St. Francisca-Romana-werk bereikte (zilveren) mijlpaal c v Feestgave: bijdrage voor een eigen home Circus Althoff geeft laatste avond Muziekfestival te Bergen Diamanten zangers] ufoileran AGENDA „Olympus" niet naar sportdag Bezoek aan marineschepen Hij trc Piet Vc wet Fanny houden Paai na 2 Maandag; 15 Juni 1953 ALKMAAR Met de viering van het zilveren jubileum van het St. Francisca Romana-Liefdewerk is gister een nieuwe periode laten wij hopen een periode van op gaande bloei en uitbouw voor deze charitatieve ver eniging ingeluid. Niet alleen, omdat dank zij een feest gave van katholiek Alkmaar de grondslag gelegd iverd voor de stichting van een eigen tehuis voor de circa hon derd meisjes van Francisca Romana, doch ook omdat door dit jubileum dit mooie werk van naastenliefde meer in de belangstelling is komen te staan van de katholieke gemeenschap. In zijn feestrede heeft de heer A. J. v. d. Drift er zo terecht op gewezen, dat bestuur, directeur en leidsters van St. Francisea Romana dit liefdewerk ver richten namens de hele katholieke gemeenschap, die in deze een plicht van naastenliefde, maar ook een aposto lische taak heeft te verrichten tot zieleheil van de meis jes, die aan de zorg van Francisca Romana zijn toe vertrouwd. Het feest werd begonnen in de St. Daminicuskebk, waar de di recteur, de W.E. Pater F. A. Mendel O.P. een plechtige Hoog mis celebreerde, om God te dan ken vtior de zegeningen tot dus ver over St. Francisca Romana uitgestort. Aan het altaar werd Pater Mendel geassisteerd door de W.E. Pater Teppema als dia ken en Pater Colbé als subdia ken en besloot de kerkelijke vie ring met het feestelijk Jubilate van Leo Ruygrok. In Victory had des middags 'n druk-bezoohte receptie plaats, waar velen hun opwachting kwa men maken. Behalve vele verte- dodh de in de St. Dominicus- kerk gehouden collecte inbegre pen slechts f 1800 bedroeg. Dit bedrag is bedoeld voor het eigen home en zal aan het be stuur eerst overhandigd worden, als de plannen tot stichting daar van vastere vorm zullen hebben gekregen. Spr. hoopte, dat dit spoedig het geval mocht zijn en dat het eigen nieuwe tehuis van Francisca Ro mana een baken mocht worden in de levensstorm van meisjes, die onder haar hoede zijn; en hulp en een steun voor haar, om gaaf de hemel te bereiken, waar zij eens eeuwig dankbaar Gods ze- genwoordigers van-de geestelijk- gen over het Romanawerk zullen heid. w.o. de eerste directeur, pa- I afsmeken. ter N. A. van Rijn O.P. uit Ven- lo, waren er vertegenwoordigers van de besturen van tal van ver enigingen, zoals van de St. Vin- centiusver., het Woonwagenlief dewerk, de Mater Amabilis- sehool, de R.K. Vrouwenbewe ging en de K.A.V., de K.A.B. en de N.R.K.M-, het L.O.P. en het I.P.C. en Catharinaver. en St. Fidelis. Ook het St. Francisca Romana liefdewerk uit Haarlem was vertegenwoordigd. Het huldigingscoimité, waarin zitting (hadden de heren v.d. Drift Verhoeven, Nijman, Timmermans en Zandbergen was voltallig verschenen. Feestrede De heer A. J. v.d. Drift hield 'n toespraak, die om haar inhoud en wijze van voordracht, een I feestrede genoemd mag worden. Hij maakte zich daarbij de tolk van katholiek Alkmaar, om het bestuur, de directeur en de leid- sters geluk te wensen met dit 25-jarig werk van naastenliefde, dat zij verrichtten namens heel katholiek Alkmaar. Hij wees op de bovennatuurlijke beweegrede nen, die de werkers van deze 25 jaar bezield moeten hebben, om dit werk ondanks zijn vele moei lijkheden te blijven doen. Men deed dat alles niet om menselijke eer of omdat het een hobby was, doch omdat de ziel van 't meis je de inzet was. Velen, aldus sp gaan in het meisje de ziel voorbij, doch de leidsters van Francisca Romana werden gegrepen door 'n heilig ideaal: de zielzorg. In navolging van haar patrones waren zij een tweede engelbe waarder voor de meisjes en zo werd St. Francisca Romana een geestelijke krachtcentrale, van waaruit gewerkt werd aan de zielsvervoimaking en de aardse vervolmaking van het meisje. Dit werk kan alleen gedaan worden door idealisten, die in het meisje zien de vrouw en de moeder van de toekomst; want in één geredde ziel. ligt de kiem