Noordermark tbond bestaat thans 40 jaar Bruggenbouw tussen de standen Autotocht ouden van dagen Belangrijke uitvinding NHD Hooibouwmachiiies Seizoen had slecht verloop VEILIG VERKEERSWEEK Demonstraties in Seoel Forum op Drakenburgh Laatste loodjes in Korea Sukarno ontving de partijleiders Naar wij vernemen Scheepsberichten Marktberichten ATTENTIE Klepper's Vis, Kwaliteits Vis nette jongen De krant voor dit gewest Leverbaar uit voorraad j. MET Jr. - ALKMAAR VERKOOPSTER Dinsdag 9 Juni 1953 Pasrina 5 NOORDSCHARWOUDE Het afgelopen seizoen heeft 'li treurig slot. In grote kwanturns werd de rode kool de afgelopen paar weken aangevoerd maar dit was enkel voor de vernietiging. Het is wel zeer bedroevend om te zien, dat er voor 'n prima product, met veel zorg be waard, helemaal geen animo bestaat. Met deze woorden opende voorzitter Duyves de bestuurs vergadering van de Noorder- marktbond. nadat lui de leden en speciaal ere-voorzitter J. Kliffen welkom had geheten. De gemiddelde priis van de rode kool bedroeg in de maan den Januari tot en met Maart 8.50 per 100 kg. Hieruit bleek dat de priis steeds aan de lage kant was geweest. De minimum- prijsregeling voor rode kool was met veertien dagen verlengd en loopt nu op 13 Juni a.s.' af. De prijzen van de producten ziin het afgelopen seizoen zeer wisselvallig geweest. Peen en uien waren duur. Rode kool viel tegen. Ook de witte kool was tot Maart zeer laag in priis. maar daarna steeg de priis door een grote vraag uit het noorden. Spreker hoopte dat het nieuwe seizoen een beter begin zou heb ben dan het slot van het oude seizoen. De vroege aardappelen of schoon nog niet aan onze veiling aangevoerd brengen thans pl.m. 25 cent per kg op. Een verheugend teken vond spreker het. dat voor deze priis ook voor export werd gekocht. Pootaardappelen Wat de nootaardappelen betrof deelde voorzitter mede. dat dit jaar 300 ha minder voor de keur waren opgegeven dan het vorige jaar. Spreker hoopte, dat de poters het hierdoor dit jaar ook wel weer zullen doen. De omzet over de maand April 1953 be droeg 687.982,79 en over de maand Mei 812.507.86. De om zet over de eerste viif maanden bedroeg ƒ3.238.000. Meegedeeld werd dat de rege ling voor de vroege rode kool hetzelfde was als het vorige iaar. Van 16 Juni tot 4 Augustus is de minimumprijs voor de kool 5 en de vergoedingspriis bij doordraai voor A 1 4.00 en voor A 2 en BI 3.00 per 100 kg. Na 4 Augustus is de minimum prijs 1.00 lager. De regeling voor de vroege aardappelen is als volgt: Van 8 tot 13 Juni is de minimumprijs 12.00 en de uitbetalingspriis bii doordraai 9.60. Van 15 Juni tot 20 Juni is dit resp. ƒ11.00 en KRUISING VAN GEWONE WEGEN Rechts gaat vóór, maar snelverkeer gaat vóór lang zaam verkeer Auto kruist fiets: AUTO GAAT DUS VÓÓRI VEILIG VERKEER Handbal V.B.O.-adspiranten kampioen OUDORP. Op Zondagmiddag is het de V.B.O. adspiranten ge lukt tegen Adellbert uit Egmond- Binnen kampioen te mogen wor den van de afdeling Kennemer- land. De wedstrijd zelf werd door talrijke ouders bijgewoond en was een aardige ontmoeting, met VBO iets in de meerderheid. Door twee mooie doelpunten van N. Hes en een van Gré Meising, was het spoedig 30. Maar de Adelbert-adspiranten wisten door goed vol te houden, ook een mooi doelpunt te maken door C. Baltus. Na de rust maakte Jannie Groot er 41 van en floot de sëheidsreohter het einde, van deze sportieve ontmoeting. Na afloop van de wedstrijd gingen de meisjes naar Café Mee- reboer en werden zij onthaald op een traetatie; het muziekcorps kwam haar een musicale hulde brengen, wat door de meisjes met een luid gejuich werd beant woord. Voorzitter v. Baar sprak nog een woordje 'tot de kampioenen en bedankte „Irene" voor de mu zikale hulde. Nieuwe leden die in de a.s. com petitie willen handballen, moeten zioh deze maand opgeven. Donder dagavond op de tradningsavond of aan mej. Tr. Koning. Leeftijd vanaf 11 jaar. Paard sprong uit de wagen N.