NOORDHOILANDS Communistische opbouw in Oost-Duitsland geliquideerd Op order van het Kremlin KOREA Eisenhower legt nadruk op eis van „totale eenheid" Voor 2030 in Nederland geen katholieke meerderheid 1.300.000 stemmen worden nos betwist Dagblad voor Alkmaar en omgeving Ex-directeur veroordeeld Opnieuw storm in V.S. Tegemoetkoming aan Bonn Opzienbarende stap van IVFoskou Twintig gewonden in Rotterdam Demarca tielijn wordt vastgesteld „Ommelanden" De Italiaanse verkiesingen Belangstelling van de H. Vader V.N. blijven steeds van belang Rapport prof. Zeegers en drs Godefroy Ongemotiveerde vrees voor katholieke gezinspolitiek Brand op Zweeds schip Een gelukkige Pakistaan Ommelanden moei boete betalen Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 11 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12801 BERLIJN, 11 Juni (A.P.) Met het doel de Russische zone aantrekkelijker te maken voor de eenheid van Duitsland, heeft het communistische Politburo van Oost- Duitsland gisteravond met een aantal nieuwe en vér strekkende richtlijnen de lot nog toe in Oost-Duitsland gepropageerde communistische opbouw te niet gedaan, op last van Moskou. Het Politburo, dat onder leiding staat van minister president Otto Grotewohl, heeft een communiqué uitge geven, waarin de nieuwe besluiten uiteengezet worden en waarin de volgende verklaring voorkomt: „Met zijn hesluiten streeft het Politburo naar een herstel van de eenheid van Duitsland, voor welker verwezenlijking concrete maatregelen van heide partijen nodig zijn." Het Politburo heeft bekendge maakt, dat: 1) Aan het collectieve land- bouwstelsel een einde gemaakt wordt met het uitdrukkelijke be vel het niet langer voort te zet ten, terwijl iedereen, die als ge volg van dat stelsel naar het Westen vluchtte, zal mogen terug keren om de arbeid op zijn land tc hervatten. 2) Kredieten van de staatsbank beschikbaar gesteld zullen worden voor particuliere zakenlieden, ter wijl diegenen, die uit hun zaken verdreven zijn, er wëer een zul len mogen beginnen. 3) Alle vluchtelingen, die te rugkeren, hun in beslag genomen eigendommen en hun burgerlijke rechten volledig zullen terugkrij gen. 4) Een algemene amnestie af gekondigd is voor alle gevange nen, die straffen van één tot drie jaar uitzitten omdat zij de econo mie van de staat benadeeld heb ben. 5) Distributiekaarten verstrekt zullen worden aan alle inwoners van de zone. Onlangs heeft de Diplomatieke betrekkingen met Wenen hersteld WENEN, 10 Juni (A.P.) De Sovjet-Unie heeft besloten een ambassadeur in Oostenrijk te be noemen en de volledige diploma tieke betrekkingen met dit land te herstellen, aldus is vandaag in Wenen bekend gemaakt. Deze nieuwe beslissing van de Sovjet-Unie, die wellicht een voorspel is van de beëindiging van de Russische bezetting van Oostenrijk, is bekend gemaakt door de Oostenrijkse regering. De regering deelde tegelijker tijd mede dat een Oostenrijkse ambassadeur in Moskou zou wor den benoemd. Deze nieuwe stap van de Sov jet-autoriteiten volgt op een reeks maatregelen die allen ten doel hebben de militaire en economi sche controle op de door de Rus sen bezette zone van Oostenrijk te verlichten. Bij botsing tussen autobus en tram Op het Droogleever Fortuyn- plein te Rotterdam zijn gisteroch tend een bus en een tram van de Rotterdamse electrische tram door de gladheid van de weg met el kaar in botsing gekomen. De bus, die evenals de tram niet snel reed, slipte en reed recht op de tram in. Door de schok werden ongeveer 25 passagiers van bus en tram gewond, doch de ver wondingen waren over het alge meen niet van ernstige aard. De schrik was groter. De be stuurders der voertuigen hadden lichte verwondingen. Tien personen werden in een ziekenhuis behandeld. Van alle kanten werden de passagiers ge holpen om uit de voertuigen te komen. De bestrating bestaat ter plaatse uit zogenaamde kinder hoofdjes. Het wegdek was glad tengevolge van regen en toen de bus slipte, verloor de chauffeur de macht over het stuur. Beide voertuigen werden aan de voor zijde vrij ernstig beschadigd. staat die kaarten ingetrokken voor ruim 250.000 Oost-Duitsers, die geacht werden buiten de bevoor rechte kring te staan. Met deze