voor het eeuwig geluk van dui zenden. Spr. wees vervolgens op de materiële nood, waarin dit werk tot dusver verricht moest worden en waardoor vele idealen niet konden worden verwezen lijkt. De bijeenkomsten moesten worden gehouden op een zolder in een sfeer, niet bijster geschikt om de meisjes te trekken. Alleen een beter begrip voor dit liefdewerk bij alle katholie ken is nodig, om hierin verbe tering te krijgen en daarom deed spr. een beroep op de katholie ken, om zich hun verantwoorde lijkheid bewust te tonen en met gulle hand hun bijdrage te ge ven, teneinde het ideaal: een eigen tehuis te helpen verwezen lijken. Katholiek Alkmaar kan ■het niet langer voor zijn verant woording nemen, aldus de heer v.d. Drift, dat dit werk gedaan moet worden op een zolder en zal naast kenk en burgerlijke overheid eraan moeten wer ken, om hierin verbetering te krijgen. Respect had spr. voor de leidsters, die tot dusver in een dergelijke omgeving durfden en konden werken. Namens Katho liek Alkmaar mocht spr. reeds een feestgave voor dit doel aan bieden; het speet hem alleen, dat die feestgave niet groter was, 0— De voorzitter van S.F.R., de heer Oh. J. C. Arnold sprak na mens bestuur, directeur en leid sters een welgemeend dankwoord zowel voor de gelukwensen als voor de feestgave, die intussen dank zij de vele geschenken onder couvert, die tijdens de receptie waren aangeboden, tot 'n f 2000 was aangegroeid. Hij bracht alle hulde over op de leidsters, die tenslotte het moeilijke werk ver richten en wees op de resulta ten, die mochten worden behaald; zo trad een der pupillen van SFR in het klooster en werden andere tot degelijke huismoeders. Hij wees katholiek Alkmaar op de plicht dit werk te steunen. „Als dit liefdewenk niet doeltref fend kan werken, aldus spr,, dan sChiet Katholiek Alkmaar in zijn plicht tekort." Vooral nu de kans er is, om dit werk op bredere basis aan te pakken in een eigen home, moge Katholiek Alkmaar zijn plicht verstaan; het is een plicht jegens de kerk en jegens de maatschappij. Spr. hoopte, dat met de giften van deze feestdag en van de ko- ihende dagen het ideaal: een eigen home, mocht worden ver wezenlijkt. (Men kan zijn bijdrage alsnog storten op giro 89364 van de pen ningmeester, D. J. Woldendorp of aan de pastorie,' Breedstraat bezorgen, onder vermelding: feest gave St. Francisca Romana. Feestavond In de mooie aula van het ly ceum kwam des avonds de grote Romana-familie bijeen, om het feest gezamenlijk te vieren. Op de voorste rijen zaten de meis jes en haar ouders, vervolgens de andere genodigden, w.o. de H. E. Heer Deken J. Th Jacobs, de Z. E. Rector J. Rosenhart, dio cesaan directeur van het Fran cisca Romana Liefdewerk, Pater N. A. van Rijn O.P., de eerste directeur, Pater R. Berentsen O.P. uit Amsterdam, Pastoor L. Biesta O.P., Kapelaan Buffing, directeur van St. Fidelis, de le den van het Huldigingscomité en tal van oud-leidsters van Fran cisca Romana. Pater Mendel heette allen har telijk welkom, in het bijzonder de ouders, die voor het eerst 'n avond mee konden maken. Hij verwelkomde ook speciaal Pa ter van Rijn, de oprichter en de overige oud-directeuren en oud-leidsters. Hij schetste het an Fancisca Romana en riep hiervoor de medewerking in v. ue ouders. Hij deelde voorts mede, dat het feest met deze avond nog niet was afgelopen, doch dat alle meisjes met de leidsters een dagje uit zullen gaan, om het zilveren feest nog eens dunnetjes over te vieren. En hierna ging het doek open en werd door een aantal van de oudere meisjes, met medewer king van enkele leidsters een aardige klucht ten tonele ge bracht, waarmee de volle zaal zich kostelijk amuseerde. De avond werd verder gevuld met voordrachten, zang en dans, ter wijl ter afwisseling een gooche laar, die luisterde naar de naam van Charley, optrad met ziin verbazingwekkende kunststukjes, waarmee hij, vooral bij de klein tjes onder het publiek, groot suc ces had. Dr. Arnold sprak een dank woord en het was een hele lange rij van namen, die hjj hierbij mioest opsommen. Velen hadden medegewerkt het feest te doen slagen en allen hadden een af zonderlijk dankwoord in ont vangst te