-SCHARWOUDE. Maan dagavond ging een veewagen door de Dorpsstraat. Ter hoogte van de heer Wiersma sprong een paard, dat alleen in de wagen was achtergebleven over de ach terklep naar buiten. Het paard werd ernstig gewond en was o.m van achteren geheel verlamd. Een veearts, die gewaarschuwd was. kon slechts constateren dat het beest moest worden afge maakt. De chauffeur van de auto had niet gemerkt dat het paard zich losgerukt had. 8.80. Van 22 tot 27 Juni resp. 10.00 en 8.00. Van 28 Juni tot 4 Juli resp. 9.00 en 7.20 en van 6 Juli tot 18 Juli resp. 8.00 en 6.40. De heffing zal 0.10 per 100 kg bedragen. Regeling witte kool Getracht zal worden om voor de witte kool een betere rege ling te krijgen dan de vorige twee iaar heeft gegolden. De vroege witte kool zou desnoods apart gehouden moeten worden en een eigen pot moeten vor men. Fustloods De oude fustloods zal worden omgebouwd tot pakhuizen voor de handel. Het ligt in de be doeling om zes afdelingen te maken van 5 bii 8 meter, dus flinke pakhuizen. De kosten van ombouw plus het aanbrengen van electriciteit zullen ƒ3775.00 bedragen. De kosten voor het plaatsen van een w.c. en urinoir zullen in totaal 1295.00 bedra gen. De kosten van de water leiding komen hier nog over heen. Besloten werd om het werk uit te laten voeren voor de totaalprijs van 5070.00 door de firma Heidsma te Noord-Schar- woude. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd om het schil derwerk aan overkapping en ge bouwen bii onderhandse gunning te laten uitvoeren door enige schilders uit de omgeving. Jubileum Op 2 October a.s. bestaat de Noordermarktbond veertig iaar. Het dagelijks bestuur meende, dat dit heuglijke feit niet on gemerkt voorbij mocht gaan. Het bestuur was het hiermede eens, maar hoe of een en ander moest passeren bleef een open vraag. Algemeen voelde men er voor om 's middags een receptie te houden, 's Avonds wilde men een feestje organiseren voor het bestuur en de bestuursleden van de aangesloten verenigingen met hun vrouwen. Een definitief be sluit zal op een volgende ver gadering worden genomen. De reglementen van de aan gesloten verenigingen moeten aansluiten bij het reglement van de bond. Er zal een bijeenkomst worden belegd met een advocaat van het C.B. en de voorzitters en secretarissen van de aangesloten verenigingen om een en ander nader te bezien. In de rondvraag bracht de heer Koopman naar voren dat er thans heel wat uien-zilvernep en gele nep op contract wordt ge teeld. Ook deze producten moe ten echter via de veiling worden verkocht. Deze zaak zal in de Vierbond worden besproken om te zien welke maatregelen hier tegen moeten worden genomen. Na nog enige discussie volgde sluiting onder dank. ST. MAARTENSBRUG Dank zij de offervaardigheid van de burgerij van St. Maartensbrug en omgeving is de gebruikelijke reis van de bejaarden weer een groot succes geworden, 's Morgens vroeg toen men met twee auto bussen vol met montere passa giers in de richting Den Helder vertrok viel de regen. In Veer- brug te Kleine Sluis werd de koffie genoten Vandaar ging het over Kol- horn naar Hoorn, en vervolgens door de Streek naar het schilder achtige Enkhuizen. Niet