richtlijnen van het Politburo is een einde gemaakt aan de pogingen om het gebied tussen de Elbe en de Oder com munistisch in te richten. Vredespact met Evan gelische Kerk. Eerder op de dag had de com munistische regering een vredes- pakt met de Kerk gesloten. Te vens hebben geallieerde officie ren onthuld, dat de Russen het werk aan de reusachtige marine basis op het eiland Ruegen plot seling gestaakt hebben. Zij zijn van mening, dat de Russen dit gedaan hebben om moeilijkheden bij eventuele vredesbesprekingen in de toekomst uit de weg te gaan. West-Duitsland heeft te ver staan gegeven, dat het niet met de Russische zone kan onderhan delen zolang deze de boeren hun land ontneemt, de particuliere zakenman het bestaan onmogelijk maakt, honderdduizenden tot de vlucht dwingt en een totale com munistische staatsinrichting na streeft. De stappen van het Politburo en de regering worden in Wes terse kringen beschouwd als het resultaat van een directe order van het Kremlin. Vladimir Se- menov, de nieuwe hoge commis saris voor Oost-Duitsland, is Vrij dag j.l. ongetwijfeld met een complete strategie en nauwkeurig omschreven orders voor de uit voering er van uit Moskou naar Berlijn gekomen. Ulbricht in ongenade? In Berlijn doen geruchten de ronde, dat Walter Ulbricht is ont heven van zijn functie als secre taris-generaal van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij. In het begin, van de week moes ten reeds in Oost-Duitsland de portretten van Pieck uit scholen en openbare gebouwen worden verwijderd. PANMOENDJON, 10 Juni (Reu ter). De wapenstilstandsonder' handelingen te Panmoendjon zijn Woensdag na een bijeenkomst van 23 minuten voor onbepaalde tijd verdaagd om de stafofficieren de gelegenheid te geven de uit werking van de bijzonderheden van een wapenstilstand voort te zetten. De stafofficieren bepalen thans de demarcatielijn. Radio Pjongjang (Noord-Korea) verklaarde Woensdag, dat men binnen zeer korte tijd een wa penstilstand moet bereiken, daar de kwestie van de demarcatielijn naar verwachting zonder moeilijk heden zal worden opgelost. GRONINGEN In de Econo mische zitting van de Groninger Politierechter had zich gisteren te verantwoorden de ex-directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer, wegens het uitbetalen van te hoge lonen aan de wer kers tijdens de staking, zonder dat hiervoor dispensatie was aan gevraagd. De politierechter ver oordeelde hem conform de eis tot f 600 boete subs. 2 mnd. hechte nis en 3 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken lieeft verklaard, dat de geldigheid van 1.300.000 der uitgebrachte stemmen is betwist. Deze stemmen zijn n i et in de uitslag verwerkt. Een com missie van het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal als gemeld, zich thans met deze zaak moeten bezighouden. het tot stand komen van een sta biele Italiaanse regering te ver zekeren. De Gasperi bij president In het begin van de middag hebben premier de Gasperi en de minister van binnenlandse za ken Mario Scelba zich naar pre sident Einaudi begeven om hem van de uitslag der verkiezingen op de hoogte te stellen. Einaudi zal de Gasperi verzoe ken de regering voort te zetten. De zojuist gehouden verkiezin gen in Italië hadden ook de le vendige belangstelling van de H. Vader. Op speciaal bevel van Paus Pius XII mochten op de dag der verkiezingen geen Italiaanse staatsburgers aan de op deze dag ten Vaticane gehouden audiënties deelnemen. De Paus wilde door deze maatregel het grote belang van het vervullen van de kies plicht voor elke Katholieke bur ger onderstrepen. De Pauselijke Palatijnse garde, die geheel uit Italianen wordt gerecruteerd, had op deze dag dienstvrij, evenals alle employé's en arbeiders van Vaticaanstad, die de Italiaanse nationaliteit bezitten. Vier gratiën in witte japonnetjes, dansen hier op het grasveld voor het Imperial Institute, in South Kensington (London), een Zuid-Afrikaanse volksdans, die in volle aan dacht wordt gevolgd door een groep jongens en meisjes van Engelse lagere scholen. De danseresjes maken deel uit van de Zuid-Afrikaanse volksdansgroep, die ook in ons land voorstellingen heeft gegeven, en o.a. door H.M. de Koningin werd