nemen. Mej. N. van Hoff, die aan de voorbereiding van het feest wel een zeer groot aandeel had gehad, werd gehul digd met bloemen en een spon taan applausje. In de pauze kon het bestuur, daartoe door goede gevers en goede hulp in staat i gesteld, alle aanwezigen, de kin deren zowel als de genodigden, een verversing aanbieden. Ver- i ïeiden wii tenslotte nog, dat 'n drietal Romana-meisjes gehuldigd werd in verband met het feit, dat zij reeds 121/2 jaar lid zijn van St. Francisca Romana; zij kregen van Pater Mendel, be halve woorden van gelukwens, nog een stoffelijk '"lijk in de vorm van. eén paar nylons; wie had dat 25 jaar geleden ge dacht? St. Francisca Romana gaat aa'n de tweede kwarteeuw beginnen; moge zij daarbii de blijvende en daadwerkelijke belangstelling on dervinden van 'katholiek Alkmaar VOOR VEERTIG JAAR In ons blad van 15 Juni 1913 lazen wij: VALSCHE RIJKSDAALDERS Den laatsten tijd zijn weer verschillende valsche rijks daalders uitgegeven te Am sterdam en elders. Dank zn een te Alkmaar verkregen signalement, ziin te Amster dam twee verdachten aange houden. en naar Alkmaar op gezonden. waar zij herkend zijn als de valsche geldstuk ken te hebben uitgegeven, 't Is verder nog gebleken, dat deze twee lieden in eene stal aan d« Oosterburgerachter- straat een werkplaats hadden, waar de valsche munt werd vervaardigd. ALKMAAR Weinigen zul len het beleven, dat zii op een 60-.iarige loopbaan als koorzan ger kunnen terugzien. Een van de meest-bekenden uit de kring der Alkmaarse koorzangers, wel licht de nestor uit hun midden, de heer Ber Landman hoont dezer dagen de dag te herdenken, waarop hij 60 jaar als koorzan ger aan de Alkmaarse parochie koren was verbonden. 15 Juni 1893 werd hij lid van het Sint Laurentiuskoor. na daar geruime tiid als adspirant gezon gen te hebben. Al spoedig bleek, dat het mooie baritongeluid van de heer Landman een belangrij ke aanwinst voor het koor be tekende. In 1911 stapte hii over naar het zangkoor der St Domi- nicuskerk en sinds 1927 is hii verbonden aan het koor der St Josephkerk. waar hii twintig iaar geleden zijn veertigjarig jubileum vierde, bij welke gele genheid hij werd onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ec clesia et Pontifice. Het vorig iaar was hii dus 25 jaar lid van het Josephkoor. doch dit feit werd toen niet gevierd. Het diamanten zangersjubileum van de heer Landman zal men echter niet zonder meer laten voorbijgaan. De heer Landman heeft behal ve aan de zangkoren in de stad ook aan tal van koren in de pa rochies van de omgeving in de loop der jaren medegewerkt; vaak trad hij op als bariton solist. Ook op liefdadigheids uitvoeringen en bij feestelijke gelegenheden luisterde hij vaak met ziin prachtig stemgeluid de avond op. Hii maakte geruime tijd ook deel uit van het dubbel- mannenkwartet ..Harmonie" o.l.v. de heer Jac N. Al. welk kwartet vele ere- en eerste prijzen in de wacht sleepte op concoursen e.d. Als koorzanger gaf de heer Landman steeds het goede voor beeld: hii zong omdat hij het graag deed: stelde zich nooit op de voorgrond en was nooit na ijverig. als een ander ook eens een kans kreeg. Ook door de week was hij vaak een graag- geziene steun bij do gezongen missen, ter gelegenheid van hu welijk of uitvaart. Nooit werd te vergeefs een beroep op hem ge daan. om ziin assistentie te ver lenen. Het zal hem dézer dagen ongetwijfeld niet aan belangstel ling ontbreken. PRIJSUITREIKING KAMPIOENS COMPETITIE Alkmaarse klaverjasbond ALKMAAR Zaterdagavond vond in Café Hecker de prijs uitreiking plaats van de Alk maarse Klaverjasbond. Zoals men weet hebben zeven vereni gingen aan deze competite deel genomen en de eindstand hebben wij reeds eerder gepubliceerd. De voorzitter, de heer N. J. Snijders, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en riep de medewerking in voor 'n attractie voor de heer Jac .Smit, die zoveel voor de klaverjassport heeft gedaan, maar door ziekte verhinderd was. De medewer king was zo spontaan, dat een bloemstuk en een grote fruit mand konden worden aangebo den. De hierna gehouden koppel wedstrijd had een bijzonder ge animeerd verloop en het resul taat was zo dat