NOORDHOLLANDS Zuicl-Korea dringt aan op opmars naar de Jaloe Geringe meerderheid in de Senaat voor De Gasperi Wervelstormen teisteren Staten Michigan en Ohio Rhee naar Eisenhower? Moskou nog soepeler voor Oostenrijk geworden Duits protest afgewezen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Churchill optimistisch Botsingen in Teheran 115,4 millioen Gemenebest- conferentie Dankdienst voor Britse Kroning De dief was politieman Londense Beurs reageert gunstig in Rampenfonds Geschil tussen India en Portugal Tegen uitwijzing van De Jonge door Geallieerde Hoge Commissie Reizen tiaar cle Sovjet-Unie? De Italiaanse verkiezingen Natuurgeiveld eist meer dan 100 doden en vele geivonden Schade bedraagt 13 millioen dollar De Suezkwestie Proces Rosenberg Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 10 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12800 POES AN, 9 Juni (Reuter) De Zuid-Koreaanse natio nale vergadering heeft Dinsdag met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin er hij de regering op wordt aangedrongen, maatregelen te nemen, teneinde onmiddellijk naar de Jaloe, de rivier op de grens tnet communistisch China, op te rukken. Voorts wordt ge zegd, dat de regering van haar recht van „zelfverdedi ging" gebruik moet maken tegen buitenlandse troepen. Jim Robinson, de correspondent van de N.B.C. in Korea, berichtte vandaag, dat president Svngman Rhee van plan is per vliegtuig naar Washington te gaan om een laatste beroep op president Eisen hower te doen om de Koreaanse wapenstilstand niet te onderteke nen. Indien de gezondheidstoestand van de 78 jaar oude Rhee deze tocht niet zou verdragen, dan wil de president, volgens Robinson, naar Tokio vliegen om een be roep op generaal Mark Clark, de bevelhebber van de Ver. Naties in het Verre Oosten, te doen. Robinson noemde als zijn zegs man een ,.hoge Zuid-Koreaanse functionaris". Rede Churchill Premier Winston Churchill heeft vandaag in het Britse La gerhuis verklaard dat thans niets meer het sluiten van een wapen stilstand in Korea in de weg zal liggen, behalve misschien enkele moeilijkheden van administratieve aard. Churchill zeide er van over tuigd te zijn dat de administratie ve moeilijkheden spoedig opgelost zouden worden. Koningin Elizabeth bezocht Sint Pauls Kathedraal LONDEN, 9 Juni (A.P.) Ko ningin Elizabeth de Tweede heeft vandaag een bezoek gebracht aan de St. Pauls kathedraal om daar, gezeten aan de voeten van de aartsbisschop van Canterbury God te danken voor de kroon die zij een week geleden heeft ont vangen. Tijdens het grootste deel van deze kroningsdankdienst hield de Koningin het hoofd gebogen. De dienst werd bijgewoond door ruim drieduizend personen. Zij hield haar blik strak ge vestigd op het hoge altaar en slechts een enkele maal dwaal den haar ogen in de richting van premier Churchill, die haar be moedigend toelachte. Naast de Koningin zat de hertog van Edin burgh en naast hem de koningin moeder. Door de Britse premier werd plechtig een gedeelte van het zes de hoofdstuk van de brief aan de Epheziërs voorgelezen. Daarna hield de aartsbisschop van Can terbury een korte predicatie. AMSTERDAM, 9 Juni. „Een beschermer van de burgerlijke veiligheid en het burgerlijk eigen dom die zich schuldig maakt aan diefstal meermalen gepleegd be gaat een hoogst ernstig feit", aldus de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. F. Kist, vanochtend in zijn requi sitoir tegen de 41-jarige W. J. T., voormalig agent van politie te Utrecht. Hij zeide echter rekening te willen houden met de over verdachte uitgebrachte psychia trische rapporten waarin ver klaard wordt dat T. door moeilijk heden van huiselijke en andere aard in een soort hysterische schemertoestand was geraakt en daardoor ten tijde van het mis drijf verminderd toerekenbaar moest worden geacht. Hij eiste tegen deze verdachte, „die overi gens een normaal mens was en nog wel een plaats in de maat schappij zou kunnen krijgen", een straf van vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van een reclasseringsvereniging. „Het feit dat geen krijgsgevan genen tegen hun wil gerepatrieerd zullen worden, volgens de thans bereikte overeenstemming, is voor ons bevredigend". Wilson waarschuwt tegen demobilisatie Charles Wilson, de Amerikaan se .minister