alleen het Zuiderzeemuseum maar ook de warme maaltijd viel er te waarderen. Inmiddels was het fraai zonnig weer geworden en gelukkig niet te warm. want er stond nog een bezoek aan Purmerend op het programma, gesloten met een tour langs de altijd bedrijvige Zaanstreek. Langs de duinen rij dende over Bergen, Schoorl en Petten werd op tijd de thuishaven weer bereikt. Het bleek dat de bejaarden nog het meest genoten hadden van de trip door Westfriesland welke hen in staat stelde om tientallen oude herinneringen op te halen. In de zaal van Homan stond de koffie klaar en de dames Oosterman, Nierop en Zeeman zorgden voor pittige accordeonmuziek. Voorzit ter Keuris deelde hier de aan wezigen mede, dat hij de reis voor het laatst in deze functie had gemaakt. Volgend jaar wordt hij 65 en dan hoopt hij mee te kunnen gaan als gast. Déze mede deling veroorzaakte bij velen een diepe teleurstelling, eri die scheen met weggenomen te kunnen wor den door spr.'s verwachting dat er voldoende jongere klachten zijn die zijn taak kunnen overne men. Ook de pogingen van de an dere bestuursleden om de heer Keuris tot aanblijven te bewegen leden schipbreuk. SCHOORL GAAT BOUWEN SCHOORL In de Donder dagavond te houden raadsverga dering komt aan de orde een voorstel tot bouw van 14 wonin gen aan de Voorweg, waarvoor een crediet gevraagd wordt van f 149.545,Voorgesteld wordt het type woningen te bouwen, zoals in 1950 is gebouwd op de hoek van de Laanweg en het Dokterslaantje. Het kreupelhout op het terrein kan gedeeltelijk worden gespaard, waardoor een aesthetisch verantwoorde oplos sing voor de blokkenbouw kan worden gevonden. Het oorspron kelijk plan van 29 woningen op dit terrein kan echter met het thans voorgestelde woningtype niet worden gerealiseerd. Voorgesteld wordt voorts het voor de bouw van twee wonin gen toegestane bouwvolume te bestemmen voor particuliere wo ningbouw. Voorts komt er een voorstel aan de orde tot aankoop van een terrein aan de Voorweg van C. v.d. Pol te Bergen, groot 9310 M2 voor f 2,— per M.; een voorstel om de tijdelijke assistent gemeen te-opzichter C. v.d. Hoek met 1 Jan. j.l. in vaste dienst aan te stellen en tot verstrekking van een crediet van f 1000 voor te werkstelling van een werkloze hoofdarbeider aan archief-orde ning; het Rijk vergoedt 90 pet. van loon en sociale lasten. Opneming kinderen rampgebied N.-NIEDORP Diegenen, die in onze parochie in het tijdvak van 21 Juli tot 21 Aug. kinderen uit het rampgebied in hun gezin willen opnemen, kunnen hiervan opgaaf doen aan de bestuursle den van de R.K. Vrouwenbewe ging. Hopelijk bestaat er voor dit mooie doel flinke belangstelling. Kaarteii Westfriese landdag N.-NIEDORP Voor de op 21 Juni te houden Westfriese Land dag Hollands Noorderkwartier in ihet veilinggebouw te Blokker zullen a.s. Zondag na de H. Mis sen aan het klooster alhier kaar ten verkrijgbaar zijn. Bij vol doende deelname zal voor een autobus gezorgd worden. De chauffeurs Johannes en Bak werden nog even in het zonnetje gezet voor hun knappe staaltjes van stuurmanskunst bij het door kruisen van Westfriesland. De heren W. Zeeman, J. Sleutel en J. P. de Leeuw huldigden de scheidende voorzitter voor het zeer vele werk dat hij gedurende een reeks van jaren voor de be jaarden van St Maartensbrug en omgeving had gedaan. De verafwonende bejaarden werden netjes per auto thuisge bracht. Ook deze reis zal voor<hen veel prettige herinneringen heb ben opgeleverd. Nog steeds een visum nodig voor Duitsland Daar er nogal enige verwarring blijkt te bestaan over