iedere deelne mende vereniging een prijs kreeg toegewezen. Daarna vond de offciële prijs uitreiking plaats van de kam pioenscompetitie, hetgeen de voorzitter op de hem eigene wijze deed. Voor iedere vereni ging had hij een toepasselijk woord. De prijzen toestonden uit een standaard met diploma voor iedere vereniging. De heer Vogelpoel van In 't Klein bracht een woord van dank aan hen die het initiatief hadden genomen tot opriching van de bond. Want ondanks alle tegenwerking mag worden ge- consateerd, dat de oprichting van de Klaverjasbond een succes is geweest. BIOSCOPEN: MAANDAG 15 JUNI VICTORIA: De eenogige In diaan. HARMONIE: Blauwbaard. REX: Een zomer slechts CINEMA: The greatest show on earth. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Hedenavond na 6 uur voor spoedgeval len te bereiken Apotheek Hartong van Ark, Lange- straat 1, Apotheker J. v.d. Mark. STEDELIJK MUSEUM: Expo sitie „Kunstenaars helpen." Geopend van 1012; 25 en 79 uur. INDUSTRIETERREIN-NOORD: Circus Althoff, 8 uur. CAFE TOM: Ned. Volleybal Bond afd. Alkmaar 8 uur. KUNSTZAAL KCB BERGEN: Expositie J. M. Graadt van Roggen. 14.30-17.30 en 20- 22.30. DINSDAG 16 JUNI Bioscopen, Expositie's, Apo theken: zie boven. WATERSTANDEN: Dinsdag hoog water 10.20 en 23.05 water 4.30 en 17.20 u. Jeugd-hengelwedstrijd ALKMAAR Zondag hield de jeugd Alkmaar en Omstre ken" C.N.H.V. haar openings viswedstrijd in de Hargervaart. Het weer was goed, 'het resul taat bevredigend. Het aantal ge vangen stuks baars bedroeg 98. Prijswinnaars waren 1. H. Kui per, 8 stuks; 2. E .Riesetoos, 7 stuks; 3. K. Kloet, 6 stuks; 4. Nelly Rodenburg, 6 stuks; 5. S. Hoogvorst, 4 stuks. Grootste baars M. de Boer. TELEURSTELLENDE 1500 M VOOR D.A.W. ALKMAAR Aangezien Blankvoort vorig jaar achter Boxem goede tweede was ge worden, had DAW goede hoop op een eervol resultaat bij het 1500 m kampioenschap voor 1953, ondanks het feit, dat Boxem ge durende de zomermaanden in Zwitserland verblijft. Het mocht echter niet zo zijn: Blankvoort werd de laatste dagen geplaagd door pijnlijke knieën, die hem het zwemmen beletten en ook Slikker kon wegens een telkens terugkerend ongemak niet star ten. DAW's enige hoop, K. Besse, scheen het nog tot een 4e plaats te torengen, doch met nog een 200 in voor de boeg moest hij dcor kramp opgeven. Nu werd kampioen B. Hom veld van Kroos duikers in de matige tijd van 25.17,4, na een fraaie strijd met J. Bos van Neptunus, die 25.442,6 zwom. J. Wengelaar werd 3e op 3 sec. achter Bos. Het organiserende Neptunus had voor enkele adspiranten- nummers gerorgd als bijpro gramma. Hierin wist Tine Ten- kink de 50 m vrije slag te win nen in 32,8, gevolgd door E. Huisman van Nereus in 34 en G. Visser (DAW) in 35,4. Bij de jongens won C .Koeman van Ne reus de 50 m rugslag in de prima tijd van 37,8 met D. de Vries (Nept.) als 2e in 39,6 en C. Stelling (Nereus) op de 3e paats in 41,9. De 3 x 50 m wisselslag esta fette werd een overwinning voor de DAW-meisjes in 1.58,2, tegen Neptunus 2.08,6 en bij de jon gens won Nereus in 1.55,5, voor Neptunus in 2.00,4. WEL NAAR LEIDEN ALKMAAR I.v.m. de geringe belangstelling voor de ingelaste wedstrijden athletiek (voetballers veteranen en E-klassers) voor de R.K. Sportdag op 21 Juni a.s., kunnen deze wedstrijden geen doorgang vinden. Ook de onderlinge wedstrijden der „01yuipus"-athleten (dames en heren) zijn i.v.m. de Districts- kampioenschappen in Beverwijk en Amsterdam, zodanig slecht be zet, dat het bestuur van „Olym pus" noodgedwongen besloten heeft, zich geheel terug te trek ken van deze R.K. Sportdag. De wedstrijd in Leiden op Zon dag 28 Juni a.s. gaat, in tegen stelling met andere berichten, wel door. Opgave tot Dinsdagavond a.s. op de training. Het programma is als volgt: 'Heren: 100, 400, 800, 1500, 3000 m„ alles C en D; Ver- Hoog- Dis cus* C en D.; Kogel- B en C. Olympische estafette. Jongens A: 100 800 m., 4 x 100, Hoog- Ver Kogel- Discus. Jongens B: 80, 600 m., 4 x 80, Hoog. Ver Kogel. Jongens C: 60 m„ Hoog-, Ver. Daim es: 100, 200 m., C en D„ 4 x 100, Hoog. Ver, Discus alles BCD, Kogel- D. Meisjes A: 80 m,. 