van Defensie, heeft Dinsdag te Washington verklaard, dat het „zes maanden of langer" zou duren voor een begin zou kunnen, worden gemaakt met af voer van Amerikaanse troepen uit Korea, als eenmaal een bestand zou zijn bereikt. Hij bracht in herinnering, dat de Verenigde Staten na de tweede wereldoor log „te snel" demobiliseerden en waarschuwde: „laten wij nu niet zo dwaas doen als we een bestand in Korea bereiken". Voorts wilde Wilson zelfs na ondertekening van een bestand het aanleggen van munitievoor- raden in Korea voortzetten. Op ontwikkeling in Korea LONDEN, 9 Juni (A.P.) - Ten gevolge van de gunstige ontwik keling op Korea zijn vandaag de koersen van buitenlandse obliga ties op de Londense effectenbeurs aanmerkelijk gestegen. Oostenrijkse, Duitse en Poolse obligaties vertoonden alle stijgin gen, terwijl Chinese obligaties standvastig waren en de Japanse koerswinsten van twee punten noteerden. Industriële waarden waren over het algemeen flauw. TEHERAN, 9 Juni (A.F.P.) Een honderdtal aanhangers van president Mossadeq heeft Dins dagmorgen een aanval gedaan op het hoofdkwartier van de „Arya"- partij, een fascistisch georiënteer de groepering, waarvan ook een aantal aanhangers van de sjah deel uitmaakt. De aanvallers slaagden er in het gebouw binnen te dringen, waar het tot gevechten kwam. Twee personen werden gewond. DR VAN RHIJN WAARSCHUWT VOOR WERKLOOSHEID GENEVE, 9 Juni (A.P.) Mr. dr. A. A. van Rhyn, staatssecre taris bij het Nederlandse departe ment van Sociale Zaken, heeft vandaag op het 36ste congres van de Internationale Arbeidsorgani satie gewaarschuwd, dat alle lan den rekening moeten houden met een eventuele teruggang, welke zou kunnen volgen op een ver mindering in de wapenfabricage. 's-GRAVENHAGE, 9 Juiii - Iii het Nationaal Rampen fonds is tot nu toe een be drag van f 115,4 millioen gestort, hetgeen f 100.000 meer is dan de opgave van NIEUW DELHI, 9 Juni (A.F.P.) Uit betrouwbare bron te Nieuw Delhi wordt vernomen, dat de Indische regering van plan is, de diplomatieke betrekkingen met Portugal te verbreken en de le den van haar gezantschap te Lis sabon terug te roepen. Deze maat regel zou worden genomen als protest tegen de weigering van de Portugese regering om met India van gedachten te wisselen over de toekomst van de Portu gese bezittingen in India. WENEN, 9 Juni (A.P.) In snelle opvolging zijn de Russen vandaag voortgegaan met het verzachten van de controlemaat regelen, die zij uit hoofde van hun bezetting van Oost-Oostenrijk uit gevaardigd hadden. In Wenen wordt verondersteld, dat het Kremlin met deze actie zijn „vredelievende" bedoelingen wil aantonen zonder hier al te veel aan ten koste te behoeven te leggen. In de afgelopen 24 uur hebben de Russen in Oostenrijk: 1. De permanente militaire con trole aan de demarkatielijnen tus sen de Russische zone van Oos tenrijk en het Westen opgeheven. Hierdoor kunnen personen en goederen voor de eerste maal in acht jaar tijds vrijelijk door het gehele land vervoerd worden. BONN, 9 Juni. De geallieer de hoge commissie in West-Duits- iand heeft Dinsdag bekend ge maakt, dal zij het protest van de West-Duitse regering tegen de uitwijzing van de Jonge heeft af gewezen. De commissie verklaarde aan de West-Duitse regering, dat de uit Breda ontvluchte gevangenen geen politieke vluchtelingen, maar veroordeelde misdadigers waren. Zij sprak er haar verwondering over uit, dat de regering te Bonn tracht Nederlandse onderdanen, die door Nederlandse gerechtsho ven zijn veroordeeld op beschuldi ging van ernstige misdrijven tegen het leven en de vrijheid van hun landgenoten, onder wie ook kin deren, als politiek vluchteling in bescherming te nemen. LINZ, 9 Juni (Reuter) Een Sowjet-Russische deskundige op het gebied van het verkeer heeft gezegd, dat men in de Sowjet- Ünie bezig is met de voorberei dingen voor een internationaal toeristenverkeer op grote schaal. De deskundige zei dit bij be sprekingen, die hij met Oosten- rij kse scheep vaartautorjteiten voerde over de scheepvaart on de Donau in. het door de Sow jet- Unie bezette gedeelte van Oos tenrijk. Volgens hem zijn er in de Sowjet-Unie gedurende de laat ste weken voorbereidingen ge troffen voor het openen van de Russische grenzen voor het in ternationale toeristenverkeer. Ook heeft hij gezegd dat het Sowjet- Russische staats-reisbureau .In- tourist" plannen heeft om bin nenkort kantoren te openen in Londen. De Jong is, zoals gemeld, een der zeven uit Breda ontsnapte misdadigers. Hij werd onlangs door de Britse bezettingsautoritei ten in West-Duitsland aan de Ne derlandse autoriteiten overgedra gen, nadat een West-Duitse recht bank te Oldenburg had geweigerd hem langs de normale kanalen uit te wijzen De rechtbank te Olden burg was namelijk van mening, dat de Jonge als politiek vluchte ling moest worden beschouwd. 