de regeling betreffende visa voor Duiteland, deelt de Duitse ambassade mede, dat het wel in het voornemen ligt, (Advertentie) <^TurmACL_J SEOEL, 9 Juni. Honderddui zenden Koreanen hebben vandaag in Seoel tegen een wapenstilstand gedemonstreerd. Een enorme menigte trok op naar een wegversperring bij het hoofdkwartier van het Ameri kaanse achtste leger. De militaire politie, die het hoofdkwartier bewaakte, hield de demonstranten door middel van waterstralen op een afstand. Zij droeg de bajonet op het geweer. De Koreaanse politie verleende de militaire politie medewerking. Er werden tengevolge van het gedrang vele mensen gewond. Sommige autoriteiten schatten de menigte op 500.000 mensen ongeveer de helft van de bevol king van Seoel. Kookdemonstratie ST. MAARTENSBRUG Niet minder dan 90 huisvrouwen wa ren in zaal Homan de gasten van de firma's Duyvis Oliefabrieken, Mij. de Betuwe en Duryea, die tezamen een voortreffelijke bak en kookdemonstratie op touw ge zet hadden. Al pratende en schertsende voort bereidde de demonstratrice diverse zeer sma kelijke schotels zodat de 4 vrij willigsters uit de leden precies werk hadden om dat aan de nauwgezet keurende damessdhaar uit te delen. Maar het bleek toch zonneklaar dat het met heel wei nig kosten en een beetje moeite mogelijk is om smakelijke soe- de visa voor Duiteland geheel af pen te bereiden en slaatjes te te schaffen, maar dat er dienaan- componeren. De hier voorgeseho- gaande nog steeds geen officiële telde maaltijden bleken in elk mededeling is ontvangen van de Duitse Bondsregering. Het is dus heel goed mogelijk, dat de af schaffing pas op een latere datum geschiedt Tot die tijd moet men derhalve voor reizen naar of door Duitsland nog in het bezit zijn van een visum. geval uitermate genietbaar. Als de demonstratie school gemaakt heeft, zal er te St. Maartensbrug en omgeving weldra heel lekker worden gegeten. En de huisihoud- portemonnaies zullen zowaar nog eens vet worden. Of is dat een luchtkasteel. „Zijn de standen in onze huidige maatschappij opgebouwd als een pyramide? Hoe behoort het te zijn? Is er momenteel sprake van een situatie, waarin de ene stand de ander uitbuit?" Deze drie vragen legde pater dr. J. Ponsioen dezer dagen op de Volkshogeschool Drakenburgh te Baarn voor, aan een forum, dat samengesteld was uit leden van de verschillende katholieke jeugdstandsorganisaties. Dit alles ter opluistering van een weekeinde, dat belegd was om de katholieke jongeren onder het motto „bruggenbouw tussen de standen" gelegen heid te geven zich te bezinnen op het vraagstuk van de stands verschillen en de samenwerking tussen de standen. „De groei van de mens tot de volkomenheid, dit is tot persoon lijkheid, wordt beïnvloed door het milieu. Het milieu beperkt de groeimogelijkheid van de persoon. Het geeft aan de verworven gees telijke en culturele waarden een bepaalde vorm, die tot verstarring kan leiden", betoogde de heer Jap Berends, die het thema van de discussie inleidde. Volgens hem moest deze verstarring doorbro ken worden. Alleen een christe lijke visie kan daartoe de inner lijke kracht geven, want alleen deze kan de mens boven zijn eigen maatschappelijke type doen uitstijgen. „We moeten vrfi kun nen gaan staan van ons eigen milieu. Anders komen wij nooit los van de maatstaven der „bur germaatschappij", die het eigen formaat afmeet aan dat van de anderen uit het gelijke milieu. De huidige standenbegrenzing klopt niet meer met de realiteit. Daar uit komen de wrijvingen voort", concludeerde de heer Beerends. Pater dr. Ponsioen