ontvangen. Thans zijn zij al enige tijd, in Engeland, waar zij met veel succes „coronation" - voorstellingen geven. Indien een bepaald gedeelte van de betwiste stemmen min der dan de helft aan de rege ringspartijen zou worden toege kend, zouden deze toch nog meer dan de helft der voor de verkie zingen voor het huis van afge vaardigden uitgebrachte stemmen op zich verenigen, en hiermede de „premie" van twee derde der zetels verwerven. Minister-president de Gasperi wilde nog geen commentaar op de uitslag der verkiezingen ge ven. Er worden 590 afgevaardigden gekozen. Het wetsontwerp, waar bij deze „verkiezingspremie" in het leven werd geroepen, is, als destijds gemeld, door de rege ringspartijen, na verhitte debat ten en een heftig verzet door de oppositie in Tweede en Eerste Kamer, tot wet verheven onder het argument dat dit noodzake lijk was om na de verkiezingen MINNEAPOLIS, 10 Juni (Reuter) President Eisen hower heeft Woensdag in een redevoering te Minneapolis gehamerd op het thema, dat de eenheid van de geallieer den over de gehele wereld noodzakelijk is. Hij zei, dat de Verenigde Staten, hoewel zij de krachtigste natie ter wereld zijn, niet hun eigen besluiten kunnen nemen om te staan en te strijden, waar zij dat zelf verkiezen. (Van een onzer redacteuren) Alle inspanning om andersdenkenden tot een beter in zicht te brengen ten spijtstuit de gezinspolitiekivelke bijvoorbeeld de Katholieke Volkspartij voorstaat, op hardnekkige tegenstand. Men meent in het andere kamp, dat deze gezinspolitiek, in het bijzonder de daarin ver vatte maatregelen om het grote gezin tegen onevenredige achterstand te behoeden, bevolkingspolitieke doeleinden heeft. D.w.z. te zorgen dat binnen 'n minimum van tijd het Katholieke bevolkingsdeel de vijftig procent zal overschrijden. In een bijzonder interessante studie hebben prof. Zeegers en drs. J. Godefroy, bin nen het kader van de onderzoe kingen van het Katholiek Sociaal Werkelijk Instituut, aangetoond, dat elke grond voor de argwaan land ontbreekt. De practische ge volgen van de kinderbijslag zijn zo, dat ze beslist niet geboorte- stimulerend kan werken en wat het overvleugelen van het niet- katholieke volksdeel betreft: men kan een katholieke meerderheid binnen afzienbare tijd noch ver wachten, noch behoeft men haar te vrezen. Veronderstellend dat bepaalde ontwikkelingen niet on der niet-katholieken in Neder-'gunstiger worden, zal de vijftig procent zeker niet voor het jaar 2030 overschreden worden. Conclusies 1. Het zal zeker nog zeventig a tachtig jaar duren voor in Ne derland het katholieke volksdeel in aantal groter zal zijn dan het niet-katholieke. 2. Aan de hand van cijfers valt te bewijzen dat de kinderbijslag in Nederland beslist niet geboor te-stimulerend kan werken. Het gaat dan ook niet aan om aan de katholieke gezinspolitiek bevol kingspolitieke doeleinden toe te schrijven. 3. Om de grotere gezinnen een inkomen te garanderen dat een welvaartspeil van tachtig procent der doorsnee-gezinnen garandeert, zou een bescheiden bedrag ge lijkstaande met een algemene loonsverhoging van een half pro cent voldoende kunnen zijn. 4. De gemiddelde gezinsgrootte in Nederland ligt beslist onder 'n aantal van vier kinderen. Het kindertal van in de jaren 1924— 1928 gesloten huwelijken is reeds onder de 2'fa gedaald. De cijfers van drs. Platenburg in zijn rap port voor de K.V.P., gemiddelde meer dan 5, berusten op verkeer de grondslag. Tegen het communisme is een „totale verdediging" nodig, en, evenals er geen wapen te klein is of een strijdtoneel te afgelegen, zo is er geen vrij land te nederig om vergeten te worden, zo ver klaarde de president. „Wij hebben allen geleerd eerst uit de aanvallen van de na zi's en later uit die van de com munisten dat alle vrije landen tezamen weerstand moeten bie den, om niet afzonderlijk te val len. Deze essentiële, onontbeer lijke eenheid betekent compromis sen", zo luidde Eisenhowers con clusie. Contra fortentheorie De president stelde zijn opvat ting van „totale eenheid" tegen over, wat hij noemde, een verde diging gebaseerd op de „forten theorie". Hoe kunnen wij ons losmaken van deze totale eenheid? zo vroeg hij. Azië opgeven zou betekenen, dat een groot deel van de wereld bevolking „gemobiliseerd" kon worden door de communistische „aanvalsmachten". Het opgeven van Europa kwam volgens hem neer op verdubbeling van de in dustriële kracht van dezelfde machten. 