2. Er in toegestemd, dat de Oos tenrijkse regering twee hoogge plaatste communistische politie commissarissen in Wenen ontslaat Dinsdagmiddag defileerden enige groepen ouden van dagen uit Leiden, Tiel, Gendringen en Badhoevedorp op Paleis Soestdijk langs H.M. de Koningin. De stoet bestond uit 120 auto's en autobussen. Verschillende deputaties boden H.M. bloemen en geschenken aan. De deputatie van ouden van dagen uit Gendringen (Gelderse Achterhoek) bracht originele en voedzame geschenken mee. Een prachtige „krentenwegge" en een mandje eieren werden Koningin Juliana aangeboden, die er kennelijk mee in haar schik was. banier u it sla.or notr niet bekend i lOME ReuterHet ministerie van Binnenlandse Za ken maakte Dinsdagavond bekend, dat bij de verkiezin gen voor de Senaat de centrumpartijen 12.196.148 stem men hebben gekregen en de oppositie van links en en zich accoord verklaard met de rechts 12.103.388. De centrumpartijen kregen iets meer benoeming van politiefunctiona- jflJ| procent van het aantal stemmen. De meerderheid zou 10 zetels betekenen in de Senaat, die 237 zetels telt. rissen, waartegen zij eerst bezwa ren koesterden. 3. De eis is ingetrokken dat Oostenrijkse ondernemingen in de Russische zone vergunningen moeten aanvragen voor de ex port hunner producten uit de zone. 4. Haveninstallaties in de Donau bij de in de Amerikaanse zone liggende stad Linz vrijgegeven voor Oostenrijks gebruik. Deze installaties waren tot dusver ge reserveerd door de Donauvloot van de Rusissehe marine. Overal in Oostenrijk hebben de regeringsfunctionarissen en ge wone mensen openlijk uiting ge geven aan hun vreugde over de plotselinge concessies der Russen. Van regeringszijde is er echter reeds op gewezen, dat de Russen nog veel meer zouden kunnen doen. Volgens de volledige niet offi ciële uitslagen van de verkiezin gen voor de Tweede Kamer in dertig van 91 provincies, kregen de Centrum partijen 4.986.260 stemmen (50.78 procent), de link sen 4.023.283 stemmen (41.00 pet) en de reehtsen 807.635 stemmen (8.22 pet). Het betreft hier in hoofdzaak provincies in het Noor den, waar de linkse partijen veel aanhangers hebben. In vier provincies in het Zui den, die in de bovenstaande tel ling zijn opgenomen, kregen de Centrumpartijen 548.717 stemmen (de Christen-Democraten alleen 415.815), de rechtse partijen 281.100 stemmen (de monarchis ten 171.750, de nieuwe fascisten 109.350) en de linkse partijen 154.386 stemmen. FLINT (Michigan), 9 Juni (Reuter) Zes wervelstor men hebben Maandagavond de Amerikaanse staten Ohio en Michigan geteisterd. Volgens niet-officiële schattingen zijn 128 personen door het geweld van de natuur om het leven gekomen, 750 personen werden gewond. De 163.000 inwoners tellende industriestad Flint, ongeveer 110 km ten N. van Detroit, iverd het zivaarst getroffen. Alleen al in deze plaats zijn 102 slachtoffers gevallen. In één straat werden 40 huizen met de grond gelijk gemaakt. Autoritei ten in Michigan noemden de ramp in Flint „vermoedelijk de ergste in de geschiedenis van Michigan" De commissaris van politie te Flint zei, dat de verwoestingen erger waren, dan hij in Londen had gezien tijdens de luchtaan vallen in 1940. Men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen Gouverneur leidt reddingswerk Met man en macht is men met het reddingswerk begonnen. Troe pen van de nationale garde en politiemannen uit vele steden van Michigan zijn naar de getroffen plaatsen gezonden. De gouverneur van Michigan, Mennen Williams, Het is voor het Centrum van het grootste belang meer dan de helft van het aantal stemmen voor de Tweede Kamer te krijgen, om dat krachtens een nieuwe wet de partijencombinatie die de helft plus één van het aantal uitge brachte stemmen krijgt, twee derden van het