaarverslag, waardoor het hoofdfonds tot 307i/, opliep, een niveau, dat later niet geheel ge handhaafd bleef. Unilever verbe terde tot 191, ingevolge uitbrei ding der belangen in Afrika. Phi lips was goed prijshoudend en AKU was een punt beter, mede onder invloed van de komende notering in New York. Ook de cultuurmarkt bood enige interessante aspecten. Het jaar verslag Amsterdam Rubber heeft een goede indruk gemaakt en lokte kopers in de markt tegen oplopende koers. Het opmerke lijkste was het verloop van aan delen Javase Cultuurmij., die van 43 tot 471/, noteerden, ingevolge het hoopvolle verslag en de her vatting der dividendbetaling door deze suikerproducent. Sumatra- tabakken trokken opnieuw iets aan, hetgeen na de recente suc cesvolle verkopen geen verba zing wekte. Ook aandelen Cul- tuurbank lagen vast gedisponeerd In de scheepvaarthoek was de rust weergekeerd, nu de handel in claims Holland-Amerika Lijn is afgelopen, maar over de ge hele linie waren de schepen goed gestemd, nu de druk op de aan delen voortvloeiende uit de claimhandel was weggenomen. Uiteraard was men benieuwd naar de eerste notering der nieuwe aandelen Holland-Ameri ka Lijn, die echter tijdens het beursuur nog niet tot stand kwam. Op de staatsfondsenmarkt heerste een willige stemming. Voor het eerst sinds geruime tijd kwam de conversielening 'n frac- 'tie boven de 97 uit. Investerings certificaten deden 97 7/8 bieden en de nieuwe lening lag 'n frac tie boven 102. De affaire bleef echter van bescheiden omvang. II. Met ontzetting keek Lucia naar de zon, die lang zaam verbleekte, zodat het werd alsof duizenden kaarsjes brandden in de vallei. Waar de hemel de horizon raakte was een lichtblauwe lichtbeving te zien, waardoor het leek alsof de bergen plotseling dichterbij waren gekomen. „Ik ben bang dat er storm komt", fluisterde Lucia. „Alles ziet er zo vreemd uit! Ik ben bang dat er aan de andere kant van de bergen een on weer op komt zetten. We kunnen beter naar huis gaan". Op dat ogenblik sloeg een felle paarsblauwe blik semschicht door de vallei. De lucht werd geel en angstaanjagend vol vreem de schitteringen, als een geheimzinnig Noorderlicht. Hol en onwerkelijk klonk het Hey!-Yah! geroep van de kinderen tussen het klagelijk geblaat van de schapen, die dicht opeengedrongen de heuvel werden afgedreven. „Ik ben bang, Lucia", huilde de kleine Jacinta. Lucia lachte haar nichtje eventjes toe. „Beneden zijn we veilig", suste ze. Fel-blauw sloeg opnieuw een bliksemstraal in de grond. Maar toen veranderde de natuur als bij tover slag en was het Lucia alsof hemelse muziek op haar toekwam en duizend harpen zongen. Een groot en machtig geluk kwam in haar wezen en zij voelde zich opgenomen boven al het aardse. Met een teder gebaar bewoog zij Jacinta en Fran cesco om te knielen. In een aureool van licht waar uit zilverig glanzende banen in diaphane schijn straalden, zag zij op enkele schredgn verwijderd een vrouw in hemels licht. Haar kleed wit als maag delijke sneeuw reikte tot op de voeten en gouden glans straalde rond een gelaat dat stil glimlachte, maar waarover een lichte schaduw van droefheid viel. Vol heilige ontroering verborg Lucia het hoofd in de armen, maar een stem zilver en rein als de eerste ochtenddauw deed haar het hoofd weer heffen. Zij zag, hoe de Vrouwe in de rechterhand een rozenkrans hield met koralen die schitterden als diamanten met vonkenglinstering van wijnrood, hemelsblauw en aquamarijn-groen. „Wees niet bang. Kom wat dichterbij alsof hemelse muziek op haar toekwam De Virgo, die in de rampnacht op de Vliehors vastliep, gefo tografeerd kort na de strandi ng.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4