4 x 80, Hoog- Ver- Kogel- Discus. Meisjes B: en C: 60 m., Verspr. De leden wordt dringend ver zocht a.s. Dinsdag dus op de trai ning te komen, aangezien de in schrijvingen, dezelfde avond nog verzonden worden en na-inschrij ving niet mogelijk is. Ook de leden der T.C. worden deze avond verwacht, terwijl belangstellen den zich ook op deze avond kunnen opgeven voor de reis naar Leiden. Goede prestaties van junioren. Op de wedstrijden te Hoorn van de Junioren-compet. N.H.-Noord werden door de Olympus-junioren zeer goede prestaties geleverd, die zeer hoo/pvol stemmen voor de toekomst en waaruit blijkt, dat de Jun. afd. (die steeds gro ter wordt) haar weg wel zal we ten te vinden. Enkele uitslagen: 300 m. Jun. A 2e J. Bollin 39 s. 1500 m. Jun. A: 2e Fr. v.d. Schot, 4.34.6; 3e B. Giling 4.40.2. 600 m. Jun. B; 4e B. Mulder, 1,44; 4e W. Groot 1.47. Verspringen Jun. A: 3e J. Bol- ten, 5.70 m. Hoogspringen Jun. B: 5e B. Mulder, 1.40 m. ALKMAAR Nog een avondje en dan zal het circusfestijn ook weer tot de voor vele schone herinneringen behoren. Iedere avond is de grote tent met ziin ongeveer vijfduizend plaatsen tot de laatste plaats bezet ge weest en velen moesten zelfs, toen ze om een kaartje kwamen, onverrichter zake terugkeren: alles was uitverkocht. Vier of vijf fietsenstallingen maakten goede zaken, en in de wiide om geving stonden ritsen auto's ge parkeerd. Gisteravond stonden er een hele straatlengte lang auto bussen geparkeerd, die bezoekers uit de wiide omgeving hadden aangevoerd. Wii hebben nog even een wan delingetje over het terrein ge maakt. ziin nog eens door de stallen gewandeld, waar de lama's dromerig stonden te kij ken. ën de volbloeds ongeduldig on hun beurt stonden te wachten. De ijsbeer stond een beetje dwaas met zijn kon heen en weer te zwaaien, alsof hij maling had aan al dat lawaai om hem heen. en aan al die kouwe druk- BEDRIJFS SPORT ALKMAAR De uitslagen van de vorige week luiden als volgt: Voetbal Afdeling A: CentraLichtbedrijven 00; ReinigingSOVA 0—3; Povay I Lichtbedrijven 42: SOVA Ringers I 01; BBCCentra 31ReinigingLichtbedrijven 01; BlackboysPovay I 11; PostiljonSOVA 02. Afdeling B: POAHulskamp boys 13; Tele- foniaAPSV II 1—3; 't Hooge HuysStoel 00; Melkboeren Krom 2—1; APSV II—Huls- kamphovs 10: Telefonia't Hooge Huys 11 Afdeling C: NotenkrakersRingers II 20: KöfatoovsAlkm. Courant 20; APSV III—Ringers II 2—4; No tenkrakersAlkm. Courant 21; Povay IINagengast 20; Kofa- bovs Lastinaboys 0—1. De competitiestanden in de af delingen zijn: AfdelingA: SOVA Ringers I BBC Lichtbedrijven Povay I Blackboys Centra Reiniging Postiljon Afdeling B: APSV II Hulskampboys Telefonia Stoel POA 't Hooge Huys Melkboeren Krom Afdeling C: Kofaboys Lastinaboys Fingers II Notenkrakers Alkm. Courant APSV III Povay II Nagengast Woensdag 24 Juni zullen de Alkmaarse artsen opereren tegen de Politieveteranen .Nadere be richten volgen. Handbal Afdeling A: HVBZwaluwen A 52; Mil fleur—HVB 33; Krom-Lastina- girls 514; Jong HollandHVB 1—6; MilfleurLastinagirls 35. «Afdeling B: KHCTutoantia 3—2; De Wild— Tutoantia 3—0; SVGZwaluwen B 5—3; KHC'Zwaluwen B 33. De competitiestanden in de af delingen zijn: Afdeling A Lastinagirls HVB Milfleur Zwaluwen A Krom Jong Holland Afdeling B De Wild KHC SVG Zwaluwen B Tubantia 5 4 0 1 8 4 3 1 0 7 3 2 1 0 5 5 2 1 2 5 4 1 2 1 4 4 1 1 2 3 4 1 1 2 3 5 0 2 3 2 4 0 1 3 1 5 4 1 0 9 4 3 0 1 6 5 2 1 2 5 3 1 1 1 3 4 1 1 2 3 3 0 2 1 2 3 1 0 2 2 3 0 0 3 0 5 4 0 1 8 3 3 0 0 6 4 3 0 1 6 3 2 0 1 4 3 1 0 2 2 4 1 0 3 2 4 1 0 3 2 4 0 0 4 0 4 4 0 0 8 4 2 1 1 5 4 2 1 1 5 3 1 0 2 2 3 1 0 2 2 4 0 0 4 0 3 3 0 0 6 4 2 1 1 5 3 2 0 1 4 3 0 X 2 1 3 0 0 3 0 te. En de bruine beer was alvast een nlaatsie aan het maken voor de nacht, en veegde zorgvuldig met zijn poot het zaagsel opzii. De leeuwen, die net klaar wa ren met hun kunsten, lagen lang uit uit te zakken, totdat er een vervaarlijk begon te brullen, een ■/oorbeeld, dat navolging vond. En Negus de waterbuffel met tiin zwarte huid. kreeg van de oppasser nog een waarschuwing om geen kunsten meer uit te ha len. Zondagmiddag had hii zijn machtige kop met de wii duit- staande horens uit het halster gewroet, en was daarna een mid dagwandelingetje gaan maken tussen de wagens, tot