maakte in zijn uiteenzetting onderscheid tus sen de standen in de burgermaat schappij, waarbinnen de classifi catie beheerst wordt door bezit, prestatie en functie. Daarnaast de volksklasse, die getypeerd wordt door de volksbuurt. Daartoe be hoort evengoed de kleine zelf standige als de arbeider die in deze gemeenschap leeft. Binnen deze gemeenschap worden in te genstelling tot de burgermaat schappij, waartoe ook een groot deel der arbeiders behoort, geen niveauverschillen geduld. Naar buiten treedt dit soort gemeen schappen bijvoorbeeld de Am sterdamse Jordaan als een een heid op. Tenslotte loopt door alle burgerlijke standen heen de groep der éliten. Deze vindt men bin nen alle standen van de burger maatschappij. Het zijn de mensen, die hun persoonlijkheid tot zo'n volheid hebben ontwikkeld, dat zij boven de begrenzing van hun eigen stand zijn uitgegroeid. „Er kan een groei van deze categorie geconstateerd worden". Hoe belangrijk dit onderscheid tussen deze verschillende soorten van het standenbegrip is, was te voren gebleken uit het forumge sprek tussen de aanwezigen en vertegenwoordigers van de jeugd standsorganisaties. In dit gesprek werden deze soorten vaak ver ward en zag men de standen vaak als belangengroepen. In deze visie verbindt men belangentegenstel lingen met het standenbegrip, waardoor men zoals in de da gelijkse practijk ook helaas steeds geschiedt alleen de standsver schillen ziet. De eigen waarde van iedere stand wordt nauwelijks meer gevoeld. Dr. Ponsioen schreef dit toe aan het feit, dat in de huidige maat schappij de mens de burgerlijke standen niet meer doorleeft. Hoe wel het standen verschijnsel geenszins een wezenskenmerk van het christendom is dient dit er eenmaal aanwezig zijnde in de christelijke maatschappij gezui verd te worden van de menselijke zwakheden. Een stand en levens wijze, die uitdrukking zijn van een eigen mentaliteit. Deze waar de, die van groot belang is voor de stabiliteit van de maatschappij, moet weer levend worden ge maakt. Zich zelf zijn en openstaan voor anderen moet 't parool zijn. Alleen daardoor kan iedere stand zijn waardevolle betekenis voor de maatschappij krijgen en wordt de mogelijkheid geopend om een brug tussen de standen te slaan. Dan zal men zich niet meer blind staren op de standsverschillen maar in elkaar in de eerste plaats de mens zien, hetgeen de sleutel is voor de oplossing van het vraagstuk van de samenwerking en harmonie tussen de standen. Vliegas materiaal voor bouwstenen Z.O.-BEEMSTER. De heer J. Lankelma te Z.O. Beemster, mede eigenaar van de bekende oven tegelfabriek te Purmerend, heeft tezamen met de heer V. Huisman te Monnikendam een uitvinding gedaan welke aan de bouwnijver heid grote diensten kan bewijzen. De Electrische Centrale Amster dam-N. levert jaarlijks een enor me partij vliegas af als afval. Men zit met die vliegas verlegen, die alleen maar te gebruiken is voor ophoging van terreinen, het geen echter grote bezwaren heeft, omdat metalen buizen, welke in deze grond komen te liggen door de vliegas worden aangetast. Bo vengenoemde heren zijn nu op het idee gekomen, van die vliegas bouwstenen te maken. Zij ver mengen dit materiaal met zand en cement en persen daar dan, onder zeer hoge druk, stenen van. Die stenen zijn geschikt voor balkdragende muren. Het Rijkstechnisch Laborato rium oordeelt gunstig over het verkregen resultaat. Zo is het mo gelijk dat de vliegas goede dien sten zal kunnen bewijzen in de bouwnijverheid. Daarmede zien de heren Lankelma en Huisman een groot stuk werk