69 doden WORCESTER, Massachusetts, 10 Juni (A.P.) Centraal Mas sachusetts is gisteren getroffen door een zware wervelstorm. Er zijn zeker 69 mensen om het le ven gekomen en meer dan 700 gewond. Ongeveer 2500 gezinnen zijn dakloos geworden. De schade, toegebracht aan eigendommen, loopt in de mil- lioenen dollars. 24 uur tevoren waren de staten Ohio en Michigan, 1600 km West waarts, door tornado's geteisterd. Bij deze ramp kwamen 141 men sen om het leven. President Eisenhower kon heel wat van het gemopper over de Ver. Naties begrijpen, aangezien niemand verheven was boven ge prikkeldheid over de schijnbaar nutteloze en langdradige politie ke besprekingen in tijden van grote crises. Communisten en an deren hadden echter een ver schillende opvatting over de Ver. Naties, doch zelfs als dat niet het geval zou zijn, zouden een ;n- dige verscheidenheid van opvat tingen, scherpe botsingen bij de batten en een langzaam bereiden van besluiten blijven. Volgens de president was misschien de groot ste waarde van de organisatie, dat zij een spiegel ophoudt, waarin de wereld zichzelf kan zien zoals zij werkelijk is. Strijd op 6 punten Aan het slot van zijn rede schetste Eisenhower de strijd tus sen de vrije wereld en het Sovjet communisme als een strijd op zes punten Het was een militaire strijd Korea, Indo-China, Ma- lakka een economische een In de Golf van Mexico MOBILE, Alabama, 10 Juni (Ass. Press) The Waterman Steamship Co. heeft vandaag be richt, dat het s.s. Iberville op twee na alle opvarenden van het brandende Zweedse vrachtschip Stegaholm in de Golf van Mexico aan boord heeft genomen. De twee overigen wilden ach terblijven op het voorste stuk van de 4.751 ton metende vracht boot, maar zij kunnen van boord gehaald worden, indien het schip begint te zinken. Kapitein D. E. Bolhuis van de Iberville heeft radiografisch la ten weten, dat de hutten van de Stegaholm in brand staan en dat „uit alle delen van het dek de vlammen schieten". Het schip heeft brand gevat op ongeveer 60 mijl ten Zuid-Westen van Fort Myers op Florida. De Stegaholm is gisteren uit Tampa vertrokken. mislukte rijstoogst in Azië kan gelijk staan met een verloren veldslag een politieke aan de conferentietafels een we tenschappelijke reusachtige projecten voor onderzoekingen kunnen nieuwe uitvindingen op leveren, even revolutionnair als de uitvinding van het wiel of het buskruit een intellectuele pers, radio, het gesproken woord en een geestelijke strijd in kerken, scholen, huisgezin en het dagelijks leven. 7 millioen gewonnen met weddenschap PESJAWAR (Pakistan), 10 Juni (Reuter) Een 24-jarig lid van de Pakistaanse luchtmacht heeft ruim 1 millioen gulden gewonnen, met een weddenschap bij paar denrennen, die zijn broer zonder zijn medeweten op zijn naam had afgesloten. Toen hij telegrafisch bericht kreeg, dat hij genoemd bedrag had gewonnen, viel hij flauw. GRONINGEN. - Te Groningen is de „Hearing" gehouden door de arbitragecommissie inzake het conflict tussen „de Ommelanden" en de A.N.A.B.. Dit had betrekking op de in eerste instantie door „de Omme landen" verschuldigde boeten we gens overtreding van de arbitrale uitspraak, door dat „de Ommelan den" op 31 Maart de stakende ar beiders, die op gezag van de arbi trale uitspraak weer aan het werk konden gaan, voor de gesloten en gegrendelde poorten van de fa briek heeft laten staan. Bij de „hearing" waren aanwe zig: de drie arbiters, het voltallif? bestuur van „de Ommelanden'' (oude en nieuwe bestuurders), dc president-commissaris van „dc Ommelanden" (een der oude le den van dat college) en mr. dc Jong als plaatsvervanger van mr Bout, die als advocaat voor „dc Ommelanden" optreedt. „De Om melanden" heeft een beroep ge daan op de gematigdheidsclausuh in de arbitrale uitspraak, maai arbiters hebben dit beroep afge wezen en bepaald, dat de maxi mum-boete van f42.000 onmiddel lijk door „de Ommelanden" aar de A.N.A.B. moet worden betaald

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1