grote schrik van enkele bezoekers, die op ziin vergenoegd „boeoeüü" illings maakten, dat ze weg kwa men. En hii had toch heus geen kwaad in de zin. Vanavond nog. en dan behoort ook circus Althoff weer tot het verleden. Dan gaat het hele cir cusareaal op transport naar Hoorn, het volgende punt van de tournee door Nederland. En als ze daar drie avonden ziin ge weest. gaat het weer verder, al tijd maar weer verder, bijna nooit rust. nooit geen ogenblik voor jezelf. Ja, dat is het leven van een circusmens. Schapen op de vlucht ALKMAAR Drie schapen, die hun domein hadden op een dijkje achter het abattoir aan de Heldersche weg, voelden zich zo dicht in de nabijheid van dit slachtpaleis blijkbaar niet erg' op hun gemak, en namen de wijk. Zij „namen" waarschijnlijk 'n slootje, en verdwenen vermoede lijk in de richting Bergen. De schapen,' eigendom van 'n vlees bedrijf wat ook niet ten goede op hun gemoedsrust zal hebben gewerkt zijn herkenbaar aan een rode streep, die onder de ogen over hun kop loopt. Dit, voor wie ze tegen mocht komen. ALKMAAR Ter gelegenheid van de vlootschouw der Konink lijke Marine, welke eind Juni in Amsterdam zal worden gehou den. heeft de Commandant Zee macht aan een deel van de Am sterdamse burgerij de gelegen heid geboden een bezoek te bren gen' aan enkele marine-schepen in de Amsterdamse haven. Door bemiddeling van Alcma- ria V.V.V. is ook een aantal gra tis kaarten beschikbaar gesteld voor leden van de V.V.V. alhier, en wel voor Vrijdag 26 Juni (12.45 uur n.m.) en Maandag 29 Juni (10.45 uur v.m.) Alleen per sonen boven 15 jaar komen voor een bezoek aan de schepen in aanmerking. De kaarten ziin ver krijgbaar aan het V..W.-bureau in het Waaggebouw. Bii voldoen de deelname kan de reis gezame- liik per bus gemaakt worden, hetgeen besparing van reiskosten betekent. Om teleurstelling te voorkomen 'is het raadzaam de kaarten zo spoedig mogeliik af te halen. A.V.A.-athletiek-nieuws ALKMAAR Bij de jeugd- competitie te Hoorn op Zondag, plaatste A. Nol zich bij de junio ren B op het kogelstoten als le met een worp van 12,78 m.; zijn persoonlijk decord daarmede verbeterende met 5 cm. Op de 80 m hardlopen werd hij 2e. Bij de junioren A plaatste P. Hoogland zich als vijfde met een sprong van 5.07 m. Burgerlijke staud ALKMAAR Geboren: Mar- garetha A. M., dv P. Rietveld en C. J. van der Baan; Maria M. A., dv A. P. Pronk en A. Wester; Helene, dv J. H. O. Busscher en J .J. Kuijpers; Jacoba N„ dv S. P. Koppijn en P. Pais; Gerarda A. M., dv G. F. Vreeker en M. R. A. Bakker; Jacqueline M. C., dv F. L. Melsen en C. A. Lan- genberg; Paul, zn P. J. Kuin en P. M. Stootman; Johanna, dv J. Beukema en J. Zuidhof; Harry, zv K. W. Timmerman en H. Volkers. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: OPNIEUW ENKELE BUIEN Over het algemeen veel be wolking met op de meeste plaatsen enkele buien en kans op onweer. Overwegend mati ge wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. BERGEN Zondagmiddag werd in de Muziektuin te Bergen t.g.v. het 55-jarig bestaan van „Bergen's Harmonie" een muziek festival georganiseerd waaraan medewerkten het jubilerende corps, Dirkshorn's Fanfare „On der Ons", Winkels Harmonie, de fanfare „Kunst na Arbeid" uit Z.- Scharwoude en de Harmonie „Ex celsior" uit Nrd.-Scharwoude. Het geheel geschiedde o.l.v. aller .dirigent dhr. D. Visser. Nadat „Bergens Harmonie" een ererondje door het dorp had ge maakt heette de voorzitter, dhr. Blankendaal de talrijke aanwezi gen, waaronder de beschermheer Burgemeester dr. W. Huygens van harte welkom. Ook gaf spreker in zijn warme, geestige speech nog een kleine opwekking tot de mu ziekbeoefening, vooral door jonge- mensen, terwijl hij tevens de wens uitte dat door de intellectu elen meer interesse getoond zou worden voor deze vorm van musi ceren. Na de gloedvol gespeelde mars „Sons of the Brave" van T. Bid- good wist „Bergens Harmonie" de ouverture „Alceste" van Chr. W. von Gluck gevoelig te interprete ren. Niet minder was dit met de „Slavische Rhapsodie no. 1" van C. Friedeman. „Kunst na Arbeid" bleek een uitstekend Fanfarecorps te zijn. Vooral de „Vijf Epigrammen" van G. H. Boedijn