aantal zetels in de Tweede Kamer kan bezetten Indien de definitieve uitslag zal aantonen, dat de Centrum partijen deze grens hebben over schreden, is het waarschijnlijk dat de Christen-Democratische partij meer dan 300 zetels van de 590 in de Tweede Kamer zal be zetten. De kleine meerderheid van het Centrum in de verkiezingen voor de senaat maakt het waarschijn lijk dat de Gasperi, eerste-minis- ter en de leider van de Christen- Democraten, in dit orgaan de steun blijft nodig hebben van so ciaal-democraten, liberalen en re publikeinen. Uit de gedeeltelijke uitslagen is gebleken dat deze drie par tijen zware verliezen hebben ge leden. heeft zelf de leiding van het red dingswerk in handen genomen. De schade te Flint wordt ge schat op 10.000.000 dollar. Te Cle veland wordt de schade geschat op 3.000.000 dollar. Nadat de wervelstorm was ge- feTa1sd een eilaete1lT^chfer 6dnt CAIRO, 9 Juni (Reuter). dagenlang ont^^'artiïlerievuuJ °e- ^P«sche minister van voor heeft gelegen. Engeland in principe bereid zóne te ontruimen CAIRO, 9 Juni Hagelstenen als sinaasappelen Door Frank Vandersall, een boer uit de omgeving, zijn hagel stenen ter grootte van sinaasap pelen gevonden. Vandersall liep nog te zoeken naar zijn tractor. Een van zijn koeien had hij al gevonden, die was door de wind opgenomen en boven op een brug ruim veertig meter verder neer gekwakt. Zijn varkens vond hij dood in het land. „Het leek wel of zij door een reus bij hun staar ten heen en weer geslingerd wa ren. Overal 'in de omgeving van Cygnet liggen dode dieren. Vol gens leden van de reddissploegen is de wind zo hevig geweest dat zelfs modder en zand is geblazen door de huid van de gevonden slachtoffers. lichting heeft verklaard dat En geland in principe accoord gaat met ontruiming der Kanaalzone door de Britse strijdkrachten. Hij zei dat Egypte goedvindt, dat Britse technici achterblijven om de Egyptische strijdkrachten te helpen bij het in stand hou den van de kanaalbasis. De minister zei op een pers conferentie dat deze „stilzwijgen, de overeenstemming" was be reikt voordat de Brits-Egypti sche besprekingen over de toe komst van. de Kanaalbasis strand, den op de kwestie van het toe zicht op de Britse technici. De Egyptische minister noemde het „dwaasheid" dat de technici na de terugtrekking der overige troepen onder Brits militair be vel zouden blijven, zoals de En gelsen wensen. In dat geval zou den het bezettingstroepen wor den, zei hij. Slotcommuniqué LONDEN, 9 Juni (Reuter) -De premiers van het Britse Gemene best hebben vandaag hun confe rentie te Londen, die vijf dagen heeft geduurd, beëindigd. Er is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat geen gelegenheid verloren dient te gaan om de geschillen, die de wereld verdeeld houden, op te los sen. De hoop wordt uitgesproken, dat de E.V.G. spoedig tot stand komt. Men erkent het internationale belang van het Suezkanaal, maar men is van mening, dat de han gende geschillen in het Midden- Oosten moeten worden bijgelegd op een wijze, die vrede en veilig heid in de landen van het Mid den-Oosten verzekert en de sou- vereiniteit van die landen niet aantast. Men acht het noodzakelijk dat de militaire installaties in de Ka naalzone in stand blijven. In Britse regeringskringen ver luidt, dat op geen enkele verga dering van de premiers menings verschillen aan de dag zijn getre den. ONTROUWE BOEKHOUDER GEVAT Een boekhouder van een Hen gelose machinebouw- en construc- tiefabriek is te Den Haag gear resteerd wegens verduistering van 6500 gulden. De boekhouder, de 47-jarige M. van der M., is in verzekerde bewaring gesteld. De Hengelose fabriek voert een werk te Den Haag uit. Het perso neel wordt ter plaatse betaald en daarom had de boekhouder mach tiging loongelden bij een bank op te nemen. De man nam ruim 6500 gulden te veel op en slaagde er in be trekkelijk korte tijd in zijn buit in drank om te zetten. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Hel geld is finaal op. WASHINGTON, 9 Juni (A.P.) De verdediging van de Rosen bergs heeft het Amerikaanse Op. perste Gerechtshof verzocht terug te komen op zijn derde weige ring de terdoodveroordelingen te herzien. Zoals bekend, is als da tum voor de electrocutie 18 Juni vastgesteld

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1