beloond met een mooi resultaat. PANMOENJOM, 9 Juni. De geallieerde en communistische wa penstilstandsdelegaties zijn van daag korte tijd bijeen geweest, waarna de zitting werd verdaagd tot morgenochtend 11 uur. Na de bijeenkomst begonnen lagere offi cieren de laatste kleine punten uit te werken, die nog geregeld moe ten worden. Over de belangrijke kwesties is men het thans eens. De bijeenkomst van vanmorgen duurde slechts 12 minuten. Waarschijnlijk zal de formele wapenstilstand pas over enkele dagen ondertekend worden. Dit zal geschieden door generaal Mark Clark, de commandant van de troepen der Ver. Naties in het Verre Oosten, die vandaag in To kio was, en door de Chinese gene raal Peng Teh-Hoea en de Noord- Koreaanse generaal Kim Il-Soeng. DJAKARTA, 8 Juni (P.I. Ane- ta). President Soekarno is Maandag begonnen met het horen van vertegenwoordigers van de partijen in verband met de vor ming van een nieuw kabinet. Tot dusver heeft hij vertegen woordigers ontvangen van de Masjumi, de P.N.I. (Partai Nasio- nal Indonesia), de Nahdatul Ula- ma, de Partai Katholiek, de P.I.R. (Persatun Indonesia Raya), de P.S.I. (Partai Sosiolis Indonesia), de P.K.I. (Partai Komunis Indo nesia), de Fraksi Democrat en de P.R.I. (Partai Rakjat Indonesia). Morgen zal Soekarno nog verte genwoordigers van negen andere partijen ontvangen. Inmiddels heeft Moh. Natsir aan P.I. Aneta verklaard, dat de Mas jumi de voorkeur geeft aan een regering, die door de partijen wordt gedragen, met Mohammed Hatta als premier en wel wegens de anders te verwachten moeilijk heden bij de vorming van het ka binet en wegens de zorgelijke binnenlandse situatie. De te'ch- nisch-formele moeilijkheden in verband met het vice-president- schap van Hatta, kunnen over wonnen worden, zo meende Natsir. „Thank you. dear", zei Koningin Elizabeth LONDEN „Thank you, dear", zei Koningin Elizabeth en met 'n handdruk bedankte zij het Neder landse meisje, dat de Engelse vorstin op haar rijtoer door het Zuidoostelijk deel van Londen een bouquet rode, witte en blauwe bloemen had aangeboden. Het meisje, de 16-jarige Thea Gazenbeek uit Arnhem, was ge kleed in nationale klederdracht. zijn gistermiddag 201 Korea-vrij- willigers vanuit Roosendaal per trein naar Marseille vertrokken, waar zij zich zullen inschepen op een Frans troepenschip, dat hen naar Korea zal brengen. Ook aal moezenier pater J. van Benthem, Montfortaan, maakt de reis mee.. viert de Vlissingse Zeevaartschool de de Ruyterschool, dit jaar haar gouden bestaansfeest. De officiële viering zal medio September plaats hebben. Er zijn twee comi- té's gevormd, één comité van oud leerlingen en een uitvoerend co mité, waarvan de heer J. C. An ker uit Heemstede het voorzitter schap bekleedt. is gistermorgen de 25-jarige vaan drig H. F. Gravestein uit Gouda op de Apeldoornseweg in Hoen- derlo, toen hij zijn jeep verliet, door een auto uit tegengestelde richting gegrepen. Hij werd twin tig meter meegesleurd en zodanig gewond, dat hij ter plaatse over leed. arriveert vandaag de Zuid-Afri kaanse minister-president, Dr. Malan uit Londen op Schiphol voor een kort niet-officieel bezoek aan ons land. Vanmiddag brengt hij een bezoek aan Dr. Drees en morgen zal hij naar het rampge bied gaan om zich van de omvang van het gebeurde op 1 Februari een beeld te vormen zijn de pas ontkiemde planten op honderden augurkenvelden in Venlo en omgeving, het grootste centrum van Nederland voor de augurkenteelt, in het afgelopen weekeinde bijna volledig bevro ren. Tussen de kropsla vonden de tuinders Zaterdagmorgen ijs. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8 Juni Oude voorraden practisch geruimd. Tot ca eind Juli begin Augustus geen noteringen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 8 Juni Aange voerd 401 paarden. De prijzen va- riëerden voor: luxe paarden van 900 tot 1100: werkpaarden 800— 1000: oude paarden van 575 800; pgarden boven 3 iaar 650— 900; paarden beneden 3 iaar van 500725; veulens 275—450: hit ten 350650: slachtpaarden 1.65 1.80 per kg geslacht gew.: slachtveulens 1.702.00 per kg gesl. gew. De handel was rede lijk. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8 Juni Bin nenlandse granen officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam. Tarwe naar kwaliteit v. 26.- tot f 28.25: voedergranen met klein aanbod. Zomergerst 26.7527.75: grove daarboven. Haver geschikt om te punten tot 28.25. overigens tot 26.-: rogge 27.0027.50; peulvruchten, kalm, groene erwten f 35.0050.00: schokkers 40.0060.00. TRükVRftl't Caltex Delft p. 8 Algiers/Rot terdam, Caltex Utrecht p. 8 Kp. Bon/Sidon, Sliedrecht 8 Pt Sudan /Pt de Bouc, Clavella 8 R'dam, Mirza 7 Liverpool/Singapore, Wieldrecht p. 8 Perim/Suez, Sir rah 7 Calcutta/Rastanura, Caltex Pernis p. 6 N.O. Kreta, Caltex the Hague p. 6 Pantellaria, Ovula 6 Pladju/Smgapore. Passagiersschepen Willem Ruijs 8 in Golf van Suez/Pt /aid, Indrapoera p. 7 Suez/Aden, Sibajak 11 Sidney verw., Boschfontein 8 Mombasa verw., Veen-dam 8 180 m. W. Scil- ly eil., Bonaire- 8 Paramaribo, Groote Beer 6 Montreal/Soutp hampton/R'dam, Joh. v. Olden- barnevelt 7 80 m. ZW Kreta/ Southampton, Maasdam 7 180 Z. Kp Sable/Cobh, Waterman 7 Southampton/Halifax, Zuider kruis 7 New York verw. Vrachtvaart: Abbekerk 8 Aden/Suez, Ban tam 9 Tj. Priok verw., Modjoker- to p. 8 Pantellaria/R'dam, Gaas ter land 6 Itajai, Argos 7 Lissa bon, Hecuba 8 Pto Cardon/Mara- caibo, Meerkerk 7 Bombay, Me- liskerk 8 Hongkong, Heemskerk 9 van Beira te Tanga verw., Da- lerdijk 8 San Francisco verw., Raki 8 Pt Said/Genua, Talisse 7 Halifax, Bossevain 7 Miri/Manilla, Laurenskerk 8 Karachi verw., Rijnland 8 Las Palmas, Tabinta 8 Singapore verw. GROOTEBROEK, 8 Juni - Aan voer 120.000 kg vroege aardappe len: eersteling groot 22.7026, driel 21.9024.70; rode eersteling groot 2930.40, kriel 13. ZWAAG, 8 Juni Vroege aardappelen 2231, late 15.8016, spinazie 13-49, postelein 2540. bieten 16, slabonen 2.152.25, snijbonen 1.251.65, peulen 1.20, tomaten 581.39, waspeen 50, bospeen 1546, rabarber 1517, sla 411.70, bloemkool 1067, komkommers 2930, perziken 16 38, kersen 1.80, aardbeien 75 2.60, prolefic 1.251.65, rode pruim 1.20—1.60. HOOGKARSPEL, 8 Juni Aardappelen, 20.800 groot 22.60 24.10, 3500 kriel 22.50—23.90. MEDEMBLIK, 8 Juni. 50325 kg vroege aardappelen, groot 21.80 24.40, kriel 21—23.10. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 8 Juni Schotse Muizen 2326; Bevelanders 11— 19,50; sto'ksnijbonen 1,701,80; peulen 1,401,90; komkommers 20—47; Tomaten A en B 77—1,58 bloemkool 1752; rode kool.9,50 12; sav. kool 1012,50; spinazie 1553; postelein 3240; sla 2,50 —9,50; andijvie 1128; radijs 11 16; rabarber 1925; bospeen 19—42; uien 315; selie 38,50; soy 2—6; pruimen 924; perzi ken 427; aardbeien 3477; as perges 54—1,32. Marktbericht Heiloo HEILOO, 8 Juni. Peulen 1.20— 1.45; rabarber 1423; andijvie 15 18; kropsla 38; spinazie 36 52; postelein 2125; bospeen 30 36; waspeen 3844; spercieb. 