boeiden ons uiter mate. De stemming van dit en semble was constant in orde. De bugles vormden een zeer mooi register. „Belgische Parachutistenmars" van P. Leemans had Winkels Har monie wel even geestdriftiger mo gen spelen. Aanmerkelijk beter was dit met de Ouverture „Le Barbier de Se ville" van G. Rossini, Ondanks het gedurfde tempo werden de technische hindernissen knap ge nomen. Wanneer we een vergelijking maken met de hiervoor opgetre den Fanfare, dan werd door „On der Ons" Dirkshorn niet zo vlek keloos gemusiceerd, vooral wat betreft de toonzuiverheid. Suite „Classique" van Meindert Boekei klonk in diverse samen klanken dan ook moderner dan de componist waarschijnlijk be doeld had. Aanmerkelijk beter was in dit opzicht de Ouverture „Ros- siniana" van G. H. Boedijn. Het langdradige vervelende program ma, bestaande uit arrangemen ten werd door de Harmonie „Ex celsior" Nrd. Scharwoude dapper verwerkt. Met name in Balletmuziek uit „Wilhelm Tell", G. Rossini arr. A. C. v. Leeuwen werd fris ge speeld. Vooral de klarinetten waren wat betreft toon en tech niek opvallend goed. Tijdens het concert bracht Bur gemeester Huygens namens de gemeente de gelukwensen over aan het jubilerende corps en in 't bijzonder aan dhr. Blanken- daal. Deze laatste besloot de middag met een dankwoord op de hem eigen spontane wijze. Gezien het getoeter vanuit de Eeuwige Laan en het gekrijt van Bello, hopen wij, ondanks het welslagen van dit festival, de komende muziekfestiviteiten in Bergen op een rustiger plek te kunnen beluisteren. G.v.d.I. Attractieve gelukwensen voor gouden echtpaar ALKMAaR Het echtpaar G. Smit-de Wolf, Laat 93, dat deze week zijn gouden huwelijksfeest heeft gevierd, heeft naast vele ge lukwensen uit de burgerij ook enige attractieve complimenten in ontvangst mogen nemen. Allereerst was er het vendel van de R.K. Verkenners, dat het gouden echtpaar muzikaal kwam gelukwensen. Het zal menigeen in Alkmaar bekend zijn, dat vooral tijdens de oorlog de woning van dé feestelingen min of meer tot Hoofdkwartier4 voor de Alkmaarse Kath Verkenners heeft gefun geerd. Districtscommissaris C. Kerklaan bracht hiervoor nog maals de dank van de jongeren over. Een heel prettige serenade heeft de orandweer Zaterdag aan het gouden echtpaar toebedacht. Ei4 werd n.l. in het corps een koperen huwelijksfeest gevierd, hetgeen gepaard ging met felicitaties van Westfries-gekleede brandweerlie den met hun dames. Het feestend echtpaar was hiervoor op een ouderwetse boerensjees geplaatst, maai4 alvorens zelf de feestelijk heden te beginnen trok men naar de woning van de heer en mevr. Smit om deze feestelingen, een originele en zeer gewaardeerde hulde te brengen. Ook uit de zangerswereld mocht het echtpaar vele gelukwensen in ontvangst nemen want behalve als kerkzanger heeft de heer G. Smit zich ook bij Orpheus" in de loop der jaren vele zangersvrien den verworven. Verder was er een grote belangstelling uit de schilaerswei'eld. Bedevaart Katholieke sportverenigingen ALKiviAAR Voor de tweede maai gingen de sportbeoefenaren van de Katholieke sportclubs uit Alkmaar en omgeving Zondag ter bedevaart naar het genadeoord van O. L Vrouw ter Nood in Heiloo. Om 8 uur vertrokken de deel nemers, die pei4 fiets gingen van af Truitje, en een ander deel ging per bus. Net als vorig jaar was deze bedevaart georganiseerd door de Ned. Kath. Sportbond, district Alkmaar, en de deelname was bevredigend. Om half 9 droeg de districtsadviseur, rector J. v.d. Zalm in de bedevaartskerk de ge zongen Hoogmis op. In zijn preek vergeleek rector v.d. Zalm de deelnemers met de apostelen. Net als zij, zijn wij hier bij Maria's heiligdom rond haar heengeschaard, om ons te beraden over onze taak. Sprekend over de beleving van ons geloof, wekte de gewijde redenaar dë sportbe oefenaren op om niet met de ar men over elkaar langs de weg te blijven staan toekijken, maar mede te helpen het geloof uit te dragen, net als de apostelen dat dedeq. Juist in deze tijd is de leek geroepen tot 't apostolaat. Laten wij eens bij onszelf nagaan, wat wij eigenlijk doen, en geven wij er ons rekenschap van, wat er van ons wordt gevraagd: liefde tot God, en liefde voor de naaste. Tegen kwart voor tien was de H. Mis geëindigd, en was er tijd om even' wat te eten, en in het mooie park van het bedevaarts oord rond te wandelen. Tot slot werd om kwart over tien gezamenlijk de Kruisweg ge beden. gaande langs de staties in het park Omstreeks half twaalf keerden de deelnemers weer huiswaarts, rijkei4 aan genade, en daardoor gesterkt om zich in onze tijd ware christenen te tonen. A.F.C.