2.08 —2.20; bloemkool le s. 4056, 2e 2435; asperges le s. 1.151.45, 2e s. 721.08; aardbeien 6080 p. doosje. Slachtvee-markt Alkmaar ALKMAAR, 8 Juni. 9 paarden f700—1000; 115 koeien f600—1100 per stuk, le kw. 2.903, 2e 2.80 2.90, overige 2.602.80 per kg; 95 nuchtere kalveren 3068; 13 vette schapen 85—120 per stuk; 211 varkens, vleesvarkens, zware var kens 1.901.94; lichte varkens 1.801.90; zeugen 1.641.76 per kg. Gelijk op vrijwel alle mark ten het geval is, zijn ook hier de prima koeien vandaag opgelopen tot f3.— per kg. De handel is der halve stug geweest ofschoon er wel behoorlijk vraag bestond. De wederom gestegen noterin gen voor de nuchtere kalveren hebben nu, in tegenstelling met vorige weken toen er niettegen staande de hoge prijzen vlot ver kocht werd, het handelsverloop ongunstig beïnvloed; het ging n.l. niet anders dan slecht. Levend komen de' dieren op fl.25, afge slacht op f 1.80 en uitgebeend op f2.40 per kg. De mindere aanvoer van var kens had als gevolg, dat de ver kopers stug vasthielden aan prij zen die pl.m. 6 cent per kg boven die van verleden week uitgingen. Kopers waren er voldoende, maar door de verhoogde prijzen ging net met dë handel maar matig. Marktbericht Texel 2300 lammeren 4253; 3 koeien 750900; 5 paarden 700900; 30 biggen 38—48 9 schrammen 70-85; 16 nuchtere kalveren 45—65. BEEMSTER, 8 Juni. Sla- bonen met draad 160.00, stam- snijbonen 180.00-195.00, peulen 110.00—125.00. doperwten 60.00— 80.00. komkommers 30.0043.00. bloemkool 16.00—65.00, rode kool 10.0011.00. spinazie 40.0048.00, postelein 25.0030.00. sla 3.00 8.00, andijvie 15.0036.00. rabar ber 10.0022.00, bospeen 20.00 31.00. prei 10.00—16.00. aardbeien 0.41—0.65 (per doos van 2 ons). N.-SCHARWOUDE. 6 Juni. 600 kg aardappelen: eerstelingen 21.40—22.70, kleine 16.80—17.70. 1200 kg rabarber 13.20, 500 kg deense witte kool 6.00, 64.000 kg rode kool 7.00. Doorgedraaid 57.000 kg rode kool. VEEMARKT AMSTERDAM AMSTERDAM, 8 Juni. Aan gevoerd 406 runderen: 1ste soort 2.903.00 per kg gesl. gew.; 2e srt. 2.70—2.85; 3e srt. f 2.45—2,60. 226 varkens: 1ste soort f 2.30-2.32 per kg gesl. gew.; 2e srt. f 2.27 2.29; 58 nuchtere kalveren f 1.15 1.20 p. kg lev. gew.; 1 kalf, geen notering. Groenteiiveiliiig Sneek Sla per krop 38; bospeen 45 —52; radijs 10 ct., alles per bos. Spitskool 1824, rabarber 1219, peulen 150180, tomaten 140 180, aardbeien 180250, postelein 4045, sjalotten 30-44, asperges 150, slabonen 180190, peterselie 60-92, waspeen 46, andijvie 33 38, alles per kg. Bloemkool 18 56, komkommers 2535 p. st. tVij noteren EXTRA LAGE PRIJZEN Mieuwe haring uit het vat 10 stuks 1. schoongemaakt 13 ct per stuk. Schol en schar 5 p. 1.rode ponen, gul (jonge cabeljauw); stoofschol 3 en 4 pd. 1. ;arbot en griet 1.p. kg; grote tongen 3% ons per stuk en zwaarder 1.60 p.- kg.' ïëezalmfilet en grote stoofschelvis 1 p. 0.60 Warm gebakken schol en schelvis 1. p. p. Warm gerookte ponen' 1.— p. kg. Lev. en gerookte aal en gestoomde makreel. Koningsweg 57 Alkmaar Tel. 4728 Tot 6 uur geopend H. VAN GIJZEN en Co. Payglop 22-24, Alkmaar vraagt voor loop- en winkel- werk. Adverteren in het Noordhollands Dagblad Brengt zijn geld dubbel en dwars op MAC CORMICK MAAIMACHJNES No 10 een prima machine lichte trekkracht NTCHELSON en VICON LELY gecombineerd zwadkeerder en walenmaken -fOOIHARKEN en SCHUDDERS, ijzeren en houten hooischuivers Levering op proef. Verkrijgbaar bij: VIERSTATEN Wij vragen voor onze winkel Alkmaar. Langestraat 33, een flinke, 1825 jaar. Gunstige loon- en vacantie- regeling en prettige werkkring in moder ne winkel. Mondelinge sollic. Langestr. 33 J. ZIJLSTRA Hz. N.V. Groot-Levensmid- delenbedrijf.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5