-nieu\g ALKMAAR Van de zes ad- spiranten-elftallen wisten er drie een speldje te veroveren en wel de elftallen a, b en e. Voor de uitslagen zie men elders in dit nummer. De training voor alle junioren is Dinsdagavond 7 uur terrein Westerweg. Aanrijding liep goed af ALKMAAR Zaterdagavond om kwart over negen sprong een 9-jarig meisje, dat met een melk wagen die over de Westerweg reed, meereed, plotseling van deze wagen af en stak de weg over. Een autobestuurder, ko mende uit de richting Heiloo zag het meisje drie meter voor zijn wagen over de weg lopen en moest heel plotseling remmen. Hoewel het kind door de auto werd aangereden, mankeerde het wonder boven wonder niets. Motor botste tegen auto ALKMAAR Zaterdagavond om elf uur reed een motorrijder over het Zevenhuizen in de richting van de Bergerbrug. Van de andere kant kwam een taxi aan en deze moest voor enkele voetgangers links uithalen en kwam daardoor op het linker ge deelte van de weg. De motor rijder merkte de taxi niet snel genoeg op, zodat er een botsing ontstond. De motor werd aan de voorzijde zwaar besdhadigd en ook de auto kreeg enige schade aan bumper en koplampen. De motorrijder werd tegen de grond gesmakt, doch kwam er met enkele ontvellingen af. H.S.V. derde klasser HEILOO Gistermiddag is H.S.V. met de overwinning op Monnikendam huiswaarts gekeerd en zag zich daarmee definitief een plaats in de derde klasse veilig gesteld. Vanwege het Aaribid- dingsfeest kon het triompherende elftal niet met muziek worden in gehaald. Allen waren op tijd om des avonds het lof met processie bij te wonen. Na het lof werd in het Bruno-gebouw de promotie op gepaste wijze gevierd. Er kwa men nog verschillende schrifte lijke felicitaties binnen. „The Music lovers" o.l.v. de heer Le vering zorgden voor een vrolijk stukje muziek. De promotie zal binnenkort nog officieel worden gevierd. Twee dage van liet Ol Zaterdag e titels werd al, terwijl balans op ling is een Tekel" sta leegten, di Waren de twee dagen wegblijven v gerechtrvaardi gelijk wat d hadden ongel middag, toen amateurs eer in elkaar dra een klok, en ter, waardige dan „ie" nu van de Utre sterke in het sterkste. Daan de G met de lauw de France er IJselmeer, h maakt, had winnen. fDeze 19-ja: komt snel, gi de top en de ging van Kee jaar al mee tc de France, is „grote man" de gaten heef Deze Daan bij elke uitloc steeds was h de course en ontsnapping, van zes man, rrook bij. M« de Amsterda toch niet kor vier sprinter dwars; steeds te ontsnapper vooral Willekf poging. Het werd tussen de Gro de, een ruzie, toen Duy'ker werd gesteld te nemen en met nog enke scheen te gaa Een KM vc Koeh toestemr trekken. Dat naar dan ook vaardde hij geboden werd een totaal uit nishte hij als Groot mocht nen van de vi 1. Koeh (Ut 19.6 sec.; 2. Dl 3. De Groot Kooyman (De kes (Amsterdc sterdam). De ren uit de stri Dat was de Zaterdag werd Er waren i van de achter er waren ook amateurs. Die achtervc hield ook nog Gerrit Schulti nalist met Wi niet opdagen. Ondanks dl men en telefi zijn lakoniek s met de wedst: ven, die gespe het Bossche S in het rest zwaait. Ondanks ook sportcommissie voer te zorgen thuis zou zijn. Athletiel Tijdens inter wedstrijden t( Duitser Haas i Europees recor te verbeteren 47,2 sec. Het oude re 1 Augustus 19C naam van de Hoewel Haas bracht, werd h dit nummer. V Mashburn ging eindstreep in na volgde Haa Voor de Ned eveneens een Willy Lust wo met 5,60 mete Maria Sander zegevierde Puc 100 yards. Zij als eerste door door mej. Go' en Maria Sand' Fanny Blan! winnares op de in 11,5 sec. met sprong op Mari De 880 yard: de Amerikaan 50,9 sec. Op eindigde de Dl ongeveer 2Vü r Harry de Krooi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2